Zprávy

0:00
/
0:00

Hasiči našli ve zříceném domě ve Frenštátě další čtyři těla

Hasiči našli v noci na pondělí v sutinách zříceného panelového domu ve Frenštátě pod Radhoštěm na Novojičínsku čtyři těla. Tři z nich jsou děti, jedno z nich zřejmě předškolního věku. Výbuch v panelovém domě tak má už pět obětí. Ostatky zřejmě patří obyvatelům domu, které policie pohřešovala. Mezi pěti pohřešovanými byly tři děti, pohřešovaný tak podle všeho zůstává jeden dospělý. Při neštěstí bylo dále zraněno 11 lidí, mezi nimi jeden dobrovolný hasič a tři děti. V kritickém stavu leží na popáleninovém centru Fakultní nemocnice v Ostravě žena, která utrpěla popáleniny na 90 procentech těla, a muž, jenž byl popálen na více než 50 procentech těla. Ostatní zranění jsou podle mluvčího nemocnice Tomáše Oborného mimo ohrožení života.

V domě, který v neděli zničil výbuch, bylo několik ohnisek požáru. Jedno bylo v bytě, který obýval muž, jehož místní označují za problémového. Další ohniska byla ve sklepě i na jiných místech. Na mimořádném zasedání frenštátského zastupitelstva to řekl ředitel moravskoslezských hasičů Zdeněk Nytra. Výbuch podle něj narušil statiku domu do té míry, že se uvolnily stropní panely a stropy se částečně zřítily. Policie vyšetřuje výbuch a následný požár domu jako trestný čin obecné ohrožení. Místní lidé se k verzi o úmyslném způsobení výbuchu přiklánějí. V bytě v prvním patře domu, kde podle všeho exploze nastala, podle nich bydlel problémový muž, který měl být vystěhován a lidem v domě vyhrožoval zabitím. Podle neoficiální verze muž úmyslně založil požár a pak se ještě snažil zabarikádovat dveře bytů, aby lidé nemohli ven. Sám chtěl utéci, avšak zřejmě zahynul při výbuchu.

Lidí z evakuovaného domu ve Frenštátu se ujali obyvatelé města

Ani jeden z obyvatel domu ve Frenštátu pod Radhoštěm, který musel být evakuován po zřícení sousedního domu, nevyužil možnosti náhradního ubytování, jež připravila radnice. Lidé si všechny evakuované vzali k sobě domů, řekla frenštátská starostka Zdeňka Leščišinová. Svědčí to podle ní o velké solidaritě, které po neštěstí panuje. Leščišinová řekla, že náhradní ubytování je prioritně připraveno pro obyvatele zničeného domu, kteří jsou momentálně hospitalizováni. Zájem pomoci postiženým lidem je podle starostky obrovský.

Nečas má na obranu několik kandidátů, záleží na šéfech koalice

Za "poměrně komplikovanou proceduru" premiér Petr Nečas (ODS) označil hledání nového ministra obrany. Předseda vlády, který od prosince úřad dočasně řídí, má už několik lidí, kteří splňují jeho podmínky. Nestraník s dostatečným odborným renomé podle něj musí být přijatelný pro předsedy všech tří koaličních stran. Předseda vlády připomněl, že podle dohody koaličních stran má být v čele resortu nestranický odborník. Nového ministra obrany hledá Nečas od prosince, kdy po pouhých osmi dnech ve funkci musela ministerstvo opustit vicepremiérka a šéfka koaliční strany LIDEM Karolína Peake. Svými rychlými personálními kroky prý ztratila Nečasovu důvěru a prezident Klaus ji vzápětí odvolal. Následnou vládní krizi se premiérovi a Peake podařilo urovnat.

Premiér předal ocenění účastníkům třetího odboje

Signatářka Charty 77 a lidskoprávní aktivistka Dana Němcová či písničkář Jaroslav Hutka jsou mezi 18 oceněnými lidmi, kterým premiér Petr Nečas (ODS) předal osvědčení o účasti ve třetím - protikomunistickém - odboji. Premiér Nečas zdůraznil, že odmítá pokusy za každou cenu snižovat význam protikomunistického odboje poukazováním na jeho "vady na kráse". "Jako sůl potřebuje naše společnost pěstovat příklady bezvýhradného odporu a boje proti každé totalitě, jež mají prokazatelně nesobeckou povahu," míní předseda vlády. Lidé, kteří se komunismu postavili, riskovali podle něj s vědomím, že na konci tunelu není vidět světlo naděje. Slavnostního aktu na ministerstvu obrany, které nyní Nečas dočasně řídí, se ale například Hutka neúčastnil, osvědčení převzal jeho syn. Oceněni byli také lidé, kteří se s totalitním režimem utkali ve 40. a 50. letech. Za mnohé z těch, kteří byli dnes mezi členy třetího odboje zařazeni, převzali příslušné dokumenty a pamětní odznak jejich pozůstalí příbuzní.

ČSSD dala k Ústavnímu soudu návrh na zrušení církevních restitucí

Sociální demokraté podali k Ústavnímu soudu (ÚS) návrh na zrušení zákona o církevních restitucích. Nesouhlasí s podmínkami majetkového vyrovnání státu a církví. Návrh podal jménem poslanců ČSSD předseda jejich klubu Jeroným Tejc. Na ÚS se již dříve obrátily také Věci veřejné (VV), které pro svůj podnět získaly podporu senátorů. ČSSD navrhuje zrušit zákon jako celek. Církve podle schváleného zákona od státu dostanou nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Během 30 let jim stát vyplatí také celkem 59 miliard korun, navýšených o inflaci. Zároveň stát postupně přestane hradit platy duchovních ve výši zhruba půldruhé miliardy korun ročně.

Poslanec Pekárek nastoupil do vězení, mandátu se nevzdá

Poslanec Roman Pekárek v Hradci Králové nastoupil do vězení. Pražský vrchní soud ho poslal za mříže na pět let za korupci. Pekárek, který v Poslanecké sněmovně nahradil jednoho z rebelujících poslanců ODS, před vstupem do věznice zopakoval, že poslanecký mandát si ponechá. Stále je přesvědčený, že byl odsouzený za věci, které nespáchal. Proto chce podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Podle obžaloby Pekárek jako bývalý kolínský místostarosta nabídl podnikateli Petru Ličkovi, že za milionový úplatek zařídí prodej pozemků za nižší cenu, než se počítalo v městském rozpočtu. Pekárkovi se podle žalobce podařilo o transakci přesvědčit městskou radu i zastupitelstvo. Vlastník nyní parcely pronajímá k zemědělským účelům. Soud Pekárkovi uložil kromě pětiletého vězení za přijetí úplatku a zneužití pravomoci také pokutu 250.000 korun. Soud mu také na pět let zakázal působit v samosprávě. Kolínská ODS mu pozastavila členství ve straně.

Müllerová chce vyjednat víc peněz pro sociální služby

Ministryně práce Ludmila Müllerová (TOP 09) chce jednat s ministerstvem financí o dalších dotacích pro sociální služby. Jejichž poskytovatelé si stěžují na nedostatek peněz. Šéfka resortu práce chce také dosáhnout "efektivnějšího využití" příspěvku na péči od státu, za který si lidé mají opatrování pořizovat. Müllerová to řekla po jednání se zástupci Asociace poskytovatelů sociálních služeb a krajů. Pokud se podle nich dotace nezvýší, 250 služeb skončí. Poskytovatelé pro letošek žádali o 10,3 miliardy korun, mají dostat 6,05 miliardy. Podle krajů by měli dostat 8,2 miliardy korun. Dotace se postupně snižují. V roce 2009 činily 7,4 miliardy korun. O rok později to bylo o 600 milionů méně. V roce 2011 se rozdělilo 6,2 miliardy korun. Loni to pak bylo kolem 6,15 miliardy.

Propad důchodového účtu v ČR loni narostl na 49 miliard

Propad důchodového účtu v ČR loni opět narostl, v minusu je už čtvrtý rok po sobě. Na penze se loni vydalo o 49,4 miliardy korun více, než se vybralo. Uvedla to Jana Buraňová z tiskového odboru České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Naopak výdaje státu na dávky nemocenského pojištění se držely na nižší úrovni než příjmy z pojistného, takže účet nemocenské byl 5,6 miliardy v plusu. Důchodový účet se v posledních letech vytrvale propadá. Loni ČSSZ vybrala na důchody 323,3 miliardy korun, ale vydala 372,8 miliardy. Rozdíl mezi příjmy a výdaji v porovnání s předchozím rokem znovu narostl o zhruba deset miliard korun. Loni propad činil jen 39,5 miliardy. ČSSZ dostává prostředky na výplatu dávek ze státního rozpočtu, a to nezávisle na tom, jak velký objem peněz v předchozím období vybrala.

Zeman předloží návrhy ústavních soudců v březnu a červnu

Budoucí prezident Miloš Zeman předloží v březnu čtyři kandidáty na ústavní soudce, další čtyři jména pak navrhne v červnu. O jmenování ústavních soudců jednal s předsedou Senátu Milanem Štěchem (ČSSD). Zeman to řekl bezprostředně po jednání. Štěch odmítl diskutovaná jména soudců zveřejnit. Podle něj se bude jednat o renomované odborníky. Štěch se Zemanem jednal také o jeho březnové inauguraci. Detaily mají být známy v polovině týdne. Zeman po schůzce uvedl, že na svůj prezidentský slib pozval končící hlavu státu Václava Klause s manželkou Livií i manželku zesnulého prezidenta Václava Havla Dagmar. Spolupracovníci Havlové její účast na inauguraci ČTK nepotvrdili. Zeman dále uvedl, že plánuje pozvat na pracovní oběd předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavu Němcovou (ODS). Šéfka Sněmovny koncem minulého týdne sdělila, že jí Zeman ke společnému rozhovoru zatím nepozval.

Fischer přišel na Hradčany pogratulovat Zemanovi k vítězství

Neúspěšný prezidentský kandidát Jan Fischer přijel pogratulovat vítězovi přímé volby Miloši Zemanovi do jeho pražské kanceláře. Zeman ho prý pozval. Fischer při příchodu uvedl, že se s budoucím prezidentem setkává před svým odjezdem na třítýdenní dovolenou. Fischer byl dlouhou dobu favoritem předvolebních průzkumů. V prvním kole ho však porazil nejen Zeman, ale i druhý finalista přímé volby a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Fischer před druhým kolem voleb podpořil Zemanovu prezidentskou kandidaturu. Překvapil tím řadu svých blízkých spolupracovníků, kteří po jeho porážce v prvním kole preferovali Schwarzenberga.

Inzertní hodnota prezidentské kampaně dosáhla 232 milionů Kč

Prezidentští kandidáti od 1. ledna 2012 do 31. ledna 2013 zadali inzerci v ceníkové hodnotě 231,65 milionu korun. Vítěz voleb Miloš Zeman inzeroval v hodnotě 71,6 milionu korun. To je o 15,5 milionu více než hodnota reklamního prostoru poraženého finalisty Karla Schwarzenberga. Data poskytla společnost Admosphere, která hodnotu reklamního prostoru monitoruje na základě ceníků, tedy bez započítání množstevních slev a případných barterů. Zeman v kampani nejvíc investoval do tištěné inzerce, v ceníkové hodnotě 47,1 milionu korun. V rámci venkovní reklamy Zeman obsadil prostor za 22,7 milionu korun, na internetu pak 1,9 milionu korun. Schwarzenberg v rámci online inzerce zadal o 5,3 milionu korun hodnotnější prostor než ve venkovní reklamě. Tam hodnota jeho inzerce dosáhla 9,1 milionu korun. Schwarzenbergova inzerce v periodickém tisku dosáhla ceníkové hodnoty 32,8 milionu korun.

Janečkova frakce v ODS má údajně stovky členů

K nové frakci v ODS, kterou před deseti dny založil dosavadní předseda ODS v Praze 11 Jiří Janeček, se prý hlásí stovky členů. Janeček chce proto založit pobočky v jednotlivých regionech. Aby se mohl frakci plně věnovat, rezignoval na post šéfa ODS v Praze 11. Takzvaná Pravá frakce v ODS by měla být podle Janečka komunikačním nástrojem uvnitř strany, v které by si straníci mohli vyříkat odlišné názory a nemuseli by je říkat do médií. Měla by se opírat o takzvané poděbradské artikule, které strana přijala v roce 1998 a které jsou jedním ze základních programových dokumentů ODS. Někteří členové ODS se od Janečkovy iniciativy distancovali, podle nich vznik frakce stranu oslabí.

Lobbista Janoušek po operaci opustil nemocnici

Lobbista Roman Janoušek opustil pražskou Ústřední vojenskou nemocnici, kde podstoupil operaci kvůli zranění hlavy. Kontroverzní pražský podnikatel, který podle policie srazil loni v březnu svým vozem v opilosti ženu, je stíhán za pokus o vraždu. Kriminalisté ale kvůli jeho zdravotnímu stavu nemohou ukončit vyšetřování, Janoušek se totiž stále neseznámil se spisem. Státní zastupitelství původně Janouška vinilo z úmyslného těžkého ublížení na zdraví, v lednu však zpřísnilo právní kvalifikaci na pokus o vraždu. Za to mu hrozí až osmnáctileté vězení. Kromě toho je obviněn také z ohrožení pod vlivem návykové látky. Podle policie Janoušek při jízdě v Praze 4 nedodržel bezpečnou vzdálenost a narazil do vozu, který jel před ním. Jel prý dál a zastavil až po zhruba 50 metrech na světelné křižovatce. Řidička z poškozeného auta za ním šla a pokoušela se ho kontaktovat, Janoušek ji ale podle policie autem srazil a ujel.

V Brně začne proces s 18 neonacisty

Okresní soud Brno-venkov začne v úterý projednávat případ, ve kterém čelí 18 pravicových radikálů obžalobě z propagace nacismu a rasismu. Uspořádali 14 koncertů v zemi, kde podle obžaloby kromě pokřiků "Sieg heil!" opěvovali ideje třetí říše. Všem hrozí až osm let vězení. Vinu popírají. Půjde zřejmě o jeden z největších procesů v ČR s členy krajní pravice. Mezi obžalovanými je například Pavel Blinka z kapely Devils Guard, Michal Moravec a Kamil Víta ze skupiny Imperium nebo Vilém Farkač z Attacku. Před soudem stane také Dragan Petrović ze srbské odnože militantní neonacistické organizace Blood & Honour. Procesu předcházela v roce 2009 policejní razie pod krycím názvem Power. Byla zaměřena na krajně pravicovou hudební scénu. Stalo se tak podle dostupných informací za situace, kdy začaly neonacisté navazovat kontakty s Dělnickou stranou (DS). Později ji pro její radikální postoje zrušil Nejvyšší správní soud.

Koňské maso se možná dostalo i do ČR

Do Česka možná směřovaly lasagne s nedeklarovaným obsahem koňského masa. Česká republika obdržela systémem rychlého varování RASFF informaci o přítomnosti podezřelého výrobku na jejím trhu. Sdělil to mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Josef Duben. Veterináři podle něj odebrali vzorky potravin, výsledky testů lze očekávat do konce týdne. Podle Dubna jde o výrobek Lasagne Bolognese v množství téměř 15.000 kusů od výrobce Tavola S.A. Comigel z Lucemburska s datem spotřeby 6. června 2014, šarže 342/12. Zásilku měla do Česka dovézt firma Bidvest, která v Česku prodává mimo jiné výrobky značky Nowaco. Podle Dubna nelze vyloučit, že se část zásilky již prodala. Produkt není pro konzumenta nebezpečný, zdůraznil mluvčí. Koně se podle něj v Česku běžně porážejí, i když jen ve velmi malém množství. Loni bylo na jatkách poraženo 407 koní, o 25 méně než o rok dříve.

Bulharské úřady kontrolují ČEZ, mohl by přijít o licenci

Bulharské úřady zahájily kontrolu v tamní distribuční společnosti vlastněné Skupinou ČEZ. Pokud najdou pochybení v její činnosti, mohou jí odebrat licenci, napsal server Novinite. Podobné kontroly začaly také v distribučních firmách vlastněných českou společností Energo-Pro a rakouskou EVN. ČEZ již v lednu přišel o licenci na distribuci elektřiny v Albánii. Protesty proti distributorům trvají déle než týden v celé zemi. Lidé jsou nespokojeni hlavně s tím, že prý v lednových účtech položky za servis a distribuci překračovaly asi o 120 procent cenu spotřebované elektřiny. Demonstranti požadují znárodnění distribučních sítí, někteří kvůli cenám elektřiny volají i po demisi vlády.

Miliardář Vítek chce ovládnout firmu Ablon

Miliardář Radovan Vítek bojuje o nadvládu nad maďarskou developerskou společností Ablon. Píše to britský list The Independent. Vítek už teď patří k významnějším akcionářům a za kontrolu nad podnikem podle listu nabízí 30,8 milionu liber (zhruba 909 milionů Kč). To je ale podle správní rady i menších akcionářů firmy málo. Ablon má kanceláře i v České republice a dalších zemích střední Evropy. Staví nákupní centra, hotely a kancelářské budovy. Předseda správní rady Ablonu Alex Borrelli řekl, že Vítkova nabídka neodráží skutečnou hodnotu firmy. Jen hodnota realit, mezi něž patří i letištní logistický park v Budapešti a navrhované přístaviště u polského Gdaňsku, dosahuje zhruba 385 milionů eur (asi deset miliard Kč).

Zájem o úvěry i smlouvy stavebním spořitelnám klesl

Stavební spořitelny v lednu poskytly úvěry za 3,1 miliardy korun, což je v meziročním srovnání zhruba jednoprocentní pokles. Snížil se i počet nově uzavřených smluv včetně navýšení cílových částek. Vyplývá to z výsledků spořitelen, které má ČTK k dispozici. Za celý loňský rok stavební spořitelny poskytly úvěry za 43,7 miliardy korun, což je v meziročním srovnání pokles o devět procent. Celkově stavební spořitelny uzavřely loni zhruba 580.000 smluv včetně navýšení cílové částky, předloni to bylo přes 685.000. Celkově spořitelny uzavřely v lednu necelých 42.000 smluv o stavebním spoření včetně zvýšení cílových částek. V lednu loňského roku to bylo o zhruba 8000 smluv více.

Česká firma Firesta-Fišer postaví silnici na jihu Polska

Česká firma Firesta-Fišer získala zakázku na stavbu silnice na jihu Polska. Za zhruba tříkilometrový úsek státní silnice poblíž hranic se Slovenskem dostane v přepočtu přes 330 milionů Kč. Informaci přinesl zpravodajský portál wnp.pl. Vítěze zakázky vybralo polské Generální ředitelství silnic a dálnic (GDDKiA) z celkem 15 nabídek, mezi nimiž figurovala například i společnost Metrostav. Vítězná firma nabídla provedení prací za 54,7 milionu zlotých, což byla nejnižší cena z nabídek, které splnily kritéria a postoupily do závěrečného výběru. Češi tak získali práci na prodloužení státní silnice DK 87 vedoucí z obce Nowy Soncz k hranicím se Slovenskem.

Produkce českých mlékáren loni vzrostla o 3 pct

Mlékárny v Česku loni od zemědělců nakoupily a zpracovaly 2,38 miliardy litrů mléka, což bylo o více než tři procenta oproti roku 2011. Mlékaři farmářům za litr mléka platili 7,67 koruny. Průměrná cena mléka meziročně klesla o sedm procent. Vyplývá to z údajů, které poskytl Českomoravský svaz mlékárenský (ČMSM). K vyšší produkci mléka zemědělce podle předsedy svazu Jiřího Kopáčka motivovaly dobré výkupní ceny komodity v roce 2011. Předloni se průměrná cena mléka zvýšila meziročně více než o desetinu na 8,26 koruny za litr, což bylo nejvíce za několik předchozích let. Největší část výroby tuzemských mlékáren představuje tradičně konzumní mléko. Produkce jogurtů loni stagnovala. Poprvé od roku 2005 loni v Česku mírně vzrostla produkce přírodních sýrů. O šest procent meziročně méně vyrobili mlékaři pomazánkového másla. Výroba másla naopak vzrostla o šest procent na 24.500 tun, o tři procenta více vyrobili mlékaři také sušeného mléka. Přes celkový nárůst nakoupené suroviny a zlepšení některých kategorií mlékárenské výroby výsledky podle Kopáčka dokládají přetrvávající recesi českého mlékárenství.

Obsazenost pražských hotelů loni vzrostla

Obsazenost pražských hotelů loni vzrostla meziročně o dvě procenta, na 69 procent. Navzdory rostoucímu počtu zahraničních turistů zůstaly ceny pro hosty v ubytovacích zařízeních v hlavním městě meziročně stejné, důvodem byla vysoká konkurence. V tiskové zprávě to sdělila realitní poradenská společnost Jones Lang LaSalle. Průměrná cena hotelového pokoje v Praze zůstala loni na zhruba 73 eurech (asi 1850 Kč) za noc. V současné době je v Praze celkem 341 hotelů, které mají 26.400 lůžek. Více než polovinu z nich tvoří hotely se čtyřmi a pěti hvězdičkami. Prudký rozvoj zaznamenal hotelový trh v Praze mezi roky 2000 až 2010, uvedla Jones Lang LaSalle.

Observatoř na Kleti má 1000 objevů planetek

Hvězdárna na Kleti na Českobudějovicku v lednu dosáhla hranice tisíce potvrzených objevů planetek. Je v tomto směru druhou nejlepší funkční evropskou observatoří. Více objektů nalezla pouze hvězdárna ve Španělsku. Stanice na Kleti na vrcholku Blanského lesa první planetku objevila v roce 1977, řekla ředitelka Hvězdárny a planetária České Budějovice Jana Tichá. Většina nově objevených planetek se nachází mezi drahami Marsu a Jupiteru. Nalézání dalších objektů, kterých existuje ve vesmíru vysoké množství, má podle Tiché smysl. Jubilejní 1000. planetku na Kleti objevili 27. února 2003. Na délku měří tři kilometry, nyní nese pořadové číslo 350969.

Favority Cen Anděl jsou kapela Kryštof, Boris Carloff a Zrní

Akademie populární hudby zveřejnila nominace na letošní Ceny Anděl. Favoritem je skupina Kryštof se šesti nominacemi. Boris Carloff, nedávný vítěz ceny Apollo udílené hudebními publicisty, má nominace čtyři včetně jedné v žánrové kategorii. Kapela Zrní má dvě nominace mezi hlavními cenami a dvě nominace v cenách žánrových. Skupinou roku se může stát Charlie Straight, Kryštof nebo Zrní, zpěvákem roku Boris Carloff, Vojtěch Dyk nebo Richard Krajčo a nejlepší zpěvačkou Lucie Bílá, Iva Bittová nebo Aneta Langerová. Na objev roku kandiduje kapela A Banquet, Boris Carloff a Zrní. Novinkou letošních cen je mezi žánrovými cenami kategorie Punk a hardcore, v ní jsou nominovaní Drom, Pipes and Pints, See You In Hell a The Unholy Preachers. Ceny budou vyhlášeny 16. března v přímém přenosu České televize.

Akrobatkám bude věnován festival nového cirkusu Fun Fatale

Ženy létající ve vzduchu a houpající se na šále, ženy visící na kruhu i na hrazdě, ale občas i ženy chodící a tančící na zemi uvede mezinárodní festival nového cirkusu Fun Fatale. Druhý ročník této ojedinělé přehlídky se uskuteční od 28. února do 3. března v pražském Klubu Mlejn ve Stodůlkách. Je domovem souboru Cirkus Mlejn a také pořadatelem festivalu. Specialitou festivalu bude open-stage show složená ze samostatných čísel profesionálních akrobatek. Pořadatelé chtějí zaujmout i děti. V neděli 3. března jim nabídnou představení nazvané V peřinách nad Mlejnem. Více informací o datech, časech a cenách workshopů najdou zájemci na webových stránkách festivalu http://www.funfatale.cz www.funfatale.cz .

Ze sportu:

Fotbalista Milan Baroš se po rozchodu s Galatasarayem Istanbul definitivně vrací do Ostravy. S Baníkem se dnes na spolupráci do léta 2014. Jednatřicetiletý útočník si obnovenou premiéru v ostravských barvách po jedenácti letech odbude v sobotu proti Českým Budějovicím.

Basketbalistky USK Praha čeká pátý pokus o postup mezi osm nejlepších celků Evropské ligy. Předchozí čtyři osmifinálové série nezvládly, nyní se pokusí tuto bilanci zlomit proti Galatasarayi Istanbul, aby se staly po Brnu druhým českým týmem, který se představí na závěrečném turnaji.

Český hokejista Roman Horák odstartoval v nedělním utkání NHL svým prvním gólem sezony obrat Calgary, které v poslední třetině otočilo v Dallasu skóre z 1:3 na konečných 4:3. Jedenadvacetiletý útočník vstřelil z dorážky druhou branku týmu ve 42. minutě a asistenci si u jeho trefy připsal krajan Roman Červenka. Na straně poražených Jaromír Jágr nebodoval.

Třinecký hokejový útočník Martin Růžička díky gólu a asistenci při porážce na ledě Zlína 2:4 vytvořil nový rekord v produktivitě základní části samostatné české extraligy. Sedmadvacetiletý kanonýr má na kontě ze 48 zápasů 78 bodů za 38 branek a 40 asistencí. Překonal maximum Richarda Krále, který v ročníku 1999/2000 rovněž v dresu Třince nasbíral 77 bodů za 24 gólů a 53 přihrávek.

Hokejisté Českých Budějovic vyhráli ve 49. kole extraligy na ledě vedoucí Plzně 2:1 po samostatných nájezdech a bodově se dotáhli na sedmé Kladno. Mountfield se navíc po třetí výhře za sebou výrazně přiblížil jistotě účasti v play off. Plzeň má po třetí prohře v řadě v čele už jen dvoubodový náskok před druhým Zlínem.

Hokejisté Lva Praha při své premiérové sezoně splnili základní sportovní cíl v podobě postupu do play off a také se jako úplně nový klub zapsal do povědomí fanoušků. S průměrem 7161 diváků na zápas se český nováček zařadil na šesté místo tabulky návštěvnosti celé soutěže a v diváckém zájmu si připsal i rekord KHL.

Nejlepším trenérem minulé sezony druhé italské ligy byl vyhlášen český kouč Zdeněk Zeman, který dovedl fotbalisty Pescary k postupu do Serie A. Ocenění za nejvyšší soutěž získal Antonio Conte z mistrovského Juventusu.

Česká tenistka Klára Zakopalová vypadla na turnaji v Dubaji v prvním kole. S Marion Bartoliovou z Francie prohrála za dvě hodiny 6:3, 4:6, 1:6 a poprvé v sezoně na okruhu WTA nezvládla úvodní zápas.

Počasí v Česku:

V noci bude zataženo a k ránu začne na severu sněžit. Teploty klesnou na -1 až -5 stupňů. Během úterý bude oblačno, sníh na celém území, teploty -1 až +3 stupně, na horách -3.

Meteorologové odvolali smogovou situaci vyhlášenou v neděli v Pardubickém a Královéhradeckém kraj. Informovali o tom pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Odvolali také regulaci, kterou vyhlásili kvůli špatným rozptylovým podmínkám pro část Moravskoslezského kraje. Smogová situace platí.