Zprávy

V panelovém domě ve Frenštátě vybuchl plyn, jeden člověk zemřel

Jeden člověk zahynul při výbuchu plynu v panelovém domě ve Frenštátě pod Radhoštěm. Exploze domem otřásla před 04:00 a následně vypukl požár. Celkem osm lidí bylo zraněno a pět obyvatel je pohřešováno, včetně tří dětí. Na místě neštěstí to řekl šéf krajské policie Tomáš Tuhý. Kvůli přístupu byli záchranáři nuceni prakticky celý dům strhnout. Dům prohledávali policejní psi. Z osmi zraněných bojují o život dva lidé: žena, která byla popálena na zhruba 90 procentech těla, a muž, jenž má popálených zhruba 60 procent těla. Oba jsou v kritickém stavu. Mezi zraněnými je i jeden dobrovolný hasič. Ten prý utrpěl popáleniny a zranění hlavy a hrudníku a je mimo ohrožení života. Několik obyvatel i z okolních domů záchranáři evakuovali. Neštěstí podle policejního mluvčího Zbyňka Tomšíka s největší pravděpodobností způsobil výbuch plynu zřejmě v prvním patře čtyřpodlažního domu. Hasiči postupně strhli tři stěny objektu, jedna z nich při pádu lehce poškodila vedlejší dům. Na místě zasahovalo velké množství hasičů, policistů i zdravotníků.

Nečas: nový ministr obrany musí být nestraník

Novým ministrem obrany musí být nestraník, potvrdil premiér Petr Nečas (ODS) v pořadu Otázky Václava Moravce. Jméno žádného kandidáta nesdělil, byť svého adepta má. Zdůvodnil to tím, že na něm musí být shoda v koalici. Neslíbil ani, že návrh předloží ještě prezidentovi Václavu Klausovi, který téměř dvouměsíční zpoždění s obsazením místa tento týden kritizoval. Nečas, který nyní obranu formálně řídí, to ale nepokládá za nic dramatického. Nečasovým kandidátem by mohl být nynější první náměstek na ministerstvu a někdejší náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Premiér to nepopřel, Picka naopak označil za úřadujícího ministra. Bývalého generála Nečas vrátil do jeho funkce poté, co jej osmidenní ministryně obrany a šéfka LIDEM Karolína Peake z tohoto postu odvolala. Byl to jeden z jejích kroků, pro které o ministerské křeslo před loňskými Vánocemi přišla.

Nečas: Návrh na regulaci akcií není prozíravý

Premiér Petr Nečas (ODS) podpořil vládní návrh na regulaci anonymních akcií, o jehož podobě se bude ve Sněmovně rozhodovat v úterý. Změna navržená šéfem rozpočtového výboru Pavlem Suchánkem (ODS), podle které by mohly už vydané anonymní akcie dál existovat, není podle premiéra prozíravá. Nečas to uvedl v Otázkách Václava Moravce České televize. Nečas označil vládní předlohu za kvalitní. Vláda se podle něj inspirovala v Rakousku. Vládní návrh předpokládá, že firmy budou muset zapsat anonymní akcie do centrálního depozitáře, nebo je uložit v listinné podobě u bank. Pokud by to neudělaly, cenné papíry na doručitele by se změnily na akcie na jméno. Občanští demokraté budou diskutovat o svém postoji k regulaci anonymních akcií v úterý dopoledne na zasedání poslaneckého klubu. Podle jeho předsedy Marka Bendy platí pravidlo, že pokud frakce nedojde po debatě k jiné domluvě, platí podpora vládnímu návrhu. Předlohu kabinetu je ochotná podpořit i opoziční ČSSD.

Nečas: Dění kolem fotovoltaiky je nezdravé

Současné dění kolem solárních elektráren je nezdravé a ohrožuje tuzemskou ekonomiku. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl premiér Petr Nečas. Vláda podle něj bude muset s problematikou solárních elektráren něco udělat. Konkrétní kroky ale neupřesnil. Upozornil, že některé zájmové skupiny podporující solární elektrárny jsou nesmírně agresivní a "nehledí napravo ani nalevo". Současné vedení Energetického regulačního úřadu (ERÚ) má podle Nečase jeho plnou důvěru. Elektřinu ze solárních elektráren musejí distribuční společnosti vykupovat výrazně dráže, než za kolik ji poté prodají. Rozdíl cen se projevuje v konečných cenách spotřebitelům. V letošním roce platí odběratelé v ceně každé megawatthodiny elektřiny 583 korun na podporu obnovitelných zdrojů, loni to bylo 419 korun. Za pěti z 20 nejvýkonnějších solárních elektráren v zemi stojí navíc podle zprávy ERÚ společnosti s akciemi na majitele, mají tedy skryté vlastníky.

ČEZ investoval v zahraničí 72 miliard korun

Skupina ČEZ investovala v zahraničí od roku 2005, kdy zahájila mezinárodní expanzi, 72 miliard korun. Podle mluvčí ČEZ Barbory Půlpánové dosahují všechny zahraniční investice s výjimkou Albánie přinejmenším očekávané návratnosti. V Albánii však ČEZ přišel o licenci k distribuci elektřiny i o kontrolu nad svou tamní dceřinou firmou a připravuje se na arbitrážní řízení. V Bulharsku se zase v posledních týdnech konají demonstrace proti ČEZ kvůli vysokým účtům za elektřinu. Investice do zahraničí představují zhruba jednu pětinu z celkových investic ČEZ od roku 2005. Podle posledních dostupných údajů z třetího čtvrtletí roku 2012 dosáhla celková návratnost zahraničních investic energetické společnosti 71 procent.

ERÚ: Větší podporu v 2011 získalo přes 3100 slunečních elektráren

Finanční podporu větší než zhruba 280.000 korun v roce 2011 získalo více než 3100 slunečních elektráren v ČR. Dalších téměř 10.000 zdrojů mělo podporu menší. Vyplývá to z přehledu výrobců energie z alternativních zdrojů, který zveřejnil Energetický regulační úřad. Sluneční elektrárny s nižší podporou úřad jmenovitě nezveřejnil. Podle dat jich bylo ale přesně 9924 s instalovaným výkonem 68.230 kW a souhrnnou podporou přes 817 milionů korun. Jejich podpora za rok 2011 přitom nepřesáhla jednotlivě jeden roční průměrný plat, tedy podle vyjádření předsedkyně ERÚ Aleny Vitáskové zhruba 277.000 korun. Většinou se jedná podle Vitáskové a majitele malých elektráren na střechách rodinných domů.

Na opravu silnic v ČR letos půjde přes osm miliard Kč

Na opravu silnic v České republice by letos mělo jít více než osm miliard korun. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) plánuje na opravy dálnic, rychlostních silnic a silnic první třídy vynaložit 4,6 miliardy korun. 3,6 miliardy korun Z téo částky půjde na opravy nejvíce poškozených rychlostních silnic a silnic první třídy, další zhruba miliarda půjde na akutní opravy a údržbu dálnic. Zbylé peníze chtějí na komunikace druhých a třetích tříd investovat kraje a jednotlivá města. K ideálnímu stavu rychlostních silnic a silnic první třídy by ovšem podle odhadů ŘSD muselo být investováno minimálně 11,3 miliardy korun. Kolik peněz by bylo potřeba pro odstranění všech škod na dálnicích, ŘSD neuvedlo.

Kupkovu výstavu vidělo už 30.000 lidí

Výstavu děl Františka Kupky v Salmovském paláci na Hradčanech už vidělo přes 30.000 lidí. Výstava Cesta k Amorfě ukazuje cestu Františka Kupky k malířské abstrakci. Mluvčí pořádající Národní galerie v Praze Eva Kolerusová připomněla, že výstava s mezinárodními zápůjčkami skončí 3. března a nebude moci být právě kvůli závazkům zahraničním galeriím prodloužena. Expozice představuje přes 80 exponátů včetně zápůjček z významných zahraničních institucí, mezi nimiž jsou Centre Georges Pompidou v Paříži, Muzeum moderního umění v New Yorku či Guggenheimovo muzeum v New Yorku. Mezi českými zapůjčiteli je zejména Muzeum Kampa a Obrazárna Pražského hradu. Řada vystavených děl pochází také ze soukromých sbírek.

Generální opravy hřebčína v Kladrubech omezí turistickou sezonu

Generální opravy hřebčína v Kladrubech nad Labem omezí letošní turistickou sezonu. Hřebčín plánuje modernizaci za 300 milionů korun, začít by měly patrně v létě. Uvedl to ředitel hřebčína Jiří Jehlička. Po dokončení oprav v roce 2014 nabídne chovné zařízení mnohem víc míst, kam mohou turisté zavítat. Otevře se muzeum myslivosti nebo vyhlídková vodárenská věž s kavárnou. Opravené budou stáje, kostel a kaple na hřbitově. Hřebčín v Kladrubech nad Labem existuje více než 400 let a je nejstarším velkým hřebčínem na světě. V současnosti chová okolo 500 starokladrubských běloušů a vraníků.

Nejvíce vzorků vystaví v Salonu vín Zámecké vinařství Bzenec

Nejvíce vzorků bude mít v letošním Salonu vín Zámecké vinařství Bzenec. Uspělo s osmi vzorky. Druhou nejúspěšnější firmou jsou letos Vinné Sklepy Valtice se sedmi víny. Šest vzorků bude mít mezi elitou PATRIA Kobylí. Do expozice Salonu vín dodá své produkty celkem 54 vinařských firem. Nejúspěšnějšími odrůdami letošního ročníku se staly Ryzlink rýnský, dále Sauvignon a Chardonnay. Nová expozice Salonu vín ČR bude otevřena 1. března na zámku ve Valticích na Břeclavsku. Ve zrekonstruovaném sklepení státního zámku ve Valticích je Salon vín prezentován v podobě celoroční degustační expozice.

Ze sportu

Český biatlonista Ondřej Moravec obsadil v závěrečném hromadném závodě na 15 kilometrů na světovém šampionátu čtvrté místo, na stejné pozici dojel v Novém Městě na Moravě už i ve vytrvalostním závodě. Poslední disciplínu mistrovství vyhrál Nor Tarjei Bö.

Běloruska Darja Domračevová získala na MS v Novém Městě na Moravě zlatou medaili v závěrečném hromadném závodě na 12,5 km, Češky neuspěly.

Fotbalista Milan Baroš v pondělí zpečetí podpisem smlouvy svůj návrat do Ostravy. Jednatřicetiletý útočník, který se v týdnu dohodl na rozvázání smlouvy v Galatatasaryi Istanbul, v pondělí před polednem uzavře s Baníkem kontrakt pro jarní část sezony. Baroš se do ostravských barev obleče po jedenácti letech, hrát by měl už v sobotu v úvodním jarním utkání proti Českým Budějovicím.

Hokejový útočník Martin Hanzal se dvěma góly a jednou asistencí zasloužil o výhru Phoenixu v sobotním duelu NHL nad Columbusem 5:3. Jednou se trefil i jeho parťák Radim Vrbata. Povedený večer prožil také Aleš Hemský, jenž dvěma zásahy pomohl Edmontonu k výhře 6:4 proti Coloradu.

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila na Světovém poháru v dějišti příštích olympijských her Soči sedmá. Vítězka předchozího závodu v kanadském Blue Mountain upadla v semifinále z vedoucí pozice, malé finále ale bezpečně vyhrála. Z premiérového triumfu mezi elitou se radovala Italka Michela Moioliová.

Volejbalovou bitvu dvou nejlepších týmů extraligy vyhrály České Budějovice. Na domácí palubovce před 1500 diváky Jihočeši porazili Liberec 3:1 a snížili jeho náskok v čele tabulky na jediný bod. Oba soupeři se už v pondělí utkají v semifinále Českého poháru v Mladé Boleslavi.

Basketbalistky Hradce Králové získaly na úvod ligové nadstavby skalp euroligového IMOSu Brno. Lvice druhý tým tabulky porazily 62:58 a po USK a VŠE Praha jsou třetím celkem, který v této sezoně dokázal české vicemistryně porazit. V základní části Východočešky oba vzájemné duely prohrály, nyní na třetím místě tabulky snížily náskok soupeře na dva body.

Házenkáři Jičína jsou novými lídry nebývale vyrovnané extraligy. V 18. kole zvítězili v Lovosicích 30:22 a po páté výhře za sebou předstihli o bod dosud vedoucí Plzeň. Západočeši prohráli v Zubří 20:21.

Basketbalisté Nymburka na čtvrtý pokus v této sezoně porazili Rigu a živí naděje na postup do play off VTB ligy. Na palubovce lotyšského klubu zvítězili díky vydařenému závěru 89:85. Výhru vybojoval český mistr v posledních čtyřech a půl minutách.

Kateřina Čechová je novou českou halovou rekordmankou v běhu na 60 metrů. Sprinterka Olympu Praha dosáhla ve finálovém závodě na domácím šampionátu v pražské Stromovce času 7,24 sekundy a o tři setiny vylepšila sedmnáct let staré dosavadní maximum Zdeny Mušínské.

Antonín Hájek obsadil v závodě Světového poháru v letech na lyžích v Oberstdorfu 13. místo a zaznamenal svůj nejlepší výsledek od března 2010. Čestmír Kožíšek skončil v generálce na mistrovství světa na 29. příčce, vyhrál domácí Němec Richard Freitag.

Český obránce Zdeněk Pospěch pomohl svou první bundesligovou brankou Mohuči k remíze 2:2 se Schalke. Jeho tým však přišel o šesté místo v tabulce na úkor Hamburku, kterému pomohl čistým kontem k výhře 1:0 nad Mönchengladbachem při premiérovém startu v tomto ročníku brankář Jaroslav Drobný.

Počasí:

V noci bude zataženo nízkou oblačností. Místy mrznoucí mlhy. Ojediněle slabé sněžení. Teploty klesnou na 0 až -4 °C..

V pondělí bude zataženo s mlhami, i mrznoucí. Ojediněle slabé sněžení. Teploty -1 až +3, na horách kolem -4 °C.

Meteorologové vyhlásili kvůli smogu v aglomeraci Ostravsko, Karvinsko a Frýdecko-Místecko bez Třinecka regulaci. Firmy musí dodržovat ekologická opatření a částečně omezovat výrobu. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Zvýšené množství polétavého prachu PM10 v ovzduší trápí obyvatele Slezska a severní Moravy od středy, od pátku je v celém kraji smogová situace.

I znečištění ovzduší v Pardubicích a H. Králové dvojnásobně překračuje povolené limity. Kvůli polétavému prachu je vyhlášena smogová situace.