Zprávy

0:00
/
0:00

Premiér Nečas je na summitu připraven vetovat návrh rozpočtu EU

Česká republika je připravena na nynějším summitu Evropské unie v Bruselu vetovat návrh unijního rozpočtu na období 2014 až 2020. Současný návrh je podle slov premiéra Petra Nečase neférový, a tudíž nepřijatelný. Diplomaté očekávají náročná jednání, která by se z původně plánovaných dvou dnů mohla protáhnout do víkendu. Pro Česko bylo klíčové hlavně to, kolik peněz by mělo získat z takzvané kohezní politiky, tedy nástrojů na podporu chudších regionů unie. Těmi jsou v ČR všechny s výjimkou Prahy. Na posledním summitu se hovořilo o tom, že by na Česko mohlo připadnout zhruba 19,6 miliardy eur (téměř půl bilionu korun), přičemž Praha chtěla o něco více.

Václav Klaus: Zkušenost s rozdělením měny ČSFR je významná pro eurozónu

Zkušenost s rozdělením československé měny je relevantní i pro eurozónu. Na konferenci k 20. výročí České národní banky to řekl český prezident Václav Klaus. Náklady na měnovou odluku nejsou nulové, ale nesmírně nákladné může být i udržování současného nevhodného měnového uspořádání. Podle Klause se ale v Evropě tímto způsobem diskuse nevede. Řecko, u něhož se spekuluje o odchodu z eurozóny kvůli vysoké zadluženosti, představuje zhruba jednu padesátinu evropské ekonomiky. Prezident zdůraznil, že slovenská ekonomika představovala třetinu československého hospodářství.

Mluvčí: Zemanova inaugurace bude obsahovat nevídané prvky

Březnová inaugurace Miloše Zemana bude obsahovat prvky, které jmenování předchozích prezidentů do úřadu neprovázely. Novinářům to bez bližších podrobností řekla mluvčí budoucí hlavy státu Hana Burianová. Zeman bude do úřadu slavnostně uveden 8. března, den poté, co vyprší druhý mandát jeho předchůdce Václava Klause. Zeman v Praze úřaduje od konce minulého týdne. Příští týden bude odpočívat na své oblíbené Vysočině. Podle Burianové má na programu soukromé schůzky.

Miloš Zeman se setkal s představiteli VV a KSČM

Nastupující prezident Miloš Zeman ocenil opoziční Věci veřejné (VV) za to, že podaly ústavní stížnost na církevní restituce. Podle místopředsedkyně strany Kateřiny Klasnové má nastávající hlava státu k majetkovému vyrovnání s náboženskými obcemi podobně rezervovaný vztah jako VV. S šéfkou poslaneckého klubu strany se Zeman shodl také na potřebě rozšířit pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Klasnová to uvedla po zhruba hodinu a půl trvajícím jednání s vítězem první přímé volby prezidenta. Budoucí prezident podle ní také vyjádřil lítost nad tím, že levicový Senát zamítl rozšíření pravomocí NKÚ.

Předseda KSČM Vojtěch Filip na téměř dvouhodinové schůzce s nastupujícím prezidentem Milošem Zemanem hovořil především o situaci v Parlamentu a obsazení čela Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). O projektu integrace levicových stran, na němž by se Zeman údajně rád podílel, se odmítl bavit. "Ne, to jsem odmítl, protože já jsem příznivec toho, že politické strany mají suverénně vystupovat v rámci předvolební kampaně," uvedl po skončení schůzky Filip. V pátek vpodvečer k Zemanovi zavítá předseda TOP 09 a jeho sok z prezidentské volby Karel Schwarzenberg.

Český zastupitelský úřad na Kypru asi čekají omezení

Ministerstvo zahraniční chystá omezení zastupitelského úřadu na Kypru. Česko by tam už podle informací ČTK z uzavřeného zasedání sněmovního zahraničního výboru nemělo mít velvyslance, úřad by vedl chargé d'affaires. Ve hře bylo údajně i úplné zrušení zastoupení, poslancům se ale taková varianta nelíbila. Omezením činnosti velvyslanectví by se měly podle informací serveru Česká pozice snížit roční výdaje zhruba z 13 přibližně na tři miliony korun, zůstanou tam dva pracovníci.

Němcová: Přidělení funkcí Šnajdrovi, Fuksovi a Vondrovi je chyba

Předsedkyni Poslanecké sněmovny a místopředsedkyni ODS Miroslavě Němcové vadí dobře placená místa ve státních firmách pro bývalé poslance její strany Marka Šnajdra a Ivana Fuksu a bývalého ministra obrany za ODS Alexandra Vondru. Němcová to řekla v rozhovoru pro rádio Impuls. Podle ní jde o chybu, za kterou se omluvila. Šnajdr, Petr Tluchoř a Fuksa složili v listopadu poslanecký mandát kvůli sporům o vládní daňový balíček. S pomocí hlasů poslanců, kteří je ve Sněmovně nahradili, poté Nečasův kabinet balíček prosadil a zažehnal několikatýdenní vládní krizi. Šnajdr byl následně jmenován do dozorčí rady společnosti Čepro, Fuksa zamířil do čela Českého Aeroholdingu. Bývalý ministr obrany Vondra, který z úřadu odešel loni v prosinci, dostal od premiéra Petra Nečase (ODS) nabídku práce v dozorčí radě Českého Aeroholdingu.

Sněmovna podpořila pořizování nahrávek z jednání obcí a krajů

Sněmovna přes výhrady vlády podpořila v prvním čtení poslaneckou novelu, podle níž by obce, města a kraje mohly ze zákona povolit pořizování nahrávek ze svých jednání a také jejich zveřejňování například na internetu. Novela je reakcí na postoj Úřadu pro ochranu osobních údajů, podle něhož zveřejňování záznamů z jednání zastupitelstev není možné bez souhlasu dotčených osob, případně bez znemožnění jejich identifikace kvůli požadavkům na ochranu soukromí.

Josef Šťáva nechal ve Švýcarsku zmrazit peníze z MUS

Ženevský soud zablokoval na popud zakladatele společnosti Diag Human Josefa Šťávy část peněz zadržených Švýcary kvůli tomu, že pocházely z podezřelé privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS). Informoval o tom server Českápozice.cz. Švýcarské orgány zabavily kvůli kauze MUS 661 milionů franků (zhruba 13,5 miliardy korun). Šťáva nechal zmrazit 163,6 milionu franků (necelých 3,4 miliardy korun). Zablokovaná částka odpovídá podle serveru škodě, která v případu Mostecké uhelné vznikla Česku. Diag Human požaduje po Česku mnohamiliardové odškodnění za překažený obchod s krevní plazmou. Rozhodci mu v roce 2008 přiznali náhradu škody přes osm miliard korun, značně vysoké jsou již také úroky. Strany se však doposud přou o to, zda bylo toto rozhodnutí pravomocné.

ČEZ zahájil arbitráž proti Albánii kvůli zmařené investici

Skupina ČEZ zahájila proces mezinárodní arbitráže proti Albánii. Česká energetická společnost tak chce dosáhnout uhrazení škody, která jí v Albánii vznikla v důsledku neochráněné investice do distribuční společnosti CEZ Shpërndarje. Finanční ředitel ČEZ Martin Novák koncem ledna uvedl, že celková ztráta se blíží 200 milionům eur (pěti miliardám korun). Skupina ČEZ vstoupila do Albánie v roce 2009, kdy za 102 milionů eur koupila 76 procent v tamní distribuční společnosti. Zbývajících 24 procent vlastní albánský stát. ČEZ ale o kontrolu nad distribuční společností v lednu přišel, když mu albánský regulační úřad odebral licenci k distribuci elektřiny a pověřil řízením podniku státního administrátora. Investice v Albánii představuje 3,6 procenta ze všech zahraničních investic ČEZ.

John: Nevím o tom, že by VV měly mimorozpočtové fondy

Předseda Věcí veřejných Radek John neví nic o tom, že by strana měla mimorozpočtové fondy, z nichž by v minulosti vyplácela v hotovosti své spolupracovníky. Na údajnou existenci nejasných fondů upozornila televize Nova, podle níž z nich bylo vyplaceno celkem 41,5 milionu korun. Podle Víta Bárty, který chce Johna ve funkci vystřídat, jde o nesmyslnou diskreditaci. Nova se odvolává na dokumenty, které získala a které obsahují výpisy plateb různým zaměstnancům i politikům VV v letech 2010 a 2011. "Napřed musíme zjistit, co je to za papír, může být zcela falešný," poznamenal John.

Policie navrhla obžalovat osm lidí, viní je z obřího krácení daní

Protikorupční policie navrhla obžalovat osm lidí, kteří údajně krátili daň při obchodu s pohonnými hmotami. Podle detektivů šest mužů a dvě ženy neodvedli státu DPH v hodnotě téměř miliardy korun, sdělil ČTK mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej. Skupina podle policie v letech 2007 až 2009 nakupovala od zahraničních společností pohonné hmoty, které deklarovala jako minerální oleje. Látky dovážela jako podmíněně osvobozené od daně z Německa a Rakouska. Naftu a benzín poté skupina prodávala čerpacím stanicím, daně však již neodvedla.

Soud odročil na březen projednání případu zpěváka Blytha

Soud odročil na začátek března projednávání případu amerického zpěváka Randyho Blytha, který je obviněn z usmrcení fanouška při koncertu. Důvodem odkladu je nemoc jednoho ze znalců a nutnost dalších výslechů. Blythův advokát Tomáš Gřivna ČTK řekl, že jeho klient přislíbil návrat, ačkoliv mu soudce Tomáš Kubovec sdělil, že může požádat o konání hlavního líčení v nepřítomnosti.

Hlavní líčení se týká koncertu metalové kapely Lamb of God v pražském klubu Abaton v roce 2010. Blythovi hrozí až desetileté vězení za ublížení na zdraví, které mělo za následek smrt. Blythe v pondělí u soudu připustil, že poté, co se lidé snažili opakovaně dostat na pódium a jeden z nich také údajně hudebníky obtěžoval, do jednoho z fanoušků strčil. Mladík podle něj spadl do publika, ale pak se zvedal ze země a okolostojící diváci zpěvákovi signalizovali, že fanoušek je v pořádku.

Sněmovna podpořila návrh, aby počet pošt určovala vláda

Minimální počet poštovních poboček jednotlivých poštovních firem by do budoucna měla určovat svým nařízením vláda, a to na návrh Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Toto pravidlo by mělo omezit nebezpečí rušení poštovních poboček. Počítá s tím poslanecká novela zákona o poštovních službách, kterou v prvním čtení podpořila Sněmovna. Mluvčí pošty Ivo Mravinac doplnil, že Česká pošta má vlastní představu o poštovní síti a stanovený počet poboček by brala jen jako opravdu minimální hranici. Pošta má v současnosti přes 3200 poboček. Svaz měst a obcí se obává, že jejich minimální počet by mohl být až o 1200 pošt nižší.

Česká lékařská komora pořádá 1. března protest, prý klesne dostupnost a kvalita péče

Česká lékařská komora (ČLK) uspořádá 1. března protestní akci, ve které chce občanům sdělit, že ministr Leoš Heger (TOP 09) omezuje svými zákony a vyhláškami dostupnost, kvalitu a bezpečnost zdravotní péče. Příjmy od pojišťoven soukromým praxím podle ČLK klesnou. ČLK také chce úhradovou vyhlášku napadnout ústavní stížností, novinářům to řekl její prezident Milan Kubek, který také má soukromou ambulanci. Podle náměstka ministra zdravotnictví Petra Noska není k obavám důvod, péče letos bude zajištěna, ČLK prý straší lidi zbytečně. Krachu ambulancí se neobává, za posledních 20 let se podle něj nestalo, aby nějaká ambulance z ekonomických důvodů zkrachovala.

Kvůli malým dotacím hrozí prý omezení už 250 služeb pro potřebné

Poskytovatelé sociálních služeb si stěžují na nízké dotace a nedostatek peněz. Zatím ohlásili, že pokud se jim částka nezvýší, budou muset u 250 služeb pro postižené, seniory a další potřebné omezit nabídku, propouštět či zavřít. ČTK to řekl prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký. Ministerstvo práce má na dotace 6,05 miliardy korun, tedy o 360 milionů méně než loni. Ministryně Ludmila Müllerová (TOP 09) chce hledat další peníze. Na financování by se podle ní měly víc podílet i města a obce.

Global Blue: Tržby luxusních obchodů loni v ČR stouply o 30 pct

Tržby luxusních obchodů, kde mezi zákazníky převládají cizinci, loni stouply meziročně o 30 procent na rekordní úroveň. Ze svých údajů to odvodila společnost Global Blue, která zprostředkovává vracení DPH. Obrat celého maloobchodního trhu přitom v roce 2012 klesl o 1,1 procenta a v prosinci se propadl dokonce o více než pět procent. Stát loni od ledna do října vrátil na DPH cizincům ze zemí mimo EU celkem 628 milionů korun, tedy meziročně o 18 procent víc. Lidé z EU nárok na vracení DPH nemají. Útraty Rusů v prosinci a lednu stouply v Česku meziročně o 38 procent, Izraelců o 56 procent a Číňanů o devět procent, uvedla Global Blue.

Česko loni navštívilo o šest procent více turistů

V hotelech, penzionech a kempech se loni v Česku ubytovalo zhruba 13,65 milionu hostů, což bylo o 5,8 procenta více než předloni. Počet nocí, které v Česku strávili, se zvýšil o 3,5 procenta na 39,6 milionu. Na růst návštěvnosti i přenocování měli opět vliv především turisté z ciziny. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. Zahraničních návštěvníků přijelo loni do Česka skoro 7,2 milionu, což bylo meziročně více o 6,8 procenta. Tradičně přijelo nejvíce zahraničních turistů z Německa a Ruska a nejčastěji se ubytovali v hlavním městě.

Provoz na hlavním nádraží obnoven, problém působila spadlá trolej

Provoz na pražském hlavním nádraží, který ve čtvrtek ráno ochromila spadlá trolej, se podařilo obnovit. Od deváté hodiny ráno do 14:00 většina vlaků končila jízdu v okolních stanicích, například ve Vysočanech, Libni, ve Vršovicích a na Smíchově. Podle předchozího odhadu Správy železniční dopravní cesty výluka postihla 250 ze 700 spojů, které na hlavní nádraží denně směřují. Řada cestujících na nejvytíženějším pražském nádraží svůj spoj vyhlížela marně. Na informačních cedulích byly tyto vlaky dále, ale s poznámkou, že výchozí stanice byla přesunuta jinam, čehož si ale někteří nevšimli.

Čtvrtina případů klíšťové encefalitidy v EU byla v ČR

Česko je v EU zemí s dlouhodobě největším počtem případů klíšťového zánětu mozku. Čtvrtina všech onemocnění za posledních 40 let byla u českých pacientů. Uvedl to předseda Koalice pro podporu očkování a člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu Rastislav Maďar. Česko je podle něj původní endemické území, odkud se infekce rozšířila. V ČR bylo loni 573 onemocnění, což je opět nejvíc v EU. V roce 2011 to bylo dokonce 861 nemocných. Očkováno proti této nemoci je ale jen 20 procent Češek a Čechů. V Evropě nejvíce očkovaných obyvatel je v Rakousku, 88 procent, přispěla k tomu osvětová kampaň ve školách.

Muž, kterému v Brně jako prvnímu transplantovali játra, slaví 30 let od operace

Josef Mynář podstoupil před třiceti lety jako první pacient v tehdejším Československu transplantaci jater, dnes je 66letý muž zdravý a nepotýká se s žádnými komplikacemi. Tým pod vedením Vladimíra Kořístky Mynáře operoval 2. února 1983 v Brně. Muž šel na operaci, když mu lékaři jako 36letému diagnostikovali nádor na játrech. "Tehdy to byla jediná indikace. Později se ukázalo, že to není příliš vhodné, protože nádor může mít metastázy i jinde," řekl ČTK ředitel Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno Petr Němec, kde v současnosti dělají kolem třiceti transplantací jater ročně. U prvního brněnského pacienta však žádná recidiva nenastala. "Bere trvale léky, ale celou dobu je v dobrém psychickém i fyzickém stavu. Chodí na ryby a do lesa, po operaci se jim narodila další dcera," uvedl Němec.

V pražském Evaldu začíná přehlídka severských filmů

V pražském kině Evald začíná sedmý ročník přehlídky severských filmů Nordfest. Potrvá do 13. února a nabídne 17 titulů hraných i dokumentárních, které doplní přednášky o cestování. Přehlídku zahájí předpremiéra oceňovaného dánského dramatu Labrador režiséra Frederikka Aspöcka.

Vladimír Vlasák odešel do hudebního nebe po schodech od Led Zeppelin

Prosté poslední rozloučení s hudebním kritikem a publicistou Vladimírem Vlasákem plné rockové i folkové hudby se uskutečnilo ve zcela zaplněné obřadní síni na Olšanských hřbitovech v Praze. Vedle rodinných příslušníků na obřad dorazili také jeho novinářští kolegové, zástupci hudebních vydavatelství i umělecké branže. Vlasák zemřel po těžké nemoci 1.února ve věku 54 let. Patřil mezi nejčtenější autory a získal si velký respekt nejen mezi svými kolegy, ale také mezi umělci, jejichž tvorbu neurážlivým způsobem hodnotil. Je také autorem několika knih.

Legendární Král Šumavy by mohl ožít v novém filmu

Legendární postava Krále Šumavy, který po roce 1948 pomáhal lidem opouštět nesvobodné Československo přes šumavské lesy a rašeliniště, by mohla dostat novou filmovou podobu. Snímek se připravuje podle životopisného románu. Ten o nepolapitelném převaděči Josefu Hasilovi napsal David Jan Žák a loni ho vydalo nakladatelství Labyrint. O látku má zájem několik českých producentů a režisérů. Spisovatel a novinář Žák věnoval studiu archivních pramenů i rozhovorům s pamětníky pět let. Cenné informace získal přímo od Josefa Hasila, který od poloviny 50. let žije v USA. Pokusil se ukázat skutečnou podobu Krále Šumavy, jehož většina čtenářů zná pouze ze stejnojmenného filmu Karla Kachyni z roku 1959. Atmosféru zručně natočeného filmu oceňují fanoušci i dnes.

České sklo tradiční i současné se představí ve Frankfurtu n. M.

České sklo ve své tradiční podobě i jako výsledek práce současných návrhářů se představí na veletrhu Ambiente ve Frankfurtu nad Mohanem. Výstavu iniciovala Česká centra, která zajistí její další putování po světě. Novinářům to sdělil kurátor Muzea skla a bižuterie v Jablonci a kurátor aktuální putovní výstavy Petr Nový. Veletrh se bude konat od 15. do 19. února. "S českým sklem to vůbec dnes není tak špatné, jak se říká. I malé firmy začínají znovu zaměstnávat interní designéry a české sklárny pracují; v Evropě přitom mnoho tradičních firem skončilo," řekl Nový. Česká expozice bude mít název Brilliant By Design, jejím architektem je studio Olgoj Chorchoj.

Česká mincovna chystá ražbu repliky kroměřížského tolaru

Česká mincovna v Jablonci nad Nisou připravuje ražbu další repliky ze série historických platidel. Sběratelům tentokrát nabídne repliku tolaru biskupa Karla Liechtensteina ze sbírek Arcibiskupství olomouckého ze 17. století. Křest repliky se uskuteční v historické budově biskupské mincovny v Kroměříži 22. února, řekla ČTK mluvčí mincovny Jana Kratochvílová. Každá z replik historických platidel byla vytvořena podle originální mince a vyražena do trojské unce (31,1 gramu) ryzího stříbra. Tolar o průměru 37 milimetrů může sběratel získat za 1450 korun, razí se ale jen 1000 kusů.

Pražský hrad ze špejlí je novým exponátem Muzea rekordů

Model Pražského hradu postavený ze špejlí v měřítku 1:250 se stal novým exponátem pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit. Jeho autorem je osmašedesátiletý Ladislav Novák z Myšence u Protivína. Na výrobu modelu o rozměrech přibližně 3,20 krát 1,30 metru spotřeboval 10.800 lipových špejlí a 105 tub lepidla. Novák na modelu pracoval dva roky a věnoval mu 1550 hodin práce. Pražský hrad je vrcholem Novákovy modelářské práce. Během přibližně 30 let postavil ze špejlí modely dalších devíti hradů a zámků.

Přírodovědci objevili v Národním parku Podyjí vzácné orly

V Národním parku Podyjí na Znojemsku přibývá velmi vzácných orlů. Pracovníci správy parku v minulých dnech při sčítání ptáků zaznamenali šest orlů mořských, což je největší počet za poslední tři roky, a také orla královského. Toho se od roku 2000 podařilo pozorovat v Podyjí pouze pětkrát. Uvedl to zoolog správy parku Martin Valášek. Vše nasvědčuje tomu, že někteří z orlů mořských se v Podyjí zabydlí natrvalo.

Jackpot Sportky poprvé překročil 300 milionů korun

Superjackpot Sportky s prémií, kterou provozuje společnost Sazka sázková kancelář, poprvé v historii této hry překonal hranici 300 milionů; ve hře je aktuálně 303,1 milionu korun. Po středečním losování o tom informoval mluvčí společnosti Václav Jalovecký. Loterijní společnost na konci loňského roku přidala k běžnému jackpotu navíc stomilionovou prémii. Pravděpodobnost výhry superjackpotu je v případě deseti vsazených sloupců 1:69,9 milionu. Větší naději sázející má, že se mu například narodí paterčata. Dosud nejvyšší individuální výhra v číselné loterii Sportka padla v roce 2003, kdy si výherce připsal na účet 112,931.592 korun. Vůbec nejvyšší výhru 148,583 milionu korun si v dubnu 2002 rozdělili dva výherci. Na každého připadlo 74,291.514 korun.

Ze sportu:

Česká čtveřice Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Jaroslav Soukup a Ondřej Moravec vybojovala bronzové medaile v úvodním závodu smíšených štafet na domácím mistrovství světa v biatlonu v Novém Městě na Moravě. Titul obhájilo Norsko, druhá skončila Francie.

Český tenista Lukáš Rosol postoupil na turnaji v Záhřebu do čtvrtfinále. Ve druhém kole daviscupový reprezentant porazil Flavia Cipollu z Itálie 6:4, 2:6 a 6:3. O postup do prvního semifinále v kariéře si zahraje se čtvrtým nasazeným Jürgenem Melzerem z Rakouska. Také tenista Jan Hájek postoupil v Montpellieru poprvé po více než půl roce do čtvrtfinále turnaje ATP. Sedmý nasazený Srb Viktor Troicki zápas druhého kola s českým hráčem za stavu 0:6 a 2:4 skrečoval.

Čeští fotbaloví reprezentanti vstoupili do nového roku výhrou 2:0 v přípravném utkání s Tureckem v Manise. Vítězství svěřencům kouče Michala Bílka zařídili svými trefami v prvním poločase sparťané Ladislav Krejčí a David Lafata. Český výběr porazil Turecko po deseti letech a dostal vzpruhu před pokračováním kvalifikace o postup na mistrovství světa, v březnu vyzve Dánsko a Arménii.

Basketbalistky USK Praha postoupily do vyřazovací fáze Evropské ligy, v závěrečném utkání skupiny C porazily doma Mondeville 56:51. České šampionky prošly mezi 14 účastníků 2. kola s třetí nejhorší bilancí z postupujících týmů a narazí znovu na Galatasaray Istanbul, s nímž se utkaly už ve skupině a oba duely prohrály.

Počasí:

V Libereckém kraji se v noci na čtvrtek výrazně ochladilo. Nejnižší teplotu tradičně naměřili meteorologové v osadě Jizerka v Jizerských horách, teplota tam klesla k minus 23 stupňům Celsia.

Čekáme oblačno až zataženo, místy přechodně i polojasno. Nejvyšší denní teploty -2 až +2 °C, v 1000 m na horách kolem -6 °C.