Zprávy

0:00
/
0:00

Miloš Zeman pokračuje v setkáních s politiky

Premiér Petr Nečas (ODS) pokládá za normální, že zvolený prezident Miloš Zeman po své březnové inauguraci navštíví první pracovní jednání české vlády. Nečas to řekl po své skoro dvě hodiny trvající úterní schůzce se Zemanem v jeho kanceláři v pražské Loretánské ulici. Zeman, který v lednu zvítězil v první přímé volbě hlavy státu, dával v rozhovorech krátce po zvolení jasně najevo, že Nečasova středopravá vláda opírající se o poslance strany LIDEM by měla skončit a měly by se konat předčasné volby. Nečas ale po schůzce poznamenal, že je potřeba odlišovat výroky pronesené ve volební kampani od "realistického postupu vysokého ústavního činitele". Jednání se Zemanem označil za korektní. Miloše Zemana ve středu odpoledne navštívil v jeho kanceláři na pražských Hradčanech statutární místopředseda ČSSD Michal Hašek. K budoucí hlavě státu byl prý pozván jako šéf Asociace krajů České republiky. Poté ho navštívil i šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Chtěl s ním jednat o tom, jak by bylo možné ukončit pravicovou vládu Petra Nečase (ODS), a o doplnění členů Ústavního soudu. Podle Sobotky by se Zeman po nástupu do funkce hlavy státu měl zasadit o přistoupení ČR k evropskému fiskálnímu paktu. Prezident by se měl také vymezit vůči výjimce z lisabonské smlouvy, kterou prosadil současný prezident Václav Klaus.

Ústavní soud dostal návrh proti církevním restitucím

Ústavní soud (ÚS) obdržel návrh na zrušení církevních restitucí, který z iniciativy Věcí veřejných podalo 19 senátorů. Soudcem zpravodajem se podle rozvrhu práce stal Stanislav Balík, o návrhu bude rozhodovat plénum, tedy sbor všech ústavních soudců. Senátoři se konkrétně domáhají toho, aby soud zrušil celý zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi. Alternativou je zrušení alespoň části zákona, uvedl mluvčí Ústavního soudu Vlastimil Göttinger. Věci veřejné tvrdí, že současná úprava restitucí povede k navracení majetku podle neprůhledných kritérií, že finanční náhrada za nevydaný majetek je diskriminační vůči ostatním restituentům, že zákon porušuje Listinu základních práv a svobod a prolamuje restituční hranici února 1948 a takzvané Benešovy dekrety. Napadají také způsob projednávání zákona v Parlamentu. Délku rozhodování ÚS nelze předjímat, záleží na tom, jak rychle připraví soudce zpravodaj návrh nálezu a zda pro něj získá podporu pléna.

Vláda schválila vyslání českých vojáků do Mali

Vláda souhlasila s vysláním až 50 českých vojáků do výcvikové mise Evropské unie v Mali, kde tamní armáda za pomoci francouzských jednotek bojuje s islamisty ovládajícími sever země. Češi by se měli podílet na výcviku maliské armády, do bojů s islamisty nezasáhnou. Po jednání vlády to řekl premiér Petr Nečas (ODS). S vysláním vojáků musí dát ještě souhlas Parlament. Největší opoziční strana ČSSD již dala najevo, že při splnění určitých podmínek krok vlády podpoří. Parlament by podle premiéra o vyslání českých vojáků měl rozhodovat na březnové schůzi, zahájení operace se prý předpokládá v dubnu. Náklady na misi, které jsou limitovány částkou 220 milionů korun, budou hrazeny z rozpočtu ministerstva obrany.

Poslanci podpořili finanční ústavu

Sněmovna podpořila v úvodním kole projednávání návrh finanční ústavy, která zavádí opatření proti zadlužování státu. Protože jde o ústavní předlohu, koalice se o její podobě musí dohodnout s opozicí. Opozice ale žádá ve vládním návrhu změny a volá po prováděcím zákonu. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) deklaroval, že je přístupný kompromisům a připustil úpravy ústavní novely podle požadavků ČSSD. Takzvaná dluhová brzda v předloze ukládá vládě v případě zadlužení mezi 40 a 45 procenty HDP, aby předložila Sněmovně zdůvodnění takového vývoje a navrhla opatření ke snížení zadlužení. V případě zadlužení mezi 45 až 48 procenty HDP vláda bude muset navíc zmrazit alespoň tři procenta výdajů schváleného státního rozpočtu na daný rok. Při růstu zadlužení na 48 až 49,99 procenta HDP vláda bude muset předložit Sněmovně návrh vyrovnaného nebo přebytkového státního rozpočtu a rozpočtů státních fondů. Pokud by zadlužení vzrostlo na 50 a více procent HDP, vláda by musela požádat Sněmovnu o vyslovení důvěry. Předloni byl veřejný dluh podle údajů Českého statistického úřadu 41,2 procenta HDP.

Sněmovna podpořila změny ve stavebním spoření

Sněmovna v prvním čtení podpořila vládní novelu zákona o stavebním spoření, která kromě jiného umožní, aby stavební spoření nabízely i univerzální banky a nejenom stavební spořitelny. Návrh také zavádí účelovost státní podpory. Bude možné ji použít pouze na bydlení nebo na důchodové připojištění. Opozice návrh kritizovala a chtěla ho zamítnout. Také stavebním spořitelnám se změna nezamlouvá. Banky budou moci podle ministra financí Miroslava Kalouska /TOP 09/ žádat o povolení na stavební spoření nejdříve k 1. lednu 2015 a stavební spořitelny budou moci naopak žádat o bankovní licenci.

Podpora obnovitelných zdrojů měla klesat rychleji

Zákon o podpoře obnovitelných zdrojů energie v původní, vládou schválené podobě, počítal s možností každoročně snižovat výkupní ceny elektřiny o deset procent. Pozměňovací návrhy sociálnědemokratických poslanců Ivy Šedivé a Břetislava Petra ale zmenšily prostor pro takové snižování na polovinu, zjistila ČTK z materiálů Poslanecké sněmovny. Toto ustanovení přispělo k zachování vysokých výkupních cen elektřiny, které vedly v roce 2010 k takzvanému solárnímu boomu. Diskuse o podpoře fotovoltaiky se ve středu strhla ve Sněmovně. Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková tento týden uvedla, že bývalí pracovníci úřadu v minulosti zřejmě nastavovali výkupní ceny elektřiny z fotovoltaických zdrojů nad rámec stanovený zákonem. Úřad podle ní zpočátku nevyužíval možnost meziročně snižovat výkupní ceny. Takové jednání mohlo způsobit škodu za desítky miliard korun. ERÚ k podezření o možném nezákonném jednání dospěl na základě auditů, které hodnotily fungování úřadu před nástupem Vitáskové.

ČNB pro letošek zhoršila odhad vývoje HDP

Česká národní banka ve své nové prognóze zhoršila odhad vývoje ekonomiky pro letošní rok na minus 0,3 procenta z předchozí předpovědi růstu o 0,2 procenta. Pro příští rok odhad naopak zlepšila z listopadových 1,9 procenta na 2,1 procenta. Uvedl to guvernér ČNB Miroslav Singer. Nejistota podle něj panuje okolo rozsahu a dopadů rozpočtové konsolidace a chování domácností v oblasti spotřeby a úspor. Ministerstvo financí minulý týden ve své nové makroekonomické prognóze rovněž zhoršilo odhad vývoje ekonomiky v letošním roce. Hrubý domácí produkt by měl letos růst jen mírně o 0,1 procenta, ještě v říjnu úřad počítal s růstem o 0,7 procenta. Následně v roce 2014 by mělo nastat ekonomické oživení a ekonomika by měla stoupnout o 1,4 procenta. Bankovní rada České národní banky ponechala podle očekávání úrokové sazby beze změny na rekordně nízké úrovni. Informoval o tom mluvčí centrální banky Marek Petruš. Základní úrokové sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na 0,05 procenta.

Kraje zřejmě zaplatí za projekty ROP SZ 2,5 miliardy korun

Kraje budou zřejmě muset proplatit až 2,5 miliardy korun za projekty, které schválilo vedení Regionálního operačního programu Severozápad (ROP SZ) a které měla proplatit Evropská komise. Ta to však kvůli dotačním pochybením odmítla. O rozhodnutí Evropské komise, jejíž komisaři nalezli pochybení v dotovaných projektech, informoval mluvčí dotačního úřadu Vojtěch Krump.

ČSÚ: Stavební výroba loni prohloubila propad na 6,5 procenta

Stavební výroba loni meziročně klesla o 6,5 procenta, tedy více než dvojnásobným tempem než o rok dřív. V samotném prosinci se snížila v porovnání s rokem 2011 o 17,3 procenta, a výrazně tak prohloubila předchozí celoroční propad. Počet dokončených bytů se proti předchozímu roku v prosinci snížil o 2,3 procenta. Podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví ČR Václava Matyáše neposkytly údaje za prosinec žádné informace o očekávaném zlepšení. "Naopak potvrdily, že situace je stále horší," dodal. Pokles podle něj překonal i původní pesimistické odhady vedení svazu. Růst odvětví podle svazu nezačne, dokud vláda nezahájí slibovaná prorůstová opatření.

Český vývoz loni poprvé v historii překonal tři bilióny korun

Čeští exportéři si loni připsali nový rekord, když vývoz tuzemských firem v roce 2012 poprvé v historii překonal hranici tří biliónů korun. Na výsledku se ve výraznější míře podílely i vývozy do zemí mimo Evropskou unii. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) a ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Výsledky prosincového zahraničního obchodu podle některých analytiků mohou ukazovat na začínající oživování ekonomiky. Podle ministerstva průmyslu a obchodu byla uspokojující i struktura českého vývozu, ve kterém převládají stroje, dopravní prostředky a další finální výrobky. Výhled na letošní rok je zatím podle MPO ovšem značně rozporuplný. Přebytek zahraničního obchodu Česka byl loni rekordní. Činil 310,8 miliardy korun, což je meziročně o 119,6 miliardy korun lepší výsledek. Zahraniční obchod se státy Evropské unie (EU) skončil loni přebytkem 710 miliard korun a byl meziročně o 36,6 miliardy korun vyšší. Se státy mimo EU se schodek zmenšil o 83,1 miliardy korun na 399,2 miliardy korun.

SŽDC zavádí technologii, která umí automaticky zastavit vlak

Všechna v tuzemsku nově budovaná železniční návěstidla budou od letošního roku vybavena zabezpečovacím systémem, který vlak automaticky zastaví, pokud projede "na červenou". Nový systém má přispět ke zvýšení bezpečnosti provozu. Podle statistik Drážní inspekce se v minulém roce stalo na železnici 77 případů, kdy vlak projel návěstidly, nikdo při nich nebyl zraněn ani usmrcen. Nový zabezpečovací systém má ale řadu omezení, například může pracovat pouze ve spojení s elektronickými stavědly, kterých je v Česku zhruba 200 a tvoří pětinu všech těchto zařízení.

ČT: Za nehodu letadla L-159 mohlo selhání pilota

Příčinou listopadové nehody vojenského letadla L-159 na Kolínsku bylo selhání pilota. Podle vyšetřovací zprávy manévroval příliš nízko, uvedla Česká televize (ČT). Čtyřiatřicetiletý pilot pád letadla nepřežil, byl nalezen v troskách stroje. Letadlo po dopadu na zem explodovalo. Podle záznamů z černé skříňky všechny systémy až do nárazu fungovaly. Nehoda se stala 22. listopadu v podvečer při běžném výcvikovém letu. Letoun řídil pilot 21. základny taktického letectva v Čáslavi, který působil v armádě od roku 2000. Příslušníkem základny se stal v roce 2007. Celkově nalétal 1050 hodin, na typu L-159 více než 560 hodin.

Na staveništi v Praze byla nalezena nevybuchlá válečná munice

Na staveništi ve Spálené ulici v Praze byl kolem poledne nalezen nevybuchlý dělostřelecký granát z 2. světové války. Okolí bylo asi hodinu uzavřeno. Na místě byla policie, hasiči a pyrotechnik. Evakuace nebyla nařízena. Podle policie se jednalo o dělostřelecký granát, který měl průměr osm centimetrů a délku 60 centimetrů. Pyrotechnik granát odvezl z Prahy na místo, kde bude munice zlikvidována.V okolí stanice metra Národní třída ve Spálené ulici se staví obchodní a administrativní centrum Copa za více než tři miliardy korun. V místě archeologové už dříve našli gotické sklepy.

Soud poslal lékaře Bartáka za sexuální násilí na 14 let do vězení

Městský soud v Praze udělil lékaři Jaroslavu Bartákovi za sexuální napadání asistentek čtrnáctiletý trest vězení. Podle obžaloby vyžadoval po ženách sex jako součást práce, některé z nich pak znásilnil. Lékař vinu odmítá a tvrdí, že je obětí spiknutí. Dnešní rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat. Obžaloba lékaře vinila celkem z šesti znásilnění, jednoho vydírání, tří případů sexuálního nátlaku a také z omezování osobní svobody. V několika případech způsobil podle žalobkyně ženám těžkou újmu na zdraví, protože trpí posttraumatickou stresovou poruchou. Barták podle žalobců v letech 2006 až 2011 napadl deset asistentek a matce jedné z nich vyhrožoval.

Soud zprostil obžaloby matku, která dala synovi výprask vařečkou

Obvodní soud pro Prahu 4 osvobodil matku, která svého syna dvakrát potrestala vařečkou. Soudy matku původně potrestaly podmíněným trestem navzdory tomu, že v její prospěch vypovídaly dětská lékařka, třídní učitelka i družinářka jejího syna. Verdikt ale následně zrušil Nejvyšší soud s tím, že její čin nelze za daných okolností označit jako týrání. Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně se na místě odvolala. Žalobkyni zkritizoval senátor Jiří Čunek, který se byl na žádost rodičů jako zástupce podvýboru pro lidská práva na jednání podívat.

Lékaři mají akční plán na boj se závislostí na alkoholu

Metanolová aféra, kdy nelegální alkohol zabil čtyři desítky lidí a stovky byly v ohrožení života, ukázala podle předsedy společnosti pro návykové choroby primáře Petra Popova, jak se v Česku podceňuje nebezpečí vysoké spotřeby alkoholu. Průměrný Čech starší 15 let vypije podle Světové zdravotnické organizace za rok 16,61 litru čistého alkoholu, z toho 1,5 litru nelegálního. Průměr EU je 12,45 litru alkoholu, z toho 1,6 litru nelegálního. Tažení proti alkoholismu by stát měl podpořit omezením prodejních míst. Zákaz prodeje alkoholu na tržištích či v prodejních automatech chystá od roku 2014 ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). V ČR podle přednosty kliniky adiktologie profesora Michala Miovského pije škodlivě či je na alkoholu závislých 12,5 procenta mužů a 2,7 procenta žen.

Doktorský program plzeňských práv nedostal akreditaci

Akreditační komise zamítla udělení akreditace doktorskému programu na plzeňské právnické fakultě. Podmínky pro výuku se prý na škole zlepšují, pro výuku doktorandů to ale stále není dostatečné. Uvedl to tajemník komise Jiří Smrčka po zasedání komisařů. Konečné slovo má vždy ministerstvo školství, to se ale řídí posudkem komisařů. Ministerstvo školství odejmulo fakultě akreditaci doktorského programu už v listopadu 2011. Komise to navrhla kvůli odchodu zhruba šestiny akademických pracovníků. Ministerstvo zároveň pozastavilo fakultě oprávnění konat státní rigorózní zkoušky a udělovat titul JUDr. Západočeská univerzita pak proti odejmutí akreditace doktorského studijního oboru občanské právo podala rozklad.

Nová umělecká VŠ v čele s Knížákem podruhé nedostala akreditaci

Akreditační komise podruhé zamítla žádost o vznik nové umělecké vysoké školy, kterou měl řídit někdejší šéf Národní galerie Milan Knížák. Soukromá škola chtěla nabízet bakalářský stupeň vzdělání se zaměřením na výtvarné umění.Akreditační komisi vadila koncepce studijního programu a nedostatečné personální zabezpečení. Konečné rozhodnutí sice závisí na ministerstvu školství, pro něj je ale závazné stanovisko komise. Proti rozhodnutí lze podat ve správním řízení rozklad. Sám Knížák se už dříve nechal v Lidových novinách slyšet, že zamítnutí není nic neobvyklého. V případě vzniku školy je prý běžné žádost podávat i třikrát.

Registrované partnerství uzavřelo už kolem 1500 párů

Registrované partnerství uzavřelo v Česku za šest a půl roku jeho existence 1494 dvojic gayů a lesbických žen. O svazek víc stojí muži než ženy. Podle dostupných údajů se rozpadla asi desetina soužití. Největší zájem o partnerství byl hned po uzákonění v roce 2006, kdy si za šest měsíců své "ano" řeklo 235 homosexuálních dvojic. Vyplývá to ze statistik, které od počátku z údajů matrik zaznamenává aktivista Milda Šlehofer. Oficiální statistika se nevede. Podle dostupných čísel se rozpadlo 143 svazků, tedy zhruba desetina. Registrované partnerství je možné v Česku uzavírat od pololetí roku 2006.

Obraz Josefa Čapka se vydražil za více než čtvrt milionu liber

Za 265.250 liber (7,8 milionu korun), tedy za více než dvojnásobek odhadní ceny, se v aukční síni Sotheby´s v Londýně vydražil oboustranný obraz českého malíře Josefa Čapka z roku 1915. Na přední straně Čapkova obrazu je olejomalba Kubistická krajina, zatímco na rubu je malba ženy nazvaná Rozjímání. Obraz měl odhadní cenu 80.000 až 120.000 liber. Prodávali jej potomci českého spisovatele Emila Synka, který jej koupil začátkem 30. let v Praze. Synek koncem 30. let z Československa emigroval. Mezi 444 uměleckými díly, které se v Sotheby´s v rámci dražby impresionistického a moderního umění prodávají, byl i obraz Františka Kupky Le Bois (Les) z roku 1907, který si našel kupce za 16.875 liber (496.000 korun).

V Praze začíná Festival bulharských filmů

V Evropském domě v Jungmanově ulici v Praze začíná pátý ročník festivalu bulharských filmů. V kině Lucerna je výstava Zlaté filmové plakáty představující snímky oceněné na festivalu Zlatá růže ve Varně. Záštitu nad přehlídkou, která potrvá do 9. února, převzalo bulharské ministerstvo kultury. Festival divákům nabídne celkem sedm celovečerních filmů a dokumentů z posledních několika let, nicméně snímek Velká manipulace bude mít v Praze 8. února světovou premiéru. Byl dokončen letos v lednu a představí ho režisér Atanas Kirjakov.

Cenu za novostavbu v historickém prostředí dostalo muzeum v Žatci

Cenu za nejlepší novostavbu v historickém prostředí dostala rozhledna a vestibul Muzea chmelařství v Žatci. Jejich autorem je tamní ateliér Huml & Vaníček, cenu mu udělil Klub za starou Prahu, který tak podeváté odměnil současné architektonické zásahy, jež jsou citlivé ke svému okolí. Založení žateckého muzea dalo v roce 1997 podnět k záchraně celé tamní čtvrti, která sousedí se středověkým jádrem města. Nové stavby stojí v rozsáhlém areálu starých sušáren chmele.

Festival Febiofest přiveze do Prahy Geraldinu Chaplinovou

Atraktivní hosty v čele s americkou herečkou Geraldinou Chaplinovou, novou soutěžní sekci a projekce ve všech krajích uvede Mezinárodní filmový festival Praha - Febiofest, jehož 20. ročník se v Praze uskuteční od 14. do 22. března. Na tiskové konferenci v Praze to oznámil jeho ředitel Fero Fenič. Speciální sekce nabídne návraty filmařů oceněných Kristiánem za přínos světové kinematografii. Připravena je retrospektiva finského filmu i nová soutěžní sekce středometrážní tvorby. Febiofest, v jehož programu bude na 180 snímků, se opět uskuteční v devíti sálech multikina Cinestar Anděl, jehož garáže budou znovu místem koncertů, a navíc i v Malostranské besedě. Ozvěny jubilejního ročníku potěší fanoušky 12 měst.

Astronom a litomyšlský rodák Zdeněk Kopal bude na poštovní známce

Astronom a astrofyzik Zdeněk Kopal, který se 4. dubna 1914 narodil v Litomyšli na Svitavsku, bude mít svoji poštovní známku. Vyjde 100 let po jeho narození. Vědec působil v USA a Velké Británii, kde 23. června 1993 zemřel. Emisní plán České pošty také v roce 2014 počítá s vydáním známek s portrétem spisovatele Bohumila Hrabala nebo moravského šlechtice Karla staršího ze Žerotína.

Zlínské divadlo připravuje původní hru o Hanzelkovi a Zikmundovi

Původní hru o osudech cestovatelů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda připravují zlínští divadelníci. Autorem scénáře je dramaturg zlínského divadla Vladimír Fekar, režie se ujal Petr Štindl. Premiéra inscenace nazvané Palubní deník Hanzelky a Zikmunda bude 2. března. Hra podle Fekara zachycuje nejen cestování prostorem, ale i moderními československými dějinami. Do příprav se zapojuje i Miroslav Zikmund, jenž žije ve Zlíně a 14. února oslaví 94. narozeniny. Pro Zikmunda je vznik inscenace velkou satisfakcí.

Krajkářky v Praze představí největší ručně paličkovanou krajku

Tři stovky krajkářek z České republiky, Slovenska a Španělska se podílely na výrobě největší ručně paličkované krajky na světě. Obří krajkový závěs o rozměrech 4,5 krát dva metry bude od čtvrtka do neděle k vidění v expozici Královéhradeckého kraje na veletrhu cestovního ruchu Holiday World v Praze. Duhový závěs vznikal sedm měsíců, předlohou se stala koláž malířky Marcely Hradecky nazvaná Vamberecká duha. Koláž do jednotlivých částí rozkreslila ředitelka Krajkářské školy ve Vamberku Miroslava Šustrová. Unikátní dílo má být poctou téměř čtyřistaleté krajkářské tradici v zemi. Vamberecká krajka CZ se pokusí o zápis díla do Guinnessovy knihy rekordů.

Ve Slavkově vzniká napoleonská expozice

Ve Slavkově u Brna vzniká velká napoleonská muzejní expozice. Bude ve dříve zchátralých jízdárnách zámku. Její vybudování přijde na 56 milionů korun a s jejím otevřením se počítá 1. června, řekl ČTK ředitel slavkovského muzea Aleš Šilhánek. Tvůrci expozice slibují, že v ní příchozí najdou předměty spojené s Napoleonovým tažením Evropou, které dosud nebyly nikde vystaveny. Výstava bude také o vzpomínkových akcích na bitvu, jež se konají vždy počátkem prosince. Tisícovka nadšenců v kostýmech při ní bezmála 10.000 diváků předvádí klíčové pasáže z bitvy.

Sport

Rychlobruslařka Martina Sáblíková se nepředstaví na mistrovství světa ve víceboji v Hamaru, které se uskuteční příští týden v norském Hamaru. Dvojnásobná olympijská vítězka z Vancouveru má již několik týdnů problémy se zády. Kouč Petr Novák dnes ze šampionátu odhlásil i Karolínu Erbanovou, která je unavená po náročném programu Světového poháru ve sprintu.

Český svaz ledního hokeje i Česká basketbalová federace odmítají, že by byl v jejich sportech problém s ovlivňováním zápasů. Místopředseda ČBF Jiří Zídek a předseda ČSLH Tomáš Král se ohradili proti výroku bezpečnostního manažera Fotbalové asociace ČR Martina Syneckého, který v rozhovoru pro úterní deník Sport prohlásil, že v basketbalu a hokeji jsou stejné či ještě větší problémy s ovlivňováním zápasů než ve fotbale.

České hokejistky čeká po loňském historickém postupu do elitní skupiny mistrovství světa další výzva v podobě boje o účast na olympijských hrách v Soči. O jedno postupové místo se utkají svěřenkyně trenéra Karla Manharta ve Weidenu od čtvrtka do neděle s Kazachstánem, favorizovaným domácím Německem a Čínou. O druhé volné místo hrají v Popradu domácí Slovenky, Norky, Japonky a Dánky.

Druhé oficiální testování motocyklistů Karla Abrahama a Lukáše Peška v Sepangu poznamenal déšť. Abraham i tak odjel 54 kol a úterní maximum si vylepšil o více než půl sekundy, nováček mezi elitou Pešek dostal šanci až na konci testů a už jezdil na mokru.

Stříbrní olympijští medailisté Björn Otto a Yarisley Silvaová vyhráli první ročník mezinárodního mítinku ve skoku o tyči Zlatá tyčka v Pardubicích. Kubánka překonala 471 centimetrů a vylepšila si letošní maximum o šest centimetrů, německý favorit zdolal 583 cm. Smutně skončil závod pro Jiřinu Svobodovu, hlavní tvář mítinku. Mistryně Evropy zahájila soutěž na výšce 435 centimetrů, nečekaně však třikrát neuspěla.

Biatlonista Jaroslav Soukup nahradí nemocného Michala Šlesingra v českém kvartetu pro smíšenou štafetu, zahajovací závod MS v Novém Městě.

Počasí

V noci bude oblačno až zataženo, místy slabé sněžení nebo sněhové přeháňky. Ochladí se až k mínus šesti stupňům. Ve čtvrtek čekáme oblačno, místy polojasno, teploty maximálně 0 až 4 stupně, na horách -3.

V Jeseníkách platí nejvyšší lavinové nebezpečí, třetí stupeň. Na zmrzlou vrstvu napadlo čtvrt metru nového sněhu, který je velmi nestabilní.Největší riziko je v oblasti Červené Hory a pod hlavním hřebenem