Zprávy

0:00
/
0:00

Zeman se s Klausem dohodli, že spolu položí věnec na hrob TGM

Památku zakladatele Československa a jeho prvního prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka společně uctí čeští prezidenti Václav Klaus a Miloš Zeman 7. března, v poslední Klausův den ve funkci. Novinářům to po odchodu z Pražského hradu, kde s Klausem jednal přibližně dvě hodiny, řekl jeho nástupce Miloš Zeman. Poté na nedalekém lánském zámku poobědvají "domácí stravu". Zeman koncem ledna vyhrál v první přímé volbě hlavy státu. Svého předchůdce nahradí 8. března poté, co na společném zasedání obou komor českého Parlamentu složí prezidentskou přísahu. Od Klause na Pražském hradě slyšel, že ze strany jeho týmu nevznikne při předávání Hradu sebemenší problém.

Václav Klaus také zdůraznil, že zůstává ostrým Zemanovým názorovým oponentem. "Miloš Zeman určitě ví, že jakkoli jsem mu v té volbě, která byla, fandil, tak že nadále zůstanu jeho odvěkým a nesmrtelným nepřítelem, který nesouhlasí téměř s každým výrokem, který kdy v životě udělal," řekl. Zeman reagoval slovy, že výrazné osobnosti dokážou podpořit i názorového protivníka. Rozhovor jako takový označil Zeman za přátelský. Klaus a Zeman byli dlouhá léta politickými rivaly. Klaus stál v čele pravicové ODS, kdežto Zeman vedl nejsilnější levicovou stranu ČSSD. V předvolební kampani ovšem Klaus Zemana podpořil spolu s rodinnými příslušníky jako kandidáta, který prožil celý život v Česku.

Na Pražském hradě vzniká plán, jak bude vypadat inaugurace nového prezidenta Miloše Zemana

Vedle slibu a nástupního projevu by se v den inaugurace nového prezidenta Miloše Zemana měla konat rovněž vojenská přehlídka čestné jednotky na nádvoří Pražského hradu. Zeman by též měl uctít prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a to položením věnce u sochy na Hradčanském náměstí. Předpokládá to ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt.

Zeman bude 8. března prezidentský slib skládat na společné schůzi poslanců a senátorů tradičně ve Vladislavském sále, v tom naváže na tradici. Hostů by mohlo být asi 500, přítomen bude i jeho předchůdce Václav Klaus, dále se inaugurace zúčastní zástupci státní správy a diplomatického sboru. Vedle inaugurace se chystá krátká pobožnost v katedrále sv. Víta, kde by Zeman uctil sv. Václava, patrona českých zemí, předpokládá pražské arcibiskupství. Památce patrona se poklonil v roce 2008 i Klaus. O tom, že by se konalo Te Deum, děkovná bohoslužba, se nyní podle arcibiskupství nejedná.

Zemanův oficiální prezidentský portrét bude fotit Herbert Slavík

Nastávajícího prezidenta Miloše Zemana bude na oficiální fotografii portrétovat fotograf Herbert Slavík. ČTK to sdělil zdroj ze Zemanova okolí. Fotografování je v plánu tento týden ve středu. Oficiální portrét prezidenta často visí například ve školách či na úřadech. Například premiér Petr Nečas dnes uvedl, že i on si do své kanceláře Zemanův portrét pověsí. V České republice ale umísťování portrétů neupravuje žádný právní předpis a podle předsedy vlády není ani důvod nějaký takový předpis či doporučení do úřední praxe zavádět.

NSS dostal 40 stížností na první přímou volbu prezidenta

Nejvyšší správní soud (NSS) obdržel 40 stížností na první přímou volbu prezidenta republiky, z níž jako vítěz vzešel Miloš Zeman. Lhůta pro podávání stížností vypršela v úterý v 16:00. Sedmičlenný volební senát má na rozhodnutí 15 dnů. Mezi stěžovateli není žádný z registrovaných kandidátů, řekl ČTK předseda volebního senátu Vojtěch Šimíček.

ČSSD se nepovedlo prosadit, aby Sněmovna odmítla amnestii

Sociální demokracii se ani napodruhé nepovedlo prosadit návrh, aby se Sněmovna zabývala novoroční amnestií a odsoudila zastavení trestních stíhání, které toto rozhodnutí prezidenta Václava Klause přineslo. Sociální demokraté se o to neúspěšně snažili už v půli ledna, kdy nepřesvědčili dolní komoru, aby kvůli amnestii vyslovila nedůvěru kabinetu Petra Nečase (ODS).

CVVM: Klausovi po amnestii věří 26 pct lidí, nejméně od roku 2003

Prezidentu Václavu Klausovi v lednu, tedy již po kritizované amnestii, důvěřovalo 26 procent lidí, o 27 procentních bodů méně než loni v prosinci. Je to také vůbec nejméně od roku 2003, odkdy zastává nejvyšší ústavní funkci. Uvedlo to Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) na základě průzkumu, kterého se mezi 14. a 21. lednem zúčastnilo asi tisíc lidí starších patnácti let. Prezident se proti nevoli vyvolané amnestií několikrát ohradil, její kritiku přirovnal k takzvanému sarajevskému atentátu z roku 1997.

Průzkum: Volby by vyhrála ČSSD, druhou ODS dotahuje TOP 09

Vítězem voleb do Poslanecké sněmovny by se i únoru stala ČSSD, volilo by ji 24,6 procenta lidí. Druhá zůstává ODS, rychle ji ale dotahuje TOP 09, která na čtvrté místo odsunula komunisty. Do Sněmovny by se dostali ještě zástupci Strany práv občanů - zemanovců (SPOZ) a KDU-ČSL. Vyplynulo to z dnes zveřejněného průzkumu agentury ppm factum. Agentura provedla průzkum v době od 27. ledna do 5. února, tedy po vyhlášení výsledků 2. kola prezidentské volby, a zúčastnilo se ho 958 lidí starších 18 let.

Ministr Kalousek navrhl omezit imunitu zákonodárců jen na projevy

Před závěrečným schvalováním je ve Sněmovně ústavní novela, která by zrušila doživotní imunitu zákonodárců a ústavních soudců. Trvala by jen po dobu mandátu. Ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek navrhl v druhém čtení omezit imunitu poslanců a senátorů ještě víc - jen na jejich projevy v Parlamentu. Poslanci budou o novele rozhodovat patrně příští týden. Nadále by podle předlohy platilo, že poslance ani senátora nelze trestně stíhat bez souhlasu komory, jejímž je členem. Pokud by ale Sněmovna nebo Senát s vydáním nesouhlasily, nic by nebránilo stíhání zákonodárce po zániku mandátu.

Obrana zrušila plánovaný prodej L-159 soukromníkům

Ministerstvo obrany zrušilo plánovaný prodej nepotřebných letadel L-159 soukromým firmám. Zájemci o nákup letounů nenabídli dostatečnou finanční částku. Uvedl to mluvčí ministerstva Jan Pejšek. Podle představ vedení obrany měl stát za osm bitevníků získat kolem čtvrt miliardy korun. Ministerstvo nyní bude hledat jiný způsob prodeje letadel, pro které armádní letectvo nemá využití. Ambiciózní projekt nových cvičných bojových letounů L-159 měl být záchranou společnosti Aero Vodochody i jedním z pilířů českého zbrojního průmyslu. Z předpokládaného prodeje zhruba 200 kusů, který měl zaplatit nákladný vývoj, se podařilo získat zákazníka pro pouhých 72 strojů, které objednala česká armáda. Vojsko ale využívá jen třetinu letadel.

Exministr obrany Vondra přijal Nečasovu nabídku práce v dozorčí radě aeroholdingu

Exministr obrany Alexandr Vondra (ODS) dostal od premiéra Petra Nečase (ODS) nabídku práce v dozorčí radě Českého Aeroholdingu a přijal ji. Vondra, který z čela ministerstva odešel loni v prosinci, doplnil, že od února bude také přednášet. Půjde o ústeckou Univerzitu Jana Evangelisty Purkyně (UJEP) a pražskou liberální a konzervativní akademii CEVRO.

Někdejší velvyslanec v USA a ministr pro evropské záležitosti Vondra loni z ministerstva obrany odešel oslabený táhnoucí se aférou Promopro a po prohraných senátních volbách. Jeho nástup do holdingu zřejmě končí spekulace o jeho možném návratu do diplomacie, například na velvyslanecký post v Rusku či v Kanadě.

Na tajném programu CIA se prý podílelo 54 zemí, včetně ČR

Na tajném programu americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) týkajícím se únosů a ilegálních letů s podezřelými teroristy a jejich zadržování v tajných věznicích v zahraničí se podílelo 54 zemí, včetně České republiky, Polska a dalších evropských států. Uvádí to zpráva, kterou zveřejnila americká nevládní organizace Open Society Justice Initiative (OSJI). "Výbor pro lidská práva vyzval k vyšetření těchto letů přes česká letiště, ale česká vláda popřela, že by o tom cokoli věděla," píše OSJI. Celý program CIA zahájila za vlády bývalého prezidenta George Bushe po teroristických útocích v USA z 11. září 2001.

Premiér Nečas chce tlumit vliv fotovoltaické elektřiny na celkové ceny

Premiér Petr Nečas (ODS) chce s ministry financí a průmyslu a šéfkou Energetického regulačního úřadu (ERÚ) hledat způsoby, jak utlumit vliv deformovaných cen elektřiny z obnovitelných zdrojů na celkové ceny elektrické energie. Nečas to řekl novinářům v reakci na podezření ERÚ, že jeho bývalí pracovníci zřejmě postupovali nezákonně při stanovování výkupních cen fotovoltaické elektřiny. Věc pokládá premiér za velmi důležitou a závažnou. Připomněl také, že jeho vláda byla první, která proti trendu dotované elektrovoltaiky v roce 2010 zasáhla.

Vnitřní audit ERÚ, jehož výsledky zveřejnila v pondělí předsedkyně úřadu Alena Vitásková, vyplynulo, že ceny byly stanovovány nad rámec zákona v letech 2005 až 2011. Bývalý předseda ERÚ Josef Fiřt se v médiích hájil tím, že on i bývalé vedení úřadu vydávali cenové rozhodnutí na "základě perfektních rozborů a na základě platné legislativy".

ČR má třetí největší výkon solárních elektráren na obyvatele v EU

Česko má v přepočtu na obyvatele třetí největší instalovaný výkon fotovoltaických elektráren v Evropské unii. Vyplývá to ze statistik Evropské fotovoltaické průmyslové asociace (EPIA), podle kterých mají větší výkon na obyvatele pouze solární elektrárny v Německu a v Itálii. Největší výkon v ČR má komplex Ralsko Ra 1, který leží v okrese Česká Lípa a který provozuje energetická společnost ČEZ. Boom solárních elektráren nastal v Česku v roce 2010. Od ledna 2011, kdy stát výrazně snížil garantované výkupní ceny pro nově připojené velké zdroje nad 100 kilowattů z 12.150 korun na 5500 korun za megawatthodinu, zájem velkých investorů o výstavbu nových zdrojů opadl. Elektřinu ze solárních elektráren musí distributoři vykupovat výrazně dráže, než za kolik ji poté prodají. Rozdíl cen se pak projevuje v konečných cenách spotřebitelům.

Předseda Senátu Štěch podal k Ústavnímu soudu návrh na zrušení sKaret

Předseda Senátu Milan Štěch podal k Ústavnímu soudu návrh na zrušení řady zákonných ustanovení souvisejících s sKartou. Pod návrh se podepsalo 51 senátorů. Se Štěchem k soudu přijel předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása, za zavřenými dveřmi se potkali s předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským. Návrhem se bude zabývat plénum, tedy sbor všech ústavních soudců. Podle Štěcha je smlouva s Českou spořitelnou jako provozovatelem sKaret od počátku protiprávní a zasahuje do soukromí příjemců dávek.

VV mají podpisy 19 senátorů ke stížnosti na církevní restituce

Věci veřejné (VV) získaly podpisy 19 senátorů ke své stížnosti na církevní restituce. Ústavnímu soudu, který ji dříve odmítl právě kvůli nedostatku podpisů zákonodárců, ji tento týden podají znovu. Informovali o tom poslanci strany Otto Chaloupka a Michal Babák. Podle Chaloupky, který zákon o církevních restitucích označil za "loupež století", ústavní stížnost VV v Senátu podpořili nestraníci, zástupci hnutí Severočeši.cz i někteří senátoři za ČSSD a KSČM. Věci veřejné žádají, aby soud zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi zrušil. Tvrdí, že církvím má být vrácen majetek podle neprůhledných parametrů, že finanční náhrada za nevydaný majetek je diskriminační vůči ostatním restituentům a že zákon porušuje Listinu základních práv a svobod občanů ČR a prolamuje restituční hranici února 1948 a takzvané Benešovy dekrety.

V Brně-Slatině se srazily dva autobusy; 14 zraněných

V Brně-Slatině se srazily dva autobusy. Při kolizi narazil zezadu jeden do druhého. Zranilo se v nich 14 lidí. Všichni mají lehká poranění až na řidiče, jehož stav hodnotí zdravotníci jako střednětěžký. ČTK to řekl mluvčí zdravotnické záchranné služby Radek Turín. Kolize se stala v Hviezdoslavově ulici, a to přímo na autobusové zastávce. Zranění byli hned po srážce vyproštěni a převezeni do nemocnic. Mluvčí záchranky zdůraznil, že nikdo z nich nebyl v ohrožení života.

V Mirošově se srazil osobní a nákladní vlak; bez zranění

V Mirošově na Rokycansku se srazil osobní vlak s nákladním vlakem. Nikdo se při nehodě nezranil, z osobního vlaku vystoupilo 15 lidí. Mluvčí zdravotnické záchranné služby Lenka Ptáčková uvedla, že zdravotníci neměli událost ani hlášenou. Mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal doplnil, že škoda je předběžně odhadnuta na víc než 100.000 korun.

Průzkum: Polovina Čechů očekává zhoršení své finanční situace

Skoro polovina Čechů (48 pct) očekává, že se finanční situace jejich domácností letos zhorší, a budou tak méně utrácet. Dalších 12 procent spotřebitelů předpokládá, že se v roce 2013 budou mít jejich domácnosti lépe než loni, 40 procent očekává stejnou životní úroveň. Vyplývá to z průzkumu, který na maloobchodní konferenci Retail Summit 2013 představila společnost Incoma GfK. Maloobchodní tržby v ČR loni klesly o 1,1 procenta, neochota lidí utrácet se promítá na negativním vývoji ekonomiky.

Sociální bydlení by mohli mít ti, jimž by úřad uznal bytovou nouzi

Sociální bydlení by v budoucnu mohli podle ministerstva práce mít lidé, kteří by se ocitli v takzvané bytové nouzi. Museli by o ní mít ale osvědčení od radnice, aby jim stát či obec pomohly. Získali by ho zřejmě ti, kteří by sami nedosáhli na odpovídající byt či by jim hrozila ztráta toho dosavadního. Vyplývá to z analýzy ministerstva práce (MPSV), kterou má ČTK k dispozici. Pravidla sociálního bydlení i bytové nouze v Česku chybí. Podle MPSV by bylo nejvhodnější, aby je upravil samostatný zákon. Urychlené přijetí zákona o sociálním bydlení požaduje rada seniorů. Podle ní po deregulaci nájemného mnoha penzistům jejich důchod na bytové náklady nestačí. Nedostatečné jsou pak i nynější příspěvky a doplatky na bydlení, míní rada.

Juračka: Češi mají stále větší zájem o domácí potraviny

Zájem Čechů o domácí potraviny stále roste, na maloobchodní konferenci Retail Summit 2013 to řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) a šéf řetězce COOP Zdeněk Juračka. Podle průzkumu svazu tvoří v tuzemských řetězcích podíl domácích potravin v průměru 60 až 70 procent. Češi se podle Juračky přesvědčili o tom, že tuzemské potraviny jsou kvalitní a bezpečné.

Rozmach ekofarem v Česku loni po letech zpomalil

Několikaletý rozmach ekofarem v Česku v loňském roce výrazně zpomalil. Ke konci roku jich bylo 3394, což bylo pouze o 14 více než o rok dříve. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytl mluvčí ministerstva zemědělství Jan Žáček. V předchozích letech přitom ekofarem ročně přibývalo až o desítky procent. Ještě v roce 2011 činil meziroční nárůst více než deset procent. Výrazné snížení počtu nových ekofarem souvisí podle MZe s tím, že kvůli vyčerpání peněz byly zastaveny dotace pro nové ekologicky hospodařící zemědělce a ty se vyplácí jen stávajícím farmářům.

Automobilka Škoda Auto vyrobila už 15 milionů aut

Automobilka Škoda Auto vyrobila vůz s pořadovým číslem 15 milionů. Jubilejním autem je stříbrná Škoda Octavia třetí generace, která sjela z pásu v hlavním výrobním závodě v Mladé Boleslavi. Bude používána jako VIP-limuzína v technologickém centru Škoda v Česaně.

Ministr Fiala má plán ke kvalitnímu školství, důraz klade na matematiku

Ministr školství Petr Fiala představil spolu s premiérem Petrem Nečasem deset kroků ke zkvalitnění českého školství. Podle nich je potřeba zaměřit se na matematiku, snížit byrokracii ve školách a změnit systém financování. Vysokoškolské vzdělání by měla zlepšit chystaná novela, Fiala ji chce předložit v květnu. Řadu těchto opatření už přitom chystali Fialovi předchůdci, změny chce ministr prosadit i díky větší diskuzi s odbornou veřejností. S financováním některých opatření by měly pomoci dotace z EU, cílem je zastavit propad českých žáků v mezinárodních srovnáních.

V Jihočeském kraji zemřel po chřipce už 12. člověk

V nemocnici v Českých Budějovicích zemřel v pondělí večer starší muž po chřipce. Trpěl však hlavně jinými vážnými chronickými chorobami, řekl ČTK mluvčí nemocnice Jan Dušek. V Jihočeském kraji letos zemřelo po chřipce už 12 lidí, devět pacientů v českobudějovické a tři v táborské nemocnici.

Epileptici dostanou moderní lék na šesti pracovištích

Pacienti s epilepsií budou léčeni moderním přípravkem, dostanou ho ale jen na vybraných šesti pracovištích. Odborná společnost neprosadila při vyjednávání se zdravotními pojišťovnami, aby nový lék mohlo psát pět desítek lékařů s licencí k léčbě epilepsie, plus pracoviště ve velkých nemocnicích. ČTK to řekl primář Centra pro epileptologii a epileptochirurgii Thomayerovy nemocnice Jan Hadač. Centra by mohla mimo jiné předepisovat specializované léky, které by na běžných pracovištích nebyly už dostupné. Epilepsií trpí v ČR kolem 100.000 lidí, v Evropě šest milionů, z nich milion dětí. Nové léky pomáhají pacientům žít bez záchvatů, nebo je výrazně zmírnit. Problémy epileptiků připomene Evropský den epilepsie, který je 11. února.

Brněnská přehrada je vyčištěna, pomoci by jí měla nová opatření

Letoškem skončily tříleté rozsáhlé práce na vyčištění Brněnské přehrady od přemnožených sinic a začalo pětileté období, v němž by měli vodohospodáři už jen udržovat vodu čistou a monitorovat její kvalitu. Na horním toku Svratky, na níž nádrž leží, pokračují projekty, jež by měly dále pomáhat zlepšovat stav Brněnské přehrady, řekl ČTK generální ředitel podniku Povodí Moravy Radim Světlík. Vyčištění přehrady, která patří k oblíbeným výletním cílům na jižní Moravě, přišlo asi na 140 milionů korun. Technicky šlo o ojedinělý projekt, který využíval nejmodernější vědecké postupy.

Trojan, Dobrý, Hloužková a Sasínová jsou nominováni na Radoka

Ivan Trojan, Karel Dobrý, Tomáš Dastlík, Ivana Hloužková, Sylvie Krupanská a Alena Sasínová Polarczyk byli nominováni za herecké výkony na cenu Alfréda Radoka za rok 2012. Nadační fond nesoucí jméno předního divadelníka oznámil na tiskové konferenci v Praze i další nominované v osmi kategoriích. Ocenění, o nichž rozhodovalo 78 kritiků a publicistů v anketě časopisu Svět a divadlo, budou předána 3. března v Divadle v Dlouhé. Herci Ivana Hloužková a Ivan Trojan mají naději i na Ceny Thálie; jejich držitelé budou vyhlášeni 23. března v Národním divadle (ND).

Archeologové objevili na dně Jordánu středověkou cihelnu

Při odbahňování táborského Jordánu objevili archeologové na dně nádrže středověkou cihelnu a cihlářskou pec. Jde o několik set let starý objekt, řekl ČTK vedoucí odborů investic a strukturálních fondů táborské radnice Karel Hotový. "Jordán je 520 let pod vodou, takže cihelna pravděpodobně bude ještě minimálně o nějaký ten rok starší," řekl. Podle vedoucího archeologického výzkumu Rudolfa Krajíce zabírá cihelna zhruba 1000 metrů čtverečních. Pozůstatek vypalovací cihlářské pece stojí na půdorysu o rozměrech tři krát tři metry.

Smiřické svátky hudby uvedou deset koncertů

Východočeský festival Smiřické svátky hudby letos nabídne deset koncertů. Desátý ročník festivalu se koná od 23. března do 1. dubna ve Smiřicích na Královéhradecku. Uvedl to organizátor přehlídky houslový virtuos Jaroslav Svěcený. Festival zahájí Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Petrem Vronským skladbami W. A. Mozarta a J. S. Bacha.

Mezinárodní festival Etno Brno 2013 zahájí skupina z Berlína

Letošního ročníku přehlídky Etno Brno se zúčastní hudebníci z Německa, Itálie, Polska nebo Ruska. Festival tvoří 11 koncertů v klubu Stará pekárna, rozložených od února do dubna. Jako první zahraje 7. února německá skupina Di Grine Kuzine, sdělil za pořadatele Jiří Švéda. Dalším mezinárodním ansámblem na programu přehlídky je česko-rusko-polská Džezvica, která vychází hlavně s rytmů a melodií Balkánu a mísí evropskou a orientální hudbu. Program přehlídky doplňují české kapely Ahmed má hlad a Tubabu, slovenské Živé kvety nebo jazzové Trio de Janeiro, které má na repertoáru také nezvykle upravené lidové písně.

Ze sportu

Petr Čech vyhrál popáté za sebou a celkově pošesté anketu Fotbalista roku a překonal tak dosavadní rekord, o který se dělil s dalším brankářem Ivem Viktorem. Ten byl při galavečeru na Žofíně uveden do Síně slávy. Trenérem roku se v anketě členů fotbalové akademie stal potřetí za sebou plzeňský Pavel Vrba. Talentem roku byl vyhlášen Tomáš Kalas z Arnhemu.

Český hokejový útočník Milan Hejduk oslavil gólem svůj 1000. zápas v NHL, jeho Colorado ale podlehlo Dallasu 2:3. Jednou asistencí se na vítězství Stars podílel Jaromír Jágr. Trojice českých hokejistů Zbyněk Michálek, Radim Vrbata a Martin Hanzal se postarala o vítězný gól Phoenixu, který porazil Minnesotu 2:1.

Trojnásobný mistr republiky v boxu Ľudovít Plachetka si definitivně odpyká za znásilnění sestry své družky osm let ve vězení. Rozhodl o tom dnes Vrchní soud v Olomouci. Potvrdil tak rozsudek brněnského krajského soudu, proti kterému se Plachetka odvolal. Účastník olympijských her v Atlantě, který byl v minulosti za násilné trestné činy potrestán, vinu po celou dobu odmítal.

Tomáš Berdych po vítězném Davis Cupu ve Švýcarsku nebude obhajovat titul na turnaji v Montpellieru, oficiálně se odhlásil kvůli poraněnému pravému zápěstí. Sedmadvacetiletý tenista od pátku do neděle získal v Ženevě tři body a zajistil Čechům postup do dubnového čtvrtfinále, na kurtu však strávil téměř třináct hodin.

Volejbalisté Liberce porazili doma Maccabi Tel Aviv suverénně 3:0 a vykročili do semifinále Vyzývacího poháru, v němž skončili před třemi lety čtvrtí. Díky výbornému servisu i následné obraně Dukla dominovala, o postupujícím se však rozhodne až za týden v Izraeli.

Počasí

Bude převážně velká oblačnost, místy sněžení. Nejvyšší denní teploty 1 až 5 °C, v 1000 m na horách kolem -2 °C. V moravskoslezských Jeseníkách platí třetí lavinový stupeň. Znamená to značné nebezpečí, v nebezpečných oblastech by nezkušení návštěvníci hor měli ukončit své túry. Lavinový stupeň zvýšili pracovníci tamní horské služby především kvůli sněhu, který napadl po oblevě.