Zprávy

0:00
/
0:00

Premiér Nečas podporuje členství Turecka v EU

Premiér Petr Nečas (ODS) podporuje plnoprávné členství Turecka v EU. Řekl to v Praze tureckému premiérovi Recepu Tayyipu Erdoganovi. Erdogan uvedl, že jeho země před "branami EU" stojí již pět desítek let a zdržování integrace je "neodpustitelné". Doufá, že turecké úsilí podpoří i eurokomisař pro rozšíření EU pocházející z Česka Štefan Füle. Nečas s Erdoganem podepsali prohlášení, na jehož základě bude v Praze otevřeno turecké kulturní centrum. Turecko má zase zájem o otevření českého centra v Instanbulu nebo Ankaře.

Obchodní výměna Česka s Tureckem by v roce 2015 měla dosáhnout pěti miliard dolarů (95 miliard korun). Na Česko-tureckém podnikatelském fóru to řekl turecký premiér Recep Tayyip Erdogan. V roce 2011 obrat vzájemného obchodu stoupl na rekordní 2,5 miliardy dolarů (46,95 miliardy korun). Podle předsedy turecké vlády jsou turecké investice v ČR stále zanedbatelné a vyzval ke zlepšení. Za hlavní problém označil vízovou problematiku.

Miloš Zeman přijme lídra ČSSD Sobotku ve středu, s LIDEM jednat nechce

Očekávaná schůzka nastupujícího prezidenta Miloše Zemana s lídrem ČSSD Bohuslavem Sobotkou se uskuteční ve středu. ČTK o tom informoval sám Sobotka, který již o víkendu zdůraznil, že nejsilnější opoziční strana usiluje o korektní vztahy s nastávající hlavou státu. S premiérem a předsedou vládní ODS Petrem Nečasem se Zeman sejde již v úterý. Ve středu a ve čtvrtek se sejde také s předsedy TOP 09, VV a KSČM. Na jednání naopak nepozve zástupce vládní strany LIDEM, která je tvořena poslanci zvolenými za VV a "neprošla peklem voleb", řekl předseda Strany práv občanů - zemanovců Vratislav Mynář. Na úterý je rovněž naplánována Zemanova schůzca s prezidentem Václavem Klausem. Někdejší předseda vlády i ODS společně se svou rodinou podpořil Zemanovu kandidaturu v závěru předvolební kampaně. Přes některé názorové rozdíly je jejich pohled na politiku podobný.

Ministr Schwarzenberg věří, že se EU dohodne na rozpočtu 2014-20

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg věří, že lídři členských zemí Evropské unie se na summitu ve čtvrtek a v pátek dohodnou na dlouhodobém rozpočtu EU na roky 2014 až 2020. Kdyby se tak nestalo, pro Českou republiku by to prý ale žádná tragédie nebyla. Šéf české diplomacie to řekl v Bruselu po jednání ministrů odpovědných za evropské záležitosti, kteří summit připravovali. Dohoda o tom, kolik která země do rozpočtu zaplatí a kolik z něj bude moci získat zpět peněz v nejrůznějších programech a fondech, zatím není hotová, bude třeba ještě doladit pozice jednotlivých států.

Žalobci odložili trestní oznámení na Nečase

Státní zastupitelství se nebude zabývat trestním oznámením, které podal advokát Václav Láska na premiéra Petra Nečase a poslance Marka Šnajdra, Petra Tluchoře a Ivana Fuksu (všichni ODS) kvůli údajné korupci. Láska v oznámení poukazoval na to, že Nečas se mohl dopustit podplácení rebelujících poslanců posty ve společnostech s majetkovou účastí státu. Právník na své facebookové stránce zveřejnil vyjádření zastupitelství, podle nějž z oznámení nevyplývá podezření ze spáchání trestného činu.

ERÚ: Ceny fotovoltaiky vznikly nezákonně, škody jdou do miliard

Energetický regulační úřad (ERÚ) má podezření, že jeho bývalí pracovníci zřejmě postupovali nezákonně při stanovování výkupních cen fotovoltaické elektřiny. Škody můžou být v řádu desítek miliard korun. Vyplývá to z vnitřního auditu ERÚ, jehož výsledky novinářům představila předsedkyně úřadu Alena Vitásková. ERÚ podle ní dal podnět státnímu zastupitelství, aby záležitost prošetřilo. "Z tohoto auditu vyplynulo, že byly ceny stanoveny nad rámec zákona a takto byla nastavena i část legislativy," řekla Vitásková. Podle ní se netransparentní stanovování výkupních cen dělo v letech 2005 až 2011.

Areva dál žádá zastavení tendru na dostavbu Temelína

Francouzská společnost Areva se odvolala proti rozhodnutí Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který v lednu zamítl její žádost o pozastavení tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Energetická společnost ČEZ vyřadila Arevu v říjnu z výběrového řízení o dostavbu Temelína, francouzská firma se však snaží do soutěže vrátit. ÚOHS v lednu odmítl nakázat ČEZ, aby kvůli řízení o vyloučení Arevy tendr zastavil. Ponechal ale v platnosti předběžné opatření z loňského listopadu, kvůli kterému ČEZ nemůže s vítězem tendru uzavřít smlouvu, dokud ÚOHS o stížnosti Arevy nerozhodne.

Na úřad práce se zapsalo 4500 propuštěných vězňů

Na úřad práce se přišlo po amnestii zaregistrovat téměř 4500 z 6344 propuštěných vězňů, tedy zhruba 70 procent. Skoro 4000 amnestovaných požádalo o poskytnutí dávky mimořádné okamžité pomoci. Informovala o tom mluvčí ministerstva práce Štěpánka Filipová. Resort výdaje na dávky a podpory odhaduje na necelých 19 milionů korun. Podle poslankyně ODS Lenky Kohoutové budou finanční dopady ale vyšší, a to hlavně pro poskytovatele sociálních služeb, u nichž bývalí vězni hledají pomoc. Dávka mimořádné okamžité pomoci činí až 1000 korun. Žadatel ji může získat za rok několikrát. Celková suma nesmí ale překročit 13.640 korun, tedy čtyřnásobek životního minima jednotlivce.

Asociace: Energetické štítky pro starší budovy jsou zbytečné

Vystavovat průkazy energetické náročnosti budovy (PENB) pro staré stavby je podle Asociace realitních kanceláří ČR nesmyslné, tato povinnost by se měla vztahovat na budovy mladší deseti let. ČTK to řekl generální sekretář asociace Jan Borůvka. Asociace navrhuje inspirovat se v některých jiných zemích EU, kde podobná nařízení také platí. Energetické štítky jsou od 1. ledna povinné pro všechny nové budovy či při přestavbách a prodejích bytů. Zajistit je mají stavitelé, vlastníci budov nebo společenství vlastníků. V případě pronájmů částí budov má nová povinnost platit od roku 2016. Již existující budovy mají získávat štítky postupně od roku 2015 do roku 2019, a to v termínech podle zákonem určené plochy.

Návrh: K sKartě by už možná nemusel být povinně účet u spořitelny

Příjemci dávek a podpor v nezaměstnanosti by možná v budoucnu už nemuseli mít k sKartě povinně účet u České spořitelny, která systém provozuje. Zřizovali by si ho nejspíš jen dobrovolně. Mohli by si totiž vybrat, jestli chtějí dostávat peníze od státu rovnou na své konto, poštou či na účet k sociální kartě. Vyplývá to z návrhu tezí pro chystané změny zákonů, který se ČTK podařilo získat. Pokud by příjemci dávek k sKartě nechtěli účet a nepoužívali ji, spořitelna by státu plastikové karty dodávala jen jako průkazky. Generální ředitel spořitelny Pavel Kysilka novinářům už dřív řekl, že "jediným skutečným výnosem" pro banku budou provize od obchodníků, když by klienti s sKartou platili. Ve smlouvě banky s ministerstvem je pak to, že pokud by spořitelna systém měla dlouhodobě dotovat, může vyvolat jednání o kompenzaci.

CVVM: Dvě třetiny Čechů hodnotí ekonomickou situaci negativně

Více než dvě třetiny Čechů hodnotí ekonomickou situaci země negativně, podle 22 procent je velmi špatná. Naopak jako příznivou ji vnímá pět procent Čechů. Čtvrtina považuje současnou ekonomickou situaci za "ani dobrou, ani špatnou" a procento se nedokázalo konkrétně vyjádřit. Vyplývá to z lednového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), který má ČTK k dispozici. Meziměsíčně se názory Čechů na tuzemské hospodářství statisticky výrazněji nezměnily. Lednového průzkumu CVVM se zúčastnilo 1032 obyvatel ČR starších 15 let.

Letecké mechaniky letos čeká propouštění

Bývalá dceřiná společnost Českých aerolinií, Czech Airlines Technichs, zajišťující servis a opravy dopravních letadel, propustí v letošním roce desítky leteckých mechaniků. První vlna, zhruba dvacítka mechaniků, dostala z Czech Airlines Technics výpověď k 1. únoru. ČTK to řekl předseda Odborové organizace leteckých mechaniků Jiří Kopinec. Podle Michaely Lagronové, mluvčí Českého Aeroholdingu, jehož součástí jsou i Czech Airlines Technics, budou v průběhu roku propuštěny další desítky zaměstnanců. Důvodem je restrukturalizace společnosti související s předchozím omezováním kapacit bývalé mateřské firmy leteckých techniků - Českých aerolinií.

Iniciativa tuzemských potravinářů chce lobbovat za české výrobky

Nová iniciativa sdružující některé tuzemské potravinářské firmy chce za jejich zájmy a za pověst českých výrobků lobbovat u politiků i úřadů. Více než 50 zástupců firem, kteří se dnes sešli v Praze na prvním setkání, považuje za problém, jak je někdy veřejnost o českých potravinách informována. Iniciátorem seskupení je majitel skupiny Agrofert Holding Andrej Babiš. Agrofert je největší agropotravinářská skupina v Česku.

Výrobci potravin si dlouhodobě stěžují na to, že tlak řetězců na co nejnižší cenu výrobků degraduje kvalitu potravin a vede k rostoucímu dovozu levných náhražek ze zahraničí. Oboru podle nich výrazně uškodilo také zvyšování sazby DPH u potravin, která se za posledních pět let zvýšila o deset procentních bodů a je dnes jednou z nejvyšších v Evropě.

Počítačové vybavení škol se výrazně zlepšilo

Počítačové vybavení na základních školách se výrazně zlepšilo, podle České školní inspekce je to hlavně díky dotacím z Evropské unie. Počet počítačů se sice nezvýšil, množství žáků připadajících na jeden počítač dokonce mírně vzrostlo, technika je ale novější a modernější. Školy také mají více interaktivních tabulí a projektorů. Připojení k internetu má řada škol příliš pomalé a drahé. Celých 15 procent ředitelů pak dokonce nemá internet ve své kanceláři.

Základní školy praktické nebudou rušeny, ale transformovány

Základní školy praktické se podle náměstka ministra školství Jiřího Nantla rušit nebudou, jak se mnozí obávali. Kvůli verdiktu Evropského soudu pro lidská práva je ale třeba změnit to, aby se do nich dostávali žáci jen kvůli tomu, že pocházejí ze sociálně znevýhodněného prostředí. Bude kvůli tomu nutná transformace těchto škol, uvedla vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková na veřejném slyšení v Senátu. Podnětem slyšení byla petice za zachování praktických škol, která vznikla jako protest proti vládní strategii boje proti sociálnímu vyloučení. Podepsalo ji přes 76.300 lidí.

Desítky lidí se přišly rozloučit s grafikem Oldřichem Kulhánkem

Několik desítek lidí přišlo dnes odpoledne do strašnického krematoria v Praze, aby se rozloučili s grafikem Oldřichem Kulhánkem. Výtvarník veřejnosti známý zejména jako autor českých bankovek zemřel před týdnem ve věku 72 let. Kromě příbuzných a známých přišli zesnulého vyprovodit také někteří výtvarníci, například Joska Skalník nebo Jan Saudek, nebo politici. Obřadu přihlížel pražský primátor Bohuslav Svoboda a předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. Věnec poslalo také ministerstvo kultury. Lidé si mohou dílo Oldřicha Kulhánka přijít připomenout do Muzea Kampa, které při příležitosti jeho úmrtí otevřelo komorní výstavu jeho prací ze svých sbírek.

IKEM loni transplantoval 396 orgánů

Transplantační centrum Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) voperovalo loni 373 pacientům 396 orgánů. S tímto počtem výkonů je největší v ČR, řekl ředitel IKEM Aleš Herman. Problém podle něj ale hrozí s financováním. Některé výkony a léky pojišťovny nehradí, centrum proto loni muselo uhradit z výnosů jiných programů ztrátu 160 milionů korun. Ředitel nyní jedná s ministerstvem i pojišťovnami o řešení. Centrum loni provedlo v historii celého programu nejvíc transplantací jater u dětí i dospělých a nejvíc transplantací ledvin od žijících dárců. V průměru je to víc než jedna transplantace denně. Vedle jater a ledvin transplantuje IKEM také srdce, slinivku břišní či Langerhansovy ostrůvky. Úspěchem byla první řetězová transplantace ledvin v ČR 6. a 7. listopadu, při které orgán darovalo šest lidí.

Obyvatelé ubytovny v Krásném Březně mohou mít nové bydlení

Aktivisté našli nové bydlení pro zbylé obyvatele ubytovny v Krásném Březně v Ústí nad Labem. Jde o dům ve stejné čtvrti. Aktivisté ale musejí sehnat dvacet pět tisíc na zaplacení kaucí a prvních nájmů. Ubytovnu v Krásném Březně musejí její obyvatelé opustit, protože je v havarijním stavu. Proti vystěhování obyvatel protestovala v pondělí před ministerstvem práce a sociálních věcí asi stovka lidí, kteří žádali, aby resort pomohl situaci vyřešit. Podle úřadu ale problém spadá pod ministerstvo pro místní rozvoj.

Nespravedlivě odsouzenému muži má stát vyplatit 4,88 milionu

Ministerstvo spravedlnosti má vyplatit Janu Šafránkovi 4,88 milionu korun za to, že byl odsouzen za znásilnění, které nespáchal. Nepravomocně o tom rozhodl Obvodní soud pro Prahu 2, podle kterého byla způsobená újma skutečně značná a Šafránek musel na osvobozující rozsudek čekat velmi dlouho. Muž se na státu domáhá téměř 32 milionů korun, spolu s dříve přiznanou částkou by měl dostat přes 5,5 milionu. Obě strany sporu uvedly, že zváží podání odvolání.

Šafránek byl ze znásilnění obviněn v roce 1992. Okresní soud ve Žďáru nad Sázavou ho později odsoudil k ročnímu vězení. Rozsudek později potvrdil Krajský soud v Brně. V roce 2006 však policie vypátrala skutečného pachatele a Šafránek byl v obnoveném řízení osvobozen.

Zpěvák Blythe o smrti fanouška: Strčil jsem ho, byl ale v pořádku

Městský soud v Praze začal za velkého zájmu médií projednávat případ amerického zpěváka Randyho Blytha, kterého obžaloba viní z usmrcení fanouška při koncertu v pražském klubu Abaton. Blythe u soudu připustil, že do muže, který pronikl na pódium, strčil. Potom prý ale viděl, jak se v davu posluchačů v pořádku zvedá ze země. Zpěvák metalové kapely Lamb of God přišel k soudu v doprovodu dvou právníků z Česka a jednoho z USA. Mimo jiné uvedl, že jeho kapela při koncertech nikdy nechce fanoušky na pódiu, a to z důvodu bezpečnosti jak hudebníků, tak fanoušků samotných. Při vystoupení v Abatonu v květnu 2010 byl prý malý klub zcela zaplněný a mezi diváky a pódiem chyběla bezpečnostní zóna, ve které obvykle stojí ochranná služba. Skutečnost, že fanoušek později zemřel na následky zranění hlavy, prý zpěvák zjistil až tehdy, když ho loni zadržela policie.

Vlak EuroCity vjel v Adamově na obsazenou kolej

V Adamově na Blanensku vjel vlak EuroCity Gustav Klimt ze Štýrského Hradce (Grazu) do Prahy na kolej obsazenou osobním vlakem, který jel ve stejném směru. Mezinárodní vlak zastavil zhruba 50 metrů od něj. Nikdo nebyl zraněn. Oba dotčené vlaky zůstaly ve stanici kvůli vyšetřování. "Strojvedoucí pravděpodobně neprojel návěst zakazující jízdu, což je odlišné od dvou nedávných případů v Kolíně a Strančicích u Prahy," uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Zatímco v předchozích případech nehodě zabránil tzv. generální stop, tentokrát strojvůdce zastavil vlak sám pozvolným brzděním.

Tři lidé zemřeli poté, co je srazil vlak

U Otrokovic na Zlínsku srazil osobní vlak člověka, který svým zraněním podlehl. Byl v místě, kam nemá veřejnost přístup. ČTK to řekl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Je to v pondělí již třetí tragická srážka vlaku s člověkem. První se stala zhruba v 09:30 u Poděbrad na Nymbursku. Podle prvnotních informací policie šlo o sebevraždu. Asi hodinu po poledni pak vlak v Kolíně usmrtil šestačtyřicetiletého muže. Šel po nástupišti a náhle vstoupil do cesty vlaku. Okolnosti úmrtí policisté vyšetřují.

Obviněný v kauze metanol uhradil škodu a asi vyvázne s podmínkou

Zlínská pobočka Krajského státního zastupitelství v Brně pravděpodobně brzy uzavře případ prvního z obviněných v hlavní, takzvané "zlínské" větvi metanolové kauzy. Státní zástupce Jiří Zemek s osmačtyřicetiletým prodejcem otráveného alkoholu z Frýdecko-Místecka uzavřel dohodu o vině a trestu, kterou umožňuje novela trestního řádu účinná od loňského září. Obviněný podle Zemka v Havířově prodal otrávený alkohol opatřený etiketou Tuzemák manželce devětašedesátiletého poškozeného. Senior se otrávil, ale díky péči havířovské nemocnice přežil. Podle lékařů nebude mít trvalé následky, nevyloučili jen možnou lehčí poruchu zraku. Dohoda stanovuje trest při horní hranici dvouleté sazby, 20 měsíců podmíněně odložených na tři léta, i náhradu škody téměř 230.000 korun pojišťovně a 75.000 korun poškozenému.

Radní: Praha by měla zřizovat méně divadel

Radní Václav Novotný (TOP 09) chce, aby Studio Ypsilon a Divadlo Spejbla a Hurvínka v budoucnu nebyly příspěvkovými organizacemi města. Mohly by si ale žádat o městský grant. Novotný to řekl ČTK. Praha připravuje transformaci svých divadel. Podle Novotného by při nejširší reorganizaci mohla městu zůstat jen divadla Na Vinohradech a Minor. Některé organizace s transformací nesouhlasí. Záležet bude na analýze stavu divadel, kterou v současnosti zpracovává divadelní ústav. Hotova by mohla být na přelomu března a dubna. Praha je v současnosti zřizovatelem deseti divadel a chtěla by některé přeměnit na obecně prospěšné společnosti. Organizace by si pak musely žádat o grantovou podporu a neměly by zajištěný každoroční příspěvek od města jako dosud.

Čtyři vědci z ČR dostali cenu v prestižní soutěži za snímky semen

Čtveřice vědců z Česka získala ocenění v prestižní mezinárodní soutěži International Science and Engineering Visualization Challenge, která má prostřednictvím obrazů přiblížit vědu širší veřejnosti. Z desátého ročníku si odnesli cenu za snímky rostlinných semen, které pořídili pomocí rentgenové radiografie a mikroskopu. Výsledky zveřejnila na svém webu pořádající americká organizace National Science Foundation (NSF) i vědecký časopis Science.

Naivní divadlo po 25 letech hraje Werichovu pohádku

Naivní divadlo v Liberci uvedlo v předpremiéře pro školáky pohádku Jana Wericha Až opadá listí z dubu. Tvorba herce a spisovatele se na repertoár divadla vrací po čtvrtstoletí, řekl ředitel divadla Stanislav Doubrava. Werichovu pohádku v dramatizaci Tomáše Syrovátky zrežíroval Martin Tichý na hudbu Ivana Achera. Premiéra nového představení bude v sobotu 9. února. V hlavní roli pijana Čupery se představí nejmladší člen pánské šatny Naivního divadla Adam Kubišta. Jeho pekelného protivníka hraje Filip Homola. V dalších rolích se představí Markéta Sýkorová a Tomáš Bělohlávek.

O titul evropského stromu roku se uchází lípa z Moravského krasu

Ve třetím ročníku ekologické soutěže Evropský strom roku zastupuje ČR třistaletá lípa malolistá z aleje v osadě Nové Dvory, která je součástí Vavřince na Blanensku. O cenu se ucházejí stromy z šesti států. O nejsympatičtějším z nich se rozhodne do března hlasováním na http://www.treeoftheyear.org/?lang=cs internetu, řekl ČTK starosta obce Miloslav Novotný. Alej patří k nejmalebnějším místům Moravského krasu. Vyhrála loni celostátní soutěž o nejsympatičtější strom roku. Nechal ji kdysi vysadit starohrabě Hugo Salm. Stromořadí vede z osady ke zřícenině hradu Blansek. Tvoří jej 57 lip malolistých.

Česká mincovna vydá mince s úspěšnými českými olympioniky

Česká mincovna v Jablonci nad Nisou vydá na památku loňských 30. letních olympijských her a 14. letních paralympijských her mince s českými zlatými medailisty z Londýna. Na zlatých a stříbrných mincích se objeví oštěpařka Barbora Špotáková, pětibojař David Svoboda, skifařka Miroslava Knapková a nejúspěšnější cyklista historie paralympijských her Jiří Ježek. Ražba začne na konci února, informovala ČTK mincovna v tiskové zprávě. Mince budou raženy v licenci novozélandské mincovny. Půjde o takzvané Smart mince, které jsou legálním platidlem a mají proto vyšší sběratelskou hodnotu.

Ze sportu:

Disciplinární komisi Fotbalové asociace ČR dočasně povede její místopředseda Roman Brnčal. Nahradil Jiřího Goldu, který v lednu na funkci rezignoval. Goldovi se nelíbilo, že výkonný výbor asociace doporučil, aby všechny fotbalové korupční kauzy řešila policie a disciplinárka vynášela tresty až po skončení policejního vyšetřování.

Třinecký útočník Martin Růžička má díky suverénnímu náskoku jisté premiérové vítězství v produktivitě základní části hokejové extraligy, ale ještě se bude snažit vytvořit nový rekord samostatné české soutěže. Ve 45 zápasech nasbíral 71 bodů za 35 branek a 36 asistencí.

Brankář Chelsea Petr Čech má zlomený malíček na ruce a nezasáhne do středečního přípravného zápasu fotbalové reprezentace s Tureckem v Manise. V nominaci jej nahradí Jaroslav Drobný z Hamburku.

Silná trojice německých reprezentantů, Kubánka Yarisley Silvaová, ale také všichni špičkoví čeští závodníci - to jsou největší taháky úterní pardubické Zlaté tyčky, dosud největšího mítinku ve skoku o tyči na českém území. Samotné závody začnou v 19:00, hodinu před tím je připravena doprovodná show.

Počasí

Bude oblačno, místy déšť nebo déšť se sněhem, nad 700 m, večer od západu nad 400 m sněžení. Nejvyšší teploty 3 až 7 °C.