Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

ČR daň z finančních transakcí zatím nezavede

Část zemí Evropské unie může společně zavést daň z finančních transakcí. Rozhodli o tom ministři financí unie. Česká republika se do projektu na rozdíl například od Slovenska připojit prozatím nehodlá. Kvůli odporu Británie, Česka i dalších zemí, které se obávaly možného odlivu finančních operací z EU či přenesení nákladů na daň na spotřebitele, plán zavést daň v celé EU neuspěl. Část států se pak rozhodla vydat cestou takzvané posílené spolupráce. To je nástroj umožňující skupině nejméně devíti zemí EU postupovat společně v oblastech, kde to není možné v celé "sedmadvacítce".

"Česká republika jasně řekla, že FTT (daň z finančních transakcí) chápe jako protirůstový impulz, jako nástroj, který by brzdil ekonomiku, který by přenesl tuto daň na cenu produktů, na konečné spotřebitele, na ty, kteří chtějí investovat," vysvětlil postoj český ministr financí Miroslav Kalousek, který se zdržel hlasování. "Nejsme v tom zcela osamoceni," zdůraznil také. Kritické je třeba i Švédsko, Británie i další země. Zapojit se naopak hodlá prozatím 11 zemí.

Budvar u soudu EU neuspěl ve sporu o ochrannou známku BUD

Českobudějovický Budvar neuspěl u evropské justice v jednom z dlouholetých a komplikovaných sporů s firmou Anheuser-Busch. Tribunál, což je druhý nejvyšší soud Evropské unie, zamítl jeho žalobu, kterou chtěl zabránit zápisu ochranné známky "BUD" pro pivo americké společnosti. Proti rozsudku je možné se odvolat. "V zemích, ve kterých již máme registrované ochranné známky BUD, zůstávají tyto známky i nadále v platnosti," dodala právnička Budvaru Helena Votřelová. Známku BUD má Budvar registrovánu kromě Česka na Slovensku, ve Velké Británii, Francii, Beneluxu a v Bulharsku. Rozhodnutí se netýká klíčových značek BUDWEISER a BUDWEISER BUDVAR.

Pivovar AB InBev uvedl, že rozhodnutí soudu potvrdilo jeho právo na registraci známky "BUD" v celé Evropské unii. "Tento verdikt je zásadní v tom, že rozšíří naši již tak dost silnou globální ochranu známek "BUD" a "Budweiser". Teď budeme mít v zásadě celosvětovou ochranu k těmto známkám," stojí v prohlášení, které AB InBev zaslal ČTK.

Insider: ČEZ hrozí, že v Albánii nebude moct čerpat záruku SB

Energetické společnosti ČEZ hrozí, že nebude moct čerpat 60 milionů eur (1,5 miliardy korun) ze záruky, kterou jí Světová banka poskytla pro podnikání v Albánii. Podle internetového deníku Insider může záruku čerpat jen distribuční společnost CEZ Shpërndarje, nad kterou ale ČEZ v pondělí ztratil kontrolu, když albánské úřady jmenovaly administrátora, který převezme správu firmy. "Pravomoci administrátora CEZ Shpërndarje jsou tak široké, že by záruku musel uplatnit on. Situaci po právní stránce analyzujeme, ale nelze vyloučit, že se ke garanci právě kvůli bleskovému jmenování administrátora nedostaneme," řekl Insideru člen představenstva ČEZ Tomáš Pleskač.

Skupina ČEZ vstoupila do Albánie v roce 2009, když za zhruba 102 milionů eur (asi 2,6 miliardy korun v dnešním kurzu) koupila 76 procent v tamním distributorovi. Loni se dostala do problémů, když státní regulátor téměř dvojnásobně zvýšil tarify, které distribuční firma CEZ Shpërndarje platí státem vlastněné elektrárenské společnosti. Zároveň ale nepovolil distribuční firmě promítnout zdražení do cen pro odběratele. ČEZ se také potýkal se špatnou platební morálkou albánských odběratelů.

Odebrání licence ČEZ v Albánii je negativní signál pro vztahy obou zemí, řekl Nečas. Pro členství v EU musí Albánie prokázat, že je právní stát. Vedení ČEZ by pak mělo podle předsedy vlády vyhodnotit zkušenosti z této rizikové investice a vyvodit důsledky vůči autorům projektu. Polostátní firma ztratila v Albánii kolem 5-ti miliard korun.

Fischerovi poradci nesdílí jeho názor, podpořili Schwarzenberga

Naprostá většina odborných poradců, kteří pomáhali s prezidentskou kandidaturou Jana Fischera, se před druhým kolem volby s někdejším premiérem úřednické vlády názorově rozešla. Voličům totiž doporučili volit ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09). Fischer sám ale v pondělí nepřímo pro druhé kolo podpořil jeho protikandidáta a bývalého premiéra Miloše Zemana (SPOZ). Podle Zemana postoj poradců ukázal, že Fischer nebyl jejich loutkou. Své překvapení z pondělního Fischerova rozhodnutí neskrývá například výrazná tvář Fischerovy předvolební kampaně, lékař Jan Pirk. "My nejsme vázáni žádnou vnitrostranickou disciplínou," poznamenal Pirk. Ve volbách někdejší šéf úřednické vlády Fischer neuspěl, za dvojicí Zeman-Schwarzenberg skončil na třetím místě.

ČSSD má připomínky k reformě VŠ, vzniká prý v časové tísni

Ministerstvo školství připravuje reformu vysokých škol v časové tísni. Takzvané kontraktové financování, které má být součástí reformy a díky němuž by měly mít univerzity od státu garantovanou určitou částku na několik let dopředu, pak zase nahrává nespravedlivému rozdělování peněz. S těmito výtkami vystoupili na tiskové konferenci zástupci ČSSD. Zopakovali i svůj zásadní nesouhlas se zpoplatněním studia. Experti ČSSD připomněli zkušenosti ze zahraničí, kdy se poplatky po zavedení skokově zvyšovali a absolventi některých oborů pak měli problém půjčky na vzdělání splácet. Vadí jim i to, že opozice nebyla k přípravě reformních změn přizvána. "Považujeme za správné a konstruktivní jednat o věci nejprve s těmi, kterých se změny týkají. Jakmile bude text novely hotov, počítáme s tím, že jej předložíme k diskusi i opozici," reagoval na výtky mluvčí ministerstva Marek Zeman. Nový způsob financování samy školy velmi vítají, pomůže jim prý při strategickém plánování a investicích.

Akreditační komise projedná akreditaci práv v Plzni až v dubnu

Plzeňská práva si budou muset déle počkat na verdikt, zda jim akreditační komise (AK) schválí novou akreditaci stěžejního magisterského oboru. Fakulta spolu se Západočeskou univerzitou (ZČU) čekaly, že se o ní bude jednat na přelomu ledna a února, bude to ale až v dubnu. Fakultu na podzim 2009 poškodila aféra s podivným udělováním titulů.

Novelu loterijního zákona přezkoumá plénum Ústavního soudu

Ústavní soud (ÚS) přezkoumá novelu loterijního zákona, která umožňuje provozovat videoloterijní terminály povolené ministerstvem financí až do konce roku 2014. Čtvrtý senát soudu vyhověl podnětu města Klatovy. Města kvůli přechodné lhůtě zakotvené v loterijním zákoně zatím prakticky nemohou účinně regulovat hazard, přestože jim toto právo přiznávají starší nálezy Ústavního soudu. Sporná povolení vydalo ministerstvo financí pro takzvané videoloterijní terminály, což jsou výherní automaty napojené přes síť na centrální dispečink.

Policie v IT zakázkách Lesů ČR řeší škodu za asi 350 mil. korun

Protikorupční policie se při vyšetřování zakázek státního podniku Lesy České republiky (LČR) na informační technologie zabývá škodou na úrovni 350 milionů korun. Případ prověřuje pro podezření z trestných činů porušení povinnosti při správě cizího majetku a legalizace výnosů z trestné činnosti. Zatím policie v případu nikoho neobvinila ani nezadržela. ČTK to řekl mluvčího Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.

Lidé asi budou moci cestovat s občanským průkazem i mimo EU

Lidé asi budou moci cestovat jen s občanským průkazem místo pasu i do zemí mimo Evropskou unii. Podmínkou ale bude, že s tím tyto neunijní státy budou souhlasit. Změnu má přinést novela zákona o cestovních dokladech, kterou doporučil Sněmovně schválit její výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Novelu připravilo ministerstvo vnitra kvůli tomu, že některé balkánské státy umožnily po vstupu ČR do EU na základě svého rozhodnutí vstup českým občanům jen na občanský průkaz. Nejprve tak učinilo Chorvatsko, postupně se však přidávaly další.

Obchodníci: V akční slevě se v ČR prodává už 40 procent zboží

V České republice se prodává 40 procent rychloobrátkového zboží v obchodních řetězcích "v akční slevě". Obchodníkům to začíná způsobovat čím dál větší problémy. V okolních zemích je podíl poloviční, uvedl šéf obchodního řetězce Interspar Martin Ditmar. Češi slyší v poslední době stále častěji na slevy. "To nám způsobuje velké problémy. V okolních státech je tento podíl 20 procent," dodal Ditmar. Podle Juračky letos zřejmě pár subjektů nevydrží tlak na ceny, a bude muset z trhu odejít.

ČSÚ: Přes internet se prodá 6 pct veškerého zboží v ČR

Přes internetové obchody se v Česku prodá až šest procent veškerého zboží, obrat e-shopů v roce 2011 dosáhl 40 až 45 miliard korun. Hranice mezi e-shopy a kamennými obchody se stírá, internetové obchody totiž stále častěji zřizují své kamenné pobočky a klasičtí prodejci zase zavádějí elektronické objednávání zboží. Nejčastěji se přes internet prodávají v Česku počítače a mobily. Vyplývá to z analýzy Využití internetu v maloobchodě, kterou zveřejnil Český statistický úřad.

Úmrtí na chřipku v ČR v této sezoně je 31, komplikací 164

Na chřipku zemřelo v ČR v této sezoně již 31 lidí a s komplikacemi jich bylo hospitalizováno 164. ČTK to sdělila mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová. Nemocnice dávají pacientům s komplikacemi antivirotika - Tamiflu se podle mluvčí k dnešku vybralo 600 balení a Relenzy 300 balení. K dispozici je celkem 9000 balení Tamiflu a 1440 balení Relenzy. Epidemie chřipky v ČR podle hlavního hygienika Vladimíra Valenty pokračuje, vrcholit by mohla do dvou týdnů.

Veškerý majetek Znojma je v exekuci, podle radnice neprávem

Veškerý majetek Znojma je v exekuci, podle radnice neprávem. Dluh 140.000 Kč, na který se exekuce vztahuje, vedení města zaplatilo už v roce 2011, řekla ČTK mluvčí městského úřadu Zuzana Pastrňáková. Z nařízení exekuce vyplývá, že město nemůže disponovat se svým majetkem a může hradit pouze obvyklé provozní výdaje. Žalobu na Znojmo podala Jana Třešňáková z Prahy, informoval Znojemský deník. Byla podílnicí domu v Sokolské ulici a město s ní řešilo uznání dluhu za podíl na výnosech z nájmu.

Ústí nad Labem a Chomutov v mrazech rozdávají bezdomovcům jídlo a pití

V Ústí nad Labem začnou ve středu strážníci bezdomovcům rozvážet teplé jídlo a pití, ve městě je asi 35 lidí bez domova. V Chomutově jídlo rozdávají už od listopadu, ostatní města lidem bez přístřeší většinou zajišťují alespoň možnost ubytování. ČTK to řekli zástupci měst a městských policií v Ústeckém kraji. U výdeje jídla lze poskytnout těmto lidem sociální pomoc, o kterou většinou jinak nemají zájem, uvedl náměstek chomutovského primátora Martin Klouda. Nabízené ubytování tito lidé podle něj většinou odmítají, nejsou ochotní se přizpůsobit pravidlům a režimu ubytoven.

Žalobci zpřísnili kvalifikaci Janouškovy nehody na pokus o vraždu

Městské státní zastupitelství v Praze (MSZ) zpřísnilo právní kvalifikaci v případu nehody lobbisty Romana Janouška na pokus o vraždu. Hrozí mu tak až osmnáctileté vězení, původně to bylo až deset let za těžké ublížení na zdraví. ČTK to řekl Janouškův advokát Vít Široký. "Je to nepřiměřené a neodpovídá to důkazní situaci. Dělám to už třicet let a s něčím podobným jsem se nesetkal. Je to takový posun, že jsem konsternovaný," řekl ČTK advokát. Policie obvinila podnikatele loni v březnu kvůli nehodě, při které srazil autem ženu.

ÚS se zastal lidí, kteří upozornili na problémy u zaměstnavatele

Loajalitu k zaměstnavateli nelze vykládat tak, že pracovník nesmí upozornit na nesrovnalosti či ohrožení veřejného zájmu. V neobvyklém sporu tak rozhodl Ústavní soud (ÚS). Zastal se dvou lidí, kteří v roce 2001 informovali úřady o údajných problémech v provozu čističky odpadních vod ve Velkých Pavlovicích na Břeclavsku. Kvůli jejich upozornění tehdejší nájemce později dostal pokutu. Ještě předtím pracovníci provedli devět zápisů do provozní knihy, v nichž upozorňovali na problémy, avšak bez výsledku. Voda podle nich opouštěla čističku ve stavu, který neodpovídal normám. Zaměstnavatel je tehdy propustil. Případem se musí znovu zabývat Krajský soud v Brně, zjistila ČTK z nálezu zpřístupněného v databázi ÚS.

České dráhy začínají s roznáškou jídla cestujícím

České dráhy napodobují konkurenci v gastronomických službách. Od 4. února si cestující v pendolinech budou moci nechat donést jídlo z bistrovozu přímo ke svému sedadlu, uvedl dopravce v tiskové zprávě. "Vycházíme tak vstříc lidem, kteří jsou nuceni cestovat s velkými zavazadly a mají obavu je opustit. Jídlo si cestující mohou objednat z mobilního telefonu, tabletu nebo přenosného PC, kterým se připojí k palubní portálu.

Trendem českých domácností jsou spotřebiče ovládané smartphony

Trendem českých domácností jsou v posledních letech elektrické spotřebiče, které jejich majitelé mohou ovládat na dálku prostřednictvím svých smartphonů. Jindřich Švestka, předseda Asociace chytrého bydlení a manažer iNELS Smart Home Solutions, ČTK řekl, že podobná řešení si pořizuje stále více Čechů. Podle něj budou brzy minulostí i pochyby lidí po odchodu z domu, zda nezapomněli například vypnout sporák nebo zamknout vchodové dveře. "Pomocí mobilní aplikace si to snadno ověří. Uvidí totiž přesně, které spotřebiče v tu danou chvíli jsou v provozu," řekl Švestka. Podobně půjdou ovládat všechny "chytré" spotřebiče. Hlavním problémem podobných "chytrých" spotřebičů je jejich vysoká cena.

Výstava ukazuje zničené židovské památky severních Čech

Na likvidaci synagog a kultury židovského obyvatelstva v dobách nacismu i socialismu upozorní výstava Zničené židovské památky severních Čech 1938-1989. V pražském Klementinu bude přístupná od středy do 3. března. Na panelech představuje dosud nepublikované fotografie, které doplňují archiválie i další exponáty. Židovská kultura měla v severních Čechách těžký osud i před tragickými událostmi 20. století, její příslušníci byli od většinové společnosti dlouhodobě izolováni.

ČRo bude k 90. výročí vysílat cyklus Devadesátka a speciální dokumenty

Český rozhlas bude na všech 17 stanicích připomínat letošní 90. výročí od svého vzniku novým cyklem Devadesátka. Ten na základě archivních ukázek mapuje, co se v daný den během devadesátileté historie rozhlasu vysílalo. Na tiskové konferenci to uvedl ředitel Centra vysílání Ondřej Nováček. Další programovou specialitou bude 12 dílů pořadu Devadesát let s vámi, kdy na každý měsíc roku 2013 vznikl jeden rozhlasový dokument. Cyklus dokumentů natočilo 12 rozhlasových dokumentaristů. Velké dějinné události jsou zpracovány na základě příběhů účastníků dění a autentického rozhlasového vysílání. Generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan podotkl, že Český rozhlas se pohybuje na nejvíce liberalizovaném trhu v Evropě. Jeho tržní podíl je 21 procent, zatímco v okolních zemích je to u veřejnoprávních organizací běžně více než dvojnásobek.

Součástí oslav jsou i speciální webové stránky 90.rozhlas.cz. Jejich součástí je projekt Příběh rozhlasu, který představuje historii rozhlasu a události, o kterých vysílal, zákulisí rozhlasového vysílání a zajímavosti o rozhlasové tvorbě. Rozhlas začal vysílat 18. května 1923. Letošní oslavy zahájí v sobotu 23. března slavnostní Ples Českého rozhlasu v Obecním domě. V sobotu 18. května se uskuteční tradiční Den otevřených dveří, jak v historické budově Českého rozhlasu na Vinohradské třídě, tak ve většině budov regionálních stanic.

V meziříčském zámku budou vystaveny staré televize a rádia

Pracovníci Muzea regionu Valašsko připravují výstavu o vývoji televize a rozhlasu. Lidé si budou moci v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí prohlédnout několik set kusů historických radiopřijímačů, televizorů, gramofonů, magnetofonů, ale i historických fotoaparátů, informovala ČTK mluvčí muzea Simona Hlaváčová. Výstava začne 31. ledna. Výstava také připomíná letošní 90. výročí zahájení vysílání Československého rozhlasu a 60. výročí zahájení vysílání Československé televize. Mezi vystavenými exponáty je například rádio vyrobené v roce 1925 či přístroje, kterých se na světě zachovalo posledních pár kusů, podotkla kurátorka.

Režisér Menzel dostříhal svou novou komedii a změnil název na Donšajny

Režisér Jiří Menzel se vrátil k pracovnímu názvu svého nového filmu. Místo Sukničkářů tak koncem května do kin dorazí Donšajni. "Oba názvy jsou takřka synonymem. Jenom jsem měl pocit, že pod názvem Sukničkáři by lidé hledali více vulgarity, než film obsahuje," vysvětlil změnu názvu Menzel, který pod pojmem "donšajn" chápe sukničkáře s grácií. Hlavní postavy operního režiséra Vítka, učitelky Markétky a světově uznávaného zpěváka Jakuba ztvární Jan Hartl, Libuše Šafránková a Martin Huba. Svou poslední filmovou roli si v Donšajnech zahrála Jiřina Jirásková. Děj nové Menzelovy komedie se odehrává v malém městě, kde se operní soubor rozhodl inscenovat Dona Giovanniho.

Pozdně gotickou sochu mimořádné hodnoty získalo muzeum v Plzni

Dílo mimořádné hodnoty rozšíří sbírky Západočeského muzea v Plzni - za 300.000 korun získalo muzeum dřevěnou polychromovanou plastiku svatého Sebastiána z let 1520 až 1530. Pozdně gotická socha pochází podle historiků z regionální dílny, jež zhotovovala řezby pro značnou část západních Čech. Veřejnost dílo uvidí od dubna v Muzeu církevního umění plzeňské diecéze. Socha představuje atletickou postavu muže s bederní rouškou u kmene stromu a s ranami po šípech. "Svatý Sebastián je jedním z nejuctívanějších mučedníků. Byl to římský důstojník v době císaře Diokleciána v letech 288 až 300 našeho letopočtu. Byl pověřen pronásledováním křesťanů, ale přijal jejich víru a snažil se přivést i císaře ke křesťanství," uvedl ředitel Západočeského muzea František Frýda.

Finalistky České Miss 2013 čeká i kurz přežití v džungli

Nejen fotografování a koupání čeká na soustředění na Filipínách deset krásek, které uspěly v prosincovém semifinálovém kole soutěže Česká Miss 2013. Dívky, které ve středu odlétají do Manily, absolvují také návštěvu školy pro slepé děti, prohlídku vojenské lodi nebo kurz přežití v džungli na ostrově Luzon. Novináře o tom na setkání s finalistkami za organizátory informoval moderátor Petr Vágner.

Ze sportu:

Český tenista Tomáš Berdych vypadl i potřetí za sebou z grandslamového Australian Open ve čtvrtfinále. Pátý nasazený nestačil na Novaka Djokoviče ze Srbska. Obhájce titulu a světovou jedničkou zatlačil jen ve druhé sadě a prohrál po setech 1:6, 6:4, 1:6 a 4:6 za dvě a půl hodiny. Berdychovi vstup do zápasu nevyšel. Sice získal svůj úvodní servis, ale pak rychle ztratil půdu pod nohama a přišel o šest gamů v řadě.

Krasobruslařské mistrovství Evropy se ve středu vrátí po pěti letech do Záhřebu. Český reprezentant Tomáš Verner tak bude závodit v hale, na jejímž ledě v roce 2008 získal kontinentální titul. I tentokrát chce stejně jako jeho reprezentační kolega Michal Březina bojovat o medaile.

Hokejisté Lva Praha prohráli v Kontinentální lize na ledě Jugry Chanty Mansijsk 2:4, přestože vedli už 2:0, a vyšli počtvrté za sebou bodově naprázdno. Český klub tak zůstává v boji o play off na osmém místě Západní konference jen o bod před Nižním Novgorodem a Doněckem.

Počasí:

Bude zataženo až oblačno. Místy slabé občasné sněžení. Nejvyšší teploty -7 až -3 °C.