Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Prezidentští kandidáti se obviňují z vytváření mocenských skupin

Kandidát na prezidenta Karel Schwarzenberg v Olomouci uvedl, že jeho protikandidát Miloš Zeman s dosavadním prezidentem Václavem Klausem tvoří jednu mocenskou skupinu. Označil to za podvod na českých voličích. Reagoval tak na dění kolem jeho výroků týkajících se poválečné historie. Jeho citáty prý byly zmanipulovány. Mluvčí Zemanova štábu Hana Burianová ČTK v reakci sdělila, že Zemanův tým Schwarzenbergova slova důrazně odmítá. "Je to poměrně troufalý výrok od člověka, který je úzce spjat se současným ministrem financí Miroslavem Kalouskem, který je jeho místopředsedou v politické straně TOP 09, a který v podstatě celé jednání pana Schwarzenberga, za zády s podnikateli Zdeňkem Bakalou a Richardem Hávou, řídí," uvedla Burianová.

Karel Schwarzenberg se ohradil vůči kritice prezidenta Václava Klause kvůli Benešovým dekretům. Upozornil, že nezpochybňuje poválečné uspořádání, je neměnné, ničí majetek v České republice není ohrožen. ČTK to sdělil mluvčí kampaně Schwarzenberga Marek Pražák.

Ministr spravedlnosti navrhne vládě zrušení vrchních žalobců

Ministr spravedlnosti a místopředseda ODS Pavel Blažek navrhne v připravovaném zákoně o státním zastupitelství zrušení vrchních žalobců. Návrh zákona chce předložit do konce března vládě. Blažek to řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Uvedl také, že chce pro nový předpis získat podporu napříč politickým spektrem. Věcný záměr zákona, který vznikal za exministra Jiřího Pospíšila (ODS) mimo jiné počítá s vytvořením Úřadu pro boj s korupcí, závažnou finanční kriminalitou a terorismem, který by řídil pověřený náměstek nejvyššího státního zástupce. Do jeho rozhodování by však nemohl nejvyšší žalobce nijak zasahovat, tedy udílet mu pokyny například k odložení případu či zastavení trestního stíhání.

V Praze se pokusil upálit muž, chtěl prý připomenout Palacha

Na Václavském náměstí v Praze se pokusil upálit muž. Zapálil se před Národním muzeem nedaleko místa, kde se v roce 1969 upálil Jan Palach. Policejní hlídka muže uhasila. Řekl jí, že nechtěl spáchat sebevraždu, ale připomenout Palachův čin. Novinářům to řekli zasahující policisté. Záchranná služba převezla muže do nemocnice, má lehké popáleniny. "Muž ročník 1976 se s největší pravděpodobností polil benzínem nebo podobnou kapalinou a zapálil si bundu," uvedla pražská policejní mluvčí Eva Kropáčová. Podle ní má muž jen drobné popáleniny na rukách. Policejní hlídku, která kontrolovala Václavské náměstí, přivolal kolemjdoucí. Policisté doběhli na místo, hořícího muže povalili do sněhu a uhasili. Na místo dorazila během pár minut sanitka. Záchranáři pak převezli muže do Všeobecné fakultní nemocnice na Karlovo náměstí.

Ministr Stanjura navrhne vládě zpoplatnění silnic první třídy pro kamiony

Ministr dopravy Zbyněk Stanjura (ODS) doporučí vládě zpoplatnit všechny silnice první třídy pro nákladní dopravu. Reálné je podle něj zavést mýto na silnicích první třídy od roku 2017, tedy po skončení platnosti nynější smlouvy o provozování mýta. Stanjura to řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Plzeňský hejtman a stínový ministr dopravy Milan Chovanec (ČSSD) s návrhem souhlasí. Zároveň by ale rád zpoplatnil i některé silnice druhé třídy, aby se zabránilo kamionům objíždět zpoplatněné úseky. Stanjura nevyloučil, že u silnic první třídy budou jiné ceny mýtného než u dálnic. Rovněž uvedl, že by nezaváděl mýtné pro osobní automobily formou tzv. vinět. "Dálniční známky funguji a investovat náklady do dalšího projektu, kde není tak výhodná návratnost, není rozumné," uvedl.

Ministr Bendl představí klíčovou koncepci českého zemědělství

Ministr zemědělství Petr Bendl v pondělí představí dlouhodobou strategii českého zemědělství a potravinářství na období 2014 až 2020. Dokončení a prosazení koncepce označují zástupci nevládních zemědělských organizací za jednu z nejdůležitější událostí pro české zemědělství v roce 2013. Bývalý náměstek ministra zemědělství Martin Hlaváček dříve řekl, že koncepce má mimo jiné řešit problém propadající se živočišné výroby. Dalšími nosnými tématy mají být problematika zaměstnanosti na venkově, zvyšování energetické účinnosti či jak zajistit větší odbyt lokálních potravin na tuzemském trhu. Od roku 2014 má začít platit nová unijní Společná zemědělská politika a v následujících měsících budou finišovat jednání o její podobě. Česku se nelíbí zejména návrh, podle něhož by 30 procent plateb bylo vázáno na dodržování přísných ekologických pravidel. Pro Česko by to znamenalo nechat ležet asi 250.000 hektarů půdy ladem.

Pražské letiště zrušilo kvůli nepříznivému počasí několik letů

Pražské letiště Václava Havla kvůli nepříznivému počasí v západní Evropě zrušilo několik letů, jde o spojení s Frankfurtem nad Mohanem, Paříží a Londýnem. Dopravu dál komplikuje sníh. ČTK to řekla mluvčí ruzyňského letiště Eva Krejčí. Samotné ruzyňské letiště žádné problémy kvůli počasí nemá.

Mezinárodní spolupráce finančních úřadů dostane nová pravidla

Finanční úřady by měly mít lepší podmínky pro spolupráci se svými zahraničními protějšky. Umožnit jim to má několik dokumentů, kterými se budou zabývat Sněmovna i Senát. Jde o návrh nového zákona, který umožní výměnu daňových informací, a o mezinárodní úmluvu o vzájemné správní pomoci v daňových záležitostech. Úřadům umožní například zúčastnit se daňových kontrol v zahraničí. Pokud parlament schválí přistoupení Česka k úmluvě, lze podle vlády očekávat snížení objemu a rozsahu daňových úniků, a tím pozitivní dopad na daňové výnosy státního rozpočtu v řádu milionů korun ročně na doměřených daních.

V Prostějově zemřel muž na prasečí chřipku, další žena tam leží

V prostějovské nemocnici zemřel v pátek muž na prasečí chřipku. Pětapadesátiletý muž trpěl nejzávažnějším typem tohoto onemocnění, virovým zápalem plic. Se stejnou chorobou byla přijata do nemocnice také jedenatřicetiletá žena ve vysokém stupni těhotenství. Kvůli vážnému zdravotnímu stavu jí lékaři museli dnes provést císařský řez. Dítě je v pořádku, lékaři u něj virus prasečí chřipky nezjistili. Stav matky je však vážný, informovala o tom mluvčí nemocnice Hana Szotkowská.

VV navrhly, aby poškození amnestií měli zadarmo advokáta

Opoziční Věci veřejné (VV) navrhly, aby lidé poškození současnou amnestií byli při případném vymáhání náhrady škody u soudu osvobozeni od soudních poplatků. Soud by jim na požádání také přidělil advokáta jako bezplatnou právní pomoc. Předseda poslanců ODS Marek Benda je k předloze skeptický. Šéf opoziční frakce ČSSD Jeroným Tejc se vyslovil proti právnímu zástupci zadarmo. Oběti trestných činů mohou být poškozeny při všech amnestiích, dosud každá obecně zahrnovala i zastavování stíhání, upozornil Benda. "Nikdy se jejich nároky neřešily," řekl ČTK. Pokud by se tak stalo nyní, bylo by to podle něho nestandardní.

Na Vyškovsku havarovala dodávka volejbalistek, 9 zraněných

Devět lidí, z toho tři těžce, se zranilo při nehodě dodávky u obce Drysice na Vyškovsku. Vůz volejbalového týmu kadetek z Nového Veselí narazil do betonového sloupu od billboardu. ČTK to řekla vyškovská policejní mluvčí Iva Šebková. Podle mluvčí jihomoravských záchranářů Barbory Zuchové tři dívky utrpěly vážná zranění, zejména otřes mozku, zlomeniny velkých kostí a s velkou pravděpodobností i vnitřní zranění. Podle prvotních zjištění se řidič zřejmě dostatečně nevěnoval řízení, vyjel ze silnice do příkopu a pak s autem narazil do betonového sloupu billboardu. Alkohol u řidiče policie vyloučila.

Velký počet nehod uzavřel tah R35 mezi Olomoucí a Mohelnicí

Policisté museli uzavřít v obou směrech rychlostní tah R35 mezi Olomoucí a Mohelnicí. Důvodem je velký počet nehod. Doprava je odkloněna po vedlejších cestách. Příčinou nehod je zejména ledovka na silnici. V regionu začalo mrholit a cesty namrzat. Problémy hlásili silničáři i z ostatních částí Olomouckého kraje.

Pátrání po ozbrojeném muži na Děčínsku je zatím stále neúspěšné

Desítky policistů pátrají už skoro tři dny na Děčínsku po Jindřichu Jetmarovi, kterého podezírají z přípravy vraždy i z toho, že ve čtvrtek střílel z pistole na strážce Národního parku České Švýcarsko. I když ho hledají i speciální jednotky a vrtulník s termovizí, muž zatím uniká. Postupně se ukázalo, že je to bývalý voják, horolezec a tramp, který se v oblasti mimořádně dobře vyzná. Nepotvrzené informace navíc hovoří o tom, že trpí schizofrenií a užívá drogy. Pátrání poběží dál, dokud to podmínky umožní, řekla ČTK policejní mluvčí Jana Matonohová. Policisté pročesávají lesy i vesnice na severovýchod od Děčína už od čtvrtečního večera. Často musí i do těžko přístupných míst ve stráních a skalách. Přes den je v terénu 40 až 50 mužů včetně členů pořádkové jednotky.

V Moravskoslezském kraji se opět hůře dýchá

V Moravskoslezském kraji se po přechodném zlepšení opět zhoršují rozptylové podmínky a prachu v ovzduší tak znovu přibývá. Imisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový byl dnes překročen na všech měřicích stanicích a během dne se navíc situace dále zhoršovala. Rozptylové podmínky se v regionu zhoršují především v zimě, na špatnou kvalitu vzduchu má vliv hlavně průmysl, ale i doprava a lokální topeniště. Přestože se například množství prachu vypouštěného do ovzduší průmyslovými podniky každoročně snižuje, region stále patří ke krajům s nejhorším ovzduším v Evropě.

Ovzduší se zhoršilo také v Olomouckém kraji. Na Přerovsku jsou limity polétavého prachu znovu dvojnásobně překročeny. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Na situaci již reagoval zdejší magistrát, který rozeslal svým obyvatelům upozornění, aby omezili pobyt venku. Zhoršené rozptylové podmínky přitom obyvatele regionu trápily po celý týden, smogová situace byla odvolána teprve ve čtvrtek.

Na veletrhy cestovního ruchu do Brna přišlo 30.000 lidí

Na veletrhy cestovního ruchu GO a Regiontour se v Brně od čtvrtka do neděle přišlo podívat téměř 30.000 návštěvníků. ČTK to řekla Dita Brančíková z Veletrhů Brno. Pořadatelská firma očekávala návštěvnost okolo 35.000 lidí. Tradiční výstavní akce nabízí produkci cestovních kanceláří a prezentaci regionů. Letos na ní chyběly některé kraje i firmy. Celkem se veletrhů zúčastnilo 776 vystavujících firem a organizací z 21 zemí. Součástí veletržního programu byl například 16. festival filmů, fotografií a knih o cestování GO KAMERA 2013 s ústředním tématem Nepál, se kterým se návštěvníci seznámili i prostřednictvím tance, hudby a exotické kuchyně.

KČT mile překvapila ochota lidí přispět na stavbu Bezručovy chaty

Klub českých turistů (KČT) začal loni po 17 letech snah získat stavební povolení budovat na Lysé hoře v Beskydech turistickou Bezručovu chatu. Stihl postavit základy a má v plánu, že pro turisty se otevře v roce 2015. Jelikož je na stavbu potřeba zhruba 25 až 30 milionů korun, vyhlásil klub čtyři typy veřejných sbírek, které jsou zatím překvapivě úspěšné, řekl ČTK na brněnských veletrzích cestovního ruchu Jaroslav Krejzlík z vedení KČT. Na Lysé hoře stávala turistická chata od 30. let minulého století, ovšem v roce 1978 do základů vyhořela. Nově budovaná bude její téměř věrnou replikou, poskytne turistům restauraci se 120 místy a 12 až 14 lůžek ke krátkodobému ubytování.

Charitativní dražba na plese v Brně vynesla téměř půl milionu Kč

Téměř půl milionu korun vynesla v noci na dnešek charitativní dražba na brněnském plesu v opěře. Je to méně než v minulých letech. Například loni byli návštěvníci plesu ochotni zaplatit milion korun. Většinu vybraných peněz získá Občanské sdružení Gabriela, které pomáhá nevyléčitelně nemocným s onkologickým onemocněním. ČTK to řekl mluvčí plesu Pavel Mokrý. V dražbě byl například obraz Kristiána Kodeta, fotografie herečky Andrey Kerestešové a Petera Nagye nebo skleněná karafa na víno od výtvarníka Bořka Šípka. Hlavní hvězdou večera byl francouzský herec Anthony Delon, syn známého herce Alaina Delona, který byl na plese vůbec poprvé v životě.

Jméno nově narozené gorilce z pražské zoo navrhlo 10.000 lidí

Gorilímu samečkovi, který se v pražské zoo narodil před Vánocemi, navrhlo jméno zhruba 10.000 lidí. Ošetřovatelé udělají předběžný výběr a vítězné jméno pak určí kmotr mláděte. ČTK to řekl mluvčí zahrady Michal Šťastný. Dříve se gorilám narozeným v Praze dávala jména podle pořadí narození, například první mládě dostalo jméno Moja, což ve svahilštině znamená první. Tato řada ale byla narušena samcem Kiburim, jehož jméno znamená ve svahilštině hrdý. Nové mládě je šesté v pořadí, spekuluje se proto o jménu Sita. Jméno mláděte ale určí kmotr či kmotra, podle Šťastného to bude opět někdo ze známých osobností.

Sport

Skokan na lyžích Jan Matura ovládl v Sapporu i druhý závod Světového poháru. Po sobotním premiérovém vítězství mezi elitou kraloval také nedělnímu závodu, který vyhrál o 1,3 bodu před Slovincem Robertem Kranjecem. V celkovém pořadí už je Matura třináctý. Matura v Japonsku na oblíbeném můstku na kopci Okurajama opět předvedl vyrovnané skoky. Po prvním kole a pokusu dlouhém 132,5 metru stejně jako v sobotu vedl, ve druhém skoku půl metru přidal a první místo uhájil. Za Kranjecem skončil třetí Andreas Wank z Německa.

Český tenista Tomáš Berdych si potřetí za sebou zahraje čtvrtfinále grandslamového Australian Open. Pátý nasazený hráč v Melbourne porazil ve čtvrtém kole Jihoafričana Kevina Andersona 6:3, 6:2 a 7:6. O premiérové semifinále na Australian Open bude hrát Berdych s obhájcem titulu a světovou jedničkou Novakem Djokovičem. Srbský tenista udolal v obrovské bitvě Švýcara Stanislase Wawrinku 1:6, 7:5, 6:4, 6:7, 12:10. Djokovič, s nímž Berdych vypadl ve čtvrtfinále předloni, ukončil vyčerpávající duel po pěti hodinách a dvou minutách. "Jsem tady potřetí ve čtvrtfinále a doufám, že bude platit do třetice všeho dobrého, že to vyjde," řekl Berdych v rozhovoru na kurtu. Věří, že dokáže přejít i přes Djokoviče.

Český cyklokrosař Martin Bína vyhrál na zasněžené trati v nizozemském Hoogerheide závěrečný závod Světového poháru. Juniorský mistr světa z roku 2001, jenž dva roky nezávodil kvůli zdravotním problémům, si v elitním seriálu připsal premiérový triumf v kariéře. Šestý skončil Radomír Šimůnek. "Je to pro mě mimořádně cenná výhra. Přišlo to na konci sezony, je to jedinečný úspěch," radoval se Bína, jenž se pohyboval celý závod v čelní skupině. Na náročné technické trati za místy mimořádně hustého sněžení porazil o sedm sekund domácího Larse van der Haara. Nečekaným vítězstvím korunoval Bína svůj comeback k závodění po dvou letech vyplněných problémy s koleny, kvůli nimž dokonce zvažoval konec kariéry.

Martin Kolomý s kamionem tatra obsadil v Rallye Dakar páté místo a stejně jako vloni se stal nejúspěšnějším českým účastníkem slavné soutěže. Hned za ním skončil Aleš Loprais, který na pátý pokus po přesunu rallye z Afriky na jihoamerický kontinent závod dokončil a o medaili a nejspíš i celkové prvenství jej připravila jen smůla s porouchanou baterií v páté etapě, která jej stála bezmála dvouhodinovou ztrátu. V cílovém městě Santiagu jej od vítěze dělila jen hodina a čtvrt. Celkovou klasifikaci opanovali ruští piloti v Kamazech. Zvítězil Eduard Nikolajev, který už triumfoval v roce 2010 jako člen posádky legendárního Vladimira Čagina, před Ajratem Mardějevem a Andrejem Karginovem. Pabiška po loňském startu v kamionu tentokrát na yamaze s celkovým osmihodinovým mankem obsadil 39. místo

Štafeta běžců na lyžích ve složení Jiří Magál, Lukáš Bauer, Aleš Razým a Martin Jakš obsadila třetí místo v závodu Světového poháru v La Clusaz. V posledním štafetovém závodu před mistrovstvím světa ztratili Češi necelou sekundu na vítězné Norsko a druhé Švédsko. České kvarteto se dostalo na stupně vítězů ve štafetě po téměř třech letech od zisku bronzu na olympijských hrách ve Vancouveru. Z tehdejší sestavy nahradil finišmana Martina Koukala na třetím úseku Razým.

Rychlobruslařka na krátké dráze Kateřina Novotná skončila na mistrovství Evropy ve víceboji v Malmö desátá. Ani na kilometrové trati se jí nepodařilo postoupit do finále a závěrečný závod na 3000 metrů pro nejlepší osmičku se už odehrál bez ní.

Rychlobruslařka Karolína Erbanová obsadila na Světovém poháru v Calgary desáté místo na 1000 metrů v novém českém rekordu 1:15,10. V průběžném pořadí hodnocení disciplíny klesla dvacetiletá Češka na druhé místo za dnešní vítězku Heather Richardsonovou z USA.

Český útočník Jaromír Jágr zazářil v úvodním utkání zkráceného ročníku NHL. Čtyřicetiletý hráč ozdobil svůj premiérový start v dresu Dallasu dvěma góly, navíc přidal dvě asistence a měl hlavní zásluhu na výhře týmu 4:3 nad Phoenixem. Jágr, který nastoupil na pravém křídle druhé formace, byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu. České hvězdě zdatně konkuroval na straně hostí Radim Vrbata.

Hokejisté Lva Praha prohráli v Kontinentální lize na ledě Barysu Astana 1:5 a po čtvrté porážce z posledních pěti zápasů ztratili další důležité body v bojích o play off v Západní konferenci. Lev sice vedl po trefě Tomáše Surového v oslabení, ale domácí v 35. minutě během 20 vteřin otočili stav a v závěrečném dějství přidali ještě tři branky.

Štafeta českých biatlonistů obsadila na Světovém poháru v Anterselvě v posledním závodu před únorovým mistrovstvím světa v Novém Městě na Moravě šestou pozici. Ženy bez Gabriely Soukalové byly dostiženy na posledním úseku, když jim patřilo patnácté místo.

Automobilový jezdec Martin Prokop se v Monte Carlu doslova protrápil úvodním závodem mistrovství světa v rallye. Přestože ale od první rychlostní zkoušky na nejrychlejší výrazně ztrácel, nakonec obsadil solidní sedmé místo a získal šest bodů do průběžného pořadí seriálu. "Je to pro nás po celé náročné soutěži neuvěřitelný výsledek, který byl ještě v sobotu ráno absolutně nereálný. Předchozí etapy pro nás byly občas frustrující, ale vydrželi jsme a to je právě krása rallye sportu," uvedl Prokop v oficiální tiskové zprávě svého Jipocar rallye týmu.

Počasí

Meteorologové varují před ledovkou, která se bude tvořit ve většině krajů. Mrazivé dny potrvají do konce ledna, v noci se může ochladit až na minus 17 stupňů Celsia. Únor pak přinese mírné oteplení, denní maxima se budou pohybovat do pěti stupňů nad nulou. Ačkoliv bude příštích 30 dní teplotně podprůměrných, srážek předpovídají meteorologové Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) průměrné množství. V nížinách budou převážně dešťové, na horách sněhové.