Zprávy
Vláda odolala i pátému pokusu opozice o vyslovení nedůvěry
Koaliční vláda Petra Nečase (ODS) podle očekávání odolala ve Sněmovně i pátému pokusu opozice o vyslovení nedůvěry. Opozice vyvolala mimořádnou schůzi kvůli amnestii prezidenta Václava Klause, kterou Nečas podepsal a která budí kontroverze. Pro vyslovení nedůvěry hlasovalo 92 opozičních poslanců, nutných by bylo nejméně 101 hlasů. Vládu podpořilo 97 poslanců. Zbylých 11 nebylo přítomno. Předseda klubu TOP 09/STAN Petr Gazdík označil za pokrytecké, že Klaus navzdory výzvě vlády nepřišel mezi poslance. Odmítl, že by postoj poslanců jeho strany byl schizofrenní, když nejprve amnestii zkritizovali a pak hlasovali pro vládu. Podle ČSSD byla vystoupení členů vládní koalice v rozpravě "festivalem alibismu a pokrytectví". "Zcela alibisticky se zachoval jak předseda vlády Petr Nečas, tak ministr spravedlnosti (Pavel) Blažek, kteří odmítli převzít odpovědnost za rozsah amnestie," řekl novinářům lídr sociální demokracie Bohuslav Sobotka.
Schwarzenberg a Zeman se utkali v první z televizních debat
Prezidentští kandidáti Miloš Zeman (SPOZ) a Karel Schwarzenberg se utkali v první z televizních debat před druhým kolem volby hlavy státu. V diskusi nynější ministr zahraničí Schwarzenberg podpořil přímou volbu starostů, primátorů a hejtmanů, expremiér Zeman prosazoval odvolatelnost poslanců referendem v jejich volebním kraji. Oba kandidáti se také shodli, že přijetí eura je před rokem 2017 nereálné. Schwarzenberg též označil poválečný odsun Němců za uplatnění principu kolektivní viny, který byl chybou.Vládní návrhy významných zákonů, se kterými by nesouhlasil, by se Zeman snažil odvrátit pomocí vystoupení na vládě či v Poslanecké sněmovně. "Prezidentské veto v případě, že se prezident před tím nepokusí nějakým způsobem ve srovnání s vládou a parlamentem argumentovat, je alibismus," řekl Zeman. Schwarzenberg by podle svých slov dával přednost neveřejnému vyjednávání na Hradě.
Schwarzenberg také zareagoval na kritiku, že dlouhá léta nežil v ČR. Češtinu si prý v emigraci udržoval tím, že každý týden přečetl jednu českou knihu. Zeman uvedl, že nikdy Schwarzenbergovu češtinu nekritizoval. "Ale dovolte přátelský šťouchanec. V Rakousku o vás říkají: 'My mu nerozumíme, ani když mluví německy,'" řekl ministrovi. "Je známo, že žbrblám, i když mluvím česky nebo německy. To jsem nikdy nezpochybnil. V Rakousku to ale berou normálně," odvětil Schwarzenberg.
Schwarzenberg: Odsun Němců byl uplatněním principu kolektivní viny
Odsun německé menšiny z tehdejšího Československa v roce 1945 byl z dnešního pohledu porušením lidských práv, prohlásil v televizní debatě český ministr zahraničí a kandidát na prezidenta Karel Schwarzenberg (TOP 09). Chybou podle něj bylo tehdejší uplatnění principu kolektivní viny. Schwarzenberg také řekl, že Benešovy dekrety, které se osudu Němců po válce týkají, neplatí v ČR už dvě desetiletí, od přijetí Listiny základních práv a svobod jako součásti české ústavy. Připomněl československé vojáky německé národnosti, kteří v roce 1938 narukovali za mobilizace, či německé horníky v Mostě, kteří se do odsunu dostali, ač byli sociální demokraté nebo komunisté. S tímto názorem zcela nesouhlasil jeho protikandidát a expremiér Miloš Zeman. Podle něj Ústavní soud jasně konstatoval, že zákony československého Národního shromáždění z roku 1946, které z dekretů vycházely, jsou stále nedílnou součástí českého právního řádu.
Prezidenti Polska a Slovenska se na zámku loučí s Klausem
Mimo jiné jízdu na saních nebo návštěvu pivovaru mají na programu prezidenti Česka, Slovenska a Polska Václav Klaus, Ivan Gašparovič a Bronislaw Komorowski během dvoudenního soukromého setkání, které v pátek zahájili na prezidentském zámečku v jihopolské obci Visla. Jde zároveň o rozloučení, jelikož Klaus ve funkci prezidenta na začátku března skončí. Komorowski řekl, že se schůzka koná nedaleko místa, kde se setkávají hranice všech tří zemí, aby prezidenti připomněli, že ta blízkost je velký závazek, ale pro všechny i velká příležitost. Klaus připomněl, že do Polska vždy jezdil rád. "Když jsem si teď v autě četl materiály, zjistil jsem, že včetně tohoto setkání jsem za deset let byl v Polsku patnáctkrát," řekl.
MfD: Stát chce zabrat obstavený majetek uvolněný amnestií
Stát se chce lidem a jejich firmám, jež figurují v kauzách zastavených prezidentskou amnestií, pokusit zabavit jejich doposud obstavený majetek. Ten by se jim totiž kvůli amnestii měl vracet, ačkoli původně byl zajištěn na úhradu napáchaných škod. Podle Mladé fronty Dnes (MfD) už Vrchní státní zastupitelství v Praze požádalo pražský městský soud, aby projednal možnost tzv. zabrání neboli propadnutí majetku státu. Tento krok umožňuje zákon v případě, kdy pachatele z nějakého důvodu nelze obvinit nebo odsoudit. A tím může být právě amnestie.
Ústavní soud se nebude zabývat stížností VV na církevní restituce
Ústavní soud se nebude zabývat stížností Věcí veřejných (VV) na církevní restituce, a to kvůli nedostatečnému počtu podpisů poslanců. Novinářům to řekl předseda strany Radek John. VV podle něho nyní hledají pomoc u senátorů, aby stížnost "vrátili do hry". Věci veřejné žádají, aby soud zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi zrušil. Ústavní stížnost na restituce už mají skoro přichystanou také komunisté. Rovněž oni ale budou muset shánět podpisy poslanců jiných stran. Stížnost připravuje i ČSSD, která má k tomuto kroku dostatek poslanců i senátorů.
Šťovíček: Církve by mohly dostat zpět až 30.000 ha zemědělské půdy
Vracet církvím by se podle kvalifikovaného odhadu mohlo asi až 30.000 hektarů zemědělské půdy. V rozhovoru pro ČTK to řekl ústřední ředitel Státního pozemkového úřadu (SPÚ) Petr Šťovíček. Úřad do středy obdržel dvě žádosti o vydání pozemků. Podle Šťovíčka jde celkem o 16 hektarů v Praze. Které náboženské organizace o vydání majetku zažádaly, neupřesnil.Zda budou církve usilovat o vrácení veškeré půdy, na kterou mají ze zákona nárok, není však jasné. Církve by od státu mohly dostat majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Musely by ale prokázat, že na něj mají nárok a že jim byl zabrán v době mezi nástupem komunistů k moci v roce 1948 a 1. lednem 1990. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávají, mají církve získat jako vypořádání finanční náhradu 59 miliard korun během 30 let, tedy dvě miliardy ročně. K této sumě by se připočítávala inflace.
ÚS: Syn političky Sekaninové-Čakrtové má nárok na její majetek
Syn komunistické političky a pozdější známé disidentky Gertrudy Sekaninové-Čakrtové (1908 - 1986) má nárok na restituci jejího majetku. Rozhodl o tom Ústavní soud. Majetku po zámožné matce, který tvoří nemovitosti v Havlíčkově Brodě, se politička zřekla v padesátých letech při procesech s Rudolfem Slánským a komunistickými funkcionáři židovského původu, aby se vyhnula stejnému osudu. Byl to právní úkon učiněný v tísni, řekl předseda soudu Pavel Rychetský. O navrácení majetku požádal syn političky Michal Čakrt, který byl v době procesu se Slánským malé dítě. S nároky u Krajského soudu v Hradci Králové a následně u Nejvyššího soudu neuspěl. Matka političky pocházela ze zámožné židovské rodiny Stiassnych, musela jít do transportu a po válce byla prohlášena za mrtvou. Její majetek přešel proto na stát. V červnu 1949 Sekaninová-Čakrtová podala restituční žádost. Čekala léta na vydání matčina majetku. Pak se jej ale náhle zřekla.
Poslanec a exprimátor Bém je opět členem ODS
ODS přijala zpátky do strany exprimátora a poslance Pavla Béma. Bém loni požádal o přerušení členství kvůli kauze zveřejněných telefonátů s lobbistou Romanem Janouškem, z nichž vyplývalo, že Janoušek měl na rozhodování hlavního města významný vliv. Důvodem rozhodnutí je podle usnesení mimo jiné to, že proti Bémovi nejsou podle dostupných informací podnikány žádné kroky ze strany policie. Podle sdružení také nejsou známy výsledky vyšetřování okolností, za kterých byly odposlechy telefonátů s Janouškem pořízeny.
Do r. 2014 chce školství ušetřit 373 mil. rušením některých úřadů
Ministerstvo školství plánuje v roce 2014 ušetřit téměř 373 milionů korun rušením či osekáním některých svých úřadů. Vyplývá to z návrhu, který tento týden schválila vláda. Podle mluvčího ministerstva Marka Zemana je ale smyslem opatření hlavně snížit byrokracii. Jen zrušením Národního institutu dalšího vzdělávání (NIDV) a Národního institutu dětí a mládeže (NIDM) by se prý ušetřilo 24 milionů korun, agendu by měly převzít jiné útvary ministerstva. Dalších 256 milionů by přinesl odprodej majetku těchto dvou institutů. Ministerstvo už například za více než 33 milionů korun prodává někdejší školicí středisko Medvedica u Štrbského plesa v Tatrách patřící pod NIDM. Asi 40 milionů korun by se mělo ušetřit takzvanou racionalizací maturitního centra Cermat. Úspory ve výši 12 milionů korun by měla přinést i omezení Národního ústavu vzdělávání. Přes 25 milionů chce pak ministerstvo ušetřit převedením Národní technické knihovny pod správu vysokých škol, případně knihovnu sloučit s Národní knihovnou v Praze.
Ministerstvo vydalo souhlas s dostavbou Temelína, rakouská strana protestuje
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) vydalo souhlasné stanovisko k dostavbě Jaderné elektrárny Temelín. Projekt na stavbu třetího a čtvrtého bloku elektrárny vyhověl požadavkům pro dopady na životní prostředí, uvedlo ministerstvo. Zároveň ale stanovilo 90 podmínek, které musí energetická společnost ČEZ při realizaci projektu respektovat. Postup ministerstva kritizují někteří ekologové. Podmínky ministerstvo stanovilo pro přípravu projektu, samotnou stavbu i pro budoucí provoz elektrárny. MŽP například požaduje zajištění ochrany vody, půdy i ovzduší, zajištění minimální zátěže okolí při provozu elektrárny či garanci dopravy maximálního množství materiálu na stavbu elektrárny po železnici.
Nevládní organizace a veřejnost podaly přes 60.000 připomínek, které bylo třeba vypořádat. Většina připomínek přišla z Německa a z Rakouska, kde se část obyvatelstva cítí jihočeskou jadernou elektrárnou ohrožena. Rozhodnutí ministerstva ostře zkritizoval rakouský ministr životního prostředí Nikolaus Berlakovich. Ve svém prohlášení uvedl, že plánovaná stavba je obrovským krokem zpět. Zdůraznil, že rozšíření elektrárny se Rakušanů bezprostředně týká, a proto musejí mít možnost do této věci mluvit. Rakouská ekologická organizace Global 2000, která proti Temelínu dlouhodobě vystupuje, současně upozornila, že přes pozitivní posudek není cesta k realizaci nových bloků zdaleka otevřená.
Další z Krejčířových kauz se objeví u soudu, hrozí mu až 15 let
Vrchní státní zastupitelství v Praze podalo obžalobu na uprchlého kontroverzního podnikatele Radovana Krejčíře a dalších deset lidí. Obžaloba se mimo jiné týká přípravy vraždy důležitého svědka, ze které je viněn právě Krejčíř. Podnikateli, kterému soud v listopadu uložil jedenáctiletý trest za daňové úniky a další předchozí odsouzení, hrozí až 15 let vězení. Kromě něho by měl stanout před soudem také bývalý obchodní ředitel Čepra Martin Pechan. Případ souvisí s údajným zhruba třímiliardovým celním dluhem za dovoz ropných produktů a pokusem o podvod na státním podniku Čepro.
Čeští stíhači se vrátili z Pobaltí, příští rok je čeká Island
Čeští piloti na čáslavské letecké základně slavnostně ukončili čtyřměsíční misi v Litvě, odkud strážili nebe nad Pobaltím. Nyní budou mít čas na zotavení a od poloviny roku se začnou připravovat na další nasazení v rámci sil NATO, tentokrát na Islandu, které je plánováno v roce 2014. Novinářům to po slavnostním nástupu kontingentu řekl velitel základny Petr Lanči. Účastníci pobaltské operace dostali vojenská vyznamenání. Za čtyři měsíce vzlétli k 15 ostrým zásahům proti narušitelům vzdušného prostoru.
Úmrtí na chřipku v ČR v této sezoně je 24, komplikací 140
Počty úmrtí na chřipku v ČR v této sezoně stouply na 24 a počty hospitalizovaných s komplikacemi na 140. ČTK to ekl hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta. Epidemie akutních respiračních onemocnění a chřipky trvá. Na Karlovarsku začal už pokles počtu případů, podle Valenty ale z toho nelze předjímat další vývoj v ostatních krajích. Na 100.000 obyvatel onemocnělo v ČR v průměru 1493 akutní respirační infekcí a 204 chřipkou. Epidemie postupně prochází republikou od západu na východ, pokles v Karlovarském kraji může být podle Valenty prvním signálem zlepšení. Ministerstvo ve čtvrtek uvolnilo antivirotikum Tamiflu. Šest vybraných fakultních nemocnic dostanou 9000 balení, ostatní nemocnice si je tam mohou pro své pacienty s vážnými komplikacemi vyžádat.
E15: Britská BBC začne v ČR v březnu natáčet Tři mušketýry
Britská veřejnoprávní televize BBC začne v polovině března v České republice natáčet první řadu dalšího ztvárnění románu Alexandra Dumase Tři mušketýři, a to prostřednictvím své výrobní pobočky BBC Worldwide a tuzemské společnosti Czech Anglo Productions. Investice v letošním roce by měla přesáhnout 230 milionů korun. Informuje o tom deník E15. Natáčení potrvá šest měsíců. Konkrétně si filmaři vybrali místa jako Dobříš, Křivoklát, vodní hrad Švihov, Zvíkov, Hluboká, ale i pražské uličky na Malé Straně a v historickém centru. V klášteře v Doksanech staví "mušketýrskou základnu" a zahradu a interiéry promění ve Francii sedmnáctého století.
Deník: Památkáři chtějí Labskou boudu zapsat mezi památky
Památkáři z územního pracoviště Národního památkového ústavu v Josefově usilují o zapsání známé Labské boudy v Krkonoších na seznam nemovitých památek. Boudu považují za moderní stavbu své doby. Uvedl to Krkonošský deník. Kontroverzní betonový kolos stojí na hřebenech nejvyšších českých hor od poloviny 70. let minulého století. Devítipatrová Labská bouda se začala stavět v roce 1969 na místě vyhořelé horské boudy, funguje od listopadu 1975. Hotel má kapacitu 120 hostů, nabízí dvě restaurace. Leží nedaleko pramene Labe v nadmořské výšce 1340 metrů nad mořem. Betonová hmota objektu v krkonošské krajině od doby svého vzniku budí negativní emoce veřejnosti.
Židé i křesťané si v Plzni připomenou židovské transporty
Výročí židovských transportů, které v lednu 1942 odvezly z Plzně do koncentračních táborů přes 2600 židovských obyvatel, si o víkendu už tradičně společně připomenou židé i zástupci křesťanských církví. Akce ve Velké synagoze se zúčastní katolický biskup František Radkovský i vrchní zemský rabín Karol Sidon, řekla ČTK mluvčí plzeňského biskupství Alena Ouředníková. Plzeň je jedním z mála míst, kde se pravidelně každý rok setkávají křesťané s židy. Tradice se udržuje od roku 2008, kdy chtěli v době lednového výročí transportů pochodovat městem extremisté. Proti se tehdy vzedmula vlna odporu a lidé na shromážděních v katedrále a před Velkou synagogou vyjádřili solidaritu s židy a vystoupili proti antisemitismu a extremismu. První židovský transport odjel z Plzně 17. ledna 1942, pak 22. a 26. ledna následovaly další dva transporty. Celkem bylo do Terezína odvlečeno přímo z Plzně 2064 osob a dalších více než 500 lidí z okolních okresů.
Třídílný projekt Hořící keř o Palachovi má premiéru příští týden
V neděli 27. ledna se na televizních obrazovkách objeví první část třídílného dramatu Hořící keř, které natočila polská režisérka Agnieszka Hollandová. Slavnostní premiéru bude mít 23. ledna v multikině ve Slovanském domě. Film začíná rekonstrukcí alarmujícího činu Jana Palacha, který se 16. ledna 1969 zapálil na protest proti sovětské okupaci. Mezinárodní premiéra bude 30. ledna na MFF v Rotterdamu. Na to naváží televizní premiéry v teritoriích, první bude začátkem února v Nizozemsku. Velká premiéra se koncem února uskuteční i v Polsku. Hollandová natáčela 54 dní v Praze, Všetatech, Žatci, Mělníku, České Lípě, Veltrusech a v barrandovském studiu. Hořící keř má čtyři hodiny, na konci první části Palach zemře. Další dva díly připomenou sebeobětování Jana Zajíce z února 1969, dění ve studentských kruzích, kolaborantské aktivity příslušníků StB i to, jak chtěl komunistický režim vymazat Palachův odkaz z národního povědomí.
Sport
Biatlonista Jaroslav Soukup skončil desátý ve sprintu Světového poháru v Anterselvě a zaznamenal nejlepší výsledek v sezoně, jež pro něj po těžkém zranění začala až v tomto kalendářním roce. Vyhrál Rus Anton Šipulin a navázal na čtvrteční triumf své sestry Anastasie Kuzminové reprezentující Slovensko.
Hokejisté Lva Praha prohráli v Kontinentální lize na ledě Omsku 0:4, když tři branky inkasovali ve třetí třetině. Nováček soutěže byl na ledě lídra Východní konference střelecky aktivnější, ale nedokázal najít recept na pozorně chytajícího brankáře Karriho Rämöa, který udržel čtvrtou nulu v sezoně a pomohl Avangardu k páté výhře za sebou.
První český basketbalista v NBA a nynější místopředseda České basketbalové federace Jiří Zídek byl jmenován oficiálním zástupcem VTB ligy pro styk s Evropskou ligou. Jeho úlohou bude udržovat dobré vztahy mezi soutěžemi a starat se, aby nedocházelo k termínovým kolizím.
Akrobatická lyžařka Nikola Sudová skončila v jízdě v boulích v Lake Placid druhá a poprvé v sezoně Světového poháru se probojovala na pódium. Vyhrála domácí favoritka Hannah Kearneyová, která úvodní dva závody seriálu v prosinci vynechala po říjnové nehodě v Zermattu, kde si zlomila dvě žebra. Třicetiletá Sudová postoupila z kvalifikace jako osmá. "Bylo málo sněhu, ledové a tvrdé. Ale jela jsem pomalu, takže jsem za to byla nakonec ráda," řekla pro webové stránky Vittore teamu.
Už jen Tomáš Berdych drží český prapor ve dvouhrách na Australian Open. Pátý nasazený hráč úvodního grandslamu sezony v Melbourne porazil Rakušana Jürgena Melzera hladce 6:3, 6:2 a 6:2 a postoupil do osmifinále. S turnajem se rozloučil Radek Štěpánek po prohře s obhájcem titulu a světovou jedničkou Novakem Djokovičem ze Srbska 4:6, 3:6 a 5:7. Dalším soupeřem Berdycha bude Kevin Anderson. S Jihoafričanem se střetl čtyřikrát, všechny zápasy se hrály loni a český daviscuový šampion pokaždé zvítězil.
Český jezdec Martin Kolomý klesl ve dvanácté etapě Rallye Dakar v průběžném pořadí kamionů ze třetího místa na čtvrté. Díky vítězství na trase z argentinské Fiambaly do chilského Copiapa ho předstihl Rus Andrej Karginov, na kterého ztrácí dvě minuty a 36 sekund. Šesté místo obsadil Aleš Loprais a stejná pozice mu patří celkově. Kolomý jedoucí rovněž s tatrou byl v 319 km dlouhé rychlostní zkoušce osmý. V čele soutěže kamionů je dál Rus Eduard Nikolajev s kamazem. Kolomého i Lopraise na Dakaru zpomalily technické problémy.
Rychlobruslařka na krátké dráze Kateřina Novotná vstoupila do mistrovství Evropy ve víceboji v Malmö desátým místem na trati 1500 metrů. Devátá žena z loňského šampionátu v Mladé Boleslavi nejprve obsadila druhé místo v rozjížďce, v semifinále pak skončila těsně třetí na první nepostupové pozici. Účast ve finále jí unikla o 66 tisícin sekundy.
Počasí v sobotu:
V sobotu čekáme většinou oblačno. Jen ojediněle slabé sněžení, na severu zpočátku častější. Teploty přes den -7 až -3 stupně, na horách devět pod nulou.