Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Rozsah amnestie kritizuje i část koalice, TOP 09 ale vládu podrží

Rozsah novoroční amnestie kritizuje ve Sněmovně opozice i část koalice. Pád vlády by ale podle TOP 09/STAN znamenal zvýšení nestability, pro nedůvěru kabinetu hlasovat nebude, řekl šéf této frakce Petr Gazdík. Naopak Věci veřejné pád vlády podpoří, ústy stranického předsedy Radka Johna jí vyčetli i ekonomickou a sociální politiku a podobu církevních restitucí. Amnestie podle stanoviska klubu TOP 09/STAN pohoršila většinu veřejnosti oprávněně. Poslance této frakce podle Gazdíka mrzí, že prezident Václav Klaus odmítl přijít do Sněmovny a vysvětlit ji. Předseda NS-LEV21 Jiří Paroubek vyzval Nečase, aby svůj podpis odvolal. Vláda by se tím podle jeho názoru od amnestie distancovala.

Ministr Schwarzenberg: Nečas asi nevěří vládě, když jí neřekl o amnestii

Vicepremiéra a prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga (TOP 09) obsah amnestie, konkrétně fakt, že také zastavuje trestní stíhání, zděsila. Schwarzenberg ve Sněmovně označil to, že premiér Petr Nečas (ODS) o ní předem neinformoval vládu, za projev nedůvěry. Pak z jednání na znamení nesouhlasu s tímto postupem odešel. Jako první místopředseda vlády se prý Schwarzenberg o amnestii dozvěděl stejně jako ostatní obyvatelé z Klausova novoročního projevu. Proti amnestii vystoupil už dříve i druhý finalista prezidentské volby Miloš Zeman (SPOZ).

iDnes: Provod stíhaný s Pitrem za daňové delikty odmítá amnestii

Miroslav Provod stíhaný s Tomášem Pitrem za daňové delikty nechce, aby případ ukončila prezidentská amnestie. Uvedl to server iDnes.cz. Provod prý doufá, že bude očištěn. Místopředseda Městského soudu v Praze Libor Vávra oznámil ČTK ve středu, že soud již stíhání Pitra a Provoda na základě amnestie prezidenta Václava Klause zastavil. Pitr zatím neoznámil, jak bude postupovat. Podle obžaloby připravili Pitr a Provod stát na daních za pomoci fiktivních faktur o zhruba 23,5 milionu korun. V roce 2006 byli odsouzeni k pětiletým trestům, ale soudy loni rozsudky zrušily a případ začaly znovu projednávat.

Václav Klaus: Prezidentem by měl být někdo, kdo strávil svůj život v ČR

Prezident Václav Klaus si přeje, aby se jeho nástupcem ve funkci stal člověk, který patří do této země a strávil v ní svůj život. Klaus to řekl ČTK a Českému rozhlasu při návštěvě lyžařského areálu Monínec u Sedlce-Prčice. Nepřímo tak podle očekávání podpořil Miloše Zemana. Karel Schwarzenberg, druhý z finalistů prezidentské volby, strávil velkou část svého života v zahraničí. Schwarzenberg řekl, že Klausovu podporu svému soupeři očekával, Zeman uvedl, že si prezidentova názoru váží. "Mně jde prostě o to, aby prezidentem se stal člověk, který patří do této země, který je součástí této země, který tady strávil svůj život, období těžká, lepší, nejlepší, horší," uvedl Klaus. Dodal, že jeho zájmem je, aby "tahleta zemička přežila a vydržela a nerozplynula se v té Evropě jako kostka cukru v kávě".

Schwarzenberg má kampaň po telefonu, Zeman chce hlavně do médií

Štáb prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga do kampaně nově zapojil i telefonické centrum. Dobrovolníci z něj volají lidem a vysvětlují, proč by měli v druhém kole podpořit právě šéfa TOP 09. Pro následující dny plánuje i intenzivnější kontaktní kampaň - návštěvy a debaty v hospodách ve městech po celém Česku. Miloš Zeman se chce podle mluvčí svého štábu Jany Burianové zaměřit na internetové diskuse a co možná nejvíc chce mluvit s médii.

Odbory chtějí udržet reálné příjmy, hlavní je ale zaměstnanost

Odbory se při vyjednávání zaměstnavateli snaží dosáhnout pro letošní rok nárůst mezd o 2,5 procenta a více. Snahou je udržet alespoň reálnou výši mezd, když pro letošek odhadují inflaci 2,5 procenta. Na tiskové konferenci Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) o tom informoval šéf Svazu KOVO Josef Středula. Zároveň ale dodal, že hlavní snahou odborů je zachovat pracovní místa a ne růst mezd. Středula současně kritizoval poslance, že v závěru loňského roku si díky změnám u výdajových paušálů zvýšili fakticky příjem o 25 procent. Průměrná mzda v Česku ve třetím čtvrtletí loňského roku meziročně vzrostla o 348 korun na 24.514 Kč. Nárůst o 1,4 procenta byl ale od roku 2000 druhý nejmenší a reálně, po odečtení inflace, se průměrná mzda snížila o 1,8 procenta.

EU schválila vyslání výcvikové mise do Mali, ČR zvažuje zapojení

Ministři zahraničí zemí Evropské unie se shodli na vyslání výcvikové mise EU do Mali, kde zuří boje mezi vládou a islamisty ovládajícími sever této africké země. O zapojení do operace podle náměstka ministra zahraničí Jiřího Schneidera zvažuje i Česko. Rozhodnuto ale zatím nic nebylo, jasná není ani podoba, jakou by případná český příspěvek mohl mít. Česko by mohlo vyslat nějaké vojenské experty na výcvik. Možností je třeba i podpora maliské armády například dodávkou munice či nějakého materiálu.

Benešová se nemusela omlouvat za výroky o soudní mafii

Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová se nemusela omlouvat za výroky o justiční mafii, které pronesla v roce 2007 například na adresu bývalé nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. Rozhodl tak Nejvyšší soud. ČTK to řekl jeho mluvčí Petr Knötig. Případem se bude znovu zabývat Vrchní soud v Praze.

Do Prahy přiletěli dva Češi podezřelí v Řecku ze špionáže

Do Prahy přiletěli dva čeští vývojáři počítačových her, kteří byli od září zadržováni v Řecku kvůli podezření ze špionáže. Martin Pezlar a Ivan Buchta se z tamější vazby dostali na svobodu poté, co zaplatili požadovanou kauci 5000 eur za každého. Muže čekalo na ruzyňském letišti emotivní přivítání od členů rodin, přílet provázel také velký zájem médií. Řecké úřady podezírají vývojáře z toho, že jako zaměstnanci softwarové firmy pořizovali pro novou hru snímky vojenských objektů v citlivé oblasti u hranice s Tureckem. Po jejich zářijovém zadržení se hovořilo o tom, že za údajnou špionáž mohou dostat až dvacetiletý trest odnětí svobody. Trestní řízení bude i po jejich propuštění pokračovat.

Řečtí neonacisté ze strany Zlatý úsvit ostře odsoudili propuštění dvou českých vývojářů počítačových her. Na své internetové stránce tvrdí, že se tak jednoznačně projevilo, jak současná řecká vláda nedbá na národní bezpečnost.

Žalobci zpřísnili kvalifikaci Janouškovy nehody na pokus o vraždu

Městské státní zastupitelství v Praze (MSZ) zpřísnilo právní kvalifikaci v případu nehody lobbisty Romana Janouška na pokus o vraždu. Hrozí mu tak až osmnáctileté vězení, původně to bylo až deset let za těžké ublížení na zdraví. ČTK to řekl Janouškův advokát Vít Široký. Policie obvinila podnikatele loni v březnu kvůli nehodě, při které srazil autem ženu. Státní zastupitelství rozhodnutí údajně opírá o výpovědi svědků, znalecké posudky a použití zbraně, kterou prý bylo Janouškovo auto.

Ve Vltavě u Čechova a Mánesova mostu byla nalezena dvě těla

V Praze ve Vltavě byla dnes u Čechova a nedalekého Mánesova mostu nalezena dvě lidská těla. Jedno z nich patřilo pohřešované seniorce, druhé zatím neznámému muži. Přesnou příčinu úmrtí kriminalisté zjišťují. ČTK to řekla pražská policejní mluvčí Eva Kropáčová. Žena trpěla depresemi. Předběžně bylo vyloučeno cizí zavinění, přesnou příčinu úmrtí ale určí až nařízená pitva.

Rakouského lobbistu zprostil soud obžaloby z praní peněz

Rakouský soud zprostil podnikatele a lobbistu Alfonse Mensdorffa-Pouillyho obžaloby z praní špinavých peněz, za falšování důkazů mu ale podle agentury APA udělil dvouměsíční podmínku. Původně Mensdorffu-Pouillymu hrozilo až pět let vězení. Případ souvisí s armádními zakázkami ve střední a východní Evropě včetně prosazování nákupu stíhaček JAS 39 Gripen v Česku. Rozsudky nejsou pravomocné. Koncern BAE Systems se údajně snažil pomocí milionových úplatků prostřednictvím Mensdorffa-Pouillyho prosadit gripeny v Česku a také v Rakousku a Maďarsku. Praha však nakonec od nákupu upustila a letadla si jen pronajala.

Exšéf dotačního úřadu Kušnierz půjde na pět let do vězení

Bývalý ředitel dotačního úřadu Severozápad Petr Kušnierz půjde za přijímání úplatků a zneužití pravomoci veřejného činitele na pět let do vězení. Rozhodl o tom pražský vrchní soud. Zmírnil tak prvoinstanční verdikt ústeckého krajského soudu, který mu uložil trest 7,5 roku. Potvrdil mu pak pokutu 750.000 korun a zákaz činnosti. Muž chtěl po žadatelích o evropské dotace minimálně 1,7 milionu. Jeho spoluobžalovaní, tři komplicové a tři žadatelé, dostali podmíněné tresty.

Policie navrhla obžalovat 15 žen viněných z podpory neonacistů

Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) navrhli obžalovat 15 žen obviněných z podpory a propagace neonacistického hnutí Resistance Women Unity (RWU). ČTK to řekl mluvčí útvaru Pavel Hanták. RWU je podle policie ženskou odnoží Národního odporu, neformální organizace českých neonacistů. Ženám hrozí až osmileté vězení. Kriminalisté viní ženy ve věku od 22 do 33 let z toho, že se minimálně od začátku roku 2007 jako členky hnutí ve 13 případech podílely na organizaci různých akcí a na zajištění výroby a distribuci materiálů propagujících RWU.

Únoskyně české holčičky tvrdí, že k tomuto činu přítele donutila

Němka, která se zodpovídá se svým partnerem před soudem v západoněmeckém Koblenci z loňského únosu holčičky z Česka, dnes uvedla, že před přítelem předstírala těhotenství a že ho také přiměla zmocnit se českého nemluvněte. Doznání podle agentury DPA učinila prostřednictvím své obhájkyně. Oběma za únos hrozí až pět let vězení. Rozsudek se očekává 28. ledna. Žena byla údajně se svým přítelem skutečně těhotná, pozdější potrat mu ale zatajila. Po předstíraném porodu trojčat v nemocnici v Ústí nad Labem tvrdila, že jejich děti byly uneseny. Později si v jednom z ústeckých supermarketů vyhlédla holčičku, kterou prohlásila za svou unesenou dceru. Její 51letý přítel ji proto unesl z kočárku a s dítětem pak společně odjeli do Německa.

Ministerstvo poslalo nemocnicím 9000 balení Tamiflu kvůli chřipce

Ministerstvo zdravotnictví uvolnilo kvůli epidemii chřipky a nemocí dýchacích cest do šesti fakultních nemocnic v republice 9000 balení léku Tamiflu. S vážným průběhem choroby v nemocnici skončilo 135 lidí. Celkem 23 osob připravila chřipka v této sezoně o život. Úřad už minulý týden uvolnil 1440 balení antivirotika Relenza. Hygienici hodnotí šíření nachlazení a chřipky v Česku jako epidemii. Ministerstvo dvojici léků uvolnilo ze zásob kvůli závažným komplikacím, které se u pacientů objevují. Běžně se tyto medikamenty nepoužívají, lékaři je podávají jen ve vážných případech.

Praha kvůli mrazům nabídne víc noclehů pro bezdomovce

Praha kvůli trvajícím nízkým teplotám rozšíří nabídku ubytování pro bezdomovce. Od pátku budou moci lidé bez přístřeší přečkat noc i v denních centrech některých neziskových organizací. Informoval o tom náměstek primátora Ivan Kabický (ODS). Centra budou otevřena v Naději a Armádě spásy. I nadále mohou bezdomovci využívat loď Hermes, kde v noci na čtvrtek přespalo 214 lidí.

České přístroje na družicích mohou pomoci předpovídat zemětřesení

Při předvídání zemětřesení nebo hledání mimozemského života mají pomáhat přístroje vytvořené v ČR. Na jaře je do vesmíru vynesou družice Evropské kosmické agentury (ESA). ČTK to sdělil ředitel České kosmické kanceláře(ČKK) Jan Kolář. Podle něj jsou to jedny z nejvýznamnějších projektů, na nichž se zatím čeští vědci podíleli. Nejprve družice Proba-V vynese v dubnu upravené detektory Timepix, které mohou například měřit kosmické záření. Podle ČKK ale také mohou pomoci najít ve vesmíru materiály s vysokým obsahem vodíku, což může být zásadní při hledání vody a mimozemského života.

LN: Komise doporučila jako kandidáta na ředitele ND Jana Buriana

Komise odborníků doporučila ministryni kultury, aby pro uzavřené výběrové řízení na ředitele Národního divadla oslovila současného ředitele Divadla J. K. Tyla v Plzni Jana Buriana. Píšou to Lidové noviny. Komise pracovala od loňského podzimu a kromě doporučení kandidátů na místo ředitele, které po loňském odvolání Ondřeje Černého zastává pověřený Václav Pelouch, měla také pracovat na koncepci budoucího směřování transformované první scény.

Česká moderna z Národní galerie cestuje do Jižní Koreje

Více než stovka uměleckých děl ze sbírek Národní galerie v Praze putuje do jihokorejského Soulu, kde začne 24. ledna výstava české moderny. Bude největší zahraniční prezentací českých malířů tohoto období v novodobé historii České republiky, řekla mluvčí NG Eva Kolerusová. Transport několika desítek klimaticky chráněných beden s obrazy je rozdělen z bezpečnostních důvodů do tří částí a každá z nich cestuje do Koreje jinak. Výstava Vzpomínka na krajinu, kterou jsem nikdy neviděl, má název podle obrazu Josefa Šímy. Soul po dobu tří měsíců uvidí díla Šímy, Jindřicha Štyrského, Františka Kupky, Františka Muziky, Emila Filly, Karla Teigeho, Toyen, Josefa Čapka, Bohumila Kubišty a dalších významných českých výtvarníků té doby. Všechna patří do sbírek Národní galerie a jsou běžně vystavená ve Veletržním paláci v Praze.

Mendelova stanice v Antarktidě opět ožila

Po dvou týdnech cestování dorazila v neděli výprava vědců z Česka na antarktickou stanici Johanna G. Mendela na Ostrově Jamese Rosse. Stanici provozuje Masarykova univerzita v Brně. Jejich transport komplikovalo zamrzlé moře a také nejsilnější bouře za uplynulý rok v Drakeově průlivu. Informoval o tom vedoucí expedice Pavel Kapler. Polární stanici našli vědci ze tří stran zahrnutou až po střechu sněhem. Na její zprovoznění potřebovali tři dny. Letošní, již sedmé, expedice do Antarktidy se účastní 20 osob. Vědci se zaměří mimo jiné na tamní klimatické podmínky, modelaci škodlivého UV záření, výzkum vegetace nebo na parazitologii a vulkanologii. Výprava má letos i mezinárodní složení. Jsou v ní i dva Slováci a jeden Rus.

La Fabrika uvede premiéru projektu Risk

První ze tří premiérových uvedení projektu Risk souboru Cirk La Putyka se večer uskuteční v pražské scéně La Fabrika. Představení je už pátým projektem La Putyky. Vzniklo v rámci společného projektu Lacrimae ve dlouhodobé spolupráci se švédským Cirkusem Cirkör a francouzskou skupinou Cahin Caha. Cílem projektu je podle principála, autora projektu a režiséra Rosti Nováka hledání nových disciplín, využití nových materiálů a scénograficko-technických postupů. Vedle šesti domácích performerů v něm předvedou své umění účinkující ze Švédska, Finska a Francie. Risk bude mít mezinárodní premiéru koncem měsíce ve Francii. V Praze se znovu objeví v březnu, začátkem dubna bude uveden v Dolních Vítkovicích v Ostravě a později snad i na Slovensku

Čeští divadelníci vystoupili v New Yorku a měli úspěch

České soubory 420people, Tantehorse, Lenka Vágnerová & Company, královéhradecký Drak, pražská Archa a Opera Moderne s úspěchem hostovaly v New Yorku. Od 11. do 15. ledna se jejich členové zúčastnili nejvýznamnějšího světového veletrhu scénických umění APAP|NYC, kde měla Česká republika výraznou účast. "Naše prezentace, kterou koordinovala Česká centra, se setkala se zájmem náročného newyorského publika včetně odborné veřejnosti. To zaplnilo divadelní sál České národní budovy na manhattanské Upper East Side do posledního místa a všechna vystoupení odměnilo nadšeným potleskem," oznámila ČTK Petra Jungwirthová z ústředí Českých center v Praze. Akce byla podle ní připravena ve spolupráci s Institutem umění - Divadelním ústavem.

V klipu Píseň padlých hrají modelky i zranění čeští veteráni

Zástupci armády, tuzemské celebrity i zahraniční hosté v Domě armády Praha sledovali premiéru videoklipu zpěváka a skladatele Martina Maxy ke skladbě Píseň padlých věnované památce českých vojáků, kteří zahynuli při zahraničních misích. Klip je natočený na kanárském ostrově Fuerteventura režisérem a kameramanem Martinem Kohoutem. "K písni mě inspirovala televizní reportáž o zraněném afghánském veteránovi, v jehož očích se zračila hrdost. Uvědomil jsem si, jak si mi civilisté neuvědomujeme roli armády, dokud nepoznáme nějaký válečný konflikt a nepotřebujeme ochranu," uvedl Maxa. V klipu se objevují modelky Romana Pavelková a Veronika Chmelířová, jejich manžele si zahráli skuteční zranění veteráni z Afghánistánu poručík Miroslav Lidinský, který v bojích přišel o nohu, a nadpraporčík Jiří Schams. Schams je po zranění střepinou do mozku upoután na invalidní vozík. "Videoklipů s reálnými záběry z bojů už existují stovky, ale tohle je první, v němž se objeví reální vojáci. Tím je výjimečný," uvedli Martin Jirsa a Hynek Čech z Nadačního fondu Regi Base, který se věnuje pomoci bývalým vojákům. Zájem o klip projevila celosvětová redakce televize MTV.

Velká cena cestovního ruchu zná vítěze

Velkou cenu cestovního ruchu v Brně dostala Centrála cestovního ruchu jižní Morava za kampaň netradiční místa pro netradiční setkání nebo propagace Českosaského Švýcarska s názvem To jede! Aneb busem, parníkem, vlakem i tramvají do světa skalních měst. ČTK to řekl organizátoři soutěže. Výsledky byly vyhlášení na veletrzích cestovního ruchu Go a Regiontour. Nejlepším turistickým portálem jsou mojeorlicehory.cz.

Stezka Cyrila a Metoděje má být certifikována v roce 2015

Zlínskému kraji se povedlo získat ke spolupráci na Evropské kulturní stezce sv. Cyrila a Metoděje partnery ze zahraničí, například z Makedonie či Slovenska, a s dalšími o podpoře jedná. Celkem oslovil veřejné instituce ve 12 státech, kudy věrozvěsti putovali. První myšlenka na vznik stezky vznikla v roce 2010, na konci roku 2015 by její tvůrci chtěli dovést úsilí k certifikaci Radou Evropy. Na brněnském veletrhu Regiontour to řekl Milan Filip z krajského úřadu. Trasa z řecké Soluně na Velehrad vzniká i v souvislosti s 1150. výročím příchodu věrozvěstů na Moravu.

Ples v opeře navštíví Tonia Sotiropulosová známá z filmu Skyfall

Herečka Tonia Sotiropulosová známá z poslední bondovky Skyfall bude čestným hostem jubilejního desátého Plesu v opeře, který se ve Státní opeře v Praze bude konat 2. února. Kráska, která původně pochází z Řecka a momentálně pracuje a žije v Londýně, se ve snímku Skyfall představila po boku agenta 007 Daniela Craiga. Známá je také jako modelka pro kampaně značky L'Oreal. ČTK o tom za pořadatele informovala Nina Strašková. Akce bude podle pořadatelů oslavou opery jako žánru a hosty uvede přímo do děje slavné La Traviaty, od jejíž premiéry letos uplyne 160 let. Jako hold Verdimu bude celé menu laděné do italské kuchyně.

Ze sportu:

Česká tenistka Petra Kvitová neobhájí na grandslamovém Australian Open loňské semifinále. Osmá nasazená hráčka dnes udělala osmnáct dvojchyb a ve druhém kole prohrála s Britkou Laurou Robsonovou 6:2, 3:6 a 9:11 v duelu, který skončil půl hodiny po půlnoci australského času. Český tenis prožil ve čtvrtek v Melbourne černý den. Před Kvitovou podlehl Lukáš Rosol třináctému nasazenému Kanaďanovi Milosi Raonicovi po setech 6:7, 2:6 a 3:6 a Lucie Šafářová prohrála se Srbkou Bojanou Jovanovskou dvakrát 5:7. Navíc hned v prvním kole skončily naděje Radka Štěpánka na obhajobu deblového titulu. Spolu s Indem Leanderem Paesem prohráli z pozice druhého nasazeného páru s jihoafricko-izraelskou dvojicí Kevin Anderson, Jonathan Erlich 3:6 a 5:7. Kvitová přitom začala nadějně a v prvním setu získala od stavu 1:2 pět her v řadě, byť především díky chybám osmnáctileté

Ve středeční přerušené etapě Rallye Dakar přišel Martin Kolomý o druhé místo v průběžném pořadí kategorie kamionů. Vedení soutěže započítalo výsledky posádek po dosažení prvního kontrolního bodu na 84. kilometru, kde byl nejrychlejší Nizozemec Gerard de Rooy před Alešem Lopraisem. Kolomý měl v samém úvodu technické problémy a nabral manko, kvůli kterému se před něj dostal Rus Ajrat Mardějev s kamazem.

Biatlonistka Gabriela Soukalová skončila desátá ve sprintu Světového poháru v Anterselvě. Poprvé v sezoně vyhrála Slovenka Anastasia Kuzminová.

Počasí:

Bude zataženo až oblačno, místy slabé sněžení, na severovýchodě četnější. Nejvyšší teploty -7 až -3 °C.