Zprávy

Do 2. kola prezidentské volby postoupili Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg

V pořadí třetím prezidentem České republiky se stane expremiér Miloš Zeman (SPOZ), nebo předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Rozhodli o tom voliči, kteří jim v prvním kole přímé volby dali nejvíce hlasů, a poslali je tak do finále volebního souboje o Pražský hrad. Bývalý premiér Miloš Zeman získal v prvním kole volby prezidenta 24,21 procenta hlasů, druhému Schwarzenbergovi dalo hlas 23,40 procenta voličů. Výsledky po sečtení všech hlasů zveřejnil Český statistický úřad. Šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg se poradí s premiérem Petrem Nečasem (ODS), zda po postupu do druhého kola volby hlavy státu setrvá ve funkci ministra zahraničí. U voličů, kteří o prezidentovi hlasovali v zahraničí, jasně zvítězil Schwarzenberg se ziskem přes 54 procent hlasů, druhý Zeman získal deset procent.

Někdejší premiér úřednické vlády Fischer, kterého favorizovaly předvolební průzkumy, skončil na třetím místě. Na čtvrtém místě se umístil kandidát sociální demokracie Jiří Dienstbier. Pátý skončil vysokoškolský pedagog a skladatel Vladimír Franz a šestá europoslankyně Zuzana Roithová. Na sedmém místě se umístila herečka a bývalá poslankyně Taťana Fischerová. Až za nimi skončil senátor a kandidát vládní ODS Přemysl Sobotka. Předseda Poslední místo ve volbách se ziskem přes 120 tisíc hlasů obsadila předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková. K volebním urnám přišlo téměř 61 procent voličů, což je desátá nejvyšší účast od prvních svobodných voleb v roce 1990. Politologové favorita druhého kola nemají, šanci dávají Schwarzenbergovi i Zemanovi, rozhodne podle nich hlavně postoj voličů neúspěšných prezidentských kandidátů Fischera a Dienstbiera.

U voličů v zahraničí jasně zvítězil Schwarzenberg, Zeman je druhý

U voličů, kteří o novém prezidentovi České republiky hlasovali v zahraničí, v prvním kole volby jasně zvítězil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) se ziskem 54,3 procenta hlasů. Druhý v pořadí, expremiér Miloš Zeman (SPOZ) dostal 10,1 procenta hlasů. Platný hlas odevzdalo celkem 5558 voličů. Na třetím místě skončil u voličů v zahraničí Jiří Dienstbier (ČSSD). Následují expremiér Jan Fischer, umělec Vladimír Franz, europoslankyně Zuzana Roithová (KDU-ČSL), herečka Táňa Fischerová (Klíčové hnutí), Přemysl Sobotka (ODS) a na posledním místě Jana Bobošíková (Suverenita).

Nejvíce platných hlasů - 599 - odevzdali čeští voliči v Belgii. Zvítězil tu Schwarzenberg s téměř 60 procenty hlasů. Druhý nejvyšší počet voličů odvolil v Británii, kde do volební místnosti dorazilo 523 lidí. I oni si přáli za prezidenta hlavně Schwarzenberga, kterého tu podpořilo téměř 62 procent voličů. Skoro čtyři stovky platných hlasovacích lístků vhodili do volebních uren čeští voliči v USA, kde rovněž zvítězil Schwarzenberg s téměř 64 procenty hlasů a s velikým náskokem tak překonal Dienstbiera a Zemana, kteří se tu shodně umístili na druhém až třetím místě. V sousedním Slovensku přišlo k volebním urnám 250 Čechů. I jejich favoritem byl Schwarzenberg, důvěru mu dalo více než 48 procent lidí. Na druhém místě tu skončil Fischer těsně před Zemanem. Schwarzenberg v zahraničí zvítězil také například v Argentině, v Turecku, Irsku či Mongolsku, v některých zemích ale vyhráli u tamních českých voličů jiní kandidáti. Zeman bodoval třeba v Afghánistánu, Libyi, na Ukrajině či v Kuvajtu, v němž se ale o vítězství dělí se Schwarzenbergem. V Egyptě pak Schwarzenberg sdílí vítězství s dalším prezidentským kandidátem Vladimírem Franzem.

V USA a Kanadě volilo prezidenta přes 500 voličů

Ve Spojených státech a Kanadě volilo v první přímé volbě českého prezidenta přes 500 lidí. Byla to méně než polovina registrovaných voličů. Nejvíce jich dorazilo k volební urně na konzulát v New Yorku, kde k volbám zaregistrovali 315 lidí. Během čtvrtka a pátku tu do ní vhodilo hlas téměř 160 lidí, z toho 40 na volební průkaz. Jedním z nich byl známý výtvarník Petr Sís, který ve Spojených státech žije od 80. let minulého století. ČTK řekl, že nový český prezident by měl lidem dávat naději a inspiraci. "Myslím si, že je hrozně důležité, aby lidi měli pocit, že když věci třeba nejdou dobře, tak že je naděje, že půjdou lépe. Nerad bych viděl, aby to byl někdo, o kom se pak řekne, že se to dalo čekat," řekl. Na ambasádě v americkém hlavním městě Washingtonu volilo kolem 120 lidí. Na konzulátu v Chicagu volilo kolem 65 lidí, registrovaných voličů tu bylo asi 150. V Los Angeles se pak prvního kola volby nové české hlavy státu zúčastnilo kolem 50 osob. Ve volebním seznamu jich tu je zapsáno asi 100.Na ambasádě v kanadském hlavním městě Ottawě hlasovalo asi 65 lidí. Na volebním seznamu jich tu měli 138.

V Německu českého prezidenta volilo přes 400 Čechů

V Německu v prvních přímých volbách českého prezidenta hlasovalo 403 Čechů. Jejich počet tak asi o stovku předčil množství krajanů zaregistrovaných k hlasování. Sdělily to české zastupitelské úřady ve čtyřech německých městech, kde mohli Češi od pátku své hlasy odevzdávat. Jejich celkové množství je tak o něco vyšší než při posledních českých parlamentních volbách v roce 2010. Nejvíce Čechů přišlo volit tradičně v Berlíně, kde do volební místnosti na české ambasádě dorazilo 162 voličů. Z necelé stovky zaregistrovaných se k urně podle ní dostavilo 72 krajanů a dalších 90 odvolilo na voličský průkaz.Velký zájem o hlasování byl také v Mnichově, kde na tamním generálním konzulátu ČR odvolilo 128 Čechů z asi stovky zaregistrovaných. Na druhém českém generálním konzulátu v Německu, v Drážďanech, odevzdalo svůj hlas 58 Čechů; 44 z nich bylo zaregistrováno a 14 volilo na voličský průkaz.

Analytici: Zeman i Schwarzenberg posunou Česko blíže k EU

Postup Miloše Zemana a Karla Schwanzenberga do druhého kola prezidentské volby dává šanci na aktivnější proevropskou politiku, shodli se analytici oslovení ČTK. Názorové rozdíly mezi oběma kandidáty nejsou podle nich příliš veliké, přestože se Zeman profiluje spíše levicově a Schwarzenber pravicově. Z hlediska hospodářství země tak není velký rozdíl, kdo z vítězů prvního kola nakonec usedne na Hradě. Možnost prezidenta ovlivnit ekonomiku je totiž spíše nepřímá, například prostřednictvím jmenování členů bankovní rady České národní banky. Právě složení členů bankovní rady ČNB budou podle Pavla Mertlíka, hlavního ekonoma Raiffaisenbank, oba pánové v případě svého vítězství volit odlišně. Nepůjde ale o velké rozdíly, které by měly hospodářskou situaci výrazně ovlivnit. To potvrzuje i hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Z dosavadních vyjádření obou kandidátů to podle něho vypadá, že preferují pokračování tradice jmenovat odborníky a nehrozí prý, že by se zásadním způsobem otočilo kormidlo měnové politiky.

Změnit by se ale mohl postoj Česka k Evropské unii, což by pro tuzemskou ekonomiku mohlo být výhodné, uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Posunem z dosavadního negativistického módu, který zažíváme v posledních deseti letech, k pragmatičtějšímu obratu může Česko vydělat prostě tím, že bude považováno za přijatelnějšího partnera pro různá jednání, řekl ČTK. Pohled na evropskou integraci a měnovou politiku je podle Markéty Šichtařové z Next Finance u obou dvou postupujících kandidátů hodně podobný. Zemanovo vítězství by ale vedlo k mírně zdrženlivějšímu postoji například vůči příliš uvolněné měnové politice, kdežto Karel Schwarzenberg by si patrně do bankovní rady vybíral lidi, kteří by byli spíše pro větší bankovní integraci a dřívější přijetí eura.

Zeman zvítězil v osmi krajích, Schwarzenberg v šesti včetně Prahy

První kolo prezidentských voleb vyhrál bývalý premiér Miloš Zeman (SPOZ) v osmi krajích, předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg zvítězil v šesti včetně Prahy. Schwarzenberg měl větší podporu v krajských městech, na prvním místě skončil v deseti z nich, Zeman ve třech. Zeman vyhrál volby v Karlovarském, Ústeckém, Pardubickém, Jihomoravském, Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji a v Kraji Vysočina. Schwarzenbergovi dali nejvíce hlasů voliči v Praze a ve Středočeském, Jihočeském, Libereckém, Královéhradeckém a Plzeňském kraji. Těmto dvěma kandidátům patřilo nejčastěji i druhé místo, pouze v Libereckém a Olomouckém kraji skončil na druhém místě expremiér Jan Fischer, jenž patřil podle předvolebních průzkumů k favoritům prezidentské volby, a v Moravskoslezském kraji Jiří Dienstbier (ČSSD). Mezi kraji získal Zeman největší podporu na Vysočině, kde po svém odchodu do důchodu několik let žije. Získal tam 32,4 procenta hlasů. Schwarzenberg dosáhl nejlepšího výsledku v hlavním městě, volilo ho 43,2 procenta voličů.

Do konce září musejí církve uzavřít se státem smlouvu o vyrovnání

Do konce února musí ministerstvo kultury doručit každé z církví, které budou žádat stát o navrácení majetku, návrh smlouvy. Smlouva o vypořádání mezi státem a dotčenou církví musí být uzavřena nejpozději do 30. září letošního roku. Vyplývá to z materiálu, který ve středu projedná vláda. Smlouvy bude za stát uzavírat vláda a za církev její statutární orgán. Povinnost uzavřít se všemi 17 církvemi a náboženskými společnostmi smlouvu ukládá zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi. Smlouva potvrzuje závazek státu vyplatit každé dotčené církvi finanční náhradu jako další formu vypořádání majetkových křivd a také závazek vyplácet církvím ještě po dobu 17 let příspěvek na podporu činnosti. Ten činí přibližně 1,5 miliardy korun ročně, ale bude se postupně snižovat.

V Bukově převážili v referendu odpůrci jaderného úložiště

Obyvatelé Bukova na Žďársku se v místním referendu z větší části postavili proti průzkumu této lokality pro stavbu trvalého úložiště jaderného odpadu. Proti spolupráci se Správou úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) se vyslovilo 68 lidí, tedy skoro 52 procent odevzdaných hlasů. "Určitě jsme spokojeni. Jsem rád, že se zúčastnilo hodně občanů. Uvidíme, co teď bude dělat SÚRAO a Geam," řekl ČTK Martin Schenk ze sdružení Nechceme úložiště Kraví hora. Poměrně těsné vítězství odpůrců úložiště ho prý nepřekvapilo. Lidem na Žďársku vadí úložiště na odpad z jaderných elektráren méně než v jiných vytipovaných lokalitách v ČR kvůli letitým zkušenostem s těžbou uranu. Referendum se konalo ve stejném termínu jako prezidentská volba, ale v jiné místnosti kulturního domu. Odevzdáno bylo 131 obálek. Pro spolupráci se správou úložišť bylo 56 hlasů, dalších sedm hlasů bylo neplatných.

Pustevny po roce opět ozdobily obří sněhové i ledové sochy

Mamut, Lev, 'Opica', ale i Papírová dáma, Strom života, Muzikant valašský, Doba krychlová či Šašek a královna. Pod těmito názvy vznikají na Pustevnách na Vsetínsku tři velké sochy ze sněhu a osm z ledu. Vytvářejí je profesionální výtvarníci i nadšenci, kteří se účastní letošního 15. ročníku sochařského sympozia Sněhové království. Akce tradičně láká tisíce návštěvníků, kterým přálo i slunečné počasí. Letošního ročníku se kromě českých účastní tři týmy z Polska a jeden ze Slovenska, celkem 22 sochařů. Většina z nich na Pustevnách tvoří poprvé. Zpracovávají buď ledové bloky o objemu asi 80 litrů nebo sněhové válce o výšce a průměru tři metry a váze 11 tun. Sochy ze sněhu jsou vidět hned při příchodu zdálky, ledové si lidé mohou prohlédnout v galerii ve stanu. Sochy na Pustevnách zůstanou, navíc příští víkend k nim přibude dalších šest soch ze sněhu. Vytvoří je týmy žáků základních škol, pro které pořadatelé nachystali menší sněhové válce než pro dospělé sochaře. Akci v jednom z nejznámějších lyžařských areálů na Moravě tradičně navštěvuje kolem 10.000 lidí.

Ze sportu:

Sprinty Světového poháru klasickou technikou v Liberci vyhráli Švéd Teodor Peterson a Finka Mona-Lisa Malvalehtová, která se probojovala na stupně vítězů poprvé v kariéře. Nejlepší z českých lyžařů Aleš Razým obsadil 17. místo.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková je v polovině mistrovství Evropy ve víceboji sedmá. Obhájkyně zlaté medaile z předešlých tří let obsadila v závodu na 3000 metrů druhé místo, nevydařila se jí ale úvodní pětistovka, ve které zajela až šestnáctý čas. Sáblíkovou v Heerenveenu trápí problémy se zády a zatím není rozhodnuto, jestli v neděli nastoupí do druhé poloviny závodu. S trenérem Petrem Novákem se rozhodne až po konzultacích s lékaři. "Teď už stojí, už zase se to uvolňuje, ale budeme muset určitě něco použít po konzultaci s doktorem," podotkl Novák, který své svěřenkyni musel po dojezdu pomoci lehnout si na bariéru kolem plochy.

Skokan na lyžích Jan Matura postoupil jako jediný z Čechů do 2. kola závodu Světového poháru v Zakopaném. Dvaadvacetiletý reprezentant skočil 128 metrů a figuruje na 16. místě. V polovině soutěže v Polsku vede domácí favorit Kamil Stoch.

Skikrosař Tomáš Kraus skončil třetí v závodu Světového poháru ve francouzském Les Contamines a poprvé po takřka dvou letech se dostal na stupně vítězů. Naposledy se mu to povedlo v březnu 2011 v norském Vossu, kde byl rovněž třetí. Závod vyhrál Švýcar Alex Fiva před obhájcem celkového vítězství Slovincem Filipem Flišarem.

Tenista Tomáš Berdych obsadil v exhibičním turnaji Kooyong Classic třetí místo. V závěrečný den akce v Melbourne, jež je generálkou na Australian Open, které začne v pondělí, porazil Marcose Baghdatise z Kypru 6:3 a 6:2. Z titulu se radoval domácí Lleyton Hewitt, Berdychův přemožitel v semifinále, který ve finále zdolal Argentince Juana Martína del Potra 6:1 a 6:4.

Čeští házenkáři na Lednovém turnaji na severu Evropy získali první vítězství. Po čtvrteční porážce s domácím Švédskem porazili ve Västeras Norsko vysoko 34:23, když o své výhře rozhodli už v prvním poločase.

Česká snowboardistka Šárka Pančochová vstoupila do sezony Světového poháru ve slopestyle šestým místem v Copper Mountain. Na vítězku závodu, který byl zároveň prvním podnikem kvalifikace na olympijské hry v Soči, Američanku Jamie Andersonovou ztratila předloňská vicemistryně světa 33 bodů.

Dvojnásobný mistr světa v cyklokrosu Zdeněk Štybar vyhrál ve Stříbře s velkým náskokem posedmé mistrovství republiky. Vítězstvím vyrovnal rekord Radomíra Šimůnka staršího. Druhý dojel Martin Bína a zajistil si prvenství v Českém poháru Toi Toi Cupu, na třetí příčce skončil Vojtěch Nipl. Štybar zvítězil v domácím závodu, který pořádá jeho otec, se suverénním náskokem 48 sekund. "Strašně moc to pro mě znamená vyhrát doma ve Stříbře. Diváci na trati mi dodávali velkou energii. Chtěl jsem vyhrát pro taťku," řekl České televizi staronový šampion.

Biatlonistka Gabriela Soukalová skončila ve sprintu Světového poháru na 7,5 kilometru v Ruhpoldingu jedenáctá. Na vítěznou Němku Miriam Gössnerovou ztratila 51 sekund. Domácí reprezentantka, která si připsala třetí triumf v kariéře, vyhrála o sedm vteřin před Darjou Domračevovou z Běloruska, třetí byla Finka Kaisa Mäkäräinenová.

Dálkový běžec na lyžích Stanislav Řezáč změnil krátce před Jizerskou padesátkou tým. Obhájce prvenství v Bedřichově ve čtvrtek skončil v rakouském Skinfitu a podepsal smlouvu s elitním výběrem Team Xtra personel, za který jezdí například Nor Anders Aukland.

Dvanáct cyklokrosařů bude reprezentovat Českou republiku na mistrovství světa, které se pojede 2. a 3. února v americkém Louisville. V elitní kategorii mužů budou startovat Radomír Šimůnek a Martin Bína. Do závodu žen nastoupí trojice českých reprezentantek v čele s Kateřinou Nash. V USA se pojede poprvé v historii.

Bratři Lukáš a Antonín Brožovi obsadili šesté místo ve Světovém poháru sáňkařů v Oberhofu a zaznamenali svůj nejlepší výsledek v kariéře. Závod na německé dráze byl zároveň mistrovstvím Evropy, v němž českým sourozencům patřila stejná pozice.

Počasí v neděli:

Bude zpočátku skoro jasno až polojasno, na severu oblačno až zataženo a ojediněle sněžení. Během dopoledne bude od jihu přibývat oblačnosti. Nejvyšší teploty -6 až -2 stupňě, na horách kolem -9ti. Povane slabý východní až jihovýchodní vítr.