Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Karolína Peake: Není možné, aby se vláda opírala o skupinu kolem Dobeše

Předsedkyně strany LIDEM a vicepremiérka Karolína Peake nepokládá za možné, aby se vláda opírala ve Sněmovně o skupinu poslanců, kterou prý dává dohromady Josef Dobeš (dříve VV). Peake, kvůli jejímuž odvolání mají v lednu odejít z kabinetu ministři za LIDEM, věří, že ODS ani TOP 09 by do takového projektu nevstoupili. Dobeš, který zakládá politické Hnutí pro sport, k sobě sehnal nejméně osm dalších poslanců ochotných podpořit vládu do řádných voleb, napsal deník Právo. Jde údajně o nezařazené poslance Kristýnu Kočí, Jaroslava Škárku, Milana Šťovíčka (všichni dříve VV), Radima Fialua, Pavla Béma, Michala Doktora (všichni dříve ODS) a Radima Vysloužila s Martinem Vackem. Oba odešli po rozkolu VV s Peake, ale nejsou členy strany.

Občanští demokraté v pátek deklarovali navzdory koaliční roztržce snahu pokračovat v současné vládě ODS, TOP 09 a LIDEM. Nejmenší vládní strana, jejíž vedení ve čtvrtek mluvilo o odchodu do opozice, o den později už další jednání připouštěla. Musí prý ale znát všechny podmínky spolupráce. Peake byla ministryní obrany jen o něco déle než týden. Nečas ji nechal odvolat kvůli personálním změnám, které na ministerstvu provedla. Nyní je řídí premiér, jenž vrátil do funkce prvního náměstka Vlastimila Picka.

Požár textilky Mileta způsobil podle odhadů škodu za 250 mil. Kč

Rozsáhlý požár haly textilní továrny Mileta v Hořicích na Jičínsku, který propukl v sobotu ráno, způsobil podle předběžných odhadů škodu za 200 až 250 milionů korun. Hasičům se během dne podařilo požár lokalizovat a zhruba v 17:00 hodin ukončili hlavní zásah. Stále však zůstávají na místě, aby zabránili případnému rozšíření ohně. Na místě během dne zasahovalo zhruba 130 hasičů, kterým se podařilo zabránit rozšíření plamenů z přípravny a části skladu do dalších částí výrobní haly ze 70.let. Z místa šlehaly plameny a z objektu se dopoledne valil hustý dým, viditelný ze širokého okolí. Kvůli požáru se zřítila část střechy objektu. "Podle výpovědí svědků může za požár technická závada. Z prasklé zářivky odlétla jiskra, která zapálila cívky s přízí a potom se požár dál rozšířil," řekla policejní mluvčí.

Miletu vlastní indická firma Alok. Firma disponuje výrobou od bavlněné příze po hotový výrobek, společnost patří mezi největší evropské výrobce kapesníků, košilovin a batistů. V Hořicích zaměstnává zhruba 360 lidí. Generální ředitel společnosti Mileta Otakar Petráček v České televizi (ČT) řekl, že firma přišla o menší část technologie a že počítá se zachováním práce pro všechny stávající zaměstnance. Hořický starosta Ivan Doležal ČTK řekl, že Mileta je pro Hořice zásadní zaměstnavatel.

V Moravskoslezském kraji meteorologové vyhlásili smogovou situaci

V Moravskoslezském kraji dál zůstávají zhoršené rozptylové podmínky. Meteorologové dokonce v sobotu odpoledne vyhlásili smogovou situaci. Platí pro celý kraj kromě Ostravska, Karvinska a Frýdecko-Místecka. Na všech měřicích stanicích se stále překračují přípustné denní koncentrace polétavého prachu. Nejhorší situace je na Třinecku, kde hodnoty dosahují až 145 mikrogramů na metr krychlový. Povolený limit je přitom 50 mikrogramů. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Moravskoslezském kraji je dlouhodobě jedno z nejhorších ovzduší v Evropě. Na znečištění se výrazně podílí průmysl, ale i doprava nebo lokální topeniště. Problémy jsou hlavně na podzim a v zimě, kdy se podle odborníků mění směr větru a do kraje se více dostanou i škodliviny z Polska.

Lidé během adventu utrácejí jako loni, obchodníci jsou spokojení

Lidé pravděpodobně za dárky a předvánoční nákupy utratí tolik co loni, vyplývá z ankety ČTK mezi prodejci. Obchodníci jsou s tržbami během posledních dvou adventních víkendů spokojeni. Konkrétní čísla z prodejů za dnešní den sice k dispozici nejsou, prodejci ale říkají, že lidí je v obchodech stejně jako minulý víkend, který byl velmi silný. Desetina Čechů nakupuje podle průzkumu agentury GfK vánoční dárky až na poslední chvíli. Největší část zákazníků (62 procent) je vybírá v předstihu a začíná s předvánočními nákupy již v říjnu nebo listopadu. Atraktivním obdobím pro nakupování je také doba po vánočních svátcích. Na 44 procent spotřebitelů v souvislosti s pořízením vánočních dárků uvažuje o možnosti využití povánočních výprodejů.

Ve věku 93 let zemřela spisovatelka Květa Legátová

Ve věku 93 let zemřela v noci na sobotu spisovatelka Květa Legátová, kterou proslavila zejména povídková kniha Želary. ČTK to ekl autorčin rodinný příslušník Jiří Buďa. Legátová, vlastním jménem Věra Hofmanová, psala již od mládí a publikovala od 50. let, ale minulý režim její tvorbě příliš nepřál. Uznání jí tak přinesly až Želary, které vydala až po osmdesátce a za něž dostala v roce 2002 Státní cenu za literaturu. Květa Legátová pocházela z venkovské učitelské rodiny, narodila se 3. listopadu 1919. Vystudovala češtinu, němčinu, fyziku a matematiku. Po krátkém válečném působení na brněnské konzervatoři učila přes 40 let na jednotřídkách v zapadlých částech Beskyd. Z těchto valašských i slováckých oblastí čerpala náměty svých příběhů. Soubor povídek Želary, byť publikovaný až v roce 2001, napsala Legátová před takřka 40 lety. V roce 2002 jí vyšla novela Jozova Hanule, která se spolu s její nejznámější knihou stala režiséru Ondřeji Trojanovi předlohou k úspěšnému filmu Želary. V roce 2006 vyšel Legátové soubor detektivních próz Nic není tak prosté.

Výčet významných dnů se asi rozšíří o Palachovu památku

Skupina koaličních poslanců navrhla rozšířit výčet významných dnů o Den památky Jana Palacha. Připadal by každoročně na 16. ledna. V tento den se v roce 1969 tehdejší student filosofické fakulty Palach upálil na protest proti nastupující normalizaci po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy, o tři dny později svým zraněním podlehl. V současnosti je v kalendáři celkem devět významných dnů. "Zařazení Dne památky Jana Palacha mezi významné dny ČR je projevem úcty k heroickému činu mladého studenta v boji proti totalitnímu režimu a za národní suverenitu cizí mocností okupovaného státu," píšou předkladatelé novely v důvodové zprávě. Připomínají, že Palachův pohřeb se stal jednou z posledních velkých akcí, při níž Čechoslováci deklarovali masovou účastí nesouhlas s politickou realitou, která nastala po konci demokratizačního procesu, takzvaného Pražského jara. Významné dny jsou na rozdíl od státních svátků dny pracovními. Jejich smysl je především symbolický.

V ČR letos do konce listopadu přibylo 200 pacientů s virem HIV

V Česku přibylo letos do konce listopadu 200 nových pacientů s virem HIV. Je to zatím vůbec nejvíc od roku 1985, kdy se v zemi infekce poprvé objevila a začala sledovat. Dosud nejvíc nakažených testy odhalily v roce 2010. Tehdy jich bylo 180. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytla národní referenční laboratoř pro AIDS Státního zdravotního ústavu. Od roku 1985 vyšetření potvrdilo nákazu u 1875 lidí, z toho 1541 mužů a u 334 žen. U celkem 364 infikovaných se choroba AIDS už rozvinula. Dosud na ni zemřelo 186 nemocných. Počet nakažených v Česku v posledním desetiletí každoročně narůstá. Zástupci sdružení i lékaři míní, že strach z choroby v posledních letech opadl, a to i díky vývoji nových léků.

"Tykadlový " řidič Smetana byl propuštěn z věznice v Rapoticích

Bývalý olomoucký řidič MHD Roman Smetana za již obvyklé pozornosti médií opustil věznici v Rapoticích na Třebíčsku. Smetana se do vězení dostal proto, že odmítl vykonat veřejně prospěšné práce, které mu soud vyměřil společně s peněžitým trestem za pomalování plakátů politiků v předvolební kampani v roce 2010 udělila. Poslední dny strávil Smetana na oddělení výkonu kázeňských trestů za to, že se odmítl podrobit důkladné tělesné prohlídce. Při propuštění prohlásil, že ho do vězení už nikdo dobrovolně nedostane. Přesto mu to hrozí za předchozí odmítání nástupu trestu. Dvě obžaloby má řešit olomoucký okresní soud. Před branami věznice na Smetanu ráno čekaly asi dvě desítky novinářů a také štáb režiséra Filipa Remundy, který o něm natáčí dokument.

Policie obvinila po pátečním incidentu jednoho fanouška Sparty

Policie obvinila jednoho z více než 300 radikálních fanoušků fotbalové Sparty, kteří se v pátek večer střetli s policejními těžkooděnci na Václavském náměstí v Praze. Šestadvacetiletého muže viní z násilí proti úřední osobě, uvedla na policejním webu mluvčí Andrea Zoulová. Policisté podle ní zadrželi celkem 23 výtržníků, všechny ale posléze propustili na svobodu. Pět lidí bylo při zásahu zraněno, zdravotníci ošetřili tři fanoušky a dva policisty. Fotbaloví hooligans většinou v kuklách či s šálami přes obličej pochodovali v podvečer s vlajkami svého klubu z Letenských sadů do centra. Policisté skupinu monitorovali. Vzhledem k tomu, že fanoušci používali pyrotechniku, napadali kolemjdoucí a ohrožovali provoz, povolali ale speciální pořádkové jednotky a posily z dalších složek. Skupina fanoušků následně došla na Václavské náměstí k soše sv. Václava a za hlasitého skandování začala na policisty házet světlice a dělobuchy. Kolem 21:00 policisté proti radikálním fanouškům zakročili.

Lupiči z klenotnictví v Praze odnesli šperky za několik milionů

Pražští kriminalisté vyšetřují loupež v klenotnictví v Pařížské ulici. Zloději si odtud odnesli 11 šperků za několik milionů korun. ČTK to řekla mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. V pražské Pařížské ulici, která ústí na Staroměstské náměstí, je řada luxusních obchodů světoznámých značek. Klenotnictví přepadli čtyři maskovaní lupiči se zbraní v ruce. Rozbili také výlohu. Podle informací serveru iDNES.cz po loupeži odjeli vozem Volkswagen Golf stříbrné barvy.

Gorila Kijivu z pražské zoo porodila mládě, je to její čtvrté

Gorila Kijivu z pražské zoo porodila mládě, je to její čtvrté. ČTK o narození gorily informoval mluvčí zoo Michal Šťastný. Kijivu i novorozená gorilka jsou podle mluvčího v pořádku. Otcem mláděte je samec Richard. Gorily se v Česku chovají od 60. let, v zajetí se množí obtížně. První mládě, samička Moja, se v Praze narodila v roce 2004. Brzy se stala miláčkem návštěvníků, loni v listopadu pak odcestovala do Španělska za vhodným partnerem a nyní už sama čeká mládě. Druhé mládě samice Kijivu, sameček Tatu, se narodil v roce 2007 a o tři roky později přibyl k sourozencům ještě samec Kiburi. Tatu se letos v létě nešťastnou náhodou oběsil při hře na laně.

Zoo v těchto dnech s napětím očekává také porod čtyřicetileté Kamby. Pochází z kamerunských deštných lesů, první příležitost mít vlastní mládě dostala až po příchodu do pražské zoo v roce 2005. Skutečně zde zabřezla, ale mládě při porodu v dubnu 2007 zahynulo. Samice navíc málem přišla o život. Na její další porod se proto zoo připravila s maximální pečlivostí. V zázemí pavilonu je připraven improvizovaný porodní sál, v pohotovosti je tým veterinářů a lékařů.

Na obnovu Českého Krumlova šly za 20 let tři miliardy korun

Do obnovy Českého Krumlova investovali stát, město a vlastníci nemovitostí v posledních 20 letech, kdy je na seznamu světového dědictví UNESCO, tři miliardy korun. Třeba z programu regenerace městských památkových zón ministerstvo kultury do Krumlova poslalo přes 16 milionů korun a město k nim přidalo skoro devět milionů. Na obnovu zámku měl kastelán loni k dispozici přes osm milionů a letos skoro 25 milionů korun. Další zajímavé projekty záchrany čekají na peníze, píše město ve zprávě o stavu památky, kterou chystá pro výbor UNESCO. Pokud se peníze najdou, v prostorách bývalé zámecké konírny by mohla vzniknout expozice dopravních prostředků a zápřahových strojů, obnovy by se měly dočkat skleníky a oranžérie. Barokní sýpka by mohla být adaptována na muzeum stavebních řemesel, v patře mincovny se počítá s vybudováním konferenčního sálu a výstavní síně. Zahájení revitalizace zámecké zahrady a letohrádku bellárie pak závisí na vyřešení problému s otáčivým hledištěm. Památkáři by točnu nejraději vystěhovali za zámeckou zeď, aktéři o tom mají rozhodnout do roku 2015.

Štědrý den v Pardubickém kraji: koncerty, muzeum a galerie

I na Štědrý den mohou lidé v Pardubickém kraji navštívit některou z kulturních akcí. Mohou si vybrat mezi koncerty, prohlídkou muzea či galerie nebo filmovým představením. V mnoha kostelích se také uskuteční odpolední a večerní sváteční bohoslužby. Východočeské divadlo v Pardubicích pořádá na Štědrý večer tradiční půlnoční setkání se zpěvem, při kterém bude slavnostně představen Duchovní zvon bohyně Thálie. Vznikl z veřejné sbírky zahájené v roce 2009 a bude viset ve zvonici kostela svatého Bartoloměje. Lidé mohou v Pardubicích také zamířit na zámek, kde bude od 21:00 do 24:00 připravena Štědrovečerní muzejní noc. Vstup do expozic a výstav muzea bude zdarma, výjimečně bude otevřena vyhlídka na zámecké věži. Bezplatný je také vstup na výstavy Východočeské galerie na zámku. V Pardubicích na Pernštýnském náměstí vystoupí v 23:00 Pardubický dětský sbor s Českou mší vánoční Jana Jakuba Ryby. V klubu Ponorka čeká návštěvníky undergroundový večírek. Na několika místech se bude také během Štědrého dne rozdávat Betlémské světlo, například ve Svitavách na náměstí Míru nebo v kostele Povýšení svatého Kříže v Litomyšli.

Do Polné na Šumavě vezl návštěvníky "Zvonkový vlak"

Zvláštní "Zvonkový vlak" vyjel na trať z Českých Budějovic přes Zlatou Korunu a Český Krumlov do Polné na Šumavě. Cestou do málo přístupného vojenského prostoru Boletice mohly děti poslat dopis Ježíškovi z pohádkové poštovny. Dvě stovky lidí se pak zasněženou krajinou vydaly za stmívání z nádraží do kostela sv. Martina, na cestu si malí i velcí zvonili zvonky. V kostele pro ně pořadatelé připravili dětský vánoční muzikál, došlo i na zpívání koled. Ti, kteří si přinesli zvonek, ať už byl kovový, skleněný, keramický nebo kravský, jeli na sváteční výlet zdarma. Byla to poslední letošní nostalgická jízda Českých drah na jihu Čech.

Pražské Jezulátko očekává Vánoce v tradičním bílém šatu

Bílé šatičky jako symbol slavnosti má na sobě v době Vánoc oblečeny soška malého Ježíška, známá jako Pražské Jezulátko. Do Kostela Panny Marie Vítězné na pražské Malé Straně ho přicházejí navštěvovat poutníci i turisté z celého světa. Šaty mu oblékly sestry karmelitky asi před dvěma týdny. Vosková soška je převlékána několikrát ročně, řekl ČTK převor Petr Glogar. Pravidelnou změnou šatu je Pražské Jezulátko pověstné. Pozlacenou korunku jako součást úboru mu věnoval dokonce papež Benedikt XVI. Bílou barvu Jezulátko po Vánocích oblékne znovu na Velikonoce. Před nimi bude mít fialové šatičky, které nosí v době postní. V depozitáři kostela Panny Marie Vítězné je v současnosti uloženo asi 300 oblečků, které lidé sošce darovali jako výraz díků za splněná přání.

Soška patří mezi kulturní památky, podle odborníků je historicky doložena v 16. století, údajně by ale mohla být ještě starší. Legenda praví, že se Ježíšek zjevil španělskému mnichovi, který podle jeho podoby vymodeloval voskovou sošku. Jádro dnešní sošky je vyřezáno ze dřeva potaženého pravděpodobně plátnem a barevným voskem. Podle další legendy vlastnila sošku svatá Terezie od Ježíše, zakladatelka bosých karmelitek. Darovala ji prý své přítelkyni, jejíž dcera se chystala na cestu do Prahy. Když se roku 1556 vévodkyně Marie Manriqueová de Lara vdávala do Čech za Vratislava z Pernštejna, dostala sošku od své matky jako svatební dar.

Konzumace šneků se zvláště před Vánoci ujala

K české vánoční tradici patří postní jídla v době oběda. Kromě ryb a zasmažených polévek z luštěnin jsou za ně považováni i šneci, jejichž největšími milovníky jsou Francouzi. I ve střední Evropě se jejich konzumace ujala. V době totality se na ně chodilo především do Klášterní vinárny u Národního divadla. Hlemýždě tehdy připravovali také například U Šuterů. Dnes je nabízí spousta restaurací, koupit se dají v supermarketech konzervovaní či mražení. Šnečí maso je lahůdkou, která snese řadu úprav. Podle údajů z posledních let se z České republiky ročně vyveze přes 500 tun šnečího masa, přibližně 95 procent míří do Francie. Maso z tuzemských zdrojů pochází až na výjimky z volné přírody, šnečí farmy v Česku prakticky neexistují. Sběr šneků některé obce zakázaly, podle Agentury ochrany přírody a krajiny však populaci hlemýžďů v ČR neohrožuje - i vzhledem k tomu, že výkupní velikost musí dosáhnout tří centimetrů.

Ze sportu:

Zdeněk Štybar obsadil ve svém prvním cyklokrosovém závodu v sezoně čtvrté místo v Essenu. Český cyklista sice projel ve čtvrtém dílu série bpost bank Trofee jako první, nicméně kvůli tomu, že ve spurtu způsobil pád Jana Denuwelaereho, byl diskvalifikován a přeřazen na čtvrtou pozici. Štybar hodlá ve své zkrácené cyklokrosové sezoně absolvovat jen sedm závodů a hned v tom prvním neměl daleko k vítězství. Příštím Štybarovým závodem bude 26. prosince Světový pohár v Zolderu a zkrácenou cyklokrosovou misi zakončí 12. ledna na mistrovství republiky doma ve Stříbře.

Skikrosař Tomáš Kraus postoupil do nedělního závodu Světového poháru v Innichenu ze čtvrtého místa v kvalifikaci. Ve vyřazovacích jízdách bude jediným českým zástupcem. Bývalý dvojnásobný mistr světa a čtyřnásobný vítěz Světového poháru Kraus ztratil na nejrychlejšího Alexe Fivu ze Švýcarska 66 setin sekundy.

Akrobatická lyžařka Nikola Sudová vypadla na Světovém poháru v rakouském Kreischbergu v paralelní jízdě v boulích v osmifinále a obsadila 10. místo. Ve vyrovnané jízdě prvního kola vyřazovací fáze prohrála o bod s osmnáctiletou Australankou Britteny Coxovou. Třicetiletá Sudová, majitelka dvou medailí z mistrovství světa a vítězka dvou závodů v SP, postoupila z kvalifikace jako šestá. V duelu s Coxovou tradičně skočila helikoptéru s roznožkou i backflip s krosem, ale rozhodčí dali vyšší známky mladé Australance.

Rychlobruslařka a příležitostná cyklistka Martina Sáblíková dostala podle listu MfDnes nabídku připravovat se a závodit za nový tým, který založil český podnikatel Zdeněk Bakala. Chce v něm vychovávat mladé jezdce pro přední belgickou profistáj Omega Pharma-Quick Step a dvojnásobná olympijská vítězka z ledového oválu by se mohla stát rovněž členem. Sáblíková se dvakrát účastnila mistrovství světa na kole a letos v časovce vybojovala deváté místo. Uvažuje také o startu na letních olympijských hrách v Riu 2016. "Taková nabídka je pro mě něco neskutečného. Když vyjde, budu moc ráda," řekla Sáblíková.

Počasí v Česku:

Bude zataženo, v Čechách s deštěm, na Moravě a ve Slezsku má zpočátku sněžit. Srážky mohou i přes den místy namrzat. V Čechách se oteplí až k osmi stupňům, na Moravě a ve Slezsku naměří -3 až +2, na horách bude kolem nuly. Vítr na horách bude mít v nárazech 70ti kilometrů za hodinu.