Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Na Václavském náměstí lidé vzpomínali na Václava Havla

Na Václavském náměstí v Praze se sešlo odhadem 300 lidí, kteří vzpomínali na prezidenta Václava Havla, od jehož smrti uplynul jeden rok. Někteří zapálili svíčky u sochy sv. Václava nebo se dívali na záznam loňského koncertu z Lucerny, který byl zorganizován na Havlovu počest krátce po jeho smrti. Část z lidí měla balónky, na něž psali přání o tom, kam by se země v budoucnu posunout a jak by měla vypadat. Setkání, inspirované i písní Jednou budeme dál, která zněla během přelomových událostí roku 1989, podpořila řada osobností veřejného života. Připojili se k ní také aktivisté, kteří šíří na sociálních sítích výzvu k ohrnutí kalhot na Havlovu počest. "Kalhotový den" má podle nich připomenout, že Havel měl při své inauguraci v prosinci 1989 nápadně krátké kalhoty. Průvod asi tří set lidí se pak vydal směrem na Hradčany.

V pražském Divadle Na zábradlí odhalili k ročnímu výročí úmrtí pamětní desku prezidentu Václavu Havlovi, který zde v letech 1960-1968 pracoval jako kulisák, herec, dramaturg i dramatik. Bronzová deska je umístěna vedle vchodu, navrhl ji bez nároku na honorář výtvarník David Černý. Výroba byla financována z příspěvků několika desítek drobných dárců. Poté, co pamětní desku odhalil Ivan Havel s ministrem zahraničních věcí Karlem Schwarzenbergem, následovalo v hledišti scénické čtení z knihy Anny Freimanové nazvané Václav Havel o divadle.

Soudcům tím i státním zástupcům se zvýší platy, rozhodla Sněmovna

Soudcům a tím i státním zástupcům by se měly od příštího roku zvýšit platy. Normu, která to předpokládá, zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila bez rozpravy Sněmovna. Předloha zvyšuje koeficient pro výpočet platů soudců z 2,5násobku na 2,75násobek průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře. Platy státních zástupců se od soudcovských odvíjejí, jsou na 90 procentech. Předloha se netýká platů ústavních soudců - nepolepší si stejně jako například ministři a zákonodárci. Pro tyto skupiny zůstávají platy zmraženy do konce roku 2014. Platová základna pro soudce by činila příští rok podle nového návrhu asi 62.900 korun. Byla by asi o 5600 korun vyšší než letos. Celkové rozpočtové náklady se předpokládají ve výši 556,7 milionu korun navíc.

Vláda schválila nynější předlohu teprve v pátek. Reagovala na situaci, když Sněmovna minulý týden původní normu o platech ústavních činitelů neschválila. Po úpravách totiž obsahovala například i zrušení zdanění náhrad zákonodárců.

Nezaměstnaní by zatím neměli potřebovat k výplatě dávek sKarty

Podporu v nezaměstnanosti a dávky pěstounské péče budou moci lidé zatím i nadále pobírat také převodem na účet nebo v hotovosti, nikoli jen prostřednictvím sKarty. Předpokládá to novela, kterou zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Předloha, která reaguje na nedostatky dříve schválených zákonů, míří do Senátu. Měla by platit od ledna. Ministerstvo práce a sociálních věcí a původní zákony nepředpokládaly, že by nezaměstnaní a příjemci dávek pěstounské péče ještě karty sociálních systému neměli. Kontroverzní projekt karty sociálních systémů opět kritizovala opozice. Podle Romana Sklenáka (ČSSD) by bylo nejlepší přijmout návrh Senátu a zrušit je.

Poslanec Roman Pekárek půjde na pět let do vězení

Za přijetí úplatku a zneužití pravomoci veřejného činitele půjde poslanec Roman Pekárek na pět let do vězení. Rozhodl o tom odvolací pražský vrchní soud. Politikovi tak zmírnil původní šestiletý trest, který mu uložil Krajský soud v Praze. Zároveň mu uložil pokutu 250.000 korun a zakázal mu na pět let pracovat v orgánech samosprávy. Pekárek si jako místostarosta Kolína řekl v roce 2009 o milionový úplatek za to, že sjedná podnikateli Petru Ličkovi prodej městských pozemků za nižší cenu, než s jakou počítal rozpočet. Rozsudek je pravomocný. Možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu, které však nemá odkladný účinek. Poslanec podle svých slov zatím neví, jaký bude jeho další postup. "Je to hrůza a jsem z toho zcela zničený," řekl po vynesení verdiktu novinářům. Odmítl ale odpovědět na otázku, zda složí poslanecký mandát nebo zda se bude dále dostavovat na jednání Sněmovny. Několikrát pak zopakoval, že je nevinen a že neví, co bude dál dělat.

Poslance Pekárka vyzvaly k odchodu ze Sněmovny opoziční i vládní politici. Předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS) řekla, že Sněmovna nemá nástroj, kterým by Pekárka donutila, aby se vzdal mandátu. Pekárek pozastavil členství v ODS.

Jihočeští studenti na protestním shromáždění ukončili hladovku

Symbolickým snědením rohlíku ukončilo na shromáždění na českobudějovickém Piaristickém náměstí 16 jihočeských studentů čtyřiadvacetihodinovou hladovku. Drželi ji na protest proti krajské koalici sociálních demokratů s komunisty. Na hodinovém protestním shromáždění se sešlo asi 500 lidí. Studenti na mítinku opět vyjádřili nesouhlas se spoluprácí ČSSD s KSČM ve vedení kraje. Protesty trvají v kraji už přes měsíc. Hejtman Jiří Zimola (ČSSD) i po jednáních se studenty na současné koalici trvá.

Ve skladišti ve Stojčíně se našlo 1,2 mil. litrů nelegálního lihu

Při prohlídce skladiště ve Stojčíně na Pelhřimovsku nalezli celníci a policisté zhruba 1,2 milionu litrů nelegálního lihu. Zkrácením spotřební daně by státu vznikla škoda 330 milionů korun. ČTK to oznámil mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták. "V objektu bývalé cihelny zajistili policisté nelegální sklad, který je co do množství nalezeného lihu největším úlovkem v historii Policie ČR," uvedl mluvčí. Policie uvedla, že na základě vyšetřování bylo dvaačtyřicetiletému muži s iniciálami R.B. z Kostelce, který už je v souvislosti s tímto případem trestně stíhán, rozšířeno obvinění pro zvlášť závažný zločin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Na základě tiskových materiálů ÚOOZ je mužem s iniciálami R.B. zřejmě podnikatel Radek Březina, jenž stojí podle médií také za Likérkou Drak.

Bývalý ministr dopravy Pavel Dobeš odchází ze strany LIDEM

Bývalý ministr dopravy Pavel Dobeš odchází ze strany LIDEM. Důvodem jsou odlišné představy o dalším směřování liberálních demokratů, řekl ČTK Dobeš, který v ministerské funkci skončil 3. prosince na výzvu LIDEM. Straně oficiálně vadily především přetrvávající problémy s centrálním registrem vozidel. Bývalý ministr dopravy, který připustil také osobní neshody s vicepremiérkou, má prý rozdílný názor na způsob vedení strany i obsah její politiky.

Exministr Pecina opouští ČSSD kvůli podpoře Zemanovy kandidatury

Bývalý ministr vnitra Martin Pecina opustí ČSSD a vstoupí do Strany práv občanů - Zemanovců (SPOZ) kvůli tomu, že podporuje prezidentskou kandidaturu expremiéra a čestného předsedy SPOZ Miloše Zemana. Pecina to řekl ČTK. Vedení ČSSD podle Peciny dalo najevo, že kdo chce podporovat Zemanovu kandidaturu na Hrad, měl by odejít z ČSSD. Oficiálním prezidentským kandidátem ČSSD je její místopředseda a senátor Jiří Dienstbier.

ÚS dostal první návrh na přezkoumání právní úpravy přímé volby

Ústavní soud (ÚS) dostal první návrh na přezkoumání právní úpravy přímé volby prezidenta. Podal jej Zbyšek Dřevojan ze Znojma. Nesplnil zatím podmínku zastoupení advokátem, řekla ČTK mluvčí soudu Jana Pelcová. Podání stížností už avizovali také senátor Tomio Okamura a advokátka Klára Samková, oba to zřejmě učiní po Vánocích. Dřevojanovi vadí zejména to, že kandidáti na prezidenta musejí získat buď podporu zákonodárců, nebo podpisy 50.000 občanů. Vytváření překážek pro nezávislé kandidáty považuje za nevhodné. "Nabídka kandidátů by naopak měla být co největší," řekl ČTK Dřevojan.

Předseda Senátu Štěch kritizoval mizivou komunikaci mezi koalicí a opozicí

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) kritizoval mizivou komunikaci mezi koalicí a opozicí i mezi vládou a horní komorou parlamentu. Vnímá to jako jeden z důvodů současné malé důvěry lidí v politiku. Uvedl to na shromáždění k 16. výročí ustavující schůze Senátu, na němž rekapituloval uplynulé funkční. "Dnes má Senát větší důvěru občanů než Poslanecká sněmovna či vláda. Bohužel z toho není možno se těšit, protože těch zhruba 20 procent stabilní důvěry v Senát bychom porovnávali s historicky nejnižší důvěrou vlády a Poslanecké sněmovny," poznamenal Štěch.

ČEZ dokončí předběžné hodnocení tendru na Temelín koncem února

Energetická společnost ČEZ dokončí předběžné hodnocení nabídek na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín koncem února. Původně to chtěla stihnout na přelomu letošního a příštího roku, kvůli sporům po vyřazení francouzské Arevy ze soutěže se jí to ale nepodaří. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž v tiskové zprávě uvedl, že termín dokončení celého tendru ale není ohrožen.

Brusel vybízí ČR k dalším důchodovým reformám

Evropská komise vyzývá Českou republiku k dalším důchodovým reformám. Pomohly by jí zlepšit stav veřejných financí. V krátkodobém horizontu ČR podle dnes zveřejněné zprávy o rozpočtové udržitelnosti v EU sice nehrozí rozpočtové tlaky, avšak riziko existuje ve střednědobém a dlouhodobém horizontu, a to právě zejména v souvislosti s náklady spjatými se stárnutím populace. Nedávné penzijní reformy, včetně navýšení věku odchodu do důchodu, podle hodnocení komise byly důležitou odpovědí na dlouhodobé výzvy, avšak ne zcela vyčerpávající. Komise dnes Česko opět vyzvala, aby přehodnotilo plány umožnit takzvané předdůchody. Předdůchody začnou fungovat od ledna příštího roku a měly by při splnění určitých podmínek pomoct lidem, kteří brzy před odchodem do důchodu přijdou o práci. Lidé, kteří je využijí, třeba nebudou později znevýhodněni při vyměřování starobního důchodu. Stát za ně bude také platit zdravotní pojištění.

Národní dotace do zemědělství budou vyšší o 630 milionů korun

Ministerstvo zemědělství zvýšilo rozpočet národních dotací pro letošní a příští rok o 630 milionů korun. Peníze, které ministerstvo získalo z Pozemkového fondu, podpoří živočišnou výrobu, konkrétně chov prasat a drůbeže. ČTK o tom informovala ředitelka odboru komunikace ministerstva zemědělství Kateřina Böhmová. V letošním roce dostanou zemědělci podle nedávno schválené novelizace zákona o Pozemkovém fondu 460 milionů korun a v příštím roce 170 milionů korun, přičemž tato částka může být ještě navýšena. Celkově bude letos na národní dotační programy vyplaceno 1,3 miliardy korun a v roce 2013 minimálně 770 milionů korun.

Stát podle potravinářů nedostatečně propaguje domácí výrobky

Stát nedostatečně propaguje domácí potraviny, řekl Miroslav Koberna z Potravinářské komory. Zatímco Česko podporuje národní či regionální značky potravin zhruba 250 miliony korun ročně, sousední a z hlediska počtu obyvatel o něco menší Rakousko na propagaci místních výrobků dává kolem dvou miliard Kč ročně. Stát nyní finančně podporuje národní značku kvality Klasa a označení Regionální potravina. "Do toho všeho se ročně nainvestuje tak 250 milionů korun, v zemi, která má deset milionů obyvatel," uvedl Koberna. "Když se podíváte do Rakouska, tak tam do propagace rakouských potravinářských výrobků jdou ročně v přepočtu zhruba dvě miliardy, na trh, který je proti nám dvoutřetinový," dodal s tím, že rakouský spotřebitel je denně přesvědčován o tom, že má kupovat domácí zboží, protože je nejlepší. "A ten spotřebitel se podle toho chová," podotkl.

Podle ministerstva zemědělství (MZe) však nelze výši příspěvků na propagaci domácích potravin v Česku a Rakousku porovnávat. V Rakousku se na financování kromě státu podílejí také výrobci. "Tamní podpora je realizována převážně přes agenturu AMA zaměřenou na zemědělský marketing obecně, včetně účasti na stěžejních veletrzích a výstavách," uvedla Mluvčí MZe Kateřina Böhmová. Česko podle ní poskytuje na marketing maximum, který mu dovoluje státní rozpočet, a na rozdíl od jiných kapitol nejsou peníze na tuto oblast výrazněji omezovány.

Smiths Medical v Hranicích vybuduje výrobní centrum pro Evropu

Mezinárodní společnost Smiths Medical vybuduje v podnikatelském areálu CTPark v Hranicích na Přerovsku nové výrobní a kompletovací centrum pro Evropu, ve kterém zaměstná 250 lidí. ČTK to sdělil ředitel developerské společnosti CTP Remon Vos. V hranickém areálu dříve ve velkých halách vyráběla klasické televizní obrazovky společnost LG.Philips Display. Smiths Medical vyrábí zdravotnické prostředky pro nemocnice, domácí péči a speciální zdravotní péči. Zaměstnává na celém světě 7500 lidí a výrobu soustředí především do Spojených států, Velké Británie, Mexika a Itálie.

Praha bude pokračovat v přípravě nové trasy metra D

Praha bude pokračovat v přípravě nové trasy metra D do Písnice. Na rozdíl od původních plánů bude metro technologicky podobné jako současné trasy. Výstavba i provoz by se tím mohly o několik miliard zlevnit. Rozhodla o tom rada hlavního města, řekla ČTK mluvčí pražského magistrátu Tereza Králová. Praha chce najednou postavit asi osmikilometrový úsek Pankrác až Depo Písnice. Zatím není jasné, jestli bude na Pankráci vybudována přestupní stanice a trasa do Písnice bude samostatnou trasou, nebo bude z Pankráce jen odbočkou současné trasy C. Konečné rozhodnutí by mělo podle Králové padnout v příštím roce.

Praha zřídí další azylové domy a denní centra pro bezdomovce

Počet bezdomovců v Praze by se mohl do roku 2020 ztrojnásobit. Praha proto plánuje zvýšit kapacitu azylových domů a nízkoprahových pracovišť pro bezdomovce. Větší pozornost chce věnovat péči o lidi bez domova tak, aby se mohli navrátit do běžného života, investovat bude do sociálních a startovacích bytů i do rozšíření terénních programů. Vyplývá to z koncepce řešení bezdomovectví, kterou schválili pražští radní. Na území Prahy žije zhruba 4000 bezdomovců. Do sedmi let může být v ulicích až 13.000 lidí bez střechy nad hlavou, píše se v koncepci, kterou má ČTK k dispozici. Podle dokumentu do dvou let vzniknou dvě denní centra pro 60 lidí, azylový dům s dalšími 30 místy a další podobné zařízení pro ženy. V roce 2020 bude v metropoli sloužit azylový dům pro lidi v důchodovém věku, přibudou tréninkové dílny a pracoviště, kde odborníci pomohou lidem vrátit se zpět k běžnému způsobu života.

Armáda ocenila šest vojáků, kteří působili v zahraničních misích

Náčelník generálního štábu Petr Pavel dnes ocenil šest vojáků, kteří se nedávno vrátili ze zahraničních, zejména pozorovatelských misí. Za účast při operacích na hranici mezi Egyptem a Izraelem na Sinaji, v Kongu a v Bosně a Hercegovině dostali medaile za službu v zahraničí. Pavel mužům poděkoval za dobrou reprezentaci české armády v zahraničí. Jako pozorovatel působil rok v Kongu spolu s vojáky z Peru, Mali, Rumunska a Nigérie Martin Kurka. Pětice mužů dohlížela na vývoj bezpečnostní situace v oblasti velké zhruba jako Středočeský kraj, z vedlejších zemí totiž do Konga pronikali povstalci, kteří útočili na místní obyvatele. Medaile předal Pavel také Josefu Lejskovi, Miroslavu Lipovskému a Janu Štipčákovi, kteří působili jako pozorovatelé na Sinaji. Luděk Krč a Zdeněk Dvorský pak byli oceněni za šestiměsíční účast na misi v Bosně a Hercegovině, kde cvičili příslušníky tamní armády.

Konference Forum 2000 se příští rok zúčastní dalajlama

Na příští konferenci Forum 2000 přijede tibetský duchovní vůdce dalajlama, který se letos stal členem mezinárodního poradního výboru Nadace Forum 2000. Sedmnáctý ročník tradičního debatního setkání se uskuteční v září 2013. Dalajlama už přislíbil účast, sdělila ČTK nadace. V české metropoli bude dalajlama po necelých dvou letech. Naposledy tu byl loni, kdy navštívil prezidenta Václava Havla těsně před jeho skonem. Jeho návštěvy neslo v minulosti čínské velvyslanectví v Praze velmi nelibě. Evropské analytické centrum CEGE tvrdí, že přítomnost dalajlamy může mít dopad na obchod hostitelských zemí s Čínou. Forum 2000 do Prahy pozvalo rovněž americkou folkovou zpěvačku Joan Baezovou, které právě vyšlo v nakladatelství Galen první vydání českého překladu její vzpomínkové knihy Můj hlas je dar.

Ministerstvo školám povolilo výuku nového písma Comenia Script

Školy mohou při výuce psaní začít používat místo klasického písmo Comenia Script, ministerstvo školství povolilo alternativní podobu písma po dvouletém ověřování. Nové písmo podobné tiskacímu je jednodušší a vyhovuje žákům s nejrůznějšími poruchami. Pokud budou chtít školy novinku od září vyučovat, musí k tomu ale mít souhlas rodičů. V tiskové zprávě to sdělila Jana Holíková z ministerstva. "Comenia script zohledňuje například psaní dysgrafiků, leváků či různě handicapovaných, a také žáků bilingvních," sdělilo ministerstvo. Jednodušší tvary písma jsou patrné zejména u velké psací abecedy, například velké psací S nebo L se píšou téměř stejně jako tiskací, děti se nemusí učit složité kličky. Písmena se při psaní vůbec nespojují, pouze přiřazují.

Soukromá Klinika Dr. Pírka vybavuje pokoje inteligentním světlem

Klinika Dr. Pírka v Mladé Boleslavi otevřela nový pavilon a první pokoje pro pacienty vybavené inteligentním osvětlením. Počítačem řízené světla, svého druhu jediná v republice, kopírující denní rytmy mají pacientům zpříjemnit pobyt na lůžku a pomoci rychlejšímu uzdravení. V proskleném vstupním pavilonu jsou nově i tři operační sály a sterilizační centrum. Veškeré náklady zhruba 60 milionů korun uhradili majitelé, potomci zakladatele, řekl ČTK ředitel nemocnice Stanislav Najman.

Lékárnická komora vyloučila lékárníka z Olomouce ze svých řad

Česká lékárnická komora vyloučila ze svých řad lékárníka Michala Veselovského z Olomouce odsouzeného za prodej léků narkomanům. Podle mluvčího komory je to ojedinělý krok. V tomto případě však disciplinární řízení podle něj muselo skončit nejtvrdším potrestáním. Lékárník podle rozsudku prodal narkomanům léky na základě 7732 falešných receptů. Svým rozsahem je to podle žalobkyně jeden z největších podobných případů na Moravě. Soud jej za to potrestal podmíněným trestem.

Muž skočil do rybníka, aby vytáhl ženu z havarovaného automobilu

Do ledové vody rybníka mezi Hoštejnem a Hněvkovem na Šumpersku neváhal v závěru listopadu skočit Tomáš Rašner (34), aby včas zachránil řidičku z osobního automobilu, který po havárii klesal ke dnu. Nyní v Šumperku za svůj hrdinský čin získal ocenění Gentleman silnic. Titul uděluje policie společně s Českou pojišťovnou lidem, kteří nasadili vlastní život při pomoci účastníkům dopravních nehod. Rašner si před skokem podle svých slov neuvědomoval riziko, které podstupuje. "Věděl jsem ale, že je to něco, co musím udělat. Letos jsem měl hodně práce a nestihl se venku vykoupat. V listopadu to bylo vlastně poprvé, co jsem se koupal v rybníku," podotkl s úsměvem.

Pražská zoo získá nemovitosti za 50 milionů korun

Pražská zoologická zahrada získá podíly na bytových domech a pozemcích v hodnotě asi 50 milionů korun. V závěti jí je odkázal dárce Stanislav Rákos. S přijetím dědictví souhlasila rada hlavního města. "Zoo se nyní rozhoduje, jak s tímto naloží. Rozhodně nebudeme spěchat na prodej. Nájemníci v bytech obou domů budou dle dohody s panem Rákosem moci zůstat tak dlouho, jak budou chtít. Byty by měly později být využity jako bydlení pro zaměstnance zahrady," sdělil ČTK mluvčí zoo Michal Šťastný. Kromě nemovitostí věnoval Rákos zahradě deset milionů korun, které by podle mluvčího měly být použity na vybudování expozice pro velké papoušky.

Spor o Foglarovu pozůstalost končí, majetek náleží nadaci

Spor o pozůstalost po spisovateli Jaroslavu Foglarovi definitivně končí. Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání, které v roce 2009 podal spisovatelův synovec Petr Foglar. Spisovatel svůj majetek odkázal nadaci, která nese jeho jméno. Petr Foglar letos v květnu zemřel, aniž by zanechal majetek a ustanovil dědice. Synovec v dlouholetém sporu zpochybňoval platnost závěti, jejímž prostřednictvím těžce nemocný autor v roce 1996 odkázal svůj majetek Nadaci Jaroslava Foglara. Upozorňoval například na to, že spisovatel podepsal závěť až po notářce, což je nesprávné pořadí. Nejvyšší soud uznal, že zvolený postup sice není v souladu s obecnou praxí, ale nejde o důvod k vyslovení neplatnosti závěti.

V paláci Kinských se představí grafika s rudolfinskou tématikou

Výstavu grafických děl, která se váží k císaři Rudolfu II. a jeho dvoru, připravila Národní galerie v Praze. Přehlídka nazvaná Rudolf II. a mistři grafického umění představí v paláci Kinských grafické listy a knihy od nejvýznamnějších autorů takzvaného rudolfinského okruhu. Ve druhé polovině 16. století dosáhla grafika díky zdokonaleným technikám mědirytu a leptu a díky několika významným umělcům skutečného vrcholu, připomínají kurátorky výstavy Alena Volrábová a Blanka Kubíková.

Většina Čechů bude na Rallye Dakar úzce spolupracovat

Šest posádek kamionů a dva čeští motocyklisté David Pabiška a Jan Veselý se na začátku příštího roku představí na Rallye Dakar pod hlavičkou nově vzniklého Bonver Dakar Projectu a budou úzce spolupracovat. Cílem projektu je vytvořit nejlepší tým, který se bude legendární vytrvalostní soutěže účastnit. "Může se zdát, že je to odvážný cíl, ale věříme, že se nám to v horizontu tří až pěti let podaří," uvedl při představení projektu jeho autor Tomáš Vrátný, který bude řídičem jednoho z kamionů. Jediným českým účastníkem Dakaru 2013, která se do projektu nezapojil, je Aleš Loprais.

Ze sportu:

Rychlobruslařka Martina Sáblíková se v polském Zakopaném stala akademickou mistryní světa. Dvojnásobná olympijská šampionka ovládla na otevřené dráze závod na 3000 metrů. Druhou Polku Luizu Zlotkowskou porazila o 15 sekund a časem 4:09,22 minuty vytvořila nový rekord dráhy.

O první české vítězství v letošní zimní sezoně na závodišti v Římě se postaral svěřenec Josefa Váni Pouvoir Absolu. Sedmiletý kůň pod vedením trenérova syna Josefa Váni mladšího vyhrál překážkový dostih Premio Sandusky na 3200 metrů o 12.000 eur (300.000 korun), v němž porazil pěti italských soupeřů.

Počasí v Česku:

Bude občas pršet, na horách pak čekejte sněžení, jihovýchod zůstane takřka beze srážek. Středeční teploty 0 až 4stC, na horách kolem -2, ráno a dopoledne se místy objeví náledí.