Zprávy

0:00
/
0:00

ČR na summitu EU bude chtít zlepšit podobu dlouhodobého rozpočtu

Současná podoba návrhu dlouhodobého rozpočtu EU na roky 2014 až 2020 se ČR nelíbí a bude se snažit ji zlepšit, řekl premiér Petr Nečas (ODS). Vláda schválila jeho mandát pro jednání evropského summitu koncem týdne v Bruselu. Petr Nečas dodal, že Praha na rozdíl od desítky členských zemí EU v tomto případě nehrozí vetem. Nemá prý totiž zájem na tom, aby rozpočtový rámec unie nebyl schválen. ČR chce především zůstat čistým příjemcem evropských peněz a odmítá snižování výdajů na politiku soudržnosti, v jejímž rámci plynou finance z evropských fondů do méně rozvinutých regionů EU. Za úspěch by Petr Nečas pokládal, kdyby ČR zůstala v první pětce v alokaci prostředků na počet obyvatel. ČR nechce hrozit vetem, protože v případě, že by víceletý rámec nebyl přijat, mohou mít členské země problémy právě s čerpáním kohezních prostředků.

Evropská komise kritizuje navrhovaný zákon o hazardu

Evropská komise (EK) kritizuje návrh zákona o provozování sázkových her, který v srpnu schválila vláda. Bruselu se nelíbí, že provozovatelé her by museli sídlit v Česku a hráči by měli povinnost registrace v kamenných pobočkách. Podle názoru EK to odporuje smlouvě o fungování Evropské unie. ČTK to sdělil mluvčí mluvčí ministerstva financí (MF) Ondřej Jakob. "Ministerstvo financí nyní zpracuje reakci k podrobnému stanovisku, které zašle Evropské komisi. Poté bude MF informovat vládu a navrhne další postup," uvedl Ondřej Jakob. Postoj EK přivítalo Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů a dalších her SPELOS, které vzhledem k nedávným novelám považuje nový zákon za nadbytečný. "Pokud vláda okamžitě předkládá nový zákon, jde pouze o další důkaz nestability podmínek pro seriózní podnikání," řekl výkonný ředitel sdružení Petr Vrzáň.

Předsedou Senátu byl znovu zvolen Milan Štěch

Předsedou Senátu byl podle očekávání znovu zvolen Milan Štěch (ČSSD). Neměl protikandidáta. V tajné volbě získal 74 ze 79 odevzdaných hlasů, oznámil předseda senátní volební komise Tomáš Kladívko. Štěch po svém zvolení poděkoval za podporu a uvedl, že si uvědomuje zodpovědnost za dobrý obraz práce Senátu a také spoluzodpovědnost za kvalitu přijímaných zákonů. Štěcha před volbou kromě předsedy senátorů ČSSD Petra Víchy podpořila i jménem svého stranického kolegy senátorka KSČM Marta Bayerová. Místopředsedy Senátu byli zvoleni Alena Gajdůšková, Zdeněk Škromach (oba ČSSD) a Přemysl Sobotka (ODS).

Místopředsedy Senátu jsou Zdeněk Škromach, Alena Gajdůšková, Přemysl Sobotka, ne Jiří Čunek

Lidovec Jiří Čunek nebyl ani na druhý pokus zvolen místopředsedou Senátu. Podle KDU-ČSL jde v podstatě o porušení dohody mezi frakcemi. Klub KDU-ČSL a nezávislých zřejmě bude muset najít nového kandidáta. Místopředsedy se již stali Alena Gajdůšková, Zdeněk Škromach (oba ČSSD) a Přemysl Sobotka (ODS). Zbývajícího čtvrtého místopředsedu bude horní komora volit až na prosincové schůzi. Možnost, že by někdejší vicepremiér a předseda KDU-ČSL zvolen být nemusel, naznačil ještě před zahájením schůze předseda senátorů ČSSD Petr Vícha. Podotkl, že ani v ostatních frakcích nejsou Čunkovu zvolení všichni nakloněni.

Vláda schválila návrh rozpočtu na 2013

Vláda schválila návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 100 miliard korun. Aktualizovaný návrh rozpočtu předložený ministerstvem financí po nedávném úspěšném schválení vládního balíčku daňových změn má proti původnímu návrhu výdaje a příjmy o 4,1 miliardy korun nižší. Jde už o třetí návrh rozpočtu pro příští rok. Původní předlohu Sněmovna vrátila vládě k přepracování na žádost kabinetu kvůli nejistotě ohledně schválení daňového balíčku. Ministerstvo financí sestavilo nový návrh, jenž byl nižší o 41,2 miliardy korun a počítal s příjmy 1043,7 miliardy a výdaji 1143,7 miliardy korun. Změny v daních nakonec Sněmovna schválila, očekává se ale, že levicový Senát normu dolní komoře vrátí.

Sněmovna se kvůli státnímu rozpočtu sejde příští středu

Prvním čtením nového návrhu státního rozpočtu na příští rok se bude Sněmovna zabývat příští středu 28. listopadu. Na tento den svolala předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová mimořádnou schůzi, a to na žádost koaličních poslanců. Jediným bodem v návrhu svolané schůze je první čtení rozpočtu. Vláda již jednou Sněmovně návrh rozpočtu předložila koncem září, jak jí ukládá zákon. Poslanci ho ale vládě na návrh ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) vrátili k přepracování. Vycházel z daňového balíčku, který ale nebyl schválen a panovala nejistota, zda ho parlament stihne schválit.

Karolína Peake navrhuje slučování ministerstev

Vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM) ekonomickým ministrům navrhla sloučení resortů zdravotnictví a práce a sociálních věcí, spojit by se měla i ministerstva dopravy a průmyslu a obchodu. Skončit má postupně také ministerstvo pro místní rozvoj. Karolína Peake očekává, že vláda bude souhlasit s jedním, nebo dvěma z těchto návrhů pro rok 2014. Celkově by ve zmíněném roce ve státní správě chtěla ušetřit až deset miliard. Návrh, který ekonomičtí ministři projednali, zatím počítá s úsporami ve výši 7,7 miliard korun. Ministerstva průmyslu a obchodu, vnitra, zemědělství a pro místní rozvoj však dostala 14 dní na to, aby navrhla další škrty. Proto by se podle Karolíny Peake měla konečná částka ještě zvýšit. Celková úspora záleží také na tom, za jakou cenu se podaří zpeněžit majetek, jehož prodej je součástí návrhu, řekla ČTK.

Vláda souhlasila s možností cestovat mimo EU na občanský průkaz

Vláda schválila návrh novely zákona o cestovních dokladech, která má umožnit cesty i do zemí mimo Evropskou unii na občanský průkaz. V současném zákoně o cestovních dokladech taková možnost výslovně zakotvena není. Novela z dílny ministerstva vnitra vznikla proto, že některé balkánské státy umožnily po vstupu ČR do EU na základě svého rozhodnutí vstup českým občanům jen na občanský průkaz. Nejprve tak učinilo Chorvatsko, postupně se však přidávají i další státy. Novela také předpokládá, že s používáním občanského průkazu jako cestovního dokladu musí cílová země výslovně souhlasit. Proto by tento způsob cestování měl fungovat buď na základě dvoustranných mezinárodních smluv nebo na základě jednostranného rozhodnutí států. Ministerstvo zahraničí také musí mít v případě definitivního schválení novely povinnost zveřejnit ve sbírce zákonů seznam států, do nichž je možné bez pasu cestovat.

Vláda chce chránit oznamovatele trestných činů zaměstnavatele

Vláda je pro poskytnutí vyšší právní ochrany lidem, kteří oznámí trestný čin svého zaměstnavatele. Kabinet souhlasil se záměrem novelizovat antidiskriminační zákon tak, aby upravoval otázky takzvaného whistleblowingu. Vláda však zároveň uložila vicepremiérce Karolíně Peake (LIDEM), aby v konkrétní podobě novely úžeji vymezila, u kterých oznámení trestné činnosti bude ochrana platit. Ministři se totiž obávají možného zneužívání nového pravidla. Hlavním přínosem nové ochrany je především vyšší míra objasněnosti korupčních případů, a tím i zvýšení důvěryhodnosti země. Snížení úplatkářství by prý mohlo zlevnit výrobky a služby, do jejichž ceny jsou nyní náklady na korupci započítány. A podobné opatření prý napomůže kladnému vnímání Česka na mezinárodní úrovni.

Kabinet odmítl sněmovní vyšetřovací komise bez zákonodárců

Kabinet se postavil proti návrhu opozičních ČSSD a Věcí veřejných, podle kterého by členy sněmovních vyšetřovacích komisí nemuseli být výhradně zákonodárci. Po schůzi kabinetu to uvedla vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM), podle níž by bylo možné návrh zneužít. "Jsem osobně přesvědčena o tom, že takové komise by nebyly vyšetřovacími komisemi Poslanecké sněmovny, ale jakýmisi tribunály revolučního práva," řekla Karolína Peake k negativním stanovisku vlády. S konečnou platností o návrhu rozhodne Parlament. Předkladatelé argumentovali tím, že účast důvěryhodných osobností z řad veřejnosti v komisích by umožnila rozkrýt podezření, která zasahují i do politiky. Poukazovali na to, že sněmovní vyšetřovací komise většinou k ničemu zásadnímu nedospěly.

Ministr Vondra: Vrtulníkové centrum NATO zahájí provoz roku 2015 či 2016

Výcvikové vrtulníkové středisko Severoatlantické aliance v Pardubickém kraji zřejmě zahájí provoz v roce 2015 nebo 2016. Prohlásil to český ministr obrany Alexandr Vondra po jednání se svým americkým protějškem Leonem Panettou. Vzniku střediska v Česku dalo NATO zelenou na svém letošním summitu v Chicagu. Mnohonárodní středisko leteckého výcviku bude mimo jiné zabezpečovat výcvik pilotů ruských vrtulníků typu Mi a pozemního personálu pro členské země NATO i pro alianční partnery. Bude možné využít ho také pro výcvik afghánského leteckého a pozemního personálu, který Česko nyní částečně poskytuje. V Pardubicích záměr vybudovat výcvikové středisko vzbudil rozporné reakce. Obyvatelé města si totiž v minulosti opakovaně stěžovali na hluk z vojenského letiště. Podle armády ale nepřekračuje povolené normy.

Václav Klaus napsal řeckému prezidentovi kvůli zadrženým Čechům

Prezident Václav Klaus požádal řeckého prezidenta Karolose Papuliase, aby věnoval zvláštní pozornost případu dvou Čechů zadržených v Řecku kvůli údajné špionáži. Kauzu označil za nešťastnou záležitost. Václav Klaus to napsal v dopisu, který dnes zveřejnil na svém webu. Prezident uvedl, že se nechce do práce řecké justice jakkoli vměšovat a nepochybuje o jejím nestranném postupu. "Chtěl jsem Vás však navzdory tomu, vážený pane prezidente, požádat, abyste ze své pozice - i vzhledem k vynikajícím vztahům mezi našimi národy a státy - sledoval tuto nešťastnou kauzu se zvláštní pozorností, tak aby její průběh nemohl na naše vzájemné vztahy vrhnout zbytečný stín," dodal Václav Klaus. Řecká policie zadržela osmadvacetiletého Martina Pezlara a třiatřicetiletého Ivana Buchtu 9. září kvůli tomu, že údajně fotografovali vojenské objekty. Oběma hrozí pět až 20 let vězení, vinu popírají. Muži jsou zaměstnanci firmy, která vyvíjí počítačové hry. Firma odmítla, že by pořizovali snímky pro novou hru, která se na něm odehrává.

Právníci se neshodují, co tvoří dědictví Schwarzenbergů z Hluboké

Právníci Karla Schwarzenberga a jeho nevlastní sestry Alžběty Pezoldové se neshodují v tom, jak velkého majetku se může týkat dědické řízení po jejich dědečkovi Adolfu Schwarzenbergovi. Podle prvního z nich jde prakticky jen o rodinnou hrobku v Domaníně u Třeboně. Právník Alžběty Pezoldové ale věří v širší rozsah potenciálního dědictví. Tuto možnost výslovně nevyloučil ani Ústavní soud, bude prý záležet na podkladech předložených v dědickém řízení. Ústavní soudci nyní nařídili české justici, aby znovu přezkoumala, kdo je dědicem hlubocké větve rodu Schwarzenbergů. Dosud české soudy jednaly jen s Karlem Schwarzenbergem, což Alžběta Pezoldová považovala za porušení svých práv. O její účasti v dědickém řízení nyní musí opět rozhodovat Okresní soud v Českých Budějovicích. Podle právníka Alžběty Pezoldové Petra Meduny je majetkový rozsah dědického řízení otázkou dalšího výkladu.

STEM: Většina Čechů má negativní vztah k Romům, ale odmítá násilí

Čechů s negativním vztahem k Romům během posledních sedmi měsíců mírně ubylo, tvoří však stále téměř tři čtvrtiny společnosti. Většina ale také odmítá násilí vůči Romům. Nyní je proti násilí vůči Romům 69 procent, tedy o asi třetinu víc lidí než loni v říjnu. Vyplývá to z výsledků průzkumu agentury STEM, které má ČTK k dispozici. Odmítavý postoj k Romům podle průzkumu momentálně vyjadřuje 71 procent Čechů, o čtyři procentní body méně než letos v dubnu a stejně jako v průzkumu z loňského října. Dobrý vztah má s Romy jen pět procent lidí a pětina dotázaných uvedla, že má k Romům stejný vztah jako ke komukoli jinému. Agentura STEM také zjišťovala, zda se Češi Romů bojí. Odpovědi na tuto otázku jsou vyrovnané, 43 procent lidí má strach, 44 procent ne a zbytek lidí nevěděl, jak odpovědět. Podíl lidí s negativním vztahem k Romům se v posledních 18 letech pohybuje nejčastěji právě kolem 70 procent.

Průzkum: V Česku pije pivo devět desetin mužů a tři pětiny žen

Pivo v Česku pije až 89 procent mužů, oproti předešlým letům se podařilo zastavit pokles jejich počtu. Cestu k pivu si nacházejí i ženy, pijí je více než tři pětiny z nich. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), jehož výsledky na středeční tiskové konferenci zveřejnil Český svaz pivovarů a sladoven. Podle odborníků lidé ochotněji zkoušejí nové druhy piva například z malých pivovarů. "Z dlouhodobého hlediska není pro nás překvapivé zaznamenat, že pivo u nás pije přibližně stejný počet mužů jako dříve, pijí ho však mnohem obezřetněji. Fenomén velkých pijáků piva, ať již v hospodách, nebo v restauracích, spíše mizí a je cítit ekonomický i společenský tlak na to, kolik toho kdo vypije," řekl výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý. Potěšitelný je podle něj rostoucí podíl žen, které si pivo dají, byť jen příležitostně.

Víno pijí aspoň jednou ročně tři čtvrtiny dospělých Čechů

Víno pijí alespoň občas tři čtvrtiny dospělých Čechů. Podíl konzumentů zůstává v posledních letech stejný, mírně se ale zvýšil objem vypitého vína. Lidé s ním mají stále více zkušeností. Ke kvalitnímu vínu hledají cestu často rostřednictvím zkušenějších přátel. Vyplývá to ze spotřebitelského průzkumu, který si nechal zpracovat Vinařský fond. Jeho ředitel Jaroslav Machovec závěry průzkumu prezentoval na konferenci v Brně. Podle něj lidé preferují domácí vína, záleží to ale také na jejich ceně. Koupě zahraničního vína je pro českého spotřebitele často krokem do neznáma. "Stále platí, že skleněná láhev je hlavní atribut dobrého vína," uvedl Jaroslav Machovec. Vývoj vztahu k vínu lidé spojují s detailnějším vnímáním jeho chuti, konzumace se individualizuje. Informace o vínu si lidé předávají mezi sebou. Konzumenti se učí ve své chuti, kladou více důraz na kvalitu.

Do Česka se z Rakouska vrátí 39 ukradených soch

Do České republiky se příští týden z Rakouska vrátí soubor 39 soch, které byly v minulosti ukradeny a ze země vyvezeny. Česko vyhrálo soudní spor, který o díla vedlo s rakouským překupníkem. Informuje o tom ministerstvo kultury na své internetové stránce s tím, že soubor soch představí příští týden na tiskové konferenci. Poté se budou sochy vracet původním majitelům. Ministerstvo kultury se o dřevěné a pískovcové plastiky soudilo od roku 2008. Překupník nyní musí všechny sochy bez náhrady vydat. Celková cena soch byla stanovena na 159.800 eur (přibližně čtyři miliony korun). Plastiky našla rakouská policie při domovních prohlídkách a zjistilo se, že předměty byly ukradené ze sakrálních i dalších objektů v celé ČR. Díla byla navíc zveřejněná v internetovém pátracím portálu české policie jako odcizená umělecká díla. Podle ministerstva kultury jde o dosud největší případ, který úřad od roku 2004 vedl. Z českých kostelů a kaplí byly od roku 1989 odcizeny stovky tisíc uměleckých děl. Z 5500 sakrálních objektů jich zaznamenalo vloupání až 90 procent.

Festival Filmasia zahájí 30. listopadu Kim Ki-dukova Pieta

Už poosmé se od 30. listopadu do 2. prosince uskuteční v pražském kině Světozor asijský festival Filmasia. Letos nabídne paletu zejména korejských snímků v čele s Kim Ki-dukovou drsnou novinkou Pieta, oceněnou Zlatým lvem v Benátkách, a novým filmem Zloděj, který se stal divácky nejúspěšnějším korejským titulem všech dob. "Po loňském ročníku, který přinesl rekapitulaci tvorby a osobní účast Pong Čoon-hoa se letos zaměříme na dalšího světoznámého jihokorejského filmaře - nezávislého solitéra Kima Ki-duka. Českou premiéru Piety doplní výběr z autorovy filmografie," oznámil ČTK mluvčí přehlídky Pavel Sladký. Uvedeny budou například snímky 3-iron, Samaritánka, Dech, Jaro, léto, podzim, zima... a jaro, které filmovým fanouškům připomenou vývoj tohoto oblíbence světových festivalů.

Neznámé Váchalovy akvarely vycházejí knižně

Dosud nezveřejněná a nikdy nevystavovaná kolekce akvarelů Josefa Váchala s tématem sv. Františka z Assisi vychází jako knižní soubor. Originál z roku 1920 je v soukromém vlastnictví, majitel ho poskytl k vytvoření faksimile. Soubor vyšel v nákladu 400 kusů a prodává se za 3500 korun. Cyklus akvarelů s názvem Sv. František z Assisi Dobráček vydaly společně nakladatelství Academia a Galerie Kodl. "Výjimečný je tím, že se jedná o akvarely, Váchal je známý především svými dřevoryty," řekla historička umění Marie Rakušanová, autorka předmluvy k vydanému dílu. Váchal se v souboru snažil zachytit světskou legendu o Františkovi. Hlavní náplní jsou scény o Františkově zbožnosti, lásce ke zvířatům i přírodě.

Ze sportu:

Fotbalisté Viktorie Plzeň odcestovali do portugalské Coimbry s cílem zajistit si postup do jarní části Evropské ligy. Potřebují k tomu proti místní Académice uhrát alespoň remízu. Nepochybují o tom, že mají dostatečnou kvalitu na to, aby rozhodli už nyní a poslední duel ve skupině už si v prosinci mohli v klidu užít. Po čtyřech kolech má Plzeň na kontě devět bodů, když ztratila jen při porážce s Atlétikem Madrid. Postup Viktorii zajistí jakákoli výhra či remíza. Pokud by Plzeň v Portugalsku prohrála, musela by pak v posledním kole alespoň remizovat doma s Atlétikem Madrid nebo doufat, že Coimbra nevyhraje nad Hapoelem Tel Aviv.

Druhou šanci zajistit si postup do jarních vyřazovacích bojů v Evropské lize budou mít ve čtvrtek fotbalisté pražské Sparty. Úspěšnou misi touží zkompletovat v domácím souboji s francouzským velkoklubem z Lyonu; získají-li alespoň bod, mohou už kolo před koncem základní skupiny po dvou letech slavit "přečkání" pohárové zimy. Sparta si s Lyonem, který si už postup zajistil v minulém kole, teoreticky může dovolit i prohrát v případě, že druhý zápas skupiny mezi izraelskou Šmonou a Bilbaem skončí remízou. UEFA však toto utkání odložila na neurčito kvůli napjaté situaci na Blízkém východě. Pražané si tak chtějí postup uhrát sami, bez ohledu na další výsledky.

Třiatřicetiletý český fotbalista David Jarolím z osobních důvodů ukončil angažmá v Evianu, aktuálně osmnáctém celku francouzské ligy. Do tohoto klubu přišel na konci srpna po působení v Hamburku, vydržel v něm ale jen necelé tři měsíce. Informoval o tom web Evianu.

Město Ostrava bojuje o spolupořadatelství hokejového mistrovství světa v roce 2015. Ostravští radní už schválili memorandum o vzájemné spolupráci mezi městem, Moravskoslezským krajem a Českým svazem ledního hokeje. V něm se město spolu s krajem zavazuje k finanční podpoře v celkové výši 60 milionů korun, sdělil náměstek primátora Martin Štěpánek (ODS).

Čtvrteční počasí v Česku:

Zataženo až oblačno, ojediněle slabý déšť nebo mrholení. Teploty 4 až 8 stupňů Celsia.