Zprávy

Česko slavilo státní svátek pietními akcemi i vojenskou přísahou

Česká republika si připomněla 94. výročí vzniku Československa oslavami, pietními akcemi a shromážděními, slavnostní vojenskou přísahou, ale také manifestacemi. V řadě měst a obcí se konaly vzpomínkové akce, často u pomníků prvního českého prezidenta T. G. Masaryka. Oslavy státního svátku tradičně vrcholí večer na Pražském hradě předáním vyznamenání vybraným osobnostem. Oficiální oslavy zahájil už dopoledne prezident Václav Klaus u Národního památníku na zasněženém pražském Vítkově, kde propůjčil bojové prapory čtyřem vybraným armádním útvarům. Václav Klaus, pro něhož je to poslední 28. říjen ve funkci prezidenta, se také zúčastnil slavnostní přísahy přes 400 nových vojáků a vojákyň na Hradčanském náměstí, jmenoval nové generály a na Hradě promluvil k diplomatům. Mimo jiné jim řekl, že první československý prezident T.G.Masaryk je inspirací pro obnovu demokracie po pádu komunismu. O Masarykovi se hovořilo také na tradičním shromáždění pořádaném Českým svazem bojovníků za svobodu (SČBS) v Národním muzeu. Předseda svazu Jaroslav Vodička v projevu upozornil, že česká společnost se příliš vzdálila zásadám, které vyznával první český prezident. Úcta k Masarykovi se podle něj stává pouhou formalitou. Podobně se na tomto shromáždění vyjádřil také předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Kritizoval také to, že už několik let chybí v rozpočtu peníze na uspořádání a digitalizaci osobní Masarykovy knihovny. Výročí vzniku Československa si spolu s dalšími lidmi připomněli zástupci Československé obce legionářské. Shromáždili se u Pomníku československých legionářů v Praze Pod Emauzy. Některé organizace využily svátek k manifestacím. Svoji akci zorganizovali příznivci obnovení českého království. Později se z popudu neparlamentní Strany svobodných občanů sešli odpůrci evropské integrace, kteří požadovali vystoupení z EU. Na svůj tradiční pochod Prahou se vydali příznivci monarchistických tradic. Součástí pochodu z Václavského na Malostranské náměstí bylo i shromáždění za obnovení pomníku rakousko-uherského maršála a českého šlechtice Jana Josefa Václava Radeckého.

Václav Klaus: Vyšší daně problémy neřeší, stát musí více šetřit

Vyšší zdanění firem a lidí podle prezidenta Václava Klause ekonomické problémy ČR neřeší, ale prohlubuje. Snaha vlády brzdit zadlužování je podle něj správná. Neobejde se ale prý bez snížení nákladů na chod státu a škrtů ve státem financovaném sociálním systému. Václav Klaus to řekl ve svém posledním projevu v roli prezidenta k výročí vzniku Československa. Lidé by podle prezidenta i přes některé potíže neměli hodnotit současnou situaci pesimisticky a propadat lhostejnosti. "I když v poslední době stále mluvíme o úsporných opatřeních, naše žití na dluh pokračuje a narůstá. Nevyhneme se nezbytnosti očistit státní finance a snížit náklady na celkový chod státu na všech jeho úrovních a náš složitý a drahý státní aparát redukovat," řekl Václav Klaus. Nespokojenost lidí, kterých se dotýká nynější hospodářská stagnace i "v principu správná a chvályhodná" snaha vlády stabilizovat veřejné finance, podle Václava Klause nicméně "nezpůsobili ti, kteří jim nyní něco berou, ale ti, kteří jim předtím nezodpovědně dávali". To podle něj platí pro bývalé levicové vlády i ty, které se pokládaly za středopravé. Pokud chce vláda ukončit politiku zadlužování, bude se podle prezidenta Klause muset pustit i do nepopulárních škrtů v mandatorních, tedy zákony stanovených, výdajích státu na sociální systém. "Hledat zdroje pro jejich financování ve vyšším zdanění firem a jednotlivců efekt nepřináší a ekonomické a finanční problémy to jen prohlubuje," řekl Václav Klaus. Prezident také zopakoval svůj názor, že by ČR měla bránit svou suverenitu před pokusy o "radikální centralizaci" Evropy. S odkazem na vývoj v Evropské unii poznamenal, že je otázkou, zda za šest let při oslavě sta let vzniku Československa ještě bude republika existovat. "Samozřejmé to není," konstatoval.

Prezident poté vyznamenal 22 osobností. Nejvyšší státní vyznamenání, Řád Bílého lva, propůjčil dvěma veteránům druhé světové války - Alexandru Beerovi a Vasilu Korolovi. Oba bojovali za osvobození Československa na východní frontě. Medailí za zásluhy ocenil mimo jiné oštěpařku Barboru Špotákovou, předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše, spisovatele Otu Filipa či někdejšího fotbalového brankáře Iva Viktora.

Petr Nečas si při sportu poranil lýtko

Premiér Petr Nečas (ODS) zrušil svůj nedělní program a účast na oslavách státního svátku, protože si při sportu poranil lýtko. Lékaři mu důrazně doporučili klid na lůžku, aby se předešlo možnému žilnímu zánětu s rizikem trombózy. ČTK to sdělil mluvčí vlády Michal Schuster. Petra Nečase čeká intenzivní léčba, aby od pondělí mohl opět bez omezení absolvovat celý svůj pracovní program. V pondělí jede se svým kabinetem do Uherského Hradiště a Trenčína na vůbec první společné zasedání se slovenskou vládou. Ovšem klíčový pro Nečasovu politickou budoucnost bude celý příští týden. Ve středu má sněmovna jednat o vládním daňovém balíčku, s nímž vláda spojila důvěru, a o víkendu čeká Petra Nečase vypjatý kongres ODS, který bude rozhodovat o vedení strany a který naznačí i budoucí vývoj ve vládní koalici. Loni v květnu se Petr Nečas podrobil plánovanému chirurgickému zákroku na oční klinice. Krátce měl omezený program. Operace spadla do doby jedné z mnoha krizí jeho vlády.

Miroslav Kalousek: TOP 09 nebude pokračovat ve vládě bez Petra Nečase

TOP 09 nebude pokračovat v žádné jiné vládě než v kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS). V diskusním pořadu televize Prima to řekl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Jeho strana prý z vlády odejde, pokud Sněmovna bez koaliční dohody změní vládní návrh daňového balíčku. Miroslav Kalousek ale prý stále doufá, že ODS přijde s nějakým řešením sporů kolem balíčku a Nečasova vláda bude pokračovat. Vedení TOP 09 se už ve čtvrtek shodlo na tom, že je nepřijatelné měnit vládní daňový balíček bez koaliční dohody. Pokud by Nečasova vláda skončila, jsou podle Miroslava Kalouska nejlepším řešením předčasné volby. Také Petr Nečas dále usiluje o koaliční dohodu na zákonu, který původně obsahoval zvýšení DPH a další sadu opatření na posílení rozpočtu. "Věřím, že zdravý rozum zvítězí a bude schválena taková podoba stabilizačního balíčku, která bude přijatelná pro všechny koaliční strany," uvedl Petr Nečas ve vyjádření, které ČTK poskytl jeho mluvčí Michal Schuster.

MF zhorší odhad vývoje ekonomiky, ovlivní to i rozpočet

Výkon tuzemského hospodářství bude v roce 2013 slabší, než ministerstvo financí odhadovalo ve své poslední prognóze. Nepůjde však ještě o recesi, ale o růst několik desetin procenta, řekl v diskusním pořadu Partie televize Prima Family ministr financí Miroslav Kalousek. V červenci jeho úřad odhadoval růst ekonomiky v roce 2013 o jedno procento. Ministerstvo nyní počítá pro příští rok s růstem HDP o 0,7 procenta, vyplynulo z vyjádření Kalouskova náměstka Ladislava Minčiče v České televizi. Zhoršená prognóza ovlivní i nový návrh rozpočtu. "Čísla se zhoršují, ale ne dramaticky. Růst bude v desetinách procent," uvedl Miroslav Kalousek. Za horší prognózou můžou podle ministra například slabší výběr daně z přidané hodnoty a pojistného. Podle Minčiče bude snížení výkonu HDP zhruba o 0,3 procentního bodu znamenat pro stát daňový propad kolem deseti miliard korun. Novou ekonomickou prognózu zveřejní ministerstvo financí 31. října. Materiál ovlivní nový návrh státního rozpočtu na příští rok, který má Miroslav Kalousek předložit poslancům do 23. listopadu. Původní verzi sněmovna na Kalouskův návrh vrátila ve středu vládě k přepracování. Důvodem byla nejistota ohledně schválení vládního stabilizačního balíčku, který mimo jiné počítal s růstem DPH o jeden procentní bod na 15 a 21 procent.

Ministerstvo financí pracuje se všemi variantami změny sazeb DPH

Ministerstvo financí při přípravě nového návrhu státního rozpočtu na příští rok pracuje se všemi variantami změny sazeb daně z přidané hodnoty (DPH). V diskusním pořadu České televize to řekl náměstek ministra financí Ladislav Minčič. Vyjádřil také pochyby, jestli se zákonodárci stihnou na změnách dohodnout. V takovém případě bude od ledna platit sjednocená sazba DPH 17,5 procenta. Ta byla schválena loni, současné návrhy to mají změnit. Původní vládní návrhy počítaly od příštího roku se zvýšením obou sazeb DPH o jeden procentní bod. Proti tomu se mimo jiné postavili někteří poslanci vládní ODS. Kompromisní návrh premiéra Petra Nečase počítá se zachováním základní sazby daně na 20 procentech a s růstem snížené sazby ze 14 na 15 procent. Kompromisní varianta připraví rozpočet v roce 2013 o deset miliard korun ve srovnání s původními návrhy. Návrh rozpočtu musí vycházet z toho, co je právně zakotveno v zákoně, tedy s DPH 17,5 procenta, dodal náměstek. Příliš šancí na ukončení legislativního procesu do konce listopadu ale Ladislav Minčič nevidí.

Soud poslal do vazby jednatele Verdany Roberta Sedlaříka

Okresní soud ve Zlíně poslal do vazby další dva z osmi lidí, kteří byli tento týden zadrženi v metylalkoholové kauze. ČTK to řekl mluvčí zlínského soudu Dušan Beránek. Podle České televize ve vazbě v neděli skončil jednatel firmy Verdana Robert Sedlařík. Z osmi obviněných zlínský soud dostal čtyři návrhy na vazbu a všechny schválil. Vazebně stíhaný je od soboty například podnikatel Radek Březina, který podle médií stojí za Likérkou Drak. Zbývající čtyři zadržené bude policie stíhat na svobodě. V lihovinách s etiketou Likérky Drak byly ve zlínském skladu Verdany dříve nalezeny lihoviny s 50 procenty metylalkoholu. Jednatele firmy Roberta Sedlaříka policie hledala zhruba týden. Policisté zatím nechtěli upřesnit, z čeho zadržené lidi podezírají. Ve čtvrtek kriminalisté zasahovali mimo jiné v Hotelu Lázně Kostelec u Zlína, který patří Radku Březinovi. Podle státního zástupce Romana Kafky, který má na starost vyšetřování metylalkoholové aféry, se zásah sice kauzy týkal, ale "primárně jiné trestné činnosti". Podle informací ČTK by to mohlo být obchodování s nelegálním alkoholem. Metylalkoholová aféra trvá od začátku minulého měsíce. Na otravu jedovatým alkoholem už zemřelo 30 lidí a další lidé budou mít trvale poškozené zdraví, zejména zrak.

Další kameny zmizelých upozorní na oběti holokaustu

V Praze i na jiných místech ČR se umisťují další kameny zmizelých. Jsou to zvláštní dlažební kostky, které v chodnících jmenovitě připomínají jednotlivé oběti holocaustu. V Praze se začalo v Thunovské ulici na Malé Straně, za víkend bude osazeno sedm desítek pamětních kamenů ještě v Plzni, Ratenicích, Kostelci nad Orlicí, Brně, Mikulově, Českém Těšíně, Teplicích a Olomouci. Kameny se umisťují do chodníku před domy, kde vzpomínaní lidé naposledy dobrovolně žili, než byli deportováni a následně zavražděni, většinou v koncentračních táborech. Kovové tabulky se objevují i v zahraničí, v Česku akci organizuje občanské sdružení, které je pobočkou mezinárodního projektu Stolpersteine. Autorem ideje i samotných kamenů je německý umělec Gunter Demnig, který první kámen zmizelých položil v roce 1995 v Kolíně nad Rýnem. Z Německa projekt postupně expandoval do Rakouska, Itálie, Nizozemska, Belgie, Francie, Polska, Maďarska, na Ukrajinu, do Norska a Dánska. Už bylo položeno na 40.000 kamenů ve stovkách evropských měst. Kámen zmizelých - Stolperstein má standardizovanou podobu. Jde o dlažební kostku velikosti deset krát deset centimetrů s údaji o oběti vyrytými do mosazné tabulky na jejím povrchu. Kámen je pevně vsazen do okolního povrchu tak, aby nevyčníval. Organizátoři projektu se snaží pokládat vždy několik kamenů pohromadě, aby členové vyvražděných rodin byli aspoň tímto způsobem spolu. V Praze tak není výjimkou najít místa se třemi nebo čtyřmi kameny před jedním domem.

V Boskovicích začala výstava o kardinálu Špidlíkovi

V Muzeu Boskovicka začala vernisáží výstava Vzpomínky na kardinála Špidlíka. Je věnována jednomu z nejvýznamnějších rodáků tohoto městečka na Blanensku Tomáši Špidlíkovi, jehož v roce 2003 jmenoval papež Jan Pavel II. kardinálem. Funkci vykonával ve Vatikánu sedm let až do své smrti. Výstavu tvoří jeho fotografie, dopisy a psané vzpomínky lidí, kteří se s ním setkali, řekla ČTK místostarostka Jaromíra Vítková (KDU-ČSL). Letos jde již o druhou výstavu, která je mu věnována. První byla od půlky dubna na Velehradě a tvořily ji fotografie míst, které kardinál Špidlík navštívil. "Výstava ukáže, jak byl kardinál Špidlík jedinečnou, výjimečnou a přitom skromnou osobností," uvedla Jarimíra Vítková. Návštěvníci na výstavě uvidí i knihy, které napsal včetně pohádkových pro děti. Krdinála Špidlíka vyznamenal Řádem TGM za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva prezident Václav Havel, v roce 2005 ho také konkláve vybralo, aby přednesl závěrečnou řeč před volbou současného papeže Benedikta XVI.

Brno dostalo relikvii blahoslavené Marie Restituty

Brno v neděli dostalo relikvii, tedy kus oděvu, blahoslavené řeholní sestry Marie Restituty, která žila ve Vídni a tam ji také v roce 1943 nacisti popravili. Její svátek se v brněnské a vídeňské diecézi slaví 29. října. Mše se sloužily v duchovním centru na sídlišti Lesná, které je zasvěceno právě jí a knězi Martinu Středovi. Na slavnostní mši přijely jako hosté řeholnice z kongregace františkánek, k nimž Restituta patřila, a farníci z družební farnosti Brigittenau, informovala v tiskové zprávě mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová. Relikvii Marie Restituty přivezly řeholnice do duchovního centra, které je v Česku jediným místem zasvěceným právě rodačce z brněnských Husovic. Jí bude zasvěcen i kostel, který by měl v nejbližší době na Lesné vyrůst. "V červenci se uskutečnila soutěž, do níž se přihlásilo 22 návrhů, do druhého kola prošly čtyři. V nejbližších dnech by porota měla vybrat vítězný návrh. Poté už bychom měli směřovat ke stavbě," řekl ČTK farář Pavel Hověz. Do té doby bude relikvie uložena ve schránce na stěně v sále centra vedle relikvie svaté Zdislavy. "Až postavíme kostel, bude schránka umístěna do oltáře," doplnil farář Pavel Hověz.

Lidé mohli navštívit Sněmovnu, Senát či rezidenci primátora

Významné instituce se při příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu otevřely veřejnosti. V Praze tak lidé mohli navštívit Poslaneckou sněmovnu, Senát, Obecní dům a rezidenci pražského primátora. Této možnosti využilo několik tisíc lidí. Sídlo horní Senátu navštívilo na 2300 lidí, kteří si kromě samého objektu mohli prohlédnout i dvě výstavy. ČTK to sdělila Pavlína Heřmánková z oddělení vztahů s veřejností. Návštěvníci si mohli projít například Jednací sál, kde se konají schůze Senátu, Prezidentský salonek či Přijímací salonek předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD). Ve Valdštejnském paláci si mohli projít výstavou Bystřická zrcadlení a v Trčkovské galerii jim byla k dispozici stálá výstava protokolárních darů. Ve Sněmovně si lidé mohli prohlédnout hlavní jednací síň, zasedací místnosti a kanceláře některých sněmovních výborů. Možnosti prohlédnout si místo, kde se scházejí poslanci, využilo asi 1100 lidí, přibližně stejný počet jako v minulých letech," řekl ČTK Stanislav Vejvar z tiskového odboru. Průvodci hosty seznámili architektonickými zajímavostmi, historií a s současným využitím sněmovních budov. Sněmovna i Senát pořádají dny otevřených dveří dvakrát ročně, 28. října a 8. května. Před rokem zavítalo do horní komory na 2500 lidí, dolní komoru si prohlédlo asi 1600 návštěvníků. Stovky lidí navštívily také rezidenci pražského primátora na Mariánském náměstí. Podle mluvčí pražského magistrátu Terezy Králové byli mezi návštěvníky i cizinci. Rezidence, která je součástí budovy městské knihovny, je vyzdobena ve stylu art deco. Slouží reprezentačním účelům, zástupci města tam většinou vítají hosty. Součástí budovy je i byt, ale primátoři tam až na výjimky nebydleli.

Ze sportu:

České tenistky Lucie Hradecká a Andrea Hlaváčková Turnaj mistryň nevyhrály. Stříbrné olympijské medailistky a turnajové dvojky ve finále v Istanbulu podlehly nasazeným čtyřkám Marii Kirilenkové a Nadě Petrovové z Ruska 1:6, 4:6.

Tenistka Petra Kvitová nastoupí po nemoci v pondělní exhibici proti Marii Šarapovové. S Ruskou ale odehraje set a pak ji nahradí Lucie Šafářová.

Druhý závod Světového poháru v cyklokrosu v Plzni ovládli favorizovaní Belgičané, suverénně vyhrál mistr světa Niels Albert. Za ním skončili Klaas Vantournout a obhájce prvenství v seriálu Kevin Pauwels, který zvítězil před týdnem v Táboře. Nejlepší z českých jezdců Radomír Šimůnek obsadil 14. místo. Cyklokrosařka Pavla Havlíková se i ve druhém závodu Světového poháru vešla mezi nejlepší desítku, když v neděli v Plzni obsadila desátou příčku. Rovněž Karel Hník dojel v kategorii do 23 let desátý. Mezi juniory skončil nejlepší z Čechů Karel Pokorný osmý.

Výsledky 17. kola hokejové extraligy: Brno - Slavia Praha 3:4, České Budějovice - Pardubice 5:2, Třinec - Vítkovice 5:2, Litvínov - Zlín 1:4, Chomutov - Liberec 3:2 v prodloužení, Kladno - Sparta Praha 5:1 a Plzeň - Karlovy Vary 5:2. V tabulce vede Plzeň před Brnem a Kladnem, poslední je stále pražská Sparta.

Nedělní výsledky 12. kola první fotbalové ligy: Teplice - Olomouc 1:1. Branky: 52. Mahmutovič - 43. Petr. Olomouc nevyužila šanci dostat se do čela tabulky. Sparta Praha - Liberec 2:1. Branky: 32. Jarošík, 63. Švejdík - 74. Blažek. Sparta v tabulce dotáhla vedoucí duo Jablonec a Olomouc. Poslední je Ostrava.

ČHMÚ: Od nedělního večera až do úterý hrozí ledovka a náledí

Meteorologové varují před ledovkou a náledím. Od nedělního večera se budou tvořit ve všech krajích s výjimkou jižní Moravy. Tam začnou silnice a chodníky namrzat podle předpovědi až v pondělí večer. Hrozba ledovky a náledí potrvá v celém Česku až do úterního dopoledne. ČTK o tom informovali pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Mrazivé počasí tak vystřídá sobotní vydatné sněžení, které na některá místa v Česku přineslo až třiceticentimetrovou sněhovou pokrývku. Podle meteorologů se ve vyšších polohách Českomoravské vrchoviny a na severovýchodě Česka v pondělí budou ještě ojediněle tvořit sněhové jazyky. Na jižní Moravě by v pondělí přes den měly napadnout asi tři centimetry sněhu. Silnice a chodníky tam začnou namrzat až večer.

Pondělní počasí v Česku:

Polojasno až oblačno, na horách ojediněle sněhové přeháňky. Teplota 0 až 4 stupně Celsia.