Zprávy

0:00
/
0:00

Nového prezidenta budeme volit 11. a 12. ledna 2013

Češi budoucího prezidenta půjdou volit 11. a 12. ledna 2013. Termín vyhlásil předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Když lidé v prvním kole nikoho nezvolí, nástupce Václava Klause vyberou z finalistů o dva týdny později. Jeho jméno by tak mělo být známo nejpozději v sobotu 26. ledna. Štěch svou volbu termínu zdůvodnil tím, že v případě pozdějšího termínu, tedy 18. a 19. ledna, by případné druhé kolo připadalo na období pololetních a začátku jarních školních prázdnin a s nimi spojených dovolených. Řadě lidí by to podle něj komplikovalo možnost rozhodnot o budoucí hlavě státu.

Průzkumy favorizují Fischera a Zemana, liší se v jejich podpoře

Největším favoritem prezidentské volby je podle posledních průzkumů veřejného mínění někdejší úřednický premiér Jan Fischer. Odhady ale počítají s druhým kolem volby, v němž by se Fischerovi postavil zřejmě expředseda ČSSD Miloš Zeman. Lidé by tak podle dosavadních odhadů vybírali mezi dvěma bývalými premiéry. V odhadech podpory se však agentury liší o několik procent. Prognózy navíc zatím nezohlednily odstoupení ekonoma Jana Švejnara, který se umísťoval v čele volebních průzkumů.

Střelec z Chrastavy může jít před soud za pár týdnů

Střelec, který v pátek zaútočil v Chrastavě na Liberecku s plastovou pistolí na prezidenta Václava Klause, může jít před soud za pár týdnů. Muž se přiznal a důkazů je dost. ČTK to řekl vedoucí Okresního státního zastupitelství v Liberci Ivan Bernátek, který případ dozoruje. Vyšetřování pochybení prezidentovy ochranky, která útoku nečinně přihlížela, bude zřejmě trvat déle. Šestadvacetiletý muž zaútočil na prezidenta v pátek v Chrastavě na Liberecku při slavnostním otevření nového mostu. Incident se stal, když prezident procházel obklopen davem lidí. Tehdy k němu přiskočil muž v maskáčích a z bezprostřední blízkosti na něj několikrát vypálil z plastové pistole na airsoft. Muž pak z místa odešel, aniž ochranka zasáhla. Ředitel hradní ochranky Jiří Sklenka oznámil kvůli incidentu odchod z funkce.

Prezident Václav Klaus považuje páteční útok za atentát. Uvedl to v rozhovoru pro deník Mladá fronta Dnes. Událost podle něj odráží mimořádně špatnou situaci ve společnosti. Podle útočníka Pavla Vondrouše naopak čin nebyl pokusem o atentát, ale zoufalým krokem obyčejného člověka. Pistoli prý zkoušel i na sobě a nepočítal s tím, že by Klause mohl zranit. Svého činu ale nelituje. Je připraven přijmout trest. Počítal však s tím, že pokud přežije, skončí ve vězení na delší dobu, třeba z politických důvodů. Vondrouše v sobotu policie obvinila z výtržnictví, za což mu hrozí až dva roky vězení. Vondrouš přiznává, že je zadlužený a má exekuci na plat. Snaha zlepšit vlastní situaci však podle něj nebyla důvodem útoku. Chtěl hlavně poukázat na špatnou situaci v zemi, kde se prý obyčejným lidem žije stále hůř.

Náměstek ministra práce Šiška byl obviněn z podplácení

Protikorupční policie obvinila dva vysoké úředníky ministerstva práce a sociálních věcí z podplácení. Jde o náměstka ministra Vladimíra Šišku a ředitele odboru informatiky Milana Hojera. Stíhání souvisí se způsobem vyhlášení veřejné zakázky, informoval mluvčí protikorupčního útvaru Jaroslav Ibehej. Za velmi závažné považuje informace o obvinění obou mužů premiér Petr Nečas (ODS). "Ani na přímý dotaz nám policie k tomu nic nesdělila," řekl ČTK ministr Jaromír Drábek. Dodal, že takový postup považuje za zvláštní. "Přesto se nyní dočítám z tisku, že novináři jsou o věci spraveni a disponují přitom informacemi velmi konkrétními. Deset dní před volbami je takový postup policie skandální," dodal v tiskovém prohlášení Drábek. Sociální demokraté i někteří spolustraníci ho kvůli případu vyzvali k okamžité rezignaci.

Ministr Drábek (TOP 09) si neumí představit, jak by mohl jeho náměstek někoho uplácet. Uvedl, že je pro něj celá situace obtížná, protože s prvním náměstkem Šiškou spolupracuje řadu let a je to jeden z jeho nejbližších spolupracovníků.

Schodek rozpočtu stoupl v září o čtyři miliardy na 71,4 mld. Kč

Schodek státního rozpočtu v září stoupl na 71,4 miliardy Kč. Loni v září byl deficit rozpočtu o téměř 34 miliard korun vyšší. ČTK o tom informovalo ministerstvo financí. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 105 miliard korun. "I přes očekávané nenaplnění rozpočtu příjmů působí pozitivně v meziročním srovnání vyšší inkaso daňových příjmů včetně pojistného," uvedlo ministerstvo. "MF neztratilo nad vývojem veřejných financí kontrolu. Zářijová čísla vytváří celkově smíšený obrázek, nenaznačují ale žádnou blížící se finanční katastrofu," řekl ČTK analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Letošní schodek po třech čtvrtinách roku je podle něj nejnižší od začátku finanční krize v roce 2009.

Vlna otrav závadným alkoholem klesá, přesto přibyla 27. oběť

I když Česko už má zřejmě hlavní vlnu otrav závadným alkoholem za sebou, přibyla další oběť pančování. Pitva prokázala, že se muž z Frýdecko-Místecka, který byl nalezen mrtvý 28. září, otrávil metylalkoholem. Ministr zdravotnictví Leoš Heger znovu apeloval na odpovědnost a opatrnost při konzumaci alkoholu. Úřady dnes také popsaly, jak se mají podnikatelé zbavovat lahví s nejasným původem. Pokud s alkoholem nebude nakládáno jako s nebezpečným odpadem, hrozí jim pokuta až 50 milionů korun. Hygienici provedli o prodlouženém víkendu 1207 kontrol, převážně v restauracích, a našli 20 pochybení, hlavně u dokumentace k nabízeným lahvím tvrdého alkoholu. Kontroly reagovaly na čtvrteční zmírnění prohibice, která trvala od poloviny září.

V nemocnicích je deset lidí otrávených metanolem, z nich pět bylo přijato o víkendu. Celkem se od začátku září otrávilo 77 osob, potvrzeno je 27 úmrtí. Kontroly hygieniků, potravinářské i obchodní inspekce a testování hasičů podle ministra Hegera ukazují na to, že zatížení sítě jedovatým nebo nelegálním alkoholem klesá. Lidé po dvou týdnech zákazu prodeje tvrdého alkoholu podle obchodníků neprojevili zvýšený zájem o artikl, který se postupně vrací do regálů. Výrobci najeli po pauze na plnou výrobu. Díky ústupu otrav krizový štáb složený z ministerských úředníků, který se dosud scházel denně, znovu zasedne až za týden, měl by se začít zabývat koordinací legislativních návrhů na ochranu obyvatel před nelegálním alkoholem.

Výrobci lihovin spustí web pro kontrolu původu alkoholu

Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL) ve středu spustí web certifikacelihovin.cz, kde bude možné dohledat certifikáty o původu lihovin. Má pomoci urychlit návrat alkoholu na pulty obchodů a do restauračních zařízení. Na tiskové konferenci to řekli zástupci unie. Web mohou také využít lidé, kteří si nejsou jisti původem alkoholu, který mají doma. Web by měl dohledat původ lihoviny na základě informací z kolku, podle data výroby a dalších údajů na láhvi. Podle prezidenta UVDL Petra Pavlíka dostávají výrobci a prodejci od lidí o alkoholu každý den tisíce dotazů.

Václav Klaus podepsal novelu, která brání zbytečným insolvenčním návrhům

Prezident Václav Klaus podepsal novelu insolvenčního zákona, která má zabránit podávání zbytečných insolvenčních návrhů na zdravé firmy s cílem poškodit konkurenci. Počítá s tím, že pokud soud uzná daný insolvenční návrh za bezdůvodný, bude za něj navrhovateli hrozit mnohatisícová pokuta. Soud bude muset do sedmi dnů přezkoumat, zda návrh na vyhlášení konkurzu není zcela bezdůvodný.

Prezident Klaus podepsal novelu, která má snížit počet dětí v zařízeních

Václav Klaus podepsal novelu, která má snížit počet dětí ve výchovných zařízeních a posílit ambulantní péči o problémové rodiny. Předloha počítá také s tím, že by rodiče mohli ještě pět let žádat o umístění dítěte do diagnostického ústavu kvůli poruchám chování. Vláda původně chtěla tuto možnost zrušit už k letošnímu září. Chtěla také omezit na osm týdnů maximální délku pobytu v diagnostickém ústavu. Zákonodárci ale zachovali současnou praxi kvůli dětem s psychickými poruchami, které nelze za dva měsíce vyšetřit. V dětských domovech by nově mohli na základě smlouvy zůstat i jejich klienti po dovršení 18 let, kteří stále studují a neměli by kam jít.

Novela upravuje souběh rodičovské a příspěvku na péči

Prezident podepsal také novelu, která nově upravuje souběh rodičovské a příspěvku na péči. Možnost souběhu zcela zrušila od ledna sociální reforma. Společné čerpání rodičovského příspěvku a příspěvku na péči bude možné podle novely u dětí do čtyř let věku. Rodiče starších dětí do sedmi let věku budou pobírat o 2000 korun vyšší příspěvek na péči. Bude to ale platit jen pro děti s těžšími postiženími ve třetím a čtvrtém stupni. Stát bude podle předlohy opět poskytovat příspěvky na schodišťovou plošinu, schodolez a stropní zvedací systém. Obnovení souběžné výplaty příspěvku na péči a rodičovské žádala Národní rada osob se zdravotním postižením. Podle ní od letoška rodiny, které se starají o handicapované děti, přišly o tisíce korun měsíčně.

Premiér Nečas: Novelu o VŠ projedná vláda do konce roku, zohlední kvalitu

Při rozdělování peněz školám se bude víc přihlížet ke kvalitě, reformní novelu o vysokých školách by měla dostat vláda na stůl do konce roku. Na slavnostním zahájení akademického roku na České zemědělské univerzitě v Praze to řekl premiér Petr Nečas (ODS). Šanci na vzdělání musí podle něj mít každý, stát ale nebude podporovat ty, kteří na studium nemají schopnosti. Nyní dostávají univerzity 80 procent peněz podle počtu studentů a 20 procent podle kvalitativních ukazatelů, například podle počtu mezinárodních výměn nebo úspěšnosti absolventů. To se podle Nečase musí změnit ve prospěch kvality. V souvislosti s tím zopakoval i nutnost zavedení poplatků za studium, přičemž o sociálně slabé, ale nadané studenty se prý musí stát postarat. V minulém školním roce studovalo na českých vysokých školách přes 392.000 lidí, z toho 339.000 na veřejných VŠ.

Kvalita nezaměstnaných je špatná, řekli ministru Drábkovi lidé z firem

Na severozápadě Čech je problém sehnat lidi ochotné pracovat, a to i přes třináctiprocentní míru nezaměstnanosti. Hned několik zástupců firem to řeklo ministrovi práce Jaromíru Drábkovi (TOP 09) na jeho semináři v Ústí nad Labem. Sociální politika je podle nich příliš benevolentní a stále umožňuje přežívat na dávkách. Drábek přijel do Ústí vysvětlovat, jak získat dotace na vzdělávání zaměstnanců, když pro ně firma nemá po přechodnou dobu dost práce. Zástupci zaměstnavatelů ministra sice vyslechli, skutečné problémy jsou podle nich ale úplně jinde. "Problém není v lidech ve firmách, ale v nezaměstnaných, ti jsou vesměs šíleně nekvalifikovaní," řekl Drábkovi jeden z personalistů a další se k němu přidali.

SON: Sjednocení dávek na bydlení může zvýšit počet chudých

S vládou navrhovaným sjednocením sociálních dávek poskytovaných na bydlení důrazně nesouhlasí Sdružení nájemníků ČR (SON). Představitelé nájemníků totiž tvrdí, že změna může až dvojnásobně zvýšit počet lidí žijících pod hranicí chudoby. Na tiskové konferenci to řekl předseda sdružení Milan Taraba. Sjednocení dávek je součástí vládního stabilizačního balíčku. "Návrh jde proti závazku vlády zlepšovat dostupnost přiměřeného bydlení," uvedl šéf SON. "Poroste počet bezdomovců se všemi z toho plynoucími důsledky," dodal Taraba. Nově mají mít nárok na příspěvek jen ti, kteří na bydlení dávají alespoň 50 procent příjmů.

Iniciativa ProAlt zahájila kampaň proti sociálním reformám

Iniciativa ProAlt spustila kampaň proti sociálním reformám ministerstva práce a sociálních věcí. Na webu a videích ukazují aktivisté dopady zavedení sKarty, veřejné služby nebo systému opakovaného hlášení nezaměstnaných na životy konkrétních lidí. Sdružení požaduje zastavení reforem. Všechny služby jsou navíc namířené proti zneužívání sociálních dávek, ačkoliv podle odhadů je zneužíváno jen asi 0,35 procenta všech sociálních dávek.

Jednání odborů s MZ o nemocnicích skončilo bez výsledku

Bez výsledku skončilo jednání odborů s ministerstvem zdravotnictví o změnách v síti nemocnic. Odboráři chtěli slyšet, co bude s nemocnicemi od ledna 2013. Zatím žádná ze 189 nemocnic nemá novou smlouvu. Podle ministerstva se mají ptát zdravotních pojišťoven. Ty ale na tripartitu nepřišly, takže se změnila ve dvoustranné vyjednávání. Na tripartitu odmítli zaměstnavatelé přijít, prý ministerstvo neposlalo včas podklady. Podle nemocnic ale stojí za krokem zaměstnavatelů zdravotní pojišťovny, nechtějí prý mluvit o rušení nemocnic před volbami. Řádná tripartita se sejde až 31. října.

Lesy ČR zastavily těžbu na jednotkách zkrachovalého Less & Forest

Státní podnik Lesy České republiky /LČR/ zastavil těžbu dřeva v místech, kde pro něj pracovala zkrachovalá společnost Less & Forest. Firma je podle informací ČTK největším obchodním partnerem Lesů ČR. Ze 118 územních jednotek LČR má firma Less & Forest kontrakt na 32 jednotkách. Lesům ČR patří polovina lesů v zemi. "K přerušení či omezení dodávek dříví na trh by tak rozhodně nemělo dojít, protože výpadek těžby dříví v důsledku ukončení prací společností Less & Forest je v celostátním měřítku zanedbatelný a činí pouze 2,5 procenta," tvrdí LČR.

Holding Less & Forest se údajně dostal do potíží kvůli významným investicím i obchodním sporům s Lesy ČR. Státní podnik to ale odmítá.

MD: Dodavatel registru vozidel odstranil z databází 800.000 chyb

Dodavatel centrálního registru vozidel, společnost ATS -Telcom, odstranil z databáze 800.000 špatně uvedených údajů. S odvoláním na předběžnou zprávu firmy o výsledcích opravy registru vozidel to ČTK řekl mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák. Odstraněna by tak měla prý být většina nejzávažnějších chyb. Podle úředníků se v poslední době žádná významná změna v chodu registru neudála. "Funguje to stále stejně a nevěříme, že se v tom něco zlepší," řekl ČTK vedoucí odboru správních činností na teplickém magistrátu Pavel Válek. Podle jeho zkušeností se už úředníci na jednotlivých pracovištích smířili s tím, že je registr plný chyb a odbavování klientů je o 30 až 40 procent pomalejší než s použitím dřívější aplikace.

Do nové ubytovny rapotické věznice se stěhují první vězni

Nová ubytovna věznice v Rapoticích se připravuje na příjem odsouzených mužů. Ve věznici jich je teď ubytováno kolem 500, díky dostavbě se celková kapacita zvýší na 800 až 900 vězňů. Novinářům to při slavnostním otevření řekl ředitel věznice Pavel Ondrášek. Rapotická věznice se tak zařadila mezi třetinu největších v zemi. V Rapoticích byla postavena první ubytovna pro vězně na "zelené louce" od roku 1989, jinak se vězeňské kapacity rozšiřovaly úpravami jiných budov. V nové budově je podlahové topení, čímž odpadnou škody kvůli ničení radiátorů. Úsporný je provoz sprch. Odsouzení si budou pouštět vodu pomocí žetonů, poteče jim dvě minuty. Podle Ondráška tak spotřeba vody klesne o třetinu. Nábytek vyráběli odsouzení v jiných věznicích. Nechybí moderní bezpečnostní zařízení.

Plzeňský Prazdroj zdražil pivo v průměru o tři procenta

Plzeňský Prazdroj zdražil pivo v průměru o tři procenta. Zvýšení ceny se podle pivovaru nejvíce dotkne lahvových druhů. Cena nejprodávanější desítky Gambrinus ve velkých plzeňských restauracích nevzroste, pokud hostinští nakupují padesátilitrové sudy, tedy nejběžnější balení. Stejné je to s pivem Radegast. ČTK to řekl mluvčí největšího českého pivovaru Jiří Mareček. Prazdroj zdůvodnil říjnové zvýšení cen zdražením vstupních surovin a energií. Další pivovary působící v ČR zatím nezdražovaly, do budoucna to ale kvůli vyšším cenám vstupů nevyloučily. Největší konkurent Prazdroje, kterým je společnost Pivovary Staropramen, zatím zdražování vlastních výrobků v souvislosti s krokem plzeňského pivovaru nechystá.

Na jihočeské železnice vyrazí moderní souprava za 113 mil. Kč

Nová dvouvozová souprava bude jezdit na železničních tratích mezi Strakonicemi - Českými Budějovicemi a Českými Velenicemi. Vlak RegioPanter, jehož cena činí 113 milionů korun, představili na českobudějovickém nádraží zástupci Českých drah. Souprava začne pravidelně jezdit od 9. prosince. RegioPanter má bezbariérové prostory. Cestující ve vlaku informuje o průběhu jízdy audiovizuální systém a mohou využít bezdrátového připojení k internetu. Další tři soupravy RegioPanter celkem za 339 milionů korun se mají na jihočeských železničních tratích objevit do roku 2014.

Na školách startuje Minisčítání, děti zábavně poučí o statistice

Na školách odstartovalo Minisčítání, děti se tak zábavnou formou poučí o statistice. V příštích dvou týdnech mohou žáci v dotazníku odpovídat třeba na dotazy, jakou rukou píšou nebo jakou hru hrají nejraději. Výsledky pak rozeberou s učitelem a hlavně si v praxi zkusí práci s daty. Druhý ročník projektu organizuje Český statistický úřad (ČSÚ), do prvního ročníku se v roce 2010 zapojilo na 30.000 školáků. Předloňské žákovské sčítání například zjistilo, že nejméně oblíbeným školním předmětem je čeština a matematika, že většina dětí by dala přednost počítači s internetem před televizí nebo že největší přání dětí je být zdravý, bohatý a šťastný.

Program ČRo se rozšířil o nový formát minutových her

Program Českého rozhlasu (ČRo) je bohatší o nový typ pořadu, kterým jsou minutové hry. Rozhlasové hry s krátkou stopáží bude ČRo vysílat téměř na všech svých stanicích, kdy během října nabídne každý den jednu premiérovou hru. "Minutové hry jsou prostorem pro vyzkoušení všeho možného, co rozhlas nabízí. I když to někoho překvapí, do jedné až dvou minut se dá vtěsnat příběh ze života, komediální či hororová situace nebo zvukový experiment," řekla dramaturgyně Kateřina Rathouská, která je autorkou projektu. V rámci tohoto formátu ČRo natočil více než sto her, na kterých se podíleli významní čeští umělci.

Koordinátorem příprav možné účasti na Expo 2015 je Jiří Potužník

Ministerstvo zahraničí vybralo ve výběrovém řízení koordinátora příprav možné české účasti na světové výstavě Expo 2015 v Miláně, stal se jím bývalý mluvčí české účasti na předchozí výstavě v Šanghaji Jiří Potužník. Vláda dosud nerozhodla o tom, zda se Česká republika v Itálii světové výstavy zúčastní nebo ne. Potužník ČTK řekl, že ve svém materiálu počítá s výrazným zapojením soukromého sektoru do stavby i samotné expozice. Tím by se měly snížit náklady ze státního rozpočtu. Hlavním tématem Expo 2015 je heslo "Nakrmit planetu, energie pro život".

Začíná Designblok, na 58 místech Prahy pořádá 145 akcí

Přes čtyřicet designérských studií, pětapadesát módních návrhářů a značek a téměř devět desítek interiérových firem se představí na tradiční přehlídce Designblok. K nejvýznamnějším zahraničním hostům patří španělská designérka žijící v Itálii Patricia Urquiolová a galeristka Rossana Orlandiová, obě vystoupí také na přednáškách určených veřejnosti. Designblok se uskuteční na 58 místech po celé Praze a nabídne 145 společenských akcí. Hlavní výstavní prostory jsou letos umístěny ve starých palácích v centru metropole, pořadatelé tak chtějí konfrontovat historické prostory se současným designem.

Nickyho rodina dostala v Londýně cenu za nejlepší využití archivů

Poté, co před týdnem zabodoval česko-slovenský dokumentární film s hranými pasážemi Nickyho rodina režiséra Matěje Mináče na 64. ročníku festivalu rozhlasových, televizních a webových programů Prix Italia, si připsal další ocenění, a to za nejlepší použití archivních záběrů. Cenu mu o víkendu udělila Mezinárodní federace televizních archivů, sdružující přes 200 organizací na celém světě. Letos se vybíralo z rekordního počtu filmů. Ceremoniál se uskutečnil v Britském filmovém institutu v Londýně. Zúčastnil se i sám 103letý sir Nicholas Winton. Na vlastní oči opět viděl, jak jeho čin silně působí a inspiruje lidi, řekl ČTK Mináč. Film Nickyho rodina vypráví o záchraně více než šesti set českých a slovenských dětí anglickým bankovním úředníkem Nicholasem Wintonem a jeho přáteli v roce 1939.

V kostele sv. Cyrila a Metoděje bude festival pravoslavné hudby

Praha 1. října (ČTK) - Liturgickou hudbu a kulturu východního křesťanství představí mezinárodní festival pravoslavné hudby Archaion Kallos. Pořádá se od 7. do 18. října v pražském kostele sv. Cyrila a Metoděje. Program třetího ročníku nabídne autentický byzantský chorál, ranou ruskou polyfonii a arménskou liturgickou hudbu, součástí bude také výstava o křesťanských památkách na severním Kypru i přednášky o pravoslavné hudbě.

Sport:

Česká tenistka Petra Kvitová vypadla z turnaje v Pekingu stejně jako před týdnem v Tokiu už ve druhém kole. Nasazená čtyřka prohrála v čínské metropoli se Španělkou Carlou Suárezovou po setech 3:6 a 2:6. V hodinu a osm minut dlouhém utkání si Kvitová pětkrát prohrála podání. Přes brzké porážky by české jedničce neměl uniknout start na Turnaji mistryň v Istanbulu, kde by měla obhajovat titul. Momentálně je rodačka z Fulneku v žebříčku letošní sezony šestá a do Turecka pojede osm nejlepších.

Hokejisté Kladna vedeni Jaromírem Jágrem pokračují ve vítězném tažení extraligou. Rytíři v 7. kole vyhráli v Českých Budějovicích 6:2 a v tabulce se posunuli už na třetí místo. V čele soutěže je i nadále Kometa Brno, která po nájezdech prohrála v Litvínově 3:4. Na dno tabulky klesla pražská Sparta, která prohrála v Plzni 4:5 a připsala si tak pátý nezdar za sebou. Sérii neúspěchů naopak ukončil úřadující mistr z Pardubic, jenž vyhrál po nájezdech v Karlových Varech (2:1) a přenechal Spartě poslední místo.

KHL: Jekatěrinburg - Lev Praha 3:5. Lev po dvou porážkách opět zabral a vrátil se do čela Západní konference o bod před Jaroslavl.

Počasí

Bude polojasno až oblačno, ojediněle déšť. Nejvyšší teploty 16 až 20st, na horách kolem 12 stupňů Celsia.