Zprávy

Na Klause vystřelil v Chrastavě muž z plastové pistole

Při otvírání mostu v Chrastavě na Liberecku přiložil muž prezidentu Václavu Klausovi k boku plastovou pistoli a několikrát zmáčkl spoušť. Klause nezranil, policie podezřelého muže zadržela a odvezla. Prezident nechtěl událost příliš komentovat, řekl jen, že jsou lidé blázniví. Po incidentu zůstal na místě a bavil se s lidmi a místním politiky. Incident se stal krátce poté, co prezident po otevření obnoveného mostu procházel obklopen davem lidí. Co se vlastně stalo, nezaregistrovali ani ti, kdo stáli v bezprostřední blízkosti. "Stál jsem vedle prezidenta, když mu muž z druhé strany přiložil k boku pistoli a několikrát stiskl spoušť. Slyšel jsem několik cvaknutí," řekl chrastavský starosta Michael Canov. Muž v maskáčích se pak pokusil zmizet v davu, prezidentova ochranka ho ale zadržela a předala policii. Policie nyní šestadvacetiletého muže vyslýchá. Podle svědků byl ozbrojen plastovou pistolí, která se používá ke hře airsoft. Vystřeluje plastové kuličky.

Prezident Klaus ve Staré Boleslavi vyzval k hlasité obraně tradic

Ve Staré Boleslavi proběhla Svatováclavská pouť. Tradiční mši ve městě, kde byl patron české země zavražděn, sloužil olomoucký arcibiskup a metropolita moravský Jan Graubner. Prezident Klaus vyzval k hlasité obraně tradičních hodnot. Neměli bychom se prý stát "korouhvičkou zmítanou zájmy jiných". Akce se účastnili i další političtí či armádní přestavitelé. Připomněli si odkaz svatého Václava, knížete a patrona české země, od jehož násilné smrti uplynulo 1077 let. Poutníků se na mši sešlo odhadem několik tisíc, včetně krajanů z mnoha zemí světa, kteří do Prahy přijeli na Mezinárodní krajanský festival. Do města byly už ve čtvrtek přivezeny svatováclavské relikvie. Dnes jsou vystaveny v kryptě baziliky svatého Václava. Vedle duchovního programu se lidé mohou těšit na koncerty a tradiční pouťovou zábavu, které potrvají až do neděle. Dnes ve 20:30 vyjde ohňový festival do Houštky, kde se o půl hodiny později rozzáří na nebi ohňostroj.

Klaus: ČR by neměla klást vztahům s Čínou překážky

Česká republika by měla posílit vztahy s Čínou a nevnášet do nich zbytečné překážky. Prezident Václav Klaus to řekl na oslavě vzniku komunistické Číny, které se účastnil na jejím velvyslanectví v Praze. Na recepci přišli i další čeští politici včetně vicepremiérky Karolíny Peake (LIDEM), ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského (LIDEM) či ministra životního prostředí Tomáše Chalupy (ODS). Pozvání na oslavu přijal i americký velvyslanec Norman Eisen. Klaus v úvodu oslavy vystoupil s krátkou zdravicí. Uvedl v ní, že doufá, že spolu s úspěšným ekonomickým vývojem se bude v Číně zlepšovat i politický a společenský život. O postoj české diplomacie k Číně a Rusku se nedávno přeli čeští politici poté, co premiér Petr Nečas (ODS) uvedl, že podpora tibetskému duchovnímu vůdci dalajlamovi či ruským aktivistkám Pussy Riot může ohrozit tuzemský export. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) Nečasovi vyčetl, že mohl "takto sklonit hlavu před zeměmi, o kterých všichni víme, že potlačují lidská práva". Nečas podle něj ve vyjádření o Tibetu převzal čínskou propagandu.

Obchody znovu začínají prodávat tvrdý alkohol

Obchodní řetězec Tesco a některé další obchody začaly prodávat tvrdý alkohol vyrobený před rokem 2012. Zároveň s dodavateli spolupracují na přípravě prodeje lihovin vyrobených po 1. lednu 2012, které potřebují takzvaný rodný list. Vystavení celého sortimentu v regálech je otázkou několika dní, sdělil mluvčí řetězce Tesco Jan Dvořák. Alkohol vyrobený před rokem 2012 začíná prodávat také například Kaufland. Od čtvrtka je po dvoutýdenní prohibici kvůli otravám metylalkoholem možné prodávat tvrdé lihoviny vyrobené před 1. lednem 2012 i bez prokázání původu lihu, u novějšího alkoholu bude doklad původu třeba. Na pultech prodejen by se mohla objevit zhruba třetina alkoholu, který byl stažen z prodeje kvůli vládnímu zákazu. Podle dostupných informací je ve skladech zadržováno zhruba 21 milionů litrů tvrdého alkoholu, do prodeje by tedy mohlo být uvolněno zhruba sedm milionů litrů.

EK a země EU vítají zmírnění české prohibice

Zmírnění prohibice, které ve čtvrtek vyhlásil ministr zdravotnictví Leoš Heger, přijali zástupci Evropské komise i všech členských zemí Evropské unie na expertním jednání v Bruselu s uspokojením. ČTK to řekl mluvčí EK Frédéric Vincent. Postoj Evropské unie se očekával, neboť již ve čtvrtek Ladislav Miko, jenž je jedním z nejvýše postavených představitelů generálního ředitelství EK pro zdraví a ochranu spotřebitelů, uvedl, že Brusel k novým českým krokům nemá zásadnější připomínky. Kvůli problémům s pančovaným alkoholem zákaz dovozu tvrdého alkoholu z ČR vyhlásily Polsko a Slovensko a z nečlenů EU rovněž Rusko. "Komise bude Ruskou federaci také informovat," uvedl mluvčí bez dalších podrobností.

První noc po zmírnění prohibice hlásily záchytky v ČR klid

První noc po čtvrtečním zmírnění dvoutýdenní prohibice se nenesla v duchu alkoholových večírků, záchytky po celé zemi hlásí klid. Hospodští se totiž stále báli tvrdý alkohol nalévat. Na záchytky se navíc dostávají často spíš pijáci krabicového vína, jehož prodej nebyl na rozdíl od lihovin s obsahem alkoholu 20 procent a více omezen. Jedovatý metylalkohol v lihovinách si už v Česku vyžádal 26 obětí. I přes dvoutýdenní zákaz prodeje tvrdého alkoholu se stále objevují nové případy otrav metylalkoholem. Ačkoliv policie odhalila zdroj původu pančovaných lihovin, na trhu může být stále kolem 15.000 litrů závadného alkoholu.

Ve vážném stavu jsou kvůli metylu v Ostravě a Havířově tři lidé

V moravskoslezských nemocnicích zůstávají i nadále tři pacienti ve vážném stavu po otravě metylalkoholem. Nejhůře je na tom stále třiatřicetiletý muž hospitalizovaný v tomto týdnu v Havířově na Karvinsku, který je ve vážném až kritickém stavu. Muž, který se do nemocnice dostal pozdě, je stále v bezvědomí a napojen na umělou plicní ventilaci. Dva lidé ve vážném stavu leží stále i v Městské nemocnici v Ostravě. Šedesátiletý muž je na ARO a o dva roky mladší muž leží na interním oddělení. V nemocnicích v Třinci na Frýdecko-Místecku a Ostravě skončili ve středu a ve čtvrtek po otravě metylalkoholem další tři lidé ve věku 29, 56 a 62 let. Jejich stav byl však už při přijetí stabilizovaný. Devětadvacetiletý mladík je hospitalizovaný v Třinci-Sosně a lékaři ho léčí alkoholem. Šestapadesátiletý a dvaašedesátiletý muž leží v ostravské fakultní nemocnici. Oba popíjeli společně, mladší skončil ve zdravotnickém zařízení už ve středu, staršího z mužů přesvědčili k návštěvě nemocnice policisté a byl přijat ve čtvrtek.

V Sokolově leží už tři pacienti s otravou metanolem

V sokolovské nemocnici leží už tři pacienti, u kterých se potvrdila otrava metanolem. Poslední dva si nebezpečný alkohol přivezli z Moravy. Uvedla to mluvčí nemocnice Petra Soukupová. Prvního pacienta přijali do nemocnice už ve středu. Pětapadesátiletý muž ze Sokolovska byl přijat s podezřením na otravu metylalkoholem, což rozbory potvrdily. Další dva pacienti jsou třiadvacetiletá žena a osmadvacetiletý muž. "Oba jsou ale v dobrém stavu a otrava si u nich zřejmě nevyžádá trvalé následky," uvedla Soukupová. Dobrý je i stav prvního pacienta. Jde o první tři případy otravy metanolem v Karlovarském kraji od vypuknutí metanolové aféry.

V Kralupech se střetli radikálové s odpůrci

Zhruba 150 pravicových radikálů se v pátek sjelo na osmý ročník Svatováclavské manifestace do Kralup nad Vltavou. V centru města se střetli se svými odpůrci, kterých bylo zhruba 300. Na místě zasahovalo také několik desítek policejních těžkooděnců. Vzduchem létaly podle zpravodaje ČTK skleněné lahve, ozývaly se výbuchy petard. Nikdo z účastníků patrně zraněn nebyl. Po hodině pochod bez dalších incidentů skočil uprostřed jednoho z kralupských sídlišť. Svatováclavskou manifestaci pořádají nacionalisté. Až do loňského roku se manifestace pravicových radikálů na svátek svatého Václava konaly v Kladně. První se uskutečnila v roce 2005.

Škoda začne do konce roku prodávat Citigo na zemní plyn

Škoda Auto nabídne ještě do konce roku svůj městský model Citigo s pohonem na stlačený zemní plyn. Bude to první sériový model značky na CNG. ČTK to potvrdili zástupci společnosti na pařížském autosalonu. Právě v Paříži automobilka Citigo na CNG má v předsériovém stavu. Škoda představila Citigo loni na podzim jako svůj nejmenší model. Vyrábí se v Bratislavě, stejně jako sesterské modely VW up! a Seat Mii. Stejně jako u up! by se i Citigo mohlo v budoucnu vyrábět i jako elektromobil. V minulosti již Škoda přišla s Octavií na LPG, tedy propan butan. Začala také testovat flotilu deseti octavií na elektrický pohon. S elektromobilem v sériové výrobě by měla přijít v roce 2014.

Ze sportu:

Hokejisté Sparty prohráli v předehrávce 6. kola extraligy s Třincem 3:4. Zatímco Oceláři úspěšně zvládli pátý ze šesti zápasů sezony a vyhoupli se do čela tabulky, kde vystřídali Brno, Pražané počtvrté za sebou vůbec nebodovali. Vítězný gól vstřelil ve 49. minutě obránce Vladimír Roth.

Hokejisté Lva Praha prohráli v desátém zápase v Kontinentální lize na ledě Metallurgu Magnitogorsk vysoko 1:6. Domácí o výhře rozhodli ve druhé třetině, v níž překonali brankáře Tomáše Pöpperleho hned pětkrát. Čtyřikrát se přitom prosadili v početní výhodě.

Tenistka Květa Peschkeová postoupila s Němkou Annou-Lenou Grönefeldovou do finále turnaje v Tokiu. V semifinále porazily po setech 1:6, 6:1 a 10:7 jiný německo-český pár Julia Görgesová, Barbora Záhlavová-Strýcová. Ve finále dvouhry se utkají obhájkyně loňského vítězství Agnieszka Radwaňská z Polska a Ruska Naďa Petrovová.

Komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR omezila Radku Matějkovi delegaci na pět kol za dvě chyby v duelu 7. kola první ligy mezi Plzní a pražskou Spartou. Hlavní sudí nesprávně nařídil pokutový kop pro Viktorii po přifilmovaném pádu Davida Limberského a na opačné straně chybně neodpískal penaltu po zákroku na hostujícího Ladislava Krejčího. Na pět kol má zastavenou činnost také delegát utkání Jaroslav Kubíček za špatné hodnocení.

Basketbalistům Nymburka ani třetí pokus probojovat se do Evropské ligy nevyšel. V semifinále kvalifikačního turnaje o nejprestižnější evropskou soutěž prohráli s italským celkem Cantú 83:89. Znovu se tak představí v Evropském poháru, kde budou obhajovat čtvrtfinálovou účast.

Sparťanské fotbalistky vstoupily úspěšně do Ligy mistryň. V úvodním kole zvítězily 3:0 na hřišti Sarajeva a mají tak na dosah postup. Ten musí ještě potvrdit 11. října v domácí odvetě na stadionu Viktorie Žižkov.

Český Trophy tým zůstal po čtvrtém dnu motocyklové soutěže Šestidenní v Německu na jedenácté pozici, na niž klesl ve středu. Šestice Martin Žerava, Jakub Horák, Robert Šíp, David Čadek, Michal Kadleček a Radek Toman ztrácí téměř dvě hodiny na vedoucí Francii, jež od prvního dne míří za celkovým vítězstvím.

Motocyklový závodník Karel Abraham zajel v trénincích na Velkou cenu Aragonie v třídě MotoGP devátý čas. Druhý český pravidelný účastník mistrovství světa Jakub Kornfeil byl v Moto3 čtrnáctý.

Počasí v Česku v pátek:

Polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Teploty 14 až 18, na východě kolem 21 stupňů.