Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Německý prezident přijede do ČR 10. října, možná navštíví Lidice

Německý prezident Joachim Gauck přijede na svou první návštěvu České republiky 10. října. Oznámil to jeho úřad. Program jednodenní cesty nezveřejnil, podle informací ČTK je kromě setkání s českým protějškem Václavem Klausem a premiérem Petrem Nečasem v jednání také Gauckova návštěva Lidic. Právě k 70. výročí vyhlazení této obce nacisty poslal letos v červnu Gauck Klausovi dopis, v němž ujistil, že si je Německo vědomo historické odpovědnosti za masakry v Lidicích a Ležákách a sdílí bolest nad oběťmi. Vyjádřil také obdiv nad odvahou československých výsadkářů, kteří v květnu 1942 spáchali atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, jenž se stal nacistům záminkou ke zlikvidování obou obcí. To, že v říjnu přijede německý prezident na státní návštěvu České republiky, oznámil už na konci srpna při setkání s českými velvyslanci Václav Klaus. Přesný termín ale tehdy neuvedl.

Premiér Nečas: Nemá smysl vláda, která neplní dohody a smlouvy

Vláda, která by jen přežívala v důsledku toho, že jeden z koaličních partnerů nebude schopen dodržovat koaliční dohody a smlouvy, nemá smysl, řekl premiér Petr Nečas (ODS). Platí to podle něj i za situace, že oním nespolehlivým vládním partnerem bude jeho vlastní strana. Podle Nečase je v takové situaci jediným poctivým řešením nový mandát pro novou vládu, která by vzešla z voleb. Předseda vlády těmito slovy reagoval na výzvu koaliční TOP 09, aby ODS dodržela uzavřenou koaliční dohodu v otázce rozpočtu a důchodové reformy. Předsednictvo TOP 09 apelovalo na ODS poté, co skupina poslanců občanských demokratů nepomohla koalici přehlasovat senátní veto balíčku daňových změn. Vláda normu, která kromě jiného od příštího roku zvedá obě sazby DPH o procento, potřebuje k přípravě rozpočtu na příští rok. Někteří poslanci ODS by mohli mít problémy také s přehlasováváním pondělního prezidentského veta jednoho z prováděcích zákonů chystané penzijní reformy.

Sněmovna zamítla novelu o opakovaném páchání přestupků

Opakované páchání některých přestupků trestným činem nebude. Sněmovna zamítla už v úvodním kole projednávání novelu Ústeckého kraje, podle níž by za ně hrozilo až dvouleté vězení. Sněmovna se dostala k předloze asi po roce od jejího podání. Podle krajských politiků měla novela pomoci řešit tehdy vypjatou situaci ve Šluknovském výběžku. Proti předloze se vyslovil také exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Aby přestupková recidiva fungovala, bylo by podle něho nutné zavést evidenci přestupků. Myšlenka podle Pospíšila ale špatná není a neměla by například u opakovaných drobných krádeží zapadnout. Trestným činem měly být podle předlohy opakované drobné krádeže, které lze nyní posuzovat jen jako přestupek.

Senát neuspěl s návrhem zrušit souhlas rodičů s léčbou dítěte

Poslanci zamítli senátní návrh na zrušení kritizovaného povinného souhlasu obou rodičů s léčbou dítěte. Sněmovna patrně dá přednost obdobné předloze, kterou podala skupina poslanců v čele s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09). Souhlas obou rodičů zavedl nový reformní zákon o zdravotních službách, způsobil tím ale problémy. Získat souhlas v případech, kdy rodiče žijí odděleně, bylo mnohdy nemožné. Šťastný i ministr Heger navíc poznamenali, že souhlas obou rodičů je podle zákona nutný jen pro zákroky, které mohou velmi negativně ovlivnit zdravotní stav pacienta. Heger se zmínil například o chemoterapii či amputaci. Nepočítalo se prý s výkladem, že půjde třeba i o očkování. Za propuštění senátní předlohy do výboru se přimlouvala například Soňa Marková (KSČM). Podotkla, že upravuje - na rozdíl od poslaneckého návrhu - i další problematické záležitosti. Senátorská novela, kterou připravovaly Česká lékařská komora a Svaz pacientů, měla odstranit podle jejích autorů nejzákladnější byrokratické překážky. Zrušila by se povinnost lékaře požadovat od pacienta po uplynutí 30 dnů nový informovaný souhlas s léčbou.

Metanol má už 26. oběť, stát bude víc hlídat jeho dovoz

Metylalkohol si v ČR vyžádal už 26 obětí. Pitva potvrdila otravu u šedesátiletého muže, kterého policie našla v jednom z ostravských bytů v pondělí. Několik dalších lidí leží ve vážném stavu v nemocnicích. Policie ovšem varovala veřejnost před několika dalšími lahvemi s alkoholem, které mohou mít toxický obsah. Zvýšení bezpečnosti trhu s alkoholem by měla v budoucnu zajistit větší kontrola dovozu metylalkoholu, řekl v úterý premiér Nečas. Možností je podle něj i zavedení daně na metylalkohol. Podrobnosti nových opatření by měla připravit pracovní skupina, v níž budou zasedat zástupci ministerstva zdravotnictví, zemědělství a ministerstva financí. Vláda by již ve středu mohla zmírnit úplný zákaz prodeje tvrdého alkoholu, uvolňovat se chystá i zákaz exportu. Do prodeje bude moci jít nově vyrobený alkohol s novými kolky a "rodokmenem", který prokáže jeho nezávadnost. Ministr zdravotnictví Leoš Heger také navrhne, aby restaurace a obchody dostaly 60 dní na opatření si dokladů o nezávadnosti svého nakoupeného alkoholu, jinak jej budou muset zničit.

Asociace hotelů je proti 60 denní lhůtě ke zjištění kvality alkoholu

Asociace hotelů a restaurací (AHR) nesouhlasí s návrhem 60 denní lhůty, který zřejmě restaurace a obchody dostanou na to, aby si sehnaly doklady o nezávadnosti svého nakoupeného alkoholu, jinak jej budou muset zničit. AHR to sdělila ČTK. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) návrh ve středu předloží vládě mezi opatřeními, jak zmírnit nyní platící úplný zákaz prodeje tvrdého alkoholu. Ve skladech obchodníků i u výrobců v Česku je nyní zadržovaných asi 22 milionů litrů alkoholu. Ministerstvo zdravotnictví navrhuje, že do prodeje též bude moci jít nově vyrobený alkohol s novými kolky a takzvaným rodokmenem, který prokáže jeho nezávadnost. Společně s uvolněním prodeje plánuje ministerstvo uvolňovat také export alkoholu do zahraničí. Premiér Petr Nečas (ODS) uvedl, že vláda zřejmě bude pracovat s několika variantami. Před novináři také zdůraznil, že v první fázi se bude jednat o "zúžení, nikoliv uvolnění prohibice".

Drábek požádá o další 1,3 mld. na dávky, peníze chce z nemocenské

Ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) se chystá požádat vládu a sněmovní rozpočtový výbor o dalších zhruba 1,3 miliardy korun na letošní dávky v hmotné nouzi. Chybějící sumu chce získat přesunem peněz z nemocenského pojištění. Kabinet by měl žádost pro poslance projednat na svém středečním zasedání. Letos mělo podle ministerstva práce do pomoci v hmotné nouzi plynout 5,56 miliardy korun. Dosavadní vývoj ukazuje, že bude potřeba asi 7,87 miliardy. Ministerstvo financí už dřív přidalo zhruba 556 milionů. Pomoc v hmotné nouzi zahrnuje příspěvek na živobytí, který se odvozuje od životního minima. Dále do ní patří i doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc. Už za první pololetí se na dávkách vyplatilo 3,65 miliardy korun, tedy dvě třetiny schváleného rozpočtu.

Evropská komise navrhuje Česku škrtnout 25 mld. Kč

Kvůli chybám při čerpání dotací Evropská komise předběžně navrhla neproplatit Česku asi miliardu eur, tedy zhruba 25 miliard korun. EK k tomu dospěla po auditech v tuzemských dotačních programech. Jednání s komisí ale budou pokračovat dál a je pravděpodobné, že nakonec bude neproplacená částka nižší. Pokud to navíc české úřady stihnou, budou moci peníze vyčerpat na náhradní projekty. Na dotaz ČTK to potvrdil náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braun. Největším "hříšníkem" je Operační program Doprava. Většina peněz, které nyní EK navrhuje Česku neproplatit, šla k příjemcům dotací právě přes tento program. Brusel má též pochybnosti o výdajích dotačních programů Životní prostředí, Severozápad a Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Lékaři zemí Visegrádu chystají hromadný protest, pacientů se nedotkne

Společný protest lékařů zemí Visegrádu bude v druhé půli listopadu. Bude symbolický a pacientů se nedotkne. Pokud se ale postoj vlád zemí V4 nezmění, připojí se lékaři ze Slovenska, Polska a Maďarska k protestu, který chystají čeští zdravotníci na příští rok. Ten už bude razantnější, aby donutil politiky k reakci, řekl ČTK předseda Lékařského odborového klubu (LOK) Martin Engel. Varianty listopadového symbolického protestu upřesnit nechtěl. K razantnímu protestu plánovanému na příští rok Engel uvedl, že jsou varianty, že se ho účastní všechny země V4, nebo alespoň některá z nich. Při dřívějších symbolických protestech měli odboráři na pracovním oděvu pásku, v nemocnicích byly vysvětlující letáky a konaly se happeningy. Podle analýzy Asociace českých a moravských nemocnic nedosahuje zdravotnictví v zemích V4 parametrů EU-15 ve výdajích ani indikátorech zdraví. ČR dává na zdravotnictví 6,8 procenta HDP, Polsko i Maďarsko po 7,4 a Slovensko 7,8 procenta. Průměr EU je 9,7.

STEM: Důvěra v EU a EP zůstává na historickém minimu

Důvěra Čechů v Evropskou unii (EU) se od posledního průzkumu v únoru nijak nezměnila a zůstává na historickém minimu. Stejné je to i v případě Evropského parlamentu (EP). Oběma institucím věří přibližně třetina lidí. Vyplývá to z výsledků aktuálního průzkumu agentury STEM. Důvěra v EU i v EP začala klesat v roce 2010. Česká republika vstoupila do Evropské unie v roce 2004, STEM však důvěru lidí v unii sledoval už od roku 1994. Největší podíl pozitivních hlasů zaznamenal v letech 1999 a 2000, kdy EU věřilo 62 procent lidí. Nad šedesátiprocentní hranici se důvěra Čechů v unii dostala i na počátku roku 2009, tedy během českého předsednictví. V posledních letech se však důvěryhodnost unie snižuje, od roku 2010 klesla z 53 procent na současných 37 procent.

V ČR se po Polsku uskutečňuje nejvíce fúzí a akvizic v regionu

Česko je co do počtu fúzí a akvizic dlouhodobě za Polskem druhou nejvýznamnější zemí v regionu střední a východní Evropy. České firmy, které byly předmětem transakcí, skončily více než z poloviny případů v rukou zahraničních investorů. ČTK o tom informovala společnost TPA Horwath, která analyzovala data od roku 2005 do pololetí 2012. Celkem 70 procent z celkového počtu evidovaných transakcí se uskutečnilo pouze v rámci čtyř zemí, a to Polska, ČR, Rumunska a Maďarska. K nejvyhledávanějším sektorům v celém regionu patří finanční služby (bankovnictví, pojišťovnictví, půjčky a leasingové služby), průmyslové produkty a služby (průmyslové vybavení a stroje, produkce železa a oceli, průmyslové služby) a potravinářství. V Česku byly nejatraktivnějším průmyslové produkty a služby, služby (IT a podnikové služby) a stavebnictví.

Občané mohou podepisovat petici za setrvání své nemocnice

Nemocnice, odbory, pacienti a zdravotně postižení vyhlásili kampaň za zachování současné nemocniční sítě v regionech. Hrozí prý zrušení až poloviny ze 189 nemocnic. Občané by se měli kandidátů do krajských voleb ptát na budoucnost své nemocnice. Mohou podepisovat petici nazvanou Občané, braňte svoje nemocnice! Novinářům to na tiskové konferenci oznámili členové petičního výboru. Petice požaduje od vlády a dalších výkonných orgánů státu odpovědnost za zachování dostupnosti nemocniční sítě obyvatelům všech regionů ČR. Zdravotní pojišťovny vypověděly všem nemocnicím smlouvy, vyprší na konci roku. Nyní se jedná o nových smlouvách, slíbeno ji má 55 nemocnic, další dohody prý budou až po říjnových volbách. Zatím ale žádná nemocnice od ledna příštího roku smlouvu podepsanou nemá.

Česká kosmická kancelář se ujme unikátní vesmírné encyklopedie SPACE 40

Česká kosmická kancelář (CSO) se chce ujmout internetové Velké encyklopedie družic a kosmických sond - SPACE 40, kterou založil přední český znalec a popularizátor astronautiky Antonín Vítek. Pravidelně ji chce profesionálně aktualizovat a modernizovat. Údaje je totiž nutné aktualizovat, opravovat, a doplňovat informace o nových vesmírných tělesech. Vítek zaznamenával všechny změny, například drah družic či jejich zánik. "Chceme ji proto převést do angličtiny a představit ji mezinárodní veřejnosti. Myslíme si, že pokud se podaří udržet obsahový potenciál a kvalitu, tak by mohla mít patřičnou odezvu i na mezinárodním poli," dodal šéf CSO Jan Kolář.Vítek v roce 1969 komentoval v Československé televizi přistání modulu z Apolla 11 na Měsíci, zatímco jeho přítel Karel Pacner z Mladé fronty referoval o dobytí Měsíce z amerického Houstonu. Vítek je spoluautorem mnoha knih o astronautice. Nejvíce si sám cenil internetové encyklopedie SPACE-40.

Přírodovědci chtějí zkoumat i propagovat krajinu Českého lesa

Přírodu v Českém lese na Tachovsku a Domažlicku budou studovat odborníci v celoevropském projektu GreenNet. Lokalita v česko-německém příhraničí se dostala mezi šest území, kde chtějí odborníci zkoumat přírodu, pomáhat ji chránit a propagovat. Projekt má také pomoci odstranit nebo zmírnit případné konflikty a střety zájmů mezi ochranou přírody a lidskou činností, například zemědělským využíváním. ČTK to řekl Ondřej Volf z občanského sdružení Ametyst, které se na projektu podílí. Kromě Českého lesa se mezi vybraná území dostala také jižní Morava. Oblasti podél bývalé železné opony, kam byl v minulém režimu omezený přístup, představují podle Volfa historický i přírodní fenomén. V Českém lese jsou to staré lesní komplexy, původní luční společenstva, rašeliniště a další bohatství. Součástí projektu je kromě přírodovědeckého zkoumání také setkávání s místními lidmi, starosty, zemědělci, lesníky i občanskými sdruženími.

Archeologové našli u Brna hrob z doby bronzové se zavražděnými

Archeologové objevili v uplynulých dnech při záchranném výzkumu v Podolí na Brněnsku hrob s kosterními pozůstatky čtyř lidí ze starší doby bronzové. Jde o ženu, dívku a dvě malé děti, které zemřely násilnou smrtí, řekl ČTK archeolog Jiří Kala. Zahynout mohly při útoku nepřátel na jejich osadu. Hromadné hroby z tohoto období se daří nacházet zřídka. Tento leží v místě budoucího parkoviště. Archeologové nejprve našli základy sídlištního objektu. Uprostřed objevili již před časem kostru zavražděné ženy. Kopání do větší hloubky v tomto místě přineslo ještě větší překvapení. Našli nový hrob lidí takzvané únětické kultury. Mezi ostatky byly pozůstatky 35leté ženy a 20leté dívky. Obě měly proražené lebky. Byl s nimi pochován i kojenec a osmileté dítě. Příčinu smrti se podle dosavadních nálezů nepodařilo určit. "Hrob nasvědčuje tomu, že tamní osada patrně čelila útokům nepřátel, což si vyžádalo oběti na životech. Muselo to být poměrně dramatické. U ženy a dívky jsme našli ozdoby - takzvané záušnice," doplnil Kala.

Krajané ocenili pět Češek, jejichž význam přesáhl české hranice

Pětice Češek, jejichž význam přesáhl hranice země, v úterý v sídle Senátu převzalo krajanské ocenění Významná česká žena ve světě. Cenu získaly bojovnice za lidská práva Olga Hrubá, exilové aktivistky Libuše Paukertová-Leharová a Jiřina Šilhánová, jazykovědkyně Marie Majtánová a modelka a zakladatelka charitativní nadace Tereza Maxová. "Naše cesty opravdu byly velice rozličné, šly z různých bodů do různých zemí v různých údobích a měly různý dopad. Ale spojovalo nás úsilí pro tuto zemi. Ocenění jsme dostaly kvůli tomu, že jsme dokázaly určitou loajalitu a věrnost této zemi, zemi krásné, zemi milované," řekla jménem oceněných Paukertová-Leharová. Cenu uděloval Mezinárodní koordinační výbor zahraničních Čechů, v jehož čele stojí krasobruslařka Ája Vrzáňová, ve spolupráci se senátní komisí pro krajany.

Ocenění jsou udělována od roku 2003, nikoliv ale každoročně. Letos byla předávána teprve popáté a zároveň poprvé v rámci oslav Dne české státnosti. Na slavnostní ceremoniál kvůli tomu přijely i některé dříve oceněné laureátky, například tenistka Hana Koželuhová, zakladatelka Ligy proti rakovině Eva Siracká, zakladatelka humanitárního hnutí Stonožka Běla Jensen nebo Mathilda Nostizová, která dlouhodobě pomáhá zrakově postiženým. Hlavní cenou je bronzová soška, která symbolizuje ženu - rodičku rodící se z vejce. Její autorkou je česko-kanadská sochařka Lea Vivot. Laureátky dostaly také zlatou brož s českým granátem.

Ze sportu

Česká tenistka Petra Kvitová vypadla na turnaji v Tokiu nečekaně hned ve druhém kole a neobhájila body za loňskou semifinálovou účast. Turnajová čtyřka podlehla Chorvatce Petře Martičové dvakrát 4:6.

Česká fotbalová reprezentace do 17 let zvládla vstup do první fáze kvalifikace o postup na mistrovství Evropy a v Kyjově porazila Rusko jasně 3:0. V druhém utkání jedenácté skupiny se od 16 hodin utká Dánsko s Černou Horou.

Český hokejista Kamil Kreps se uchází o angažmá v Klotenu. Sedmadvacetiletý útočník, který v létě předčasně skončil v Barysu Astana a poté i ve Slovanu Bratislava, je podle deníku Tages-Anzeiger tento týden ve švýcarském celku na testech.

Počasí v Česku ve středu:

Bude polojasno, večer pak v Čechách až oblačno. Nejvyšší teploty 22 až 26°C.