Zprávy

0:00
/
0:00

EK: Češi musí informovat Brusel, než zruší zákaz vývozu alkoholu

Česká republika musí podle Evropské komise informovat Brusel, než zruší svůj zákaz vývozu tvrdého alkoholu. Následně by mělo jít o "společné rozhodnutí". ČTK a Českému rozhlasu to řekl mluvčí komise Frédéric Vincent. EK vítá zákaz exportu tvrdého alkoholu, dodal mluvčí. Hlavní je teď ale nalezení zdroje, odkud se pančovaný alkohol šíří. Ministr zdravotnictví Leoš Heger ve čtvrtek večer s okamžitou platností zakázal český vývoz nápojů s obsahem alkoholu přes dvacet procent. Podle premiéra Petra Nečase chtěla export z ČR zakázat Evropská unie, pokud by k tomu Praha nepřistoupila sama, přičemž by mohlo jít až o dva měsíce. Bruselu vadilo, že Česko zprvu zavedlo prohibiční opatření jen na svém území. Tento krok z minulého týdne se exportu netýkal. Evropská komise upozornila, že v EU s jednotným trhem, kdy zboží může unií volně putovat, by podobné restriktivní opatření nemělo být omezeno jen na jeden stát.

Rusko zakázalo dovoz tvrdého alkoholu z Česka

Ruská hygienická služba vyhlásila zákaz dovozu tvrdého alkoholu z Česka kvůli případům otravy metanolem. Oznámila to agentura Interfax. V případě Polska a Slovenska obdobný zákaz Moskva dosud zavedla. Krok ruských úřadů následoval poté, co český ministr zdravotnictví Leoš Heger ve čtvrtek večer zakázal český vývoz nápojů s obsahem alkoholu přes dvacet procent, a to s okamžitou platností. Podle expertů rozhodnutí Moskvy nejspíše znamená, že o případném zrušení zákazu rozhodnou sami Rusové. "Jedním z rozhodujících důvodů byla okolnost, že samo Česko rozhodlo o zákazu vývozu lihovin do Evropské unie," objasnil. Podle dostupných údajů se v Rusku výrazně prosazuje české pivo, ale objem vyvážených lihovin je zanedbatelný, za osm měsíců představovaly jen 0,3 procenta ruského trhu, přičemž lví díl připadal na becherovku. Mnohem významnější je dovoz destilátů z Polska.

Výrobci: Stát by měl stáhnout značky s metanolem

Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL) odmítá dosavadní vládní prohibiční opatření, která podle ní žádným způsobem neřeší problém s otravami metanolem. Unie odmítá i nové kolky a tzv. rodné listy pro lihoviny. Výrobci alkoholu naopak navrhují vládě, aby stáhla z prodeje všechny značky, ve kterých byla nalezena zvýšená hladina metanolu. Zástupci UVDL to oznámili na tiskové konferenci. Výrobci lihovin požadují také zrušit zákaz prodeje výrobků, které prošly kontrolou výrobních šarží, a tím současně umožnit obnovení exportu. Naopak u nedohledatelných lihovin doporučuje unie prodej zakázat. Prohibiční opatření vlády jsou prý bezprecedentní a způsobují nevratné škody nejen na reputaci českých výrobců lihovin. Primárně postihují pouze legální a renomované výrobce, neřeší současnou situaci a paradoxně vytváří sekundární rizika se všemi jejich důsledky. Problémem v ČR je především černý trh s alkoholem. Ten představuje 25 až 30 procent trhu s alkoholem, v ostatních zemích EU to je méně než deset procent.

Sobotka žádá, aby kvůli otravám prověřil Kalousek činnost celníků

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) by měl v souvislosti s nynějšími hromadnými otravami metylalkoholem prověřit činnost české celní správy v uplynulých letech, řekl dnes novinářům předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Ministři by také podle něj měli sdělit, zda byli seznámeni se zprávou detektivní kanceláře, kterou si před několika lety zadali renomovaní výrobci lihu a která měla mapovat český černý trh s lihovinami. Na vzniku zprávy se tehdy podle Sobotky měl podílet jako soukromý detektiv i nynější ministr vnitra Jan Kubice.

V Moravskoslezském kraji se otrávil další člověk, první je v Pardubickém

V Moravskoslezském kraji se metylalkoholem otrávil další člověk, třiapadesátiletý muž je v péči lékařů frýdecko-místecké nemocnice. Policisté v kraji v souvislosti s kauzou jedovatého alkoholu zadrželi další podezřelé. Počet zadržených se tak zvýšil na 23 lidí. Jsou mezi nimi čtyři ženy. Obviněno dosud bylo 16 lidí, 11 z nich soud poslal do vazby. Metylalkohol si na severu Moravy vyžádal 13 obětí. Od září bylo v kraji hospitalizováno v souvislosti s otravou metylalkoholem několik desítek lidí, někteří už byli propuštěni do domácího léčení. Mnozí však budou mít trvalé následky, především poškozený zrak. Nejvíce pacientů bylo z Havířova. V České republice podle posledních oficiálních informací už zemřelo na otravu metanolem 23 lidí. První člověk se otrávil v Pardubickém kraji. Muž z Třemošnice na Chrudimsku leží v nemocnici v Čáslavi. Je mimo nebezpečí života. ČTK to řekl ředitel Krajské hygienické stanice Pardubického kraje Antonín Vykydal.

Moravskoslezská policie obvinila dalších sedm lidí

Moravskoslezská policie v posledních hodinách obvinila v souvislosti s otravami jedovatým alkoholem dalších sedm lidí. Celkem jich stíhá 23, jedenáct z nich je ve vazbě. Obvinění si vyslechly i čtyři ženy. ČTK to řekla mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková. Metanol už v na severu Moravy a ve Slezsku zabil 13 lidí, v celé zemi 23. Zdravotní stav tří pacientů, kteří se otrávili metanolem a jsou v moravskoslezských nemocnicích, je vážný až kritický. Ostatní jsou na tom lépe, lékaři je přemisťují na standardní oddělení či propouštějí domů. Mnozí však budou mít trvalé následky, především poškozený zrak. Nejvíce pacientů bylo z Havířova.

Zlínská policie v Opavě zajistila 6000 litrů podezřelé tekutiny

Zlínští kriminalisté při čtvrtečním zátahu v Opavě zajistili 6000 litrů tekutiny. Na místo je dovedla jedna z "horkých stop". "Materiál byl odeslán na expertizu, čekáme na výsledky," řekla rajská policejní mluvčí Jana Macalíková. Razie se týkala skladu v centru Opavy, kde bývala výrobna cukrovinek a nyní prostory využívá řada firem. Podle České televize byl v souvislosti se zátahem zadržen jeden člověk. Zlínští kriminalisté již dříve v metanolové kauze obvinili sedm lidí, z toho šest ze Zlínska. Jako první byl obviněn provozovatel večerky na zlínském sídlišti Jižní Svahy, kde nakupovali alkohol lidé, jež se otrávili metanolem. Sedmatřicetiletý muž čelí obvinění z porušení předpisů o nálepkách a jiných předmětech k označení zboží. Stíhán je na svobodě, hrozí mu až tři roky. Stejně na tom jsou osmatřicetiletý a o rok starší muž, jejichž obvinění policie oznámila v sobotu. Všichni tři zřejmě v případu patří mezi 'menší ryby', konečné prodejce.

Celníci odhalili na Těrlicku nelegální stáčírnu alkoholu

Nelegální stáčírnu alkoholu odhalili ve čtvrtek celníci na Těrlicku. V rodinném domku našli téměř 2600 litrů alkoholu a etanolu. Orientační zkouška na přítomnost metylalkoholu ale byla negativní, řekla mluvčí Celního ředitelství Ostrava Pavla Zdobnická. Únik na spotřební dani byl vyčíslen téměř na 560.000 korun. "Šlo o tříčlennou skupinu lidí, která přepracovala a skladovala líh neznámého původu, ze kterého vyráběla alkoholické nápoje různých značek," uvedla Zdobnická. Dodala, že nelegální alkohol byl vyráběn a stáčen v "otřesných podmínkách" bez dodržování jakýchkoliv hygienických předpisů. Na místě byly rovněž odebrány vzorky ze zajištěného lihu a vyrobených alkoholických nápojů. Všechno zboží je nyní ve střeženém skladu celního úřadu. Zadržení jsou podezřelí ze zkrácení daně a jiné povinné platby.

Vláda chce samosprávám nastavit přísnější pravidla hospodaření

Zásadní změny chystá vláda v pravidlech pro hospodaření obcí a krajů. Omezit by měla korupci. Kabinet návrh zákona o obcích a krajích z dílny ministerstva vnitra projedná ve středu. Pokud projde schvalovacím procesem, jak si vláda přeje, začne platit od 1. ledna 2014. Přísnější by měla být pravidla pro nakládání s majetkem obcí a krajů i kontrola v orgánech územní samosprávy. Návrh obsahuje také zavedení povinného zveřejňování výstupů z jednání zastupitelstev a ze schůzí rady. Zveřejňovány mají být také informace o uzavřených smlouvách o nakládání s majetkem a to, jak ten který zastupitel hlasoval. Norma má také zavést povinnost přijmout na úrovni volených zástupců obcí a krajů etické kodexy.

Schwarzenberg bude ve Washingtonu jednat s Clintonovou

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se dnes ve Washingtonu setká s šéfkou americké diplomacie Hillary Clintonovou. Jednat budou zřejmě o situaci v muslimském světě, válce v Afghánistánu a postupu vůči íránskému jadernému programu. Setkání by se mohlo dotknout i česko-americké dohody na ochranu investic. O ní jednal Schwarzenberg s Clintonovou, když se sešli ve Washingtonu na jaře 2011. Češi chtějí změnu dohody, protože ji považují za nevýhodnou a za zdroj častých arbitráží. Šéfka americké diplomacie tehdy přislíbila úpravu vzájemné smlouvy. Obě strany o ní ale od té doby stále jednají. Poté čeká ministra setkání s poradkyní amerického prezidenta pro lidská práva Samanthou Powerovou a oběd s bývalou americkou ministryní zahraničí českého původu Madeleine Albrightovou. Zúčastní se také slavnostního večera na počest Miloše Formana, ten se ale z účasti omluvil ze zdravotních důvodů. V sobotu pak Schwarzenberg odjede z Washingtonu do New Yorku na zasedání Valného shromáždění OSN. Českou delegaci na něm tradičně povede prezident Václav Klaus.

Ministři obrany ČR a Švédska budou jednat o pronájmu gripenů

Pokračování pronájmu nadzvukových stíhaček Gripen bude tématem jednání mezi švédskou ministryní obrany Karin Enströmovou a jejím českým protějškem Alexandrem Vondrou. Enströmová kvůli noční schůzce přiletí dnes večer do Ostravy. Zúčastní se i Dnů NATO, které začínají v Mošnově. Pronájem 14 švédských stíhaček za 19,6 miliardy korun v roce 2004 schválila vláda Vladimíra Špidly. Smlouva má vypršet v roce 2014. Kabinet v únoru rozhodl, že se před vypsáním otevřeného tendru ještě pokusí vyjednat se švédskou stranou pokračování pronájmu na několik dalších let do doby, než se zlepší ekonomická situace. Premiér Petr Nečas v létě označil švédský přístup za nevstřícný. Uvedl, že ČR do konce listopadu připraví podklady pro případný tendr.

Velitelem humanitárního týmu pro syrské uprchlíky v Jordánsku bude Čech

Náměstek krajského ředitele pro integrovaný záchranný systém Moravskoslezského kraje Vladimír Vlček bude velitelem speciálního týmu, který bude koordinovat distribuci humanitární pomoci EU do Jordánska kvůli přílivu syrských uprchlíků. ČTK to dnes sdělila mluvčí hasičů Nicole Zaoralová. V Sýrii již osmnáctým měsícem pokračuje povstání proti režimu dlouholetého prezidenta Bašára Asada, a proto mnoho lidí uprchlo do sousedního Jordánska. Podle syrské opozice si konflikt vyžádal několik desítek tisíc obětí, z velké části civilistů. Desítky mrtvých i raněných lidí si podle opozice vyžádal také čtvrteční letecký útok syrské armády na čerpací stanici na severu země. Vlček byl podle Zaoralové vybrán jako velitel pětičlenného týmu zejména díky tomu, že má za sebou řadu zahraničních zkušeností. Působil například jako šéf týmu Monitorovacího a informačního střediska EU po ničivém zemětřesení a tsunami v Japonsku v březnu 2011, ale i v misích v Namibii a Tádžikistánu.

Odboráři očekávají příští rok pokles HDP až o 1,5 procenta

Českomoravská konfederace odborových svazů očekává příští rok reálný pokles ekonomiky o 1,0 až 1,5 procenta. To by znamenalo pokles příjmů státního rozpočtu o 20 až 25 miliard Kč. ČMKOS o tom informovala na tiskové konferenci. Ministerstvo financí předpokládá pro rok 2013 reálný růst HDP o jedno procento. Odboráři také nesouhlasí s návrhem státního rozpočtu, který předložilo ministerstvo financí. Za jeho základní nedostatek považují to, že příjmová i výdajová strana jsou založeny na působení zákonů, které doposud nebyly schváleny. Novinářům to řekl předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil. Ministerstvo financí počítá se schodkem státního rozpočtu 100 miliard korun. Rozpočet musí vláda schválit a předložit Sněmovně do konce září. Premiér Petr Nečas dříve uvedl uvedl, že pokud vláda bude diskutovat o přesunech peněz v rozpočtu, tak půjde jen o kosmetické změny v řádech miliard korun.

Lidovky: Ministr Kubice poslal kontrolu do České pošty

Ministr vnitra Jan Kubice poslal do České pošty kontrolu. Důvodem jsou výsledky auditu, který ukázal, že si pošta nechává zhruba 200 milionů korun určených na provoz datových schránek. Uvedl to server Lidovky.cz. Česká pošta dostává od ministerstva vnitra na informační systém datových schránek 700 milionů Kč, ale jejich provozovatel, Telefónica, si účtuje půl miliardy. Kontrolní komise, kterou vede Kubiceho náměstek Radek Šmerda, v těchto dnech zjišťuje, kam se ztrácí zbylých 200 milionů. Institut státní kontroly schválila v roce 1991 Česká národní rada proto, aby ministerstva a další orgány státní správy mohly dbát na správné hospodaření s finančními a hmotnými prostředky České republiky, doplnily Lidovky.cz.

NSZ se nebude zabývat kauzou Pavla Drobila

Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) nebude znovu otevírat kauzu někdejšího ministra životního prostředí a místopředsedy ODS Pavla Drobila, sdělila dnes ČTK mluvčí NSZ Helena Markusová. Politik byl podezřelý z toho, že se pokusil podplatit bývalého šéfa Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Libora Michálka. Policisté kauzu odložili v červnu, jejich rozhodnutí potvrdili následně i žalobci. Podle Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 se nepotvrdilo podezření, že by Drobil Michálka podplácel nebo ho vydíral. Ke stejnému závěru dospěli žalobci již loni, tehdy ale nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman případ znovu otevřel a uložil kriminalistům doplnit dokazování. Podle dnešního vyjádření Markusové NSZ přezkoumávalo kauzu již dvakrát.

Energetici připojili první výrobní blok Temelína k síti

Energetici v noci na dnešek připojili po opravě první výrobní blok Jaderné elektrárny Temelín k síti. Po půlnoci dosáhl plného výkonu. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták. Blok byl odstaven v pondělí v noci. Při kontrolách při zvyšování výkonu reaktoru po plánované odstávce byla zjištěna netěsná průchodka mezi generátorem a jedním ze tří zapouzdřených vodičů. Půchodka nejde opravit za provozu, proto byl reaktor na tři dny odstaven. Plánovaná odstávka na prvním výrobním bloku začala 28. července a skončila v pátek. Trvala 48 dnů, proti původnímu harmonogramu o dva dny méně. Energetici při odstávce vyměnili 43 palivových souborů v reaktoru. Na druhém bloku odstávka trvala od 11. května do 27. června a energetici ji zvládli s čtyřdenním předstihem.

Hradecký soud zamítl žalobu proti vyvlastnění pozemků pod D11

Hradecký krajský soud zamítl žalobu Lubomíra Bažanta a jeho sestry proti rozhodnutí o vyvlastnění parcel pod dálnicí D11. Žalobci požadovali u soudu zrušení vyvlastnění zhruba 3500 metrů čtverečních nedaleko Praskačky, se státem chtěli jednat o prodeji parcel za vyšší cenu. Bažant řekl, že se proti verdiktu odvolá. Stát Bažantovi nabídl odkup pozemků za 63 korun za metr čtvereční, on však chtěl jednat o vyšší ceně. Rozhodnutí o vyvlastnění vydala radnice v Lázních Bohdaneč, v roce 2005 rozhodnutí nabylo právní moci poté, co Krajský úřad Pardubického kraje zamítl Bažantovu stížnost. Dálnice D11 z Prahy na Hradec Králové zatím kvůli dlouholetým sporům o pozemky s Ludmilou Havránkovou končí několik kilometrů před Hradcem. Chybějící úsek dálnice by se měl začít stavět v březnu 2013 a dokončen by měl být do října 2014. Podle odhadů by dokončení stavby mělo stát zhruba 1,5 miliardy korun.

České muzeum stříbra v Kutné Hoře přivítalo 110.000. návštěvníka

České muzeum stříbra v Kutné Hoře dnes přivítalo 110.000. návštěvníka letošní sezony. Štěstí padlo na žáky základní školy Nové Dvory, kteří si zakoupili vstupenky na druhý prohlídkový okruh. Dostali glejt opravňující k mimořádné prohlídce všech expozic a upomínkové balíčky, sdělila ČTK pracovnice muzea Kateřina Vavrušková. Za celý loňský rok si expozice v Hrádku, Kamenném domě a Tylově památníku prohlédlo přes 115.000 lidí, skoro o 10.000 více než předloni. Teoreticky by tak letos mohl padnout nový návštěvnický rekord. České muzeum stříbra vzniklo na základech archeologického sboru Vocel, který si v roce 1877 vytyčil za své poslání sbírat, chránit a propagovat písemné a umělecké památky regionu. Soustřeďuje se na dějiny Kutné Hory jako královského horního města, na středověké důlní a mincovní památky, geologii kutnohorské oblasti a numismatiku.

Cenu Jaroslava Seiferta dostane Vladimír Binar

Cenu Jaroslava Seiferta letos dostane literární vědec, editor, spisovatel a překladatel Vladimír Binar. Prestižní ocenění, které už od roku 1986 udílí Nadace Charty 77, získal za svůj povídkový triptych Číňanova pěna. Laureát cenu dostane 16. října v rezidenci pražského primátora spolu s odměnou 250.000 korun. ČTK to dnes sdělili organizátoři ceny. Vladimír Binar se narodil v roce 1941. Z politických důvodů nebyl po maturitě přijat na vysokou školu, a tak pracoval jako papírenský a betonářský dělník. Později vystudoval bohemistiku a filozofii na FF UK. Zprvu vyučoval na katedře literatury, v době normalizace se však živil jako překladatel. Kromě oceněného souboru je autorem dalších próz a veršů (Playback, Emigrantský snář, Hlava žáru), napsal knihu Čin a slovo o Jakubu Demlovi, překládá z francouzštiny a od roku 1990 opět vyučuje na FF UK.

Pohřeb Radoslava Brzobohatého zaplnil strašnické krematorium

Pražské krematorium ve Strašnicích dnes bylo místem posledního rozloučení s oblíbeným divadelním a filmovým hercem Radkem Brzobohatým. Náhle zemřel uprostřed práce 12. září, pouhý den před svými osmdesátinami. Obřadní síň nestačila zájmu smutečních hostů, smuteční akt byl proto zvukem i obrazem přenášen na prostranství před krematoriem. Mezi přítomnými byla spolu s rodinou jeho bývalá manželka Jiřina Bohdalová, s níž natočil legendární trezorový snímek Ucho a po 40 letech se s ní na filmové plátno vrátil v romanci Vrásky z lásky. Dále přišli například režiséři Jiří Strach, Jiří Svoboda a Zdeněk Troška, herci Jiří Bartoška, Miroslav Donutil, Ivan Trojan, Eliška Balzerová, Jana Štěpánková, Pavel Zedníček, Václav Postránecký, Jan Kačer a Květa Fialová. Vzdát poctu svému kamarádovi přišli také herci z divadla nesoucího jeho jméno. Z nich Petr Oliva a Karel Hábl zastoupí Brzobohatého v rolích, v nichž tam exceloval - Oliva v komedii Klec bláznů, Hábl v představení beze slov Tančírna.

Netradiční výstava připomene spisovatele Karla Poláčka

Spisovatele Karla Poláčka připomíná netradiční pouliční výstava v centru Prahy. Na čtyřech plakátových sloupech jsou vylepené kopie fotografií a dokumentů z jeho života, úryvky z jeho děl literárních či drobná díla žurnalistická nebo snímky z filmů na motivy jeho románů. Výstavu připravili manželé Eugen a Zuzana Brikciusovi, kteří již dříve podobně připomněli životy a tvorbu Jaroslava Seiferta a Voskovce s Werichem. Spisovatele Poláčka připomínají u příležitosti letošního 120. výročí jeho narození. Čtyři sloupy polepené nezvyklými plakáty stojí u Masarykova nádraží v ulici V Celnici, na Ovocném trhu, na rohu Václavského náměstí a Jindřišské ulice a v Křižovnické ulici u Palachova náměstí.

V Jiřském klášteře je výstava Libenského i mladých sklářů

Jiřský klášter na Pražském hradě hostí výstavu prací sklářských výtvarníků. Vystavena jsou díla klasiků českého uměleckého sklářství Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové a exponáty z mezinárodní sklářské soutěže, která nese právě Libenského jméno. Ve čtvrtém ročníku soutěže zvítězila japonská autorka Nacuho Enomotová. Porota ocenila sochařské kvality jejího rozměrného objektu Potrait of Capacity 68.000 cm3; která zobrazuje imaginární portrét blízké osoby. Druhou cenu získala Češka Zuzana Kubelková, třetí cenu má Slovák Andrej Jančovič. Libenského cena je pro začínající skláře příležitostí předvést své absolventské práce na mezinárodní úrovni. Pro jejího laureáta je připraven studijní pobyt na sklářské škole Pilchuck Glass School v USA. Letos se o cenu ucházelo 48 studentů z více než deseti evropských zemí, Japonska, Austrálie, USA, Koreje a Číny. Iniciátorem projektu je Pražská galerie českého skla.

Sport

Hokejisté pražského Lva porazili v utkání Kontinentální ligy Omsk 3:1 a vyhoupli se do čela celé soutěže. Před dosud nejvyšší návštěvou na KHL v Praze 9033 diváků zařídil pátou výhru svěřenců Josefa Jandače za sebou kapitán Jiří Novotný gólem z 48. minuty, obě zbývající branky dal Jakub Klepiš. V sestavě Pražanů již naskočily do hry ofenzivní posily z NHL Jiří Hudler z Calgary a Jakub Voráček z Philadelphie.

Ve znamení návratu Jaromíra Jágra do domácího prostředí kladenského zimního stadionu a startu některých dalších hvězd ze zámořské NHL se dnes ponese 3. kolo hokejové extraligy. Jágr a spol. mohou po středeční porážce se Slavií v zaplněné O2 areně složit reparát proti Vítkovicím. České Budějovice čeká duel s Libercem.

Hokejisty Kladna posílí při výluce v NHL také Tomáš Kaberle z Montrealu. Mistr světa z Vídně z roku 2005 a loňský vítěz Stanleyova poháru s Bostonem pravděpodobě poprvé nastoupí ve středečním utkání v pražské O2 areně proti Pardubicím. Rytíři tak budou mít po předchozím angažování Marka Židlického z New Jersey a útoku s majitelem klubu Jaromírem Jágrem z Dallasu, Tomášem Plekancem z Montrealu a Jiřím Tlustým z Caroliny kompletní pětku posil ze zámoří.

Fotbalisté Plzně vstoupili do základní skupiny Evropské ligy domácím vítězstvím 3:1 nad Académikou Coimbra. Vítěz Portugalského poháru sice vedl po gólu Wilsona Eduarda z brejku, ovšem Plzeň v druhé půli potvrdila převahu a skóre otočila. Pomohl jí k tomu i kuriózní gól kapitána Pavla Horvátha hlavou po chybě brankáře. Vítězství zařídil Michal Ďuriš, v závěru tři body zpečetil František Rajtoral.

Fotbalisté Sparty v základní skupině Evropské ligy prohráli 1:2 s Lyonem. Úřadující český vicemistr hodinu odolával tlaku domácího týmu, pak ale během tří minut dvakrát inkasoval. Skóre otevřel Gomis, pojistku přidal López. Za hosty snížil střídající Krejčí. Druhý zápas skupiny sehrají Letenští 4. října doma s finalistou minulého ročníku Bilbaem.

Cyklista Martin Bláha z Dukly Praha vyhrál mezinárodní bodovací závod na 50 km o Přilbu Moravy. Druhý na brněnském velodromu skončil obhájce prvenství a čtyřnásobný vítěz tohoto závodu Milan Kadlec. Převahu cyklistů pražské Dukly završil třetím místem Marek Mixa.

Česká tenistka Klára Zakopalová skončila na turnaji v Soulu ve čtvrtfinále. Sedmá nasazená hráčka nestačila na bývalou světovou jedničku Carolinou Wozniackou a s Dánkou prohrála po setech 2:6 a 3:6. Zakopalová turnaj v Soulu předloni vyhrála, loni došla do semifinále a letos vypadla ještě o kolo dříve. S Wozniackou prohrála i třetí vzájemný zápas v kariéře.

Počasí:

Moravě a ve Slezsku čekáme srážky, v Čechách budou postupně ustávat. Teploty zítra 14 až 18 stupňů Celsia.