Zprávy

Syrské úřady propustily zadržovanou Česku, uvedla diplomacie

Syrské úřady propustily Češku Sandru Bitarovou, která byla zadržována od konce června, sdělil ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář. Žena je podle českého velvyslanectví v Damašku v pořádku a zdravá. Bitarová byla podle dřívějších neoficiálních informací zadržena pro podezření z podpory opozičních rebelů. Zatkla ji syrská tajná policie. V Sýrii proti sobě bojují povstalci a zastánci režimu prezidenta Bašára Asada. Rebelové usilují o Asadův odchod. Navzdory nepokojům zůstává česká diplomatická mise v Sýrii aktivní v konzulární i politické oblasti, zopakoval Kolář. Zastupitelské úřady některých jiných států ambasády naopak uzavřely. Podle České televize Bitarová v Sýrii žije trvale a pracuje v damašské reklamní agentuře. Její otec je Syřan, sama má ale i české občanství. Podle rodiny se Bitarová o politiku nezajímá, zatčení ovšem může souviset s jejím otcem, který je umírněný opoziční aktivista a patří mezi kritiky režimu. Žena byla syrskou policií na jeden den zadržena už letos v březnu. České ministerstvo zahraničí k tomu prý tehdy od syrské strany nedostalo žádné vysvětlení.

Badmintonista Koukal přivedl na Olympijský stadion v Londýně českou výpravu

Badmintonista Petr Koukal v roli vlajkonoše přivedl při slavnostním zahájení v pátek na plochu Olympijského stadionu v Londýně českou výpravu, jež má dohromady 133 členů. Olympijských her se zúčastní zhruba 10.500 sportovců ze 204 zemí, jejichž výpravy ještě před oficiálním zahájením absolvovaly tradiční nástup na plochu. Češi se s narážkou na tradičně deštivé britské počasí představili v holinkách a s deštníky v rukou. V české výpravě je 133 sportovců a mezi medailové naděje patří oštěpařka Barbora Špotáková, veslaři Ondřej Synek a Miroslava Knapková, biker Jaroslav Kulhavý či vodní slalomáři.

Pirátská strana zorganizovala protest proti projektu Indect

Proti evropskému projektu Indect protestovaly v pražských Holešovicích asi tři desítky lidí. Před budovu Úřadu pro ochranu osobních údajů je svolala Česká pirátská strana. Projekt financovaný EU, jehož cílem je propojit a počítačově vyhodnocovat data ze sledovacích kamer, vidí piráti jako možnou hrozbu lidské svobodě. Vadí jim, že systém bude potenciálně přistupovat ke každému občanu Evropské unie jako ke zločinci, kterého je třeba sledovat. Místopředseda pirátské strany Mikuláš Ferenčík varoval také před tím, že primární vyhodnocování hrozeb provádí stroje a lidé až zpětně kontrolují, zda se nejednalo o planý poplach. "Je jisté, že bude celá řada falešně obviněných," míní Ferenčík.

Ministr rozhodne o postu vrchního pražského žalobce příští týden

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek chce rozhodnout o návrhu na jmenování vrchního státního zástupce v Praze příští týden. Oznámil to po setkání s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem. Zeman podle své mluvčí Heleny Markusové uvítal, že ministr stanovil termín, do kdy se o návrhu na jmenování vrchního státního zástupce v Praze rozhodne. Navrhuje obsadit tento post ústeckou žalobkyní Lenkou Bradáčovou. Ministr přišel minulý týden s tím, že by se na pozici mohlo vypsat výběrové řízení. Zeman s tím ale kvůli možným právním problémům nesouhlasil.

E15.cz: Chrenek daroval Fischerovi 9 milionů na volební kampaň

Spolumajitel Třineckých železáren Tomáš Chrenek daroval expremiérovi Janu Fischerovi devět milionů korun na kampaň před prezidentskými volbami. Uvedl to server E15.cz. "Je to dar na podporu dobré věci. Ze svých prostředků z úspěšného podnikání budu podporovat věci veřejného zájmu nejen v oblasti neziskových a charitativních nebo kulturních projektů," řekl serveru Chrenek. Fischerova kancelář uvedla, že dar splňuje pravidla pro financování Fischerovy kampaně. "Velmi si příspěvku pana Chrenka vážím. Bude využit na úhradu zařízení, materiálu a služeb, nezbytných pro realizaci volební kampaně," řekl E15.cz Fischer.

Firma Diag Human stáhla návrh na exekuci českého majetku v USA

Společnost Diag Human, která chce od Česka miliardy kvůli údajně zmařenému obchodu s krevní plazmou, stáhla v USA návrh na exekuci českého majetku. Sdělilo to tiskové oddělení ministerstva zdravotnictví. Podle ministerstva Diag neuspěl s návrhem exekuce a celé exekuční řízení v USA tím končí. První náměstek ministra Marek Ženíšek (TOP 09) uvedl, že se tím potvrzuje skutečnost, že strategie ČR ve sporu s Diag Human je naprosto správná. Z pohledu ministerstva mohlo hrát roli také "špatné PR" Diagu v USA, k němuž přispělo zatčení a uvalení vazby na předsedu představenstva firmy Michaela Balboi za finanční podvody v USA. Diag si nárokuje mnohamiliardové odškodnění. Rozhodci mu v roce 2008 přiznali náhradu škody 8,9 miliardy korun. Podle ministerstva zdravotnictví i Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových ale arbitráž stále pokračuje.

ŘSD zastavilo dostavbu D8 u Řehlovic

Ředitelství silnic a dálnic České republiky zastavilo na základě úterního rozsudku Krajského soudu v Ústí nad Labem dostavbu chybějícího úseku D8 u Řehlovic. Z úterního rozsudku vyplývá, že ŘSD nemá v současné době k dispozici pravomocné stavební povolení. Ústecký krajský soud v úterý zrušil rozhodnutí krajského úřadu, který odmítl odvolání ekologů proti vydanému stavebnímu povolení na dostavbu zbývající části dálnice D8. Rozhodnutí z 20. dubna fakticky umožnilo začátek stavebních prací na zbývajícím úseku. Žalobu na stavební povolení podala litoměřická Společnost ochránců životního prostředí kvůli nedostatečnému řízení EIA. Krajský úřad musí nově rozhodnout do dvou měsíců. Úsek přes České středohoří je poslední, který zbývá na dálnici z Prahy do Podkrušnohoří a do severního Německa postavit. Na dostavbu čeká asi 12,7 kilometru.

V Temelíně začala plánovaná odstávka prvního reaktoru

V Jaderné elektrárně Temelín plánovaně odstavili první výrobní blok, začala pravidelná odstávka pro výměnu paliva. Podle harmonogramu má trvat 50 dnů, na plný výkon by měl reaktor najet v polovině září. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Václav Brom. Na výměně paliva a pravidelných kontrolách zařízení se bude od soboty podílet více než 600 pracovníků z 50 dodavatelských firem a 400 lidí z ČEZ. Svou letošní odstávku pro výměnu čtvrtiny paliva v reaktoru má už za sebou druhý blok Temelína. Tu se podařilo zvládnout za 47 dní, proti plánu o čtyři dny dřív.

Zámek Jánský vrch zpřístupnil přes sezonu nové prostory

Návštěvníci zámku Jánský vrch v Javorníku na Jesenicku mají během letošní sezony ojedinělou příležitost nahlédnout i do dosud uzavřených prostor. Správa zámku zpřístupnila lidem nově i třetí patro, ve kterém je nyní umístěna expozice Móda v minulých letech. Výstava je umístěna v hostinských pokojích s původním, dosud nezrestaurovaným mobiliářem. Pokoje pro hosty, nacházející se ve třetím patře zámku, zabírají jednu třetinu patra a zbytek tvoří rozsáhlé půdní prostory. Vybavení místností je ve stylu 19. století včetně kachlových kamen, je tam původní elektrické osvětlení se secesními svítidly různých typů. Obrazovou výzdobu těchto místností zastupují grafiky s různými náměty z 19. století. Zpřístupněné prostory nejsou součástí běžné prohlídkové trasy. Jde o speciální okruh, který návštěvníky seznámí s výstavou oděvů a oděvních doplňků. Zájemci mohou až do konce srpna obdivovat módu uplynulých století ze sbírek Vlastivědného muzea v Šumperku, Muzea města Brna, ale i Slezského divadla v Opavě a od soukromých sběratelů.

Buchlovice na Slovácku provoněl česnek

Buchlovice na Slovácku po roce opět provoněl česnek. Jedenáctý ročník festivalu, který je oslavou této zeleniny a zároveň si klade za cíl podpořit domácí pěstitele, si i díky slunečnému dni nenechalo ujít kolem 5000 návštěvníků. Od téměř 30 prodejců z celé České republiky i ze Slovenska nakoupili zhruba deset tun česneku, řekl ČTK Miloslav Hrdý z pořádající Folklorní agentury Buchlov. Letos poprvé se však organizátoři potýkali i s nepoctivými prodejci. Odborníci letos na festivalu diskutovali například o možnosti prodeje certifikovaného česneku tak, aby se na tržiště nedostal ten, který nebude z Čech a Moravy. Každý obyvatel Česka zkonzumuje v průměru 75 dekagramů česneku. Tuzemská produkce však tuto spotřebu, která činí něco mezi sedmi až osmi tisíci tunami, pokrýt zdaleka nedokáže. Čeští pěstitelé ročně vyprodukují pouze kolem 1500 tun česneku, zbytek se dováží především z Číny, Španělska nebo Polska. V posledních letech však stoupá zájem spotřebitelů o domácí česnek, pěstitelé se tak snaží zvyšovat plochy, na které jej zasadí.

Na závěr Pražských folklorních dní prošly soubory centrem Prahy

Potleskem a pochvalným voláním odměnili lidé v ulicích Prahy 38 folklorních souborů, které v sobotu postupně prošly ze Staroměstského na Václavské náměstí. Krojovaní tanečníci a zpěváci z 16 zemí Evropy, Asie a Ameriky přímo mezi diváky na ulicích tančili a zpívali. Někteří diváci si s nimi zazpívali a zatančili, někteří do rytmu tleskali. Atmosféru dokreslovalo cinkání zvonců a jódlování. Procházkou a vystoupením krojovaných skupin v ulicích metropole vyvrcholil šestý ročník mezinárodního setkání amatérských souborů Pražské folklorní dny. Po tři dny vystupovaly soubory na venkovních pódiích na Václavském náměstí na Můstku a na náměstí Republiky. Pražanům i návštěvníkům Prahy se představila celkem tisícovka zpěváků, tanečníků a hudebníků. Mohli obdivovat bohatě zdobené lidové kroje, které se oblékaly k nejrůznějším příležitostem: kroj na trh, kroj bohatých lidí, nedělní kroj, svatební šaty, oděv oráče, pradleny, pastýře a dalších. Mohli si zajódlovat třeba se švýcarskými hudebníky a zaposlouchat se do finských, izraelských a polských lidových písní.

Začal 30. ročník vícežánrového festivalu Prázdniny v Telči

Podivné bytosti ze všech koutů vesmíru i kosmický bar s ochutnávkou mimozemských pochutin našli návštěvníci zahajovacího večera 30. ročníku festivalu Prázdniny v Telči za branou tamního zámku. Hudební část úvodního dne festivalu svěřili organizátoři slovenské šansoniérce Szidi Tobias a skupině Traband. Prázdniny v Telči potrvají do 12. srpna. Součástí vícežánrového festivalu budou tradičně umělecké dílny, trhy s rukodělnými výrobky a pohádková scéna. Během sedmnáctidenního maratonu vystoupí na několika scénách čeští i zahraniční hudebníci. Letos k tradičním scénám přibude nový koncertní prostor v zámecké konírně. Kromě hlavní scény na zámku najdou příznivci své oblíbené kapely také na tradiční Kocouří scéně na náměstí Zachariáše z Hradce. Noční Nocturna se budou odehrávat na různých místech ve městě - v parku, u rybníka či v opravené zámecké konírně.

Mikulovský Eurotrialog láká příznivce hudby mimo střední proud

Mikulovský amfiteátr za měsíc znovu zaplní příznivci hudby, která stojí mimo střední proud. Na festival Eurotrialog přijedou kapely z Česka, okolních zemí, Francie i Spojených států. Pořadatelé přehlídky s třináctiletou tradicí jako obvykle lákají návštěvníky na známá i nová jména alternativní scény a rodinnou atmosféru ve vinařském městě u hranic s Rakouskem. Festival letos připadá na 24. a 25. srpna. Eurotrialog založil v roce 1999 tehdejší člen skupiny Už jsme doma Romek Hanzlík jako místo, kde se chtěl po skončení hudební kariéry nadále potkávat se svými slovenskými a rakouskými kolegy. Mikulov měl pro takový účel ideální polohu. Ze Slovenska letos přijedou Živé kvety, z Rakouska skupina Tankris. Českou nezávislou scénu reprezentují třeba Jasná páka, Jiří Schmitzer, Ty syčáci a Zrní. Festival se však už dávno neomezuje jen na umělce ze tří sousedících zemí. Jednou z ozdob programu je francouzská skupina Grabben Orchestra, osmičlenný soubor na pomezí balkánské dechovky a pouličního umění.

Rod autora prvního zemského glóbu Behaima pocházel z Čech

Již od pradávna se učenci pokoušeli zjistit tvar Země. Nejstarší mapy byly nakresleny asi v roce 3800 před Kristem v Babylónii na hliněných tabulích. Za nejstarší zachovanou mapu světa je pokládána kresba, kterou vytvořil kolem roku 560 před Kristem Anaximandros Milétský. Nejstarší dochovaný zemský glóbus je mnohem pozdějšího data - až v roce 1492 jej vytvořil německý kartograf Martin Behaim, jehož předkové pocházeli z Čech. Významný kartograf a navigátor Behaim pocházel z norimberské rodiny (narozen 6. října 1459), která nejspíš ve 13. století přišla do Norimberka z Čech (údajně z Českého Krumlova či z Plzně). Sám Behaim však již k Čechám žádný vztah neměl. Ačkoliv otec chtěl, aby se z jeho syna stal obchodník, rozhodl se Behaim pro studium astronomie, navigace a matematiky v Norimberku. Po jeho absolvování odešel sbírat nové poznatky do Nizozemska a do Portugalska, kde se stal rádcem krále Jana II. a členem skupiny vědců připravujících zámořské výpravy. Jedné z nich, konkrétně cesty kolem Afriky, se i osobně zúčastnil.

V Uherském Hradišti v sobotu skončil 38. ročník Letní filmové školy

V Uherském Hradišti v sobotu skončil 38. ročník Letní filmové školy. Vrcholem závěrečného dne největší domácí nesoutěžní přehlídky filmu bylo večerní slavnostní zakončení, na kterém převzal výroční cenu pořádající Asociace českých filmových klubů (AČFK) jedna z hvězd letošní "filmovky", maďarský režisér István Szabó. Pořadatelé jsou s končícím festivalem spokojeni, přestože počet akreditovaných bude zřejmě oproti loňskému roku o něco nižší. LFŠ letos návštěvníkům nabídla 162 celovečerních filmů, sedm středometrážních a 103 krátkometrážních snímků. Z avizovaných projekcí se neuskutečnila jediná, nedorazil gruzínský snímek z roku 1942 Nepolapitelný Jan, který měl být jednou z perel i tak velmi úspěšné sekce věnované heydrichiádě. Festivalu přálo počasí, návštěvníci si tak mohli plnými doušky užívat i doprovodného programu a oblíbeného společenského života. Návštěvníci také mnohdy litovali toho, že kvůli o dva miliony korun nižšímu rozpočtu byl festival ochuzen o úvodní páteční a závěrečné nedělní promítání. Podle Korené se pořadatelé podle finanční situace pokusí v příštím roce opět úvodní páteční program zařadit.

Ze sportu:

Kateřina Emmons vybojovala na olympijských hrách v Londýně čtvrté místo ve střelbě ze vzduchové pušky. Obhájkyni prvenství od medaile dělilo 1,2 bodu. První zlato her získala čínská světová jednička I S'-ling před Polkou Sylwií Bogackou a krajankou Jü Tan. Do finále postoupila Emmons z páté příčky, ale až po dramatickém dodatečném rozstřelu pěti kandidátek na čtyři zbývající místa. Ve hře o medaili se Emmons zachránila až poslední ranou v play off.

Skifaři Ondřej Synek a Miroslava Knapková bez sebemenších problémů vyhráli své úvodní rozjížďky na olympijské regatě v Etonu Dorney a postoupili do úterních čtvrtfinálových bojů. Stříbrný medailista z Pekingu a světový šampion z roku 2010 porazil druhého Chorvata Maria Vekiče o devět sekund i přesto, že v závěru viditelně šetřil síly. Synek byl na prvním mezičase po 500 metrech druhý za Vekičem, ale poté se posunul do čela a bezpečně kontroloval postup z prvního místa. Přímo do čtvrtfinále se kvalifikovali tři z pěti skifařů v jeho rozjížďce. Podobně suverénně si vedla i Knapková.

Čtyřka bez kormidelníka lehkých vah Miroslav Vraštil, Jiří Kopáč, Ondřej Vetešník a Jiří Vetešník obsadila ve svém úvodním vystoupení na olympijské regatě v Etonu čtvrté místo a o postup do semifinále bude bojovat v nedělních opravách. Česká čtveřice nestačila na trojici mistrů světa z let 2009 až 2011 Německo, Velkou Británii a Austrálii.

Beachvolejbalistky Kristýna Kolocová s Markétou Slukovou zahájily vítězně olympijský turnaj v Londýně. Souboj s rakouskými sestrami Doris a Stefanií Schwaigerovými otočily ve vítězství 2:1 na sety. Lenka Háječková s Hanou Klapalovou naopak podlehly německému páru Katrin Holtwicková, Ilka Semmlerová. Obě české dvojice čekají ještě dva zápasy, ze skupin postoupí do play off určitě nejlepší dva týmy.

Česká tenisová jednička Tomáš Berdych překvapivě vypadl na olympijských hrách v Londýně ve dvouhře hned v prvním kole s Belgičanem Stevem Darcisem. Nasazená šestka se zápasem s 75. hráčem světa protrápila a v úvodním duelu turnaje na centrálním dvorci ve Wimbledonu prohrála za hodinu a 26 minut dvakrát 4:6.

České basketbalistky vstoupily do olympijského turnaje v Londýně porážkou 57:66 s Čínou. Brzy prohrávaly o 12 bodů, sice dokázaly dvakrát výraznější náskok soupeře stáhnout, ale koncovka patřila znovu asijským mistryním. Dalšími soupeřkami týmu Lubora Blažka budou v pondělí Turkyně.

Česká plavkyně Barbora Závadová nepostoupila na olympijských hrách do finále polohového závodu na 400 metrů. V rozplavbách skončila bronzová medailistka z letošního mistrovství Evropy celkově patnáctá v čase 4:41,84.

Badmintonista Petr Koukal nestačil v úvodním zápase londýnských her na bývalého olympijského vítěze i mistra světa Taufika Hidajata. Český reprezentant v souboji dvou vlajkonošů svých výprav z pátečního slavnostního zahájení podlehl indonéskému favoritovi jednoznačně dvakrát 8:21.

Vítězem Českého poháru v silniční cyklistice se stal podruhé za sebou Tomáš Bucháček. Jezdec stáje Whirlpool-Author si zajistil celkové prvenství v Cofidis Cupu čtvrtým místem v předposledním sedmém závodu v Pičíně u Příbrami. Na trati dlouhé 159,5 km triumfoval jeho týmový kolega Stanislav Kozubek, který ve spurtu dvou uprchlíků zdolal Leopolda Königa z německého týmu NetApp.

Fotbalisté Liberce zahájili obhajobu titulu v první lize jasnou výhrou 4:0 na hřišti Příbrami. Skóre otevřel pět minut před přestávkou z pokutového kopu Štajner, po změně stran zvýšili vlastním gólem Hájovský, z přímého kopu Vácha a z brejku Fleišman. Příbram tak v součtu s minulou sezonou prohrála v lize pošesté za sebou, naopak Liberec si zvedl sebevědomí před duelem 3. předkola Ligy mistrů s Kluží.

Překvapivým vítězem silničního závodu cyklistů s hromadným startem na olympijských hrách v Londýně se stal osmatřicetiletý Kazach Alexandr Vinokurov. Český reprezentant Roman Kreuziger skončil patnáctý, Jan Bárta dojel na 74. místě.

Shodně na třetím místě skončili v celkovém pořadí Světového poháru v cross country horských kol čeští bikeři Jaroslav Kulhavý a Kateřina Nash. V závěrečném závodu ve francouzském Val d'Isere obsadila Nash desátou příčku a mistr světa a loňský vítěz seriálu Kulhavý dojel třináctý.

Deblista František Čermák vyhrál s domácím Rakušanem Julianem Knowlem tenisový turnaj v Kitzbühelu a získal už 28. titul v kariéře. Letos vybojoval vítěznou trofej podruhé po květnovém úspěchu na antuce v Mnichově, kde byl jeho spoluhráčem Slovák Filip Polášek.

Počasí v Česku v neděli:

Noc na neděli bude oblačná až zatažená. Místy intenzivní bouřky. V neděli bude oblačno až zataženo. Teploty od 24 do 26 stupňů.