Zprávy

0:00
/
0:00

Lékaři zemí Visegrádu budou protestovat za platy společně

V boji za zvýšení platů se spojí lékaři zemí visegrádské čtyřky (V4). Zřejmě v listopadu uspořádají společnou symbolickou akci. Na akci lékařů ČR, Slovenska, Maďarska a Polska zřejmě naváže razantní a delší akce Lékařského odborového klubu (LOK), ke které by se měly připojit sestry i ostatní personál v ČR. Svým způsobem překoná akci Děkujeme, odcházíme, v níž loni dala výpověď čtvrtina lékařů z nemocnic. Řekl to po úterní poradě předsedů nemocničních organizací předseda LOK Martin Engel. "O akci bude veřejnost včas vědět. Mohu ujistit pacienty, že pro ně bude méně nepříjemná, než by byl dopad vládních reforem," prohlásil Martin Engel. Z taktických důvodů prý nemůže nic bližšího říci ani k datu české akce ani k jejímu obsahu. Je možné, že český protest bude až příští rok. Mezinárodní akce se bude konat pod hesly: Záchrana zdravotnictví jako veřejné služby, Reálné platby zdravotních pojišťoven za péči a Odměňování zdravotníků v rozsahu 1,5 až trojnásobek průměrného platu v zemi. Problémy zdravotníků v zemích Visegrádu jsou podle Martina Engela podobné, lékaři budou podle dohody šéfů svých odborových svazů při protestních akcích a podávání hromadných výpovědí postupovat společně.

Vláda schválila vyšší spotřební daň na cigarety a tabák

Cena cigaret a tabáku v následujících dvou letech poroste. Celkově by měla být krabička cigaret ve srovnání s nynějším stavem v roce 2014 dražší zhruba o čtyři koruny. Vláda totiž schválila novelu zákona o spotřebních daních, která právě u tabákových výrobků zvyšuje spotřební daň. Původně ministerstvo financí (MF) počítalo s jednorázovým zvýšením od roku 2014, nově se rozhodlo zvýšení daně rozložit do let 2013 a 2014. Spotřební daň se u tabákových výrobků zvýšila na základě novely již od letošního roku. Růst spotřební daně MF odůvodňuje požadavky EU.

Ministři přerušili projednávání novely zákona o elektronickém daňovém přiznání

Vláda přerušila projednávání novely zákona, která mimo jiné stanovuje povinnost podávat daňová přiznání k dani z přidané hodnoty (DPH) od roku 2014 pouze elektronicky. ČTK o tom informoval zdroj obeznámený s jednáním vlády. Kabinet chce ještě definovat v zákonu tzv. nespolehlivého plátce. Takový status může podle materiálu získat ten plátce DPH, který závažným způsobem neplní své povinnosti ve vztahu ke správě daně. Kdokoliv by s takovým subjektem obchodoval, vystavuje se podle MF riziku ručení za nezaplacenou daň z přidané hodnoty. Zavedení elektronického hlášení pak ministerstvo financí odůvodňuje především bojem s daňovými úniky. Opatření se podle návrhu nebude vztahovat na drobné živnostníky a firmy s obratem do šesti milionů korun ročně. Nyní jsou plátci DPH povinni elektronicky podávat souhrnná hlášení, a to formou datové zprávy, která je opatřena uznávaným elektronickým podpisem, nebo která je odeslána prostřednictvím datové schránky.

Kabinet zahájil debatu o rozpočtu na 2013 se schodkem 100 mld. Kč

Kabinet zahájil diskusi nad přípravami státního rozpočtu na příští rok. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval premiér Petr Nečas. Cílem vlády je podle něj již dříve deklarovaná snaha příští rok snížit deficit veřejných financí na 2,9 procenta HDP. Materiál počítá pro příští rok s deficitem 100 miliard korun, uvedl premiér. Definitivně podle premiéra schválí rozpočet vláda v září. Kabinet musí návrh státního rozpočtu předložit do Poslanecké sněmovny každoročně nejpozději do konce září. Pro letošní rok je naplánován schodek státního rozpočtu 105 miliard korun. Ke konci května činil již deficit 79 miliard korun.

Administrativa nakládání s odpady bude od ledna zřejmě jednodušší

Administrativa spojená s nakládáním s odpady se od příštího roku zřejmě zjednoduší. Umožní to novela odpadového zákona, kterou schválila vláda. Pokud budou s návrhem souhlasit i sněmovna a Senát, například odpadový hospodář bude moct pracovat pro více firem, u přepravy nebezpečného odpadu odpadne povinnost vést evidenci na papíru, stačit bude elektronická. "Novela má zjednodušit život primárně podnikatelům," řekl po jednání kabinetu premiér Petr Nečas. Původci odpadů kromě obcí nově nebudou povinni zpracovávat plán odpadového hospodářství. "Náklady jedné firmy na zpracování plánu odpadového hospodářství se přitom pohybují od 20.000 do 100.000 korun korun. Při počtu 4600 společností, které musí podle současného znění zákona plán zpracovat, se jedná o značnou úsporu, která posílí konkurenceschopnost českých podniků," řekl k návrhu ČTK mluvčí ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík.

Sněmovní výbor začne projednávat žádost o vydání Vlasty Parkanové ke stíhání

Sněmovní mandátový a imunitní výbor začne ve středu projednávat žádost policie o vydání exministryně obrany Vlasty Parkanové (TOP 09) k trestnímu stíhání. Policisté chtějí nynější místopředsedkyni sněmovny stíhat pro podezření ze dvou trestných činů v souvislosti s nákupem vojenských dopravních letadel CASA. Vlasta Parkanová pochybení odmítá. Výbor s největší pravděpodobností podle místopředsedy Františka Dědiče (ODS) požádá policii o další podklady k případu. Vlastu Parkanovou pozve až na další jednání v červenci. Na něm by měl také doporučit sněmovně, zda ji má ke stíhání vydat, nebo ne. Poslanci by měli rozhodnout na schůzi, jejíž zahájení je plánováno na druhý červencový týden. Policie podezřívá Vlastu Parkanovou ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Nenechala zpracovat znalecký posudek o ověření ceny letounů. Státu údajně vznikla škoda 658 milionů korun. Částka je rozdíl mezi kupní cenou a znaleckým odhadem, který byl vypracován později.

Omnipol: Letadla CASA předražena nebyla, posudek je zavádějící

V případě vojenských dopravních letadel CASA nelze určit obvyklou cenu letounu, a nelze tedy tvrdit, že nákup strojů byl předražen. Na tiskové konferenci to uvedli zástupci firmy Omnipol, která nákup pro českou armádu zprostředkovala. Posudek firmy American Appraisal, o nějž policie opírá žádost sněmovně o vydání bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové k trestnímu stíhání, vychází z veřejných zdrojů, a ty mohou být zavádějící, tvrdí zástupci společnosti Omnipol. Její generální ředitel Michal Hon znovu vyzval odpovědné orgány ke zveřejnění posudku, aby o něm bylo možné vést diskusi. Podle analýzy, kterou pro policii vypracovala společnost American Appraisal, stát údajně při nákupu letadel CASA utrpěl škodu 658 milionů korun kvůli tomu, že nákup byl předražen. Omnipol, který obchod zprostředkoval, se již dříve proti tomuto tvrzení ohradil.

Ústavní soud odmítl Rathovu stížnost proti trestnímu stíhání

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Davida Ratha proti trestnímu stíhání. Politik podezřelý z korupce tak nadále zůstává ve vazbě. Bez veřejného jednání o tom rozhodl senát ÚS se zpravodajkou Dagmar Lastoveckou. ČTK to řekla mluvčí soudu Jana Pelcová. Rath ve stížnosti uplatnil řadu námitek, zejména vůči domovní prohlídce, vazbě a dalším okolnostem stíhání. Ústavní soud odmítá drtivou většinu podobných stížností v "živých" případech. Policie viní Ratha z přijetí sedmimilionového úplatku. Policisté ho v polovině května zadrželi s krabicí, v níž byly peníze. Podle policie šlo o úplatek za zmanipulovanou zakázku týkající se opravy buštěhradského zámku. Rath si prý myslel, že je v krabici víno. Jeho advokáti zpochybňují postup policistů, žalobců i vazební stíhání.

Expremiér Jan Fischer si vzal v EBRD volno, chystá se na volby v ČR

Viceprezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) a bývalý český premiér Jan Fischer (61) požádal svého zaměstnavatele o neplacené volno. EBRD mu vyhověla a oznámila, že Jan Fischer se hodlá od 1. srpna věnovat přípravám na prezidentské volby v České republice. Prezidentské volby se budou konat příští rok. Současný prezident Václav Klaus ve funkci končí v březnu příštího roku. O novém prezidentovi rozhodnou poprvé v přímé volbě občané, mělo by to být v průběhu ledna či února.

Chudobou byla loni ohrožena desetina obyvatel ČR, tvrdí statistický úřad

Chudobou byla loni ohrožena bezmála desetina obyvatel České republiky. Počet osob žijících v domácnostech s příjmem pod hranicí příjmové chudoby meziročně vzrostl o 86.000 na 1,022 milionu a jejich podíl na celkové populaci se zvýšil z devíti procent v roce 2010 na 9,8 procenta. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Jaromír Kalmus z ČSÚ novinářům řekl, ze míra chudoby v letech 2006 až 2009 klesla z 9,9 procenta na 8,6 procenta, poté ale kvůli hospodářské krizi začala zase růst. Dvě třetiny českých domácností podle ČSÚ vycházejí se svými příjmy s obtíženi a jen zhruba třetině domácností to nedělá problém. Největší potíže mají lidé s náklady na bydlení, které za velkou zátěž považuje více než čtvrtina domácností.

Tuzemské banky jsou podle ČNB i nadále odolné vůči rizikům

Tuzemský bankovní sektor jako celek je podle výsledků zátěžových testů, které provedla Česká národní banka, nadále odolný vůči případnému nepříznivému vývoji. Stabilita by neměla být ohrožena ani při výrazně nepříznivém vývoji. V takovém případě by ale některé instituce utrpěly ztráty, které by si mohly vyžádat kapitálové injekce od akcionářů v řádech miliard korun. Vyplývá to ze Zprávy o finanční stabilitě. ČNB provedla zátěžové testy i pro sektor pojišťoven a penzijních fondů. Zatímco sektor pojišťoven je vzhledem k relativně velkému kapitálovému polštáři schopen dobře ustat rizika z nepříznivého tržního vývoje, sektor penzijních fondů zůstává podle ČNB vysoce citlivý na výraznější pohyby v cenách cenných papírů, které drží.

Sasko otevřelo v ČR obchodní zastoupení

Sasko se stalo první německou zemí, která v České republice otevřela své zastoupení. Kontaktní a informační středisko naleznou zájemci v Lužickém semináři nedaleko Karlova mostu. Saský premiér Stanislaw Tillich považuje otevření centra za potvrzení přátelských vztahů mezi Čechy a Sasy. Země jsou si podle něj mimořádně blízké, i když mají za sebou tragickou historii. Připomenul, že centrum se otevřelo v den, kdy zemřelo hodně lidí v důsledku heydrichiády. Historickou blízkost obou zemí připomněl i premiér Petr Nečas. Ne pouze dějiny podle něj ale Prahu a Drážďany spojují. Zdůraznil, že Česká republika je největším dovozcem do Saska. Společné zájmy mají Česko a Sasko v průmyslu, energetice a také dopravě, v tomto případě jde hlavně o plavební podmínky na Labi. Ročně podle něj činnost kanceláře bude stát 150.000 eur (asi 3,7 milionu korun). "Naším zájmem je ještě dál zlepšovat už tak dobré vztahy. Navazování kontaktů bude lehčí," uvedl Tillich.

Majetek Českých aerolinií bude součástí nového aeroholdingu

Vláda schválila vložení majetku Českých aerolinií do vznikajícího Českého Aeroholdingu. ČTK o tom informoval zdroj obeznámený s jednáním vlády. Vložením národního leteckého dopravce tak bude dokončen proces vzniku holdingové struktury v českém letectví. Majetek Českých aerolinií odhadl nezávislý znalec - společnost E & Y Valuations - na 148,474 milionu korun. Do Českého Aeroholdingu se ale bude vkládat jen část tohoto majetku. Půjde o sumu 100,198 milionu korun, která bude do aeroholdingu vložena prostřednictvím emise 238 kusů nových akcií. Každá z nich bude mít podle návrhu ministerstva hodnotu 421.000 korun. Všechny akcie zůstanou v držení ministerstva financí. Zbylých zhruba 48 milionů korun bude podle MF použito na vytvoření emisního přeplatku (ážia). Český Aeroholding vznikl před rokem v březnu a za loňský rok vykázal hrubý zisk předběžně 306 milionů korun. Peníze chce firma použít na nákup dceřiných společností ČSA.

Štafeta k 70. výročí vyhlazení obcí Lidice a Ležáky měří 730 km

Celkem 730 kilometrů urazí běžci a cyklisté při štafetě k 70. výročí vyhlazení obcí Lidice a Ležáky nacisty. Startovat se bude 22. června v 7:00 v Ravensbrücku v Německu, cíle v Ležákách účastníci dosáhnou dopoledne 24. června. Včetně doprovodu se do štafety zapojí téměř padesát českých sportovců, řekl organizátor akce Jan Rýdlo. Místy se budou přidávat i cyklisté a běžci v Německu. Účastníci se budou na trase až do Kralup nad Vltavou střídat, do měst, která se k akci připojila, budou vbíhat běžci a na štafetový kolík nechají navázat stuhu. Z Kralup již bude štafeta pokračovat bez cyklistů, úsek do Ležáků poběží česká rekordmanka Jarmila Kratochvílová, v památníku Ležáky naváže poslední stuhu při pietním aktu prezident Václav Klaus. Trasa v první části štafety přibližně kopíruje cestu lidických žen, které na konci války musely podstoupit pochod smrti do městečka Wesenburk a později pěšky dorazily zpátky do Čech. Jednou ze zastávek bude také koncentrační tábor Sachsenhausen.

Lidé v Olomouci si připomenou 70. výročí prvního transportu Židů

Do tělocvičny Základní školy v Hálkově ulici v Olomouci, která přesně před 70 lety stála na počátku jejich strastiplné cesty do koncentračního tábora v Terezíně, se v pondělí vrátí několik přeživších Židů. Výročí transportů si spolu s nimi připomenou žáci školy, židovské obce i veřejnost. Součástí vzpomínkové akce bude i výstava fotografií či divadelní představení, řekl novinářům Tomáš Hrbek z Židovské obce Olomouc. Právě v tělocvičně školy se v červnu 1942 shromáždilo prvních 902 Židů, kteří se v noci na 26. června vydali do transportu. Přežilo jich jen 46. Během června a července odtud odešlo dalších 2552 Židů, menší transporty následovaly v lednu 1944 a březnu 1945.

Vyšel rozšířený výběr Havlových projevů na evropská témata

Knihovna Václava Havla vydala rozšířený výběr projevů prezidenta Václava Havla pod názvem Evropa jako úkol. Vybrané projevy z let 1990 až 2009 představila na konferenci Federalismus a Evropa, kterou pořádala v Praze. Podle ředitele knihovny Martina Palouše je zřejmé, že některé myšlenky pronesené před lety jsou aktuální i nyní, naopak u některých projevů je zřetelná časová omezenost a jejich obsah je překonaný. Havel například v roce 1999 hovořil ve francouzském Senátu o potřebě vzniku jednoduché evropské ústavy. Tehdy se zmínil též o vhodnosti založení druhé komory Evropského parlamentu. Vyslovil se pro pozvolnou a stále hlubší parlamentarizaci a federalizaci. Možnost federalizace, která by mohla být jednou z odpovědí na současnou krizi, je nastolena i nyní.

Závod mužů a žen připomněl nerovnost pohlaví

V Praze se v úterý konal závod mužů a žen, ženy se musely při běhu nalíčit, pobrat nákup a kočárek. Zato potom obdržely poukázky na nižší mzdu a nižší důchod než muži. Happeningem tak feministky připomněly mezinárodní den rovnosti žen a mužů a humornou formou zároveň upozornily na stále přetrvávající omezení. Podobné akce se konaly také v Brně, Olomouci a Poděbradech. Letošní sedmý ročník se nesl ve znamení rovných příležitostí v péči o děti a osoby blízké. "Mezi nejzávažnější problémy z hlediska postavení žen a mužů patří nerovnosti na trhu práce, ženy berou v průměru o 25 procent méně než muži, což je dáno i tím, že ženy více než muži řeší problém, jak sladit pracovní povinnosti s péčí o děti," upozornila předsedkyně České ženské lobby Jana Smiggels Kavková. Účastníci závodu na pražském Karlově náměstí si tak hned na startu mohli vybrat, zda budou soutěžit jako žena či muž. Pokud startovali jako žena, v prvním stanovišti se na rozdíl od muže museli nalíčit a upravit. Aktivistky tak upozornily na stále přetrvávající tlak na ženskou krásu. Poté dostali muži výplatní pásky s průměrnou mzdou téměř 30.000 korun, ženy jen 22.414 korun.

V Praze se uskutečnil happening na podporu Pussy Riot

Na podporu vězněných ruských rockerek ze skupiny Pussy Riot se v úterý v centru Prahy uskutečnil krátký, ale o to hlučnější happening. Z balkónu jednoho z domů v ulici 28. října nedaleko Václavského náměstí rozhodily dvě údajné členky skupiny za zvuků punkové hudby stovky letáků informujících o zatčení a věznění jejich kolegyň a údajných represích proti svobodě občanů v Rusku za vlády prezidenta Vladimira Putina. Akcí vyvrcholil dvoudenní happening nazvaný Zeď Pussy Riot. V jeho rámci vyrostla v dolní části nejznámějšího českého náměstí improvizovaná "zeď", na níž mohli lidé psát vzkazy vězněným rockerkám. Na místě je v současnosti několik set vzkazů v mnoha jazycích, které zanechali nejen Češi, ale i návštěvníci Prahy z dalších zemí světa. Tři příslušnice punk-rockové skupiny Pussy Riot byly v únoru zadrženy při happeningu v hlavním moskevském pravoslavném chrámu Krista spasitele. Se zesilovací aparaturou zapěly před oltářem v jedné z chrámových lodí píseň "Bohorodičko, vyžeň Putina". Prý tak chtěly protestovat proti rostoucímu vlivu pravoslaví na ruskou politiku.

Desítky horských záchranářů prověřují dovednosti na Šumavě

Zásahy v terénu, prověrka zdravotnických dovedností a kondice i odborné přednášky čekají tento týden desítky profesionálních horských záchranářů na Šumavě. V oblasti kolem Prášil se koná pravidelné letní doškolení záchranářů všech oblastí, kde funguje horská služba, řekl ČTK Radek Zeman z horské služby. "Je tady momentálně 33 členů horské služby ze sedmi oblastí. Nyní je na programu vyhledávání a ošetření zraněného v terénu," uvedl náčelník domácí šumavské horské služby Michal Janďura. Díky atraktivní přírodě, zajímavému terénu a trasám je Šumava jedno z nejvíce navštěvovaných pohoří cyklisty v zemi. Odpovídá tomu také množství nehod - horští záchranáři na Šumavě evidují v létě v porovnání s kolegy z jiných hor více úrazů. Na rozdíl od zimy, kdy se lidé většinou zraní na sjezdovkách, v létě musejí záchranáři navíc častěji vyjíždět do nepřístupných terénů. Součástí týdenního cvičení je také například nácvik jízdy s terénním vozidlem a vyproštění auta po nehodě. Kromě toho se záchranáři budou věnovat přednáškám, mimo jiné na téma glaciologie - zkoumání ledovců, příčiny oteplování, výzkum sněhu a klimatických změn.

Tělo Horolezce Sedláčka se do Česka vrátí na podzim

Tělo horolezce Milana Sedláčka, který před měsícem zemřel při výstupu na čtvrtou nejvyšší horu světa Lhoce vysokou 8516 metrů, se do České republiky vrátí až na podzim. Podle šéfa expedice Leopolda Sulovského se čeká na konec monzunu. Teprve pak bude možné stáhnout tělo z hory. Tým lezců ale pro tělo nevyrazí dřív než na podzim. roce 2002 vystoupil Sedláček na vrchol Šiša Pangmy, dvakrát byl poté ve výpravě na K2. Předloni na Lhoce dosáhla expedice výšky 7800 metrů, další výstup tehdy překazilo počasí a laviny.

Výstava v Náprstkově muzeum nabízí pohled na mimoevropské kultury

Mezinárodní putovní výstavu Fetiš modernity představí od 20. června do 16. září v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur v Praze. Expozice přináší unikátní pohled na mimoevropské kultury a přibližuje návštěvníkům důležitou roli etnografických muzeí při odbourávání zakořeněných kulturních stereotypů, informovala ředitelka Náprstkova muzea Eva Dittertová. "Výstava Fetiš modernity je vyvrcholením mezinárodního projektu, do kterého se zapojilo deset předních etnografických muzeí. Zahájena byla v loňském roce v našem Královském muzeu Centrální Afriky v belgickém Tervurenu a jejími dalšími zastávkami na evropském turné budou Vídeň, Leiden a Stockholm," uvedl generální ředitel muzea v Tervurenu Guido Gryseels. Dodal, že účelem výstavy je přesvědčit lidi západní kultury o zbytečnosti pocitu nadřazenosti nad ostatními kulturami. Návštěvníci výstavy Fetiš modernity si mohou například prohlédnout rakev v podobě mobilního telefonu z Ghany, pokrývku hlavy z Brazílie vyrobenou z plastových brček nebo masku z Konga, na níž účes dívky doplňují knoflíky a zavírací špendlíky.

Do Strakonic se v srpnu sjedou nejlepší dudáci z Evropy

Nejlepší dudáci z Evropy se v srpnu chystají do Strakonic na dvacátý ročník mezinárodního festivalu. Od 22. do 26. srpna tam vystoupí tisícovka účinkujících. Účast potvrdili hudebníci, zpěváci a tanečníci z 12 evropských zemí. Na programu se bude podílet 35 souborů, od dětských po dospělé, řekla jeho ředitelka Eva Dresslerová. Přijedou soubory z Rakouska, Skotska, Británie, Turecka, Nizozemska, Bulharska, Španělska, Maďarska, Řecka, Polska a Slovenska. Česko bude reprezentovat 24 souborů. Festival oficiálně zahájí průvod účastníků městem. Bude tradiční mezinárodní dudácká kasací na hradním nádvoří i matiné zahraniční souborů. První hlavní festivalový program se uskuteční v pátek 24. srpna v areálu letního kina, po něm bude následovat noční bál.

Ze sportu:

Čeští fotbalisté naposledy trénovali ve Vratislavi. Ve středu se přesouvají do Varšavy. Tam si vyzkoušejí trávník na stadionu, kde je čeká čtvrteční čtvrtfinále mistrovství Evropy proti Portugalsku. Až během odpoledne se k týmu připojil kapitán Tomáš Rosický. Vrátil se z Prahy, kde se snažil dát do pořádku svou bolavou achilovku. Jednatřicetiletý záložník ve středu s mužstvem odjede do Varšavy. O jeho startu se rozhodne právě ve středu na oficiálním předzápasovém tréninku. Podle posledních informací je ale spíše nepravděpodobné, že by Tomáš Rosický zápas mohl stihnout.

Wimbledonské vítězce Petře Kvitové nevyšel návrat na trávu. Čtvrtá tenistka světového žebříčku na turnaji v Eastbourne prohrála hned v prvním kole s Ruskou Jekatěrinou Makarovovou po setech 5:7 a 4:6. Turnaj byl pro Petru Kvitovou generálkou na Wimbledon.

Český hokejový brankář Alexander Salák končí v Chicagu, přestože měl s Blackhawks ještě na další rok platnou smlouvu. Klub informoval o jeho odchodu krátce poté, co si pětadvacetiletého gólmana nevybral žádný zájemce z listiny volných hráčů, kam byl Alexander Salák zařazen v pátek.

Český šerm sice bude na olympiádě v Londýně chybět, ale už za čtyři roky může patřit k medailovým adeptům. Nadějí je fleretista Alexander Choupenitch, kterému jen o píď utekla olympijská kvalifikace, ale zklamání zahnal prací a pílí a na probíhajícím mistrovství Evropy v Itálii útočil na medaili.

Fotbalisté Příbrami odstartovali v pondělí přípravu na sezonu hned s několika novými hráči. Středočeský klub posílili útočník Zoran Danoski z druholigového Mostu, stoper Tomáš Hájovský z Plzně či pravý bek Zdeněk Šmejkal z Baníku Ostrava, který je ale stále v rekonvalescenci po zranění. Na zkoušce je v týmu také skotský stoper Craig McKeown z Dundee FC.

Středeční počasí v Česku:

Slunečno, postupně od západu oblačno až zataženo s deštěm nebo přeháňkami, místy bouřky. Teploty 26 až 30 stupňů Celsia.