Zprávy

Podle premiéra Nečase vypálení Lidic znamenalo zlom v boji proti nacismu

Vypálení Lidic a vyvraždění jejich obyvatel znamenalo podle premiéra Petra Nečase (ODS) zlom v boji proti nacismu. Otevřelo tehdy totiž mezinárodnímu společenství oči, a to dlouho před tím, než se dozvědělo o nacistických vyhlazovacích táborech. Předseda vlády to řekl v Lidicích na vzpomínkovém aktu k 70. výročí zničení této obce nacisty. Podle Nečase vypálení obce a vyvraždění jejích obyvatel "znamenalo zlom v zápase o Evropu", zpráva o události "donutila mnohé vyhlásit nacismu boj na život a na smrt". Pod dojmem lidické tragédie vlády Francie a Británie začaly považovat mnichovskou dohodu na neplatnou, řekl ministerský předseda. Podle něj památka mučedníků vrací smysl českému vlastenectví.

Česko-německé vztahy 70 let po vyhlazení Lidic nacisty jsou velmi dobré, což dokládá i účast německých delegací na pietní vzpomínce v lidickém památníku. Novinářům to řekl po pietním aktu premiér Petr Nečas (ODS). Podle předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové (ODS) lidé balancují mezi dvěma polohami. Na jedné straně si uvědomují, že je potřeba rozumně spolupracovat, na straně druhé je ale pro pamětníky válečných hrůz těžké přijmout, že se vztahy napravují a zlepšují. "Protože nikdo nemůže vygumovat z jejich myslí, že jim byly vyvražděny rodiny," uvedla. Podle místopředsedy Senátu Přemysla Sobotky (ODS) se často zapomíná na roli některých Čechů za okupace. "Bohužel i česká strana se musí začít vyrovnávat s tím, co my jsme dělali za druhé světové války. I Češi páchali Čechům dost zla," řekl Sobotka ČTK.

Lidice nacisté vypálili právě 10. června 1942, a to po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Na místě zastřelili 173 lidických mužů. Masakr nepřežilo 340 obyvatel obce, z toho 88 dětí. "Lidické děti, jejich rodiče a prarodiče byli těmi, kdo v důsledku pomohli nacisty porazit," řekla ve svém vystoupení v Lidicích předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Podle ní odpovědí na otázku, zda "tato daň" v podobě životů lidických obyvatel byla přípustná, je představa, co by se dělo, kdyby se atentát nestal. Teror by sílil a obětí přibývalo, uvedla šéfka dolní parlamentní komory. Petr Nečas i Miroslava Němcová ocenili gesto německého prezidenta Joachima Gaucka, který v dopise prezidentu Václavu Klausovi vyjádřil lítost nad lidickým masakrem a uznal odpovědnost Německa za tento čin.

Kvůli úniku fotografií Davida Ratha byli zadrženi dva lidé z VS

Kvůli úniku vězeňských fotografií vazebně stíhaného poslance Davida Ratha a dalších sedmi lidí do médií Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) zadržela dva zaměstnance Vězeňské služby. ČTK to sdělila mluvčí GIBS Radka Sandorová. Inspekce oba zadržela se souhlasem státního zástupce v rámci utajované akce Sklepmistr. "V současné době vyšetřovatel GIBS provádí závěrečné úkony trestního řízení, proto nelze v tuto chvíli sdělit více informací," uvedla mluvčí. Bližší informace budou podle ní k dispozici v pondělí. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) v České televizi řekl, kvůli úniku fotografií je vyšetřováno několik zaměstnanců vězeňské služby. Jde podle něj o dva či tři zaměstnance, kteří zneužili přístup do interního systému věznice. Není mezi nimi odvolaná ředitelka odboru informatiky vězeňské služby Lenka Stupková. Fotografie Davida Ratha z věznice v Litoměřicích zveřejnil minulou sobotu deník Blesk. V úterý přidal i snímky dalších sedmi lidí, kteří jsou v kauze obviněni. David Rath je obviněn z přijetí úplatku. Soud ho poslal do vazební věznice z obavy, že by mohl ovlivňovat svědky, pokračovat v trestné činnosti či utéct. Policisté poslance zadrželi s krabicí, v níž bylo sedm milionů korun. Kriminalisté tvrdí, že to byl úplatek za zmanipulovanou zakázku na opravu buštěhradského zámku. Rath obvinění odmítá. Hrozí mu až dvanáctileté vězení.

Zákon o zastupitelství by mohl být hotov v létě, míní ministr Pospíšil

Zákon o státním zastupitelství, který má umožnit třeba zřízení pracovišť pro vyšetřování korupce a posílit nezávislost státních zástupců, by mohl být hotov "během léta". V pořadu České televize to řekl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Uvedl, že návrh dokončil na jaře, nyní ho má vláda a koaliční politici se na něm zatím neshodli. Místopředseda opoziční ČSSD Jiří Dienstbier řekl, že "vnímá zlý úmysl některých politiků zabránit změnám". Spor je o to, do jaké míry budou mít politici vliv na jmenování klíčových pozic v Nejvyšším státním zastupitelství, míní Dienstbier. Podle právníka Jiřího Přibáně by na chystaném zákoně mělo být nejdůležitější právě oddělení politiky od práva.

Výbor OSN stále více znepokojuje rozšíření baby boxů v Evropě

Výbor OSN pro práva dětí se stále větším znepokojením sleduje šíření baby boxů v Evropě. Praxe, kdy do těchto speciálních schránek mohou být anonymně odkládány nechtěné děti, odporuje právu dítěte znát své rodiče a být jimi opatrováno, citoval názor výboru na svém webu britský list The Guardian. Výbor OSN pro práva dětí sleduje a informuje o tom, jak dobře vlády respektují a chrání lidská práva dětí. Tato skupina se sídlem v Ženevě, tvořená 18 mezinárodními odborníky na problematiku lidských práv, konstatovala, že v uplynulých deseti letech bylo na evropském kontinentu instalováno bezmála 200 baby boxů, a to v tak rozdílných zemích jako Německo, Rakousko, Švýcarsko, Polsko, Česká republika a Lotyšsko. Od roku 2000 bylo do těchto schránek odloženo přes 400 dětí. Zastánci baby boxů tvrdí, že tyto schránky "zajišťují právo dítěte na život" a zachránily už "stovky novorozenců". V různých evropských zemích se názory na tuto klíčovou sociální otázku liší. Ve Francii a v Nizozemsku mají ženy právo zachovat si po porodu anonymitu, zatímco v Británii je anonymní odložení dítěte nadále trestným činem.

Premiér přijme Romy, chtějí s ním jednat o řešení potíží menšiny

Vedení Celostátní asociace Romů ČR se chystá v pondělí za premiérem Petrem Nečasem (ODS). Rádo by s ním jednalo o cestě, která by vedla k účinnému řešení problémů romské menšiny. ČTK to řekl místopředseda asociace Stanislav Daniel. Nečas přijme romskou delegaci odpoledne ve Strakově akademii. Jako předseda vlády se tak s představiteli Romů sejde u sebe v úřadu zřejmě poprvé. Asociace už dřív uvedla, že by uvítala, kdyby měl premiér i romského poradce a v úřadu vlády měl problematiku Romů na starosti člověk s pravomocemi. V Česku by mohlo podle odhadů být asi čtvrt milionu Romů. Zhruba třetina z nich žije v takzvaných ghettech. Před šesti lety odborníci napočítali takových míst, kde je většina dospělých bez práce a rodiny jsou závislé na dávkách, kolem 300. Podle vedení agentury pro sociální začleňování poznatky z terénu ukazují, že teď by takových lokalit mohlo být už o stovku víc.

Při požáru na ruzyňském letišti vznikla škoda 200 milionů korun

Při požáru v hangáru F pražského ruzyňského letiště vznikla podle odhadu hasičů škoda asi 200 milionů korun. Shořelo letadlo ATR 42 patřící společnosti ČSA. Příčina požáru se vyšetřuje. ČSA kvůli události v pondělí zruší jeden spoj do Budapešti. "Přesné informace o celkovém rozsahu škod nemá ještě společnost k dispozici a jejich vyčíslení zřejmě ještě nějakou dobu potrvá," sdělila ráno ČTK mluvčí ČSA Hana Hejsková. Podle hasičů předcházela požáru exploze. Zásah netrval déle než dvě hodiny, hasiči dostali oheň rychle pod kontrolu. Provoz letiště byl zhruba na deset minut přerušen. Sobotní požár se zařadil mezi nejničivější požáry v Česku podle výše škody za posledních pět let. Úplné zničení letadla při požáru v hangáru je v moderní historii ruzyňského letiště výjimečné.

Při nehodě letounu L-29 zahynul pilot, pasažérka je v kritickém stavu

Na jihozápadním okraji Žatce havaroval cvičný proudový letoun typu L-29 Delfín. Pilot zahynul. Pasažérku v kritickém stavu vrtulník přepravil na popáleninové centrum pražské vinohradské nemocnice. Bývalý armádní letoun s registrací OK-ATS patřil společnosti Aviation Technologies and Services, která ho využívala pro předváděcí a cvičné lety. ČTK to potvrdil její majitel Alois Häckel. Letoun sice byl vybavený vystřelovacími sedačkami, kvůli legislativě je ale měl zřejmě deaktivované. Nehoda se stala 300 metrů od letiště Macerka, které má pouze travnatý povrch a slouží k civilním účelům. Podle nepotvrzených informací z místa letoun havaroval krátce po startu, po pádu do pole se rozlomil a začal hořet. Hasiči požár zlikvidovali zhruba po hodině.

Vodní doprava v ČR upadá, v provozu je 64 přeshraničních lodí

Zájem o nákladní říční dopravu v Česku upadá. Dálkovou dopravu na Labi proti vlakům a kamionům znevýhodňuje nespolehlivost spojená s častými nízkými stavy vody, vnitrozemská doprava nemůže kamionům konkurovat cenou, shodují se rejdaři. Vloni v tuzemsku vodní dopravci provozovali 64 plavidel mezistátní přepravy. O rok dříve jich bylo 68, v roce 1990 zhruba tisíc. Navzdory problémům ve vodní dopravě výkony tuzemské vnitrostátní dopravy loni vzrostly z 371.400 tun v roce 2010 na takřka 510.000 tun. Oživení dálkové dopravy podle rejdařů může přinést pouze výstavba plavebního stupně v Děčíně, který by umožnil udržet Labe u hranic s Německem celoročně splavné. Proti této stavbě ale protestují ekologické organizace, které se obávají znehodnocení ekosystémů v okolí toku. V loňském roce umožňoval stav vody podle informací Sekce vodní dopravy při Svazu dopravy ČR plout bez omezení po 209 dní. 112 dní bylo možné plout s nižším ponorem a 44 dní nebylo možné plout vůbec.

Regus: Každý sedmý pracovník v ČR nebude v létě řádně relaxovat

Téměř každý sedmý pracovník v Česku nebude během tohoto léta řádně odpočívat. Místo toho, aby relaxoval u bazénu a strávil nějaký čas se svou rodinou a přáteli, bude každý den trávit až tři hodiny prací. Vyplývá to z průzkumu společnosti Regus, během kterého bylo dotázáno více než 16.000 respondentů z více než 80 zemí. Mezi vytrvalými profesionály, kteří nedokážou na chvíli vypnout, je menšinové tvrdé jádro opravdových workoholiků. Nejenže si čeští zaměstnanci berou na dovolenou příliš práce, ale až příliš velká část jich nebude navíc schopná se odtrhnout od svých smartphonů a netbooků. Na 22 procent dotázaných dokonce uvádí, že budou pracovat i na lehátku - jen o trochu méně než obvykle. Pracovní volno je důležité nejen pro upevnění vztahů a kvůli odpočinku, ale může také znamenat rozdíl mezi zdravým a vyhořelým pracovníkem. Výzkumy ukazují na to, že vystresovaná mysl je ideální živnou půdou pro různé úzkostné stavy, a proto je důležité, aby se profesionálové čas od času uvolnili a opravdu si odpočinuli od práce.

Techmania Plzeň bude mít 27 interaktivních exponátů z astronomie

Science centrum Techmania v Plzni, zaměřené na popularizaci vědy, vybuduje do října příštího roku soustavu 27 velkých interaktivních exponátů z astronomie a astrofyziky. Expozice provede návštěvníky od nejbližšího k nejhlubšímu vesmíru. Ukáže například černou díru nebo reálný skafandr, řekl ČTK mluvčí science centra Tomáš Moravec. Díky nově budovanému areálu za 600 milionů korun z EU se počet interaktivních exponátů rozšíří o stovky. Zhruba 380 milionů korun bude vynaloženo na stavební rozšíření Techmanie a zbytek na expozice. "Kromě této expozice bude také v říjnu 2013 otevřeno kompletně vybavené planetárium včetně virtuária v bývalé škodovácké jídelně," uvedl Moravec. Virtuárium pro 140 lidí bude obří kopule nad planetáriem s průměrem až 40 metrů na promítání filmů o planetách, lidském těle a vodním světě ve 3D. "Jde o unikátní technologii, jichž je jenom deset na světě," řekl Moravec.

Pražská muzejní noc nenechala spát 200 tisíc lidí

Během Pražské muzejní noci ze soboty na neděli zaznamenali organizátoři více než 200.000 návštěvnických vstupů, což je více než loni. ČTK to oznámila koordinátorka této akce Ivana Havlíková z Národního muzea. Mezi objekty, v nichž bylo od sedmé hodiny večerní do jedné hodiny po půlnoci nejvíce živo, patřilo Letecké muzeum Kbely, České muzeum hudby, Náprstkovo muzeum a Nová budova Národního muzea, Národní technické muzeum, Muzeum hlavního města Prahy, Muzeum Policie ČR a Česká filharmonie. Všude byl vstup zdarma, symbolické vstupné se platilo jen na Vyšehradě a Staromětské mostecké věži. Letos se do akce zapojilo 39 muzeí, galerií a dalších kulturních zařízení, která zpřístupnila celkem 65 objektů.

Moravští vinaři vezou z kanadského Québecu dvanáct medailí

Dvanáct medailí, z toho šest zlatých, vezou moravští vinaři ze soutěže Sélections Mondiales des Vins Canada. Akce, která skončila 4. června v kanadském Québeku, je podle Vinařského fondu největší mezinárodní vinařskou soutěží na severoamerickém kontinentu. Ocenění výrazně usnadňuje úspěšným vínům vstup na kanadský trh. Vinařský fond to uvedl v tiskové zprávě. "Zajímavé jsou další a další ocenění pro moravská růžová, která jsou v posledních letech na vzestupu jak kvalitou, tak pestrostí nabídky spotřebitelům," uvedl ředitel Národního vinařského centra Pavel Krška. Kanadský trh je ovládaný vždy jen jediným licencovaným monopolem pro každou provincii a mimo síť jeho prodejen není možné alkoholické nápoje koupit.

Výstavba Cimrmanova muzea má zpoždění, možná bude za rok

Muzeum fiktivního českého génia Járy Cimrmana se mělo podle původních plánů v neděli otevřít v Kořenově na Tanvaldsku. Posedmé se tam konala Spanilá jízda cyklostezkou Járy Cimrmana. Stavba ale ještě nezačala, obec totiž nemá schválený územní plán. ČTK to řekla manažerka Svazku obcí mikroregion Tanvaldsko Kateřina Preusslerová. Schválení územního plánu v Kořenově oddaluje jiná stavba. Muzeum s dřevěnou rozhlednou ponese název Maják Járy Cimrmana a vyroste poblíž rekreačního areálu U Čápa. Mělo by se stát celoroční atrakcí a na Tanvaldsko, spjaté s Cimrmanovým liptákovským pobytem, přilákat víc turistů.

Valašské muzeum v Rožnově patřilo milovníkům folkloru a šermu

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku patřilo od pátku do neděle příznivcům folkloru a šermu. V jeho areálu se uskutečnil čtrnáctý ročník mezinárodního armádního festivalu Rožnovská valaška. Na přehlídce se představilo téměř 800 účinkujících. ČTK to řekl předseda programové komise Petr Farmačka. Na letošní přehlídce vystoupily kromě tuzemských souborů jejich kolegové ze Slovenska, Polska, Srbska a Konga. Z Česka do Rožnova zavítal například soubor Jiskra z Plzně, Dunajec a Dunaječek z Olomouce, Jánošíček z Brna, cimbálová muzika Háj z Háje ve Slezsku a Hradecká cimbálová muzika. Součástí festivalu byly tradičně šermířské souboje. Zájemci si mohli prohlédnout rekonstrukci historické bitvy a ukázku táborového života v historickém ležení.

Ze sportu:

Oštěpařka Barbora Špotáková vylepšila v New Yorku své letošní maximum až na 68,73 metru, tentokrát to ale světové rekordmance k vítězství na mítinku Diamantové ligy nestačilo. Přehodila ji totiž Jihoafričanka Sunette Viljoenová, jež téměř o metr posunula africký rekord na 69,35. Šestá v závodě skončila Jarmila Klimešová (56,38).

Skifař Michal Plocek se stal juniorským mistrem Evropy. Na slovinském jezeře Bled zvítězil s náskokem téměř tři a půl sekundy před domácím Jernejem Markovcem. Bronzovou medaili získala dvojka bez kormidelníka Michal Humpolec, Michal Nový, kteří nestačili jen na rumunskou a maďarskou posádku. Těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě skončily čtyřka bez kormidelníka Jirásková, Weissová, Heranová, Malá, párová čtyřka Žabová, Vařeková, Zapletalová, Šírerová a osmiveslice juniorů Bejblík, Starnovský, Šágr, Pilc, Valsa, Havlíček, Hellebrand, Šimánek a kormidelník Kučera.

České basketbalistky v závěrečném utkání přípravného turnaje v Karlových Varech před olympijskou kvalifikací podlehly Austrálii 48:67 a obsadily konečné třetí místo. Předtím prohrály o jediný bod s Maďarskem a jasně přehrály Turecko. Nejlepší hráčkou českého týmu na turnaji byla zvolena pivotka Ilona Burgrová. Trenér Lubor Blažek se chystá zúžit nominaci na 14 jmen, proto nasadil kombinovanou sestavu, která by mu měla zodpovědět poslední otazníky. Austrálie motivovaná snahou napravit čtvrtfinálovou porážku z MS 2010 právě v Karlových Varech byla těžším protivníkem než v sobotu Turecko.

Čeští volejbalisté si na olympijských hrách v Londýně nezahrají. O zbytky naděje je připravili na čtyřčlenném kvalifikačním turnaji v Berlíně Kubánci výhrou 3:0 nad Indií. Na olympiádu postoupilo domácí Německo, které v závěrečném utkání porazilo český tým 3:1 a vyhrálo skupinu bez porážky. Češi už před zápasem s Němci věděli, že na olympiádu nepojedou. Vicemistři světa z Kuby totiž po úvodní výhře nad ČR 3:1 podlehli Němcům v sobotní pětisetové bitvě a po hladkém vítězství nad Indií měli sedm bodů, takže se ocitli z dosahu českého celku. Česká volejbalová reprezentace pod pěti kruhy naposledy startovala v roce 1980 v Moskvě, od té doby se jí nepodařilo náročným sítem kvalifikace projít.

České volejbalistky vyhrály i druhý turnaj Evropské ligy. V posledním zápase v Almere porazily domácí Nizozemsko 3:2 a po šesti zápasech vedou bez porážky skupinu C. Nizozemsko má o bod méně. Třetí turnaj je na programu od pátku do neděle v Izraeli. Italský trenér Carlo Parisi dal v sobotu proti Řekyním šanci náhradnicím a v neděli už znovu nasadil základní sestavu. Jeho svěřenkyně nepustily domácí tým v průběhu prvního setu ani jednou do vedení. Udržovaly si tříbodový náskok, který důraznou hrou v koncovce setu ještě zvýšily.

Bikerovi Jaroslavu Kulhavému se nepodařilo vyhrát potřetí za sebou mistrovství Evropy, což mohl dokázat jako první v historii. Závod v lijáku v Moskvě dokončil na pátém místě. Nejlepšího jezdce v cross country uplynulé sezony předčila reprezentační kolegyně Tereza Huříková, která dojela čtvrtá. Od bronzu ji dělila minuta a 20 sekund.

Cyklista Roman Kreuziger dojel ve druhé etapě závodu Kolem Švýcarska desátý a posunul se na průběžnou třetí příčku. Vedení v podniku WorldTour se ujal Portugalec Rui Costa, který v neděli zaútočil v závěru stoupání do Verbier a vyhrál o čtyři sekundy před Lucemburčanem Fränkem Schleckem. Roman Kreuziger ztratil v cíli 218 km dlouhé etapy na jezdce stáje Movistar 22 sekund. V celkové klasifikaci zaostává český závodník týmu Astana, jenž zahájil závod osmým místem v sobotním prologu, o 15 sekund za Ruiem Costou. Na druhého Fränka Schlecka ztrácí vítěz závodu Kolem Švýcarska z roku 2008 sedm sekund. Zdeněk Štybar nabral ztrátu přes osm minut a dojel na 94. místě, celkově je na tom o jednu příčku lépe.

Čeští vodní slalomáři se v úvodním závodu Světového poháru v Cardiffu nedočkali medailového umístění. O nejlepší výsledek se postarala čtyřiačtyřicetiletá Štěpánka Hilgertová, jež obsadila páté místo mezi kajakářkami. Šestí skončili deblkanoisté Ondřej Karlovský a Jakub Jáně.

Pondělní počasí v Česku:

Oblačno, přechodně polojasno a postupně místy přeháňky. Ojediněle se mohou vyskytnout i bouřky. Teploty 17 až 21, na horách bude kolem 13 stupňů Celsia.