Zprávy

0:00
/
0:00

Strany se dohodly na finančních limitech pro prezidentskou kampaň

Koalice se dohodla s opoziční ČSSD na finančních limitech pro kampaň před prezidentskými volbami. V prvním kole budou moci kandidáti vydat nejvýše 40 milionů korun, ve druhém ještě dalších až deset milionů. ČTK to řekli zástupci ODS a ČSSD Marek Benda a Jeroným Tejc. Očekává se, že sněmovna by mohla zákon schválit na červnové schůzi. Kandidáti na prezidenta by podle dohodnutého návrhu museli sestavit volební výbor, který by byl za financování kampaně zodpovědný. Peníze na propagaci by musely být na zvláštním účtu. V případě, že by si kandidát vyjednal slevu na svou reklamu, započítávala by se obvyklá cena. Zakázány by byly anonymní kampaně.

České a slovenské jaderné zdroje jsou bezpečné, ukázaly testy

V zátěžových testech evropských jaderných elektráren se české i slovenské zdroje ukázaly jako bezpečné. Ani u ostatních evropských elektráren nezjistily testy problémy, které by vyžadovaly okamžitý zásah, informovali účastníci Evropského jaderného fóra v Bratislavě. Český premiér Petr Nečas na fóru řekl, že Česko má se Slovenskem společný zájem rozvíjet jadernou energetiku a hodlá se svým sousedem spolupracovat na rozšíření jaderné elektrárny Jaslovské Bohunice. V Česku nyní ČEZ připravuje dostavbu Jaderné elektrárny Temelín a chce do projektu zapojit strategického partnera. Slovensko vyrábí z jádra více než polovinu elektrické energie, v Česku je to asi třetina. Očekává se, že v obou zemích se po rozšíření elektráren tento podíl zvýší.

Ministr Vondra: Armáda se musí chystat na "dobu poafghánskou", ISAF končí

Česká armáda se musí připravit na "dobu poafghánskou", prohlásil ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) na semináři v Senátu o nasazení české armády v zahraničních misích. Ministr nesdílí názor, že by desetiletá účast v alianční ISAF v neklidné asijské zemi české vojáky "afghanizovala". Získané zkušenosti i pořízenou techniku prý využijí i nadále. Vondra zdůraznil, že v příštích letech se evropská část NATO bude muset více soustředit na vlastní obranu, protože USA se nyní zaměří především na asijskou oblast. Američané budou podle Vondry od Evropanů očekávat, aby ve vyšší míře zajišťovali bezpečnost a zájmy svého území a jeho sousedství.

Velení armády uvažuje, kde ušetřit, ve hře je propouštění vojáků

Armádní velení zpracovává varianty možných úspor, které bude muset vykonat, pokud bude stát nadále krátit výdaje na obranu. Ve hře je propouštění vojáků, snižování počtů techniky i omezování jejích oprav, řekl ČTK první zástupce náčelníka generálního štábu Miroslav Žižka. Redukce se podle něj dotkne některých velitelů, kteří svá místa opustí vzhledem k plánovaným změnám ve struktuře armádního velení. Podle informací ČTK mají být varianty šetření hotovy do konce června. Armáda má zhruba 23.000 vojáků, před časem po delší době zahájila nábor nováčků, který byl v minulosti kvůli úsporám pozastaven. Obrana letos hospodaří s rozpočtem ve výši zhruba 43 miliard korun.

Na bojkotu Ukrajiny se EU nedohodla

Evropská unie se nedohodla na tom, že by politici členských zemí EU společně bojkotovali blížící se fotbalové mistrovství Evropy ve fotbale, které se odehraje z části na Ukrajině. Ta se stala terčem kritiky kvůli procesům s bývalou premiérkou Julijí Tymošenkovou a dalšími představiteli minulé vlády. "Nedopadlo to nejhůř, přeci jen většina se přiklonila k tomu, že musíme s Ukrajinou spolupracovat," řekl šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. Například český prezident Václav Klaus podobně jako někteří další kolegové před časem odmítl účast na summitu středoevropských zemí. Ten se měl na Jaltě uskutečnit minulý týden, avšak Kyjev ho nakonec odložil. Schwarzenberg ke Klausovu rozhodnutí řekl, že prezident měl odlišný názor. Ukrajina je podle Schwarzenberga příliš důležitou zemí, aby s ní EU přerušila styky. Většina ministrů EU se podle něj shodla, že fotbal není politickou záležitostí. O své účasti či neúčasti na šampionátu si představitelé států "sedmadvacítky" rozhodnout sami.

Na pochod ke Strakově akademii pozvali kritici vlády veřejnost

Platforma Stop vládě pozvala na protestní pochod, který uspořádá v centru Prahy 22. května, veřejnost. Odboráři a další kritici kabinetu chtějí jít po poledni k úřadu vlády ve Strakově akademii od odborářské centrály na Žižkově přes frekventovanou magistrálu. Novinářům trasu pochodu přiblížila místopředsedkyně Českomoravské konfederace odborových svazů Radka Sokolová. Už dnes spouští platforma u stanice metra Anděl v Praze debaty u informačního stanu. V kampani chce vysvětlovat dopady vládních škrtů a reformních záměrů i svůj postup proti kabinetu.

Po změně hodnocení propadlo u těžšího testu z matematiky 2,8 pct

U těžších maturit z matematiky původně propadlo 16,8 procenta studentů, po zmírnění hodnocení je neúspěšných 2,8 procenta. Na jedničku po přepočtení výsledků napsalo test přes 11 procent studentů, na dvojku čtvrtina a na trojku 41 procent. V tiskové zprávě to ČTK sdělilo centrum pro přípravu maturit Cermat. Výsledky se musely přehodnotit, protože test byl výrazně těžší než loni. Problematický test šéf Cermatu Pavel Zelený vysvětloval ministrovi školství Petru Fialovi. Už v neděli se ministr za pochybení při maturitách omluvil. Test vyvolal vlnu kritiky studentů i ředitelů škol. Pochybení přiznal i Zelený. "Jsme si vědomi, že časová náročnost zkoušky způsobila žákům zkouškový stres a žákům i učitelům v konečném důsledku zvýšenou obavu o výsledek zkoušky," sdělil Cermat. U čtyř až pěti úloh prý zjistili, že byly příliš časově náročné. Děti měly na vyřešení 23 příkladů dvě hodiny, ke zdárnému dokončení ale části z nich chybělo až 20 minut.

Maturitu z matematiky si vybralo 44 procent ze 103.000 maturantů, zbytek dal přednost cizímu jazyku. Z těch, kteří maturovali z matematiky, si vyšší úroveň zvolilo 4,15 procenta studentů, hlavně gymnazistů. Výpis s výsledky testů dostanou maturanti v úterý, ve středu začne ústní část zkoušek.

Do sporu odborářů s ministrem Hegerem o platy v nemocnicích zasáhne premiér Nečas

Do sporu odborářů s ministerstvem zdravotnictví o platy v nemocnicích zasáhne v úterý premiér Petr Nečas (ODS). Pozval si ke společnému jednání ministra Leoše Hegera (TOP 09) s týmem jeho náměstků a šéfy lékařských a zdravotnických odborů. Přijdou i zástupci menších nemocnic. Předloží premiérovi své propočty - Hegerův propočet ukazuje, že nemocnice mají od zdravotních pojišťoven dost peněz na zvýšení platů, propočty odborů a menších nemocnic ukazují opak. Nárůst platů se podařil jen ve fakultních a dalších státních nemocnicích, kde to ředitelé dostali příkazem. Pokud by ho nesplnili, ministr by je odvolal. Kraje navyšování odmítly, prý na to nemají. Ministerstvo poukázalo na to, že i přesto investují a nakupují nové přístroje.

IZIP by mohl být nahrazen celonárodním systémem od roku 2014

Kritizovaný systém elektronických zdravotních knížek IZIP by podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) mohl být nahrazen celonárodním systémem vstupování do zdravotní dokumentace pacientů. Začal by u nemocnic, zatím ne u samostatných ambulancí. Heger to řekl ČTK. Prvním krokem by bylo stanovení standardu pro předávané informace. Fungovat by nový systém mohl od roku 2014. Lékař z jedné nemocnice, který by potřeboval data z léčení pacienta v jiné nemocnici, by nemusel kvůli tomu prohledávat celý jeho chorobopis. Podíval by se do závěrečné zprávy z hospitalizace, která by byla vytvořena podle standardu. Pokud by to lékař potřeboval, vyžádal by si od nemocnice podrobnější údaje, popsal ministr.

Problémy kolem projektu IZIP, do něhož vložila VZP za deset let téměř dvě miliardy korun, vedly ministra k tomu, že prosazoval jeho zastavení. Dohodl se na tom minulý týden s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Ministr potvrdil, že zvažuje trestní oznámení. Možné úniky peněz z projektu by měla vyšetřit policie.

Spotřební daň z vína má být zavedena od roku 2014

Spotřební daň z vína, kterou navrhuje ministr financí Miroslav Kalousek, by měla být zavedena od roku 2014. ČTK to sdělil mluvčí MF Ondřej Jakob, který zároveň potvrdil, že návrh není součástí balíčku opatření pro příští rok. Příjmy ze zdanění vína mají podle předpokladů ministerstva státu přinést zhruba 1,3 miliardy korun ročně. V současné době platí v Česku nulová sazba daně z takzvaného tichého (neperlivého) vína. Vláda navrhuje daň deset Kč na litr vína. Zároveň by od daně měla být osvobozena produkce drobných vinařů, která činí zhruba 500.000 hektolitrů, tedy asi 25 procent celkové produkce.

Vinaři nápad od počátku kritizují. Jak řekl tajemník Svazu vinařů Martin Půček, zavedení daně ohrozí české a moravské vinohradnictví. Vinaři proti zavedení daně vyhlásili petici. Za zhruba měsíc ji podepsalo přes sedm tisíc lidí. Podle Kalouskova dubnového vyjádření se vláda zavedením spotřební daně na víno snaží především ochránit drobné tuzemské vinaře. Daň je prý zaměřena na víno z dovozu, které se podílí na domácí spotřebě z více než 60 procent.

ČEZ podepsal s EIB úvěr na obnovu sítě za 100 mil. eur

Skupina ČEZ podepsala s Evropskou investiční bankou smlouvu o druhé části úvěru na podporu financování investičního programu obnovy a rozvoje distribuční soustavy v ČR až do výše 100 milionů eur, tedy asi 2,54 miliardy korun Kč. Uvedla to na svých stránkách. Distribuční soustava by v budoucnu měla lépe čelit výkyvům v dodávkách elektřiny z obnovitelných zdrojů především ze sousedního Německa.

Dva lidé zahynuli po pádu vrtulníku u Českých Budějovic

U Českých Budějovic se zřítil dvoumístný vrtulník, při nehodě zahynuli dva lidé. ČTK to řekl mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner. Neštěstí se stalo na poli u obce Šindlovy Dvory. Stroj začal po pádu hořet, oheň zlikvidovali hasiči. Podle ředitele českobudějovického letiště v Plané Ladislava Ondřicha vrtulník letěl z letiště Hosín u Českých Budějovic. "Na jeho palubě byl velmi zkušený pilot, který má firmu na letecké práce, také druhý z nich byl zkušený pilot," řekl ČTK. Co se mohlo stát, na letišti netuší. V místě by se jim překážkou mohly stát snad jen dráty vysokého napětí.

O prodej pozemků pod dálnicí D3 se zajímá protikorupční policie

O prodej pozemků pod právě budovanou dálnicí D3 se zajímá protikorupční policie. ČTK to řekl její mluvčí Jaroslav Ibehej. Jihočeský poslanec Václav Baštýř (ODS) totiž chce podle deníku Mladá fronta Dnes (MfD) státu prodat pozemky pod dálnicí D3 na Českobudějovicku u obce Ševětín po 100 korunách za metr čtvereční. Sám je však před dvěma lety koupil za šest až osm korun za metr čtvereční. Podle poslance však nejde o spekulaci. Tvrdí, že chce na pozemcích jen hospodařit a kdyby bylo po jeho, stát by prý mohl vyplácet i méně.

Asociace hotelů a restaurací spustila portál hodnotící ubytování v ČR

Najít kvalitní ubytování v Česku by měl hostům pomoci nový recenzní portál, který spustila Asociace hotelů a restaurací (AHR) spolu s provozovatelem turistických informačních webů FTonline. Zvláštností tohoto portálu je systém ověřování, zdali recenze skutečně píší hosté zařízení. Na setkání s novináři to řekl prezident AHR Václav Stárek. Systém aktuálně obsahuje 25.000 hodnocení. Novinkou podle AHR je možnost, aby provozovatelé zařízení mohli na daná hodnocení reagovat a v případě negativních zkušeností hostů vysvětlit důvody těchto nedostatků.

Červený kříž ocenil své zasloužilé členy a dvě ženy za záchranu života

Vyznamenání za záchranu života dnes obdržely od Českého červeného kříže (ČČK) dvě ženy, které letos v únoru vytáhly z řeky v Nižboru na Berounsku dívku, pod níž se prolomil led. Ocenění převzaly na slavnostním shromáždění v Senátu, na němž ČČK při příležitosti světového dne Červeného kříže odměnil také své zasloužilé členy. Ludmila Kolárová a Dagmar Jandová se o záchranu dívky zasloužily letos 12. února. Tonoucí školačku zahlédly, když přejížděly autem přes most. Přiblížily se k ní po ledě a vytáhly ji pomocí deštníku, kterým zachytily dívčinu šálu. Děvče bylo v bezvědomí a nedýchalo, ženám se ji podařilo oživit ještě před příjezdem záchranné služby.

V Česku ročně přijdou kvůli rozvodům o úplnou rodinu tisíce dětí

V Česku každoročně přibudou tisíce dětí, které vyrůstají buď s jedním rodičem, nebo ve dvou domácnostech. V téměř třech pětinách rozpadlých manželství totiž bývají nezletilí potomci. Jen za poslední dva roky se rozvod rodičů dotkl zhruba 50.200 chlapců a děvčat. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Na úterý připadá Den rodin.

Loni se rozvedlo 28.100 dvojic. Bylo to o 2700 méně než v předchozím roce. Rozvodovost se sice snížila, i tak se ale rozpadlo 46 procent svazků. V roce 2010 to byla dokonce polovina manželství. Celkem 56,3 procenta rozvedených párů mělo nezletilé děti. Soužití manželů končilo v průměru po 12,9 letech. Dvě pětiny párů se rozešly do deseti let. V Česku se stále více rodí také nemanželské děti a jejich podíl se každoročně zvyšuje. Loni přišlo mimo manželství na svět už bezmála 42 procent chlapců a děvčat. Podle odborníků to ale neznamená, že by potomci nevdaných matek žili bez otce. Statistická data ukazují, že o sňatek Češi a Češky přestávají stát. Mnohé páry jsou tak spolu a vychovávají děti i bez svatby.

CVVM: Vztahy s Romy jsou podle čtyř pětin obyvatel ČR špatné

Podle více než čtyř pětin obyvatel jsou vzájemné vztahy Romů s neromskou většinou v České republice špatné. A 70 procent lidí míní, že vláda romskou problematiku nezvládá řešit. Vyplývá to z dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), jehož výsledky má ČTK k dispozici. O něco kladněji hodnotili dotázaní přímé soužití s romskou menšinou v místě jejich bydliště, které považuje za dobré přes 40 procent lidí.

Většina dotázaných míní, že Romové mají stejné nebo i lepší podmínky pro život než ostatní obyvatelé Česka. Romové mají podle zhruba dvou třetin účastníků průzkumu stejné možnosti jako ostatní lidé v ČR při získávání vzdělání či kvalifikace. Pouze při hledání práce jsou podle většiny účastníků výzkumu podmínky Romů horší. Myslí si to 60 procent lidí. CVVM provádělo průzkum od 2. do 9. dubna. Zúčastnilo se jej 1048 obyvatel České republiky starších 15 let.

Grygar a Hilský převzali medaile Učené společnosti

Astrofyzik a popularizátor astronomie Jiří Grygar a znalec anglické literatury, shakespearolog Martin Hilský převzali z rukou předsedy Učené společnosti ČR Václava Pačesa medaile za zásluhy o rozvoj vědy. Učená společnost udělila rovněž ceny dalším 25 vědcům, studentům a pedagogům. Šestasedmdesátiletý Grygar je významným českým popularizátorem astronomie a astrofyziky. Veřejnosti je znám především z televizního programu Okna vesmíru dokořán. Za popularizaci vědy získal řadu cen, včetně ocenění UNESCO (Kalinga Prize 1996). Devětašedesátiletý profesor anglické literatury Hilský je znalcem a překladatelem díla dramatika Williama Shakespeara. V roce 2001 byl za zásluhy o šíření anglické literatury v Česku jmenován čestným členem Řádu britského impéria.

Ze starších vědeckých pracovníků si odnesli Ceny Učené společnosti chemik Jaroslav Stejskal a historik Petr Čornej. Stejskal (1949) se zabývá přípravou různých forem elektricky vodivých polymerů. Vodivé polymery se uplatňují v energetice jako složky palivových článků či v elektronice při vývoji ohebných obrazovek a klávesnic. Začínají se uplatňovat v medicíně jako senzory tělesných funkcí nebo jako jejich stimulátory. Jedenašedesátiletý Čornej se specializuje na dějiny pozdního středověku, zvláště husitství, a na historiografii.

Náprstkovo muzeum nabídne možnost poznat bource morušového

I letos budou moci zájemci v Náprstkově muzeu v Praze poznat tajemství vzniku pravého hedvábí. Odborníci je tu zasvětí do chovu živých jedinců bource morušového. Housenky tohoto motýla při kuklení produkují vlákno, které je po tisíce let ceněnou textilní surovinou. Chov bource morušového má v Náprstkově muzeu dlouhou historii - už v roce 1865 dostala pozdější manželka jeho zakladatele Vojty Náprstka Josefa Křížková diplom od Jednoty k napomáhání hedvábnictví v království českém. Vzhledem k tomu, že cyklus bource morušového trvá v našich podmínkách jeden až jeden a půl měsíce a probíhá jednou ročně, je možné živé bource vystavit během května a června.

Ve středu se budou prodávat žluté kytičky na boj s rakovinou

Ve středu se již po šestnácté uskuteční Český den proti rakovině, dobrovolníci v ulicích budou prodávat žluté kytičky měsíčníku lékařského s oranžovou stužkou. Tématem letošní sbírky jsou nádorová onemocnění ledvin, v jejichž výskytu se Česká republika dostala v celosvětovém srovnání na první místo, řekli novinářům zástupci Ligy proti rakovině Praha, která akci pravidelně pořádá. Výskyt nádorů ledvin vzrostl v Česku za posledních 35 let téměř čtyřnásobně a tento typ nádorů tvoří asi šest procent všech nádorových onemocnění v ČR.

Festival v Cannes uvede v soutěžních sekcích dva české projekty

Mezinárodní filmový festival v Cannes uvede v soutěžních sekcích dva české krátké filmy Tambylles a Tramvaj a na filmovém trhu promítne čtyři celovečerní snímky včetně filmu Čtyři slunce Bohdana Slámy. Představí je tam České filmové centrum (ČFC), které je oficiálním zástupcem české kinematografie. ČTK to řekla zástupkyně centra Daniela Hurábová. Prestižní filmová přehlídka se uskuteční od 16. do 27. května, česko-slovenský pavilon, v němž se už několik let prezentují kinematografie obou zemí, bude otevřen 18. května.

Absolventský snímek studenta FAMU Michala Hogenauera nazvaný Tambylles bude ve studentské soutěžní sekci Cinéfondation uveden 25. května. Je dramatickým příběhem mladého muže s kriminální minulostí, který hledá novou životní cestu. V soutěžní sekci Quinzaine des réalisateurs se objeví snímek režisérky Michaely Pavlátové Tramvaj. Sedmiminutový lehce erotický příběh o fantaziích tramvajové průvodčí bude uveden 24. a 26. května.

V Mikulově vzniká největší expozice o historii vinařství v Česku

V Mikulově na zámku vrcholí příprava největší expozice o historii vinařství v zemi. Představí, jaký význam lidstvo přikládalo tomuto nápoji, tolik typickému pro Moravu, už od dob starého Egypta. Expozice nazvaná Víno napříč staletími má být otevřena 1. června. ČTK to řekl ředitel mikulovského muzea Petr Kubín. Nejstarším exponátem výstavy bude asi 18 milionů let starý otisk révy teutonské, který do Mikulova zapůjčí Národní muzeum v Praze. Expozice bude vytvořena tak, aby lidé procházeli různými údobími. Řemeslníci pro ně vytvořili kopii románského sklepa, gotické kaple i renesanční labyrint.

Už v pátek začnou tradiční Slavnosti chřestu v Ivančicích

Čtyři tuny čerstvého chřestu zajistili organizátoři 18. Slavností chřestu v Ivančicích na Brněnsku. Začnou v pátek a letos poprvé budou prodlouženy až do neděle. Návštěvníci si budou moci čerstvý chřest nakoupit nebo v degustační zóně v centru Ivančic ochutnat v nabízených specialitách, které pro ně připraví osm restaurací. Doplní je devět moravských vinařů. Doprovodný program nabídne například vystoupení Petra Bendeho a kuchařskou show Petra Stupky. Na slavnosti přijede i čerstvý držitel michelinské hvězdičky, šéfkuchař restaurace Alcron Roman Paulus.

Náměštský zámek představí historické snímky pořízené hrabětem

Na státním zámku v Náměšti nad Oslavou si návštěvníci budou prohlédnout 60 historických fotografií z přelomu 19. a 20. století. Tehdejší majitel panství Jindřich Haugwitz na nich zachytil zámek, oboru i podzámčí. Snímky se podařilo získat digitalizací nově objevených a dobře zachovalých skleněných negativů. Podle náměšťského kastelána Marka Buše jde o unikátní snímky. Kompletní výstava v zámeckých arkádách bude veřejnosti představena 19. května. Přístupná pak bude celou letošní sezonu.

Vítkův hrádek na Šumavě rozšiřuje služby pro zahraniční turisty

Turisté ze zahraničí budou mít na Vítkově hrádku na Šumavě k dispozici elektronické průvodce v pěti jazycích. Loni na hrad přijelo 30.000 návštěvníků, z toho třetina Rakušanů a Němců, řekl správce hradu Miroslav Kovačičín. O romantickou zříceninu se sedmým rokem stará občanské sdružení Vítkův hrádek. Celý program sezony, včetně sedmého výročí zpřístupnění památky, najdou zájemci na www.vitkuvhradek.cz.

Plavební sezona na Vltavě na jihu Čech odstartuje v sobotu

Ukázky stavby voru, prohlídky vodních děl, či cyklistický happening budou 19. května součástí zahájení plavební sezony na Vltavě. Vltava open startuje v 10:00 cyklistickým happeningem v Týně nad Vltavou, pokračuje programem v Purkarci, kde si návštěvníci mohou prohlédnout síň voroplavby a sledovat stavbu voru. Cestou na kole či po vodě si pak mohou prohlédnout stavbu plavební komory a prezentaci budoucího přístaviště v Hluboké nad Vltavou. Vltava Open pak vyvrcholí ve 14:00 v Českém Vrbném nedaleko Českých Budějovic, kde si návštěvníci mohou prohlédnout sklopný most a plavební komoru a pak navštívit program ve Vodáckém areálu Lídy Polesné. Jeho součástí jsou hudební festival, výstava, filmové projekce, ukázky práce záchranářů i sportovních aktivit.

Ze sportu:

Díky vítězství Dánska nad Lotyšskem mají čeští hokejisté definitivně jistý postup do čtvrtfinále mistrovství světa ve Švédsku a Finsku. Úterní závěrečný program základních skupin už rozhodne jen o tom, zda se svěřenci trenéra Aloise Hadamczika utkají ve čtvrtek ve 20:15 ve stockholmské hale Globen s domácím Švédskem, či už od 16:15 narazí na vítěze skupiny B Rusko. Český tým má před závěrečným zápasem s Německem na třetím místě za jistě prvními Rusy i definitivně druhými Švédy náskok jednoho bodu před čtvrtým Norskem, které také díky Dánům získalo jistotu postupu do čtvrtfinále. Čeští hokejisté nechtějí spekulovat, zda je pro ně jako soupeř pro čtvrtfinále výhodnější Švédsko, nebo Rusko. "Jestli budeme mít Švédsko, nebo Rusko je skoro jedno. Pokud to tady chceme vyhrát, musíme porazit každého," řekl útočník Martin Erat.

Volejbalisté nakonec budou bojovat v kvalifikaci o start na olympijských hrách. Český tým se dostal do jednoho ze tří závěrečných turnajů o účast v Londýně a svěřenci Nizozemce Stewarta Bernarda budou hrát od 8. do 10. června v Berlíně o jedno postupové místo s domácím Německem, Kubou a Indií.

Počasí

Bude polojasno až oblačno, na severovýchodě až zataženo. Ojediněle přeháňky. Nejvyšší teploty 14 až 18 stupňů Celsia.