Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Prezidenti ČR, SR a Polska se liší v postoji k Ukrajině

Prezidenti Česka, Slovenska a Polska mají nadále rozdílný postoj k účasti na plánovaném summitu středoevropských politiků na Ukrajině. Na schůzce ve Vysokých Tatrách se ale shodli, že kvůli případu vězněné ukrajinské expremiérky Julije Tymošenkové nebudou bojkotovat evropský fotbalový šampionát, který Ukrajina pořádá spolu s Polskem. Na protest proti způsobu, jakým úřady s Tymošenkovou zacházejí, se přes deset státníků rozhodlo nezúčastnit nadcházejícího summitu politiků na Jaltě. K nim se připojil i český prezident Václav Klaus, na rozdíl od svých kolegů ze Slovenska a Polska. Kvůli případu vězněné ukrajinské expremiérky zrušila cestu na fotbal mimo jiné celá Evropská komise v čele s předsedou José Manuelem Barrosem. Na víkendové schůzce hlav států visegrádské čtyřky (V4) chyběl nový maďarský prezident János Áder; svou neúčast zdůvodnil tím, že úřadu se oficiálně ujme až v příštích dnech. Klaus, Gašparovič a Komorowski hovořili také o podpoře cestovního ruchu, o dopravě nebo o nadcházejícím summitu NATO. Ze schůzky podle Komorowského vyplynulo, že Česko, Slovensko i Polsko podporují plán Severoatlantické aliance, který počítá se stažením zahraničních sil z Afghánistánu v roce 2014.

Kalousek počítá příští rok se schodkem rozpočtu 100 mld. Kč

Ministr financí Miroslav Kalousek počítá pro rok 2013 se schodkem státního rozpočtu sto miliard korun. Pokud se ale vládě nepodaří letos prosadit konsolidační opatření, bude deficit zhruba 160 miliard korun. Kalousek to dnes uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce. "Kdybychom neudělali to, co je nyní předmětem protestů, byl by schodek státního rozpočtu zhruba 160 miliard," uvedl Kalousek. Konsolidační opatření schválená a navrhovaná vládou podle něj snižují schodek o 56 miliard korun. Mezi úsporná opatření vlády patří mimo jiné zvýšení daní a nižší valorizace důchodů. Tu v pátek podpořila v tzv. prvním čtení poslanecká sněmovna. Tzv. konvergenční plán schválený letos v dubnu vládou počítá v příštích letech s deficitem veřejných financí pod třemi procenty HDP. To je jedno z maastrichtských kriterií pro přijetí eura. Konvergenční program je základním dokumentem země pro přijetí eura a popisuje rozpočtovou strategii vlády a plánovaný vývoj veřejných financí v následujících letech.

Odbory se podle Dufka na tripartitu kvůli zákonu o stávce nevrátí

Odbory se podle předsedy Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka nevrátí na tripartitu kvůli chystanému zákonu o stávce. Dufek to dnes uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce. Podle Dufka se vláda rozhodla prosadit svou verzi a odborářské připomínky nevzala v potaz. Českomoravská konfederace odborových svazů minulý týden ohlásila, že se k jednacímu stolu s vládou a zaměstnavateli vrátí, buď až u něj bude sedět jiný kabinet, nebo až ten nynější zastaví své reformy. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) uvedl, že zákon o stávce nebude předložen na jednání tripartity do června. Úprava je podle něj potřebná kvůli tomu, aby i během stávky byly zajištěny jinak běžné služby občanům. K námitkám, že vláda s odbory nechce hledat kompromisy, uvedl, že jejich předpokladem je shoda na možnosti utratit jen určité množství peněz.

Kalousek má pochyby o zvýšení rozpočtu vězeňské služby

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) má pochyby ohledně požadavku ministerstva spravedlnosti na navýšení letošního rozpočtu vězeňské služby o 940 milionů korun. Při sněmovních interpelacích tento týden poukázal na to, že služba loni zvýšila počet zaměstnaneckých míst, které ale nebyly obsazeny. Otazníky budí podle Kalouska také poměr mezi počtem zaměstnanců a počtem vězňů. O zvýšení rozpočtu vězeňské služby měla jednat vláda minulou středu. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) ale návrh zatím stáhl. Kalousek uvedl, že vláda loni souhlasila se zvýšením počtu pracovníků vězeňské služby celkem o 541 lidí, služba je ale zřejmě nepotřebovala. "My jsme na to rozpočtovali rozpočtové prostředky a ono tam zůstalo 574 míst neobsazených," poznamenal ministr.

Lessy chce mít příští rok od vlády schváleno 40.389 policistů

Policejní prezident Petr Lessy chce mít vládou schváleno pro příští rok 40.389 policistů včetně prostředků na jejich mzdy. Pokud by byl jejich počet nižší, policie by prý nemohla plnit všechny úkoly, uvedl dnes Lessy v pořadu Otázky Václava Moravce. V policejním sboru je nyní na 38.900 příslušníků a podle prezidia by jejich počet neměl klesnout pod hranici 40.309. Premiér Petr Nečas (ODS) ve čtvrtek ve sněmovně řekl, že jeho vláda "odmítá tvrzení, že existuje jakési magické číslo počtu policistů, které je samo o sobě schopno zajistit bezpečí občanů". Bezpečnostní standard je podle Nečase možné udržet i při chytrých úsporných opatřeních posílením přímého výkonu policejní služby, změnami v prioritách práce policie a kvalitním řízením. Předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Milan Štěpánek personální požadavky Lessyho podpořil jako potřebné a logické. Uvedl, že se s premiérem a ministrem vnitra Janem Kubicem mají k jednání sejít 17. května. "Chceme jednat s předsedou vlády o stabilizaci bezpečnostních sborů, personální a především ekonomické," řekl. Zastupovat budou i vězeňskou službu. Pro ni ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) už pro letošek požádal přidat 940 milionů korun. Lessy uvedl, že na jednání pozván nebyl.

Factum: Favority volby prezidenta Fischer a Švejnar, třetí Zeman

Do druhého kola přímé volby prezidenta by nyní postoupili nestraníci Jan Fischer se ziskem 24,4 procenta hlasů a Jan Švejnar s 17,8 procenta. Se ztrátou 5,8 bodu by za Švejnarem skončil bývalý premiér a nynější čestný předseda Strany práv občanů - zemanovců Miloš Zeman. Plyne to z aktuálního průzkumu agentury Factum Invenio, která ho zveřejnila na svých webových stránkách. V porovnání s dubnovým průzkumem si Zeman polepšil o dva procentní body. Podpora Fischera a Švejnara se příliš nezměnila. Naopak ztratil předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který v dubnu skončil na čtvrtém místě s 8,3 procenta hlasů. Nyní by byl až šestý s podporou 5,5 procenta lidí. Jeho předchozí čtvrté místo by nyní zaujal podnikatel Tomio Okamura, kterého by volilo 9,9 procenta lidí. Za ním by následovala s 6,6 procenta hlasů šéfka Suverenity Jana Bobošíková.

V Praze se konaly pietní akty k výročí osvobození

Vojáci, politici, váleční veteráni, sokolové i další pozvaní hosté si v sobotu a v neděli v Praze připomněli ukončení druhé světové války a její oběti. V neděli od 10:00 se na hřbitově v Ďáblicích v Praze 8 uskutečnil pietní akt k uctění památky obětí války z řad spojeneckých armád, jejichž vojáci pomáhali v roce 1945 osvobozovat Československo. O hodinu později u památníku před základní školou v nedaleké Žernosecké ulici uctili památku padlých vojáků polské armády. Hold účastníkům povstání českého lidu proti nacistickým okupantům, které v Praze začalo před 67 lety, už v sobotu u Staroměstské radnice složili politici, zástupci armády i pamětníků. Za příklad dávali obětavost, odvahu i vlastenectví povstalců, z nichž mnozí položili své životy. V Praze ve dnech od 5. do 9. května 1945 vyvrcholilo květnové povstání českého lidu, které je považováno za jeho největší ozbrojené vystoupení v boji proti fašismu. Zapojilo se do něj přes sto tisíc lidí ve třech stovkách obcí, desítka tisíc lidí během bojů s Němci zahynula. Jen v Praze podle dostupných pramenů padlo 3700 lidí. Poslední boje se na českém území odehrály až 11. května nedaleko Milína u Příbrami mezi partyzány a příslušníky SS.

ČNB: Podíl problematických úvěrů v březnu klesl na 5,94 procenta

Podíl problematických úvěrů na celkovém objemu bankovních půjček ke konci března mírně klesl na 5,94 procenta. Objem takzvaných úvěrů v selhání se tak snížil těsně pod hranici 137 miliard korun. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českou národní bankou. Podíl problémových půjček se snížil zpět na lednovou úroveň, což je nejnižší hodnota od května 2010. U domácností podíl úvěrů v selhání, kam patří například půjčky nesplácené 90 a více dní, ke konci března mírně stoupl na 5,03 procenta z předchozích pěti procent. U nefinančních podniků podíl problémových půjček klesl na 8,06 procenta z únorových 8,09 procenta. V celkovém vyjádření činil objem problémových půjček u nefinančních podniků 67 miliard korun a u domácností 50,9 miliardy korun.

V Tišnově byly o víkendu k vidění drahokamy z celého světa

Drahokamy i zkameněliny z celého světa byly o víkendu vystaveny v Tišnově na Brněnsku. Na třídenní akci zavítalo téměř 4500 návštěvníků. Své exponáty zde předvedlo celkem 260 vystavovatelů a více než třetina z nich byla ze zahraničí, řekl ČTK organizátor výstavy Zdeněk Jeřábek. Výstava se koná dvakrát ročně na jaře a na podzim a ta současná byla v pořadí 72. Účast návštěvníků podzimních výstav je podle Jeřábka každý rok vyšší. "Vždy na podzim, protože se blíží Vánoce, je zájem veřejnosti minimálně o polovinu vyšší," řekl Jeřábek. Výjimkou podle něj nejsou ani exponáty dosahující hodnoty 50.000 korun. Kvůli krádežím z minulých let byl hlavní prostor burzy monitorován policejní kamerou a na místě byli policisté v uniformách i v civilu. Asi nejzávažnější případ se stal při podzimní výstavě v roce 2005, kdy muž údajně odcizil exponáty za 17.000 korun, byl ale dopaden.

Jemný zvuk "zpěvorohů" Františka Červeného měl světový ohlas

Jemným zvukem svých nástrojů předstihl Václav František Červený ve své době zkušené výrobce v západoevropských zemích. Dal světu tubu, armádní pozoun či bombardon. Jeho nástroje měly velký úspěch a dodnes je prodává firma Amati Kraslice. Od založení továrny jednoho z nejvýznamnějších českých výrobců hudebních nástrojů uplyne v neděli 170 let. Červeného "zpěvorohy", jak se jim tehdy říkalo, představují již sběratelské kousky. Červený byl dědem českého kabaretiéra Jiřího Červeného a pradědem operní pěvkyně Soni Červené. Narodil se 27. července 1819 v Dubči u Prahy, naučil se hrát na klarinet a zajímala jej též konstrukce jednotlivých hudebních nástrojů. Po vyučení v Praze získával zkušenosti v Bratislavě, Budapešti a v Brně. V roce 1842 si otevřel vlastní továrnu v Hradci Králové, kde byla tou dobou velká vojenská posádka, a tudíž i velká poptávka po žesťových nástrojích. V hudebním světě získal jeho podnik podobný věhlas jako Baťova továrna mezi obuvníky. Žestě z Hradce Králové byly světově proslulé a oblíbily si je vojenské kapely v Rakousku, v Rusku, Německu, Itálii, Španělsku, Portugalsku či Japonsku. Oba závody v Kraslicích i v Hradci Králové fungují dodnes. A podnik AMATI - Denak se řadí mezi tři největší v Evropě. Ročně se tu vyrobí na 3000 dřevěných nástrojů, 700 saxofonů, 300 příčných fléten, 1200 malých nástrojů, 1400 středních a 800 velkých žesťových nástrojů.

Bělohlávek bude hlavním hostujícím dirigentem v Rotterdamu

Budoucí šéfdirigent České filharmonie (ČF) Jiří Bělohlávek se od sezony 2013/2014 stane na čtyři roky stálým hostujícím dirigentem Rotterdamské filharmonie. ČTK to řekl generální ředitel ČF David Mareček. Bělohlávek si rotterdamské filharmoniky a publikum naklonil loňským úspěšným provedením Symfonie č. 7 Gustava Mahlera. V Rotterdamu provede za čtyři roky celkem třináct programů, což je čtyřikrát až pětkrát méně než s Českou filharmonií, u níž se šéfdirigentského postu ujme již letos v září. V roli hlavního hostujícího dirigenta se v Rotterdamu poprvé představí v září 2013. V prvních dvou sezonách povede vždy dva programy (dva týdny), v následujících pak tři až čtyři. U špičkových dirigentů je podle ředitele Marečka zcela běžné, že mají více než jednu pracovní pozici, jsou hostujícími dirigenty a řídí tak i několik orchestrů současně. estašedesátiletý Bělohlávek v současnosti vede londýnský Symfonický orchestr BBC, s nímž se rozloučí 8. září na závěrečném koncertu festivalu BBC Proms. S tímto orchestrem se také dvakrát představí na letošním Pražském jaru.

Obraz Emila Filly Ležící žena vydražili za 15,2 milionu korun

Na aukci na pražském Žofíně vydražili obraz Emila Filly Ležící žena za 15,2 milionu korun. Dostal se tak na 7. místo nejdráže prodaných obrazů na aukcích v ČR. Rozměrný obraz z vyvolávací cenou 9,5 milionu korun koupil zájemce po telefonu a zaplatí za něj ještě dvacetiprocentní aukční přirážku. Fillův akt z 30. let byl stěžejním dílem společné aukce Galerie Kodl a Aukční síně Vltavín, která nabízí přes čtyři stovky děl především z 19. a 20. století. Obraz získaný přímo z malířova ateliéru v 70. letech se až dosud nacházel ve významné pražské soukromé sbírce. Na vedoucím místě nejdráže prodaných obrazů na aukcích v ČR je dílo Tvar modré Františka Kupky, které se letos prodalo za 55,75 milionu korun.

Církev si připomíná 450 let od obnovení pražského arcibiskupství

Katolická církev si letos připomíná 450 let od obnovení činnosti pražského arcibiskupství po husitských válkách, v nichž proti sobě stály strana katolická a strana podobojí. V příštích dnech se chystá mše v katedrále sv. Víta a konference. Mše se uskuteční v den výročí posvěcení katedrály v roce 1929 a povede ji vídeňský arcibiskup Christoph Schönborn, jehož k tomu pověřil papež Benedikt XVI. Mše v katedrále bude připomínkou formálního obnovení pražského arcibiskupství Ferdinandem I., které se odehrálo v září 1562. Faktický konec 140 let trvající sedisvakance nastal 5. září 1561, kdy byl Antonín Brus jmenován arcibiskupem. Sedisvakance je období, během něhož není obsazen církevní úřad, tedy úřad diecézního biskupa nebo papeže. Brusovi císař Ferdinand I. daroval jako arcibiskupskou rezidenci dům stojící poblíž Pražského hradu a náležející kdysi Floriánu Griespeku z Griespachu. S podporou panovníka a zejména řádu křížovníků s červenou hvězdou poté arcibiskup pracoval na obnově katolické církve v Čechách. Pražská arcidiecéze je nejstarší existující diecézí v České republice. Založena byla v roce 973, na arcidiecézi byla povýšena v roce 1344.

Ostravská charita připravuje charitativní koncert irské kapely U2

Diecézní ostravsko-opavská charita připravuje charitativní koncert slavné irské kapely U2. Vystoupit by mohla v červenci 2013 na letišti v Mošnově na Novojičínsku. ČTK to dnes řekl pracovník charity a jeden z pořadatelů Filip Habrman. "Na základních věcech jsme se už dohodli. Nyní se dolaďují detaily. Kapela by v Česku měla vystoupit na humanitárním koncertě," řekl Habrman a doplnil, že spolu s manažerem slavných hudebníků už vybrali dva humanitární projekty, které budou z výtěžku koncertu podporovány. První a dosud poslední koncert U2 v Česku se uskutečnil v rámci turné Popmart 14. srpna 1997 v Praze na Strahovském stadionu před zhruba 80.000 diváky. České republice se vyhnulo i poslední 360ř Tour, přestože ho kapela U2 pro velký úspěch prodloužila. Mezi evropskými termíny Česko údajně chybí proto, že zde pro jejich show není odpovídající stadion.

Ze sportu:

Čeští hokejisté podlehli ve svém druhém vystoupení na mistrovství světa ve Stockholmu domácímu Švédsku 1:4. Seveřané ovládali hru a zůstávají ve skupině bez ztráty bodu. Čeští hokejisté nastoupí do pondělního utkání s Norskem na mistrovství světa ve Stockholmu v brance s Jakubem Kovářem, který v úvodním utkání proti Dánsku vychytal čisté konto. Plánovaná jednička Jakub Štěpánek tak zůstane v druhém ze tří zápasů na lavičce.

Praha v roce 2015 uspořádá halové mistrovství Evropy v atletice. Rada Evropské atletické asociace dala při volbě v Sofii české metropoli přednost před Istanbulem, kde se letos konalo halové mistrovství světa. Český atletický svaz vyjádřil o halové ME zájem poprvé již v roce 2000, později pak podal kandidaturu na rok 2007.

Fotbalisté sestupujícího Žižkova porazili v 28. kole první ligy na svém hřišti České Budějovice 2:0 a po čtyřech zápasech naplno bodovali. Dynamo na hřišti pražského celku podlehlo v jedenáctém z dvanácti ligových utkání a zůstává desáté. O páté výhře Viktorie v sezoně rozhodli v prvním poločase Jiří Valenta a po změně stran Matej Sivrič.

Motocyklový závodník Jakub Kornfeil dosáhl desátým místem ve Velké ceně Portugalska nejlepšího výsledku v sezoně. Po pádu z vedoucí pozice v předchozím závodu mistrovství světa ve Španělsku si dnes v Estorilu dojel ve třídě Moto3 pro šest bodů a po třetí Grand Prix jich má sedm. S nulou naopak zůstal Karel Abraham, který pět kol před koncem závodu královské kubatury MotoGP upadl a odstoupil.

Český tenista František Čermák získal na turnaji v Mnichově spolu se Slovákem Filipem Poláškem první letošní titul ve čtyřhře. Nejvýše nasazený pár porazil ve finále v nepříznivém počasí při teplotě těsně nad deset stupňů Celsia 6:4 a 7:5 belgickou dvojici Xavier Malisse, Dick Norman.

Zápasník David Vála si na závěrečném kvalifikačním turnaji v Helsinkách zajistil v kategorii do 96 kg v řecko-římském stylu účast na olympijských hrách. V Londýně bude na žíněnce jediným českým zástupcem.

Brankář Petr Čech vyhrál počtvrté Anglický pohár. Ve finále na stadionu ve Wembley pomohl český fotbalový reprezentant Chelsea k vítězství 2:1 nad Liverpoolem. Z trofeje se v nejstarší klubové soutěži raduje Chelsea po roční přestávce a počtvrté za posledních šest ročníků.

Cesta basketbalových mistrů z Nymburka za devátým domácím titulem se zadrhla ve druhém semifinále, které nečekaně prohráli v Kolíně po prodloužení 88:90. Překvapivý účastník bojů o medaile připravil Nymburku třetí prohru v ligové sezoně.

Český záložník Patrik Ježek rozhodl gólem přímý duel o třetí místo v rakouské lize. Admira Trenkwalder díky jeho brance zvítězila 3:2 nad Austrií Vídeň. Skóroval i Tomáš Abrahám, který ale jen zmírnil domácí debakl Wackeru Innsbruck 3:6 s fotbalisty Mattersburgu.

Čeští pozemní hokejisté i podruhé porazili na kvalifikačním olympijském turnaji Brazílii a obsadili konečné páté místo. Šanci na start na londýnských hrách ztratili hned zkraje šestičlenného turnaje. Účast na OH vybojovali Jihoafričané.

Horolezec Radek Jaroš zlezl svou předposlední osmitisícovku Annapurnu (8091 m). Ke Koruně Himálaje, udělované za zlezení všech čtrnácti osmitisícových vrcholů, už mu chybí pouze druhá nejvyšší hora K2. Na vrchol Annapurny vystoupil spolu s Janem Trávníčkem.

Skifař Ondřej Synek vstoupil do olympijské sezony vítězstvím. Mistr světa z roku 2010 suverénně ovládl úvodní závod Světového poháru ve veslování v Bělehradě. Druhého Brita Alana Campbella porazil díky drtivému finiši o více než dvě sekundy.

Český záložník Rudolf Skácel dvanáctým gólem v této sezoně skotské ligy pomohl týmu Heart of Midlothian k výhře 2:0 nad St. Johnstone. Tři body Hearts pomohly k tomu, aby se na úkor soupeře odlepili z posledního šestého místa skupiny o titul.

Český útočník Libor Kozák rozhodl gólem o vítězství Lazia Řím nad Bergamem 2:0. Jeho tým využil porážku Neapole 0:2 v Boloni a v tabulce italské ligy si polepšil na čtvrté místo. Zůstává tak ve hře o postup do předkola Ligy mistrů.

Fotbalisté Teplic vybojovali v přímém souboji s Duklou Praha páté místo v ligové tabulce. V 28. kole ji porazili na svém hřišti 4:0 a díky lepší bilanci vzájemných zápasů jim k jejímu uhájení stačí jedna výhra ze dvou zápasů se zachraňujícími se týmy. Domácí k výhře nasměroval dvěma góly Ljevakovič, trefili se i Vachoušek a Vůch.

Počasí v Česku na pondělí:

V pondělí bude oblačno až polojasno, místy přeháňky. Teploty od 15 do 19 st., na východě jen kolem 13, na horách 10 st. Celsia.