Zprávy

ČT: Premiér nabídl místo ministra školství Petru Fialovi

Premiér Petr Nečas (ODS) nabídl místo ministra školství bývalému rektorovi brněnské Masarykovy univerzity Petru Fialovi. Informovala o tom Česká televize (ČT). Fiala ČTK vzkázal, že se vyjádří v pondělí. Školství je bez ministra od konce března, kdy na funkci rezignoval Josef Dobeš (tehdy VV, nyní nestraník). Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg Fialu označili za člověka, který má vysoký odborný kredit a je dobrým kandidátem. Nečasovu nabídku nepopřeli. Podle opoziční ČSSD je rozpočtový výhled ministerstva školství tak špatný, že ani respektovaný odborník nedokáže situaci v resortu vylepšit.

ČT uvedla, že Nečas Fialovi místo ministra školství nabídl po konzultaci s koaličním partnerem z TOP 09. "Bezesporu je pan profesor Fiala jeden z mála kandidátů, který si užívá všeobecné důvěry. Tak by byl výtečný kandidát," řekl k tomu Schwarzenberg v Otázkách Václava Moravce. "Myslím si, že pan profesor Fiala má velký kredit v odborných kruzích," dodala Němcová. Nový ministr školství by měl být podle ní uveden do funkce co nejdříve. Dlouhé "bezvládí" by resortu neprospělo, dodala Němcová.

ČSSD chce oslabené vládě komplikovat přijímání zákonů

Opoziční ČSSD bude častěji než dříve vracet vládní návrhy se změnami dolní komoře ze Senátu, kde má většinu. V pořadu České televize to dnes avizoval předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. Sociální demokracie tak reaguje na to, že vláda ve sněmovně ztratila pohodlnou většinu 118 hlasů. Kabinet Petra Nečase (ODS) tak bude složitěji prosazovat své návrhy včetně církevních restitucí. Ve sněmovně bude muset kabinet stále hlídat většinu svých poslanců. V pátek dalo při hlasování o důvěře svůj hlas vládě 105 poslanců. Ne všichni z nich ale zvednou ruku pro všechny návrhy kabinetu. Například Otto Chaloupka z VV nepodpoří navrácení církevního majetku, uvedl v ČT předseda VV Radek John.

V souvislosti s oslabením vlády v dolní komoře koalice možná navrhne zavedení klouzavého mandátu ministrů, jak slíbila při svém vzniku. Znamenalo by to, že ministry, kteří jsou současně poslanci, by ve sněmovně zastoupili náhradníci. Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) a místopředseda TOP 09 Karel Schwarzenberg to nevyloučili. Šlo by nicméně o ústavní změnu, k jejímuž prosazení by vláda potřebovala část hlasů opozice. Předseda ČSSD Sobotka takovou změnu nepovažuje za důležitou, sociální demokraté přitom odmítají podpořit už připravený a vládou schválený návrh na vyslovení konstruktivní nedůvěry vládě. I pro tuto ústavní změnu potřebuje vláda souhlas alespoň části opozice.

Bárta a Škárka zřejmě přijdou o členství ve výborech

Poslanci Vít Bárta (VV) a Jaroslav Škárka (nezařazený) možná ztratí zastoupení ve výborech a komisích sněmovny. Předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová (ODS) v pořadu České televize připomněla, že odsouzení zákonodárci odmítli složit mandát. Jediné, co v tom případě může sněmovna učinit, je vyřadit je z výborů, konstatovala. Bártovi uložil soud v polovině dubna podmíněný trest za uplácení stranických kolegů, rozsudek je zatím nepravomocný. Nezařazený Škárka odešel od prvoinstančního soudu s trestem tři roky vězení za to, že Bártu podvedl. Škárka už odstoupil z čela komise, která má prověřit hospodaření Nejvyššího kontrolního úřadu. Bárta je členem rozpočtového a organizačního výboru. Škárka je místopředsedou kontrolního a petičního výboru a členem rozpočtového výboru.

Velké strany už vesměs mají kandidáty pro senátní volby

Velké strany už vesměs mají kandidáty pro senátní volby, v nichž ČSSD bude obhajovat většinu a ODS může přijít o více než polovinu senátorů. Vyplývá to ze zjištění ČTK v jednotlivých obvodech. Ve všech obvodech jsou známi kandidáti KSČM a ODS, která má ale ještě příští měsíc schvalovat nominaci 15 svých adeptů. ČSSD zatím chybí kandidáti ve čtyřech obvodech. Lidovci a TOP 09 se Starosty jsou na tom ještě hůře. K nejsledovanějším bude patřit souboj v Brně, kde proti předsedovi senátorů ODS a bývalému primátorovi Richardu Svobodovi bude stát mimo jiné bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová (za SZ) a za TOP 09 rektor Vysokého učení technického Karel Rais. Na Prostějovsku zájem určitě přiláká duel senátorky ČSSD Boženy Sekaninové s hercem Ladislavem Županičem (za ODS). Souboj zákonodárců slibuje Náchodsko, kde se asi střetnou se současným senátorem Petrem Pakostou (dříve ODS) dva bývalí členové horní komory a tři poslanci. Konkurenty jim budou hejtman Lubomír Franc (ČSSD) a bývalý šéf hasičů Miroslav Štěpán (za KDU-ČSL). Radniční bitva se odehraje na Sokolovsku, kde proti sobě stojí současný a bývalý starosta, který je nyní místostarostou.

Náměstek Minčič připustil, že deficit může být vyšší než tři procenta HDP

Deficit veřejných financí by letos mohl být mírně vyšší než tři procenta hrubého domácího produktu, se kterými počítá vláda. V pořadu České televizi to připustil náměstek ministra financí pro státní rozpočet Ladislav Minčič. Vláda ve středu schválila aktualizovanou verzi konvergenčního plánu, který letos počítá s poklesem deficitu veřejných financí na tři procenta HDP. Původní plány ministerstva financí pro letošek počítaly s deficitem 3,5 procenta HDP. Od příštího roku by měl být deficit každoročně pod třemi procenty. Loňský schodek na úrovni 3,1 procenta HDP byl sice lepší než předchozí odhady 3,7 procenta a 3,5 procenta, podle Minčiče to ale automaticky neznamená lepší vývoj i v letošním roce.

Součástí balíčku opatření, která mají snížit schodek rozpočtu, jsou i peníze získané od státních podniků. Podle Minčiče se sice nejedná o desítky miliard korun, ale i tak to bude vítaná pomoc při snaze vlády snížit tempo růstu veřejného dluhu. Například Lesy ČR budou každý rok do veřejných rozpočtů odvádět čtyři miliardy korun. Snižování deficitu je podle Minčiče jedním z nejlepších prorůstových opatření. Vláda totiž nyní odčerpává z finančních trhů značné množství peněz, které slouží na nákup státních dluhopisů. "Když nebude tento tlak na financování vlády prostřednictvím dluhopisů, tak způsobíme to, že budou dostupnější úvěry," dodal Minčič, podle kterého Česká národní banka zároveň nebude nucena zvyšovat úrokové sazby.

MF: V roce 2015 by měla ekonomika růst o téměř tři procenta

Po letošním mírném růstu ekonomiky by následně mělo české hospodářství oživovat a v roce 2015 by mělo růst o 2,8 procenta. Počítá s tím aktualizovaná verze Konvergenčního programu, který vláda do konce dubna předloží Evropské komisi. Konvergenční program je základním dokumentem země pro přijetí eura a popisuje rozpočtovou strategii vlády a plánovaný vývoj veřejných financí v následujících letech. V letošním roce by měl HDP růst o 0,2 procenta a v příštím roce o 1,3 procenta. Úsporná opatření vlády, pokud budou schválena, by přitom měla podle MF v letošním roce omezit výkon ekonomiky o 0,2 až 0,4 procentního bodu a v roce 2013 o 0,1 až 0,3 procentního bodu. V roce 2014 podle MF ekonomika stoupne o 2,2 procenta.

Oteplení zvýšilo o víkendu počet požárů, škody jdou do milionů

Letní teploty se o víkendu podílely na prudkém nárůstu počtu požárů. Na několika místech hořely lesy a tráva. Škody jen za páteční a sobotní požáry zatím hasiči vyčíslili na téměř devět milionů korun. V pátek bylo požárů o 75 procent, a v sobotu dokonce o 167 procent víc než obvykle. Je třeba být nanejvýš opatrný při jakékoli manipulaci s otevřeným ohněm v přírodě, uvedla mluvčí hasičů Simona Svitáková. Škodu za několik milionů korun způsobil sobotní požár na deseti hektarech lesa v oblasti Jamník v katastru obce Staré Hamry na Frýdecko-Místecku. Jednou z vyšetřovacích verzí však stále zůstává podezření, že oheň mají na svědomí lesní dělníci, kteří v místě káceli stromy a v lese údajně rozdělali oheň. S ohněm tam bojovalo postupně 30 hasičských jednotek, dvě hasicí letadla a jeden vrtulník. Na místě zůstávají hasiči, kteří zbytky ohně likvidují.

Hasiči stále likvidují zbytky požáru lesa u obce Vilémov na Olomoucku, který začal v sobotu odpoledne a zasáhl asi šest hektarů lesa. Podle předpokladů měli oheň dohasit do nedělního rána, kvůli silnému větru se však zásah zkomplikoval. Na místě stále oheň dohašují tři jednotky, příčina ani výše škod zatím není známá, řekl dnes ČTK mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Tuzemské lázně očekávají po omezení plateb další úbytek klientů

V tuzemských lázních v posledních letech ubývá hostů, kterým pobyt hradí zdravotní pojišťovny. Další úbytek očekávají provozovatelé lázní poté, co by v srpnu mělo vstoupit v platnost omezení placené lázeňské péče. Většina z nich proto připravuje léčebně-preventivní i rehabilitační programy pro samoplátce, vyplývá z ankety ČTK. Pro některá lázeňská zařízení bude vyhláška hrozbou pro další fungování. Například v lázních Bohdaneč na Pardubicku, kde je naprostá většina klientů s léčbou hrazenou ze zdravotního pojištění, očekávají úbytek až 40 procent klientů. Podobně jsou na tom třeboňské Lázně Aurora. V lázních v Karlovarském kraji nahrazují úbytek zejména hosty ze zahraničí a samoplátci. Ti už zde v poslední době tvoří naprostou většinu pacientů lázeňských zařízení. Další zahraniční klientelu chtějí přilákat Lázně Luhačovice. V současnosti tvoří asi 15 procent hostů, nejvíce lidí přijíždí z Rakouska, Slovenska, Německa, Izraele. V České republice se v lázních ročně léčí přes 120.000 lidí, pojišťovny jim buď hradí péči komplexní, tedy léčbu i pobyt, nebo příspěvkovou, tedy jen léčbu. Pobyt si lidé platí sami. Podle odborníků jezdí do lázní mnoho pacientů zbytečně. Lékaři jim předepisují lázně podle 15 let starého předpisu.

Náchod chce koupit zchátralý areál lázní a postavit nové

Náchodská radnice by měla v nejbližší době začít jednat s majiteli zchátralých lázní v Bělovsi o odkoupení celého areálu. Město by pak ve spolupráci s privátními subjekty chtělo lázně ve městě znovu postavit. Znalci nyní dokončují ocenění stávajících lázní a dalšího majetku, přičemž jejich posudek se stane základem pro jednání o odkoupení. ČTK to řekl místostarosta Tomáš Šubert. Ačkoliv se v bývalých Lázních Běloves pacienti naposledy léčili v roce 1996, město má stále status lázeňského města a je členem Sdružení lázeňských míst ČR. "Obnova lázeňství patří mezi nejdůležitější priority radnice," řekl Šubert. Se soukromými majiteli lázní bude radnice jednat o koupi areálu lázní, vrtů známé minerální vody Ida, uzavřené stáčírny Idy a přilehlého Jiráskova statku.

Vznik lázeňství v Bělovsi sahá do začátku 19. století. Novodobá historie lázní se začala uzavírat začátkem 90. let minulého století, kdy lázně ve zbídačeném stavu stát vydal dvěma restituentkám. Nestátní lázně pak neměly dost pacientů, výrazně se zadlužily a v roce 1996 ukončily provoz.

Mezi Evropany je diskriminace Romů zakořeněná, míní asociace

V evropské populaci je hluboce zakořeněné násilí a diskriminace vůči Romům, mezi zeměmi nejsou velké rozdíly. Napětí roste i v souvislosti s hospodářskou krizí, kdy mezi lidmi klesá tolerance. Vyplývá to z vyjádření zástupců Evropské asociace na obranu lidských práv (AEDH), které poskytli v Brně novinářům. Podle Anny Šabatové z Českého helsinského výboru mezi lidmi panuje o Romech řada předsudků. "Romové chtějí pracovat, podílet se na společném soužití a není jim to umožňováno," uvedla. Často podle ní jde o reprodukované staré historické představy o této menšině. "Hodně lidí, kteří se později setkají s Romy, zjistí, že situace je jiná. Jsme hodně ovlivňováni nepřímými důkazy. Pro Romy je hodně těžké získat práci. Jeden z typických předsudků je právě (to), že nechtějí pracovat," řekla Šabatová.

Odborníci v Brně řešili i aktuální situaci v Bělehradě, odkud bylo podle Šabatové vyhoštěno asi 250 romských rodin a prý se tak stalo bez upozornění a vyjednávání. Lidé údajně nedostali srovnatelné přístřeší. ČHV uvádí, že v České republice roste averze většinové populace vůči Romům. Průzkumy a sondáže prý ukázaly, že za deset let stoupla asi z 60 na 75 procent.

Protipovodňové stavby v Třebíči za 130 mil. Kč skončí v červnu

Téměř dva roky trvající protipovodňové úpravy koryta řeky Jihlavy v Třebíči budou hotovy v polovině června. Stavbaři nyní provádějí poslední úpravy. Rovnají břehy zeminou, dokončují obložení ochranných zdí kamenem a těžkými stroji likvidují provizorní cesty vytvořené v říčním korytě. Za projekt, který ochrání centrum města i před stoletou vodou, zaplatí Povodí Moravy 130 milionů korun bez DPH. ČTK to sdělila mluvčí povodí Veronika Slámová. Ochranné zdi jsou obkládány kamenem podle požadavků památkářů. Stavba se totiž dotýká centrálního území města s židovskou čtvrtí zapsanou do světového seznamu památek UNESCO. Opěrná zeď v židovské čtvrti dřív patřila mezi nebezpečná místa na toku, protože byla popraskaná. Součástí končící stavby byla rekonstrukce nábřežních zdí, opevnění břehů a zvýšení kapacity říčního koryta odtěžením nánosů bahna.

Desátý letecký den v Plasích přilákal 23.000 návštěvníků

Víc než 23.000 lidí zamířilo o víkendu na letiště v Plasích na severním Plzeňsku na tradiční letecký den. Jubilejní desátý ročník největší západočeské letecké přehlídky Den ve vzduchu tak přilákal zřejmě rekordní počet diváků, k čemuž přispělo i teplé počasí. Dosud každoročně přehlídku vidělo kolem 18.000 lidí. Největšími trháky programu byly letos ukázka akrobacie s vrtulníkem nebo závod vrtulníku a závodního rallye automobilu, řekl ČTK Jonáš Novotný z pořádajícího soukromého rádia.

Před sto lety zemřel oblíbený kapelník a skladatel Kmoch

František Kmoch je autorem mnoha populárních pochodů, tanečních skladeb i úprav lidových písní. Čtyři desítky let stál v čele své slavné dechové hudby. Českou dechovku proslavil v Evropě i v zámoří, na jeho počest se v Kolíně již přes 40 let koná proslulý festival dechových kapel. Legendární kapelník a skladatel dechové hudby zemřel před sto lety, 30. dubna 1912. Kmoch se narodil 1. srpna 1848 v Zásmukách u Kolína v rodině krejčího a amatérského klarinetisty. První skladby složil již jako desetiletý a na kolínské reálce už hrál na housle. Po absolvování pražského učitelského ústavu začal učit na školách na Kolínsku. Souběžně se věnoval skládání písní i aktivnímu hraní ve venkovských kapelách. Učitelskou dráhu ukončil a plně se soustředil na svůj soubor a skladatelskou práci. Kmochova dechová kapela postupně sklízela úspěchy v českých a moravských městech, následně uspěl i v zahraničí. Jeho dechovka se stala hvězdou sokolských sletů a tím se její sláva dostala i za oceán.

Vítězi Finále v Plzni jsou film Dům a dokument Láska v hrobě

Vítězem jubilejního 25. ročníku festivalu českých filmů Finále se v Plzni stal celovečerní snímek Dům režisérky Zuzany Liové, tedy příběh snu nedokonalého muže o dokonalé rodině. V konkurenci dalších devíti snímků obdržel Zlatého ledňáčka. Nejlepším dokumentem se stala Láska v hrobě od režiséra Davida Vondráčka, který uspěl mezi 21 soutěžními snímky. Liové režisérský debut se podle pětičlenné poroty v čele s herečkou Emilií Vašáryovou vyznačoval nebývalou intenzitou a upřímností. Citlivě popsala vztahy mezi rodinnými příslušníky, kteří nedokážou vyjádřit své city, a konflikt mezi dvěma sny a dvěma generacemi. Nejlepší dokument Láska v hrobě vybrala tříčlenná porota v čele se socioložkou Jiřinou Šiklovou. Jde o baladu o páru bezdomovců, kteří se skupinkou dalších outsiderů našli dočasné útočiště na hřbitově v pražských Strašnicích. Divákům se nejvíce líbil snímek Vrásky z lásky režiséra Jiřího Stracha.

Příprava expozice Slovanské epopeje se prodražila o 21 milionů

Příprava expozice Slovanské epopeje ve Veletržním paláci v Praze bude stát o 21 milionů korun více, než se původně plánovalo. Praha na ni vyčlenila 15 milionů, galerie ale utratila 36 milionů korun. ČTK to řekl ředitel Galerie hlavního města Prahy (GHMP) Milan Bufka. Městu se to nelíbí, chce, aby galerie náklady navíc uhradila ze svého. Galerie podle Bufky peníze vynaložila na převoz epopeje z Moravského Krumlova, restaurátorské práce, ale i kompletní úpravu Velké dvorany ve Veletržním paláci. "Topný systém máme hotový, schází doplnit pouze klimatizaci," uvedl ředitel. Kvůli technickým potížím se instalace díla Alfonse Muchy zpozdila o několik měsíců.

Stěhování Muchova díla z Moravského Krumlova i umístění obrazů ve dvoraně, o kterém rozhodla Praha, vyvolává už několik měsíců silné emoce. Proti se postavil jak Moravský Krumlov, kde bylo rozsáhlé dílo vystaveno od konce druhé světové války, tak potomci malíře. Alfons Mucha obrazy daroval Praze pod podmínkou, že pro ně vybuduje pavilon. To se dosud nestalo. Hlavní město totiž nemá na novou budovu peníze. Slovanskou epopej tvoří obrazy inspirované slovanskou mytologií a dějinami Čechů a Moravanů.

Štyrského obraz Klášter byl vydražen za 4,6 milionu Kč

Raný obraz malíře Jindřicha Štyrského Klášter z roku 1922, považovaný za významné dílo českého kubismu, byl na aukci v Praze prodán za vyvolávací cenu 4,6 milionu korun bez aukční přirážky. O pět let mladší Zátiší s ovocem, pohárem a nožem (hruškami) Emila Filly vyvolávané za 3,8 milionu korun kupce nenalezlo. Galerie Art Praha nabízí dnes 461 uměleckých děl klasiků českého umění 19. a 20. století. Součástí nabídky byla v úvodu benefiční aukce stovky obrazů a soch za minimální ceny ve prospěch rekonstrukce pražského Mánesa. Vynesla zhruba jeden milion korun.

Národní muzeum zatím neví, jak naloží s tajemnými bednami

Ještě do pondělní půlnoci 30. dubna mohou zájemci hlasovat v anketě, kterou Národní muzeum vyhlásilo na zpravodajském portálu Národního muzea pro třetí tisíciletí na www.nm.cz o tom, jak má být naloženo se dvěma bednami s neznámým obsahem, které této instituci před více než stovkou let daroval botanik a farmakolog Bohuslav Jiruš (1841-1901). Tento šlechtic si v závěti vymínil, že mohou být otevřeny až 200 let po jeho smrti, tedy v roce 2101. Dosavadní diskuse se přiklání spíše k tomu, aby muzeum poslednímu přání vyhovělo. Každá ze dvou zapečetěných beden s hmotností mezi 300 až 400 kilogramy je opatřena mosazným štítkem. Jejich povrch kryje ze všech stran masivní dřevěná deska. Vnitřek je vyložen zinkovým plechem. Uvnitř má být Jirušova archivní pozůstalost, což jen v náznacích závěť popisuje. Víko bedny přidržuje 12 hřebů, každý o délce asi dvaceti centimetrů. Většinu z nich chrání originální vosková pečeť z roku 1901 - známka toho, že schránky dosud nikdo neotevíral. Co obě schrány ukrývají, o tom se mohou historici jen dohadovat.

Někteří účastníci ankety navrhují, zda by nešlo tajemství beden poodhalit alespoň pomocí tomografu, tedy bez fyzického zásahu. Jiní argumentují tím, že poslední přání by se mělo dodržet. Už proto, že vzhledem k profesi zesnulého by uvnitř mohly být nebezpečné biologické látky či smrtící bakterie. Objevují se i názory, podle nichž ukrývají recept dlouhověkosti či návody k výrobě zázračných léků. Skeptičtější je vedoucí oddělení zámeckých knih Petr Mašek, podle něhož zřejmě ukrývají běžný mobiliář tehdejšího bytu, což by 200 let od uložení mohlo znamenat poměrně zajímavou sbírku.

Ze sportu:

České tenistky Barbora Záhlavová-Strýcová a Iveta Benešová získaly ve Stuttgartu první letošní titul ve čtyřhře. Ve finále porazily domácí dvojici Julia Görgesová, Anna-Lena Grönefeldová 6:4 a 7:5. Fedcupové reprezentantky po úspěchu na německé antuce společně vyhrály už deset turnajů na okruhu WTA. Devětadvacetiletá Benešová má ve čtyřhře na kontě celkem 14 triumfů, o tři roky mladší Záhlavová-Strýcová o dva víc.

Cyklista Roman Kreuziger se prosadil v závěrečné časovce závodu Kolem Romandie na páté místo a celkově skončil o příčku horší. V závěrečný den generálky na Giro d'Italia si tak polepšil o čtrnáct míst, na vítězného Brita Bradleyho Wigginse ztratil v šestietapové prověrce bez jedné sekundy minutu.

Rtuť vyšplhala nad 31 stupňů, v Klementinu padl rekord z r. 1800

Rtuť teploměru v neděli odpoledne vyšplhala na některých místech nad 31 stupňů Celsia, v pražském Klementinu byl s teplotou 29,4 stupně překonán teplotní rekord z roku 1800. Zároveň padlo také absolutní dubnové maximum. Ze 116 meteorologických stanic měřicích déle než 30 let padl teplotní rekord na více než 90 procentech, řekla ČTK po 17:00 meteoroložka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Vlna letních veder trvá už třetí den. Meteorologové naměřili nejvyšší teplotu v Brandýse nad Labem a v Plzni Bolevci, kde bylo 31,8 stupně Celsia. Kolem třiceti stupňů by mohlo být ještě v pondělí a v úterý, ale spíš jen na východě území. Začátek května přinese déšť, bouřky a mírné ochlazení. Do konce pracovního týdne by se měly nejvyšší denní teploty pohybovat do 25 stupňů, pak jen mezi 15 a 20 stupni. V souvislosti v pondělními oslavami pálení čarodějnic meteorologové i hasiči upozorňují, že oheň z vater se může velmi snadno rozšířit do okolí.

Silný vítr na Jesenicku vyvracel stromy, sloupy s osvětlením a uvolňoval střešní krytiny či lešení. Vítr v neděli ráno v největších nárazech na vrcholu Šerák dosahoval rychlosti až 126 kilometrů v hodině, odpoledne podle informací Českého hydrometeorologického ústavu zeslábl na 40 kilometrů v hodině. Vyvrácené stromy několikrát spadly na železniční trať a způsobily přerušení provozu, řekl ČTK mluvčí Českých drah Radek Joklík. Strom také podle informací hasičů a policistů spadl na automobil policie v Jeseníku, nikoho nezranil, škoda je 100.000 korun.