Zprávy

0:00
/
0:00

Vláda Petra Nečase získala ve sněmovně důvěru

Kabinet ODS, TOP 09 a platformy kolem Karoliny Peake získal důvěru ve sněmovně. Pro jeho další trvání hlasovalo 105 poslanců, proti bylo 93 hlasů opozice. Mimořádná schůze dolní komory vysílaná v přímém přenose se změnila v řečnický maratón opozice. Během jednání zněla tradiční kritika na adresu vlády a opakovaly se výzvy k jejímu odchodu. Řečníci se také přeli o to, kdo začal s přetahováním poslanců z opačného tábora a kdo z poslanců je, či není přeběhlík. Hned na začátku schůze si dolní komora schválila možnost jednat a hlasovat i po půlnoci, pokud se ale už další poslanci nebudou hlásit do rozpravy, mohla by vláda důvěru získat už v bližších hodinách. Koalice ODS, TOP 09 a vznikající platformy kolem vicepremiérky Karolíny Peake má podle všeho dost hlasů, aby vláda mohla pokračovat. Nečasově vládě mělo stačit k získání důvěry 100 hlasů. Pět poslanců se sice podle dopoledního oznámení z jednání dolní komory omluvilo, z toho dva z koalice, čtyři z nich ale přesto do sněmovny přišli. K získání důvěry potřebuje kabinet hlasy jen nadpoloviční většiny přítomných poslanců.

Vláda chce podle Sobotky přežít kvůli církevním restitucím a penzím

Současná vláda nemá důvěru občanů, nachází se ve vleklé morální krizi a hlavním motorem její snahy o přežití je strach z nových voleb. V dnešní rozpravě před hlasováním o důvěře vládě to prohlásil předseda opozičních sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. Vláda chce podle něj přežít jen proto, aby mohla prosadit církevní restituce a penzijní reformu. "Vláda se tady bude opírat o platformu, kterou nikdo nevolil a nikdy nekandidovala v žádných volbách," prohlásil. Vládě vyčetl, že bude podporovaná poslanci, kterým hrozí trestní stíhání, a takovými, kteří se bojí nových voleb. Podle něj takoví poslanci vládě umožní schválit cokoli, aby nebyly předčasné volby. Pokud se vláda bude udržovat při životě, pak to podle něj bude jen za cenu pošlapání principů politické kultury. Vládu zkritizoval i předseda komunistů Vojtěch Filip s tím, že její žádosti o vyslovení důvěry nelze vyhovět.

Opozice se předháněla v příměrech na adresu vlády, vedl Titanic

Opoziční poslanci se při kritice vlády, která požádala sněmovnu o vyjádření důvěry, předháněli v lodních příměrech na adresu kabinetu i jeho vicepremiérky Karolíny Peake a poslanců kolem ní. Nejčastěji mluvili o Titaniku. Přeborníky byli Miroslava Strnadlová (ČSSD) a národní socialista Jiří Šlégr, kteří ve svých projevech vyjmenovali hned několik typů plavidel. Lodní tematiku, i když jen obecně, použil také Václav Votava (ČSSD) při hodnocení odchodu poslanců kolem vicepremiérky Karolíny Peake z VV. Za Votavu to otevřeně dořekl Adam Rykala (ČSSD), podle něhož "poslanci kolem rebelující Karolíny Peake opustili Věci veřejné jako krysy, které prchají z potápějící se lodi". "Jen ještě neví, že přestoupili na loď s názvem Titanic," vrátil se vzápětí k nejcitovanějšímu tématu.

Odbory a aktivisté chystají sérii protestů, vyvrcholí stávkou

Odboráři a aktivisté z platformy Stop vládě se dohodli na sérii protestních akcí proti kabinetu Petra Nečase. Vyvrcholí stávkou, která bude do konce června. Novinářům to po jednání platformy řekl předák Českomoravské komory odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil. Jednotlivé akce nechtěl zatím upřesnit. Uvedl jen, že je bude připravovat nové koordinační centrum, na jehož vzniku se odboráři s aktivisty dohodli. Předáci odborů se už ve středu nechali slyšet, že chystané protivládní akce budou bolestivější než ty dosavadní. Platformu Stop vládě tvoří odbory a dvě desítky sdružení a iniciativ. Kritizují vládní reformy, chystané škrty i vládní krize. Požadují demisi kabinetu a předčasné volby. Podle mluvčího platformy Jana Májíčka se k původním členům platformy přidávají další uskupení a aktivisté mají "enormní zájem" se proti Nečasovu kabinetu sjednotit.

ČSSD podpoří rychlé nové předložení novely omezující imunitu

Sociální demokracie je připravena podpořit rychlé předložení ústavní novely omezující doživotní imunitu poslanců ve stejném znění, jaké ve čtvrtek zamítl Senát. Sdělil to předseda strany Bohuslav Sobotka. Chybou podle něj bylo, že sociálnědemokratické vedení Senátu nechalo o důležité novele ústavy hlasovat ve chvíli, kdy mnoho senátorů nebylo přítomno. "Nic není ztraceno. My jsme připraveni velmi rychle legislativní proces zopakovat," řekl Bohuslav Sobotka. Pokud bude text nové novely shodný s tím, který ve čtvrtek odmítli senátoři, není podle něj potřeba jej složitě projednávat ve sněmovních výborech a může být připraven rychle. Senát zrušení doživotní imunity zákonodárců a ústavních soudců ve čtvrtek neschválil, když pro předlohu hlasovalo jen 27 ze 48 přítomných, 11 se zdrželo a proti bylo deset. Senát má přitom 81 členů. Předlohu nepodpořili mimo jiné čtyři sociální demokraté, mezi podporovateli byli jen dva občanští demokraté.

Parlamentní strany měly loňské finanční zprávy v pořádku

Parlamentní strany měly loňské výroční finanční zprávy v pořádku. Úplné dokumenty předložilo celkem 84 uskupení, uvedl sněmovní kontrolní výbor. Navrhl pozastavit činnost 58 stranám, jejichž zprávy byly neúplné, nebo je nedodaly vůbec. Dalších pět seskupení by mělo být zrušeno. Doporučení výboru pro vládu musí ještě potvrdit sněmovna. Ke stranám a hnutím navrženým výborem k pozastavení činnosti patří podle usnesení Demokratická strana zelených, Humanistická strana, 4 VIZE, Vlastenecká strana a Jihočeši 2012, ke kterým se hlásí poslanec Michal Doktor, který byl do sněmovny zvolený za ODS. Stejně jako dalších 43 stran výroční finanční zprávu nepředložily. Neúplné zprávy dodalo deset uskupení; také pro ně výbor žádá pozastavení činnosti. Zrušení výbor chce pro pět seskupení, která už mají pozastavenu činnosti a loňskou zprávu nepředložily. S přebytkem loni hospodařily podle zpráv ODS, ČSSD, TOP 09, Starostové a nezávislí (STAN) i Věci veřejné. Ve ztrátě skončila KSČM. Její rozpočet výrazně zatížilo vyrovnání s firmou za odstoupení od smlouvy na prodej stranického sídla v centru metropole.

Český velvyslanec Jiří Karas se vrací do Běloruska

Český velvyslanec v Bělorusku Jiří Karas se vrací do Minska, sdělilo ministerstvo zahraničí. Jiří Karas byl mezi diplomaty EU, kteří zemi opustili na přelomu února a března kvůli roztržce vyvolané požadavkem Běloruska, aby jeho území opustili polský velvyslanec a vedoucí stálé mise EU. Stalo se tak poté, co EU rozhodla zesílit sankce proti Bělorusku, které Brusel loni přijal v reakci na tvrdý postup režimu proti opozici. EU rozšířila seznam běloruských občanů, které sankce postihují. Do Běloruska, kde vládne kritizovaný režim prezidenta Alexandra Lukašenka, se vrací i další velvyslanci členských států EU. Na místě jsou už šéfové misí Polska, Litvy či Švédska. Návrat diplomatů ze zemí EU umožnilo omilostnění dvou vězněných odpůrců režimu, bývalého prezidentského kandidáta Andreje Sannikava a koordinátora hnutí Evropské Bělorusko Zmicera Bandarenku. Předcházelo tomu zatýkání a uvěznění několika desítek odpůrců za účast na mohutné demonstraci z prosince 2010, jejíž účastníci protestovali proti údajně zfalšovaným prezidentským volbám. EU nadále žádá propuštění všech politických vězňů.

Americký ministr energetiky jednal s ministrem Kubou o Temelínu

S blížícím se rozhodnutím o vítězi výběrového řízení na dostavbu jaderné elektrárny Temelín sílí snaha Američanů podpořit účastníka tendru Westinghouse. Temelín byl jedním z hlavních bodů setkání ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby a amerického ministra energetiky Stevena Chu. "Ujistil jsem ministra Chu, že z pohledu české strany probíhá výběrové řízení transparentním způsobem v souladu s časovým harmonogramem," uvedl ministr Kuba. Zároveň také ministra Chua upozornil, jak je důležité zapojit do zakázky české firmy. Výběrové řízení o dostavbu Temelína nyní směřuje do rozhodující fáze. Kromě amerického Westighousu usiluje o zakázku také francouzská společnost Areva a česko-ruské konsorcium Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress.

ČD definitivně odstoupily od nákupu 16 nových jednotek Railjet

České dráhy definitivně odstoupily od nákupu šestnácti nových vlaků Viaggio Comfort známých jako Railjet. S odvoláním na mluvčího Českých drah Radka Joklíka to uvedla agentura Reuters. ČD podle Joklíka na nákup vlaků za zhruba pět miliard korun nemají peníze. Prostředky prý budou potřebovat pro nákup vlaků pro vnitrostátní vlaky, se kterými se bude účastnit výběrových řízení na nově liberalizovaných tratích. Aby v tendrech uspěly, budou muset nakoupit nové vlaky za 11 až 13 miliard korun, dodal Joklík. Ve čtvrtek oznámil německý dopravce Deutsche Bahn, že do budoucna nepočítá se spoluprácí s ČD na trati mezi Prahou a Hamburkem, pro kterou měly být původně nové vlaky od společnosti Siemens nakoupeny. Odstoupení od smlouvy podle dřívějšího vyjádření Českých drah nepřinese národnímu dopravci žádné sankce.

CVVM: Evropské unii důvěřuje nejméně Čechů od roku 2003

Důvěra v Evropskou unii i její instituce a představitele v Česku soustavně klesá, vyplývá z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Letos v dubnu unii důvěřovalo 40 procent Čechů, a důvěra v ní tak byla poprvé ze všech průzkumů od roku 2003 menší než poloviční. Naopak menší či větší nedůvěru EU vyjádřilo 54 procent dotázaných. Klesá i důvěra v Evropský parlament, Evropskou komisi a unijního prezidenta, ukázal průzkum. Proti loňskému dubnu klesla mezi Čechy i důvěra v Organizaci spojených národů a Severoatlantickou alianci, u těchto institucí ale celkově převažovala důvěra nad nedůvěrou. Průzkumu CVVM se počátkem letošního dubna zúčastnilo 1048 lidí starších 15 let.

ČSTV chce žalovat Aleše Hušáka, náhrada škody činí 900 mil. Kč

Předseda Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV) Miroslav Jansta chystá žalobu na bývalého ředitele loterijní společnosti Sazky Aleše Hušáka za to, že ji přivedl do konkurzu. Náhradu škody vyčíslil na nejméně 900 milionů korun, informuje server iHNed.cz. Usnesení, aby svaz Aleše Hušáka žaloval, chce Miroslav Jansta prosadit na sobotním sjezdu ČSTV. Podle Miroslava Jansty je 900 milionů korun suma, za jakou má ČSTV akcie Sazky evidované v účetnictví. "Nyní mají hodnotu korunu," řekl Hospodářským novinám. ČSTV byl největším, 67procentním akcionářem Sazky, po konkurzu a prodeji loterijní firmy skupinám PPF a KKCG ale zůstala z původní Sazky jejím akcionářům pouze prázdná skořápka, píše server. Podle jeho informací se k ČSTV přidají i další sportovní svazy, které byly akcionáři Sazky, například Sdružení sportovních svazů či představitelé Sokola. Žalobu by měla podat právě Sazka a měla by být postavena na tom, že Aleš Hušák svojí činností zapříčinil znehodnocení akcií.

Na D1 se odpoledne vytvořila několikakilometrová kolona

Několikakilometrová kolona se v pátek odpoledne vytvořila na dálnici D1 na výjezdu z Prahy, po 18:00 se ale provoz vrátil do běžného stavu. Dopravu omezily stavební práce, kvůli kterým byl uzavřen jeden jízdní pruh dálnice. Opravy však již skončily a otevřeny jsou všechny jízdní pruhy. Problémy byly na D1 zhruba od druhého po jedenáctý kilometr ve směru na Brno. Kolona vozidel dosahovala délky asi šesti kilometrů. Problémy měli v pátek odpoledne řidiči také na D1 ve směru na Brno na Vysočině.

Zájem o němčinu upadá, propagovat ji budou kraje a velvyslanectví

Zájem o němčinu upadá, Češi dávají přednost angličtině. Potvrzují to statistiky, podle nichž hraje angličtina prim na základních i středních školách. Asociace krajů proto podepsala s německým a rakouským velvyslanectvím dohodu o spolupráci při propagaci německého jazyka. Německé a rakouské firmy mají o české zaměstnance zájem, problém je ale najít jazykově vybaveného odborníka. Podle Ulrike Lewarkové z pražského Goethova institutu, který se zabývá výukou německého jazyka a propagací německé kultury, je problém, že se děti učí jen jeden cizí jazyk. V tom případě si v naprosté většině vyberou angličtinu. Zájem o němčinu pokulhává i při státních maturitách nebo plošném testování žáků 5. a 9. tříd. Meziroční pokles zájmu o maturity z němčiny je 28 procent. Jako mateřský jazyk má němčinu zhruba 100 milionů obyvatel, celkem mluví německy kolem 120 milionů lidí. Němčina tak patří mezi desítku celosvětově nejrozšířenějších jazyků.

Ropáka i Zelenou perlu 2012 získal šéf parku Šumava Jan Stráský

Ekologickou Anticenu Ropák za největší protiekologický počin i Zelenou perlu za antiekologický výrok z loňska obdržel šéf Národního parku Šumava Jan Stráský. Ropák mu byl udělen z devíti důvodů. Hlavním je "diskreditace poslání parku v očích veřejnosti". Sdělil to Miroslav Patrik z ekologického sdružení Děti Země. Zelenou perlu obdržel za větu: "Zákon je dodržován tím, že bude neustále porušován, ale jeho porušování bude kryto jím umožněnými výjimkami." Vyšla v článku nazvaném Šumava chce prosadit intenzivní zásahy proti kůrovci, a to v červenci 2011 na zpravodajském serveru www.denik.cz. "Je neuvěřitelné, co všechno se panu Stráskému v roli šéfa Šumavy za poměrně krátkou dobu podařilo," uvedl při vyhlašování výsledků ironicky Miroslav Patrik. Uvedl, že Jan Stráský měl více nominací v obou kategoriích, tedy v Ropákovi i v Zelené perle. Na cenu za antivýrok měl dokonce 13 návrhů z celkových asi sto výroků, a to především za názory spojené s bojem proti kůrovci na Šumavě.

Vnuk skladatele Dvořáka navštíví v Ostravě premiéru Armidy

Premiéru opery Armida Antonína Dvořáka, kterou připravuje Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě, navštíví i poslední žijící vnuk slavného skladatele Antonín Dvořák. "Hned, jak jsem se dozvěděl o ostravském uvedení Armidy, věděl jsem, že tuto příležitost nesmím propásnout a pokusím se divadlo kontaktovat," řekl Antonín Dvořák, který je ve svém rodu třetím v pořadí se jménem skladatele. Vedení divadla jeho krok překvapil. "Dopis pana Dvořáka mě moc potěšil, přece jen se nestává každý den, aby vás kontaktoval vnuk génia. Cením si jeho zájmu i jeho poděkování za naše nastudování Armidy a bude mi ctí jej na premiéře uvítat jako čestného hosta," řekl ředitel divadla a zároveň režisér představení Jiří Nekvasil. Premiéra operního představení je naplánována na 3. května od 18:30 v Divadle Antonína Dvořáka. K vidění ale bude i v Praze. S novou premiérou o lásce rytíře Rinalda a pohanské kouzelnice Armidy se opera NDM na začátku příštího roku zúčastní celostátní přehlídky Opera 2013.

Nová galerie se v Pardubicích otevře výstavou rodáka F. Kyncla

V historickém prostoru bývalé sýpky na Příhrádku se ve středu 2. května slavnostně otevře nová Galerie města Pardubice. Galerie zahájí svou činnost vernisáží děl nedávno zemřelého pardubického rodáka, malíře a sochaře Františka Kyncla. V nedávno zrekonstruované sýpce, kterou má galerie pronajatou od Národního památkového ústavu, se budou výstavy obměňovat ve dvouměsíčních cyklech. Místo k vystavování tam vzhledem ke svébytnému netradičnímu prostorovému řešení najdou zejména sochaři a tvůrci prostorových objektů, ale také malíři, fotografové, designéři a další umělci. Jana Dudeška například prostory galerie inspirovaly k přípravě zcela nové zvukové instalace, Marian Karel zase ještě letos připraví "galerii na míru" instalaci skleněných objektů. Cílem galerie je přiblížit současné umění co nejširší veřejnosti. Proto připravuje také doprovodný program, například přednášky, semináře či umělecké dílny pro děti i dospělé a podobně.

Jízda vojenských veteránů Prahou připomněla konec války

Přehlídkou historických džípů, které spanilou jízdou projely centrem Prahy, si lidé připomněli 67. výročí od konce největšího válečného konfliktu v dějinách. Na akci byly desítky originálních armádních vozů a motorek i vojáci v dobových uniformách. Ve slunečném počasí vyhrávala kapela. Sedmý ročník Konvoje svobody pořádal Klub třetí armády Plzeň, Old Car Rangers Prague a Vehicle Club WWII Praha. Po srazu na Kampě vyjela ráno kolona asi padesáti vozů tradičně přes Malostranské náměstí k americkému velvyslanectví. Na prostranství u ambasády vztyčili účastníci americkou vlajku, armádní kapela posléze na počest hrdinů zahrála českou a americkou hymnu. Zazněly i válečné šlágry, například Škoda lásky.

Mikulovský zámek v červnu opět hostí festival uměleckého designu

Mikulovský zámek v červnu podruhé přivítá festival uměleckého designu. Návštěvníci se mohou těšit na ukázky prací předních českých i zahraničních umělců a uznávaných designérských studií. Na úvod přehlídky se tentokrát setkají také sběratelé. Takzvané sběratelské preview začne v Mikulově v pátek 1. června a potrvá celý víkend. Své novinky představí specializované galerie z Prahy, Bratislavy, Mikulova, Londýna a Horstu v Nizozemsku. Zájemci mezi nabízenými artefakty najdou práce předních designérů, například Maxima Velčovského, Daniela Piršče a studia Olgoj Chorchoj. Galeristé prodejní exponáty osobně představí sběratelům. Sběratelská nabídka zůstane v Mikulově pouze v první červnový víkend. Na zámku ale 1. června začnou také festivalové výstavy, které potrvají do 19. srpna.

Blanka Matragi v Ostravě tvoří plechové šaty

Módní návrhářka Blanka Matragi v ostravské smaltově od čtvrtku tvoří plechové šaty. Jeden z jejích objektů je inspirován oscarovým filmem Černá labuť. Matragi se účastní společně s dalšími výtvarníky sympozia Smalt Art Vítkovice 2012, které dává umělcům možnost realizovat netradiční malbu na plech.

Ze sportu:

Boj o triumf v Euro Hockey Tour i o konečnou nominaci na mistrovství světa ve Švédsku čeká ve víkendových zápasech na Kajotbet Hockey Games v Brně české hokejisty. Po úspěšném čtvrtečním vstupu proti Švédsku (5:3) se dostali svěřenci Aloise Hadamczika do čela EHT a v sobotu v duelu proti Finsku i v neděli proti Rusku se budou snažit svou pozici uhájit. Na celkové vítězství v evropské tour čeká český tým od premiérového ročníku v sezoně 1997/98, který tehdy ovládl. Ve čtvrtek se dostali Češi do čela tabulky o skóre před Švédsko a v nebývalé vyrovnané tabulce ztrácejí Rusové jeden a Finové tři body.

Čeští fotbalisté do 18 let podruhé v historii vyhráli tradiční přípravný turnaj Slovakia Cup v Trenčianských Teplicích. Ve finále porazili obhájce loňského triumfu Dánsko 1:0 brankou plzeňského útočníka Daniela Černého. Svěřenci trenéra Josefa Csaplára odehráli na turnaji čtyři zápasy a tři z toho vyhráli 1:0. Nejprve porazili Polsko a následně i Japonsko, čímž si zajistili účast ve finále. Na tom už nic nezměnila ani porážka 1:2 s Norskem.

Výkonný výbor FAČR ukončil k 1. červenci členství fotbalovým klubům FK Drnovice a FC Bohemians Praha kvůli tomu, že jsou oba kluby z nižších soutěžích v insolvenci. V kauze tří Bohemek tak zůstávají jen dvě - prvoligoví Bohemians 1905 a druholigoví Bohemians Praha.

Cyklista Roman Kreuziger dojel do cíle 3. etapy závodu Kolem Romandie na 16. místě ve stejném čase jako vítězný Španěl Luis León Sánchez. V průběžném pořadí si polepšil o jednu příčku a je sedmadvacátý.

A jaké bude v Česku počasí:

V sobotu bude jasno nebo skoro jasno. Nejvyšší teploty 25 až 30 stupňů. Teplota v 1000 m na horách kolem 22 stupňů.

Na desítkách míst padly teplotní rekordy. Ve Staňkově na Domažlicku vystoupala rtuť na 29 stupňů Celsia, v Plzni a v Praze pak na 28,5 stupně. Rekord v pražském Klementinu ale překonán nebyl. Výjimečně teplé počasí má panovat i o víkendu, kdy by se podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) mohlo oteplit až na 30 stupňů. Máj ale přinese mírné ochlazení a hlavně déšť. Teplotní rekordy budou zřejmě v sobotu a v neděli padat i v dalších částech republiky, meteorologové hlásí denní maxima mezi 26 až 30 stupni. Horké počasí doplní slunečná obloha, tu ale na konci víkendu pročísnou od západu bouřky. Přeháňky a bouřky se pak mohou vyskytnout také začátkem nového týdne, postupně přejdou do trvalejšího deště.