Zprávy

0:00
/
0:00

Koalice ODS a TOP 09 s Karolínou Peake měla při sněmovním hlasování většinu

Koalice ODS a TOP 09 s poslanci kolem vicepremiérky Karolíny Peake (dříve VV) prosadila odklad schůze dolní komory do středy 2. května. Pro bylo 100 hlasů ze 189. V pátek by sněmovna měla na mimořádném jednání hlasovat o důvěře vládě. Úterní hlasování bylo fakticky prvním testem podpory kabinetu po rozpadu spojenectví s Věcmi veřejnými, jejichž poslanci byli většinou spolu s opozicí proti odkladu. S ODS a TOP 09 pro přerušení hlasoval člen klubu VV Miroslav Petráň, který již dříve přislíbil vládě podporu. Další člen frakce Milan Šťovíček se hlasování zdržel. Pro odklad hlasoval také bývalý občanský demokrat Michal Doktor spolu se sedmi poslanci kolem Peake, kteří z VV vystoupili. O přerušení požádal předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Dolní komora parlamentu tak nebude projednávat žádné návrhy zákonů až do zodpovězení otázky, jako má vláda ve sněmovně skutečnou podporu.

VV o podpoře vlády nerozhodly

Věci veřejné na jednání svého poslaneckého klubu nerozhodly o tom, zda při pátečním sněmovním hlasování o důvěře vládě podpoří či nepodpoří kabinet Petra Nečase(ODS). O svém postoji tak budou rozhodovat na mimořádném zasedání poslaneckého klubu, které bude svoláno. Během jednání poslanců VV to řekl poslanec Milan Šťovíček. On sám vládu při hlasování o důvěře podpoří. Stejně se zachová i poslanec Miroslav Petráň, který to sdělil ČTK. VV také zvolily místopředsedkyni strany Kateřinu Klasnovou předsedkyní svého poslaneckého klubu. Milan Šťovíček seznámil členy poslaneckého klubu se svým postojem. Již minulý týden řekl, že nadále zůstane členem VV, bude však podporovat vládu.

ČSSD má vládu za nelegitimní, nebude s ní jednat o reformách

Opoziční ČSSD pokládá vládu premiéra Petra Nečase založenou na podpoře odpadlíků z Věcí veřejných za nelegitimní, nebude ji respektovat a nehodlá s ní projednávat reformy. Ve sněmovně to řekl předseda strany Bohuslav Sobotka. Další existence Nečasovy vlády podle něj znamená pro Českou republiku "jen čistou zápornou hodnotu". "Jestliže vláda svou další existenci postaví na porušení principů politické kultury, tak nás s takovou vládou nečeká nic dobrého," prohlásil Bohuslav Sobotka, jehož ČSSD je v průzkumech nejsilnější politickou stranou a případné předčasné volby by podle nich s náskokem vyhrála. Nečasova vláda, původně podporovaná poslanci jeho ODS, TOP 09 a Věcí veřejných, se po rozpadu VV z minulého týdne nyní opírá o poslance obou větších stran a sedm zákonodárců, kteří z VV následovali Karolínu Peake. K většině, kterou bude kabinet potřebovat v pátek při Nečasem navrženém hlasování o důvěře, mají pomoci hlasy dalších poslanců zvolených do sněmovny za Věci veřejné.

Karolína Peake zahájila kroky k založení nové politické strany

Vicepremiérka Karolína Peake zahájila kroky k založení nového politického subjektu. V úterý vznikl přípravný výbor, který se také poprvé sešel. Karolína Peake to uvedla v tiskové zprávě. "Řešily se náležitosti nutné pro založení politické strany, jako stanovy, název, podpisy a nastavení transparentního účtu pro hospodaření nového subjektu," uvedla Karolína Peake. Ve výboru jsou poslanci Lenka Andrýsová, Jiří Rusnok a Martin Vacek a také Pavel Kotrba.

Median: ČSSD by získala 31 procent hlasů, ODS 19,5 procenta

Volby do sněmovny by podle průzkumu agentury Median, který se uskutečnil ještě před nynější vládní krizí, vyhrála ČSSD se ziskem 31 procent hlasů. Občanské demokraty by volilo 19,5 procenta lidí, komunisté by získali 13 procent hlasů. Věci veřejné by se do sněmovny nedostaly, KDU-ČSL ano. K volbám by přišly více než tři pětiny Čechů. Podobný průzkum zveřejnilo minulý týden také Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Ten se uskutečnil od 2. do 9. dubna a přisoudil ČSSD 37 procent hlasů, na druhém místě by byli podle něj komunisté s 20 procenty a třetí ODS se 17,5 procenty.

Petr Nečas: Zákon k přímé volbě má být, i když vláda nezíská důvěru

Pokud současná vláda nezíská v pátek důvěru sněmovny, měli by poslanci ještě v pátek projednat ve druhém čtení zákon k přímé volbě prezidenta, aby ho mohli příští týden schválit. Nejpozději ve čtvrtek 3. května by pak sněmovna mohla hlasovat o svém rozpuštění. Ve sněmovně to řekl premiér Petr Nečas poté, co zbytek vládní koalice prosadil přerušení schůze. "Pokud vláda nezíská důvěru, tak schválíme s vysokou pravděpodobností ještě ve druhém čtení volební zákon k prezidentské volbě, abychom ho mohli schválit příští týden ve třetím čtení a pak se sněmovna nejpozději 3. května může rozpustit, aby 29. a 30. června byly volby," řekl Petr Nečas. Podle premiéra je toto řešení jednodušší než jiné způsoby, které zná ústava. "Je to víc 'tuty'," podotkl. Také zástupci opozičních sociálních demokratů oznámili, že garantují přijetí prováděcího zákona o přímé volbě hlavy státu v případě, že v pátek vláda i jejich hlasy nezíská důvěru sněmovny. V takovém případě navrhnou podle předsedy strany Bohuslava Sobotky projednat prováděcí zákon ještě před tím, než se sněmovna usnese na svém rozpuštění a zajistí jeho přijetí v Senátu.

TOP 09 odmítla nabídku ODS na společné senátní kandidáty

Předsednictvo TOP 09 odmítlo pondělní nabídku ODS, aby strany v některých volebních obvodech postavily pro volby do Senátu společné kandidáty. Sdělila to mluvčí strany Alžběta Plívová. Strana ministra zahraničí Karla Schwarzenberga prý není přesvědčena o tom, že v regionálních organizacích ODS "převládají ideje nad klientelistickými podnikatelskými zájmy". V pondělí po jednání špiček občanských demokratů oznámil premiér a předseda ODS Petr Nečas, že grémium ODS má seznámit "předsednictvo TOP 09 s nabídkou na nominaci společných kandidátů obou stran pro podzimní senátní volby v některých senátních obvodech". Nečekaná nabídka zástupce TOP 09 překvapila, její místopředseda Miroslav Kalousek se omezil na prohlášení, že o ní strana bude muset teprve diskutovat. V podzimních volbách do třetiny horní parlamentní komory, tedy v souboji o 27 senátorských křesel, bude ODS obhajovat 14 mandátů. Průzkumy voličských nálad, orientované na sněmovní volby, ukazují převládající podporu levicových stran.

Lidovci obvinili vládu, že posiluje pozice komunistů

Lidovci obvinili vládní strany, že svou politikou a skandály posilují pozice komunistů i extremistů. KDU-ČSL proto dál požaduje vypsání předčasných voleb do sněmovny, neboť jejich oddalování by situaci ještě zhoršilo. Lidovci se v nich chtějí nabídnout jako alternativa prosazující sociálně odpovědné reformy, řekl předseda strany Pavel Bělobrádek. "Odmítáme hazard s trpělivostí a sociální soudržností národa. Nechceme, aby se přijímala opatření, která poškodí v podstatě každého, a to netransparentní provládní většinou, která je jakýmsi slepencem přeběhlíků," uvedl Pavel Bělobrádek. Reagoval tak na rozštěpení Věcí veřejných po rozhodnutí jejich bývalé místopředsedkyně Karolíny Peake sestavit kolem sebe uskupení věrnější kabinetu.

HDP Česka stoupl za 20 let o polovinu

Hrubý domácí produkt České republiky stoupl od roku 1990 do roku 2010 o zhruba polovinu. Na setkání s novináři o tom informovala předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová. Česká ekonomika se přitom v prvních letech po revoluci propadala. Obrat nastal v roce 1996, kdy ve srovnání s rokem 1990 rostla o dvě procenta. Ještě v roce 1991 se propadl HDP Česka meziročně o deset procent. Pokles HDP celého Československa v roce 1991 činil 12,5 procenta. Velmi dynamický vývoj české ekonomiky začal ovšem podle statistiků až od roce 1999. "Od tohoto roku do roku 2010 stoupl HDP o více než 45 procent, což je zhruba 3,5 procenta ročně. Vrchol byl přitom v roce 2008," uvedl ředitel čtvrtletních národních účtů ČSÚ Jan Heller.

Zemědělci chtějí kvůli zelené naftě i blokovat dálnice

Pokud vláda do 29. dubna neustoupí od svého rozhodnutí zrušit od příštího roku takzvanou zelenou naftu, zemědělci odpovědí mohutnými protesty. Vyloučeny nejsou ani blokády silnic. Na setkání se zemědělci v Mladoňovicích na Chrudimsku to řekl prezident Agrární komory Jan Veleba. "Budeme muset udělat krok B, a to je masivní akce. Musíme si to zkrátka vynutit. A když se nám budou smát, což budou, tak se musí udělat další akce. A pak další, třeba zastavit dálnice nebo něco takového," uvedl Jan Veleba. Zrušení zelené nafty je součástí vládou schváleného balíku úsporných opatření, která mají v letech 2013 a 2014 udržet schodek státního rozpočtu pod třemi procenty HDP. Nyní mají čeští farmáři nárok na vrácení 60 procent spotřební daně, kterou zaplatili při nákupu nafty spotřebované při zemědělských činnostech. Jan Veleba uvedl, že po zrušení této výhody by byli čeští zemědělci s výjimkou slovenských jediní v Evropě, kteří by takovou podporu neměli. Nafta by je pak stála zhruba o 11 korun za litr více než v sousedním Rakousku.

LOK trvá na růstu platů, chce víc peněz pro nemocnice

Lékařské odbory trvají na slibovaném růstu platů. Žádají úpravu úhradové vyhlášky tak, aby nemocnice od pololetí dostávaly víc peněz. Jinak by se odboráři mohli znovu vrátit ke své protestní akci Děkujeme, odcházíme. Po úterním sněmu Lékařského odborového klubu to řekl jeho předseda Martin Engel. Na zvýšení platů se loni dohodl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) s lékařskými odbory pod tlakem akce Děkujeme, odcházíme, v níž dala výpověď čtvrtina nemocničních lékařů. Podepsal s odboráři memorandum. "Trváme na tom, aby memorandum bylo splněno. Dáváme poslední varování," řekl Martin Engel. Pokud by se podle něj výdělky nezvýšily, je "ve hře" i akce Děkujeme, odcházíme. Původně měly letos platy zdravotníků růst o 10 procent. Ministr Heger ale koncem roku uvedl, že se kvůli nepříznivé ekonomické situaci od ledna zvednou o 6,25 procenta a od pololetí o 3,75 procenta. Odboráři tvrdí, že nemocnice na přidávání nemají peníze. Žádají proto o změnu úhradové vyhlášky tak, aby do nemocnic ze zdravotních pojišťoven teklo od pololetí víc peněz. Jednat o tom chtějí s premiérem Petrem Nečasem (ODS).

Platy.cz: Lidé v Praze vydělávají až o 10.000 Kč víc než jinde

Lidé pracující v Praze vydělávají až o 10.000 korun měsíčně více než lidé v některých jiných krajích. Nejméně peněz dostávají zaměstnanci v Karlovarském kraji. Vyplývá to z internetového průzkumu Platy.cz, do kterého se za poslední rok zapojilo 85.000 lidí. V internetové populaci činí průměrný hrubý měsíční plat s odměnami v Česku 25.303 Kč měsíčně. Průměrný plat v Praze 31.765 korun je podle průzkumu, do kterého se denně zapojí 300 lidí, vyšší proti průměru země o 26 procent. Nejméně vydělávají lidé v Karlovarském kraji (20.269 Kč), v kraji Vysočina (21.914 Kč) a v Olomouckém kraji (21.924 Kč). Plat lidí v těchto krajích je o 20 procent nižší, než je celostátní průměr. Lidé s nejnižším vzděláním vydělávají nejméně v každém kraji. Nejhůř jsou na tom v Karlovarském kraji (14.373 Kč). Pokud by se za prací přesunuli do Prahy, jejich průměrný měsíční plat s odměnami by vzrostl na 19.554 korun.

Zámek v Opočně definitivně zůstane státu, potvrdil Ústavní soud

Ústavní soud (ÚS) definitivně potvrdil, že zámek v Opočně a další nemovitý majetek na Rychnovsku zůstane ve vlastnictví státu. Soudci po čtyřletém zkoumání odmítli stížnost dědičky původních majitelů Kristiny Colloredo-Mansfeldové. ÚS zpřístupnil své usnesení z neveřejného jednání v internetové databázi. V minulosti soud odmítl také stížnosti, jež se týkaly mobiliáře Opočna. Colloredo-Mansfeldové přišli o zámek za nacistické okupace, po válce zůstal v držení státu. Proto se na zámek nevztahovaly restituční zákony. Ústavní soudci už dříve konstatovali, že restituční zákonodárství nemohlo napravit všechny křivdy minulosti. "Byť Ústavní soud i v této věci vnímá důvody ke konfiskaci majetku předchůdce stěžovatelky nacistickou okupační mocí jako neospravedlnitelné, je nucen opakovaně poukázat na vůli zákonodárce, jasně vymezenou v restitučních zákonech, napravit pouze ty křivdy, ke kterým došlo v letech 1948 až 1989," stojí v usnesení senátu se zpravodajem Stanislavem Balíkem. Kristina Colloredo-Mansfeldová se vydání zámku domáhala od roku 1991. Na čtyři roky se renesanční památka dokonce vrátila do její správy. Národní památkový ústav ale podal stížnost k Ústavnímu soudu, který v roce 2004 spor vrátil na začátek.

ÚS: Alžběta Pezoldová nezíská od památkářů obraz prababičky z Hluboké

Dědička hlubocké větve rodu Schwarzenbergů Alžběta Pezoldová nezíská od Národního památkového ústavu obraz své prababičky Idy ze Schwarzenbergu, který visí na zámku Hluboká nad Vltavou. Ústavní soud (ÚS) počátkem dubna odmítl stížnost Pezoldové. Nevyhověl ani jejímu opakovanému návrhu na zrušení zákona, který po druhé světové válce připravil hlubocké Schwarzenbergy o veškerý majetek. Pezoldová ve stížnosti poukazovala na údajný neoprávněný zásah do soukromého a rodinného života. Obraz označila za "památku výlučně rodinného charakteru", k níž má citový vztah. Argumentovala klíčovým nálezem, jímž soud otevřel Schwarzenbergům cestu k získání jejich hrobky v Domaníně u Třeboně. Na hrobku, jakožto pietní místo rodinného charakteru, totiž podle ÚS nedopadají právní názory, kvůli kterým hlubočtí Schwarzenbergové po pádu komunismu nezískali zpět žádný majetek. Podle Ústavního soudu však obraz není totéž co hrobka s tělesnými ostatky předků.

V USA vyšly vzpomínky Madeleine Albrightové na dětství v Praze a Londýně

Ve Spojených státech vyšla kniha vzpomínek bývalé americké ministryně zahraničí českého původu Madeleine Albrightové. Autorka v knize nazvané Prague Winter (Pražská zima) přibližuje prvních 12 let svého života, která strávila v Praze a Londýně. Jedním důležitých z impulzů pro napsání vzpomínek a detailní prozkoumání jejího dětství pro ni bylo zkušenost s tím, že před lety zjistila, že o svých kořenech neví všechno. Madeleine Albrightová až v okamžiku nástupu do administrativy tehdejšího prezidenta Billa Clintona (hlavou státu 1993-2001) v 59 letech zjistila, že má židovské předky. "Myslela jsem si, že o sobě vím všechno. Ale očividně to nebyla pravda," řekla internetovému deníku Politico. Díky článku v deníku The Washington Post tehdy také zjistila, že tři z jejích prarodičů a mnoho dalších členů rodiny zavraždili nacisté během holokaustu. Madeleine Albrightová poté dvakrát cestovala do České republiky, aby si informace potvrdila. "Byl jsem šokovaná a také jsem se cítila trochu trapně, že jsem neznala historii své rodiny lépe," uvedla. Bývalá americká ministryně se narodila v Praze v roce 1937 v rodině diplomata Josefa Korbela. Po vyhlášení protektorátu v roce 1939 její rodina uprchla do Británie. Po válce bydlela rodina krátce v Praze, než otec začal pracovat na velvyslanectví v Bělehradě. Po komunistickém převratu v únoru 1948 byl Korbel v Československu jako nepřítel státu odsouzen k smrti a rodina požádala o politický azyl v USA.

Snímky Jana Reicha jsou vystaveny na Pražském hradě

Černobílé snímky prázdných pražských ulic, cirkusových šapitó nebo nostalgických českých vísek, jak je nasnímal klasik české fotografie Jan Reich, jsou vystaveny v Tereziánském křídle Pražského hradu. Výstava k jeho nedožitým sedmdesátinám představuje přes 400 originálních fotografií ze všech období umělcova života. Retrospektivní expozice je doplněna historickými snímky Reichovy rodiny či fotoaparáty, s nimiž umělec pracoval. Reich se narodil v roce 1942. Po komunistickém převratu v roce 1948 přišla rodina o majetek a byla vystěhována do Sudet. Později se pohraničím inspiroval, když fotil zbytky opuštěné civilizace pro cykly Znaky kraje a Doubice. V 60. letech studoval pražskou FAMU a v roce 1969 odjel do Paříže, kde intenzivně fotil všední atmosféru města. Brzy se ale vrátil zpět do Prahy, aby dokončil studium. Zmizelé Praze je věnováno více než stovka snímků; jsou na nich zachyceny zaniklé periferní čtvrti jako Holešovice, Libeň nebo Vysočany. Na přelomu 70. a 80. let získal Reich z pozůstalosti Josefa Sudka deskové fotoaparáty. Těmi fotil i své krajinářské snímky ze Sedlčanska nebo zátiší. Výstava potrvá do 19. srpna.

Ve Veletržním paláci začala instalace Slovanské epopeje

Ve Velké dvoraně Veletržního paláce v Praze začala instalace Slovanské epopeje. Restaurátoři začali rozvíjet první rozměrná plátna a zavěšovat je na předem připravené desky. Expozice, jejíž příprava stála 36 milionů korun, se veřejnosti otevře 10. května, řekl ředitel Národní galerie Milan Bufka. "Velká dvorana poskytuje velkorysý prostor, který návštěvníkům umožní prohlédnout si dílo z dálky a komplexně, ale i detailně, z blízka," řekl restaurátor Tomáš Berger. Slovanská epopej je podle něj rozmístěna tak, aby na sebe plátna tematicky navazovala. Stěhování Muchova díla z Moravského Krumlova i umístění obrazů ve dvoraně, o kterém rozhodla Praha, vyvolává už několik měsíců silné emoce. Proti se postavil jak Moravský Krumlov, kde bylo rozsáhlé dílo vystaveno od konce druhé světové války, tak potomci malíře. Jeho vnuk John Mucha usiluje o to, aby bylo dílo umístěno v secesní budově Hlavního nádraží v Praze.

Kosinkova sbírka obrazů bude ve Žďáru n. S. vystavena asi v létě

Sbírka téměř 200 obrazů, kterou městu odkázala dcera žďárského malíře Josefa Kosinky (1908 až 1983), by měla být ve Žďáru nad Sázavou poprvé vystavena letos v létě. Majetek se teď nachází v Německu, kde jeho majitelka žila. Do města Detmold si pro něj zástupci radnice pojedou v příštím týdnu. Obrazy přivezou v uzavřených bednách. Kvůli sepsání a ohodnocení sbírky si už město objednalo galeristku, řekla žďárská starostka Dagmar Zvěřinová (ČSSD). "Celé toto dědictví, které přebereme, pravděpodobně v červenci vystavíme v kulturním domě. Aby občané viděli, co jsme obdrželi," uvedla Dagmar Zvěřinová. Město ale ještě nezná přesný počet obrazů ani to, v jakém jsou stavu. Některé se možná budou muset opravit, přerámovat nebo vyčistit. Předání dědictví se táhne několik let. Podle žďárské radnice to způsobil německý notář, který dědictví spravoval. Správa mu ale už byla odebrána a s novým právníkem se Žďárští dokázali domluvit. Podle závěti má město o sbírku pečovat a má zajistit její vystavování na 15 let, náklady s tím spojené mají být hrazeny z dalšího odkázaného majetku.

Nejvíc nejkrásnějších knih je z nakladatelství Arbor vitae

V literární soutěži Nejkrásnější české knihy roku 2011 nejvíc zabodovaly knihy nakladatele Martina Součka a jeho nakladatelství Arbor vitae. Z jedenácti přihlášených knih získalo toto nakladatelství dvě první ceny, dvě druhé ceny, dvě třetí ceny a čtyři jeho tituly se umístily v užším výběru. Oceněné knihy novinářům představili organizátoři soutěže. Ceny se budou předávat ve středu odpoledne v klášteře premonstrátů v Praze na Strahově. Letošní ročník soutěže obeslalo 124 nakladatelských subjektů 219 tituly. Knihy jsou hodnoceny tradičně v šesti kategoriích - Odborná a vědecká literatura, Krásná literatura, Literatura pro děti a mládež, Učebnice, Knihy o umění, obrazové a fotografické publikace a Katalogy. V kategorii Vědecká a odborná literatura zvítězila kniha Loutka a moderna autorů Marie a Pavla Jiráskových. V kategorii Krásná literatura se poprvé umístila Bible svatá. Soutěž o nejkrásnější knihy má dlouholetou tradici. Sběratel Arno Sáňka, jehož jméno také nese studentská cena, tuto soutěž inicioval v roce 1928 podle zahraničních vzorů a o rok později zorganizoval Spolek českých bibliografů.

Violistka Fialová bude díky soutěži hrát s Kodaňkou filharmonií

Mladá česká violistka Kristina Fialová se stala laureátkou Dánské soutěže sólistů, která se pořádala minulý týden v dánském Aarhusu. Interpretka o tom informovala ČTK. V mezinárodní soutěži získala druhou cenu a jako první český hráč na violu obdržela pozvání k sólovému vystoupení s Kodaňskou filharmonií. Čtyřiadvacetiletá violistka si díky úspěchu zahraje i s druhým nejlepším dánským orchestrem Aarhus Symphony Orchestra, s nímž v sobotu vystoupila i v rámci finálového soutěžního večera. V hlavní soutěži se podle Fialové představilo 25 soutěžících z Velké Británie, Německa, Švédska, Norska, Dánska, Polska i Jižní Koreje.

Ze sportu:

Hokejový útočník Ivan Rachůnek přišel o šanci bojovat o účast na mistrovství světa. Hráče pražské Sparty vyřadilo ze hry poraněné koleno, nebude tak startovat na nadcházejícím turnaji seriálu Euro Hockey Tour v Brně. Lékaři Rachůnkovi doporučili třítýdenní klid, proto již opustil tým. Reprezentační kouč Alois Hadamczik potvrdil, že má zájem, aby na mistrovství světa startoval obránce Zbyněk Michálek z Pittsburgu a útočník Michael Frolík z Chicaga, jejichž kluby vypadly v prvním kole play off NHL. Hokejový svaz již poslal žádosti o jejich uvolnění.

HC Lev udělal další krok směrem k účasti v Kontinentální hokejové lize. Vedení soutěže oznámilo, že obdrželo od pražského celku oficiální přihlášku, finanční záruky a ostatní potřebné dokumenty a všechno odpovídá ligovým regulím. V příštím týdnu dorazí do Prahy inspekce, aby si prohlédla infrastrukturu klubu a zjistila, zda splňuje kritéria. Vedení Lva plánuje, že bude hrát zápasy KHL v O2 areně, která hostí extraligové duely Slavie. O využívání haly představitelé klubu, který se přesunul do Prahy z Popradu, stále jednají. Dohodu již uzavřeli se Spartou, v jejíž hale bude mít tým zázemí a bude ji využívat k tréninkům.

Basketbalistky ZVVZ USK Praha jsou po roce znovu českými mistryněmi. V třetím finálovém utkání doma porazily Frisco IMOS Brno 82:52 a sérii vyhrály 3:0 na zápasy. Titul získaly potřetí za poslední čtyři sezony a celkově popáté v samostatné české lize. Po Brnu jsou prvním týmem, který vyhrál ročník bez jediné porážky. Aktuální vítězná série USK čítá 49 zápasů.

Bývalý pátý hráč světa Jiří Novák se pokusí pomoci české naději Jiřímu Veselému vstoupit do světa velkého tenisu. V prostějovském klubu se stal trenérem loňské juniorské světové jedničky. "Chtěl bych něčeho dosáhnout i v trenérské činnosti. Jako hráč jsem něčeho dosáhl a teď bych chtěl ty zkušenosti předávat mladým," řekl Jiří Novák Českému rozhlasu 1-Radiožurnálu.

Středeční počasí v Česku:

Polojasno až oblačno, ojediněle s přeháňkami. Teploty 14 až 18 stupňů Celsia.