Zprávy

Vládní koalice skončí v pátek, ve sněmovně má dál spolupracovat

Předsedové vládních stran ODS, TOP 09 a VV Petr Nečas, Karel Schwarzenberg a Radek John se dohodli na vypovězení koaliční spolupráce k pátku 27. dubna. Strany mají nicméně dál prosazovat ve sněmovně dohody na rozpočtových škrtech a další rozhodnutí vzniklá do 11. dubna. Znamená to, že poslanci VV by ve sněmovně měli podpořit například zvýšení DPH, nižší valorizaci důchodů a zavedení zápisného na vysokých školách i v případě, že Věci veřejné už nebudou vládní stranou. Po krátké nedělní schůzce v pražké Kramářově vile to řekl premiér Petr Nečas. Podle informací ČTK si účastníci schůzky slíbili, že nebudou o podrobnostech jednání informovat. Radek John během schůzky chtěl od partnerů vysvětlit, co se v posledních dnech na politické scéně děje. O důvodech rozpadu klubu své strany podle svých slov ví jen z médií. "Chceme slyšet konkrétně, jak to je. Zatím ty zprávy máme jen z médií a zmatené," řekl při příchodu do Kramářovy vily. Připomenul, že v koaliční smlouvě vysloveně stojí, že vláda nebude postavena na přeběhlících. "Budu žádat vysvětlení, zda se skutečně stala tato šokující věc," uvedl. Nakonec se šéfové ODS, TOP a VV věnovali vysvětlování jen zhruba 40 minut.

Věci veřejné se začaly štěpit po odchodu vicepremiérky Karolíny Peake z nejmenší vládní strany a sněmovního klubu VV. Rozhodnutí, zda bude vláda pokračovat, definitivně padne v pondělí, kdy má Karolína Peake Petru Nečasovi sdělit, zda se jí podařilo z odpadlíků z Věcí veřejných získat dost poslanců k sestavení nového klubu ve sněmovně. K přestupu k její platformě se snaží přesvědčit ještě čtyři či pět zatím nerozhodnutých poslanců Věcí veřejných. Petr Nečas několikrát zdůraznil, že pro ODS je jedinou možností pokračování vlády, aby kromě klubů ODS a TOP 09 vládu podpořil právě nový klub formovaný Peake. Alternativou je rychlá cesta k předčasným volbám počátkem léta.

Nový systém vyplácení dávek podle odborů stále plně nefunguje

Nový systém pro vyplácení sociálních dávek v úřadech práce podle odborů stále nefunguje tak, jak by měl. Některé potíže přetrvávají, i když je jich méně. V diskusním pořadu České televize to řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil. Podle dohody vedení úřadu práce, odborů a ministerstva práce měl systém bez problémů pracovat od dubna. Ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) už několikrát zopakoval, že systém je funkční, dávky se vyplácejí v termínu a díky změně dodavatele jeho úřad na informatice ušetří. Podle Jaroslava Zavadila se sice situace zlepšila, ale úplně nevyřešila. Potíže se systémem přetrvávají, i když v menší míře. Podle Jaroslava Zavadila úředníci začali podpůrně znovu pracovat s bývalým OK systémem, což odboráři požadovali. To, že by se úřady vrátily k předchozímu počítačovému programu, ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) popírá. Podle něj ho úředníci využívají jen ke zpracování dávek státní sociální podpory, o kterých se rozhodlo do konce loňska. S tím se prý také počítalo. Vyplácení dávek změnila od letoška Drábkova reforma. Všechny podpory a příspěvky vydávají úřady práce. Převzaly tak část agendy a asi 1660 úředníků od radnic. Nový model ostře kritizovali odboráři i opozice. Podle nich nebyl přechod připravený. Úředníci si stěžovali na to, že počítačové aplikace neobsahují potřebné funkce a systém padá, museli pracovat přesčas i o víkendech. Klientům vadilo čekání ve frontách a to, že peníze dostávali později, než byli zvyklí. Koaliční partneři mluvili o manažerském selhání.

Analytici: České akcie klesají kvůli dluhům Španělska či Itálie

Hlavním důvodem pozvolného poklesu českých akcií v posledních týdnech je nejistota v eurozóně ohledně dluhové zátěže některých zemí, jako je Portugalsko, Španělsko či Itálie. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Hlavní index českých akcií PX se v pátek obchodoval kolem 923 bodů, což byla jeho hodnota i na počátku ledna. Počátkem března byl ale na 1018 bodech, od té doby postupně klesá. "Hlavní příčinou poklesů akcií je opětovné zvýšení nejistoty v Evropě. Investoři se začali znovu obávat eskalace evropské dluhové krize, především je znervózňuje situace ve Španělsku," řekl ČTK analytik makléřské společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. Důsledkem je odchod investorů od rizikovějších investic. Největší pohyby a další ztráty lze tradičně očekávat u cyklicky citlivých titulů a u menších emisí. Nejvíce tak nyní trpí akcie bank a společností, jako je technologická KIT digital či mediální CME, dodal. Na rozdíl od západoevropských burz je ta pražská více citlivá na vztah investorů k riziku v regionu a nyní averze vzrůstá s růstem nejistoty, což se projevuje i poklesem obchodů, souhlasil analytik BH Securities Petr Hlinomaz. Navíc velký podíl finančních titulů, které jsou na vývoj dluhové krize mnohem citlivější než jiné sektory, táhne celý index PX níže. Faktory ovlivňující pohyb pražské burzy tak nejsou nové, jen se jejich působení obrátilo a nyní vedou Prahu níže stejně, jako jí v prvním čtvrtletí pomáhaly nahoru, podotkl.

Zákon o bezpečnostních agenturách bude nejdříve v roce 2014

Zákon upravující činnost bezpečnostních agentur bude mít Česká republika nejdříve v roce 2014. ČTK to řekla mluvčí ministerstva vnitra Denisa Čermáková. Návrh zákona je sice téměř hotový, pro státní rozpočet i podnikatele by však podle mluvčí představoval příliš velkou ekonomickou zátěž, termín jeho předložení vládě byl proto prodloužen do konce roku. Do sněmovny by tak zamířil nejdříve v roce 2013. Česko je jednou z posledních zemí EU, která takový zákon nemá. "Ministerstvo vnitra se v této prodloužené lhůtě pokusí upravit návrh zákona tak, aby pokud možno minimalizoval jak dopady na státní rozpočet, tak ekonomické dopady na podnikatelskou sféru poskytující v současné době soukromé bezpečnostní služby," uvedla mluvčí. Podle ní však v tuto chvíli nelze sdělit, o kolik chtějí úředníci náklady snížit. Z důvodové zprávy ale vyplývá, že v prvním roce by se měly náklady vyšplhat zhruba na 25 milionů korun, v dalších letech by to bylo okolo 15 milionů. Naopak příjmy ze správních a dalších poplatků vzhledem k počtu provozovatelů odhaduje vnitro mezi 55 a 65 miliony. Návrh zákona dělí činnost bezpečnostních služeb do pěti kategorií - ostraha majetku, činnost soukromých detektivů, převoz hotovosti a cenin, bezpečnostní poradenství a technické služby k ochraně osob a majetku.

Šéf ČSTV Miroslav Jansta chce náhradu škody po bývalém vedení Sazky

Předseda Českého svazu tělesné výchovy Miroslav Jansta bude chtít po bývalém vedení Sazky náhradu škody. Lyžařské areály v Peci pod Sněžkou, Špindlerově Mlýně a Harrachově prodávat nehodlá. Týden před valnou hromadou ČSTV to uvedl v diskusním pořadu České televize. Prohlásil, že delegátům v Nymburce předloží návrh na podání žaloby podle obchodního práva. "Předložím valné hromadě nové informace o tom, jak se to stalo," slíbil Miroslav Jansta osvětlit příčiny pádu Sazky. Za hlavní důvody označil nečinnost sportovních funkcionářů a nemorální jednání managementu Sazky. Jednání, jež vyvrcholilo prodejem loterijní společnosti, který připravil sport o 1,5 miliardy korun, označil za zločin. Přesto nemá v úmyslu bývalého šéfa Sazky Aleše Hušáka a další členy managementu hnát k trestně právní odpovědnosti, ale jen podat obchodní, případně občansko-právní žalobu. Miroslav Jansta změnil názor na budoucnost lyžařských areálů, v nichž má ČSTV rozhodující podíl. Valné hromadě navrhne, aby je neprodávala, zároveň však majoritní akcionář bude muset hledat investora, který by se podílel na nutné modernizaci areálů. Ty sice za deset let přinesly zisk zhruba tři čtvrtě miliardy, ale podle Mirosllava Jansty jsou dnes "vybydlené" a nutně potřebují investice, na něž ČSTV nemá.

Několik stovek lidí vyjádřilo nesouhlas s rasovou nesnášenlivostí

Před projevy antisemitismu a neonacismu varovali účastníci nedělního shromáždění v senátní Valdštejnské zahradě. Kulturní akci předcházel pochod centrem Prahy, jehož se zúčastnilo asi 400 lidí, odhadl v rozhovoru s ČTK o Mojmír Kallus z české pobočky Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ ČR), které shromáždění organizovalo. Pokojným a kulturním chováním chtěli udělat kontrast k agresivním vystoupením rasistů a společně deklarovat, že antisemitismus do slušné společnosti nepatří. "My si myslíme, že má smysl na tyto věci upozornit. Vnímáme určitý posun v předsudcích, objevují se články antisemitské, které tady dříve nebyly. Obáváme se, že se tyto názory posouvají do mainstreamu (hlavního proudu), že se nevyskytují už jen u extremistů," uvedl Mojmír Kallus. Součástí shromáždění byla dramatická koláž textů a hudební produkce, vystoupili například herci Jan Potměšil a Barbora Lukešová. Umělci se vraceli k genocidě za druhé světové války, během níž nacisté zavraždili šest milionů lidí židovského původu. Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém má pobočku v Praze a uvádí mimo jiné, že reprezentuje miliony věřících z více než 125 zemí světa, které spojuje láska k židovskému národu.

Břeclaví pochodovalo 2000 účastníků demonstrace za zbitého hocha

V Břeclavi se v neděli konala demonstrace za patnáctiletého chlapce, jehož minulou neděli zbila skupina tři Romů. Na shromáždění dorazilo 2000 lidí. Akce měla vyvrcholit na centrálním náměstí TGM projevem pořadatelů z radikálního uskupení Dělnická mládež, zástupců Břeclavanů a také předsedy Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Tomáše Vandase. Nakonec se z ní ale stala poměrně bouřlivá diskuze se starostou Oldřichem Ryšavým (ČSSD) na vstupním schodišti radnice. Akce se podle mluvčí policie Petry Vedrové obešla bez větších výtržností. Setkání začalo u břeclavského hlavního železničního nádraží. Lidé si do průvodu přinesli i protiromská hesla "Radnice spí, cikán vraždí" či "Zastavme cikánský teror". Do ulic pak někteří vyrazili s pokřikem "Cikáni do práce!". Za několik minut průvod dorazil na náměstí TGM, kde si většina všimla před radnicí starosty Ryšavého a obklopili ho. Oldřich Ryšavý čelil výtkám, že je bezpečnostní situace ve městě je špatná. Snažil se vysvětlit kroky, které dělá radnice ve snaze tento stav změnit. Tomáš Vandas starostovi Ryšavému nabídl, aby šel na akci Dělnické mládeže na druhý konec náměstí, kde bylo dobré ozvučení. Starosta to ale odmítl. "S radikály a Vandasovci nechci mít nic společného," řekl ČTK. Když pak příznivci Tomáše Vandase oznámili, že začne jejich mítink, většina lidí zůstala nadále stát před radnicí. Po krátkém Vandasově projevu bylo shromáždění radikálů ukončeno. Po rozpuštění akce se skupina asi 200 extremistů vydala do Riegrovy ulice, kde bydlí Romové. Skupina policejních těžkooděnců se jim ale postavila do cesty.

Nový model Škoda Auto se bude podle očekávání jmenovat Rapid

Nový model kompaktní limuzíny mladoboleslavské automobilky Škoda Auto pro evropský trh se bude jmenovat Rapid. Společně s Octaviemi bude vyráběn v Mladé Boleslavi. ČTK to řekl mluvčí automobilky Jozef Baláž s tím, že to před zahájením autosalonu v Pekingu oznámil předseda představenstva společnosti Winfried Vahland na večeru koncernu Volkswagen. Jméno nového modelu automobilka představí v pondělí na zahájení autosalonu. Automobilka podle dřívějších informací plánuje, že v červnu ukončí výrobu vozu Octavia Tour, na podzim by na ni měla volně navázat nová kompaktní limuzína. Nový model, který média již dříve označovala jako Rapid, by měl vycházet z konceptu MissionL představeného loni na podzim. Rapid by měl být vyráběn ve více karosářských variantách. Kompaktní limuzína velikosti mezi Fabií a Octavií má mít nižší cenu než hlavní model Škody - Octavia. Sériová podoba Rapidu se má vyrábět v Mladé Boleslavi spolu se Seatem Toledo, který španělský výrobce v předprodukční verzi ukázal na březnovém autosalonu v Ženevě.

Dobrovolníci u Berounky sesbírali přes pět tun odpadků

Při vodácké akci Čistá Berounka letos 150 dobrovolníků uklidilo z hladiny a břehů řeky přes pět tun odpadů. Akce se zúčastnil stejný počet dobrovolníků jako loni, sebírali i podobné množství odpadků. ČTK to řekl Radomír Dvořák z obecně prospěšné společnosti Rakovnicko, která úklid organizovala. Dobrovolníci na 68 lodích uklízeli na 31 kilometrech řeky mezi obcemi Zvíkovec a Račice. Dobrovolníci podle Radomíra Dvořáka uklízeli především odpadky po vodácích, rybářích nebo chatařích. "Z těch větších věcí to byly třeba pneumatiky od náklaďáku, takže to byl trošku problém převézt na těch lodích. Ale podařilo se to díky zkušenějším vodákům dopravit sběrná místa," uvedl Radomír Dvořák. Dodal, že žádnou větší černou skládku u řeky nenašli. Lidé letos uklízeli stejný úsek řeky jako loni. Podle Radomíra Dvořáka odstranili i podobné množství odpadu. Odhadem to bylo přes pět tun, přesná čísla ale organizátoři budou vědět až po jejich odvezení na skládku.

V pražských Modřanech by mohl vzniknout Památník čs. exilu

Na Sofijském náměstí v pražských Modřanech by mohl v příštích letech vzniknout Památník československého exilu. Zaměřit by se měl především na osudy exulantů, kteří Československo opustili v letech 1939 až 1989. ČTK to řekl autor nápadu, umělec a producent Petr Vrána, který sám část života strávil v zahraničí. Projekt podporuje i městská část Praha 12, na jejímž území se výstavba památníku chystá. Památník by měl se měl skládat z 15 metrů vysoké "projekční stěny", na které se budou promítat portréty exilových osobností a jejich děl, a dále z expozice o československém exilu, která by měla vzniknout v části současného obchodního domu na Sofijském náměstí. Součástí stěny vytvořené z fotokatalytického betonu, který by měl čistit vzduch, bude reliéf klobouku Jiřího Voskovce a kabátu, po kterém bude stékat voda. Stále mokrý a v zimě možná i namrzlý kabát má podle Vrány symbolizovat nelehký život tisíců Čechů a Slováků, kteří odešli do zahraničí. Do volného prostoru pod kloboukem budou promítány portréty exulantů. Nebudou chybět ukázky z děl, která Češi a Slováci v zahraničí vytvořili. V nedalekém obchodním domě Prior, který chce městská část v příštích letech opravit, by měly být podle Vrány umístěny expozice připomínající například pracovny některých exulantů, dále interaktivní obrazovky a počítače, na kterých by si zájemci mohli hledat v databázi osobností československého exilu.

Na zámek v Jirkově se vrátila část původní knihovny

Na zámek Červený hrádek v Jirkově na Chomutovsku se vrátila část původní knihovny posledních majitelů z rodu Hohenlohe-Lagenburg. Svazky jim stát zabavil v roce 1945, od té doby byla většina z nich v depozitáři v nedalekém Klášterci nad Ohří. K vystavení je po dvouleté snaze města zapůjčilo Národní muzeum, řekl ČTK ředitel Kulturních, vzdělávacích a informačních zařízení Jirkov Bedřich Fryč. Celkem na zámku vystavili asi 4220 svazků. Mimo svazků z původní knihovny na Červeném hrádku návštěvníci uvidí také například knihy z Herálce. Převládá mezi nimi odborná literatura ve francouzštině a němčině, knihy se zemědělskou nebo právnickou tematikou, ve sbírce je ale i literatura zábavná. Osudy knih zabavených v roce 1945 rodině Hohenlohe-Lagenburg na základě Benešových dekretů. "Asi dvě třetiny odvezli do Klášterce a třetina byla rozdělená do škol," popsal Bedřich Fryč. Mezi nejvzácnější svazky knihovny ředitel zámku počítá devatenáctidílné Theatrum Europaenum. Německá publikace vydávaná mezi lety 1633 až 1738 byla jednou z těch, které putovaly do depozitáře v Klášterci.

V Plzni začal 25. ročník festivalu českých filmů Finále

Zvláštní projekce dokumentu Umanutá o režisérce Drahomíře Vihanové zahájila v Plzni jubilejní 25. ročník festivalu českých filmů Finále. V následujícím týdnu akce s podtitulem Co dokáže film nabídne přes 170 titulů a řadu doprovodných programů. Do Plzně už dorazili první významní hosté festivalu, například slavný polský režisér Krzysztof Zanussi, nebo herečka Emília Vašáryová, která předsedá porotě celovečerních filmů a předsedkyně poroty dokumentů, socioložka Jiřina Šiklová, ale i další. Pořadatelé už také vzhledem k obrovskému zájmu diváků přidali první projekce. Účast režiséra Zanussiho, který zasedá v porotě, má vztah i k letošnímu zaměření na polskou kinematografii. Uvedena bude totiž v obnovené premiéře i zrestaurovaná kopie filmu Janusze Majewského Dvojí svět hotelu Pacifik. Vedle Zanussiho snímku Ochranné zbarvení z roku 1976 a výběru současných polských filmů se v programu objeví Majewského retrospektiva.

Ze sportu:

České tenistky postoupily podruhé za sebou do finále Fed Cupu. V semifinále v Ostravě porazily před sedmi tisícovkami fanoušků Itálii 4:1 a v listopadu budou obhajovat trofej doma se Srbskem. Třetí postupový bod vybojovala hned v úvodní nedělní dvouhře Petra Kvitová, jež vyhrála 6:4, 7:6 nad Franceskou Schiavoneovou. Za rozhodnutého stavu nastoupila ke čtvrté dvouhře ve své premiéře v soutěži Andrea Hlaváčková a Sáře Erraniové podlehla 6:2, 2:6 a 2:6. V závěrečné čtyřhře nastoupily Andrea Hlaváčková s Lucií Hradeckou proti Flavii Pennettaové a Sáře Erraniové. Zápas skončil za stavu 5:6 z českého pohledu po skreči Italek. Flavia Pennettaová odstoupila v slzách kvůli zraněnému zápěstí. Ve finále se svěřenkyně kapitána Petra Pály střetnou 3. a 4. listopadu se Srbskem, které přešlo přes Rusko a mají jistotu, že budou hrát doma.

Dvojnásobná olympijská vítězka ve vodním slalomu Štěpánka Hilgertová se v Londýně pošesté představí pod pěti kruhy. Čtyřiačtyřicetiletá kajakářka se na hry nominovala díky vítězství v nedělním závěrečném kvalifikačním závodu Českého poháru v Českých Budějovicích. Štěpánka Hilgertová bojovala o místo pro Londýn s dvaadvacetiletou Kateřinou Kudějovou, jež měla po polovině kvalifikace navrch. Zkušená Štěpánka Hilgertová se však vrátila do hry sobotním vítězstvím v prvním závodu v Českých Budějovicích, který její rivalka pokazila. Šampionka z Atlanty 1996 a Sydney 2000 si tím zajistila pro tuto sezonu účast v reprezentaci a v neděli přidala i nominaci na olympiádu.

Fotbalisté Slovácka zvítězili v 26. ligovém kole na Slavii 1:0 a tři body si ze hřiště Pražanů vezou poprvé od září 2001. Jediný gól vstřelil v 38. minutě kapitán hostí Michal Kordula. Tým z Uherského Hradiště zastavil sérii tří porážek a posunul se na deváté místo, naopak Slavia vyhrála jediný z posledních třinácti duelů, zůstává dvanáctá a stále ještě nemá jistou záchranu v lize.

Tepličtí fotbalisté porazili Jablonec 3:2 a po vyřazení z domácího poháru ještě mohou doufat alespoň ve čtvrté místo v lize. Rušný zápas plný šancí rozhodl v 82. minutě střelou zblízka Martin Jindráček. Oba týmy přišly v týdnu o šanci probít se do Evropské ligy přes domácí pohár, ale deprese z vyřazení na nich nebyla poznat. Na Stínadlech se hrál od začátku hodně běhavý fotbal, okořeněný spoustou rozruchu před oběma brankami.

Fotbalisté Plzně vyhráli v Hradci Králové 1:0 zásluhou střely Davida Limberského a těsný náskok udrželi přesto, že hráli půl hodiny v deseti bez vyloučeného Michala Ďuriše. Na vedoucí Liberec tak stále ztrácejí jen pět bodů a uchovávají si naději na obhajobu titulu.

Českého fotbalistu Michala Kadlece z Leverkusenu napadli v sobotu před diskotékou v Kolíně nad Rýnem dva fanoušci tamního klubu. Sedmadvacetiletý reprezentační obránce má podle agentury SID zlomený nos a čeká ho operace. Michal Kadlec na diskotéku se spoluhráči vyrazil po sobotní ligové výhře 1:0 nad Hoffenheimem. "Dva fanoušci Kolína mě nejdřív uráželi a pak jsem najednou dostal ránu," řekl český fotbalista. "Okamžitě mi z nosu začala téct krev, byl jsem v šoku a přítelkyně taky. Něco takového se mi ještě nestalo. V Kolíně ani doma v Česku," dodal. Český reprezentant se v Kolíně v pondělí podrobí operaci a doufá, že ho zranění nepřipraví o zbylá dvě kola německé ligy. Leverkusen čeká v sobotu domácí zápas s Hannoverem a sezonu zakončí na hřišti Norimberku. "Když to půjde, chtěl bych proti Hannoveru nastoupit s maskou," prohlásil Michal Kadlec.

Útočník Jiří Hudler české hokejisty na mistrovství světa ve Švédsku a Finsku neposílí. Přestože měl od Detroitu svolení, rozhodl se reprezentaci odmítnout, protože nemá v NHL kontrakt na další sezonu. Z Detroitu, který v pátek vypadl v prvním kole play off NHL s Nashvillem, se zapojí do přípravy v průběhu příštího týdne před turnajem Euro Hockey Tour v Brně obránce Jakub Kindl.

Hokejisté USA triumfovali počtvrté za sebou na mistrovství světa hráčů do 18 let, ve finále v Brně rozdrtili Švédsko 7:0. Pěti body za dva góly a tři asistence se na jasné výhře podílel Nicolas Kerdiles. Brankář Collin Olson vychytal už potřetí na turnaji čisté konto. Bronz získali Kanaďané, kteří porazili Finsko 5:4 v prodloužení. V čase 62:05 rozhodl Hunter Shinkaruk, jenž dovršil hattrick. Finové dokázali po ztrátě 1:4 srovnat krok, ale na třetí bronz za poslední čtyři roky nedosáhli. Kanada má první medaili od roku 2008, kdy v Kazani vyhrála.

Hokejisty Chomutova dělí jedna výhra od postupu do extraligy. V pátém utkání baráže vyhráli na ledě Mladé Boleslavi 3:0 a v sérii na čtyři vítězství vedou 3:2. Hrdinou zápasu byl útočník David Hruška, který se postaral o všechny branky. Chomutov si může postup zajistit v úterý, kdy bude mít výhodu domácího prostředí.

I ve druhém závodě na nové olympijské střelnici v Londýně obsadila Lenka Marušková třetí místo. Ve střelbě ze sportovní pistole na Světovém poháru vybojovala bronz a zopakovala čtvrteční výsledek ze vzduchové pistole. Zvítězila Korejka Kim Čang Mi, která vytvořila světový rekord celkovým nástřelem 796,9 bodu. Stříbrná olympijská medailistka z Atén Lenka Marušková za ní zaostala o 6,5 bodu. Česká reprezentantka nestačila ještě na druhou Francouzku Celine Gobervilleovou, s níž prohrála o 0,8 bodu. Rozhodla o tom poslední rána.

Volejbalisté Českých Budějovic jsou krok od obhajoby extraligového titulu. Ve finále vyhráli i třetí zápas, na palubovce Liberce zvítězili 3:0. V pondělí už mohou na severu Čech rozhodnout o svém triumfu.

Pondělní počasí v Česku:

Skoro jasno až polojasno, přechodně až oblačno. Teploty 12 až 16 stupňů Celsia.