Zprávy

Vít Bárta chce kandidovat v krajských volbách

Dosavadní neformální lídr Věcí veřejných (VV) Vít Bárta bude kandidovat v krajských volbách v Plzeňském kraji. Chce tím bojovat za očistu svého jména a střetnout se s lídry plzeňské ODS Jiřím Pospíšilem a Romanem Jurečkem, kteří podle něj před rokem stáli za útokem na VV. Řekl to v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Místopředsedkyně VV Karolína Peake a Dagmar Navrátilová považují Bártův plán za nešťastný. V politice chce Bárta, který byl v pátek nepravomocně odsouzen za uplácení svých kolegů ve sněmovně, pokračovat mimo VV, aby stranu nezatěžoval. Jiný politický subjekt prý nyní budovat nechce. Poslaneckého mandátu se nevzdá, nabídne ale odchod z poslaneckého klubu VV. "Myslím, že je to pro stranu lepší, abych přestal být členem poslaneckého klubu," řekl. Kloní se prý k tomu, že by ve sněmovně dále nezastupoval vládní koalici.

Stanjura: Bárta by neměl zatěžovat vládní koalici

Dosavadní neformální lídr Věcí veřejných (VV) Vít Bárta už není součástí vládní koalice a jeho rozhodnutí by nemělo dále zatěžovat koaliční vztahy. Své sliby o odchodu z vrcholné politiky nesplnil, uvedl předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura v reakci na rozhodnutí Bárty kandidovat v krajských volbách a zůstat ve sněmovně, pravděpodobně jako nezařazený poslanec. Také podle místopředsedy TOP 09 a ministra financí Miroslava Kalouska nemůže být Bárta dále považován za koaličního poslance. Kalousek v diskusním pořadu televize Prima Family řekl, že Bártovo setrvání ve sněmovně je nepříjemným překvapením. "Odchod z vysoké politiky znamená, že odejdu z těch funkcí, které mě do té vysoké politiky řadí. (...) Pokud tedy poruší svůj veřejný závazek, docela nám to vadí," řekl Kalousek. Premiér Petr Nečas v rozhovoru pro pondělní Respekt uvedl, že "politik odsouzený, byť nepravomocně, za korupci nemá zůstávat ani v postavení ústavního činitele". Nemá ale prý žádné páky, jak Bártu k odchodu ze sněmovny donutit. Další kroky jsou prý věcí VV. Předseda opoziční KSČM Vojtěch Filip míní, že Bártovo setrvání v poslanecké funkci ještě více umocňuje důvody pro ukončení současné vládní koalice.

Kalousek: Při růstu ekonomiky dle prognózy nebudou nové škrty

Pokud se česká ekonomika bude vyvíjet podle současné prognózy ministerstva financí, vláda do konce volebního období zřejmě nebude muset chystat další razantní ekonomické škrty. V nedělním pořadu Partie televize Prima family to řekl ministr financí Miroslav Kalousek. Ministerstvo financí počítá pro letošní rok nadále s mírným růstem ekonomiky o 0,2 procenta. Pro příští rok úřad zhoršil odhad růstu na 1,3 procenta z lednových 1,6 procenta. Kvůli nízkému růstu ekonomiky je dle Kalouska nutné přistupovat k úsporným opatřením a snižování deficitu. Vláda se v letošním roce rozhodla zmrazit výdaje v rozpočtu za téměř 24 miliard korun. Hospodaření mají pomoci například vyšší sazby DPH, nižší růst penzí či rušení úřadů. Cílem je dodržet letos naplánovaný schodek státního rozpočtu 105 miliard korun a celkový deficit veřejných financí na 3,5 procenta HDP.

Bendl chce mít možnost zastavit dovoz potravin z Polska

Ministr zemědělství Petr Bendl chce na úrovni EU prosadit, aby Česká republika měla možnost zastavit dovoz potravin z Polska. Řekl to v pořadu Otázky Václava Moravce České televize. Problém chce vznést na příštím jednání ministrů zemědělství EU. Nyní by ČR při zákazu dovozu potravin hrozily podle ministra tvrdé sankce. Česko v posledních dnech kritizuje polské úřady za to, že vůbec neinformují o podrobnostech aféry s používáním technické soli v tamním potravinářském průmyslu. Firmy zapletené v Polsku do takzvané solné aféry prodávaly technickou sůl označenou jako jedlou velkovýrobcům uzenin, zpracovatelům ryb, mlékárnám a pekárnám. Z těchto výroben se mohla dostat do obchodů v celé zemi a možná i do zahraničí. Problémy jsou také u dalších polských potravin. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nyní nařídila řetězci Makro stáhnout z trhu polské kvašené okurky a kysané zelí. Oba výrobky obsahovaly kyselinu mravenčí, která je v ČR v potravinářství.

Holešovskou výzvu v Praze vyslyšelo 300 demonstrantů

Na protestním shromáždění, které na nedělní odpoledne svolali organizátoři takzvané Holešovské výzvy, se na Václavském náměstí v Praze za deštivého počasí sešlo asi 300 lidí. Na oblečení měli typické žluté visačky s textem "Stydím se za vládu a prezidenta ČR a chci jejich demisi". Z podnětu výzvy se již v uplynulých týdnech konaly v několika městech protivládní protesty. Už tehdy organizátoři avizovali, že v podobných akcích hodlají pokračovat. Zatímco 15. března se ale po republice sešly tisíce lidí, další protesty už měly slabší odezvu. Holešovská výzva volá po demisi vlády, po níž by byla jmenována dočasná vláda odborníků a začala příprava "spravedlivých demokratických" voleb. Požaduje také uzákonění běžně použitelného referenda. Vedle toho chce i zastavení církevních restitucí a penzijní, sociální, zdravotnické a školské reformy.

Holešovskou výzvu si jako sdružení zaregistrovala DSSS

Holešovskou výzvu si jako občanské sdružení zaregistrovala 3. dubna u ministerstva vnitra Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS). Upozornil na to zpravodajský server Týden.cz. Zakladatele výzvy, pod jejíž hlavičkou se v posledních týdnech konaly protivládní demonstrace tisíců lidí v celé České republice, to zaskočilo. Sami totiž také žádali o registraci sdružení, ale předběhla je nacionalistická DSSS. Podle údajů ministerstva je členem přípravného výboru nově zaregistrovaného sdružení s názvem Holešovská výzva místopředseda DSSS Jiří Štěpánek. Také adresa sdružení je stejná jako u DSSS a její předchůdkyně, Dělnické strany. Tu v roce 2010 rozpustil soud zejména proto, že u ní shledal návaznost na nacionální socialismus a podněcování k násilí. Jeden z členů vedení DSSS serveru anonymně sdělil, že registraci sdružení strana provedla, aby tak získala další příznivce.

Pirátské strany jednaly v Praze o společném postupu do eurovoleb

Pirátské strany z více než 25 zemí se setkaly na konferenci v Praze. Její účastníci se zabývali tím, jak se více prosadit v politice, zejména v evropských volbách v r. 2014. Vzorem pro pirátské strany jsou jejich kolegové ze Švédska a Německa, kde v poslední době uspěli například v zemských volbách v Berlíně se ziskem devíti procent hlasů. Jedním z hlavních témat pirátských stran je svoboda na internetu, angažují se také pro omezení autorských práv, která jsou podle nich překážkou volnému šíření hudby, filmů nebo počítačových programů. Obecně se staví za větší transparentnost státu a větší účast občanů na politickém rozhodování.

V JAR má v pondělí začít proces s Krejčířem

Kauzu údajného pojistného podvodu, ve které je uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř obžalován z neoprávněného obohacení na základě fingované diagnózy, má v pondělí začít řešit soud v jihoafrickém Johannesburgu. Proces má trvat do 20. dubna. Kontroverzní Čech, který je v JAR zapleten do dalšího soudního případu, na jeho zahájení čeká na svobodě. Soud ho loni v dubnu propustil na kauci 500.000 randů (nyní téměř 1,2 milionu korun). Krejčíř je obžalován, že pomocí zfalšovaných dokladů přesvědčil pojišťovny o své závěrečné fázi rakoviny, aby pak od společnosti Liberty Life v červenci 2010 inkasoval pojistku asi 4,5 milionu randů (kolem 11,5 milionu korun). Česká republika v roce 2007 předala JAR žádost o vydání Krejčíře, jenž mezitím požádal v JAR o politický azyl. Rok poté jihoafrická justice rozhodla, že Krejčíř k trestnímu stíhání do Česka vydán nebude. Řízení o politickém azylu dosud neskončilo. Krejčíř se v minulosti médiím v JAR svěřil s obavami, že v případě návratu by mu ve vlasti hrozila smrt.

Stavební spořitelny půjčily do března 9 mld. Kč

Stavební spořitelny v prvním čtvrtletí poskytly úvěry za 9,2 miliardy korun, což je v meziročním srovnání nárůst o dvě procenta. Naopak počet nově uzavřených smluv spořitelnám meziročně klesl o téměř 108.000 na 155.000. Vyplývá to z výsledků všech pěti stavebních spořitelen, které má ČTK k dispozici. Za celý loňský rok přitom zájem o stavební spoření u úvěrů i smluv klesal. Spořitelny loni poskytly úvěry za 48 miliard korun, což je meziroční pokles o 17,5 procenta. Pokles zájmu zaznamenalo všech pět tuzemských spořitelen. Celkově stavební spořitelny uzavřely loni zhruba 685.000 smluv včetně navýšení cílové částky, předloni to bylo přes 906.000.

V Praze se představují americké univerzity

V Praze dnes začíná veletrh amerických univerzit. Přilákat mladé Čechy ke studiu a navázat spolupráci s českými vysokými školami přijeli zástupci 12 škol z USA. Prezentaci amerických škol v Praze a Varšavě organizuje americké ministerstvo obchodu. Na pořádání veletrhu se podíli i Fulbrightova komise. Akce probíhá až do středy 18. dubna, kdy se na nabídku studia ve Spojených státech mohou přijít poptat mladí zájemci. Školy se budou představovat na Anglo-americké vysoké škole, účastníci se musejí předem zaregistrovat na webu. Podle loňské zprávy Fulbrightovy komise studovalo v roce 2010 v USA 765 Čechů. Většina jich navštěvovala bakalářské nebo kratší vysokoškolské programy na nepříliš známých univerzitách a dvouletých "college". Jako největší překážku pro studium v USA přitom označili nedostatek financí nebo špatné načasování při podávání přihlášek.

Absolutním vítězem ankety TýTý se stal pořad Partička

Absolutním vítězem televizní ankety TýTý 2011 se stal zábavný pořad Partička televize Prima, který od diváků obdržel nejvyšší počet hlasů. Tvůrci Partičky získali také cenu za nejlepší pořad. Vítězství v kategorii seriál roku obhájil retroseriál České televize Vyprávěj, do televizní Dvorany slávy byl při galavečeru v pražském Divadle na Vinohradech uveden herec Radoslav Brzobohatý. Objevem roku je písničkář Tomáš Klus, nejlepším zpěvákem se opět stal Michal David, nejlepší zpěvačkou zvolili diváci Lucii Bílou. Vítězi hereckých kategorií se už poněkolikáté stali herci ze seriálu televize Nova Ulice Rudolf Hrušínský a Hana Maciuchová. Osobností publicistiky se už počtvrté stal Václav Moravec. V kategorii osobnost televizního zpravodajství zvítězila Lucie Borhyová. Úspěšná tenistka Petra Kvitová předala ocenění nejlepšímu sportovnímu moderátorovi Vojtěchu Bernatskému z České televize. Do ankety 2011 poslali diváci svým favoritům prostřednicvím internetu a sms zpráv přes 693.000 hlasů.

V Praze začal Festival spisovatelů

Videoartová performance a debata na téma Ať žije budoucnost odstartovaly v neděli večer na Nové scéně Národního divadla (ND) 22. ročník Festivalu spisovatelů. Do Prahy se na něj sjedou uznávaní literáti z Indie, Číny, Egypta, Španělska, Anglie a Spojených států. Do Prahy zavítá například portugalský prozaik António Lobo Antunes, španělský experimentální básník, esejista a prozaik Juan Goytisolo, indická spisovatelka Anita Desaiová nebo čínský básník a disident Duo Duo. Přijede i do češtiny hojně překládaný britský spisovatel Hanif Kureishi, básník a hudební skladatel Jan Erik Vold z Norska a hvězda turecké literatury Gündüz Vassaf. České spisovatele zastoupí ve Francii žijící prozaik Patrik Ouředník, Martin Vopěnka a Emil Hakl. Veřejnost bude moci autory potkat na autogramiádách, autorských čteních a debatách, které budou simultánně překládány do angličtiny a češtiny.

V Ostravě začne festival ekologických filmů TUR film

Téměř stovku filmů s ekologickou tematikou uvidí návštěvníci festivalu filmů o životním prostředí TUR film, který v pondělí začne v Ostravě. Diváci si každý den vyslechnou také přednášky, vstup na všechny akce bude zdarma, informovala mluvčí festivalu Iveta Ondrášková. Filmy pocházejí z celého světa, od Nizozemska, Portugalska, přes Keňu až po Izrael či Indonésii. Českou republiku reprezentují například snímky Všechny příští Černobyly Iva Bystřičana, Kamzíci v Jeseníkách 1913 až 2013 Jiřího Pecháčka nebo Zrezivělá krása: Ostravské Hradčany Petry Všelichové. Další informace najdou zájemci na internetových stránkách www.turfilm.cz.

Ze sportu

Hokejisté Pardubic vyhráli čtvrtý duel finále play off extraligy na ledě Brna 2:1 po samostatných nájezdech a v sérii vyrovnali stav na 2:2 na zápasy. Drama, v němž Kometa v základní hrací době sahala po třetím bodu, rozhodl útočník Jan Kolář.

Čeští hokejisté i ve druhém utkání v Euro Hockey Challenge v Českých Budějovicích porazili Německo 3:2 v nastavení. Zatímco v pátek vyhráli v prodloužení, v sobotu dotáhli duel do vítězného konce až v samostatných nájezdech. V rozstřelu rozhodl Jan Kovář. V dalším zápase přípravy na mistrovství světa ve Švédsku a Finsku přivítají Češi ve středu v pražské O2 aréně Slovensko.

Hokejový útočník Tomáš Vincour z Dallasu doplní český národní tým v přípravě na mistrovství světa ve Švédsku a Finsku. Do přípravy se jednadvacetiletý reprezentační nováček, který ještě hraje na farmě Stars v Texasu v nižší AHL, připojí ve středu. Už v pondělí se bude hlásit na srazu v Praze také obránce Zdeněk Kutlák ze švýcarského Ambri/Piotta. V pondělí se k tvořícímu se kádru zařadí také avizované posily z NHL - útočník Tomáš Plekanec z Montrealu a Jiří Tlustý z Caroliny. Později se k mužstvu připojí Aleš Hemský z Edmontonu.

Pro rozhodčího Martina Fraňa finálová série hokejové extraligy skončila. Vedení Komety Brno se jej rozhodlo po sobotním čtvrtém duelu vetovat, Fraňo proto nebude na další zápasy delegován.

Český hokejista Vladimír Sobotka nasměroval St. Louis gólem k výhře 3:0 nad San Jose a k vyrovnání série úvodního kola play off na 1:1. Čtyřiadvacetiletý útočník otevřel skóre kuriózním způsobem už ve druhé minutě, kdy jeho střela z levého kruhu prošla brankáři Anttimu Niemimu mezi betony a pomalu směřovala do branky. Obránce Marc-Andre Vlasic ve snaze odpálit kotouč pryč dorazil puk do vlastní sítě.

Fotbalisté Dukly Praha potvrdili dobrou jarní formu a v 25. ligovém kole zvítězili dvěma brankami Jana Pázlera na hřišti Jablonce 2:0. Severočeši sice byli většinu utkání aktivnější, prosadit se ale nedokázal po změně stran ani z penalty nejlepší kanonýr soutěže David Lafata.

Jan Veselý předvedl v NBA druhý double double během týdne, ale Washingtonu to k vítězství proti Clevelandu nepomohlo. Český basketbalista vstřelil 11 bodů, k tomu doskočil 11 míčů a ze statistického hlediska zopakoval výkon z pondělního vítězného zápasu proti Charlotte. Wizards ale prohráli duel outsiderů Východní konference 89:98.

Squashisté Jan Koukal a Lucie Fialová dál vládnou domácí scéně. Koukal prošel stejně jako loni českým šampionátem bez ztráty setu a získal na dvacátém mistrovství svůj třináctý titul, když porazil Lukáše Jelínka 11:8 a dvakrát 11:7. Fialová vyhrála popáté. V opakování loňského finále zdolala Olgu Ertlovou. Zatímco před rokem Fialová vyhrála až v pětisetové bitvě, letos zvítězila 11:8, 11:3 a 12:10.

Mistr světa v cross country Jaroslav Kulhavý se ani v druhém letošním závodu Světového poháru nedostal na stupně vítězů. V belgickém Houffalize byl český biker dvanáctý a o sedm míst si pohoršil oproti úvodnímu dílu seriálu v Pietermaritzburgu. Vyhrál Julien Absalon z Francie.

Zástupci českého stolního tenisu nevybojovali na evropském kvalifikačním turnaji v Lucemburku ani jedno účastnické místo pro olympijské hry. Jistotu startu v Londýně tak má pouze Iveta Vacenovská, jež se na hry dostane díky svému postavení v žebříčku.

Kateřina Kudějová má v polovině domácí olympijské kvalifikace ve vodním slalomu navrch před Štěpánkou Hilgertovou. Díky vítězství a sobotnímu druhému místu má dvaadvacetiletá kajakářka nakročeno do Londýna. Její dvakrát starší soupeřka vybojovala na Trnávce třetí a druhé místo a ztrátu bude dohánět příští týden v Českých Budějovicích.

Ještě několik set nadšenců si o víkendu užilo poslední lyžařský víkend v západních Čechách. Klínovec, který byl posledním areálem, kde se ještě lyžovalo, dnes definitivně ukončil sezonu. Podle provozovatelů skiareálu na Klínovci přijelo v sobotu na sjezdovky asi 300 lidí. Desítky lidí pak naposledy sjely tratě v neděli.

A jaké bude v Česku počasí:

Bude zataženo až oblačno, ojediněle déšť nebo přeháňky. Nejvyšší teploty 9 až 13 stupňů C.