Zprávy

VV chystají volbu vedení, Bártův odchod ze sněmovny nepožadují

Věci veřejné jsou po pátečním jednání vedení strany a poslaneckého klubu na cestě k výměně svého vedení. Nového předsedu by měla nejmenší vládní strana vybrat do konce června. Předseda strany Radek John přitom uvedl, že o funkci nebude znovu usilovat, pokud ho zaujme vize některého z jiných kandidátů. O předsednické křeslo se už přihlásila místopředsedkyně strany a vicepremiérka za VV Karolína Peake, usilovat by o něj mohl i někdejší místopředseda a kritik vládní spolupráce Tomáš Jarolím. Vedení VV jednalo více než deset hodin, a to bezprostředně po vynesení rozsudku nad klíčovým politikem strany Vítem Bártou. Bárta se kvůli rozsudku vzdal místa předsedy poslaneckého klubu VV a pozastavil členství ve straně, zůstává ale poslancem. Širší vedení VV Bártovi vyjádřilo podporu v odvolacím řízení. K odchodu ze sněmovny ho nevyzvalo. Koaliční partneři takový krok žádají, vyčkají ale zřejmě ještě, zda bude potvrzen prvoinstanční rozsudek.

Věci veřejné řešily také to, kým po odchodu Josefa Dobeše obsadí místo ministra školství. Jméno nového ministra by měly premiérovi navrhnout příští týden, rozhodne o něm výkonná rada strany. Místopředsedkyně VV Kateřina Klasnová, která byla mezi uvažovanými kandidáty, do čela resortu nechce. Uvažovalo se i o dalších stranících, například místopředsedech strany Milanu Šťovíčkovi a Dagmar Navrátilové. Oba mají pedagogické zkušenosti.

Vláda zřejmě odmítne snahu KSČM o referendum k církevním restitucím

Vláda pravděpodobně znovu odmítne opětovný komunistický návrh ústavního zákona, podle něhož by o majetkovém vyrovnání státu s církvemi měli rozhodnout lidé v referendu. Vyplývá to z návrhu stanoviska na vládním webu. Postoj vlády bude sice jen doporučením pro parlament, ale sněmovna loni v prosinci podobnou předlohu KSČM odmítla. Koalice prosazuje řešení církevních restitucí zákonem. Církve by podle této normy měly dostat asi polovinu někdejšího majetku zhruba za 75 miliard korun, který je v držení státu, a za další náhradu 59 miliard korun během 30 let. K částce by se připočítávala inflace. Stát by naopak církvím přestal hradit platy duchovních. Opozice zpochybňuje jak výši ocenění majetku, tak vyčíslení náhrad.

Premiér Nečas navštíví Albánii a Makedonii

Premiér Petr Nečas navštíví příští pondělí a úterý Albánii a Makedonii. V plánu má setkání se svými kolegy - albánským Salim Berishou a makedonským Nikolou Gruevským a s dalšími politiky. Nečase doprovodí skupina podnikatelů a zástupců firem včetně generálního ředitele polostátního elektrárenského gigantu ČEZ Daniela Beneše. V Makedonii i Albánii bude Nečasova delegace jednat také o hospodářských vztazích. Podle dřívějších informací například Albánci stojí o to, aby Češi podnikali v místním hoteliérství, těžařském průmyslu nebo se podíleli na oživování mořského pobřeží.

Rektoři navrhují žalobu ohledně plzeňských práv

Česká konference rektorů podá Nejvyššímu státnímu zastupitelství podnět s návrhem žaloby ve veřejném zájmu k Nejvyššímu správnímu soudu proti prodloužení akreditace právnické fakultě v Plzni. Po jednání České konference rektorů (ČKR) v Jihlavě to oznámil předseda ČKR a rektor Karlovy univerzity v Praze Václav Hampl. Ministr školství by podle něj neměl rozhodovat proti stanovisku akreditační komise. Podle stanoviska komise měla škola kvůli nízké kvalitě studia skončit už letos v červenci. Ministr školství Josef Dobeš (VV) ale škole prodloužil akreditaci o čtyři roky, prý kvůli 1800 plzeňským studentům, kteří by jinak museli dostudovat jinde. Odebrání akreditace pro magisterský obor práv by znamenal konec výuky. Podnět k žalobě už podala Nejvyššímu státnímu zastupitelství akreditační komise ministerstva školství.

V Praze probíhá celosvětové setkání pirátských stran

V Praze dnes začalo celosvětové setkání pirátských stran. Dvoudenní konference se účastní mimo jiné zakladatel pirátského hnutí Rick Falkvinge a švédská europoslankyně Amelia Andersdotterová. Jedním z témat bude spolupráce při přípravách na volby do Evropského parlamentu, které se uskuteční v roce 2014. Pirátské strany se v nedávné době zviditelnily například svým odporem proti smlouvě ACTA, která podle nich omezí svobodu na internetu. Angažují se také za omezení autorských práv, která jsou podle nich překážkou volnému šíření hudby, filmů nebo počítačových programů. Pirátské strany vznikají od roku 2006 po vzoru švédských pirátů. V současné době jich je ve světě zhruba 60.

Inspekce nařídila stáhnout z trhu polské okurky a zelí

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila řetězci Makro stáhnout z trhu polské kvašené okurky a kysané zelí. Oba výrobky obsahovaly kyselinu mravenčí, která je v ČR v potravinářství zakázána. Používá se jako konzervant například pro krmiva hospodářských zvířat, uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Nedovolenou látku objevili inspektoři ve výrobku Kvašené okurky v slano-kyselém nálevu, v balení 650 g označeném datem použitelnosti do 28. května. Vyrobila ho firma Przedsiebiorstwo Produkcyjno - Handlowe "JARYS" Jan Micyk. Rozbor ukázal, že v odebraném vzorku se nacházelo 710 miligramů kyseliny mravenčí na kilogram. Stejný polský výrobce podle zjištění SZPI na trh dodal i závadné Kysané zelí ve slaném nálevu, a to v kilogramovém balení. SZPI nechala výrobky stáhnout několik měsíců po polském skandálu s technickou solí. Vyšlo najevo, že někteří polští potravináři používali při výrobě potravin výrazně levnější sůl určenou k posypu silnic.

Protikorupční policie obvinila v případu Promopro deset lidí

Protikorupční policie obvinila v případu sporné zakázky pro firmu Promopro z doby českého předsednictví EU deset lidí. Tři z nich jsou bývalí zaměstnanci státu, informoval mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Podle detektivů byla zakázka předražená zhruba o 388 milionů korun. Trojici bývalých zaměstnanců viní policisté z pletich při veřejné soutěži a veřejné dražbě, zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Podle dřívějších informací serveru Aktuálně.cz obvinila policie bývalou náměstkyni ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) Janu Hendrichovou a tehdejší ředitele odborů Radomíra Karlíka a Davida Mlíčka. Vondra přitom jako vicepremiér pro EU za přípravu předsednictví zodpovídal. Ostatní stíhané, kteří pracovali ve společnostech zainteresovaných na zakázce, podezírají policisté z legalizace výnosů z trestné činnosti, tedy praní špinavých peněz, a podvodu.

Exekutor Višváder je zpět v ČR, policie ho převezla do věznice

Exekutor Jozef Višváder, který je podezřelý ze zpronevěry více než 80 milionů korun, přiletěl v pátek v podvečer v doprovodu policie z Rumunska do České republiky. Kriminalisté ho eskortovali do věznice, informovala tisková mluvčí policejního prezidia Dagmar Bednarčíková. Višváder byl v Rumunsku v rámci eurozatykače zadržen před třemi týdny. Údajně se pokoušel dostat na Ukrajinu, aby unikl vězení. Višváder působil na exekutorském úřadu Prahy-západ. Společnost Geosan Group na jeho účet složila peníze loni v prosinci v rámci exekučního řízení. Šlo o takzvanou jistotu, tedy zálohu ve výši údajného dluhu, aby firmě například nebyl blokován majetek. Suma ale zmizela a firmě se nedařilo s exekutorem spojit. Ministerstvo spravedlnosti a exekutorská komora kvůli tomu podaly trestní oznámení. Exekutor byl už v minulosti odsouzen za podvod k podmíněnému trestu.

Romové jsou nejméně sympatickou menšinou, vztah k nim se zhoršil

Nejméně sympatickou národnostní menšinou v Česku jsou Romové. Nesympatičtí jsou 78 procentům Čechů a Češek nad 15 let, sympatie vzbuzují jen u sedmi procent lidí. Vztah společnosti k Romům se tak za poslední rok ještě zhoršil. Naopak nejsympatičtější jsou nadále Slováci. Vyplývá to z březnového průzkumu o 16 národnostních menšinách, jehož výsledky ČTK poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Odpovídalo v něm 1053 osob. Druhou nejméně oblíbenou menšinou jsou u Čechů Albánci. Na třetí příčce od konce se umístili Ukrajinci.

Do babyboxu v Kolíně byla odložena holčička

Do babyboxu v Kolíně někdo v pátek kolem 23:30 odložil holčičku. Dítě nebylo po porodu zcela ošetřeno, je ale v pořádku. Sdělil to zakladatel babyboxů v Česku Ludvík Hess. Je druhým novorozencem nalezeným v kolínském babyboxu, který funguje od prosince 2008. Do babyboxů v zemi už lidé odložili za necelých sedm let celkem 73 dětí a jen za letošní rok 11. Ve čtvrtek někdo odložil chlapce do babyboxu v Mostě. Ve středu 25. dubna bude v budově záchranné zdravotnické služby v Českých Budějovicích slavnostně otevřen už 50. babybox v ČR.

Rolando Villazón nadchl vyprodaný Obecní dům v Praze

Písně italských mistrů bel canta v podání mexického tenoristy Rolanda Villazóna nadchly v pátek večer návštěvníky koncertu ve vyprodaném Obecním domě v Praze. Velký aplaus sklidil také doprovodný komorní orchestr z Bolívie Nuevo Mundo Chamber Orchestra s dirigentem Guerassimem Voronkovem. Villazón na úvod zazpíval Belliniho písně Torna vezzosa Fillide a Vaga luna che inargenti. V programu nazvaném Poklady bel canta dále zazněla díla Giuseppe Verdiho, Gaetana Donizettiho a Gioacchina Rossiniho. Villazón v Praze naposledy zpíval v únoru 2007, poprvé v roce 2005. Jako vítěz vyhledávané soutěže Operalia Plácida Dominga v roce 1999 vstoupil velmi úspěšně na mezinárodní operní scénu. Jeho evropským debutem byla role rytíře Des Grieux v Massenetově Manon v Janově. Brzy poté následovaly debuty ve dvou operních domech, které se staly jeho domovskými scénami - Pařížské národní opeře a Berlínské státní opeře.

Kühnův dětský sbor slaví své 80. narozeniny

Kühnův dětský sbor dnes ve Dvořákově síni Rudolfina oslaví své 80. narozeniny. Členové všech oddělení známé sborové školy se představí ve skladbách Zdeňka Lukáše, Otmara Máchy, Petra Ebena, Jiřího Temla i Bohuslava Martinů. Koncert bude řídit sbormistr Jiří Chvála, který těleso vede 45 let, se svými čtyřmi mladšími kolegy. Na pódiu se objeví i osm desítek bývalých sboristů. Nejstarší dětské sborové těleso patří k nejúspěšnějším ve svém oboru a uznávané je i v zahraničí. V současnosti sdružuje více než 350 dětí. V minulosti sbor přitom navštěvovalo až 600 členů, zájem o sborový zpěv ale v posledních letech u dětí poklesl na celém území republiky. Těleso založil sbormistr a reformátor českého sborového umění Jan Kühn v roce 1932. Sborem prošly od té doby tisíce dětí, mezi nimi vyrostlo i mnoho významných umělců.

Život Vladimíra Ráže zmapovala publicistka Blanka Kovaříková

Po stopách krále Miroslava se vydala publicistka Blanka Kovaříková v knize o Vladimíru Rážovi, kterou představila v pražském paláci Luxor. Oblíbený herec, který zemřel 4. července 2000, se proslavil nejen touto rolí ve veleúspěšné Pyšné princezně z roku 1952. Tehdy ji v kinech zhlédlo přes osm milionů lidí, další miliony následovaly při televizních reprízách. Dlouhá léta byl Vladimír Ráž obsazován do charakterních rolí v Národním divadle, působil i v dabingu. Milovníkům mayovek dodnes zní v uších jeho melodický a sytý hlas, který propůjčil Old Shatterhandovi; hovořil i za Jeana Maraise. Objevil se v řadě historických snímků a televizních seriálů. Kovaříková se v knize zaměřila i na spletité soukromí Vladimíra Ráže, jehož přítelkyněmi či manželkami byly nejkrásnější ženy, většinou herečky. Byl třikrát ženatý, jeho druhou ženou byla Alena Vránová, Krasomila z Pyšné princezny, do které se zamiloval právě při natáčení slavné pohádky. V knize dostali slovo i Alena Vránová, Bořivoj Navrátil, Vladimír Brabec, Luba Skořepová, Miroslav Donutil a členové rodiny.

Plastiky Čestmíra Sušky jsou vystaveny v galerii DOX

Rozměrné plastiky Čestmíra Sušky vzniklé z kovových cisteren a ozdobené jemnou perforací jsou předmětem výstavy Outside/Inside v galerii DOX. Na sochách Suška pracuje několik let, aktuální výstava prezentuje dosud nevystavené práce z let 2008 až 2012, a celý projekt nazvaný Rezavé květy tak uzavírá. Část výstavy nazvaná Outside je instalována na sochařské terase a ve dvoře centra DOX, část výstavy s názvem Inside pak v prostorách věže. Čestmír Suška má ve své tvorbě za sebou řadu etap, které vždy souvisely s některým ze sochařských materiálů. Úspěšný projekt Rezavé květy byl vystaven v uměleckých institucích i ve veřejném prostoru v Čechách i v zahraničí.

Česká filharmonie u Rudolfina rozmístí "zpívající" budky

Okolí Rudolfina v sobotu "ožije" ptačím zpěvem. Česká filharmonie instalovala na nábřeží ptačí budky, ze kterých bude až do večera znít klasická hudba. Neobvyklou akcí chce upozornit na zahájení předprodeje na příští sezonu. Kolemjdoucí si vyslechnou Humoresku Antonína Dvořáka, Jaro od Antonia Vivaldiho z cyklu Čtvero ročních dob a symfonickou báseň Vltava z cyklu Má vlast od Bedřicha Smetany. "Zpívající" budky by se u Rudolfina měly objevit ještě o květnových víkendech.

Helfštýn otevře výstavu věnovanou 30 letům Hefaistonu

Návštěvníci středověkého hradu Helfštýn na Přerovsku se budou moci po celou letošní sezonu seznámit s historií třiceti ročníků mezinárodního setkání uměleckých kovářů Hefaiston. Expozice, která bude na hradě otevřena příští sobotu, zachytí nejzásadnější okamžiky setkání kovářů z celého světa. Hefaiston patří největším akcím v regionu, každoročně se na práci mistrů černého řemesla přijde na hrad podívat až 12.000 návštěvníků. Výstava k historii setkání kovářů bude umístěna v galerii na druhém nádvoří hradu.

Lidé v muzeum v Deštné uvidí maketu slavné střely V1

Maketu válečné zbraně V1 v reálné velikosti mohli poprvé vidět pozvaní hosté v Leteckém muzeu v Deštné na Jindřichohradecku. Přes 200 kilogramů vážící střelu, s jejíž pomocí chtělo Německo zvrátit vývoj druhé světové války, veřejnost poprvé spatří 1. května. V ten den muzeum oficiálně zahájí sezonu. Unikátní model měří osm metrů na délku a má rozpětí téměř 5,5 metru. Dosahuje stejných rozměrů jako originální V1. Tu Němci za druhé světové války používali nejčastěji k bombardování Londýna. Letecké muzeum v Deštné na Jindřichohradecku v této sezoně nenabídne lidem jako novinkou jen střelu V1. Návštěvníci také uvidí fragmenty německého válečného letadla Messerschmit Me 262 Schwalbe. Muzeum v Deštné bude v květnu otevřeno pouze o víkendech. Od června do září pak i ve všední dny kromě pondělí. V září si potom lidé budou moct expozici prohlédnout zase pouze o víkendech.

Ze sportu

Čeští hokejisté porazili v Českých Budějovicích Německo 3:2 v prodloužení a po dvou vystoupeních v minulém týdnu v Lotyšsku si připsali výhru i ve třetím zápase Euro Hockey Challenge. Tým kouče Aloise Hadamczika sice ztratil vedení 2:0, ale v nastavení rozhodl v přesilovce v čase 64:34 svou druhou trefou v utkání Jiří Novotný. V sobotu se oba soupeři utkají znovu v Budvar Aréně od 16:30.

Hokejisté Brna zvítězili ve třetím finálovém utkání play off extraligy nad Pardubicemi 2:1 a stejným poměrem vedou také v celé sérii. Hosté sice v prvním klání na jihu Moravy vedli, ale ve třetí části otočila Kometa skóre během tří minut a 17 vteřin díky brankám Jakuba Svobody a Hynka Zohorny. :

Čeští hokejisté porazili ve svém úvodním zápase na mistrovství světa hráčů do 18 let ve Znojmě Dánsko 8:4 a získali tak úvodní tři body do skupiny A. Svěřenci trenéra Jiřího Vebra rozhodli duel v druhé třetině, v které vstřelili šest branek. Dalším soupeřem domácích hráčů bude v sobotu v Břeclavi hlavní favorit turnaje, na předešlých třech šampionátech zlatý tým USA.

Moderní pětibojaři David Svoboda a Michal Sedlecký postoupili do nedělního finále závodu Světového poháru v Százhalombattě. Dnešní kvalifikací naopak neprošli Michal Michalík a Jan Kuf.

A jaké bude v Česku počasí:

V sobotu bude zataženo až oblačno, ojediněle déšť nebo přeháňky. Na severozápadě zpočátku až polojasno. Odpoledne a večer v jihovýchodní polovině území občasný déšť, na horách později i trvalejší. Nejvyšší teploty 12 až 16 stupňů C., v 1000 m na horách kolem 7 stupňů C.