Zprávy

0:00
/
0:00

Kalousek na jednání s odbory z úsporných opatření neustoupil

Ministr financí Miroslav Kalousek na jednání s Asociací samostatných odborů odmítl ustoupit z úsporných opatření, na kterých se ve středu dohodla vláda. Naopak vyjádřil ochotu s odboráři dál spolupracovat na krocích k zamezení daňových úniků. Kalousek to řekl na společné tiskové konferenci po čtvrtečním jednání. Odboráři Kalouska varovali před protestními akcemi, kterým bude vláda čelit, pokud z plánů na úspory neustoupí. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) spolu s občanskými iniciativami svolala na 21. dubna demonstraci na Václavské náměstí v Praze. Odborová asociace také předložila Kalouskovi vlastní návrhy na snížení schodku veřejných rozpočtů v letech 2013 a 2014. Odboráři mimo jiné navrhují zdanění majetku, jehož původ vlastníci nemůžou doložit, nebo zavedení daně z bankovních operací.

Odbory: Učitelům může klesnout plat o 1000 Kč měsíčně

Učitelům by mohl od května nebo června klesnout plat až o tisíc korun, kuchařkám a školníkům zhruba o 600 korun. S tímto varováním přišli školští odboráři, kteří také poslali premiérovi a vládě otevřený dopis. V něm žádají, aby se šetřilo jinde než ve školství. Mateřské, základní a střední školy musí letos uspořit téměř 1,8 miliardy. Školské odbory se připojí také k protivládní demonstraci 21. dubna, podle odhadů se do ní prý zapojí tisíce pracovníků školství. Ministerstvo školství původně avizovalo, že škrty budou znamenat snížení platů učitelů o 560 korun a nepedagogů o 310 korun měsíčně. Podle místopředsedkyně školských odborů Markéty Vondráčkové ale bylo toto snížení rozpočítáno na 12 měsíců, změny ale začnou platit až v květnu nebo červnu, čímž se částka skoro zdvojnásobí. Průměrný plat učitelů včetně vedoucích pracovníků škol byl loni 25.150 korun. Nepedagogové, tedy kuchařky, školníci nebo administrativní pracovníci škol, brali v průměru 14.000 korun.

Ministerstvo plánuje zvýšení poplatků u lékaře na 50 korun

Ministerstvo zdravotnictví plánuje zvýšení některých poplatků. U lékaře by se mohlo místo nynějších 30 korun platit 50 korun. Za návštěvu u specialisty bez doporučení praktika by pacient mohl dát místo nynějších 30 korun i několik set. Změny by mohla přinést novela zákona o zdravotním pojištění, a to od ledna 2014. Podle ministerstva by se poplatky u lékaře mohly zvýšit, nynější částka prý přestává fungovat a regulovat počty návštěv. Pacienti by mohli platit nově třeba za to, že si vyžádají názor třetího a dalšího lékaře k plánované závažné léčbě. Reformní zákon jim garantuje právo na názor druhého lékaře. Za regulační poplatky v roce 2010 lidé dali 5,6 miliardy korun.

Kauza Promopro: Nečas čeká odpovědnost Vondry v případě odsouzení podřízených

Premiér Petr Nečas (ODS) předpokládá, že ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) vyvodí politickou odpovědnost ve chvíli, kdy bude některý z jeho bývalých podřízených odsouzen v souvislosti s předraženými zakázkami pro firmu Promopro v době českého předsednictví EU. Opoziční ČSSD Nečase vyzvala, aby vyloučil možnost, že stamiliony korun z této kauzy nakonec skončily v pokladně ODS. ČSSD považuje Vondrův odchod z kabinetu za nezbytný okamžitě. Podle středečních informací serveru E15.cz a údajů Aktuálně.cz obvinila policie celkem tři bývalé Vondrovy podřízené, kromě Hendrichové ještě tehdejší ředitele odborů Radomíra Karlíka a Davida Mlíčka. Zbývajících devět stíhaných jsou podnikatelé z firem, které se podle policie zapojily do spletitého řetězce fiktivních služeb, na jejichž konci byla stamilionová škoda pro český stát.

Podle ministerstva financí česká ekonomika letos mírně poroste

Ministerstvo financí počítá pro letošní rok nadále s mírným růstem ekonomiky o 0,2 procenta. Pro příští rok úřad zhoršil odhad růstu na 1,3 procenta z lednových 1,6 procenta. Růst hrubého domácího produktu krátkodobě negativně ovlivňují rozpočtové úspory vlády, vyplývá z nové makroekonomické predikce, kterou ministerstvo zveřejnilo. Analytici MF v prognóze uvádějí, že negativní vliv na růst hrubého domácího produktu letos a příští rok bude mít mimo jiné rozpočtová konsolidace. Ministerstvo v prognóze zvýšilo pro letošní i příští rok odhad vývoje inflace. Její průměrná výše by měla být letos 3,3 procenta a v roce 2013 2,3 procenta.

Alexandr Vondra: Rozpočtový výhled pro obranu je nepřijatelný

Částky v rozpočtovém výhledu na léta 2013 a 2014 pro ministerstvo obrany jsou podle ministra Alexandra Vondry (ODS) nepřijatelné. Pokud by se staly rozpočtovou realitou, armáda by nebyla schopna plnit základní úkoly, řekl Vondra na jednání sněmovního branného výboru. Podle výhledu by měla obrana dostat příští rok 38,8 miliardy a následující rok 35,7 miliardy korun. Letos mělo ministerstvo hospodařit podle schváleného rozpočtu s částkou 43,5 miliardy korun. Musí ale ušetřit 1,4 miliardy. Obrana podle Vondry ještě může v následujících dvou letech ušetřit vnitřními změnami v každém roce nejvýše půl miliardy korun. Zmínil slučování některých agend, centralizace a reorganizaci krajských velitelství.

Rektoři navrhují žalobu ohledně plzeňských práv

Česká konference rektorů podá Nejvyššímu státnímu zastupitelství podnět s návrhem žaloby ve veřejném zájmu k Nejvyššímu správnímu soudu proti prodloužení akreditace právnické fakultě v Plzni. Po jednání České konference rektorů v Jihlavě to oznámil předseda Václav Hampl. Podle stanoviska komise měla škola kvůli nízké kvalitě studia skončit už letos v červenci. Ministr školství Josef Dobeš (VV) ale škole prodloužil akreditaci o čtyři roky, prý kvůli 1800 plzeňským studentům, kteří by jinak museli dostudovat jinde. Odebrání akreditace pro magisterský obor práv by znamenal konec výuky. Podnět k žalobě už podala Nejvyššímu státnímu zastupitelství dala akreditační komise ministerstva školství. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman přepokládá, že o žalobě rozhodne patrně do tří měsíců.

EU poskytne výhodné úvěry na opravy bytových domů

Vlastníkům bytových domů se zvýšila šance, že od příštího roku budou moci žádat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) o výhodné úvěry na opravy svých nemovitostí. Vláda ve středu schválila poslanecký návrh zákona, který má fondu umožnit na modernizace domů půjčovat. Peníze na úvěry poskytne fondu bydlení Evropská unie. Pilotní projekt bude mít v roce 2013 k dispozici 600 milionů korun. Finance na úvěry budou pocházet z unijního nástroje s názvem Jessica. Ten slouží hlavně na podporu rozvoje městských oblastí. Novelu zákona o fondu bydlení předložila v březnu skupina poslanců napříč politickými stranami v čele s poslankyní Zdeňkou Horníkovou (ODS). Podle prvních propočtů se podle předkladatelů ukazuje, že by oprava domu mohla být s nízkoúročeným úvěrem až o 100.000 korun levnější, než byla s programem Panel.

ČBA letos očekává stagnaci ekonomiky

Česká bankovní asociace (ČBA) ve své aktualizované prognóze očekává v letošním roce stagnaci tuzemské ekonomiky. Předchozí lednové odhady počítaly s poklesem o 0,1 procenta. Důvodem stagnace je malá domácí poptávka a letošní odhadovaný pokles ekonomiky eurozóny o 0,4 procenta. Pomalé zlepšování vývoje ekonomiky lze podle asociace očekávat od druhé poloviny letošního roku. V roce 2013 by tak tuzemská ekonomika mohla vykázat dvouprocentní růst. Stagnaci ekonomiky v letošním roce očekávají i některé finanční instituce, například Komerční banka. Naopak růst o 0,5 procenta čekají analytici České spořitelny. Česká národní banka očekává letos stagnaci ekonomiky, bez vládních opatření by ekonomika letos podle guvernéra ČNB Miroslava Singera rostla o 0,4 procenta.

Zahraniční akvizice ČEZ loni zvýšily zisk na 11 miliard korun

Zahraniční akvizice energetické společnosti ČEZ v loňském roce vytvořily souhrnný provozní zisk (EBITDA) téměř 11 miliard korun. To je o dvě miliardy více než v roce 2010. ČTK to sdělila mluvčí ČEZ Eva Nováková. ČEZ již ze svých zahraničních firem získal zpět téměř 80 procent vložených prostředků. Celkový čistý zisk ČEZ loni činil necelých 41 miliard korun. Celkový provozní zisk (EBITDA) společnosti ČEZ loni činil 87,3 miliardy korun. "Rok 2011 byl zatím nejúspěšnějším rokem zahraničních akvizic ČEZ," uvedla mluvčí ČEZ Eva Nováková. ČEZ loni dokončil první etapu výstavby větrných parků Fantanele/Cogealac v Rumunsku a zahájil budování druhé části. "Za rok 2011 vygeneroval park provozní zisk již přesahující jednu miliardu Kč," uvedla Nováková. ČEZ nyní v Rumunsku provozuje 155 větrných turbín, což jsou téměř dvě třetiny plánovaného instalovaného výkonu 600 megawattů.

ČR by mohla Jordánsku pomoci s projektem jaderných elektráren

Česko by mohlo Jordánsku velmi výrazně pomoci s projektem výstavby jaderných elektráren nebo v oblasti využití vodních zdrojů. Uvedl to v Praze předseda jordánského Senátu Tahír Masrí. Řekl to na dotaz ČTK po setkání se svým českým protějškem Milanem Štěchem. Jordánsko plánuje výstavbu až čtyř jaderných elektráren kvůli tomu, že zatím energii musí dovážet. Jadernou energii by mohlo využít také k odsolování mořské vody, kterou by chtělo řešit problémy se zajištěním pitné vody. Štěch vyzdvihl stabilizační roli Jordánska v arabském regionu, neboť využilo nepokoje v období takzvaného arabského jara k upevnění demokratického systému. Vzájemná obchodní bilance s Jordánskem předloni dosáhla asi 71,5 milionu amerických dolarů (zhruba 1,4 miliardy korun), a to hlavně díky dodávce turbíny firmy Škoda Power pro paroplynovou elektrárnu.

Plzeňský Stock zvýší výrobu až o polovinu, přebírá produkci Italů

Plzeňský Stock zvýší výrobu až o polovinu, tedy ze současných 27 milionů litrů lihovin ročně až na 40 milionů litrů. Největší česká likérka postupně přebírá produkci sesterské firmy Stock Italy z italského Terstu. V Plzni se tak budou vyrábět renomované mezinárodní značky, jako například vodka Keglevich Dry nebo luxusní brandy Stock 84. Zároveň budou z Plzně prostřednictvím zásobovány trhy v Itálii, USA, Kanadě, Polsku a dalších 50 zemích, řekl ČTK generální ředitel Stocku Plzeň Petr Pavlík. Stock loni zvýšil prodej na 27,5 milionu litrů lihovin, meziročně to bylo o 3,7 procenta více. Český trh přitom klesl o zhruba čtyři procenta.

ČR může zdanit víno, ale nesmí diskriminovat zahraniční výrobce

Plán české vlády na zdanění vína by mohl být v rozporu s právem Evropské unie, pokud by z daně byli vyňati jen drobní producenti v Česku a nikoli i ti ze zemí dovážejících víno do ČR. Vyplývá to ze sdělení Evropské komise pro ČTK. Nyní v ČR platí nulová sazba daně z takzvaného tichého (neperlivého) vína, přičemž vláda ve středu navrhla daň deset korun na litr vína. Komise nechtěla komentovat konkrétní vládní návrh, neboť zatím nebyl schválen. Obecně ale její mluvčí uvedla, že země mají práva za určitých podmínek víno zdanit. Daň navrhovaná českým kabinetem by podle předpokladů měla státu přinést příjmy 1,3 miliardy Kč ročně. Měla by se vztahovat jak na domácí víno, tak i dovezené, které se podílí na domácí spotřebě z více než 60 procent. Od daně by ale měla být osvobozena produkce drobných českých vinařů, která činí zhruba 500.000 hektolitrů vína ročně, tedy asi 25 procent celkové produkce.

Škoda Auto prodala v 1.čtvrtletí rekordních 242.700 aut

Škoda Auto prodala v letošním 1. čtvrtletí 242.700 aut, což je o 11,8 procenta více než za stejné období loni. Úspěšný byl pro automobilku i březen, kdy dosáhla nejlepšího měsíčního prodejního výsledku všech dob. Počet vozů prodaných v březnu meziročně vzrostl o 12,1 procenta na 95.200. ČTK to sdělil mluvčí firmy Josef Baláž. Podle něj podíl značky Škoda vzrostl na světovém trhu na téměř 1,5 procenta, loni činil 1,4 procenta. Výrazný zájem o vozy firma zaznamenala v Číně, Indii i Rusku. Prodej vozů Škoda stoupl i v západní Evropě, kde šly v březnu nejlépe na odbyt vozy Škoda Fabia a Octavia. Nárůst prodeje v této části Evropy byl i u modelových řad Yeti a Roomster a dobře si vedl i Superb, doplnil mluvčí.

Diplomacie nebude škrtat České rozvojové agentuře peníze na pomoc

Peníze, které dává Česká rozvojová agentura (ČRA) na pomoc do zahraničí, by se letos kvůli dalším vládním úsporám neměly škrtat, předpokládá náměstek ministra zahraničí Tomáš Dub. Letos by agentura měla rozdělit 437,5 milionu korun, loni to bylo 430 milionů korun. Česko dává peníze na projekty v chudších zemích, a to hlavně na zajištění zásobování vody, výrobu a dodávky energie, vzdělávání, zemědělství, lesnictví či zdravotnictví. Česko pomáhá hlavně v prioritních zemích, tedy v Afghánistánu, Bosně a Hercegovině, Etiopii, Moldavsku a Mongolsku. Projekty měla také například v Gruzii, Kambodži, Kosovu, Palestině a Srbsku.

Lidé navrhli ocenit Kvačka, Kratochvílovou a opět i Mašíny

Lidé letos navrhli Senátu na ocenění 38 osobností. Mezi kandidáty jsou profesoři Blanka Říhová a Robert Kvaček, opětovně atletka Jarmila Kratochvílová a tradičně i členové protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů. ČTK to po jednání senátního podvýboru pro státní vyznamenání řekla senátní tisková tajemnice Pavlína Heřmánková. Mašínové se objevili také mezi 45 kandidáty, které lidé nabídli na nominaci sněmovně. Mezi adepty pro sněmovnu jsou například kytarista Lubomír Brabec, historik umění Bohumil Samek, válečný veterán Pavel Švec nebo významný prvorepublikový politik Antonín Švehla. Sněmovna a Senát výsledné seznamy kandidátů, s nimiž se ztotožní, předloží prezidentu republiky. Hlava státu k nim může, ale také nemusí přihlížet. Navržené osobnosti mohou obdržet dva řády a dvě medaile.

Nový konkurz na ředitele ND vypíše ministerstvo koncem dubna

Nejdříve koncem dubna znovu vypíše ministerstvo kultury výběrové řízení na nového ředitele Národního divadla (ND). To dosavadní, vyhlášené v polovině února, ve středu zrušilo. Přitom termín k zaslání přihlášek končil ve čtvrtek. Podle původních podmínek měli kandidáti na nového šéfa ND předložit svou představu řízení a rozvoje české první scény včetně záměru financování, a to v návaznosti na koncepci transformace ND a Státní opery, která byla letos k 1. lednu s českou první scénou sloučena. Současnému řediteli ND Ondřeji Černému, který stojí v čele české první scény od roku 2007 a konkurzu se zúčastní, vyprší mandát 31. března 2013.

Zoo Praha povede evropský program zachování supa mrchožravého

Evropská asociace zoologických zahrad ocenila schopnosti pražské zoo v chovu nejmenšího supa - supa mrchožravého - a v březnu ji pověřila vedením evropského záchovného programu tohoto ohroženého druhu. Zoo Praha je spolu s dalšími třemi evropskými zahradami nejúspěšnějším chovatelem tohoto ptačího druhu. Od roku 2000, kdy se supi mrchožraví v Praze rozmnožili poprvé, zde přišlo na svět sedm mláďat. Šest z nich odchovali rodiče, v jednom případě museli zasahovat chovatelé. V Praze se tak budou plánovat přesuny zvířat mezi zoologickými zahradami a v budoucnu bude mít Zoo Praha také silnou pozici v rozhodování o zvířatech určených k vysazení do divočiny, informuje zoo na svém webu. V trojském areálu návštěvníci světle zbarvené supy s černými okraji křídel potkávají už od roku 1937.

Nová kniha mapuje historii brněnského Stříbrného oltáře

Minulost i nedávné náročné restaurování Stříbrného oltáře v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně, přezdívaného Perla Moravy, popisuje publikace, kterou nyní vydává památkový ústav. Připomíná, že jde o dílo mimořádné hodnoty. Takzvaná Svatotomská madona, zobrazená na oltáři, je po staletí uctívána jako ochránkyně Brna a Moravy, řekl ČTK ředitel brněnských památkářů Petr Kroupa. Kniha Stříbrný oltář z baziliky Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně mapuje jeho historii od vzniku oltáře i obrazu až po barokní zlatnictví na Moravě a osobnost převora Andrease Zirkla, který jej nechal vytvořit. Podrobně popisuje techniky použité při obnově oltáře. Oltář je dílem augsburského zlatníka Johanna Georga Herkommera. Vznikl v roce 1736 a patří k nejvýznamnějším dokladům barokního zlatnictví a stříbrnictví ve střední Evropě.

Velehrad si připomene druhé výročí úmrtí kardinála Špidlíka

Poutní místo Velehrad bude v sobotu vzpomínat na významného katolického myslitele, kardinála Tomáše Špidlíka. Mši ke druhému výročí jeho úmrtí bude od 11:00 sloužit olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Uskuteční se také mezinárodní konference o významu zemřelého českého teologa a budou zahájeny i dvě výstavy. ČTK to řekl Petr Hudec z pořádající velehradské farnosti. Konference nazvaná Kardinál Tomáš Špidlík SJ a Evropa bude ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje zahájena v 09:00. Ve 13:30 bude zahájena výstava Inspirace k vidění krásy: Amici di Velehrad pro kardinála Tomáše Špidlíka SJ. Obě výstavy budou na Velehradě do konce srpna. Teolog, filozof a spisovatel kardinál Špidlík zemřel ve věku 90 let předloni 16. dubna v Římě, kde žil. Byl uznávanou autoritou vědeckého světa, jedním z největších znalců východního křesťanství s letitou pedagogickou praxí a širokou publikační činností. Špidlíkovým krédem bylo "Z celého srdce", které měl i v kardinálském erbu.

Jiří Pavlica představí oratorium inspirované odkazem sv. Vojtěcha

Primáš Hradišťanu Jiří Pavlica představí 22. dubna ve Svatovítském chrámu svůj nový projekt - oratorium Brána poutníků (Porta Peregrinorum). Dílo inspirované odkazem sv. Vojtěcha zazní v předvečer jeho svátku v podání smíšeného sboru a orchestru Europera, symfonického orchestru mladých umělců z Německa, Polska a České republiky pod vedením Miloše Krejčího. Koncert věnovaný připomenutí evropského významu osobnosti sv. Vojtěcha v chrámu, kde se nacházejí jeho ostatky, se uskuteční pod záštitou kardinála Dominika Duky. Oratorium Brána poutníků zkomponoval Pavlica na texty legendisty 11. století Brunona z Querfurtu a současné česko-polské básnířky Renaty Putzlacherové. Texty jsou zpívány v latině, němčině, polštině a češtině.

Ze sportu:

Jihoafrická osmistovkařka Caster Semenyaová, jež si po zisku titulu mistryně světa v roce 2009 v Berlíně prošla skoro dvouletým martyriem testování pohlaví, přijede na Zlatou tretru do Ostravy. Střetne se mimo jiné s další talentovanou půlkařkou Pamelou Jelimovou z Keni, olympijskou vítězkou z Pekingu. Mělo by jít o jejich první velký souboj v letní sezoně, jejímž vrcholem budou hry v Londýně.

Velkou cenu Martinic začne příští týden Skokový pohár České pojišťovny - české extraligy parkurového ježdění. Novým partnerem seriálu se stala rodina Kolowrat-Krakovská, která se bude závodů s koňmi ze své vlastní stáje účastnit.

Hokejový útočník Jaromír Jágr z Philadelphie potvrdil těsně před startem play off svůj zájem pokračovat i v příštím ročníku v NHL, ale svoji budoucnost bude řešit až po skončení sezony. V současné době se soustředí na boje o Stanleyův pohár, do kterých Flyers vkročili vítězstvím na ledě Pittsburghu 4:3 v prodloužení.

Finálová bitva o hokejový titul se přesunula do Brna. Po dvou nečekaně gólově bohatých zápasech je stav série mezi Pardubicemi a Kometou nerozhodný 1:1. V pátek a sobotu bude mít výhodu domácího prostředí jihomoravský klub, který věří, že bude v bouřlivé atmosféře vyprodané Kajot areny pokračovat v překvapivém tažení vyřazovací částí a přiblíží se vysněnému titulu.

Fotbalový útočník Milan Baroš chce i v příští sezoně zůstat v Galatasarayi Istanbul. Spekulace o možném odchodu považuje za nesmyslné. Třicetiletý reprezentant to řekl v rozhovoru pro týdeník Gól. Baroš je prý v současném působišti spokojený a věří, že na konci své čtvrté sezony v Galatasarayi také konečně oslaví i s krajanem Tomášem Ujfalušim první turecký titul.

Fotbalový obránce Pavel Krmaš si prodlouží angažmá v německém Freiburgu o šestou sezonu. Třináctý klub bundesligové tabulky oznámil, že prodloužil s dvaatřicetiletým Čechem smlouvu o další rok.

Počasí na pátek:

Bude polojasno. Teploty mezi 12 až 16 stupni Celsia.