Zprávy
Problémy s čerpáním dotací jsou podle ČSSD vážný problém pro rozpočet
Pozastavení vyplácení dotací z fondů Evropské unie je ostuda České republiky a vážný problém pro státní rozpočet, kraje i města. Kvůli potížím s dotacemi možná vláda přistoupí k ještě razantnějším škrtům, než dosud avizovala. Novinářům to řekli předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a místopředseda strany Lubomír Zaorálek. Premiér Petr Nečas (ODS) však ve sněmovně při interpelacích prohlásil, že odpovědnost nese sociální demokracie a zejména její současný předseda Bohuslav Sobotka. Zdůvodnil to tak, že za vlády ČSSD v letech 2005 a 2006, kdy byl Sobotka ministrem financí, vznikl auditní systém, vůči kterému má nyní Evropská komise výhrady. Ministerstvo pro místní rozvoj ve středu potvrdilo informace o tom, že Česko nebude do června žádat Evropskou komisi (EK) o zpětné proplacení peněz, které stát vyplácí příjemcům dotací z evropských fondů. Příjemci dotací ale podle úřadu budou dostávat peníze bez změny dál. Nečas také potvrdil, že vláda obdržela od EK varovný dopis. V něm podle něj mimo jiné stojí stojí, že hlavním důvodem pozastavení plateb z evropských fondů je fungování auditního systému. Již ve středu také premiér uvedl, že do Prahy příští týden zamíří evropský komisař pro regionální záležitosti Johannes Hahn, aby zde jednal o českých problémech s čerpáním peněz z evropských fondů.
Vicepremiérka za VV Karolína Peake se krátce sešla s prezidentem Klausem
Vicepremiérka a místopředsedkyně vládních Věcí veřejných (VV) Karolína Peake se krátce sešla s prezidentem Václavem Klausem. Schůzka byla "částečně společenská a částečně informativní", sdělila ČTK. Podle serveru Novinky.cz trvalo setkání asi půl hodiny. Prezidentská kancelář schůzku nijak nekomentovala. Místopředsedkyně nejmenší vládní strany mohla hlavu státu informovat o situaci uvnitř VV v době soudu s šéfem jejího poslaneckého klubu Vítem Bártou, který čelí obžalobě z uplácení. Soudní líčení Václav Klaus nedávno označil za absurdní reality show, která škodí české politice. Karolína Peake s prezidentem zřejmě probrala i poslední vývoj ve vládě. Václavem Klausem několikrát chválený ministr školství Josef Dobeš (VV) ve středu večer rozhodně odmítl požadavek ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), aby ve svém resortu uspořil 4,5 miliardy korun. Podle Hospodářských novin pak premiér Petr Nečas (ODS) dokonce hovořil o tom, že kdo se škrtům nepodvolí, bude muset vládu opustit.
Premiér Nečas by byl pro kompromis ohledně sporu kolem plzeňských práv
Protichůdná rozhodnutí Akreditační komise a ministerstva školství o budoucnosti plzeňské právnické fakulty jsou dva extrémy, soudí premiér Petr Nečas (ODS). Jde podle něho o "prestižní spor". Premiér volá po kompromisu. Plzeňská právnická fakulta měla skončit podle stanoviska Akreditační komise kvůli nízké kvalitě studia letos v červenci. Ministr školství Josef Dobeš (VV) ale fakultě prodloužil akreditaci do roku 2016. Mezi komisí a Dobešem se rozhořela pře, ministr čelí i trestním oznámením. "Kdyby se jednalo o dvě party kluků, tak bych řekl, že soutěží, kdo z nich, s prominutím, dámy prominou, vyčůral výš," komentoval spor Nečas. Ze situace kolem plzeňských práv je prý poněkud na rozpacích. Podle Nečase je nutné najít kompromis. Nelze podle premiéra školu okamžitě zavřít, není ale také možné, aby mohla otevřít první ročník. Nečas se vyslovil pro postup, kdy by mohli studenti vyšších ročníků dostudovat v Plzni. Studenti nižších ročníků by podle něho - pokud se kvalita fakulty nezlepší - měli mít možnost dokončit studium jinde. Před poslanci Nečas nechtěl hodnotit, zda někdo porušil zákon. Rozhodne soud a jeho judikatura bude užitečná, dodal premiér.
Holešovskou výzvu v různých městech podpořily tisíce lidí
Na protestních shromážděních takzvané Holešovské výzvy, která požaduje demisi vlády, se ve čtvrtek odpoledne sešly na různých místech Česka tisíce lidí. Na pražské Václavské náměstí zamířily asi 2000 protestujících, v Brně je až 4000 účastníků, v Hradci Králové asi tisícovka. Počty odhadli přítomní policisté. Iniciátoři akce před nedávnem vyzvali vládu, aby do konce února odstoupila s tím, že pokud na tyto požadavky nebude reagovat, uspořádají celonárodní protest. Iniciátoři Holešovské výzvy už dříve oznámili, že požadují demisi vlády a jmenování dočasné vlády odborníků, zahájení příprav spravedlivých demokratických voleb a uzákonění běžně použitelného referenda. Chtějí také zastavení církevních restitucí, penzijní, sociální, zdravotnické a školské reformy a odvolání podpisu na smlouvě ACTA, která podle nich zavádí cenzuru na internetu. Podle nich by měla být jmenována dočasná úřednická vláda a týden po jejím jmenování by měl odstoupit prezident Václav Klause pro ztrátu důvěry.
Zda bude Nejvyšší kontrolní úřad kontrolovat obecní firmy, mají řešit koaliční špičky
Spor stran vládní koalice, zda Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) bude nově moci prověřovat také hospodaření krajských a obecních firem, vyřeší zřejmě až jednání koaličních špiček ve formátu K9. ČTK a České televizi to řekli Stanislav Polčák (TOP 09 a STAN), Marek Benda (ODS) a vicepremiérka Karolína Peake (VV), kterým k dosažení dohody nepomohlo ani jednání přímo v budově úřadu v pražských Holešovicích. Zástupci NKÚ jim přitom dali najevo, že jsou ve sněmovně nyní projednávané rozšíření pravomocí připraveni zvládnout. Sněmovna bude příští týden projednávat vládní návrh ústavní změny, která pravomoci NKÚ výrazným způsobem rozšiřuje. Poslanec Polčák podal pozměňovací návrh, který podpořily i významné sněmovní výbor, v němž navrhuje rozšířit dohled NKÚ právě na zmíněné firmy. ODS to odmítá a doporučuje místo toho přísnější pravidla pro zveřejňování údajů o jejich hospodaření. Argumentuje tím, že podobné kontroly NKÚ by byly jen namátkové, kdežto své audity by musely zveřejnit firmy všechny. Nynější šéf NKÚ Miloslav Kala koaličním poslancům připomněl zkušenosti slovenských kolegů, kteří už rozšířené pravomoci mají. Výrazné nároky na rozpočet to podle něj mít nebude, ale řešit bude potřeba otázku personálu, peněz i sídla úřadu.
Senát pro zmírnění podmínek odškodnění Čechů z Podkarpatské Rusi
Senát hladce schválil vlastní novelu zákona, podle níž budou zmírněny podmínky pro odškodnění potomků českých občanů za nemovitosti, o které přišli za války na Podkarpatské Rusi. Na odškodnění tak bude mít nárok víc lidí. Normu nyní dostane k podpisu prezident. Pokud ji podepíše, bude také možné o kompenzace za takto zanechaný majetek žádat o rok déle, tedy až do konce roku 2013. Norma řadí mezi žadatele i potomky těch, kdo zahynuli do poloviny roku 1945. Kromě toho ruší některé právní předpisy z 50. let minulého století, kterými se odškodnění řídilo. Žadatelé mají ze zákona nárok na desetinásobek ceny nemovitostí stanovené podle příslušných vládních nařízení a vyhlášek z let 1947 až 1959. Maximální částka ale činí dva miliony korun za jeden majetek.
Senát doporučil poplatky za znečištění ovzduší zvyšovat
Firmám by se poplatky za znečišťování ovzduší měly podle Senátu do budoucna zvyšovat v duchu původního vládního vládního návrhu zákona o ochraně ovzduší. Po čtyřhodinovém sporu tak v horní komoře prohráli zastánci snižování poplatků. Zákon se nyní vrátí k novému posouzení sněmovně, která navrhovala poplatky do deseti let zrušit úplně, což senátoři odmítli. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) verdikt horní komory přivítal. Velcí znečišťovatelé by měli za emise prachu platit od příštího roku 4200 korun za tunu až do roku 2016, poté by se měly poplatky zvyšovat až do roku 2021 na výsledných 14.700 korun za tunu. Vládní verze počítala s dalším zvýšením na 29.400 korun za tunu od roku 2022. Mírněji by se měly podle senátorů zvyšovat poplatky za vypouštění oxidu siřičitého, a to z 1350 korun v příštím roce na 4900 korun v roce 2021. Za emise oxidů dusíku by firmy měly platit postupně od 1100 na 3900 korun za tunu, poplatek za emise těkavých organických látek se má zvyšovat z 2700 na 9800 korun za tunu v roce 2021, tedy v souladu s vládním návrhem.
Senát doporučil stanovit výši poplatku za svoz odpadků zákonem
Obce by podle Senátu měly do budoucna za odvoz odpadků vybírat ze zákona nejvýše 1000 korun na osobu za rok, tedy dvojnásobek než nyní. Z 250 na maximálně 750 korun by mohly zvýšit poplatek za svoz netříděného odpadu. Horní komora tak upravila poslaneckou novelu o místních poplatcích. Chce, aby se poplatky zvyšovaly až od příštího roku. Konečné slovo bude mít sněmovna, která navrhla výši poplatku nechat na obcích. Poslanci navrhli umožnit obcím, aby samy mohly svým obyvatelům stanovit poplatek za svoz netříděného odpadu podle skutečně vynaložených nákladů. Senátoři se ale po upozornění právníků horní komory obávali toho, že by toto vymezení mohl zrušit Ústavní soud.
Senát nezrušil povinné revize kotlů na tuhá paliva
Senát navzdory výhradám nezrušil povinné revize kotlů na tuhá paliva, které lidé budou muset podstoupit každé dva roky podle nového zákona o ochraně ovzduší. Navíc by si do deseti let měli pořídit kotle nové. Revize má stát zhruba 800 až 1000 korun, řekl senátorům ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS). První revize by lidé měli podstoupit nejpozději do roku 2016 pod hrozbou pokuty až 20.000 korun. Povinné revize navrhoval zrušit senátor ČSSD Vladimír Dryml, pokládá je za zbytečnou administrativní i finanční zátěž. Se svou snahou ale zůstal osamocen. Proti pokutám byl zase Zdeněk Besta (ČSSD), podle něhož zvýší příjmy obcí s rozšířenou působností, které na jejich ukládání a vybírání budou mít zájem. Nepomohou tak menším obcím zlepšit kvalitu ovzduší. Zákon také počítá s tím, že do 1. září 2022, tedy do deseti let, si lidé budou muset nechat v domácnostech vyměnit zastaralé kotle pro ústřední vytápění za nové, které by splňovaly třetí emisní třídu. Díky nim by podle Chalupy měli za rok ušetřit až třetinu nákladů za otop.
Senát vrátil poslancům novelu o dětských vozících ke kolům
Senát vrátil sněmovně novelu legalizující vozíky na děti ke kolům, vypustil z ní možnost pro neziskové organizace připomínkovat dopravní normy. Senátoři dospěli k názoru, že tuto spornou část poslanci do novely zákona dali bez dostatečného projednání, možná na nátlak lobby, a že se jedná o klasický přílepek, tedy věcně nesouvisející ustanovení. To senátory popudilo, proto schválili návrh ústavně-právního výboru, a vracejí poslancům normu bez části o neziskových organizacích k novému jednání. Poslanecká předloha měla uzákonit spolupráci ministerstev, krajů a obcí s vybranými neziskovými organizacemi v oblasti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu. Cílem novely je legalizace vozíků ke kolům. Chce vyjít vstříc cyklistům rodičům s dětmi. Legalizace cyklovozíků pro děti má podporu ministerstva dopravy. Podle jeho zástupců už je v Česku 17.000 vozíků, které se běžně používají zemích západní Evropy s výjimkou Itálie.
Zástupkyně hlavního hygienika převzala jeho úkoly
Funkci stíhaného hlavního hygienika Michaela Víta, který musel jít na neplacené volno, převzala jeho zástupkyně Viera Šedivá, která začala řídit sekci ochrany a podpory veřejného zdraví na ministerstvu zdravotnictví. Vláda ve středu Víta poslala na neplacené volno, než skončí jeho policejní vyšetřování. Vít je podezřelý ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Pokud se jeho vina prokáže, hrozí mu až desetileté vězení. "Pan hlavní hygienik se cítí nevinen a věří, že následující vyšetřování jeho nevinu prokáže," tlumočil Vítovo vyjádření mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. S převzetím agend nebyl podle něj žádný problém. Šedivá jako Vítova zástupkyně je o dění v oboru hygienické služby i připravovaných změnách zákonů informována. Policie stíhá Víta kvůli údajnému zmanipulování zakázek na poradenství. Prý dal zakázku manželovi své podřízené z ministerstva zdravotnictví, bývalému poslanci Otakaru Vychodilovi. Policie začala hygienika prověřovat loni v září, v pondělí jej obvinila. Zatím vyčíslila škodu na dva miliony korun. Vít je hlavním hygienikem a náměstkem ministra zdravotnictví od března 2000.
Asi 200 zařízením sociálních služeb hrozí uzavření, nemají peníze
Více než 200 zařízením, která poskytují sociální služby, hrozí kvůli nedostatku financí uzavření. Dopadnout by to mohlo na 25.000 postižených, seniorů a dalších potřebných. O práci by také mohlo přijít na 1400 lidí. ČTK to řekli prezident Unie zaměstnavatelských svazů Pavel Dušek a šéfka zdravotnických odborů Dagmar Žitníková. Známé organizace na zachování provozu služeb od ministra práce žádají půl miliardy. Na odpověď podle šéfa Charity ČR Oldřicha Haišmana vyčkají do konce března, pak plánují další kroky. Ministrova mluvčí Viktorie Plívová uvedla, že do sociálních služeb i přes škrty letos putuje o sto milionů víc a peníze by měly dát kraje.
ČSA si vrtulovou letku ponechají,chtěly ji převést na jinou firmu
České aerolinie si letku vrtulových letadel ATR ponechají. Původně ji chtěly převést na sesterskou firmu Holidays Czech Airlines v rámci Českého Aeroholdingu. Na zachování letadel v rámci ČSA se firma dohodla s Českým sdružením dopravních pilotů (CZALPA), které coby odborová organizace proti převodu letounů na konci loňského roku protestovala. Loni v prosinci kvůli tomu byla ve stávkové pohotovosti. Podle ČSA je součástí dohody i změna odměňování pilotů turbovrtulových letounů ATR. Jejich platy budou od dubna více výkonově orientované. Odměny pilotů se vloni podle ČSA staly jedním z hlavních důvodů, proč sdružení dopravních pilotů protesty zahájilo. To ale sdružení CZALPA odmítlo s tím, že mu šlo hlavně o zachování pracovních míst a konkurenceschopnosti ČSA na trhu síťových leteckých dopravců.
MŽP potvrdilo, že Praha peníze z EU na čistírnu nezíská
Praha podle očekávání nezíská miliardovou dotaci na přestavbu ústřední čistírny, ministerstvo životního prostředí (MŽP) žádost o peníze do Bruselu vůbec nepošle. Informovalo o tom po jednání řídícího výboru operačního programu Životní prostředí ministerstvo. Potvrdilo tak dřívější informaci, kterou už na konci ledna uvedli zástupci Prahy. MŽP nedoporučilo ani dalších 26 projektů, mezi kterými je například oprava čistírny v České Lípě či výstavba kanalizace a vodovodu ve Vizovicích.
Odborníci navrhli prohlásit dům na Václavském náměstí za památku
Rohový dům na Václavském náměstí vedle hotelu Jalta navrhli odborníci prohlásit za kulturní památku. Objekt zamýšlí jeho majitel zbourat a postavit tam novou budovu, což vyvolává již mnoho měsíců spory. O případné památkové ochraně domu rozhodne ministerstvo kultury. Developerská firma Flow East, která je vlastníkem objektu, chce během pěti měsíců zahájit jeho demolici. Proti bourání se již dříve postavila veřejnost i někteří historici a architekti, podle nichž je budova architektonicky a urbanisticky cenná. Případem se loni zabýval Senát na základě petice, kterou podepsalo 14.500 lidí. Sporné rozhodnutí ministerstva kultury projednával i Ústavní soud.
V Americkém centru v Praze začala výstava unikátních fotografií pořízených téměř před sto lety v Africe
V Americkém centru v Praze začala výstava unikátních fotografií pořízených téměř před sto lety v Africe. K tehdejším snímků, které v severní Keni vytvořili Martin a Osa Johnsonovi, přidali pořadatelé fotografie vzniklé na stejných místech dnes. Výstava Zrození filmové Afriky potrvá do 31. května a je přístupná od pondělí do čtvrtka mezi 13:00 a 16:00. Výstava se koná ve spolupráci s fotografem a filmařem Janem Svatošem a Safari Museem Martina a Osy Johnsonových v Kansasu. Svatoš podnikl na místa, kde fotografovali Johnsonovi, v roce 2010 expedici. Na výstavě je možné vidět také ukázky z jeho filmu Africa obscura, který připomíná odkaz manželů Johnsonových a který získal cenu na několika festivalech.
Fotograf Straka získal cenu na snímek Než balon vzlétl
Ostravský fotograf Martin Straka uspěl v česko-polské soutěži Slezská novinářská fotografie 2011. Získal zvláštní cenu města Katovice za snímek zachycující start horkovzdušného balonu. Straka je jediným českým fotografem oceněným letos v této mezinárodní soutěži určené pro novinářskou fotografii. Dalších pět ocenění získali polští autoři. Straka ocenění převzal ve Slezské knihovně v Katovicích. Do devátého ročníku soutěže se přihlásilo 58 autorů z Polska a Česka s 648 snímky. Do finále, z něhož vzešla putovní výstava, postoupilo 25 fotografů a 155 jejich obrázků. Straka se do finále dostal se všemi šesti fotografiemi, které do Katovic poslal. Zvláštní cenu ale získal za snímek Než balon vzlétl, na kterém zachytil děti hrající si uvnitř horkovzdušného balonu před startem v Ostravě-Porubě loni v červnu.
V Českých Budějovicích začaly Dny francouzské kultury
Koncerty, výstavy, filmová představení, ale také gastronomii a přednášky nabízí Dny francouzské kultury, které začaly v Českých Budějovicích. Sedmnáctý ročník připomíná také výročí partnerství mezi Českými Budějovicemi a francouzským Lorietem. Potrvá do 6. dubna. Do Café klubu Slávie si mohou zájemci přijít prohlédnout výstavu Plantu kreslí svět. Uvidí soubor více než 40 autorových kreseb. V Komorní galerii U Schelů v pátek začne výstava Bretaň a Francie očima českých umělců. V Jihočeské vědecké knihovně pak bude v pondělí vernisáž prezentující první barevné fotografie bratří Lumiérů s názvem Autochromy. Další výstavy přinášejí obrazy a fotografie z Provence a Paříže. Zlatým hřebem festivalu bude podle pořadatelů návštěva bretonského kuchaře, který v týdnu od 2. do 6. dubna připraví francouzské lahůdky v několika českobudějovických restauracích a vinárnách. Ve středu 21. března se pak na sto studentů sjede do Českých Budějovic na tematický frankofonní den, zúčastní se orientační hry, ateliéru afrického tance a budou jim předány diplomy Delf Scolaire.
Zámek v Litomyšli se chystá na otevření, přibyly dvě nové trasy
Dvě nové prohlídkové trasy budou od nové sezony moci procházet návštěvníci na zámku v Litomyšli. Na první uvidí expozici domečků pro panenky, druhá trasa je zavede do zámecké věže za novou expozicí zámeckých strašidel. Zámek se otevře tradičním jarmarkem v sobotu 24. března. Lákadlem se má stát prohlídková trasa s názvem Komu straší ve věži, kdy se hosté zámku vydají po 137 schodech do zámecké věže. Tam je připravená unikátní expozice strašidel, na které si bude možné sáhnout, rozpohybovat. Některá z nich vydávají i různé zvuky. Pro zámek je vytvořili tvůrci postaviček z filmu Kuky se vrací. Druhá nově otevřená expozice s názvem Byl jednou jeden domeček ukáže nejen domečky pro panenky, ale také vývoj zámeckého návrší.
Zemřel předseda svazu "pétépáků" Vladimír Lopaťuk
Ve věku 82 let zemřel ve čtvrtek dopoledne dlouholetý předseda Ústřední rady Svazu pomocných technických praporů (PTP) České republiky Vladimír Lopaťuk. Média o tom informovalo ministerstvo obrany. Do PTP, známých hlavně díky knize Miloslava Švandrlíka Černí baroni a její filmové podobě, byli na začátku 50. let umisťováni lidé nepohodlní komunistickému režimu. Prapory byly určeny na těžké práce v dolech či na stavbách. Lopaťuk sám v PTP strávil tři roky. Byl také předsedou Konfederace vojenských táborů nucených prací střední a východní Evropy, jejíž vznik inicioval.
Ze sportu:
Čeští tenisté se mohou ve čtvrtfinále Davisova poháru proti Srbsku těšit na velkou diváckou podporu. Vstupenky na zápas v pražské O2 aréně, který se uskuteční od 6. do 8. dubna, jsou prakticky vyprodány. Permanentky nejsou od středy dopoledne a zbývá už jen pár lístků na jednotlivé dny. Češi by měli nastoupit s osvědčenou dvojicí Tomáš Berdych a Radek Štěpánek, ale nominaci oznámí kapitán Jaroslav Navrátil až deset dnů před losem 28. března. V týmu Srbů se očekává, že nebude chybět první hráč světa Novak Djokovič.
Tenista Tomáš Berdych dohrál na turnaji série Masters v Indian Wells stejně jako v loni v osmifinále. Sedmý nasazený hráč nestačil na dvanáctku Nicoláse Almagra a se Španělem prohrál 4:6 a 0:6. Tomáš Berdych, který porazil Nicoláse Almagra letos na Australian Open, špatně podával a zaostával ve výměnách. Zatímco Španělovy údery byly razantní i chytré, svěřenec kouče Tomáše Krupy se snažil hrát přímočaře a trefoval často aut nebo síť.
Vítězové lednového Australian Open Radek Štěpánek s Indem Leanderem Paesem vypadli z tenisového turnaje Masters v Indian Wells ve čtvrtfinále. Druhou společnou letošní porážku jim připravili tamní předloňští šampioni Španělé Rafael Nadal s Markem Lópezem 6:3 a 7:6. Český tenis tak v Indian Wells reprezentují už jen dva ženské deblové páry. O postup do finále budou hrát Iveta Benešová s Barborou Záhlavovou-Strýcovou a také Andrea Hlaváčková s Lucií Hradeckou.
Disciplinární komise Fotbalové asociace ČR udělila plzeňskému záložníkovi Václavu Pilařovi pokutu 30 tisíc korun za nafilmování penaltového faulu v utkání 19. první ligy na Spartě. Letenský obránce Tomáš Zápotočný za surový zákrok ve stejném utkání na hostujícího Daniela Koláře dostal trest na dva soutěžní zápasy.
A jaké bude v Česku počasí:
V pátek očekáváme jasno nebo skoro jasno, zpočátku ojediněle nízká oblačnost nebo mlhy. Nejvyšší teploty 15 až 19 stupňů C., v 1000 m na horách kolem 12 stupňů C.