Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Výsledek slovenských voleb je prý poučením pro českou vládu

Výsledky slovenských voleb, v nichž sociální demokracie Roberta Fica získala většinu, by měly být podle předsedů nejsilnějších českých stran poučením pro tuzemskou pravicovou vládu. Shodli se na tom Petr Nečas (ODS), Bohuslav Sobotka (ČSSD) a Karel Schwarzenberg (TOP 09), byť každý z jiného důvodu. "Pro českou pravici může být slovenský příklad velmi výraznou lekcí a poučením," uvedl premiér a předseda ODS v nedělním diskusním pořadu České televize. Podle něj slovenská koaliční vláda doplatila na nejednotnost a rozhádanost, když ji opustil jeden z jejích partnerů kvůli "v podstatě marginálnímu tématu". Dodal, že tato vláda svou nesoudržností "doslova vrhla voliče do náruče" Ficovy sociální demokracie. Předseda koaliční TOP 09 Karel Schwarzenberg pokládá výsledek voleb za odmítnutí politiky spojené s podezřením z korupce. "Ze slovenských voleb bychom si měli vzít poučení. Rozumná pravicová politika, je-li doprovázena korupcí a skandály, nemá šanci u voličů na úspěch," sdělil ČTK šéf diplomacie Karel Schwarzenberg přes mluvčího svého úřadu. Slováci podle předsedy opoziční ČSSD Bohuslava Sobotky "jednoznačně odmítli pravicovou politiku a její nespravedlivé sociální reformy". Výsledky slovenských voleb by si proto měl velmi dobře prostudovat Petr Nečas, který se svou vládou prosazuje podobné reformy, uvedl. Ficovo vítězství je pro Bohuslava Sobotku signálem dalšího směřování ve střední Evropě.

Opoziční Směr-SD získal v slovenských volbách parlamentní většinu. Se ziskem 44,41 procenta hlasů budou mít ve 150členné sněmovně podle neoficiálních výsledků pohodlnou většinu. Obsadí 83 křesel a k ústavní většině jim tak chybí jen sedm hlasů. Poprvé od svržení komunismu v roce 1989 jedna strana v zemi ovládne parlament. Hlasovat přišlo téměř 60 procent voličů. Do sněmovny se dostalo dalších pět stran. Na druhém místě skončili dosud vládní křesťanští demokraté (KDH), kterým dalo hlas 8,82 procenta hlasujících. Překvapením voleb je nová strana Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti populisty Igora Matoviče s podporou 8,55 procenta zúčastněných voličů. Za ním skončil vládní Most-Híd se ziskem 6,89 procenta hlasů. Pětiprocentní hranici pro vstup do parlamentu překročily, byť výrazně oslabeny, také dvě nejsilnější strany dosluhující koalice, SDKU-DS se 6,09 procenta hlasů a Svoboda a solidarita (SaS) s 5,88 procenta. Naopak v sněmovně už neusedne nacionalistická Slovenská národní strana.

Robert Fico jako premiér zamíří do Prahy

První zahraniční cesta předsedy slovenských sociálních demokratů Roberta Fica v roli staronového premiéra povede opět do Prahy. Uvedl v diskusním pořadu České televize. Vztahy obou zemí byly vždy na nadstandardní úrovni bez ohledu na politické složení jejich vlád, dodal. Na rozdíl od končící slovenské premiérky Ivety Radičové nekritizoval Česko za to, že se nepřipojilo k úmluvě EU o rozpočtové odpovědnosti. "Vždy jsem plně respektoval vnitřní věci České republiky, nepatří mi komentovat tyto otázky," uvedl Robert Fico. Podotkl, že Slovensko se na fiskální úmluvu EU dívá jako člen eurozóny možná jinak než Česko. Iveta Radičová počátkem března obvinila Česko z toho, že se nechová jako "čestný a rovný chlap", když se odmítá připojit k paktu rozpočtové kázně EU s ohledem na předchozí úsilí patřit plně do evropských struktur. Český premiér Petr Nečas k tomu řekl, že český premiér a vláda nikdy neradili Slovensku, co dělat.

Analytici: Slovenské volby by mohly znejistět zahraniční investory

Výsledek parlamentních voleb na Slovensku by podle ekonomů mohl znamenat prvek nejistoty pro zahraniční investory, pokud by se nová vláda rozhodla zavést rozsáhlejší selektivní zdanění napříč ekonomikou. K neúspěchu pravice ve slovenských volbách přispěla nevhodně nastavená penzijní reforma a obavy z vládních úspor, uvedli analytici. "Pokud se selektivní zdanění bude týkat jen bank a finančních institucí, tak to podle mého názoru mít vliv na zahraniční investice nebude," řekl ČTK hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Právě u bank je přitom podle něj nové zdanění nejpravděpodobnější. Vedle selektivního zdanění některých sektorů David Marek od nové slovenské vládnoucí garnitury očekává zavedení daňové progrese u daně z příjmů fyzických osob, tedy vyšší zdanění bohatých. Právě zvyšování daní je podle něj směr, kterým zřejmě bude nová vláda řešit nutnost pokračovat ve fiskální konsolidaci. Na česko-slovenských obchodních vztazích se vítězství levice zřejmě neprojeví. Analytik Broker Consulting Jan Lener zmínil mezi důvody neúspěchu pravicových stran ve slovenských volbách nevhodně nastavenou penzijní reformu, která byla později rozvolňována levicovou vládou. "Volby ovlivnila i evropská dluhová krize. Slováci se obávají silnějších reforem a úsporných opatření," dodal s tím, že ani pod novou vládou se ale zřejmě nepopulárním úsporným krokům nevyhnou.

Petr Nečas: Soud s Vítem Bártou důvod k obměně vlády nedal

Proces v kauze údajné korupce ve Věcech veřejných nepřinesl podle premiéra Petra Nečase (ODS) žádnou překvapivou informaci. Nezavdává důvod pro změny v kabinetu, neboť jeho současní členové v kauze nefigurují, uvedl Petr Nečas v České televizi. Odchod VV z vlády požadují opoziční sociální demokraté. "V té věci tam (u soudu) nezaznělo prakticky nic, co by za uplynulý rok neprošlo českým mediálním prostorem. Akorát to bylo zkoncentrováno do pěti dnů," uvedl Nečas. Dodal, že věci probírané před soudem nesouvisí s nynějšími ministry. "Všichni aktéři z vlády odešli před rokem na základě mého rozhodnutí a mého návrhu prezidentovi republiky," poznamenal Petr Nečas. Premiér zopakoval, že personální změny i do budoucna záleží na tom, jak jednotliví ministři budou zvládat svůj úřad. Není ale důvod dělat personální výměny kvůli požadavku sociální demokracie, která volá kvůli Bártově kauze po vyloučení VV z vlády.

Petr Nečas: Česko přes Klausovy výhrady nadále počítá s přijetím eura

Česká vláda nadále počítá s přistoupením k euru. Nebude jednat o výjimce z přistoupení k jednotné evropské měně, kterou prosazuje prezident Václav Klaus. V diskusním pořadu České televize to uvedl premiér Petr Nečas (ODS). Termín přijetí eura Česko nyní nemá stanoven. "Prezident se obrátil na vládu s výzvou, aby dojednala výjimku z přistoupení k euru před rokem, já tento názor nesdílím, v tomto s panem prezidentem nesouhlasím, nevidím jeden jediný důvod, proč by to vláda ČR měla dělat," uvedl Petr Nečas. Podle něj přistoupení k euru schválili občané v referendu o vstupu do Evropské unie a je to závazek Česka. "Já nevidím jeden jediný důvod, proč vysílat naprosto zbytečný a falešný politický signál a především platit zbytečné politické náklady, protože případné vystoupení z eura musí schválit dalších 26 členských zemí. Poškodil by Česko a eurozónu," uvedl premiér.

Vláda má podle Petra Nečase šest variant, jak by se mohly zvedat penze

Vláda má podle premiéra Petra Nečase (ODS) asi šest variant, jak by se od příštího roku mohly zvyšovat penze. Důchody úplně zmrazit nechce. O vzorci pro valorizaci koalice jedná, řekl Petr Nečas v České televizi. Kabinet plánuje škrty a další opatření kvůli udržení plánovaných schodků rozpočtu a nezadlužování země. Jedním z kroků je menší růst penzí než dosud. Opozice i odbory záměr kritizují. "Ten konkrétní vzoreček (pro výpočet valorizace) bude teprve dohodnut. Máme zhruba šest variant, o kterých uvažujeme," řekl premiér. Podle něj by ke zbrzdění růstu penzí musela v době ekonomické stagnace přistoupit jakákoliv vláda. Argumentoval tím, že penzistů rychle přibývá. Řekl, že důchodců je 2,8 milionu a loni 51 procent důchodů bylo předčasných. Ekonomičtí ministři se shodli na tom, že vláda by měla snižovat schodky rozpočtu podle plánu a zemi nezadlužovat. "Nikdo nemá zájem tady podlomit životní úroveň českých penzistů, proto tady ta valorizace bude," řekl Petr Nečas. Podle něj by bylo správné, aby výpočet dál zahrnoval i kombinaci růstu mezd a inflace. Opoziční ČSSD změnu valorizace odmítá. Záměr ostře kritizovaly i odbory.

Podle Petra Nečase je nejpravděpodobnější zvýšení sazeb DPH o procento

Podle premiéra Petra Nečase (ODS) je nejpravděpodobnější, že obě sazby daně z přidané hodnoty (DPH) porostou o jeden procentní bod. Zvedly by se tak na 15 a 21 procent, řekl v diskusním pořadu České televize. Zvýšení firemních daní a odvodů odmítl. Růst DPH je podle vlády jedním z opatření k udržení plánovaných schodků rozpočtu a dalšímu nezadlužování země. Opoziční ČSSD se staví proti zvýšení DPH. "Časově podmíněné zvýšení o jeden bod považuji za sociálně nejprůchodnější a vytvářející nejnižší tlak na inflaci," uvedl premiér. Podle něj je v tuto chvíli dočasné zvýšení spodní sazby DPH na 15 procent a horní na 21 procent nejpravděpodobnější varianta. Předseda vlády ale podotkl, že jednání ještě neskončila. Mezi možnými variantami premiér dříve uvedl také zavedení jednotné sazby DPH na 19 nebo 20 procentech, s možnou výjimkou na knihy a léky ve výši 14 procent. Zvednutí daní firmám a růst odvodů označil Petr Nečas za vraždu a politicky nepříliš inteligentní nápad. Řekl, že na tomto kroku nepanuje v koalici shoda. "Potřebujeme podniky povzbudit, nikoliv je dusit," uvedl Petr Nečas. Pro ČSSD je podle jejího šéfa Bohuslava Sobotky zvýšení DPH nepřijatelné a přineslo by jen další zdražení potravin a jiného zboží. "Přece není možné sledovat, jak prudce zdražují potraviny, lidé plní obchody s prošlými potravinami, přibývá náhražek," uvedl Bohuslav Sobotka. Jeho strana naopak navrhuje zvýšení daní podnikům a zavedení daňové progrese.

Daňová správa loni vybrala na daních 558 mld. Kč, meziročně více

Finanční úřady loni celkově na daních vybraly téměř 558 miliard korun, což je v meziročním srovnání nárůst o 9,5 miliardy korun. Více než o rok dříve stát vybral především na dani z přidané hodnoty (DPH), dani darovací a dani z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti. Vyplývá to z dat České daňové správy na internetu. Údaje ovšem neobsahují inkaso ze spotřebních daní. Z informací o vývoji loňského státního rozpočtu vyplývá, že stát v roce 2011 na spotřebních daních vybral necelých 147 miliard korun. Na DPH finanční úřady loni vybrali téměř 278 miliard korun, meziročně o tři procenta více. Výběr daně darovací stoupl výrazně z předloňských 138 milionů korun na loňských 4,3 miliardy korun. Výběr daně z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti se zvýšil o 7,5 miliardy na 119,4 miliardy korun. Naopak na dani z příjmu fyzických osob podnikatelů stát vybral meziročně o 62 procent méně, a to 2,9 miliardy korun.

Jiří Dienstbier: Senát chce vládní návrh zákona o znečištění ovzduší

Senát bude pravděpodobně prosazovat vládní návrh zákona o ochraně ovzduší, který počítá s nárůstem poplatků za znečišťování ovzduší. V diskusním pořadu televize Prima Family to řekl senátor Jiří Dienstbier (ČSSD). Zvyšování poplatků už dříve odmítla sněmovna. Poslanci i přes nesouhlas ministra životního prostředí Tomáše Chalupy (ODS) prosadili zrušení poplatků. Jiří Dienstbier s Tomášem Chalupou se shodli na tom, že poplatky mají být zachovány. Podle Jiřího Dienstbiera je nyní ve hře více variant zákona. "Za nejpravděpodobnější považuji návrat k původnímu vládnímu návrhu," uvedl Dienstbier. Podle návrhu kabinetu se měly poplatky za znečištění mezi lety 2017 a 2021 postupně zvyšovat až na 3,5násobek současné sazby. Pak se měly z roku na rok zvednout na dvojnásobek. Tuto variantu senátor označil za dobrou.

SANEP: Češi podporují zrušení Senátu

Dvě třetiny obyvatel České republiky považují Senát za zcela zbytečnou instituci, která ani za 16 let svého fungování nedokázala obhájit svou existenci. Více jak dvě třetiny domácí populace jsou pak toho názoru, že Senát, coby ústavní instituce, jejíž primární funkcí je plnění role demokratické pojistky, není pro další fungování ČR nezbytný. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu společnosti SANEP, podle kterého by více jak dvoutřetinová většina domácí populace uvítala, pokud by funkce senátora byla čestnou a bezplatnou funkcí. O zrušení Senátu se začalo zejména v řadách poslanců diskutovat v souvislosti se schválením přímé prezidentské volby. Třípětinová většina populace je pak stejného názoru jako ti ze zákonodárců, kteří se domnívají, že přijetím přímé volby prezidenta došlo k výraznému snížení významu Senátu a mělo by tak dojít k jeho úplnému rozpuštění. Skutečnost, že odejmutí jedné z nejdůležitějších pravomocí Senátu, tedy volby hlavy státu, má na vnímání této ústavní instituce devastující vliv, potvrzuje i mínění téměř dvou třetin veřejnosti, podle kterých by ke zrušení Senátu, mělo dojít hned po první přímé volbě prezidenta ČR v roce 2013. O nevalném mínění většiny veřejnosti o funkci Senátu svědčí skutečnost, že téměř dvě třetiny domácí populace vnímají Senát jako zbytečnou instituci. Stejná část populace je pak přesvědčena, že rozpuštění Senátu by pomohlo státní kase v rámci úsporných opatření a stabilizace veřejných rozpočtů.

Aktivisté z Rakouska u Temelína uctili oběti z Fukušimy

Pouze 13 hornorakouských odpůrců jaderné energetiky oděných do kombinéz, které mají chránit před ozářením, si v neděli na akci v Kočíně poblíž elektrárny Temelín připomnělo havárii v japonské Fukušimě. Přesně před rokem tam zemětřesení způsobilo únik radiace z jaderné elektrárny. Šlo o nejhorší nukleární neštěstí ve světě od havárie v ukrajinském Černobylu v roce 1986. Předseda sdružení Atomstopp, které akci pořádalo, Roland Egger uvedl, že aktivisté chtějí v den výročí havárie ve Fukušime především upozornit na některá bezprostřední rizika jaderných elektráren. "Spolková země Horní Rakousko a její obyvatelé jsou ohroženi provozem Temelína," řekl Roland Egger.

Sokol v pražském Karolinu zahájil oslavy 150. výročí založení

Výbor České obce sokolské zahájil v sobotu večer v pražském Karolinu letošní oslavy 150. výročí založení Sokola. Slavnostního shromáždění se kromě zástupců Sokola zúčastnili například předsedové obou komor parlamentu, ministr obrany Alexandr Vondra, kardinál Dominik Duka a rektor Karlovy univerzity Václav Hampl. Oslavy kulatého výročí vyvrcholí v červenci v pražském Edenu všesokolským sletem. Tělocvičná jednota pražská byla založena z podnětu Miroslava Tyrše, Jindřicha Fügnera a dalších osobností v roce 1862. Název Sokol se začal používat až o několik let později, přestože už v prvních stanovách byl používán jako spolkový znak sokol v letu. Sokolské hnutí se podílelo na všeobecném rozvoji tělovýchovy, působilo ale také povzbudivě na národní snahy společnosti. Ve své historii byla organizace třikrát zakázána, naposledy činnost obnovila v roce 1990. Hosté večera připomínali především pohnutou historii sokolského hnutí, zdůrazňovali účast sokolů v obou světových válkách i jejich perzekuci za nacismu a komunismu. Upozorňovali také na stále platný ideový odkaz zakladatelů Sokola a děkovali členům za jejich činnost. "Aktivity Sokola měly vždy přesah. Hodnoty a ideje nejsou ani dnes nemoderní. Spojení pohybu s úctou k vlasti není přežitkem," vzkázal v zaslané zdravici prezident Václav Klaus. Podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) ale dnes některé ideje sokolského hnutí narážejí na to, že současná společnost je příliš individualistická a zaměřena na osobní ekonomický profit. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) připomněla známé sokolské heslo Ve zdravém těle zdravý duch.

Výstava ve Veletržním paláci zahájila Týden Charty 77

Ve Veletržním paláci začala výstava nazvaná Charta 77 v souvislostech. V pěti tematických blocích představuje například stěžejní postavy hnutí včetně filozofa Jana Patočky či kontakty s představiteli polské Solidarity. Výstava také zahájila Týden Charty 77, který připomene 35. výročí vzniku dokumentu, který stál u zrodu hnutí odporu proti komunistickému režimu v někdejším Československu. Jan Patočka byl jedním z duchovních otců intelektuálního a později i politického odporu proti režimu. Jeho idea života v pravdě ovlivnila mnohé včetně Václava Havla v jejich prvních politických krocích. Výstava přiblíží jeho život a dílo. Další část výstavy se věnuje samotné Chartě 77, na 20 panelech přibližuje, jak fungovala a ukazuje například také archy s podpisy známých osobností, řekl ČTK mediální zástupce Týdne Charty 77 Jiří Chvojka. Výstava se věnuje i samizdatové literatuře, Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných a přibližuje kontakty československých a polských disidentů.

V pondělí 12. března začne na piazzetě Národního divadla další výstava, která bude mít název Praha objektivem tajné policie. Celý následující týden se pak budou konat další kulturní, naučné a vzpomínkové akce, které 35. výročí vzniku Charty 77 připomenou. Program je určen nejen pamětníkům a zájemcům o historii, ale především studentům, kterým má přiblížit náladu a dění ve společnosti svírané komunistickým režimem v době vzniku tohoto dokumentu. Kolem dokumentu Charta 77 se utvořilo volné, neformální a otevřené společenství lidí různého přesvědčení, různé víry a profesí, které spojovala vůle zasazovat se o respektování občanských a lidských práv v komunistickém Československu i ve světě. Jediným stálým orgánem byla instituce mluvčích, prvními byli Václav Havel, Jan Patočka a Jiří Hájek.

Sukovy archivní nahrávky získaly březnovou Zlatou ladičku

Archivní nahrávky Josefa Suka, vydané v kolekci šesti CD s názvem Josef Suk - Early Recordings, získaly za měsíc březen ocenění Diapason d'Or. ČTK o tom informoval Vladan Drvota ze společnosti Supraphon. Zlatou ladičku udělují hudební kritici francouzského prestižního měsíčníku Diapason a redaktoři rozhlasové stanice France Musique. Nahrávky pocházejí z let 1956 až 1967 a představují slavného houslového virtuosa Josefa Suka jako zralého umělce s výrazným interpretačním názorem a zcela charakteristickým tónem. U Supraphonu vyšla loni v listopadu, většina z nich na CD poprvé. Tyto pečlivě remasterované nahrávky jsou podle Drvoty nejen historickým dokumentem, ale především "živým svědectvím o mladém svrchovaném muzikantovi, jehož jméno se posléze nesmazatelně zapsalo mezi legendy". V roce 2010 získal Zlatou ladičku za celý rok světově uznávaný český soubor Pavel Haas Quartet, v roce 2001 pak také Pražákovo kvarteto, a to za album "Suite lyrique" Albana Berga. Diapason d'Or je obdobou britských prestižních cen Gramophone v anglicky mluvících zemích.

Britové přivezou do Prahy divadlo pro návštěvníky kaváren

Neobvyklé divadelní představení, ve kterém se v herce promění sami diváci, nabídne v dubnu v několika pražských kavárnách britské divadelní uskupení Rotozaza. Projekt počítá vždy se dvěma diváky u kavárenského stolku, kteří podle režijních pokynů ze sluchátek sami pro sebe rozehrávají každodenní etudy; vyprávějí příběhy či ztvárňují známé momenty z divadelních her či filmů, informovala ČTK za pořadatele Silvie Marková. Představení s názvem Etiquette se bude uvádět od 16. do 22. dubna v kavárnách Divadla Na zábradlí a Divadla Komedie, v Café Nona na Nové scéně a v Café Imperial. Vstupenky pro konkrétní čas a místo je nutné zakoupit předem na www.pq.cz. Skupina Rotozaza ve svých projektech rozvíjí novou divadelní formu, takzvané autoteatro, kdy dané dílo performují sami pro sebe diváci. Rotozaza uvedla Etiquette od premiéry v roce 2007 na mnoha prestižních světových festivalech. Projekt měl již 14 jazykových mutací, v Praze bude uveden v české verzi, ale zahraniční návštěvníci mohou hru odehrát i v jiných jazycích.

Ze sportu:

Běžec Jakub Holuša vybojoval na halovém mistrovství světa v Istanbulu v závodu na 800 metrů stříbrnou medaili. Čtyřiadvacetiletý atlet prohrál ve finále o 26 setin jen s Mohammedem Amanem z Etiopie a získal pro českou výpravou jedinou medaili na šampionátu. Třetí skončil Brit Andrew Osagie, bez medaile zůstal velký favorit Polák Adam Kszczot.

Francouz Martin Fourcade vyhrál v závodu s hromadným startem už třetí zlatou medaili na mistrovství světa v biatlonu v Ruhpoldingu. Všichni tři čeští reprezentanti doběhli těsně za sebou a seřadili se od 11. místa v pořadí Jaroslav Soukup, Michal Šlesingr, Ondřej Moravec. Poslední zlatou medaili na mistrovství světa získala Norka Tora Bergerová, která tak oslavila už třetí triumf. Veronika Vítková doběhla v závodu s hromadným startem patnáctá, o lepší výsledek se připravila dvěma chybami při závěrečné střelbě.

Dálkový běžec na lyžích Stanislav Řezáč je podruhé vítězem FIS Marathon Cupu. Celkový triumf v desetidílném seriálu má jistý už před závěrečným závodem Birkebeinerrennet v Norsku, kde bude v sobotu 17. března obhajovat loňské prvenství. O jeho vítězství ve FIS Marathon Cupu se definitivně rozhodlo v nedělním Engadin Skimaratonu ve Švýcarsku, kde Stanislav Řezáč nestartoval stejně jako jeho nejbližší pronásledovatelé.

České juniorky vybojovaly na mistrovství světa v curlingu ve Švédsku stříbro a získaly historicky první medaili pro svou zemi v rámci světových šampionátů. Ve finále podlehl tým ve složení Iveta Janatová, Zuzana Hájková, Eva Málková, Klára Svatoňová a Petra Vinšová až po dodatečném endu obhájkyním titulu ze Skotska 5:6.

Český cyklista Roman Kreuziger obsadil na závodě Tirreno-Adriatico podruhé za sebou druhé místo a stejná pozice mu patří i celkově. Lídr týmu Astana nestačil v královské etapě pouze na únik domácího Vincenza Nibaliho a přijel do cíle těsně před lídrem Chrisem Hornerem z USA, na nějž celkově ztrácí pět sekund.

Fotbalisté Plzně utrpěli ve 20. kole první ligy nejtěžší porážku za poslední dva roky, když doma podlehli o záchranu hrající Olomouci vysoko 0:4. Hosté rozhodli po přestávce, kdy se trefili Navrátil, Schulmeister, Varadi a Podaný. Vedoucí Sparta se Plzni znovu vzdálila na devět bodů, Olomouc má odstup dvou bodů od sestupových příček.

Povedená dvouminutovka zajistila Dukle Praha výhru v Hradci Králové 0:2. Fotbalisté Dukly tak pokračují v jarní neporazitelnosti. O zisku tří bodů a posunu na 6. příčku tabulky rozhodli během dvou minut druhé půle svými góly Švejdík a Malý.

Fotbalisté pražské Slavie nezlomili čekání na vítězství ani pod vedením kouče Martina Poustky. Při premiéře nástupce Františka Straky remizovali s Jabloncem 0:0 a nevyhráli posedmé za sebou. Pražané byli většinu času aktivnější, ale opět se jim nevedlo v koncovce. Bod je málo i pro hosty, kteří potřetí po sobě remizovali a komplikují si boj o pohárové pozice.

Pondělní počasí v Česku:

Oblačno až zataženo, místy slabý déšť. Teploty 7 až 11 stupňů Celsia.