Zprávy

Dominik Duka převzal ve Vatikánu odznaky kardinálské hodnosti

Pražský arcibiskup Dominik Duka v sobotu před polednem převzal v bazilice svatého Petra ve Vatikánu odznaky kardinálské hodnosti a jmenovací dekret. Papež jej do funkce jmenoval 6. ledna s dalšími 21 duchovními z celého světa. Jako kardinál bude Duka moci být mezi těmi, kdo volí nového papeže. Naopak jeho předchůdce v úřadu pražského arcibiskupa kardinál Miloslav Vlk s blížící se osmdesátkou tento okruh opustí. Odpoledne by měl Duka v chrámu svatého Řehoře VII. sloužit mši pro tisícovku českých poutníků, kteří ho na jeho slavnostní pouti doprovázejí. Obřadu by se měl zúčastnit i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. V neděli bude papež spolu s novými kardinály v bazilice svatého Petra sloužit slavnostní mši. Duka je v pořadí 22. kardinál z českých zemí. Prvním byl Jan Očko z Vlašimi jmenovaný v roce 1378.

V Lánech jednají prezidenti ČR, Slovenska, Chorvatska a Srbska

Na zámku v Lánech jednaly v sobotu hlavy států Česka, Slovenska, Chorvatska a Srbska. Prezidenti Slovenska Ivan Gašparovič, Chorvatska Ivo Josipovič a Srbska Boris Tadič sem v sobotu dopoledne přijeli k dvoudennímu setkání. Klaus před přijetím zahraničních hostů připomněl, že se na setkání domluvili při Valném shromáždění OSN před půldruhým rokem. Po jednání uvedli prezidenti Česka a Slovenska, že obě země opět podpořily členství Chorvatska a budoucí členství Srbska v Evropské unii. "Bude to výhodné i pro nás," řekl prezident Klaus. Podle slovenského prezidenta Ivana Gašparoviče prožívá západní Balkán dost problémů a jeho snaha dostat se do evropského uskupení je pozitivní. Po plenárním zasedání byla pro prezidenstké páry připravena slavnostní večeře. Srbský prezident Tadič poté odcestoval zpět do vlasti. Zbylí tři prezidenti v neděli uctí památku prvního československého prezidenta T. G. Masaryka u jeho hrobu na hřbitově v Lánech. Česko a Slovensko mohou předat Chorvatsku a Srbsku své zkušenosti z členství v EU.

Prezidentským kandidátem ČSSD bude Jan Švejnar nebo Jiří Dientsbier

Kandidátem ČSSD do přímé volby prezidenta bude ekonom Jan Švejnar nebo místopředseda nejsilnější opoziční strany Jiří Dienstbier. Shodlo se na tom grémium sociální demokracie. Definitivně rozhodne o nominaci v květnu nebo začátkem června stranický ústřední výkonný výbor, řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Švejnara vybraly špičky sociální demokracie podle Sobotky kvůli tomu, že je ČSSD hodnotově blízký. Sociální demokraté ho podporovali i při minulé parlamentní prezidentské volbě, v níž ale zvítězil Václav Klaus. Sociální demokraté zvažovali podle Sobotky i další jména. Ze členů ČSSD to byli podle něho předseda Senátu Milan Štěch, místopředsedkyně horní komory Alena Gajdůšková a místopředseda strany a sněmovny Lubomír Zaorálek. Z nestraníků se uvádělo jméno expremiéra úřednické vlády Jana Fischera, který ale má podle Sobotky k hodnotám sociální demokracie dál než Švejnar. Fischer a Švejnar mají podle průzkumů v přímé volbě největší šance.

Schwarzenberg ve Vatikánu referoval o vývoji vyrovnání s církvemi

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg referoval ve Vatikánu o nejnovějším vývoji v legislativním procesu kolem návrhu zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi. S tajemníkem státního sekretariátu Vatikánu Dominiquem Mambertim se zároveň shodl, že otázka přijetí dosud neschválené smlouvy mezi oběma státy přijde na pořad dne až poté, co bude restituční proces dořešen. O schůzce informoval český velvyslanec ve Vatikánu Pavel Vošalík. Návrh zákona o restitucích, který vláda vyjednala se 17 církvemi, nyní projednávají čeští poslanci. Očekává se, že pokud parlamentem restituce projdou, mohly by být v připravované česko-vatikánské smlouvě nějak zohledněny. Schwarzenbergovi se zatím nedostalo ujištění o cestě papeže Benedikta XVI. do Velehradu v roce 2013 u příležitosti oslav 1150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje.

V Jihlavě demonstrovala Dělnická mládež

Několik desítek členů Dělnické mládeže, organizace spjaté s krajně pravicovou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS), pochodovalo v sobotu ulicemi Jihlavy. Akce, oficiálně zaměřenou na podporu Srbska a proti násilnému odtržení provincie Kosovo, byla zhruba po hodině ukončena. Pochod chtěly zablokovat asi dvě stovky odpůrců neonacismu, policejní těžkooděnci však střetu zabránili. Pochod monitorovalo velké množství policistů. Už před polednem se v ulicích objevily první policejní hlídky. Na pochod dohlíželi také specialisté na problematiku extremismu. Demonstrace si ve městě vyžádala některá dopravní omezení.

Asi dvacet lidí protestovalo proti politickému působení Duky

Zhruba dvacet lidí na Hradčanském náměstí v Praze protestovalo proti politickému působení pražského arcibiskupa Dominika Duky. "Pan arcibiskup Duka především extrémně silně vyjadřuje své politické preference, které má, a orientuje se příliš pravicově, ačkoli to mnozí křesťané nesdílí," prohlásil jeden z organizátorů protestu Pavel Čižinský. Podle něho někteří křesťané cítí, že Duka "zneužívá svůj úřad, který má k účelům duchovním, k uplatňování svých politických názorů". Čižinský tvrdí, že Duka má nadstandardní vztahy s prezidentem Václavem Klausem.

Soud zrušil odvolání státního zástupce Rampuly

Pražský městský soud vyhověl žalobě pražského vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly. Zrušil rozhodnutí ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS), který ho loni v říjnu odvolal z funkce. Státní zastupitelství od listopadu dočasně vede Stanislav Mečl. Ministr Pospíšil může proti rozhodnutí podat do dvou týdnů od doručení kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, ta však nemá odkladný účinek. Pospíšil loni v červenci vyhověl návrhu nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana na Rampulovo odvolání. Vrchní státní zástupce se proti němu odvolal - podal si takzvaný rozklad, který Pospíšil v říjnu zamítl. Rampula spolu s dalšími třemi žalobci čelí kárné žalobě kvůli průtahům v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS).

IKEM loni transplantoval 367 orgánů

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) loni transplantoval 367 orgánů, počty transplantací stouply o čtyři procenta, sdělil ředitel IKEM Aleš Herman. V ostatních centrech podle něj počty transplantací loni mírně klesly, IKEM jako největší centrum provedl 63,2 procenta všech transplantací v ČR. "V počtu transplantovaných orgánů byl loňský rok druhý nejlepší v historii IKEM, lepší výsledek jsme měli jen v roce 2007," uvedl ředitel. Česko se podobně jako jiné vyspělé státy potýká s nedostatkem dárců. Loni klesl počet dárců na milion obyvatel oproti předchozímu roku z 19,5 na 17,6.

Čeští spisovatelé vystoupí na šňůře čtení v zahraničí

Čeští spisovatelé se chystají na literární turné po Německu, Rakousku a Švýcarsku. Šňůra literárních čtení s názvem LITERAToUR.CZ odstartuje ve středu 22. února v Praze. Vyvrcholením cesty bude prezentace české literatury na lipském knižním veletrhu 16. března. Zahájení turné se zúčastní například autorka bestseleru Hrdý Budžes Irena Dousková, nositelky ceny Magnesia Litera Petra Hůlová a Petra Soukupová nebo esejista a literární kritik Jaromír Typlt. Literární debatu deseti spisovatelů budou moderovat básník a fotograf Igor Malijevský a spisovatel Jaroslav Rudiš. Na počátku března se v Mnichově, Salcburku a Basileji představí literární dvojice Radka Denemarková a Petr Borkovec. Do Kolína, Curychu a dalších míst zamíří Rudiš s Hůlovou. V Hamburku a Berlíně uvedou svá díla Tomáš Zmeškal a hispanistka Markéta Pilátová.

Jan Burian napsal knihu o svém otci E. F. Burianovi

Netradiční formou teatrologické studie mapuje osobnost Emila Františka Buriana kniha, kterou napsal jeho syn, písničkář Jan Burian. V publikaci nakladatelství Galén kombinuje neznámé či zapomenuté dokumenty, úryvky z veřejných vystoupení, soukromé zápisky, Burianovy dopisy a básně i jeho první necenzurovaný životopis, citáty z recenzí, rozhovorů, článků a dalších archivních materiálů. Knihu nazvanou Nežádoucí návraty E. F. Buriana doplnil jeho syn dvaceti dopisy, které svému otci napsal při práci na této knize - když zemřel, bylo mu sedm let. Do publikace zařadil svědectví Otomara Krejči, Jana Grossmana, Františka Hrubína, Ludvíka Vaculíka, Pavla Tigrida, Františka Halase, Ivana Medka, Jana Klusáka, Jiřího Sováka, Vlastimila Brodského, Vladimíra Menšíka, Jana Wericha, Bertolta Brechta, Bohuslava Martinů, Josefa Topola, Jiřího Suchého, Alfréda Radoka, Adolfa Hoffmeistera a mnoha dalších osobností.

Cyklus Stopy paměti bude vystaven v Praze

Cyklus dvou desítek fotografií Jiřího Doležela Stopy paměti bude poprvé vystaveny v Praze. Soubor portrétů lidí z Olomoucka, kteří prošli nacistickými koncentračními tábory a komunistickým vězením, bude vystaven v pražském Karolinu v rámci festivalu Mene Tekel. Autor doplnil fotografickou výstavu zvukovým záznamem, na kterém každý z bývalých vězňů vypráví svůj příběh. Doleželovy snímky z projektu Stopy paměti získaly uznání od mezinárodní poroty Czech Press Photo. V roce 2010 obdržel autor první cenu v kategorii Portrét, o rok později pak Čestné uznání ve stejné kategorii. Stopy paměti budou součástí výstavního projektu Cesty ke svobodě, který v pondělí zahájí festival proti totalitě, zlu a násilí Mene Tekel. Snímky budou vystaveny do 2. března.

Film Příliš mladá noc u nezávislých porot Berlinale nezabodoval

Český zástupce na mezinárodním filmovém festivalu Berlinale snímek Příliš mladá noc vyšel naprázdno při vyhlašování cen nezávislých a diváckých porot. Nezopakoval tak loňský úspěch dokumentu Nesvatbov režisérky Eriky Hníkové, který si odnesl cenu čtenářů deníku Der Tagesspiegel. Absolventský snímek slovinského režiséra Olma Omerzua, který vznikl na pražské FAMU, má ještě šanci získat cenu pro nejlepší festivalový debut. Její držitel bude vyhlášen během večerního předávání Zlatého medvěda a Stříbrných medvědů pro soutěžní snímky.

V Praze vystoupí slavná sopranistka Netrebková

Jedna z nejžádanějších sopranistek současnosti Anna Netrebková 23. listopadu poprvé vystoupí v České republice. Rakouská sopranistka ruského původu se objeví ve Smetanově síni Obecního domu v koncertním provedení romantické opery Jolanta Petra Iljiče Čapkovského. Netrebková zazpívá titulní roli slepé princezny Jolanty, jíž vrátí zrak láska k rytíři Vaudémontovi. ČTK o tom za pořadatele informovala Alena Nachtigalová. Netrebková hostuje na všech předních operních scénách, včetně Metropolitní opery v New Yorku, londýnské Královské opery Covent Garden, Vídeňské státní opery, milánské La Scaly či Bavorské státní opery. Prahu letos navštíví i další významní operní umělci, například mexický tenorista Rolando Villazón, americký tenorista Lawrence Brownlee nebo lotyšská mezzosopranistka Elina Garančová. Rudolfinum bude hostit basbarytonistu Ildebranda D'Arcangela.

Sting v sobotu v Praze vystoupí se svým turné Back to Bass

V pražském Kongresovém centru v sobotu vystoupí britský rockový zpěvák, hudebník a jeden ze zakládajících členů legendární skupiny The Police. Gordon Matthew Thomas Sumner, kterého hudební fanoušci znají pod uměleckým jménem Sting, v Praze bude v rámci svého koncertního turné Back to Bass, které je oslavou jeho 25 let trvající sólové kariéry. Již několik týdnů beznadějně vyprodanému hledišti pro zhruba 3000 diváků Sting zahraje autorské písně z posledních pěti let, ale i své starší hity.

Pražskou Malou Stranou prošel masopustní průvod

Pražskou Malou Stranu a Hradčany v sobotu odpoledne ovládly masopustní maškary. Za vyhrávání kapel tančily, zpívaly a hostily kolemjdoucí tradičními svátečními pochoutkami. V pořadí již jedenáctému Malostranskému masopustnímu veselí v centru města přihlížely stovky lidí. První masky se před hostincem na Loretánském náměstí začaly scházet již po poledni. S požehnáním starosty první městské části Oldřicha Lomeckého a za doprovodu pouťové kapely se pak průvod masek vydal směrem ke Karlovu mostu a Kampě. Tam průvod oficiálně skončil a začala masopustní zábava. Na místě bylo pro znavené maškary a jejich doprovod přichystáno bohaté občerstvení, včetně koblih, guláše či jitrnic. K tanci vyhrávaly kapely Dixi Band, Rock'n'roll Gang či Romano Trajo.

Obcí Strání při fašanku obcházely folklorní soubory

Folklorní soubory z Česka i ze Slovenska procházely při tradiční fašankové obchůzce obcí Strání na Uherskohradišťsku. Festival masopustních tradic se v obci koná již 25. rokem a a skončí v úterý obchůzkou fašankářů a večerní taneční zábavou spojenou s pochováváním basy. Návštěvníci fašanku mohli ochutnat slivovici, koláčky či jiné dobroty. Lidé viděli také šavlový tanec, který nese regionální název pod šable. Tanec je choreograficky velmi složitý, tanečníci se při něm proplétají a spojují se držením šavlí. Existence tance je poprvé doložena ke konci 18. století, kdy jej viděl cestovatel u vrchnosti v Uherském Ostrohu. Na tradici navázali v roce 1987 pořadatelé místního festivalu a zasloužili se o znovuobrození tance. Mečové tance se s různými obměnami tančí také na jiných místech v regionu, ale i v jižních Čechách či na Slovensku. Existuje také v různých zemích Evropy.

Kalamitní stav se v Jablonci nad Nisou odvolávat nebude

První kalamitní stupeň v Jablonci nad Nisou, který byl kvůli sněhu vyhlášen ve čtvrtek, se zatím odvolávat nebude. V noci na neděli se totiž čekají další srážky, buď dešťové, nebo sněhové, řekla mluvčí jablonecké radnice Jana Fričová. Ve městě pokračovalo odklízení sněhu. Už v pátek přišla obleva a sníh taje. Museli proto pomáhat i hasiči, kteří odčerpávali vodu. Hlavní tahy v Jablonci jsou nyní mokré a bez problémů sjízdné. Celou noc se uklízela městská parkoviště.

Ze sportu:

Puškařka Kateřina Emmons získala stříbrnou medaili na mistrovství Evropy ve střelbě ze vzduchových zbraní. Držitelka kompletní sady olympijských medailí dnes nestačila ve finském Vierumäki pouze na Němku Sonju Pfeilschifterovou.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková je v polovině mistrovství světa ve vícebojích v Moskvě třetí. Dvojnásobná olympijská vítězka z Vancouveru zajela na pětistovce, své nejslabší trati, čtrnáctý čas, následující trojku pak suverénně vyhrála v novém rekordu dráhy. V čele průběžného pořadí je obhájkyně zlaté medaile Ireen Wüstová z Nizozemska, druhá je Kanaďanka Christine Nesbittová.

Skokan na lyžích Roman Koudelka obsadil páté místo v závodu Světového poháru v letech v Oberstdorfu. Dařilo se i Lukáši Hlavovi, jenž byl devátý. Loňské vítězství z tohoto můstku obhájil Rakušan Martin Koch. Druhý muž páteční kvalifikace Koudelka si v Německu vylepšil o půl metru rok starý osobní rekord z Harrachova, když v druhém kole dopadl na značku 211,5 metru.

Obří slalom Světového poháru v Bansku vyhrál Rakušan Marcel Hirscher a posunul se do čela průběžného hodnocení disciplíny. Jediný český lyžař na startu Kryštof Krýzl skončil v prvním kole, ve kterém obsadil 34. místo.

Běžec na lyžích Martin Jakš obsadil osmnácté místo v závodu Světového poháru na 15 km klasicky ve Szklarské Porebě. Na svou týden starou výhru z Nového Města na Moravě navázal vítězstvím v Polsku Švéd Johan Olsson.

V závodě Světového poháru v severské kombinaci v Klingenthalu bodoval z Čechů jen Miroslav Dvořák na 25. místě, ostatní reprezentanti nenastoupili do odpolední běžecké části. Pro druhé vítězství v sezoně si v Německu doběhl Japonec Akito Watabe.

Český tenista Tomáš Berdych si v Rotterdamu o druhý titul za sebou nezahraje. Druhý nasazený hráč prohrál v semifinále s turnajovou trojkou Argentincem Juanem Martínem del Potrem 3:6 a 1:6.

Fotbalisté Dukly vstoupili do jarní část první ligy domácí výhrou 3:0 nad poslední Viktorií Žižkov. Malé pražské derby už v úvodních sedmnácti minutách rozhodli rychlými góly Jan Pázler, Miroslav Podrazký a Petr Malý.

Hokejový brankář Tomáš Vokoun vychytal v pátečním utkání NHL vítězství Washingtonu 2:1 na ledě Floridy. Český gólman si připsal 22 zákroků a Capitals snížili ztrátu na svého soupeře v čele tabulky Jihovýchodní divize na rozdíl dvou bodů. Vokoun tak uspěl i v třetím souboji proti svým bývalým spoluhráčům. V předchozích dvou zápasech ve Washingtonu vychytal čisté konto, nyní se poprvé představil na ledě Panterů, kde strávil uplynulé čtyři sezony.

Hokejisté Kladna Rytíři prohráli ve 49. kole extraligy s Pardubicemi 3:4 po samostatných nájezdech, přestože již po deseti minutách hry měli na své straně dvoubrankový náskok. Středočeši poté vedli ještě 3:2, ale skóre vyrovnal z trestného střílení útočník Jan Kolář a sám pak také rozhodl nájezdy.

Hokejová Sparta vyhrála ve 49. kole extraligy na ledě mistrovského Třince přesvědčivě 5:2 a je na nejlepší cestě k Prezidentskému poháru pro vítěze dlouhodobé části. Pražané soupeře ještě před polovinou zápasu zdrtili pěti góly v jedenácti minutách, Oceláři už nenašli odpověď a stále nemají jistotu startu v play off.

Hokejisté Komety Brno zvítězili ve 49. kole extraligy na ledě Českých Budějovic 3:0. Zatímco domácí prohráli pátý z posledních šesti zápasů, hosté si upevnili postavení v první desítce a poskočili již na osmou příčku. Bezchybným výkonem k tomu přispěl gólman Jiří Trvaj, který vychytal pátou nulu v probíhající sezoně.

Akrobatická lyžařka Nikola Sudová po sérii čtyř devátých míst za sebou obsadila v závodu Světového poháru v jízdě v boulích v japonské Naebě pátou pozici. Vyrovnala tak svůj druhý nejlepší výsledek v sezoně, v níž už dosáhla i na stupně vítězů. Devětadvacetiletá Sudová byla pátá už v kvalifikaci a ve finále své umístění zopakovala. V průběžném pořadí SP je stále čtvrtá, nicméně svou ztrátu na třetí Heather McPhieovou z USA, jež dnes byla devátá, snížila na 30 bodů.

Cyklistka Jarmila Machačová obsadila ve finále SP na dráze v Londýně druhé místo ve scratchi. Úřadující vicemistryně světa v bodovacím závodu na budoucí olympijské dráze prohrála jen s Australankou Melissou Hoskinsovou. V celkovém hodnocení této neolympijské disciplíny skončila Machačová třetí.

Česká tenistka Lucie Šafářová skončila na turnaji v Dauhá ve čtvrtfinále. Páté nasazené Francouzce Marion Bartoliové podlehla po setech 5:7, 6:4 a 1:6. V Kataru vyrovnala svůj nejlepší letošní výsledek z ledna, kdy také ve čtvrtfinále vypadla v Sydney.

Počasí v Česku:

Oblačno, ojediněle přeháňky, v polohách nad 600 m sněhové. Nejvyšší teploty 2 až 6 stupňů Celsia, na horách kolem 0 stupňů. Foukat bude mírný západní až severozápadní vít