Zprávy

0:00
/
0:00

Prezident podepsal zákon, který zavede přímou volbu jeho nástupce

Prezident Václav Klaus dnes podepsal ústavní zákon, kterým se zavádí přímá volba hlavy státu. Klausova nástupce tak příští rok zvolí občané. Vládou předložená změna ústavy nabude účinnosti k 1. říjnu. Současný prezident před časem zavedení přímé volby označil za fatální chybu, nemohl s tím ale sám nic dělat. Ústavní zákon na rozdíl od jiných zákonů vetovat nemůže.

Hlavu státu budou moci vybírat všichni voliči podobným systémem, jakým volí senátory, tedy ve dvou kolech. Kandidát na prezidenta bude muset mít podporu petice, kterou podepíše alespoň 50.000 občanů starších 18 let, nebo nejméně dvaceti poslanců či deseti senátorů. Přímou volbu bude vyhlašovat předseda Senátu, a to nejpozději 90 dnů před jejím konáním.

V nezvyklém utajování začala ČSSD jednat o kandidátovi na Hrad

V neobvyklém utajování se scházejí špičky sociální demokracie k zahájení debaty o kandidátovi nejsilnější opoziční strany pro přímou prezidentskou volbu. Na veřejnost se nedostalo ani místo zasedání, které má pokračovat také v sobotu. Členům stranického grémia se nedařilo dovolat a neodpovídali ani na krátké textové zprávy. Debata grémia o prezidentských kandidátech je první oficiální, ve skutečnosti začala už dříve. Hovoří se o místopředsedovi ČSSD Jiřím Dienstbierovi a exšéfovi sociální demokracie Miloši Zemanovi, v úvahu přicházejí bývalý premiér Jan Fischer a ekonom Jan Švejnar. Fischer a Švejnar mají podle průzkumů zatím největší šanci vystřídat na Hradě Václava Klause.

Premiér Nečas se příští týden setká s Angelou Merkelovou, jednat mají o euru i EU

Předseda vlády Petr Nečas bude příští čtvrtek v Německu jednat s kancléřkou Angelou Merkelovou. Schůzka, která se odehraje týden před summitem EU ke smlouvě o fiskální unii, se podle webu Merkelové bude týkat otázek budoucnosti eurozóny i Evropské unie obecně. Společně s Nečasem by se s Merkelovou na zámku Meseberg nedaleko Berlína měli ve čtvrtek večer setkat premiéři Irska Enda Kenny a Lotyšska Valdis Dombrovskis.

Prezidenti ČR, Slovenska, Chorvatska a Srbska proberou témata EU

Začlenění Chorvatska a Srbska do EU a další témata budou o víkendu na zámku v Lánech probírat prezidenti obou zemí se svými kolegy z Česka a Slovenska. Do prezidentského sídla nedaleko Prahy pozval hosty prezident Václav Klaus. Na společném setkání v tomto formátu se čtyři prezidenti dohodli během Valného shromáždění OSN před rokem a půl, informoval ČTK Hrad.

Rektoři: Do dvou let mají VŠ přijít o čtyři miliardy

Do roku 2014 mají veřejným vysokým školám klesnout příjmy ze státního rozpočtu ze současných 19 na necelých 15 miliard korun. Po zasedání to uvedla Česká konference rektorů (ČKR) s tím, že v případě takových škrtů by mohl nastat kolaps a nebyly by peníze na výuku. Premiér Petr Nečas (ODS) jim ale řekl, že peníze navíc v příštích letech nebudou. Možnost "přilepšit si" výnosy ze školného rektoři odmítli. Peníze od studentů by podle nich neměly lepit díry ve veřejném rozpočtu. Ještě před dvěma lety školy hospodařily celkem s 22 miliardami. Do roku 2014 by se tak jejich rozpočet snížil o 32 procent. "Musíme být schopni drasticky snížit náklady," řekl rektor Univerzity Karlovy a předseda ČKR Václav Hampl. Dodal, že podobné úspory jsou možné jen razantním snížením počtu studentů. "Ale my jim nemůžeme říct: prosím vás odejděte, my už nemáme peníze," dodal.

Rektoři zopakovali svůj nesouhlas s návrhy dvou reformních zákonů z dílny ministerstva školství. Takto zásadní změny by podle nich navíc neměly být přijímány v době škrtů. Reformy podpořil premiér Petr Nečas (ODS), podle něj jsou nutné, aby ČR zůstala konkurenceschopná. Změny odmítají kromě ČKR také Rada vysokých škol a akademické senáty většiny univerzit. Reformy se připravují několik let, kvůli protestům akademické obce byly pokaždé odloženy.

Armáda ocenila vojáky ze zahraničních misí

Armáda ocenila vojáky, kteří se v nedávné době účastnili zahraničních misí v různých koutech světa. Medaile ministra obrany Za službu v zahraničí obdrželi příslušníci chirurgického týmu, který byl nasazen v Afghánistánu, členové armády podílející se na protipirátské operaci Evropské unie Atalanta, někdejší příslušníci mezinárodního štábu na velitelství mise KFOR v Kosovu a vojenský pozorovatel mírové mise OSN v Kosovu. Členové chirurgického týmu z Kábulu Michal Plodr a Jiří Páral dnes obdrželi také armádní vyznamenání Za zásluhy. Polní chirurgický tým byl nedávno oceněn i francouzskými spojenci za to, že v Afghánistánu zachránil život jejich těžce raněným kolegům.

Soud vyhověl Rampulově žalobě, zrušil jeho odvolání

Pražský městský soud vyhověl žalobě pražského vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly. Zrušil rozhodnutí ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS), který ho loni v říjnu odvolal z funkce. Státní zastupitelství od listopadu dočasně vede Stanislav Mečl. Ministr Pospíšil může proti rozhodnutí podat do dvou týdnů od doručení kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, ta však nemá odkladný účinek.

Pospíšil loni v červenci vyhověl návrhu nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana na Rampulovo odvolání. Vrchní státní zástupce se proti němu odvolal - podal si takzvaný rozklad, který Pospíšil v říjnu zamítl. Rampula spolu s dalšími třemi žalobci čelí kárné žalobě kvůli průtahům v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS).

Komise se dohodla na školení úředníků i úpravách systému dávek

Komise odborů, ministerstva práce a úřadu práce k odstranění nedostatků nového systému dávek se dohodla na dalším školení úředníků i na konkrétní úpravě počítačových programů. Do nejvytíženějších poboček úřadu práce by se také mohli přesunout další pracovníci. ČTK to po jednání komise řekl generální ředitel úřadu práce Jiří Kubeša. "Situace na úřadech práce se zklidňuje, a to mezi lidmi i s počítačovými aplikacemi. Cíle, že by měl systém do konce března fungovat bez potíží, by se mělo dosáhnout," uvedl šéf centrálního úřadu práce. Komise se sešla poprvé. Tým se dohodl na přezkoumání vytíženosti pracovníků při vyřizování agendy, která se týká nezaměstnanosti. Zatím úřad práce analyzoval vyplácení sociální pomoci. Podle výsledků už posílil úřady, kde se nejvíc dávek vyřizovalo, o 60 pracovníků.

Stav důchodového účtu byl loni v největším propadu od roku 2003

Na penze se loni vydalo o 39,5 miliardy korun více, než se vybralo. Je to největší propad důchodového účtu minimálně od roku 2003. V minusu je přitom již třetí rok po sobě. O poznání lépe na tom byly výdaje státu na dávky nemocenského pojištění, například nemocenskou či peněžitou pomoc v mateřství. Meziročně se o 1,9 miliardy korun zlepšily.

CVVM: Dvě třetiny lidí soudí, že jejich reálný příjem klesl

Dva ze tří Čechů se domnívají, že za příjmy své domácnosti toho můžou nakoupit méně než před rokem. Aktuální výsledek znamená výrazný propad oproti loňsku, kdy tak soudila necelá polovina lidí. Vyplývá to z výsledků lednového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), podle kterého jde o historicky nejhorší výsledek. Srovnatelně dopadl průzkum jen na začátku roku 2008. V letošním průzkumu 30 procent dotázaných uvedlo, že reálný příjem jejich domácností je zhruba stejný jako před rokem, a pouze tři dotazovaní ze sta uváděli, že za svůj příjem mohou nakoupit "o něco více". Odpovědi lidí podle CVVM silně souvisejí s jejich subjektivním hodnocením životní úrovně domácnosti.

ČR má v EU nejnižší podíl lidí ohrožených chudobou - 9 procent

Česko má v EU nejnižší podíl lidí, které ohrožuje chudoba. Přesto hrozí každému jedenáctému Čechovi a Češce. Šest procent obyvatel pak žije v domácnosti, kde někdo nemá práci. Tato situace je ale lepší jen ve dvou státech sedmadvacítky. Vyplývá to z údajů z roku 2010, které ČTK poskytlo ministerstvo práce. O boji proti chudobě v Bruselu jednají ministři práce a sociálních věcí členských států. Situace se v jednotlivých státech liší. Zatímco na východě jsou lidé často bez majetku a žijí v nedostatku, na západě a severu sedmadvacítky je trápí hlavně ztráta práce. Česká situace se podobá spíš stavu ve vyspělých západních a severních zemích.

Kolínská TPCA omezí od května výrobu pouze na čtyři dny

Kolínská TPCA od května snižuje výrobu. Zkrátí pracovní týden na čtyři dny a sníží počet směn ze tří na dvě. Podle odhadů vyrobí 221.000 aut, což je o zhruba pětinu méně než vloni. Změna se dotkne 150 agenturních pracovníků a zaměstnanců s pracovními smlouvami uzavřenými na dobu určitou, uvedl v tiskové zprávě mluvčí automobilky Radek Kňava. Již loni z automobilky vyjelo o 8,5 procenta vozů méně než v roce 2010, celkem 270.705 vozů. Výsledky podle představitelů společnosti ovlivnil pokles prodejů malých vozů na klíčových trzích západní Evropy. Mezi hlavní odběratele patří Francie, Itálie, Německo, Velká Británie a Holandsko. Na domácím trhu prodeje vozů ale vzrostly.

Pražský arcibiskup Duka s dalšími kardinály převezme ve Vatikánu jmenovací dekrety

Pražský arcibiskup Dominik Duka dnes spolu s dalšími 21 kardinály, jmenovanými do funkce počátkem ledna, převezme v bazilice svatého Petra odznaky kardinálské hodnosti purpurová solidea a birety, ale také kardinálské prsteny a jmenovací dekrety. Odpoledne pak bude Duka v chrámu svatého Řehoře VII. sloužit mši pro tisícovku českých poutníků, kteří ho na jeho slavnostní pouti doprovázejí. Obřadu by se měl zúčastnit i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Václav Klaus: Za milost Benešové se přimlouvaly organizace postižených

Za udělení milosti pro někdejší ředitelku soukromé Metropolitní univerzity Praha Annu Benešovou se přimlouvalo mnoho dopisů, zejména od organizací zdravotně postižených občanů, uvedl prezident Václav Klaus na svém webu. Hlava státu se tak krátce po návratu ze zahraniční služební cesty vyjádřila ke kontroverzi, kterou provázelo udělení milosti ženě odsouzené za podplácení a zpronevěru. Klaus také uvedl, že dosavadní potrestání Benešové, která zažila vazbu a léta soudů, považoval za dostatečné. Prezident jí v úterý udělil milost, kterou odůvodnil tím, že těžce nemocný manžel Benešové potřebuje její pomoc a že nebyla v minulosti trestána.

Roma podezřelého z účasti na útoku v N. Boru soud poslal do vazby

Rom Antonín Sinu podezřelý z účasti na loňském mačetovém útoku v baru v Novém Boru na Českolipsku půjde do vazby. Rozhodl o tom liberecký soud. Sinu byl stíhán jako uprchlý a policii se dobrovolně vydal ve čtvrtek. Ukrýval se prý v zahraničí. Z pětice podezřelých z účasti na loňském incidentu tak dosud nebyl zadržen pouze jeden, a to Jakub Žiga. Tři další skončili v rukou policie už loni, krátce po útoku.

Útok se stal 7. srpna v baru. Předcházel mu prý konflikt mezi servírkou a dvěma romskými mladíky, kteří si chtěli zahrát na automatech. Novoborský incident na severu Čech zvýšil napětí mezi většinovou společností a tamními Romy.

Soud v JAR údajně propustil Krejčíře na kauci

Soud v Jihoafrické republice dnes propustil na kauci českého podnikatele Radovana Krejčíře, kterého jihoafrická policie podezírá z účasti na ozbrojené loupeži v hlavním městě Pretorii. Uvedl to server iDNES.cz s odvoláním na zpravodaje televize Prima. Soud prý Krejčíře propustil na kauci 30.000 randů (asi 70.000 korun). S žádostí o kauci podle stejného zdroje uspěli i další dva podezřelí Veselin Laganin a Jason Dominguez. Zdroje blízké vyšetřování krátce po loupeži uváděly, že lupiči šli do obchodu vymáhat peníze, které majitel údajně Krejčířovi dlužil.

V Česku je Krejčíř stíhán v souvislosti s rozsáhlou majetkovou a násilnou trestnou činností. Českým úřadům utekl v červnu 2005 při domovní prohlídce a od 21. dubna 2007 pobývá v JAR, kam dorazil na falešný pas přes Seychely. Česko žádá o jeho vydání.

Stovka lidí v Praze demonstrovala proti odtržení Kosova od Srbska

Kosovo vždy bylo, je a bude Srbsko, protestujeme proti uloupení Kosova Srbsku, proti porušení mezinárodního práva, znělo v Praze na Václavském náměstí, kam přišla proti vyhlášení samostatnosti této jihosrbské provincie protestovat asi stovka lidí. Demonstraci svolalo občanské sdružení Přátelé Srbů na Kosovu. Poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna, který má srbské kořeny, přirovnal oddělení Kosova od Srbska k okleštění území předválečného Československa na základě mnichovské dohody Británie, Francie a Itálie s Německem.

Pojišťovny: Škody následkem mrazu se blíží stovce milionů Kč

Nynější obleva odhaluje nové škody způsobené mrazem, který sužoval Česko po téměř tři týdny. Celkem způsobila tuhá zima klientům pojišťoven tisíce škod, jejichž objem se blíží stovce milionů korun. Mráz poškodil hlavně vodovodní potrubí a topná zařízení. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími tuzemskými pojišťovnami.

Kalamitní stav na třech místech zrušen, problémy ale trvají

Na Vysočině, Svitavsku a v Bruntálu byl odvolán kalamitní stav a pro kamiony jsou opět otevřeny i moravskoslezské hraniční přechody mezi Českem a Slovenskem, používat už mohou i přechod do Polska v Harrachově. Některé silnice nižších tříd jsou neprůjezdné a v provozu nejsou čtyři železniční tratě, vyplývá z informací Národního dopravního informačního centra a webu Českých drah. V Jeseníkách a Krkonoších se zvýšilo riziko pádu lavin. Kalamitní stav kvůli přívalům sněhu trvá v Jablonci nad Nisou, vyhlásil ho Vsetín a několik obcí v okolí. Kvůli změně teplot hrozí, že až se do pondělí bude tvořit náledí.

V Česku zatím plošné povodně nezhrozí

V Česku zatím v nejbližších dnech plošné povodně v souvislosti s vyššími teplotami a táním sněhu nehrozí. A to i přesto, že sněhová nadílka v horských oblastech je letos více než štědrá. Například na Labské boudě v Krkonoších je aktuálně kolem dvou a půl metru sněhu. Pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ale varují, že se v Česku mohou místy objevit takzvané ledové povodně, které na řekách způsobují plovoucí kry. S dalším oteplením lze podle hydrologů předpokládat, že hladiny řek bude zvedat hlavně tající sníh. Poslední měření z počátku tohoto týdne ukázalo, že odhadované celkové množství sněhových zásob na území České republiky je asi 3,13 miliardy metrů krychlových, což představuje v průměru téměř 40 litrů na jeden metr čtvereční. Sněhová pokrývka se vyskytuje v Česku prakticky na celém území. Sníh chybí pouze v nejnižších partiích jižní Moravy a v oblastech moravských úvalů. Podle předpovědí by na mělo i nadále převládat oblačné počasí, s denními teplotami kolem nuly, počátkem příštího týdne pak až kolem pěti stupňů. Noční teploty klesnou v průměru k minus pěti stupňům. Na horách lze i příští týden očekávat další sněhové přeháňky.

Mladík v Beskydech uvolnil sesuv sněhu, který jej zcela zasypal

Jednadvacetiletý snowboardista v Beskydech uvolnil sesuv sněhu, jenž ho zavalil. Zpod sněhu si ale mobilem zavolal horskou službu, která ho zachránila. Další menší lavina pak ale částečně zasypala dva ze tří záchranářů, kteří vyrazili na místo. Podle záchranářů měl mladík obrovské štěstí, že přežil. Porušil všechny zásady bezpečného pohybu v horách. Trojce pracovníků HS riskovala životy kvůli mladému muži, který jel volnou přírodou na Pustevnách. Sjížděl svah kousek od sloupů lanovky. Neopatrnou jízdou způsobil sesuv sněhu o délce přibližně 100 metrů. Štěstí měl zasypaný i v tom, že se nezranil a sníh nebyl příliš hutný. Pod sněhem se mu podařilo vyhrabat jakousi kapsu. V ní mohl dýchat a především dokázal mobilním telefonem zavolat pomoc.

Na tanvaldské zubačce zase nebrzdil vlak, projel čtyři stanice

Už podruhé od začátku roku selhaly brzdy vlaku na ozubnicové železniční trati z Harrachova do Tanvaldu. Zatímco při lednovém incidentu projel vlak dvě zastávky, tentokrát to byly čtyři. Souprava téhož typu se vymkla kontrole ve čtvrtek po 17:00 a zastavil se až pod nejprudším kopcem v Desné. ČTK to řekl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Nikdo z cestujících ani personálu se nezranil. Opakování případu může znamenat omezení provozu na trati. České dráhy incident potvrdily a nasadí na trať jiné soupravy. Takzvaná "tanvaldská zubačka" je nejstrmější tratí v Česku, sklony se na ní pohybují až okolo šesti procent, což je proti ostatním českým tratím dvojnásobek. Kvůli tomu je také vybavená ozubnicí, jenže tu přestaly osobní vlaky využívat v 80. letech minulého století a jezdí po ní jako po každé jiné trati. Letos ale začaly problémy.

Pražské přívozy loni svezly o 150.000 lidí více než v roce 2010

Pražské přívozy loni využilo na 642.000 cestujících, což je asi o 150.000 více než v roce 2010. Nejvyužívanější byla stejně jako v minulých letech linka z Podbaby do Podhoří. Informoval o tom Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která v Praze a okolí plánuje veřejnou dopravu. Přívozy jsou v hlavním městě součástí MHD, platí na nich všechny jízdenky Pražské integrované dopravy pro území Prahy včetně SMS jízdenek. Nejvytíženější linka převezla loni přes 323.000 lidí, což je asi o 24.000 více než předloni. Denně tak tuto linku využilo průměrně 937 cestujících, což je podle Drápala pětkrát více než v roce 2006, kdy tato linka začala jezdit. "Proto zde byly také v loňské sezoně nasazeny dvě lodě místo jedné," uvedl Drápal. Druhým nejvyužívanějším přívozem je linka mezi Lihovarem a Veslařským ostrovem. Počet cestujících na této lince loni vzrostl téměř o 30.000 na 154.156 lidí.

Sochař Otmar Oliva: Splnilo se mi vše, co jsem chtěl dělat

Akademický sochař Otmar Oliva oslaví 19. února významné životní jubileum - šedesátiny. Jeden z nejuznávanějších českých umělců žije a tvoří ve Velehradě na Slovácku. Genius loci cyrilometodějského poutního místa dokonale souzní s křesťanským smyslem jeho rozsáhlého díla. Oliva se mimo jiné podílel na výzdobě papežské kaple Redemptoris Mater ve Vatikánu. Momentálně pracuje na kříži pro Kongregaci sester sv. Cyrila a Metoděje. Kříž bude umístěn ve velehradském klášteře sester ve vstupním foyer. "Mám práci na 12 let dopředu. Vážím si toho, že mi lidé dávají takovou důvěru," vyznal se sochař, který je kromě zmíněného kříže nyní zaměstnán prací na katedrále v Trnavě nebo vytváří insignie pro papežova sekretáře Kongregace pro východní církve Cyrila Vasiľa. Jeho dílo v podobě soch, plastik ale i kreseb je zastoupeno ve sbírkách řady galerií.

Sting v sobotu v Praze vystoupí se svým turné Back to Bass

V pražském Kongresovém centru v sobotu vystoupí britský rockový zpěvák, hudebník a jeden ze zakládajících členů legendární skupiny The Police. Gordon Matthew Thomas Sumner, kterého hudební fanoušci znají pod uměleckým jménem Sting, v Praze bude v rámci svého koncertního turné Back to Bass, které je oslavou jeho 25 let trvající sólové kariéry. Již několik týdnů beznadějně vyprodanému hledišti pro zhruba 3000 diváků Sting zahraje autorské písně z posledních pěti let, ale i své starší hity. Chybět tak jistě nebude například píseň Fields of Gold, notoricky známá balada Every Breath You Take či skladba Desert Rose, která ke konci milénia vévodila světovým i tuzemským hudebním hitparádám.

Spor v českém paralympijském hnutí je zřejmě ukončen

Vleklý spor v českém paralympijském hnutí je zřejmě po osmi letech zažehnán. Handicapovaní sportovci v tomto týdnu podepsali společnou dohodu, díky níž by se Český paralympijský výbor (ČPV) měl opět stát právoplatným členem Mezinárodního paralympijského výboru (IPC). Neměla by tak být ohrožena účast českých postižených sportovců na paralympiádě v Londýně.

Ze sportu:

Český tenista Tomáš Berdych postoupil na turnaji v Rotterdamu do semifinále. S Italem Andreasem Seppim si druhý nasazený hráč poradil po setech 6:3, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Argentinec Juan Martín del Potro. Šestadvacetiletý Berdych postoupil do semifinále na druhém turnaji za sebou, před dvěma týdny ve francouzském Montpellieru dosáhl až na titul.

Fotbalisté Plzně v úvodním utkání 2. kola Evropské ligy doma remizovali 1:1 se Schalke. Českého mistra poslal ve 22. minutě do vedení jednadvacetiletý novic v základní sestavě Vladimír Darida. Za čtvrtý celek bundesligy srovnal čtvrthodiny před koncem kanonýr Klaas Jan Huntelaar. Odveta se hraje za týden ve Veltins Areně v Gelsenkirchenu.

Dějištěm dubnového čtvrtfinále tenisového Davisova poháru Česko - Srbsko bude od 6. do 8. dubna O2 arena v Praze. Semifinálové utkání Fed Cupu mezi českými obhájkyněmi titulu a Itálií se bude hrát 21. a 22. dubna v Ostravě. Dějiště obou zápasů oznámili pořadatelé z České sportovní na dnešní tiskové konferenci v Prostějově. Utkání Davisova poháru se Srbskem, z něž může nastoupit světová jednička Novak Djokovič, se uskuteční na antukovém povrchu.

Český boxer Lukáš Konečný se utká o titul profesionálního mistra světa organizace WBO s Rusem Zaurbekem Basjangurovem 10. března v Brovarech u Kyjeva. Oznámil to organizační tým Konečného zápasu. Na termínu duelu se manažeři dohodli už před několika týdny, nicméně smlouva byla definitivně podepsána ve čtvrtek. Duel se tak uskuteční ve zhruba stotisícovém městě Brovary vzdáleném 12 kilometrů od ukrajinské metropole.

Počasí v Česku:

Bude většinou oblačno, ojediněle přeháňky, v polohách nad 600 m sněhové. Nejvyšší teploty 2 až 6 stupňů Celsia, na horách kolem 0 stupňů. Foukat bude mírný západní až severozápadní vít