Zprávy

0:00
/
0:00

Premiér Nečas chce stropy na předvolební kampaně už u krajských voleb

Premiér Petr Nečas (ODS) míní, že stropy na volební kampaně, tedy limity na finanční částku, kterou mohou strany utratit v předvolebním boji, by měly být uplatněny už u letošních podzimních krajských voleb. Novinářům řekl, že podobné omezení by mělo určitě platit v prezidentských volbách na počátku příštího roku. Na konkrétní podobě zastropování se ale zatím koaliční strany nedohodly. Strop pro výdaje je podle Nečase nutný, má-li být přímá prezidentská volba efektivní a průhledná. Představa, že o budoucím prezidentovi budou rozhodovat jen finanční prostředky, je podle Nečasova názoru v rozporu s demokracií. Premiér by si přál, aby se podařilo limity prosadit už pro podzimní volby do krajských zastupitelstev. Vicepremiérka Karolína Peake (VV) připomněla, že vláda ve velmi krátké době, možná už příští týden, dostane na stůl prováděcí zákon k přímé volbě hlavy státu z dílny ministerstva vnitra. "Pak ve vládě budeme hovořit i o těch limitech na kampaně v prezidentské volbě," upozornila. Předseda ODS se jen zdrženlivě vyjádřil k nápadu svého stranického kolegy Marka Bendy, aby část nákladů na prezidentskou kampaň stát kompenzoval podobnými příspěvky za hlas, jako to činí například u parlamentních voleb.

Klaus: Současný vývoj v EU brzdí rozvoj české ekonomiky

Evropská unie je v současnosti prostorem, který brzdí rozvoj české ekonomiky. Důvodem je především skutečnost, že 83 procent vývozu z Česka směřuje do EU. Při zahájení Česko-tureckého podnikatelského fóra v Ankaře to uvedl prezident Václav Klaus. "Proto jsme zde, proto jsme sem přijeli, máme zájem diverzifikovat náš export. A Turecko považujeme za prioritního, naprosto strategického partnera," uvedl prezident. Dodal, že Turecko by stěží v posledních letech dosahovalo vysokých temp růstu ekonomiky, kdyby většina jeho exportu mířila do EU.

V rámci podnikatelského fóra zástupci tureckých a českých podniků uzavřeli několik smluv. Česká exportní banka a společnost Ronesans Gayrimenkul Yatirim uzavřely úvěrovou smlouvu o financování výstavby obchodního centra v Petrohradu. Česká exportní banka uzavřela se stejnou společností i mandátní smlouvu o financování výstavby přístavní infrastruktury a obchodního centra v Istanbulu. Otrokovická stavební společnost PSG International uzavřela dohodu o strategické spolupráci s tureckou Ronesans Holding. Podnikatelské fórum a dvoustranná jednání podnikatelů budou pokračovat i v následujících dnech, kdy se česká delegace přesune do jihotureckých měst Adana a Mersin. Ve městě Mersin se prezident zúčastní slavnostního otevření nového honorárního konzulátu České republiky v Turecku a v Adaně vystoupí na Fakultě hospodářského vývoje a mezinárodní ekonomiky Cukurovy Univerzity.

Prezident udělil 14 milostí, většinou z humanitárních důvodů

Prezident Václav Klaus udělil 14 milostí a v jednom případě rozhodl o odkladu výkonu trestu do doby, než se vyjádří k žádosti o milost. Prezidenta k tomu většinou vedly humanitární důvody, sdělil ČTK mluvčí Hradu Radim Ochvat. Mezi omilostněnými je osm žen, které většinou pečují o malé děti, jedna je upoutaná na invalidní vozík. Klaus rozhodl i o prominutí podmíněného trestu odnětí svobody a zbytku trestu zákazu činnosti za porušování povinnosti při správě cizího majetku, podplácení a zpronevěru Anně Benešové. Přihlédl k tomu, že její těžce nemocný manžel potřebuje její pomoc, sdělil mluvčí. Milost dostali i tři cizinci, přičemž Marianu Horváthovi ze Slovenska Klaus prominul vyhoštění za podvod. Důvodem bylo to, že se skutek stal před více než 20 lety, kdy se trest vyhoštění ukládal jen na dobu neurčitou.

Premiér Nečas uvedl, že vládní boj s korupcí šetří státu desítky miliard

Protikorupční opatření, která vláda přijala, přinášejí podle "konzervativního odhadu" premiéra Petra Nečase (ODS) veřejným rozpočtům úspory desítek miliard korun. Petr Nečas to uvedl na tiskové konferenci, kde vicepremiérka Karolína Peake (VV), odpovědná za boj s korupcí, vypočítala, že z 84 bodů protikorupční strategie jich už vládou prošlo 40 a desítka opatření, včetně významné novely zákona o veřejných zakázkách, už vstoupila v život. Boj s korupcí je jedním z významných programových bodů nynější koaliční vlády, připomněl premiér. Dodal, že jeho správnou podobou je především trpělivá práce, "sypání písku do soukolí", nikoliv líbivá marketingová hesla. "S čistým svědomím říkám, že se proti minulým vládám jedná o viditelný pokrok," prohlásil Petr Nečas. Ve veřejném životě už je podle něj nyní zavedena řada opatření, o nichž lidé před dvěma či třemi lety jen snili či hovořili o jejich nutnosti.

ČSSD: Zákon o církevní restituci osvobodí církve od daně z příjmu

Návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi obsahuje novelizaci zákona o dani z příjmu, která církve osvobodí od nutnosti platit daň v případě, že státem navrácený majetek prodají. Upozornil na to na tiskové konferenci lídr opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka. Daňová úleva podle něj bude církve motivovat k prodeji vrácených nemovitostí. ČSSD se obává, že majetek církví skončí v rukou finančních skupin, které by mohly být napojeny na současné vládní strany. "Už přímo v zákoně se vychází z toho, že si církve majetek neponechají," řekl na tiskové konferenci Sobotka. "V zákoně se vytváří daňová úleva, která může církve motivovat k tomu, aby tento majetek dále prodávaly," uvedl dále šéf ČSSD. "Evidentně jsou tady někde zájmové skupiny, které jenom čekají na okamžik, až církve ten majetek získají bezplatně od státu, aby následně se snažily k tomu majetku dostat," prohlásil Sobotka. Zájmové skupiny podle něj mohou mít napojení na koaliční strany ODS, TOP 09 či Věci veřejné, "které tak odhodlaně tento obrovský převod majetku v Poslanecké sněmovně prosazují," dodal Sobotka.

SPOZ oznámila Zemanovu kandidaturu na prezidenta a petiční akci

Předseda Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ) Vratislav Mynář na úterní tiskové konferenci oznámil, že čestný předseda strany Miloš Zeman bude kandidovat na funkci prezidenta České republiky. Dodal, že strana mu opatří potřebných 50.000 podpisů oprávněných voličů. Parlament rozhodl, že příště budou volit hlavu státu přímo občané. Kandidáta bude moci navrhnout 20 poslanců, 10 senátorů nebo musí pro svou kandidaturu získat nejméně 50.000 podpisů voličů. Miloš Zeman, který je nyní na drobné operaci, svou volbu již dříve podmínil podporou voličů. V dopise, který poslal z nemocnice, napsal, že souhlasí s tím, aby SPOZ zahájila petiční akci na podporu jeho prezidentské kandidatury. "Zavazuji se, že v případě, kdy petice získá dostatečnou podporu občanů, tuto kandidaturu přijmu," citoval Vratislav Mynář z dopisu.

ČEKIA: Vlastníků firem z daňových rájů loni přibylo o 3 procenta

Zájem podnikatelů o přesun sídla do daňového ráje loni proti roku 2010, který byl nejslabší za posledních pět let, výrazně vzrostl. Počet vlastníků českých firem z destinací považovaných za daňové ráje ke konci loňska meziročně vzrostl o skoro tři procenta na 11.752. Do daňového ráje loni přesídlilo 328 tuzemských společností, tedy o 14 procent více než o rok dřív. Vyplývá to z analýzy, kterou ČTK poskytla Česká kapitálová informační agentura (ČEKIA). Z daňového ráje je nyní kontrolováno 3,28 procenta firem registrovaných v Česku, uvedla ČEKIA. "Podnikatelům se z mnoha důvodů v Česku nelíbí, a proto raději odcházejí, přitom sídlo v daňovém ráji pro podnikání v tuzemsku nepředstavuje žádnou nevýhodu. Pro naši ekonomiku, obzvlášť v období nedostatečných příjmů do státní pokladny, se jedná o negativní zprávu," podotkla analytička agentury ČEKIA Petra Štěpánová.

Ministr dopravy Dobeš: Investice do infrastruktury letos klesnou o 35 procent

Letošní investice do dopravní infrastruktury budou proti rozpočtovému výhledu z roku 2010 nižší asi o 35 procent. Podobné to bylo i v roce 2011. Na diskusním setkání ředitelů stavebních firem o aktuální situaci v odvětví to uvedl ministr dopravy Pavel Dobeš. Podle Dobeše za snížením investic stojí nižší částka ze státního rozpočtu. Navíc se letos zřejmě významně přesunou chystané finanční prostředky do roku 2013. Půjde řádově o miliardy korun. Letos v prvním pololetí se chce ministerstvo zasadit o vypsání maximálního počtu výběrových řízení na dopravní stavby, které by měly začít nejpozději v příštím roce, aby se jejich realizace stihla do roku 2015. Česko by tak na ně mohlo čerpat prostředky z evropských fondů.

Stát by měl dále dorovnávat Čechům nižší slovenské penze

Česko by mělo nadále přiznávat dorovnávací příspěvek svým občanům, kteří pobírají nižší slovenské důchody. Ústavní soud (ÚS) vyhověl stížnosti bývalého strojvůdce Karla Holubce. Dal tak jemu i dalším Čechům novou šanci na zvýšení důchodu. Česko loni kvůli názoru Soudního dvora Evropské unie definitivně přestalo přiznávat lidem nová dorovnání. Podle českého Ústavního soudu to však byla chyba. Soudní dvůr EU se prý dopustil excesu a nezohlednil specifické poměry vzniklé rozdělením Československa. Podle Soudního dvora EU byla česká praxe, kterou předtím formoval právě Ústavní soud, diskriminační. Dorovnávací příspěvek Česko podmiňovalo českým občanstvím a trvalým pobytem, což prý znevýhodnilo ostatní obyvatele EU. ÚS ale na své starší judikatuře trvá i po rozhodnutí Soudního dvora EU. Nadále by tak měli příspěvek dostávat Češi, kteří pracovali na Slovensku, případně v Čechách a na Moravě pro slovenské podniky, a splnili všechny stanovené podmínky. Je prý povinností Česka, aby pomocí dorovnávacího příspěvku dále upravilo svým občanům slovenské penze do té výše, na jakou by měli nárok v českém důchodovém systému.

Na mezinárodním bioveletrhu se představí české firmy a MZe

Na největším mezinárodním bioveletrhu BioFach v německém Norimberku se od této středy do soboty představí společným stánkem české ministerstvo zemědělství (MZe) a deset tuzemských subjektů, převážně výrobců biopotravin. Informovalo o tom ministerstvo zemědělství. Další tři české firmy se budou na výstavě prezentovat samostatně. Podle ministra zemědělství Petra Bendla je výstava vedle prezentace českých farmářů a potravinářů, kteří se věnují ekologickému zemědělství, výrobě biopotravin a biovýrobků, příležitostí pro navázání obchodních kontaktů. To, že se Česká republika BioFachu účastní již popáté, podle ministra dokládá rostoucí zájem českých zemědělců a zákazníků o ekologické zemědělství a bioprodukty. Ve společné české expozici se představí firmy Amylon, Biopark, Cannabis Pharma-derm, CLS-Caspian Logistics Services, Extrudo Bečice - Knuspi, Euroosivo, Polabské mlékárny, Solex-Agro a firma Úsovsko. Zastoupení bude ve stánku mít také Pro-bio Svaz ekologických zemědělců.

Cizinců v Česku loni opět ubylo, a to už třetí rok za sebou

Cizinců v Česku loni opět ubylo, a to už třetí rok za sebou. Meziroční pokles počtu bude ale zatím asi nejvyšší. Zatímco na konci roku 2010 žilo v zemi legálně 425.300 lidí ze zahraničí, loni v listopadu jich bylo 406.200. Vyplývá to ze statistik ministerstva vnitra. Podle Daniela Chytila z Českého statistického úřadu (ČSÚ) se mění také charakter migrace do Česka. Mnozí cizinci tu už totiž chtějí dlouhodobě zůstat. Na konci listopadu žilo v Česku 406.211 cizinců. Téměř 49 procent z nich mohlo v zemi pobývat trvale. Takové povolení mělo 197.884 lidí ze zahraničí. Třetinu cizinců představují občané států EU. Podle Chytila může být jejich skutečný počet ale vyšší. Ne všichni totiž v evidenci jsou. Jako euroobčané žádná povolení k pobytu a k práci nepotřebují a úřadům se hlásí mnozí jen tehdy, když chtějí získat nějaké potvrzení. Počet cizinců rostl v Česku do roku 2008. Krize příliv migrantů zbrzdila. Podle Chytila se mění navíc charakter migrace. Lidé ze zahraničí nepřicházejí už jen na krátkou dobu, ale snaží se tu usadit či zůstat dlouhodobě.

Celníci zadrželi přes 2500 tablet léků na výrobu pervitinu

Tři úspěšná odhalení pašeráků léků, které se často zneužívají k výrobě drog, si minulý týden připsali liberečtí celníci v česko-polském příhraničí. Ve třech vozidlech zajistili přes 2500 tablet obsahujících pseudoefedrin, tedy látku, z níž je možné vyrobit pervitin. ČTK o tom informoval mluvčí ústeckého celního ředitelství Jiří Nejedlý. Pašeráky by mohl soud poslat do vězení až na pět let. Dva muže ve věku 25 a 29 let z Děčínska zastavili celníci na Frýdlantsku ve středu v podvečer. V jejich Renaultu 19 se pod sedadlem řidiče našla igelitová taška a v ní 816 tablet léku Sudafed. "Zprvu sice oba tvrdili, že o tašce ani jejím obsahu jim není nic známo, nakonec se ale spolujezdec doznal," uvedl Nejedlý. Muž podle něj léky koupil v Polsku za 7000 korun. Další dvojici mladíků v BMW s ústeckou značkou zastavila celní hlídka v pátek kolem 15:00. Jedenadvacetiletý muž i jeho o rok starší komplic shodně tvrdili, že nic nevezou. Při kontrole se však v palubní desce, v průduších ventilace, našel igelitový sáček a v něm tablety léku Cirrus. "Jednalo se o celkem 838 kusů tablet, z nichž v každé je obsaženo 120 miligramů pseudoefedrinu," dodal mluvčí.

Průzkum: Většina studentů reformu příliš nezná, školné odmítají

Většina studentů toho o reformě vysokých škol příliš neví. Nezajímají je ani akademické senáty a studentská komora, které proti chystaným změnám bojují. Vyplynulo to z průzkumu vydavatelství Studenta Media ze začátku února. Například se školným, které je součástí reformy, sice dvě třetiny vysokoškoláků nesouhlasí, užší spolupráce škol a komerční sféry by jim ale nevadila. "Z průzkumu vyplynulo, že kromě mediálně známých témat, jako je financování studia nebo úprava pravomoci akademických senátů, se studenti základním myšlenkám reformy nebrání," uvedl organizátor průzkumu Adam Kožela. Celých 65 procent respondentů z celkových 642 studentů nesouhlasí se zpoplatněním studia. Pokud by ale školné bylo zavedeno, dvě třetiny by chtěly alespoň rozhodovat o tom, na co budou vybrané peníze v rámci školy využity.

Země Visegrádu se i letos prezentují na vzdálených trzích spolu

Země visegrádské čtyřky (V4), tedy Česko, Polsko, Maďarsko a Slovensko, se budou v oblasti cestovního ruchu prezentovat na zámořských trzích, v Rusku a Asii i letos společně. Protokol o spolupráci podepsali ředitelé národních turistických centrál a vládní představitelé jednotlivých zemí, sdělila ČTK Alice Dvořáková z agentury CzechTourism. Země jsou představovány jako součást regionu střední Evropy. V protokolu se země V4 zavázaly pokračovat ve společných marketingových aktivitách na vzdálených trzích, kde se propagují pod heslem "European Quartet - One melody (Evropský kvartet - jedna melodie)". Letos se pod touto společnou značkou bude čtveřice zemí propagovat v sedmi destinacích. Ke Spojeným státům, asijské části Ruska a středoasijským zemím, Japonsku, Brazílii, Indii a Číně nově přibyl Tchaj-wan.

Nejlepší dudáci z Evropy se chystají v létě do Strakonic

Kolem tisícovky účinkujících se letos chystá do Strakonic na 20. ročník Mezinárodního dudáckého festivalu. Bude se konat od 22. do 26. srpna. Účast potvrdili hudebníci, zpěváci a tanečníci z 12 evropských zemí. Zajímavé zážitky nabídne návštěvníkům 35 souborů, od dětských po dospělé, řekla ČTK jeho ředitelka Eva Dresslerová. Přijedou soubory z Rakouska, Skotska, Británie, Turecka, Nizozemska, Bulharska, Španělska, Maďarska, Řecka, Polska i sousedního Slovenska. Česko bude reprezentovat 24 souborů. Jen ze sousedního Chodska přijede na Prácheňsko šest souborů, předvedou speciální program, stejně jako Jihočeši. Na jubilejním ročníku nebude chybět bilanční publikace, která byla pokřtěna v českobudějovickém rozhlase, a také evropské setkání výrobců dud, výstava hudebních nástrojů a fotografií, folklorní školička pro nejmenší či staročeský jarmark. Festival oficiálně zahájí průvod účastníků městem, který sledují tisíce lidí. Bude tradiční mezinárodní dudácká kasací na hradním nádvoří i matiné zahraniční souborů. První hlavní festivalový program se uskuteční v pátek 24. srpna v areálu letního kina, po něm bude následovat noční bál. Historické dudácké skupiny pak zahrají na hradním nádvoří.

Hlavní město zboří stan pro bezdomovce

Praha ve středu kvůli oteplení zboří provizorní stany na Rohanském ostrově, které v minulých týdnech sloužily pro přenocování bezdomovců. V dalších dnech bude zrušen i stan u denního centra Naděje pod magistrálou. Informovalo o tom tiskové oddělení pražského magistrátu. Celkem město vystavělo čtyři stany, které zvýšily kapacitu ubytování pro bezdomovce zhruba o dvě stovky lůžek. "Noc z úterý na středu bude na Rohanském ostrově pro bezdomovce poslední. Postupně sbalíme všechny stany, nejdéle zůstane v provozu mobilní zařízení U Bulhara," uvedl náměstek pražského primátora Ivan Kabický (ODS).

Britská nadace pomůže s opravou Banketního sálu zámku Uherčice

Památkový ústav společně s britskými milovníky památek pracuje na projektu restaurování malbami zdobeného stropu banketního sálu zámku v Uherčicích na Znojemsku. Britská organizace The Friends of Czech Historic Buildings, Gardens and Parks chce věnovat na tento záměr 30.000 liber (téměř 900.000 korun). Zámek je sice jednou z architektonických perel Moravy, zároveň ale i její nejzchátralejší památkou v majetku státu. Odstranění havarijního stavu objektu si vyžádá podle hrubých odhadů 180 milionů korun. Na rekonstrukci ale dlouhodobě nejsou peníze. Oprava Banketního sálu může objektu významně pomoci. V vznikne tam prostor pro pořádání výstav, koncertů a společenských setkání.

Obrat aukcí výtvarného umění loni meziročně klesl o 11,4 pct

Celkový loňský obrat aukcí výtvarného umění byl 645 milionů korun, což je o 85 milionů korun méně než v roce 2010. V meziročním srovnání to představuje pokles o 11,4 procenta. Celkový obrat navíc klesl pod úroveň roku 2008. Podle šéfredaktora časopisu Art&Antique Jana Skřivánka, který se podílel na poslední ročence aukčního trhu, ale obchody s uměním pokračují a sběratelé nepřestávají nakupovat a prodávat. "Atmosféra je pozitivnější než o rok dříve. V roce 2010 bylo cítit, že trh zpomaluje a nikdo neví, co ekonomická situace přinese. Nyní jsme uprostřed krize, ale trh s uměním funguje," řekl novinářům Skřivánek. Zpomalení trhu je patrné například na počtech milionových a stotisícových položek. Za více než milion korun bylo vloni vydraženo 110 děl, o rok dříve jich bylo 126. Počet děl, která překonala hranici 100 tisíc korun, klesl ze 732 na 664. Za více než deset milionů byly loni vydraženy čtyři obrazy. Nejdražším prodaným kusem bylo Fillovo Zátiší s dýmkou z roku 1934, které se prodalo za 14,4 milionu (cena s aukční přirážkou).

V Praze bude festival proti totalitě s uměním i debatami

Praha bude již pošesté hostit kulturní mezinárodní festival proti totalitě, zlu a násilí pod názvem Mene Tekel. Týdenní program s dokumentárními filmy, debatami, výstavami a koncerty začne v pondělí. Předseda Pražského akademického klubu 48 Zdeněk Boháč při té příležitosti přestavil iniciativu "Právní narovnání zločinů komunismu", která v deklaraci žádá bývalé komunistické země a EU, aby přijaly zákony umožňující spravedlivé potrestání komunistických zločinců a zrušení všech jejich výhod. Deklaraci 2012 podepsalo podle Zdeňka Boháče 17 českých nevládních organizací za podpory Polska, Estonska, Litvy, Lotyšska, Slovenska, Rumunska, Bulharska a Maďarska. "Požadujeme zrušení legislativy, která byla přijata pro výsadní postavení komunistické strany," doplnila předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová. Konfederace podpořila iniciativu a spolupracuje s pořadatelem festivalu, občanským sdružením Umění bez bariér.

Státní opera slibuje klasického Dona Quijota v moderním pojetí

Klasický balet v tradičním zpracování, ale s mladými herci, kteří mu dají nový náboj - to by měl být nový Don Quijote v nastudování baletního souboru Státní opery Praha (SOP). Představení bude mít premiéru ve čtvrtek. Choreografie Jaroslava Slavického, Kateřiny Slavické a Hany Vláčilové vychází z klasické verze Maria Petipy a Alexandra Gorského. "Modernost inscenace je v tom, že ji dělají mladí lidé. Oni nebudou nikdy tančit staře. Svůj vliv na jeviště vždycky přenesou," řekla novinářům po generální zkoušce Vláčilová. Populární baletní titul na motivy jednoho z nejslavnějších španělských románů Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha, s hudbou vídeňského skladatele, dirigenta a houslisty Ludwiga Minkuse, byl poprvé uveden v moskevském Velkém divadle v roce 1869.

Festival otrlého diváka publikum vyděsí i znechutí

Už poosmé se v pražském kině Aero koná festival otrlého diváka. Do 19. února nabídne 17 celovečerních snímků, které se vymykají standardním estetickým normám. Není náhodou, že zahajovacím titulem je na valentýnský svátek všech zamilovaných film s názvem Zvrhlá biologie. Ani letos nebude chybět řada doprovodných programů, které zpestří projekce a diváky obohatí o nové zážitky. Těšit se mohou například na němý film s živým hudebním doprovodem či interaktivní projekci. Ústředním tématem osmého ročníku jsou aerobní filmy neboli snímky oslavující tělo v pohybu za dostatečného přísunu vzduchu. "Momentální formu návštěvníků prověří tradiční mix šťavnatých novinek, klasických hororů, filmového braku i ryze extrémních titulů, okořeněný peprnou erotikou," slibuje dramaturg Petr Šaroch.

Ze sportu:

Souboj českých tenistek v prvním kole turnaje v Dauhá vyhrála Iveta Benešová. Spoluhráčku z fedcupové reprezentace Barboru Záhlavovou-Strýcovou porazila za dvě hodiny 4:6, 6:3 a 6:1. Do druhého kola dnes postoupily také Lucie Šafářová a Petra Cetkovská.

Pětinásobné zastoupení bude mít Česká republika na krasobruslařském mistrovství světa, které se na přelomu března a dubna uskuteční v Nice. Ve Francii se vedle Michala Březiny a Tomáše Vernera představí ještě Eliška Březinová, sportovní dvojice Alexandra Herbríková, Rudy Halmaert a taneční pár Gabriela Kubová, Dmitrij Kiseljov.

Basketbalová reprezentantka Romana Hejdová z Friska Brno přišla kvůli zranění kolena o naději na případný start na olympijských hrách v Londýně. Koncem ledna utrpěla třiadvacetiletá hráčka v ligovém utkání ve Strakonicích zranění, které se po odborném vyšetření ukázalo jako vážné a na šest měsíců ji vyřadí ze hry.

Házenkářky Baníku Most se ve čtvrtfinále Vyzývacího poháru utkají s francouzským celkem HAC Le Havre. Vídeňský los rozhodl, že první zápas odehrají Severočešky 3. března doma, odveta ve Francii je na programu o týden později.

Liberecké areály na Ještědu a ve Vesci budou v příštím týdnu hostit závody Světového poháru v severské kombinaci. Na startu se poslední únorový víkend objeví sdruženářská špička včetně českých reprezentantů Miroslava Dvořáka, Pavla Churavého, Tomáše Slavíka a Aleše Vodseďálka.

Počasí v Česku na středu:

Čekáme zataženo se sněžením, odpoledne postupně od severozápadu proměnlivou oblačnost a už jen sněhové přeháňky. V polohách pod 300 metrů nad mořem mohou být ojediněle i smíšené srážky. Nejvyšší teploty -1 až +3 stupně, na horách kolem -3. V nižších polohách večer pozor na náledí.