Zprávy

Rychetský: S návrhem přímé volby nesouhlasím, je problematický

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský se staví proti přímé volbě prezidenta v podobě, v jaké ji navrhla vláda a schválil parlament. Uvedl to v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Chybou podle něj bylo, že vláda nepředložila spolu s návrhem přímé volby i její prováděcí zákon. Kvůli možným stížnostem na nominaci kandidátů hrozí i odklad volby hlavy státu, kterou by občané měli vybírat začátkem příštího roku, míní Rychetský. Předseda Ústavního soudu upozornil na to, že kvůli nesrovnalostem v podpisech lidí, kteří prezidentského kandidáta v přímé volbě nominují, může být kandidát z volby vyřazen. "Ten se pak může soudit a patrně by jeho žaloba měla odkladný účinek, než se prověří, jak to skutečně je, a to se může stát, že nebudeme mít volby prezidenta za rok, ale až poté, co případné soudní procesy skončí," řekl. Rychetský zároveň zopakoval, že sám o funkci prezidenta usilovat nebude.

Expremiér a uchazeč o prezidentský úřad Jan Fischer souhlasí s tím, že prováděcí zákon měl provázet samotný návrh na zavedení přímé volby. Jeho zpoždění by podle něj ale nemělo vést k tak katastrofickým scénářům, jak naznačil Rychetský. Fischer se chystá do přímé volby prezidenta vstoupit. V České televizi uvedl, že o této věci bude jednat se svým nynějším zaměstnavatelem Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj. Na funkci viceprezidenta této instituce by prý zřejmě rezignoval před podáním oficiální kandidatury.

Insider: Nečas se sešel s Babišem, údajně kvůli Randákovi

Premiér Petr Nečas (ODS) se po Novém roce setkal s miliardářem a zakladatelem politického projektu Ano 2011 Andrejem Babišem. Informuje o tom pondělní vydání internetového deníku Insider. Tématem schůzky byla podle deníku Babišova spolupráce s někdejším šéfem rozvědky Karlem Randákem. Mluvčí vlády Jan Osúch ale takové spekulace odmítl. Premiér se podle něj s Babišem setkal, hovořili ale o ekonomice, nikoliv o Randákovi. Také Babiš popřel, že by s premiérem mluvil o někdejším šéfovi rozvědky. Premiér se podle informací Insideru s Babišem sešel proto, že podnikatel se s Randákem roky stýkal a spolupracovali spolu. Nečas se údajně chtěl ujistit, že se miliardář nepodílel na úniku informací o výplatních lístcích ředitelky premiérova kabinetu Jany Nagyové. "Ta schůzka byla. Vyplynulo z ní, že jsem persona non grata a naše spolupráce (s Babišem), byť nikdy neprobíhala na finanční bázi, by mohla ohrozit jeho podnikatelské aktivity. Vzal jsem to tak, že zkrátka nechce mít problémy. Je to jeho rozhodnutí, já to respektuji," komentoval v deníku Insider schůzku Randák.

Kuba: V úvahu připadá i stavba nového jaderného bloku v Dukovanech

Ministerstvo průmyslu a obchodu kromě plánované výstavby dvou nových jaderných bloků v Temelíně zvažuje ještě jeden další v Jaderné elektrárně Dukovany. Podíl jádra na výrobě elektřiny by díky tomu za 20 až 25 let vzrostl z nynějších 30 procent na více než polovinu. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS). Rozvoj jaderné energetiky bude součástí nové energetické koncepce ČR, kterou MPO hodlá dokončit v červnu. "Tímto bychom se (výstavbou tří nových bloků) posunuli nad 50 procent výroby elektrické energie z jaderných zdrojů," uvedl Kuba. Původně zvažovaný osmdesátiprocentní podíl jaderných zdrojů Kuba považuje za příliš ambiciózní plán. Stavbu nových dvou temelínských bloků by ČEZ podle Kuby měl financovat z vlastních zdrojů. Kuba připustil možnost, že by mnohamiliardová investice mohla být provedena i na úkor dividend, které ČEZ vyplácí akcionářům včetně státu. "Bude to strategické rozhodnutí pro vládu," podotkl Kuba, podle které by stát společnosti ČEZ kvůli této investici zatím neměl dávat garance minimální výkupní ceny elektřiny či bankovní záruky.

Kuba: Německo by kvůli přetokům proudu mohlo Česku platit

Německo by kvůli přetokům elektrického proudu, kterými zatěžuje tuzemskou přenosovou soustavu, mohlo v budoucnu platit za přenos elektrické energie přes české území. Peníze by byly použity na posílení přenosové sítě v Česku. Řekl to ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS). Možnost zavést poplatky za přeshraniční přenos elektrického proudu tento týden v Berlíně zmínil premiér Petr Nečas (ODS). Česká přenosová soustava je přetoky z Německa zatížena především při vysokém výkonu větrných elektráren na severu Německa. "Pokud by situace vedla k tomu, že (německá) infrastruktura natolik zaostává, že bude ohrožovat energetiku a přenos přes ČR, tak opravdu musíme hájit zájmy ČR a musíme se velmi reálně bavit o tom, že potom je třeba, aby Německo zaplatilo nějakou částku za přenos a my ji mohli investovat do přenosové soustavy, protože je to opravdu něco, co dlouhodobě naši přenosovou soustavu zatěžuje," uvedl Kuba. Ministr upozornil, že zatímco předloni Německo muselo větrné elektrárny odpojit od sítě ve 200 případech, tak loni už tisíckrát. Poukázal na to, že tento druh výroby elektrické energie je velmi nevyzpytatelný.

MZe přestane vyplácet dotace za předání farem mladším zemědělcům

Ministerstvo zemědělství (MZe) ke konci března ukončí příjem žádostí o dotace za předčasné ukončení zemědělské činnosti, sdělil ČTK mluvčí MZe Jan Žáček. Rozpočet určený pro toto opatření na roky 2007 až 2013 byl totiž vyčerpán. Platba, která může být příjemci vyplácena až po dobu 15 let, má motivovat farmáře nad 55 let, aby převedli hospodářství na mladší následovníky. Stárnutí pracovníků v zemědělství je nejen v Česku dlouhodobým problémem. Opatření má zlepšit věkovou strukturu v českém zemědělství, a tím zvýšit výkonnost zemědělských podniků a podpořit intenzivnější zavádění inovací. Finanční podpora má starému zemědělci, který se rozhodne předčasně odejít na odpočinek a převést farmu na mladšího hospodáře, částečně nahradit příjmy, o které tímto krokem přijde. Dotace může být farmáři vyplácena od 55 do 69 let věku. Je snižována o částku starobního důchodu, kterou příjemce začne pobírat. Maximálně může být jednomu farmáři vyplaceno 216.000 korun ročně.

V Česku nakupuje na webu 30 procent lidí, méně než je průměr EU

V Česku nakupuje na internetu už zhruba 30 procent lidí, stále je to ale výrazně méně než průměr Evropské unie, který činí 43 procent. Nejvíce je internetové nakupování rozšířeno ve Velké Británii, kde e-shopy využívá 71 procent obyvatel. Naopak nejmenší oblibě se těší nákupy na internetu v Rumunsku; v tamních internetových obchodech si pořizuje zboží jen šest procent Rumunů. Vyplývá to ze statistik Eurostatu, které v posledním čísle časopisu Statistiky & my zveřejnil Český statistický úřad. "Česko v nakupování přes internet zaostává za průměrem evropské sedmadvacítky. Přestože u nás došlo za posledních pět let k nárůstu o téměř 150 procent, jsme až na 16. místě. První místa na žebříčku tradičně obsadily Velká Británie, Švédsko, Dánsko, Nizozemsko a Lucembursko. V těchto zemích nakupuje přes internet sedm z deseti osob starších 16 let," komentovala výsledky Romana Malečková z ČSÚ. Ve druhém čtvrtletí loňského roku uvedlo 2,5 milionu Čechů, že nakoupilo v uplynulých 12 měsících přes internet. Za posledních pět let se tak počet nakupujících Čechů přes internet zvýšil téměř o 1,5 milionu. Zhruba 40 procent z nich si na internetu objednalo vstupenky na kulturní či sportovní akce. Češi v internetových obchodech často kupují také oblečení a obuv, kosmetiku, zdravotnické prostředky a sportovní potřeby.

Zamilovaní Češi jsou stále lákavějším soustem pro obchodníky

Zamilovaní Češi jsou v době kolem svátku svatého Valentýna stále lákavějším soustem pro obchodníky, kteří každoročně rozšiřují nabídku červenými pentlemi opatřeného zboží i služeb šitých zamilovaným na míru. I když popularita svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, v Česku v posledních letech výrazně roste, tržby obchodníků v těchto dnech ani zdaleka nedosahují takových výšek jako před vánočními či velikonočními svátky. "Obliba svátku všech zamilovaných v Česku v posledních letech stoupá, zejména u mladší generace. Mezi nejprodávanější zboží na Valentýna patří květiny, sladkosti, plyšové výrobky, spodní prádlo a alkohol. Prodej alkoholu, květin a pánského i dámského spodního prádla roste o 50 procent," řekla ČTK mluvčí společnosti Tesco Stores ČR Eva Karasová.

Ankety ve vojenských újezdech budou až na dvě výjimky platné

Lidé žijící ve vojenských újezdech Libavá, Hradiště a Boletice v pátek a v sobotu hlasovali o dalším osudu svých obcí. Ankety o tom, zda se po plánovaném zmenšení vojenských prostorů jejich obce mají osamostatnit nebo se připojit k některé z již existujících v okolí, se většinou zúčastnila více než polovina obyvatel. Ministerstvo obrany výsledky anket v jednotlivých osadách uzná za platné, pokud byla účast alespoň 35 procent. To nesplnily pouze pouze dva okrsky z vojenského újezdu Libavá. Výsledky anket budou zveřejněny v pondělí. V Libavé se hlasovalo v pěti okrscích, ve třech z nich registrovali zhruba poloviční až šedesátiprocentní účast. Překvapení ale zaznamenali organizátoři na dvou zbylých místech. V Kozlově přišlo jen 15 procent a ve Slavkově dokonce jen tři procenta tamních obyvatel. "V případě Kozlova a Slavkova budeme s ministerstvem vnitra jednat s okolními obcemi, která by byla ochotna tato sídla převzít včetně jejich katastrálních území," řekl ČTK předseda komise pro optimalizaci vojenských újezdů ministerstva obrany Vladimír Kazatel. U zbývajících tří sídel předpokládá, že se tamní lidé vysloví pro samostatné obce.

iDnes: Místopředseda fotbalové Sparty Přibyl měl srdeční vadu

Místopředseda představenstva fotbalové Sparty Praha Lukáš Přibyl zemřel pravděpodobně na srdeční selhání, které bylo způsobeno skrytou vadou srdce. Uvedl to server iDnes.cz, který se odvolal na zdroj blízký rodině. Přibyl náhle zemřel ve čtvrtek odpoledne ve věku 33 let. Zaměstnanci pražského klubu ho našli mrtvého v jedné z kanceláří v sídle Sparty na Letné. Nařízená soudní pitva vyloučila cizí zavinění. Podle iDnes.cz bylo rovněž vyloučeno, že k úmrtí mohl vést úraz hlavy, který si Přibyl o několik dnů dříve způsobil na horách. Sparta v pondělí na Letné odehraje generálku s Banskou Bystricí a v sobotu i první jarní ligový duel se Slováckem. Součástí zápasů bude uctění Přibylovy památky.

Teplotní rekordy padly na 75 stanicích, Kvilda-Perla minus 36,5

V noci na neděli padly teplotní rekordy na 75 stanicích, nejchladněji bylo na šumavské stanici Kvilda-Perla. Původně meteorologové ohlasili minimum 35,8 pod nulou, pak ale mráz klesl až na minus 36,5 stupně. Modrava-Rokytská slať hlásila minus 35,5 stupně, Kořenov-Jizerka pak 33,8 stupně pod nulou. ČTK to sdělil meteorolog Jan Havelka z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) s tím, že původně očekávaný absolutní teplotní rekord v noci na neděli překonán nebyl. Například na Kvildě-Perle tak byl překonán teplotní rekord minus 30 stupňů z roku 2003. Také Rokytská slať a Kořenov zažily rekordně chladnou noc, stanice ale měří teprve od roku 2009, respektive 2010. Velmi chladno ale bylo i v nižších polohách, například Nedrahovice-Rudolec na Příbramsku hlásí minus 27,8 stupně. "Nejchladněji bylo na Perle, minus 36,6 jsme zaznamenali kolem 7:00. Potom už začala teplota mírně stoupat," řekl ČTK František Vavruška z Českého hydrmoeteorologického ústavu v Českých Budějovicích. Dodal, že podobně chladná noc už pravděpodobně do konci zimy nenastane.

V noclehárnách a stanech v Praze strávilo mrazivou noc 639 lidí

Jednu z nejmrazivějších letošních nocí v Praze ze soboty na neděli strávilo v nouzových přístřešcích 639 bezdomovců, řekl ČTK ředitel Centra sociálních služeb Praha (CSSP) Tomáš Ján. Lidé využili noclehárny a vyhřívané stany. Během arktické noci, která byla podle předpovědí možná poslední, bylo v hlavním městě nad ránem minus 16,9 stupně. Podle Jána lůžka stačila, neobsazeno zůstalo necelých čtyřicet míst. CSSP koordinuje všechny kapacity zřizované hlavním městem a neziskovými organizacemi. "Zájem o přenocování je každý den. Vše je funguje bez problémů," uvedl Ján. Lidé bez přístřeší využívali například tři vyhřívané stany na Rohanském ostrově, loď Hermes, stan nedaleko střediska Naděje v Bolzanově ulici a další ubytovny nevládních organizací, jako je třeba Armáda spásy či Azylový dům sv. Terezie, který provozuje Arcidiecézní charita Praha. "Ve stanech na Rohanském ostrově končí provoz v 07:00, pak mohou bezdomovci přejít do denních center," přiblížil Ján. Ve dne jsou jim k dispozici místa na Hermesu nebo v Naději. Provoz nočních stanů končí relativně brzy ráno i proto, že jejich obsluha zde má dvanáctihodinovou směnu a dle zákoníku práce musí mít povinnou přestávku, doplnil.

Lyžaři se o víkendu báli mrazů, podmínky na horách ale byly dobré

Přestože na horách panovaly o víkendu ideální lyžařské podmínky, některé skiareály se potýkaly s nižší návštěvností. Lidé se zalekli třeskutých mrazů, které předpovídali meteorologové. Zejména v neděli však mráz na většině míst ustoupil a lyžaře vylákalo do hor slunečné počasí. Vlekaři doufají, že se v týdnu oteplí a příští víkend dorazí lidé ve větším počtu, zjistila ČTK. Mrazy odradily část lyžařů například v Pardubickém a Královéhradeckém kraji. V Říčkách v Orlických horách byla návštěvnost zhruba o polovinu nižší než během běžného víkendu. Přes ideální podmínky nebyly zaplněné ani areály Černá hora v Janských Lázních nebo Červená Voda na Orlickoústecku. Nízké teploty se značně podepsaly na návštěvnosti horských středisek v Beskydech. Zájem lyžařů byl podle provozovatelů vleků spíše průměrný až nízký. Kvůli avizovaným mrazům se vleky vůbec nerozjely na Lysé hoře. Naopak areály v Libereckém kraji zaznamenaly velmi dobrou návštěvnost, na svahy Jizerských hor a Krkonoš dorazilo několik tisíc lidí. Jako úspěšný označil uplynulý víkend ředitel Spartaku Rokytnice Petr Ceé. V sobotu přijelo lyžovat asi 4000 lidí, v neděli ještě o něco více. Do Harrachova přijely dva až tři tisíce lyžařů, na Ještěd zhruba 2000.

Národní divadlo moravskoslezské uvede operetu Polská krev

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéru operety Polská krev. Dílo Oskara Nedbala se do Ostravy vrací po 15 letech a půjde o v pořadí už desáté nastudování této operety. Premiéra je naplánovaná na 16. února v Divadle Jiřího Myrona. ČTK to řekla mluvčí divadla Kateřina Ondřejková. Slavné operety se režijně ujala šéfka souboru opereta a muzikál Gabriela Petráková. "Opereta má v Ostravě devadesátiletou tradici a patří sem. Já osobně mám Polskou krev velmi ráda. Přijde mi, že je to po všech stránkách v tom daném žánru dokonalé dílo. Sama jsem zvědavá, jak jsme si s ním poradili v 21. století," řekla Petráková. Námět operety vychází z Puškinovy povídky Slečna selka. Nedbal na něj přišel náhodou, když jej na text upozornila jeho žena Marie. Ta si povídku četla během cesty do Ruska. Premiéru Polská krev měla v říjnu 1913. Tehdy se za dirigentský pult postavil sám Oskar Nedbal. V Ostravě Polská krev poprvé zazněla 19. září 1924 v hudebním nastudování Bohdana Halíka a režii Jaroslava Skály. "Od té doby zde byla nastudována v devíti nových inscenacích a patřila k nejúspěšnějším titulům operetního žánru," doplnila Ondřejková.

Výstava v Městském divadle Brno připomíná scénografa Zezulu

Dílo významného scénografa Milana Zezuly připomíná od soboty výstava v budově činoherní scény Městského divadla Brno. Právě s tímto brněnským souborem spojil Zezula většinu své umělecké dráhy. Vytvořil scénické a kostýmní návrhy pro 270 zdejších inscenací. Letos v červenci uplyne od Zezulovy smrti 20 let, sdělila ČTK mluvčí Městského divadla Brno Lenka Pazourková. Výstavu tvoří fotky, scénografické návrhy, ale také Zezulovy plakáty k inscenacím. Podtitul výstavy označuje Zezulu jako "scénografický fenomén města Brna". Divadelní galerie, v níž se výstava koná, už dlouho nese právě Zezulovo jméno. Zezula je s dnešním Městským divadlem spjat od jeho úplných počátků. Je podepsán už pod výpravou první inscenace, jíž se v roce 1945 stala Nezvalova Manon Lescaut. Častým výtvarníkem souboru byl až do roku 1980, příležitostně se vracel i později. Celkem má na kontě 600 inscenací v mnoha divadlech v Česku i zahraničí, například v Gdaňsku, Budyšíně a Cvikově.

V pražské se narodilo tento týden už druhé žirafí mládě

Stádo žiraf Rotschildových v pražské zoo zaznamenalo tento týden hned dva přírůstky. Po samici Noře, která úspěšně porodila samičku Apolenu ve čtvrtek, přivedla v sobotu večer na svět další mládě samice Eliška. Novorozencem je sameček, jehož jméno bude teprve vybráno. ČTK o tom informoval mluvčí Zoo Praha Martin Smrček. Porod, který celý den signalizovaly změny v chování samice Elišky, trval asi dvě hodiny a proběhl hladce. Sameček se za necelou hodinu po něm postavil na nohy. Samice také mládě pečlivě očistila, a to se brzy poprvé napilo matčina mléka. Na internetu i na facebookovém profilu Zoo Praha bude zveřejněn videozáznam porodu. "Třebaže v Zoo Praha vybírají jména žirafích mláďat chovatelé, v tomto případě se na volbě jména žirafího samečka bude moci podílet i veřejnost. Hlasováním na serveru tn.cz se bude rozhodovat mezi třemi návrhy: Mojmír, Vincek a Arpád," řekl ředitel zoo Miroslav Bobek.

Ze sportu:

Čeští tenisté vedou v utkání prvního kola Světové skupiny Davisova poháru nad Itálií 4:0. Čtvrtý bod v neděli v ostravské hale přidal za již rozhodnutého stavu Lukáš Rosol, který porazil Andrease Seppiho ve třech setech 4:6, 6:3 a 6:4. V závěrečném duelu nastoupí deblový specialista František Čermák a Simone Bolelli. Čeští tenisté se ve čtvrtfinále utkají se Srbskem. Čtvrtfinále je na programu v České republice 6. až 8. dubna.

Čeští hokejisté porazili ve svém posledním zápase na Švédských hrách Rusko jednoznačně 4:0 a částečně tak odčinili sobotní debakl s Finskem. Svěřenci trenéra Aloise Hadamczika vstřelili na třetím turnaji seriálu Euro Hockey Tour tři branky v přesilových hrách, gólman Jakub Kovář udržel čisté konto.

Roman Šebrle obhájil titul mistra republiky v sedmiboji. V pražské atletické hale ve Stromovce zvítězil výkonem 6105 bodů, zařadil se na třetí místo letošních světových tabulek a přiblížil si start na březnovém mistrovství světa v Istanbulu.

Norská mužská štafeta vyhrála závod Světového poháru na 4x10 km v Novém Městě na Moravě. Čeští lyžaři bez zraněného Lukáše Bauera dojeli desátí se ztrátou minuty a 29 vteřin na vítěze.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková vyhrála v Hamaru v Norsku závod na 3000 metrů a upevnila si vedení ve Světovém poháru na dlouhých tratích. Druhou Stephanii Beckertovou z Německa porazila o půl sekundy. Sáblíková, které byla v sobotní patnáctistovce sedmá, se představila v poslední rozjížďce společně s Nizozemkou Ireen Wüstovou. Její velká sokyně v závodě dlouho vedla, při nájezdu do posledního kola se ale do čela dostala česká reprezentantka a nakonec se mohla radovat z dalšího vítězství v seriálu.

Rychlobruslařka na krátké dráze Kateřina Novotná obsadila na Světovém poháru v Dordrechtu čtvrté místo na 1000 m a vyrovnala svůj nejlepší výsledek v sezoně. Česká reprezentantka navázala na sobotní vystoupení z patnáctistovky, kde v Nizozemsku dojela šestá.

Šárka Záhrobská skončila ve slalomu Světového poháru v Andoře šestnáctá. Zvítězila Rakušanka Marlies Schildová, na niž česká lyžařka ztratila 3,09 sekundy. V této sezoně SP bodovala bývalá mistryně světa Záhrobská počtvrté, lepší než byla pouze v listopadu v Aspenu třináctá.

Český skokan na lyžích Roman Koudelka obsadil druhé místo v závodu Světového poháru ve Willingenu a zaznamenal nejlepší výsledek v kariéře. Dvaadvacetiletý reprezentant, jenž se dostal na stupně vítězů poprvé v sezoně a podruhé v kariéře, nestačil v Německu pouze na Nora Anderse Bardala.

Nejlepším z českých biatlonistů ve sprintu Světového poháru v Kontiolahti byl Ondřej Moravec na 27. místě. Bodoval také Michal Šlesingr na 34. příčce. Vyhrál Francouz Martin Fourcade a posunul se do čela průběžného pořadí seriálu.

Lyžařka v boulích Nikola Sudová skončila devátá na závodu v Číně a ve Světovém poháru stále drží čtvrté místo. Už popatnácté za sebou vyhrála Američanka Hannah Kearneyová a je novou rekordmankou vítězných sérií ve všech lyžařských disciplínách Světového poháru.

Martin Koukal obsadil třetí místo v závodu La Transjurassienne na 76 kilometrů volnou technikou, který byl součástí FIS Marathon Cupu v dálkovém lyžování. Průběžné pořadí seriálu dál vede Stanislav Řezáč, vítěz Jizerské padesátky a König Ludwig Laufu, jenž ve Francii nestartoval.

Volejbalisté Ostravy vyhráli pětisetové drama nad Českými Budějovicemi a po loňské finálové porážce získali opět Český pohár. Rozhodující set získali svěřenci Zdeňka Šmejkala 16:14, poslední bod i trofej jim v mladoboleslavské hale zařídil esem Richard Mauler.

Počasí v Česku na pondělí:

Bude oblačno až zataženo, občas slabé sněžení. Na jihovýchodě zpočátku i polojasno. Nejvyšší teploty -6 až -2 stupně, na horách kolem -10ti. Povane slabý západní až severozápadní vítr.