Zprávy

Po Česku proti ACTA protestovalo necelých 3000 lidí

V několika českých městech v sobotu demonstrovali odpůrci mezinárodní dohody proti padělatelství (ACTA). Dohromady se jich sešlo necelých 3000, nejvíce v Praze, kde se protestu zúčastnilo asi 2000 lidí. V menších městech se akcí, které se stejně jako v Praze obešly bez konfliktů, zúčastnilo většinou jen několik desítek hlavně mladých lidí. V Praze začínala protestní akce na Staroměstském náměstí, kam dorazilo asi 1000 lidí. Během pochodu Pařížskou ulicí přes náměstí Curieových, Čechův most a nábřeží Edvarda Beneše před sídlo vlády narostl počet o další tisícovku. Protestující zakončili svou demonstraci asi po dvou hodinách na náměstí Jana Palacha, kde zazněly krátké projevy. V Brně nesouhlas s ACTA vyjádřilo svou účastí zhruba 300 lidí. Skandovali hesla jako "Internet nedáme" a "Stop ACTA". Na liberecké náměstí Dr. Edvarda Beneše dorazilo asi pět desítek protestujících, v mrazivém počasí vydrželi v centru města asi hodinu. V Olomouci se na Horním náměstí shromáždila zhruba stovka odpůrců smlouvy ACTA. "Kopie není padělek. To, že umíme z internetu pořizovat kopie, nemůže nikomu vadit. Je to stejné, jako kdyby si lampáři stěžovali na slunce, že svítí a snižuje jim tak zisky," uvedl jeden z mluvčích na demonstraci.

Ministr Kuba: EU nesmí určovat český energetický mix

Vládní představitelé Česka a dalších 15 zemí Evropské unie, které se rozhodly pro pokračování v jaderné energetice, v Paříži na své první schůzce definovali základy evropské energetické politiky. Účastníci, včetně 12 ministrů, se shodli, že energetická politika v EU se musí budovat na čtyřech pilířích, kterými jsou bezpečnost dodávek energií, kupní síla spotřebitelů, průmyslová konkurenceschopnost a boj proti oteplování klimatu, upřesnil francouzský ministr průmyslu Eric Besson po zasedání. Český ministr průmyslu Martin Kuba podle AFP zdůraznil, že evropské země musejí své úsilí vzájemně koordinovat, aby byly s to řešit problémy s energetickými sítěmi. Tyto sítě podle něj v současnosti nejsou s to vydržet období spotřebních špiček. Další podpora obnovitelných zdrojů energie proto musí s sebou nést výstavbu energetické infrastruktury, aby se problémy v přenosu energie neprohlubovaly. Podle své mluvčí Veroniky Forejtové Kuba v Paříži upozornil i na to, že pro Česko je nemyslitelné, aby Evropská komise jednotlivým státům určovala, jaký mají mít energetický mix. "Uspořádání energetického mixu musí zůstat v kompetenci každého jednotlivého státu. Myšlenka centrálního určení mixu z úrovně Evropské komise je pro nás nepřijatelná," řekl.

MŠMT by mělo při testování žáků postupovat opatrně, radí OECD

Pokud ministerstvo školství přistoupí k plošnému testování žáků 5. a 9. tříd, mělo by postupovat opatrně a neustále kontrolovat, zda školy na úkor testovaných předmětů nezanedbávají ostatní výuku. Ministerstvu to doporučila mezinárodní Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která české základní školy zkoumala. Testy by podle OECD neměly sloužit k vyčleňování žáků. Informují o tom sobotní Lidové noviny. Ministerstvo se ke zprávě OECD vyjádří v pondělí. Plošné testování má být spuštěno v roce 2014, děti budou prověřovány ze znalostí češtiny, matematiky a cizích jazyků. Ministerstvo školství tím chce zastavit propad znalostí českých žáků. Projekt za 300 milionů korun má však řadu kritiků, vyčítají mu, že je předražený, že nerespektuje odlišné podmínky škol a složení žáků a že hrozí redukce učiva jen na testy. OECD se s některými výhradami kritiků ztotožňuje. Podle národní manažerky projektu OECD Jany Strakové hrozí, že se školy soustředí výhradně na to, co bude obsahem testů, a ostatní předměty budou zanedbávat. Také podle zkušeností ze zahraničí se žáci zlepšovali pouze v tom, co bylo předmětem testů, nikoliv v celkových znalostech. Proto OECD doporučuje spíše testy na vzorku žáků.

K soudu se na podzim vrátí kauza Koženého a Vostrého

K soudu se letos na podzim po více než dvouleté přestávce vrátí kauza bývalého prezidenta harvardských fondů Viktora Koženého a jeho kolegy Borise Vostrého, viněných z miliardových podvodů. Odvolací pražský vrchní soud přezkoumá prvoinstanční rozhodnutí z července 2010, podle kterého mají jít oba muži na deset let do vězení. Kožený i Vostrý jsou stíháni jako uprchlí, jejich advokáti vinu svých klientů odmítají. "Jednání je naplánováno od 15. do 18. října," řekl ČTK mluvčí vrchního soudu Jan Fořt. Nyní je podle něj na úřední desce soudu vyvěšeno předvolání. Muži údajně způsobili Harvardskému průmyslovému holdingu (HPH) šestnáctimiliardovou škodu, kterou mají podle prvoinstančního soudu nahradit. Jejich obžaloba se týká celkem 110 obchodů s cennými papíry. Kožený s Vostrým podle ní v letech 1995 a 1996 převáděli majetek z Harvardských investičních fondů a Sklo Unionu Teplice a poškodili Harvardský průmyslový holding, který následně skončil v likvidaci. Akcionáři věřili, že se investováním do těchto atraktivních a prosperujících firem zhodnotí jejich finanční prostředky. Fondy však začaly z Koženého iniciativy převádět akcie na kyperské společnosti, ve kterých byl muž mnohdy angažován.

VV: V kauze MUS podle všeho pochybila klíčová ministerstva

V kauze Mostecké uhelné společnosti podle podezření Věcí veřejných významně pochybili ministři zahraničí, spravedlnosti a financí. Na tiskové konferenci to prohlásil předseda VV Radek John. Česko těmito průtahy přišlo podle VV o čas na přípravu trestního řízení. Vrchní státní zastupitelství v Praze zřejmě nese podle Radka Johna na průtazích v kauze MUS nejmenší vinu a má se podle názorů VV stát jen obětním beránkem. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) již dříve v souvislosti s MUS podal na čtyři státní zástupce kárné žaloby. Domnívá se, že průtahy byly účelové. "My máme podezření na základě šetření, že ministři zahraničních věcí a spravedlnosti v polovině roku 2010 významně pochybili, když neinformovali věcně příslušné ministerstvo financí, že nás Švýcaři vyzývají k uplatnění požadavku na náhradu škody. Namísto toho obě ministerstva chybně postoupila věc nepříslušnému státnímu orgánu, čímž způsobila téměř půlroční prodlení v komunikaci se švýcarskou stranou," řekl Radek John.

ČR uspěla v arbitráži o pět miliard Kč s Konsortium Oeconomicus

Česká republika vyhrála arbitráž o pět miliard korun, které požadoval švýcarský investor Konsortium Oeconomicus. ČTK o tom informovalo ministerstvo financí. Podle úřadu jde v krátké době o druhou arbitráž, kdy Česká republika uspěla. Naposledy to byl spor George Nepolsky proti České republice. "Arbitrážní tribunál vyhověl našemu návrhu, ukončil celé řízení, a tím se nám podařilo odvrátit hrozbu pro peníze daňových poplatníků ve výši téměř pět miliard korun. Tribunál nám navíc přiznal plnou náhradu nákladů řízení," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. Jádrem sporu bylo podle mluvčího ministerstva Ondřeje Jakoba vystavení pětimiliardové garance ze strany ministerstva životního prostředí, respektive Státního fondu životního prostředí, na výstavbu spalovny odpadů v Mladé Boleslavi. Po definitivním zmaření projektu kvůli bankrotu společnosti její majitelé vůči Česku uplatňovali proplacení garancí. "Je to další případ, kdy zahraniční investor ze svého obchodního neúspěchu viní Českou republiku a kdy se ministerstvu financí podařilo v arbitráži vyhrát," uvedl mluvčí Ondřej Jakob.

Malé mzdy pečovatelů se podle odborů odrážejí v kvalitě péče

Nízké příjmy v sociálních službách začínají podle zdravotnických odborů ovlivňovat nepříznivě kvalitu péče o seniory, postižené či bezmocné lidi v Česku. Mnozí kvalifikovaní pracovníci kvůli malému výdělku obor opouštějí a ani noví v něm nechtějí zůstávat. ČTK to řekla šéfka odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. Odbory chtějí letos znovu usilovat o zvýšení mezd lidem v sociálních službách, v posledních letech neuspěly. Ministr práce i premiér už několikrát uznali, že příjmy v oboru jsou velmi nízké. Nezastírali ale, že pokud se přidá sociálním službám, bude se muset v rozpočtu jinde ubrat. Podle odborů by se peníze daly najít ale i díky lepší kontrole, stanovení pravidel pro dotace a financování služeb či sledování efektivity poskytovatelů péče. Resort práce nyní situaci vyhodnocuje. Zjišťuje, jaký mají lidé v sociálních službách pevný příjem a kolik dostávají na případných osobních odměnách. Podle Žitníkové ministerstvo slíbilo, že zvýšení tarifů zváží, pokud mimo ně lidé téměř žádné další ohodnocení nemají. Termín dalšího jednání zatím nepadl.

Smogová situace se v Moravskoslezském kraji opět zhoršila

Obyvatelům Moravskoslezského kraje se dál špatně dýchá. Smogová situace se dokonce na řadě míst oproti pátku, kdy nastalo mírné zlepšení, opět zhoršila. Naměřené hodnoty až čtyřnásobně překračují povolený limit 50 mikrogramů na metr krychlový. Nejvíce polétavého prachu v ovzduší je v Orlové na Karvinsku. Tam stanice naměřila 236 mikrogramů na metr krychlový. Čtyřnásobně je povolený limit překročen i v Ostravě-Radvanicích, ve Věřňovicích a Bohumíně. Naopak nejlépe se dýchá lidem žijícím v Opavě a okolí. Tam je ve vzduchu podle měření 84 mikrogramů prachu na metr krychlový. Na dalších deseti devíti z 15 stanic v regionu se hodnoty pohybují nad 150 mikrogramy. Kvůli smogu meteorologové ve čtvrtek obnovili signál regulace pro Třinecko. Signál regulace, který se vyhlašuje, když průměrné denní hodnoty škodlivin v ovzduší překročí hodnotu 150 mikrogramů na metr krychlový, stále platí také pro Ostravsko a Karvinsko. Tamní firmy musejí dodržovat ekologická opatření. Signál regulace na Třinecku platil do pondělí, pak se situace zlepšila a meteorologové jej odvolali a ve čtvrtek znovu obnovili. Na Ostravsku a Karvinsku platí signál regulace nepřetržitě už od 28. ledna.

Ankety ve vojenských újezdech budou až na dvě výjimky platné

Lidé žijící ve vojenských újezdech Libavá, Hradiště a Boletice v pátek a v sobotu hlasovali o dalším osudu svých obcí. Ankety o tom, zda se po plánovaném zmenšení vojenských prostorů jejich obce mají osamostatnit nebo se připojit k některé z již existujících v okolí, se většinou zúčastnila více než polovina obyvatel. Ministerstvo obrany výsledky anket v jednotlivých osadách uzná za platné, pokud byla účast alespoň 35 procent. To nesplnily pouze pouze dva okrsky z vojenského újezdu Libavá. Výsledky anket budou zveřejněny v pondělí. V Libavé se hlasovalo v pěti okrscích, ve třech z nich registrovali zhruba poloviční až šedesátiprocentní účast. Překvapení ale zaznamenali organizátoři na dvou zbylých místech. V Kozlově přišlo jen 15 procent a ve Slavkově dokonce jen tři procenta tamních obyvatel. "V případě Kozlova a Slavkova budeme s ministerstvem vnitra jednat s okolními obcemi, která by byla ochotna tato sídla převzít včetně jejich katastrálních území," řekl ČTK předseda komise pro optimalizaci vojenských újezdů ministerstva obrany Vladimír Kazatel. U zbývajících tří sídel předpokládá, že se tamní lidé vysloví pro samostatné obce.

Ve vojenském újezdu Hradiště se ankety zúčastnily téměř tři čtvrtiny tamních obyvatel. Volilo se ve třech okrscích v Albeřicích, Bražci a Lučinách. Právě v Lučinách se dostavilo nejvíce voličů, přes 80 procent. Také v Boleticích splnily minimální účast všechny tři tamní osady. V Boleticích se přišlo vyjádřit 45 procent obyvatel, V Květušíně 63 a v Polné na Šumavě 67 procent.

Noc na neděli bude mrazivá, absolutní rekord ale asi nepadne

Noc na neděli bude mrazivá, absolutní teplotní rekord minus 42,2 stupně ale nejspíš překonán nebude. Meteorolog Jan Havelka z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ČTK řekl, že rtuť teploměru klesne na 30, výjimečně na 35 stupňů pod nulou. Velmi chladno bude ještě v pondělí ráno, pak se postupně začne oteplovat.

Kruté mrazy sužují Česko už třetí týden. Ještě před pár dny meteorologové informovali, že by tento víkend mohlo být na horách teploty až pod minus 40 stupňů, a mohla by tak být překonána dosud nejnižší naměřená teplota v Česku z roku 1929. Podle Havelky ale s největší pravděpodobností mrazy nebudou tak silné, teploty spadnou na minus 16 až minus 20 stupňů. Noc na neděli bude ještě jasná, nejnižší teploty budou pravděpodobně v mrazových kotlinách jako je Jizerka nebo šumavská stanice Kvilda-Perla.

Jihlavská galerie chystá výstavu špičkových děl evropské moderny

Výstava Zamlčená moderna/Iluze a sny připravovaná v jihlavské Oblastní galerii Vysočiny bude zřejmě jednou z největších akcí v dějinách galerie. Představí díla špičkových českých, německých a židovských autorů, kteří tvořili v letech 1880 až 1930 na území bývalého Rakouska-Uherska a Československa. Pokusí se zmapovat mezery v historii, kdy autoři byli záměrně zamlčováni a postupně vytěsňováni z paměti národa. ČTK to řekl ředitel galerie Aleš Seifert. Návštěvníci od dubna do října podle něj uvidí nejen plejádu děl významných osobností evropské moderny a avantgardy - Gustava Klimta, Egona Schieleho a Oskara Kokoschky, Alfreda Kubina či Edvarda Muncha, ale i práce jejich českých protějšků - Františka Kupky, Luďka Marolda nabo Jaroslava Panušky. České Němce budou zastupovat Richard Teschner, Emil Orlik nebo Wenzel Hablik. "Výstava svým významem přesahuje region. Premiéru měla před dvěma lety v Chebu, v Jihlavě bude teprve na druhém místě v Česku. Mohli ji vidět také návštěvníci muzea v německém Bayreuthu," řekl Seifert. Náklady na uspořádání výstavy dosáhnou řádově statisíců korun.

Výstava v Městském divadle Brno připomíná scénografa Zezulu

Dílo významného scénografa Milana Zezuly připomíná od soboty výstava v budově činoherní scény Městského divadla Brno. Právě s tímto brněnským souborem spojil Zezula většinu své umělecké dráhy. Vytvořil scénické a kostýmní návrhy pro 270 zdejších inscenací. Letos v červenci uplyne od Zezulovy smrti 20 let, sdělila ČTK mluvčí Městského divadla Brno Lenka Pazourková. Výstavu tvoří fotky, scénografické návrhy, ale také Zezulovy plakáty k inscenacím. Podtitul výstavy označuje Zezulu jako "scénografický fenomén města Brna". Divadelní galerie, v níž se výstava koná, už dlouho nese právě Zezulovo jméno. Zezula je s dnešním Městským divadlem spjat od jeho úplných počátků. Je podepsán už pod výpravou první inscenace, jíž se v roce 1945 stala Nezvalova Manon Lescaut. Častým výtvarníkem souboru byl až do roku 1980, příležitostně se vracel i později. Celkem má na kontě 600 inscenací v mnoha divadlech v Česku i zahraničí, například v Gdaňsku, Budyšíně a Cvikově.

Centrum Prahy zaplavil průvod masek, začal karneval

Prahu v sobotu zaplavili maškary, klauni a akrobaté, začal karneval. Pestrobarevný průvod odpoledne protančil historickým centrem a na Staroměstském náměstí převzaly masky symbolickou vládu nad městem. Návštěvníky karnevalu čekají až do 21. února masopustní reje, barokní plesy, hostiny a koncerty. V ryčné masopustní družině nechyběl kočár s krasavicí ve škrabošce zdobené peřím, bubeníci nebo kejklíři. Centrum oslav Carnevale Praha je v Clam-Gallasově paláci v Husově ulici, kde se budou denně konat koncerty barokní hudby spojené s tancem a přehlídkou dobových kostýmů. Představení s ukázkami barokní kultury jsou připravena i pro školy. Zároveň zde budou vystaveny nákladné kostýmy z oscarového velkofilmu Amadeus. Ti, kteří by rádi oblékli paruky nebo krinolíny, se pak mohou vydat na barokní ples masek, kvůli němuž bude zřízena i půjčovna dobových kostýmů. Vybrané restaurace také budou v době karnevalu nabízet speciální menu. "Vždycky jsme si přáli stát se platformou pro všechny, kdož ctí starobylou tradici karnevalu, a poskytnout prostor pro prezentaci masopustních aktivit v centru města i společenského dění", řekla organizátorka akce Zlatuše J. Müller.

Ze sportu:

Čeští tenisté si po roční odmlce znovu zahrají čtvrtfinále Davisova poháru. Rozhodující třetí bod v utkání prvního kola Světové skupiny proti Itálii v Ostravě získali Tomáš Berdych s Radkem Štěpánkem, kteří ve čtyřhře porazili pár Daniele Bracciali, Potito Starace hladce 6:3, 6:4 a 6:2. Závěrečné nedělní dvouhry už nemohou na postupu českého týmu nic změnit. "Pomohlo nám, že jsme dobře začali. Kontrolovali jsme zápas od začátku do konce a nedali jsme Italům vůbec čuchnout," řekl v České televizi Štěpánek.

Čeští hokejisté ve svém druhém utkání na Švédských hrách ve Stockholmu prohráli s Finskem 0:7 a utrpěli nejtěžší porážku v historii samostatné republiky. Základ k vysoké výhře položili mistři světa třemi góly mezi 10. a 20. minutou. Dvakrát se do střelecké listiny zapsal útočník Janne Pesonen. Poslední utkání na turnaji čeká svěřence trenéra Aloise Hadamczika v neděli v poledne, kdy vyzvou Rusko.

Lyžař Lukáš Bauer obsadil v závodě Světového poháru na 30 km klasickou technikou v Novém Městě na Moravě jako nejlepší z domácích závodníků 18. místo, přestože se během závodu s hromadným startem často pohyboval v blízkosti čelních pozic. Na Vysočině triumfoval Švéd Johan Olsson před lídrem Světového poháru Dariem Colognou ze Švýcarska a Rusem Maximem Vylegžaninem.

Šárka Záhrobská skončila ve slalomu Světového poháru v Andoře šestnáctá. Zvítězila Rakušanka Marlies Schildová, na niž česká lyžařka ztratila 3,09 sekundy. V této sezoně SP bodovala bývalá mistryně světa Záhrobská počtvrté, lepší než byla pouze v listopadu v Aspenu třináctá.

Čeští futsalisté se v baráži o postup na mistrovství světa utkají se Slovinskem. Rozhodlo o tom sobotní losování v Záhřebu, kde večer vyvrcholí evropský šampionát. Baráž se bude hrát na přelomu března a dubna systémem doma-venku, závěrečný turnaj se uskuteční v listopadu v Thajsku.

Čeští skokané na lyžích obsadili na Světovém poháru družstev ve Willingenu šesté místo. Roman Koudelka létal na úvod devítidenní takzvané Team Tour daleko a ve druhém kole si zapsal vůbec nejlepší výkon 141 metrů. Vyhráli Norové před Rakušany a domácími Němci.

Nejlepším z českých biatlonistů ve sprintu Světového poháru v Kontiolahti byl Ondřej Moravec na 27. místě. Bodoval také Michal Šlesingr na 34. příčce. Vyhrál Francouz Martin Fourcade a posunul se do čela průběžného pořadí seriálu.

Český cyklokrosař Zdeněk Štybar vyhrál závěrečný závod Superprestige v belgickém Middelkerke. Dvojnásobný mistr světa porazil ve spurtu domácího Svena Nijse, jemuž druhé místo stačilo k potvrzení už jedenáctého celkového vítězství v tomto seriálu.

Česká tenistka Klára Zakopalová si v Paříži o titul nezahraje. V semifinále prohrála s domácí turnajovou dvojkou Marion Bartoliovou 6:7 a 0:6. Francouzská hráčka se v nedělním finále utká s vítězkou zápasu mezi Angelique Kerberovou z Německa a Belgičankou Yaninou Wickmayerovou.

Házenkářky Písku vypadly z Vyzývacího poháru. V osmifinálové odvetě v Turecku svěřenkyně trenéra Jana Slavíka podlehly týmu Muratpasa Belediyesi 29:37, ve čtvrtečním prvním zápasu rovněž v Antalyi prohrály s loňskými finalistkami této soutěže o šest gólů.

Nedělní počasí v Česku:

Neděle bude slunečná, večer na severozápadě přibývání oblačnosti. Nejvyšší teploty -8 až -5 stupňů, na severovýchodě a na horách kolem -10ti. Povane slabý proměnlivý vítr.