Zprávy

0:00
/
0:00

Premiér Nečas nevyloučil podpis fiskální úmluvy EU

Premiér Petr Nečas (ODS) ve sněmovně uvedl, že za Česko podpis fiskální úmluvy eurozóny v Bruselu nevyloučil, pouze se k němu kvůli mandátu od vlády nezavázal. Místopředseda sněmovny a ČSSD Lubomír Zaorálek označil premiérovu argumentaci za "tlach". Doporučil sněmovně, aby podobně jako Senát vyzvala k připojení k úmluvě a zahájila její ratifikační proces. Úmluva se má podepisovat v březnu. Cílem smlouvy je přispět k řešení současné dluhové krize především v zemích eurozóny posílením fiskální disciplíny a koordinace hospodářských politik členských států EU. Řada ustanovení smlouvy má ale podle premiéra povahu takzvaných blanketních norem, jejichž povaha se ukáže až v praxi. "To, co víme, je, že dochází k přenosu nových významných pravomocí na unijní instituce a že se povaha evropské spolupráce mění směrem k fiskálním federalismu," uvedl Petr Nečas.

Ministr Dobeš předloží v Bruselu 35 projektů pro rozvoj školství

Ministr školství Josef Dobeš (VV) předloží v pátek v Bruselu 35 projektů pro rozvoj českého školství za celkovou částku šesti miliard korun. Evropské dotace stihne vyčerpat do roku 2015, řekl na čtvrteční tiskové konferenci. Z projektů, které ministerstvo vypracovalo, má 1,8 miliardy korun směřovat na rozvoj vysokých škol, přibližně půl miliardy chce Dobeš dát na vědu a výzkum. Další finance budou směřovat do rozvoje regionálního školství a podporu začleňování handicapovaných dětí. Ministr Dobeš ve sněmovně čelil kritice opozice, že nestíhá čerpat dotace Evropské unie určené na školství. Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek se zaměřil na problémový program ministerstva školství vzdělání pro konkurenceschopnost a na sporné projekty OKNO a také SPORT, který ministr školství už zastavil. Opozici se ve sněmovně nepodařilo prosadit mimořádnou schůzi k čerpání peněz z evropských fondů. Koaliční poslanci odmítli program schůze podpořit.

Návrh zákona o provedení přímé volby prezidenta je už hotov

Návrh zákona o provedení přímé volby prezidenta už ministerstvo vnitra upravilo podle připomínek dalších ministerstev a krajů, které ale předlohu nijak výrazně nezměnily. Vyplývá to z informací na vládním webu. Ministr vnitra Jan Kubice požádal o projednání normy vládou. Prezidenta si lidé budou vybírat v podstatě stejným způsobem, jakým nyní volí senátory. Na rozdíl od adeptů na členy horní komory ale kandidáti na úřad hlavy státu mají mít zdarma vyhrazený prostor v České televizi a v Českém rozhlase pro své předvolební klipy. Podobnou možnost mají nyní strany před sněmovními a evropskými volbami. Kandidáti by podle předlohy před volbou v každém z uvedených veřejnoprávních médií dostali dohromady deset hodin bezplatného vysílacího času. Kampaň v televizi a v rozhlase by byla v době začínající 16 dnů a končící 48 hodin před prvním kolem volby. V případě druhého kola, které by se konalo až dva týdny po úvodním kole, by pak mohli finalisté agitovat v obou médiích ve dvou dnech v celkovém čase dvou hodin, a to ve lhůtě od čtyř dnů do 48 hodin před začátkem závěrečného kola.

ČSSD chce od Petra Nečase omluvu za výrok, že ČSSD nechce přímou volbu

Opoziční ČSSD vyzvala premiéra Petra Nečase (ODS), aby se omluvil za své dřívější výroky o tom, že se sociální demokracie pokusí v Senátu zablokovat schválení přímé volby prezidenta. Na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně to řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Přímou volbu hlavy státu ve středu schválil Senát. Pro hlasovalo 36 ze 39 sociálních demokratů. Ze senátorů ODS zvedlo ruku 11 z 21 členů horní komory parlamentu. Premiérovy výroky nebyly férové vůči sociální demokracii ani občanům, uvedl Bohuslav Sobotka. Podle předsedy ČSSD jeho strana přímou demokracii prosazuje dlouhodobě. Podobně se po středečním hlasování vyjadřovali senátoři sociální demokracie. ODS jejich slova označila za sebechválu. Senát svým rozhodnutím určil, že si občané sami vyberou již nástupce současného prezidenta Václava Klause. Přímá volba se uskuteční příští rok.

Ministerstvo zpřísnilo podmínky pro práci cizinců ze zemí mimo EU

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) kvůli vysoké nezaměstnanosti zpřísnilo podmínky pro zaměstnávání cizinců pocházejících ze zemí mimo Evropskou unii. Vydalo krajským pobočkám Úřadu práce pokyn, aby jim od července mimo jiné nevydávaly nová povolení k zaměstnání na volná pracovní místa určená pro lidi s nižší kvalifikací, než je ukončené středoškolské vzdělání s maturitou. Zpřísní se také podmínky pro cizince, kteří již povolení mají. Úřad jim ho prodlouží pouze tehdy, pokud nebude možné obsadit místo evidovaným uchazečem o zaměstnání, a to na dobu maximálně šesti měsíců. Cizinců pocházejících ze zemí EU se pokyn netýká, protože v rámci společného pracovního trhu povolení nepotřebují.

Štrasburský soud vyhověl stížnosti F. O. Kinského na ČR

Evropský soud pro lidská práva vyhověl stížnosti Františka Oldřicha Kinského, jenž označil za nespravedlivé své procesy u soudů v Česku. Štrasburský soud v rozsudku uvedl, že při projednávání restitučních kauz byl F. O. Kinský zkrácen ve svém právu na spravedlivý proces. F. O. Kinský, který zemřel v dubnu 2009, se domáhal majetku za 40 miliard korun. Rozhodnutí evropského soudu, podle něhož by Česko mělo vyplatit jako odškodnění necelých 14000 eur (zhruba 348.000 Kč), není pravomocné. F. O. Kinský podal u různých českých soudů přinejmenším 157 žalob na majetek v údajné hodnotě 40 miliard korun. Jeho rodiče o něj přišli po druhé světové válce na základě takzvaných Benešových dekretů, protože údajně kolaborovali s nacisty. Kinského právníci tvrdí, že nemovitosti byly zabaveny neoprávněně, protože je nevlastnil jeho otec, ale v té době nezletilý František Oldřich, jenž nekolaboroval a měl českou národnost. Štrasburský soud se nevyslovil k oprávněnosti Kinského nároků, ale kritizoval české úřady, které podle něj svým postupem a svými výroky mohly průběh soudních jednání ovlivnit. Kritizoval rovněž způsob, jakým byl Kinský během uplatňování svých restitučních nároků trestně stíhán.

CVVM: Václav Klaus dbá o svůj úřad, ale nezná naše problémy, míní lidé

Český prezident Václav Klaus dodává vážnost prezidentskému úřadu a plní ústavní funkce, ale nezná problémy občanů. Vyplývá to z výsledků lednového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění(CVVM), které má ČTK k dispozici. Oproti loňskému roku si ale Klaus u veřejnosti značně pohoršil. V každé ze sledovaných funkcí prezidenta přibylo lidí, podle kterých nevykonává své povinnosti dobře. Že Klaus dodává úřadu na vážnosti, si myslí 70 procent Čechů. To je však zatím nejslabší prezidentův výsledek, protože loni hodnotilo pozitivně Klausův vliv na důstojnost úřadu 80 procent dotázaných, a v roce 2004 dokonce 89 procent. Nejhůře si Klaus podle průzkumu počíná stejně jako v předchozích letech při ovlivňování vnitropolitického života v zemi a kontaktu s občany. Jen 45 procent lidí oceňuje prezidentův vliv na českou politiku a pouhá třetina dotázaných si myslí, že je v kontaktu s občany ČR a zná jejich problémy.

Armády ČR a Slovenska by uvítaly společné nákupy zbraní

Česká a slovenská armáda mají zájem nakupovat společně zbraně, například kulomety, ale konkrétní projekty by přes alianční agenturu NAMSA mohly realizovat až po volbách na Slovensku. Společným vyzbrojováním by vojáci ušetřili. Po čtvrtečním jednání to řekli náčelník českého generálního štábu Vlastimil Picek a jeho slovenský kolega Peter Vojtek. Nový náčelník slovenského generálního štábu je v Česku na své první zahraničí cestě. Společnými zakázkami a dalšími operacemi by obě země mohly za výzbroj platit míň, podle obou náčelníků to ale bude záležet na rozhodnutí politiků.

Čepro má dílčí úspěch ve sporu o obří pohledávku 2,6 miliardy Kč

Čepro má dílčí úspěch ve sporu o obří pohledávku. Ústavní soud zrušil rozhodnutí, podle kterého směla 2,6 miliardy Kč od státního podniku vymáhat neprůhledná lichtenštejnská firma Global Licence and Services Establishment. Čepro s opakovaným předáváním pohledávky nesouhlasilo, dlouhodobě ji označuje za fiktivní a podvodnou. Výhradami Čepra se musí znovu zabývat Městský soud v Praze. Toto rozhodnutí nebude mít přímý vliv na podstatu sporu, jíž je platnost pohledávky. Jde pouze o to, která firma bude pohledávku u soudu nadále uplatňovat.

Státní zástupci podali obžalobu v kauze miliardového krácení daní

Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZ) předalo pražskému městskému soudu obžalobu v kauze miliardového krácení daní v souvislosti s dovozem pohonných hmot ze Slovenska. Stát údajně v letech 1997 až 2002 při obchodech společností Bena a Tukový průmysl přišel o víc než 2,6 miliardy korun. ČTK to řekla mluvčí VSZ Iva Vojtková. Podle informací ČTK jsou obviněnými bývalý člen představenstva společnosti Bena Milan Vomela a bývalý obchodní ředitel státního podniku Čepro a jednatel firmy Tukový průmysl Martin Pechan, který je podle dostupných informací v jiné kauze stíhán s uprchlým podnikatelem Radovanem Krejčířem. Třetím stíhaným je bývalá jednatelka společnosti Tukový průmysl Ostrava. Za zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby trojici hrozí v případě pravomocného odsouzení pět až deset let vězení.

Místopředseda Sparty Lukáš Přibyl byl na Letné nalezen mrtvý

Místopředseda představenstva fotbalové Sparty Lukáš Přibyl v 33 letech zemřel. Podle informací serveru iDnes.cz byl ve čtvrtek odpoledne nalezen v sídle klubu na stadionu na Letné mrtvý. Na místě zasahovala záchranka, podle deníku Právo vyrazila na místo výjezdová jednotka kriminálky kvůli podezření na vraždu. Podle informací listu našla sparťanského funkcionáře policie v jeho kanceláři s tržnou ranou na hlavě a se zhmožděninami na krku. "Přivolaný lékař nevyloučil cizí zavinění," citoval list svůj zdroj. První tým Sparty zpráva zasáhla na soustředění ve Španělsku, odkud se výprava Pražanů vrací do vlasti v pátek. "Je to pro všechny obrovská tragédie, neskutečný šok. Jsme tím hluboce zasaženi a vyjadřujeme upřímnou soustrast celé Lukášově rodině," řekl ČTK tiskový mluvčí klubu Ondřej Kasík. "Nezlobte se, nebudu se k ničemu vyjadřovat. Možná zítra," řekl ČTK jeden z tří místopředsedů představenstva Sparty Dušan Svoboda, který je zároveň také místopředsedou Fotbalové asociace ČR. "Nejsem ve fázi, že bych o tom chtěl dávat výpovědi, rozumíte. To byl můj blízký kamarád," řekl předseda sparťanského představenstva Daniel Křetínský Rádiu Impuls. Podle aktualne.cz mohl být posledním, kdo s Lukášem Přibylem hovořil, jeho někdejší kolega z České televize Petr Svěcený. "Normálně jsme spolu telefonovali, byl v pohodě, bavili jsme se o dovolené. A najednou se ztratil. Myslel jsem si, že se přerušil signál a pak se zase vrátil. Slyšel jsem, jak tam ztěžka dýchá. Nevím, co se stalo," uvedl Petr Svěcený.

Češi objevili geny, jejichž mutace působí vrozenou žloutenku

Objev dvojice genů, jejichž mutace působí vrozenou žloutenku zvanou Rotorův syndrom, představili vědci z první lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Syndrom je spojen s vážnými nežádoucími účinky řady léků, které se nemohou v játrech normálně zpracovat. Lidé s touto mutací tak jsou při léčbě běžných onemocnění vystaveni vážným rizikům. "Nalezení genů má význam pro pochopení mechanismu vzniku žloutenky Rotorova typu, který byl nejasný," řekl novinářům Stanislav Kmoch z Ústavu dědičných metabolických poruch. Žloutenka tohoto typu bývá mylně připisována jaternímu onemocnění, kterým ale tito pacienti netrpí. Přesto jsou podrobováni řadě vyšetření. Ověřením mutace genu se nemoc potvrdí a další vyšetření nebudou nutná.

Ve školách se prosazuje fair trade, dvě školy za to dostaly titul

V českých školách se začínají prosazovat fair trade produkty, žáci si mohou kupovat čaje, džusy nebo čokolády od malých výrobců z rozvojových zemí. Za propagaci zboží, za které dostávají jejich výrobci takzvaně spravedlivou odměnu, dostaly dvě školy mezinárodní titul Fairtradová škola. Ocenění v Praze převzali zástupci Masarykovy základní školy v Litoměřicích a volyňské Střední a jazykové školy. Kromě toho, že čokoládu, kávu a čaj od malých farmářů z Afriky či Jižní Ameriky nabízejí ve škole, pořádají i přednášky o rozvojové pomoci a z peněz vybraných na "africkém dnu" podpořili školu v Keni. Fair trade je způsob obchodu, v němž pěstitelé dostávají za svoji práci takovou výkupní cenu, která odpovídá nákladům na výrobu a zaručuje jim důstojný život. Kontrola ceny a certifikace fair trade končí u finálního zpracovatele či vlastníka licence, obchodníci již kontrole nepodléhají.

Nástroje údajně patřící veliteli Terezína se dražit nebudou

Britská aukční síň Villa Hall Auctions stáhla z dražby sadu chirurgických nástrojů, která údajně patřil a veliteli terezínského ghetta za druhé světové války Antonu Burgerovi. Mluvčí společnosti Villa Hall Auctions uvedla, že na sobotu plánovaná dražba byla zrušena z bezpečnostních důvodů na doporučení policie. Aukční síň v Bude na jihozápadě Anglie prý měla podle mluvčí několik "ošklivých" telefonátů. Záměr dražit chirurgické nástroje údajně patřící válečnému zločinci vyvolal rozhořčení židovských skupin v Británii a kritizovali jej i někteří komentátoři. Hodnota artefaktu byla odhadován na 4000 liber (120.000 korun). Pouzdro se jménem Antona Burgera obsahuje skalpely, pilky a další nástroje s jeho monogramem. Nicméně německý deník Die Welt zpochybnil, že by nástroje skutečně patřily esesákovi z Terezína. Podle něj jde spíš o produkt společnosti Antona Bürgera z Drážďan, která vyráběla chirurgické nástroje.

ČR získala zpět cenný Mendelův rukopis

Česko po 25 letech získalo zpět rukopis vědce Johanna Gregora Mendela z roku 1865. Zásadní dílo počátků výzkumu genetiky bylo po diplomatickém úsilí převezeno z Německa, oznámilo ČTK ministerstvo zahraničí. Mendel, který byl opatem augistiánského kláštera v Brně, v cenném rukopisu pod názvem Pokusy s rostlinnými hybridy shrnul výsledky svého zkoumání dědičnosti. Rukopis je podle ředitele muzea Ondřeje Dostála naprostým unikátem. Ačkoliv existují jiné Mendelovy rukopisy, žádné jiné přímé svědectví o jeho klíčových pokusech se nedochovalo. "Je to zásadní práce, na níž byla nastartována celá genetika," řekl ČTK Dostál. Návrat spisu nebyl jednoduchý, podle dřívějších informací zahraničních médií o něj vedli spor potomci brněnského vědce, augustiniánský řád, jehož byl Mendel členem, a německé, rakouské a české úřady. Přírodovědec Mendel (1822-1884) byl zakladatel genetiky a objevitel základních zákonů dědičnosti. Rukopis se vrací do České republiky symbolicky právě v čase konání Mendelova roku u příležitosti 190. výročí jeho narození. Rukopis bude uložen v Mendelově muzeu v Brně, dodala česká diplomacie.

V Zásadě je obří rampouch, o víkendu na něm budou závody v lezení

Více než deset metrů vysoký rampouch vyrostl v mrazivém počasí na zahradě u truhlárny v Zásadě na Jablonecku. Nevyrostl ale sám od sebe, postupně ho tam "vypěstovali" nadšenci ze sdružení Letci Zásada. Na rampouchu se o víkendu uskuteční už potřetí závody v lezení, pak ho bude moci vyzkoušet i široká veřejnost. ČTK to řekl jeden z organizátorů Daniel Rezek. Myšlenka vytvořit si vlastní rampouch vznikla podle Rezka před čtyřmi nebo pěti lety v rakouském Pitztalu, kam jel s partou kamarádů lézt na rampouchy. "Takový rampouch tam měli na náměstí, tak jsme si řekli, že si rampouch naledujeme taky v Zásadě, abychom nemuseli jezdit do Pitztalu," řekl Rezek. Letos rampouch vyrobili už potřetí. Základem rampouchu je podle Rezka dřevěná konstrukce, která se postupně naleduje.

Ze sportu:

Zápas 1. kola Davisova poháru mezi tenisty České republiky a Itálie v pátek v 16 hodin rozehraje domácí dvojka Radek Štěpánek s hostující jedničkou Andreasem Seppim. Po nich půjdou na kurt Tomáš Berdych a Simone Bolelli, který zatím v nominaci figuruje místo nemocného Potita Staraceho.

Česká tenistka Klára Zakopalová postoupila do čtvrtfinále halového turnaje v Paříži. Ve druhém kole porazila za hodinu 6:0 a 6:3 Bulharku Cvetanu Pironkovovou. Soupeřkou 50. hráčky žebříčku Zakopalové v boji o semifinále bude šestá nasazená Němka Julia Görgesová, jež ve druhém kole vyřadila Petru Cetkovskou. Brzy třicetiletá Klára Zakopalová prohrála v lednu všechny tři zápasy na turnajích v Austrálii, po návratu do Evropy se jí však začalo dařit. Dvě utkání na jednom turnaji vyhrála bývalá česká jednička poprvé od loňského září.

Házenkářky Písku podlehly v prvním utkání osmifinále Vyzývacího poháru tureckému týmu Muratpasa Belediyesi 31:37. Odveta se hraje v sobotu rovněž v Antalyi. V osmifinále Vyzývacího poháru se představí i další český zástupce Baník Most. Ten naopak odehraje oba zápasy proti běloruskému celku Victoria Brest o víkendu v domácím prostředí.

Volejbalistky KP Brno postoupily do čtvrtfinále Vyzývacího poháru. V odvetě na Ukrajině sice podlehly Chimiku Južnyj 1:3, zlatý set ale svěřenkyně trenéra Ondřeje Marka vyhrály jednoznačně 15:10. V prvním utkání v Brně zvítězilo Královo Pole 3:2. Jeho čtvrtfinálovým soupeřem bude za dva týdny ázerbájdžánský celek Lokomotiv Baku, Brňanky začnou opět doma.

Plzeňský fotbalista David Bystroň dostal dvouletý zákaz činnosti za pozitivní dopingový nález. Jeho trest vyprší 3. ledna roku 2014. Rozhodla o tom disciplinární komise UEFA, která informovala i plzeňský klub. ČTK to řekl tiskový mluvčí Viktorie Pavel Pillár. Třicetiletý David Bystroň měl pozitivní test 23. listopadu po utkání Ligy mistrů proti Borisovu. Lednová analýza B nález potvrdila. Ve vzorcích Bystroňovy moči byly údajně nalezeny stopy po zakázaném metamfetaminu, tedy drogou známější pod názvem pervitin.

Jednat rychle, levně a účelně chce nové vedení Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV). Na prvním jednání výkonného výboru vzniklo osm komisí, vedených šéfy sportovních svazů, které mají na starosti mimo jiné financování sportu, jeho legislativu a rozvoj i strategii lyžařských areálů. "Hlavním cílem je levná a efektivní struktura českého sportu a získat co nejvíce peněz z více zdrojů, to znamená od státu, z firem a obcí, protože hlavní financování nyní nesou hlavně rodiny," řekl předseda ČSTV Miroslav Jansta na tiskové konferenci výkonného výboru, který byl zvolen před čtrnácti dny.

Běžec na lyžích Lukáš Bauer chce v sobotu v Novém Městě na Moravě zaútočit při Světovém poháru na stupně vítězů, bude ale záležet na tom, jak se bude závod na 30 km klasickou technikou s hromadným startem vyvíjet. Pokud startovní pole přijede na stadion "v balíku", budou favority sprinteři, ke kterým česká jednička nepatří. Lukáš Bauer se ale před závody potýká se zdravotním problémem. Má bolavou patu a ve středu odjel na vyšetření za lékařem a fyzioterapeutem Pavlem Kolářem. "Vylučují se vážnější zranění, uvidíme, jak se to bude vyvíjet. Může to být jen otlačené, protože normálně lyžuje a je připravený na závod," řekl ČTK kouč reprezentace Miroslav Petrásek.

Páteční počasí v Česku:

Zataženo až oblačno, na horách sněžení. Teploty - 8 až -4 stupně Celsia.

V Moravskoslezském kraji se opět zhoršily rozptylové podmínky, meteorologové kvůli smogu vyhlásili signál regulace pro Třinecko. ČTK o tom informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Signál regulace, který se vyhlašuje, když průměrné denní hodnoty škodlivin v ovzduší překročí hodnotu 150 mikrogramů na metr krychlový, stále platí také pro oblast Ostravska a Karvinska. Tamní firmy musejí dodržovat ekologická opatření.