Zprávy

0:00
/
0:00

Petr Nečas a Karel Schwarzenberg se dohodli mírnit slova okolo fiskální unie

Premiér Petr Nečas (ODS) a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) se v úterý v podvečer dohodli, že budou zdrženlivější ve výrocích ohledně sporu o podpis smlouvy o fiskální unii. Po asi půlhodinovém jednání to novinářům řekl ministr zahraničí. Předsedové dvou větších stran vládní koalice hodlají dál jednat o tom, jaké stanovisko vláda nakonec ke smlouvě zaujme. "To se ještě dohodne," odpověděl Karel Schwarzenberg na otázku, kdy se další schůzka k tématu uskuteční. Premiér a ministr zahraničí si minulý týden vyměnili ostrá slova poté, co se Nečas v Bruselu odmítl jménem ČR připojit ke smlouvě, kterou jinak nyní podporují všechny země EU s výjimkou Česka a Velké Británie. Premiér tvrdí, že jen plnil mandát, který mu dala vláda, Karel Schwarzenberg jej ale tvrdě zkritizoval a prohlásil dokonce, že Nečasův postoj škodí českým národním zájmům. Předseda vlády kontroval prohlášením, že Karel Schwarzenberg špatně a málo pracuje a tráví příliš mnoho času v zahraničí. Za jejich emotivní roztržkou je ale hlubší rozpor ODS a TOP 09 v pohledu na celou smlouvu a také na způsob její ratifikace v České republice. Právě tyto rozpory by měla vyřešit další jednání.

Premiér Nečas odmítnutím fiskální unie podle ČSSD poškodil Česko

Premiér Petr Nečas (ODS) poškodil Českou republiku, když se před týdnem na summitu v Bruselu odmítl připojit k fiskální unii. Na úterní tiskové konferenci to prohlásil místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Zároveň vyzval Petra Nečase, aby představil svůj náhradní plán o fungování Česka v Evropě. Sociální demokracie premiéra Nečase za jeho postoj kritizovala už při jeho návratu z Bruselu. Lubomír Zaorálek vidí problém především v tom, že tak učinil bez debaty a aniž dopředu informoval, že se k takovému kroku chystá. Rovněž dodal, že nebylo ani nutné, aby na summitu v Bruselu řekl definitivní stanovisko. Lubomír Zaorálek se domnívá, že premiér má zřejmě nějaký plán B o fungování Česka v evropském integračním prostoru. Socialisté proto očekávají, že ho premiér na čtvrteční schůzi představí. Pokud žádné řešení o evropském postavení ČR nemá, tak to prý znamená, že chce z Česka učinit nezařazeného poslance, který jen čeká na výsledky jednání a dohod.

EK: Česko zaostává v inovacích

Česká republika zaostává v inovacích za řadou evropských zemí, ukázala zpráva Evropské komise. Mezi 27 státy unie Česku v inovativnosti patří až 17. místo. Komise také podotkla, že se sice inovační výkonnost zlepšila v uplynulém roce takřka ve všech zemích EU, avšak ani to podle ní nestačí k tomu, aby unie vyrovnala zaostávání za lídry v tomto směru. Těmi jsou Japonsko, Spojené státy či Jižní Korea. Na čele pomyslného žebříčku inovativnosti, který je sestaven na základě sledování 24 různých ukazatelů, stojí v EU Švédsko, za nímž následují Dánsko, Německo a Finsko. Na opačném pólu naopak figurují Lotyšsko, Bulharsko a Litva. Českou republiku komise zařadila až do třetí ze čtyř skupin, kterou označila názvem "umírnění inovátoři". Kromě ČR ve stejné skupině jsou třeba i Itálie, Portugalsko či Slovensko s Polskem.

Analytici: Přebytek zahraničního obchodu překonal naše odhady

Vysoký přebytek zahraničního obchodu České republiky za celý loňský rok i prosinec překonal odhady analytiků. Zahraniční obchod loni vykázal přebytek 191,4 miliardy korun, který byl meziročně o 70,2 miliardy korun vyšší. V prosinci pak obchodní bilance skončila přebytkem 10,5 miliardy korun, což je meziroční zlepšení o 10,4 miliardy korun. Vysoký přebytek by zahraniční obchod měl podle analytiků vykázat i letos. Loňský přebytek obchodní bilance podle Asociace exportérů výrazně překonal dosavadní rekord z roku 2009, který činil 149,6 miliardy korun. Analytici z Raiffeisenbanky odhadovali přebytek loňské bilance na 169 miliard Kč. Také prosincové výsledky zahraničního obchodu podle Pavla Sobíška z UniCredit Bank překonaly očekávání ve většině ukazatelů. "Export rostl dvojciferným tempem, přebytek podle přeshraniční statistiky byl v porovnání prosinců rekordní a schodek podle změny vlastnictví byl nižší než předpokládaný," uvedl. Dobré výsledky byly dosaženy díky poptávce ze všech teritorií. Například export do Ruska se zvýšil o 60 procent. "Zdá se, že ekonomika ještě neupadla na ústa díky překvapivě houževnaté německé ekonomice, která jede i přes ohromné problémy jižního křídla eurozóny. Skoro to až vypadá, že řecká krize Německu vyhovuje. Schodek zahraničního obchodu, který je u nás pro prosinec obvyklý, se tak ani nedostavil," podotkl Vladimír Pikora z Next Finance.

IDEA: Ekonomika letos bude stagnovat nebo mírně klesne

Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) odhaduje v letošním roce stagnaci domácí ekonomiky nebo její mírný pokles o 0,2 procenta. Institut o tom informoval v tiskové zprávě. "Vývoj v roce 2012 bude velmi citlivě záviset na vývoji v ekonomikách našich hlavních obchodních partnerů. Pokud západní Evropa opět vstoupí do recese, českou ekonomiku pokles nemine také," uvádí odhady IDEA. Česká národní banka ve své prognóze odhaduje letos stagnaci ekonomiky a příští rok růst ekonomiky o 1,9 procenta. Ministerstvo financí počítá letos se stagnací ekonomiky, respektive s mírným růstem hrubého domácího produktu o 0,2 procenta. Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu vznikl v roce 2009 jako projekt Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR. Vede jej Jan Švejnar. Institut působí jako nezávislé myšlenkové centrum (think-thank).

Zemřel poslanec ČSSD Petr Jalowiczor

V osmatřiceti letech zemřel poslanec ČSSD Petr Jalowiczor. Oznámila to při zahájení jednání sněmovny její předsedkyně Miroslava Němcová (ODS). Petr Jalowiczor, jeden ze zástupců Moravskoslezského kraje, byl dlouhodobě nemocný. Ve sněmovně promluvil pouze jednou, a to v srpnu 2010, když současná vláda Petra Nečase (ODS) žádala sněmovnu o vyslovení důvěry. Byl členem zemědělského výboru. Petr Jalowiczor se ze schůzí sněmovny ze zdravotních důvodů omlouval. "Jde o těžké nádorové onemocnění, které vyžaduje dlouhodobou léčbu," řekl už dříve serveru iDnes.cz poslancův asistent Pavel Kawulok. Za Petra Jalowiczora by měl do sněmovny nastoupit dřívější poslanec ČSSD Břetislav Petr z Havířova, který se po volbách už do sněmovny nedostal.

Sněmovna podpořila senátní návrhy prodeje státní půdy

Jednotlivci, kteří nakoupí zemědělskou půdu od státu podle zvláštního zákona, budou moci tuto půdu převést na právnické osoby, například družstva, v nichž jsou členy nebo v nichž působí. Podmínkou bude, aby tato firma na pozemcích hospodařila. Rozhodla tak Poslanecká sněmovna, když schválila novelu zákona o prodeji státní půdy i s pozměňovacím návrhem, který jí předložil Senát. Novela má zejména za cíl umožnit nákup tuzemské státní půdy občanům EU, ale i Norska, Lichtenštejnska nebo například Švýcarska. Předloha souvisí se schválenou novelou devizového zákona, která zrušila zákonné omezení nákupu zemědělské půdy pro cizince. Novela má také zabezpečit prodej zemědělských pozemků farmářům, kteří na nich již hospodaří. Podmínkou bude, aby plocha pole činila nejméně deset hektarů a zemědělci na ní hospodařili aspoň 36 měsíců.

Poslanci přes protest ČSSD odložili ústecký sociální balíček

Poslanci na návrh ODS a přes protesty ČSSD znovu odložili schvalování návrhů Ústeckého kraje na řešení situace v sociálně vyloučených lokalitách. Rozhodli se počkat na vládní předlohy. Kabinetu na jejich předložení dala sněmovna čas do začátku letošního června. Rozhodnutí vedlo ke slovním přestřelkám mezi předsedy poslanců obou nejsilnějších stran Jeronýmem Tejcem (ČSSD) a Zbyňkem Stanjurou (ODS). Ústecký kraj předložil trojici zákonných úprav v souvislosti s problémy na Šluknovsku. Kromě zákona o sociálním bydlení pro lidi v hmotné nouzi navrhl kraj také posuzovat opakované přestupky jako trestný čin a obcím více pravomocí regulovat počet a umístění heren a videoterminálů. Sněmovna projednávání tohoto ústeckého balíčku, který vláda odmítla, odložila už loni v prosinci.

Statutárními městy budou nově Prostějov a Jablonec nad Nisou

Novým statutárním městem se stane spolu s Prostějovem také Jablonec nad Nisou. Sněmovna schválila toto senátní doplnění poslanecké novely zákona o obcích. Předloha měla původně jen upravit ohlašování střetu zájmů u obecních zastupitelů. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Statutárních měst, v jejichž čele stojí primátor, je v Česku zatím 24. Jejich rozšiřování zahájila loni sněmovna poté, co žádosti Prostějova s 45.000 obyvateli odmítlo vyhovět ministerstvo vnitra. Dolní komora naopak požadavek do novely vložila na návrh ODS. Starosta Miroslav Pišťák (ČSSD) si od změny slibuje zvýšení prestiže hanáckého města. Doplnění o Jablonec navrhla jeho zastupitelka Soňa Paukrtová, předsedkyně senátorského klubu TOP 09 a Starostové. Povýšení by podle ní usnadnilo další fungování města s 46.000 obyvateli, například v zajištění dopravní obslužnosti. Zabránilo by to prý také odstředivé tendenci jedné z městských částí, uvedla Soňa Paukrtová.

Sněmovna podpořila pružnější poskytování humanitární pomoci

Pravomoc vysílat vojenská letadla s humanitární pomocí bude mít zřejmě ministerstvo obrany, nebude o tom rozhodovat vláda. Novela zákona o ozbrojených silách, kterou podpořila sněmovna, má zrychlit poskytování pomoci postiženým zemím. Předloha vojákům také umožní používat rušičky elektronického signálu. Nyní ji projedná branný výbor. Vláda si od převodu pravomoci vysílat letadla s pomocí na ministerstvo obrany slibuje větší pružnost a rychlejší rozhodování o poskytnutí humanitárního materiálu zemím poškozeným přírodními katastrofami. Pomoc by se potřebným měla dostat dřív. K přepravě humanitární pomoci jsou využívána vojenská dopravní letadla. Žádost o jejich vyslání může podat ministr zahraničních věcí či ministr vnitra. Konečné rozhodnutí, zda letadla z volných kapacit armády použít, nebo ne, by učinil podle předlohy ministr obrany.

Obrana připravuje zakázku na přepravu vojáků do akcí NATO či EU

Ministerstvo obrany připravuje veřejnou zakázku na přepravu vojska do operací sil rychlé reakce NATO či Evropské unie. S vítězem zakázky uzavře rámcovou smlouvu, která bude platit čtyři roky a umožní dopravit vojáky spolu s vybavením a zásobami až na vzdálenost 15.000 kilometrů. Výše zakázky přesáhne 500 milionů korun, na celé období platnosti rámcové smlouvy jsou předpokládány finanční prostředky do maximální výše čtyř miliard korun, uvádí materiál, který ve středu projedná vláda. Podle ministerstva obrany nemusí armáda nasmlouvané přepravní kapacity využít. "Nasazení sil a prostředků v zahraničních operacích je uvažováno jako případné a závisí na vojenských operacích NATO a EU, které nelze v současnosti predikovat," uvádí materiál. "V době platnosti uzavřené rámcové smlouvy se poskytnutí služby nemusí uskutečnit, nebo se může uskutečnit jen částečně," dodává dokument.

Ministr Bendl: Šéf Budvaru Jiří Boček odmítl vydat kontrole dokumenty

Ředitel Budějovického Budvaru Jiří Boček údajně odmítl vydat kontrole z ministerstva zemědělství doklady, dokud mu ministr Petr Bendl (ODS) nevysvětlí její důvod. Ministr Bendl to uvedl na jednání se Svazem měst a obcí. Petr Bendl minulý týden zahájil v Budvaru mimořádný audit, údajně proto, že zde od roku 2003 kontrola nebyla. Ministru Bendlovi se nelíbí, že Budvar coby státní podnik zadává mnohamilionové zakázky, aniž by se na něj vztahoval zákony o veřejných zakázkách a státní kontrole. Nezávislý audit je podle něj nezbytný. Ministr vybídl ke spolupráci na kontrole i protikorupční organizaci Transparency International (TIC). Spekulace kolem Budvaru minulý týden rozvířil článek v Hospodářských novinách o údajném Bendlově záměru Bočka, který pivovaru šéfuje 21 let, odvolat. Místopředseda ČSSD Michal Hašek vyslovil obavu z toho, že "kmotři ODS se snaží Budvar nejdříve ovládnout, potom možná podojit a následně také zprivatizovat". Ministr Bendl podobná tvrzení odmítl. Stejně tak v pondělí učinil premiér Petr Nečas (ODS), podle kterého na privatizaci státních podniků nyní ani není vhodná doba.

ŘSD vrátilo Eurovii k opravě zvlněný úsek D47 u Ostravy

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vrátilo stavební společnosti Eurovia CS k opravě zvlněný úsek dálnice D47 u Ostravy. Firma podle něj použila špatný podkladový materiál. V rádiu Impuls to řekl pověřený ředitel ŘSD René Poruba. ŘSD vyzvalo zhotovitele k tomu, aby si vzal dílo zpět a uvedl ho do souladu se smlouvou o dílo, řekl rádiu Poruba. Dodal, že ŘSD bylo uvedeno v omyl v použití materiálu, když Eurovia CS použila ocelárenskou strusku. "Neviděli jsme ještě žádný dokument ze strany Eurovie, že opravdu měli odsouhlasený tento materiál," řekl René Poruba. Problematický úsek dálnice postavilo za 4,3 miliardy korun konsorcium firem v čele se společností ODS-Dopravní stavby Ostrava, kterou v roce 2009 převzala Eurovia CS. Úsek je v provozu od prosince 2007. Severomoravská D47 se začala budovat v roce 2004, nyní se stavba blíží ke svému konci. Zbývá dostavět poslední část mezi Bohumínem a hranicemi s Polskem.

Studenti práv v Plzni podali ústavní stížnost, chtějí akreditaci

Ústavní stížnost kvůli neobnovení akreditace podalo pět studentů plzeňských práv. Studenti svolali na středu 12:00 další demonstraci proti středečnímu rozhodnutí akreditační komise, která navrhla ministerstvu školství (MŠMT) neprodloužit škole akreditaci magisterského i bakalářského studia, což by znamenalo po 19 letech existence její konec. Jde o hazard se životy a vzděláním téměř 2000 studentů, řekl student Jakub Sivák. Poté, co akreditační komise zpracuje podrobné stanovisko, musí MŠMT vydat rozhodnutí o osudu fakulty do 30 dnů. Vedení Západočeské univerzity (ZČU) i její senát chce rozhodnutí komise zvrátit a vyzvalo ke schůzce ministra školství Josefa Dobeše (VV). Ústavní soud zatím podle mluvčího Vlastimila Göttingera ještě žádnou stížnost od studentů plzeňských práv neobdržel.

Do ČR loni přijelo 13 milionů turistů, meziročně o 5,7 pct více

Do České republiky loni přijelo 12,91 milionu návštěvníků, což bylo meziročně o 5,7 procenta více. Počet přenocování hostů v tuzemských ubytovacích zařízeních se zvýšil o 3,5 procenta na 38,2 milionu. Uvedl to Český statistický úřad. Nejvíce přibylo hostů ze zahraničí, a to o 7,9 procenta. Nejvíce jich během posledního čtvrtletí loňského roku přijelo z Německa (337.000 osob). Druhou nejpočetnější skupinu zahraničních turistů tvořili hosté z Ruska (142.000). Z deseti nejpočetnějších skupin se dále nejvíce zvýšil počet příjezdů návštěvníků ze Španělska (o 34,8 procenta), Slovenska (o 12,2 procenta) a Francie (o 11,2 procenta), naopak hostů z Rakouska přijelo o 7,6 procenta méně. Cestovní ruch loni navázal na růst z předchozího roku, kdy se zlomil trend neustálého poklesu návštěvnosti trvající od roku 2008. Viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura ale upozornil, že absolutním lídrem z hlediska celkových čísel je Praha, kterou navštěvuje 65 procent všech zahraničních turistů. České regiony podle něj nejsou schopné nabídnout skutečně atraktivní vysoký standard služeb a společensko - kulturního vyžití.

V Británii se budou dražit chirurgické nástroje velitele Terezína

Britská aukční síň Villa Hall Auctions bude dražit sadu chirurgických nástrojů, která patřila veliteli terezínského ghetta za druhé světové války Antonu Burgerovi. Aukční síň uvedla, že dřevěné pouzdro s nástroji dala do prodeje vdova po židovském muži, jehož rodiče přežili holokaust. Hodnota artefaktu, který se bude dražit v sobotu, je odhadován na 4000 liber (120.000 korun). Pouzdro se jménem Antona Burgera obsahuje skalpely, pilky a další nástroje s jeho monogramem. Esesák Burger pocházející z Rakouska byl šéfem tábora v Terezíně mezi červencem 1943 a únorem 1944. V té době Terezín navštívila delegace Mezinárodního červeného kříže. Anton Burger zakryl zvěrstva, která se v Terezíně odehrávala, a tábor využil jako propagandistický nástroj. Sám přitom proslul sadistickým zacházením, sestavoval transportní listiny, usmrcoval vězně a do Osvětimi poslal 10.067 Židů. Anton Burger neměl žádné lékařské vzdělání. Po válce byl odsouzen k smrti, ale podařilo se mu uprchnout a zemřel v roce 1991 v Německu ve věku 80 let pod cizím jménem. Jeho pravá totožnost byla odhalena až v roce 1994.

Cenu Ferdinanda Peroutky získali Jaroslav Spurný, Radka Kvačková a Jan Bednář

Novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2011 v panteonu Národního muzea získali Jaroslav Spurný, Radka Kvačková a Jan Bednář. Nositelé ocenění mají mít vlastnosti, které jsou oceňovány na Peroutkovi - naprostou bezúhonnost, vysokou mravní integritu a osobní zodpovědnost za společenské důsledky svého publicistického působení. Cena Ferdinanda Peroutky nese jméno významného prvorepublikového novináře a publicisty. Byla založena v roce 1995 při příležitosti 100. výročí jeho narození. V minulosti se laureáty stali například Ivan Medek, Erik Tabery, Karel Hvížďala či Ludvík Vaculík.

Valašské muzeum v Rožnově pod Radhoštěm ožije masopustem

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm ožije v sobotu tradičním valašským masopustem. Návštěvníci se mohou těšit na zábavu okořeněnou ochutnávkou zabijačkových výrobků. Tradiční lidový svátek byl vždy ve znamení zábav a bujarého veselí a vyvrcholil v posledních dnech masopustu, kterým se na Valašsku říkalo fašank nebo také končiny. Návštěvníci rožnovského skanzenu se mohou zapojit do obřadních obchůzek v areálu Dřevěného městečka, které jsou neodmyslitelnou součástí závěru masopustu. Během odpoledne budou hrát dechové a cimbálové muziky, nebude chybět ani hra o svatém Řehoři. Na programu je také křest knihy Františka a Mojmíra Horečky Tak mluvíme pod Radhoštěm o místním nářečí. Fašankem bude o víkendu žít také Strání na Uherskohradišťsku. Masopustní veselí začne v neděli výstavou 25 let festivalu fašanku v zámečku.

Čeští studenti vytvořili sluneční dům, který zaujal v USA

Studenti pražského vysokého učení technického postoupili mezi 20 finalistů studentské architektonické soutěže Solar Decathlon 2013. V soutěži, kterou vypisuje americké ministerstvo energetiky, soupeří univerzitní týmy z celého světa v návrhu a stavbě energeticky soběstačného solárního domu. Čeští studenti se dostali do finále vůbec poprvé. Air house - koncept týmu ČVUT, je založen na kombinaci dvou prvků - dřevěného boxu a lehké membránové konstrukce. Dřevěný box obsahuje veškeré technologie potřebné pro provoz domu. Jeho dispozice je velmi kompaktní a úsporná, rozměry jsou zvoleny tak, aby se vešel do jednoho kontejneru. Membrána, kterou si lze představit jako nafukovací matraci, obepíná celý obývací prostor a tvoří jeho chytrou kůži. Air house českých studentů nabízí využití všude, kde se hraje o čas, pozemek a finance. Představuje bydlení pro mladý pár, seniory nebo přechodné bydlení při živelných katastrofách. Finále se uskuteční v září 2013 v Kalifornii. Ještě před odesláním do USA si český dům bude moci prohlédnout česká odborná i laická veřejnost v areálu kampusu ČVUT.

Ze sportu:

Nástupcem Vladimíra Weisse na lavičce slovenské fotbalové reprezentace by se mohl stát plzeňský kouč Pavel Vrba. Výkonný výbor slovenského svazu udělil svému prezidentovi Jánu Kováčikovi mandát k tomu, aby s trenérem Viktorie a zástupci západočeského klubu jednal o Vrbově možném angažování u národního týmu. Informoval o tom oficiální web slovenského svazu. Úspěšný český kouč má v Plzni smlouvu do června 2013, v minulých dnech se ale nechal slyšet, že by o nabídce vést slovenský národní tým minimálně uvažoval.

Novým asistentem ve fotbalové reprezentaci je Jakub Dovalil, který ale dál zůstane také hlavním koučem jednadvacítky. Tu povede v červnových zápasech evropské kvalifikace, ale pak se připojí k národnímu týmu a pojede s ním na Euro. Po šampionátu se teprve rozhodne, kde bude Jakub Dovalil působit dál.

Petr Čech je podle Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků (IFFHS) třetím nejlepším brankářem 21. století. Během uplynulých jedenácti let byli lépe hodnoceni pouze Španěl Iker Casillas a lídr pořadí Gianluigi Buffon z Itálie. IFFHS každoročně volí dvacítku nejlepších brankářů. Podle toho, jak vysoko se gólmani v tomto žebříčku ocitli, dostali od 20 do jednoho bodu. Tyto body poté statistici sečetli a vytvořili žebříček nejlepších gólmanů století. Čech se v žebříčku IFFHS pohybuje pravidelně od roku 2004. Za devět let nasbíral dohromady 154 bodů. Nechal tak za sebou slavná jména jako Edwin Van der Sar či Oliver Kahn, který v roce 2008 ukončil kariéru.

Vedení extraligového Litvínova udělalo podruhé v sezoně změnu na postu hlavního trenéra. Odvolaného Jiřího Kučeru nahradí na střídačce aktuálně dvanáctého celku nejvyšší hokejové soutěže Vladimír Jeřábek.

Wimbledonská vítězka Petra Kvitová sportovního "Oscara" nezískala. Česká tenistka aspirovala v prestižní anketě Laureus na ocenění pro sportovkyni a průlom roku, ale ani v jedné kategorii neuspěla. Sportovkyní roku se na slavnostním večeru v Londýně stala keňská běžkyně Vivian Cheruiyotová a golfista Rory McIlroy dostal cenu za průlom roku. Nejlepším sportovcem se podle očekávání stal loňský suverén tenisových kurtů a světová jednička Novak Djokovič ze Srbska.

Basketbalistka ZVVZ USK Praha Eva Vítečková je šestou nejlepší hráčkou Evropy za rok 2011. Rozhodlo o tom hlasování fanoušků a expertů, kteří v anketě FIBA Europe určili hráčkou roku Španělku Albu Torrensovou. Ta vystřídala na trůnu českou reprezentantku Hanu Horákovou, která vyhrála před rokem. Eva Vítečková obsadila šesté místo v hlasování expertů i u fanoušků, kteří jí poslali 4705 hlasů. Odměnili ji za to, že v minulé sezoně táhla českou reprezentaci ke čtvrtému místu na mistrovství Evropy a je také hlavní ofenzivní silou USK v Evropské lize. Česká křídelnice se mezi nejlepší hráčky dostala i před rokem, kdy při triumfu Hany Horákové skončila čtvrtá, a to především zásluhou stříbrných medailí na mistrovství světa.

Česká basketbalistka Hana Horáková se vrací po krátkém hostování v Košicích do ruského Jekatěrinburgu, kde má smlouvu. Jednatřicetiletá vicemistryně světa a nejlepší hráčka Evropy z roku 2010 tak může paradoxně koncem měsíce v osmifinále Evropské ligy nastoupit právě proti osminásobnému slovenskému mistru.

Středeční počasí v Česku:

Polojasno až oblačno, ojediněle slabé sněžení. Teploty minus 8 až minus 4 stupně Celsia.

Průměrné denní koncentrace polétavého prachu i nadále zůstávají v Moravskoslezském kraji nad imisním limitem 50 mikrogramů na metr krychlový. I přes mírné navýšení na některých měřicích stanicích se však stále na všech místech drží pod trojnásobkem mezní hranice. Vyplývá to z údajů zveřejněných na stránkách Českého hydrometeotologického ústavu.