Zprávy

MF odhaduje vývoj ekonomiky v letošním roce na kladnou nulu

Tuzemská ekonomika by měla v roce 2012 skončit kladnou nulou, respektive pár desetin procenta v plusu. V nedělním diskusním pořadu televize Prima Family to řekl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Podle něj s tím počítá lednová prognóza ministerstva financí, která bude zveřejněna v úterý. Ministr Kalousek tedy nenavrhne změnu daně z přidané hodnoty ještě pro tento rok. "Zdá se, že lednová prognóza bude předvídat na rok 2012 takzvanou kladnou nulu, tedy pár desetinek nad nulou. To znamená, že ani opatření pro tento rok nebudou muset být dramaticky velká, já tedy nenavrhnu úpravu DPH v roce 2012," řekl ministr Kalousek. Uspořit se podle něj bude muset asi 20 miliard Kč. Nicméně to je agenda, se kterou si vláda poradí sama, a nebudu muset ani žádat novelu zákona o státním rozpočtu, podotkl. Také podle dřívějších odhadů tuzemských finančních institucí by měla tuzemská ekonomika letos vykázat růst maximálně několik desetin procenta. "Už od podzimu předpokládáme pro rok 2012 růst HDP o 0,3 procenta a zatím nemámě důvod to měnit," řekl TK hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Někteří ekonomové ale již delší dobu očekávají pokles ekonomiky. Například Česká bankovní asociace předminulý týden ve své aktualizované prognóze předpověděla pro letošek pokles ekonomiky o 0,1 procenta.

Ministr Kalousek připustil sníženou sazbu DPH při zvýšení základní sazby

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) připustil možnost snížené sazby daně z přidané hodnoty pro léky, knihy a noviny, pokud by se základní sazba této daně zvýšila v dalších letech například na 19 procent. Podmiňuje to ale shodou vládní koalice. Podle zákona pro příští rok má být sazba DPH jednotná ve výši 17,5 procenta. Ministr tak v televizi Prima Family reagoval na návrh ČSSD, která chce zachování desetiprocentní DPH u knih, tiskovin, potřeb pro nevidomé, neslyšící a pro zdravotní a sociální péči o děti, seniory a zdravotně postižené. "Kdybychom se dokázali shodnout v koalici, a já tu diskusi otevřu ne pro rok 2012, ale pro roky příští, že ta sazba nebude 17,5 (procenta), ale že bude 19 (procent) například, tak si snadno umím představit, že knihy, léky a noviny by byly v nižší sazbě," uvedl ministr Kalousek. Její výši ale ani nenaznačil.

Stát by dával ČNB kvůli půjče MMF asi 200 mil. Kč na úrocích

Zhruba 200 milionů korun ročně na úrocích bude stát dorovnávat České národní bance (ČNB) z případné půjčky Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) ve výši 1,5 miliardy eur (asi 38 miliard korun) na pomoc eurozóně. Jde o částku, kterou by ČNB zhruba inkasovala, pokud by uvedené peníze půjčila na bankovním trhu. V televizi Prima Family to odhadl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Přesná výše doplatku se podle Kalouska není říci, protože se úrokové míry mění. Vyhodnocuje se každý měsíc a hradí se každé čtvrtletí. Letos je na tento účel rozpočtováno 340 milionů korun, vyčerpány zřejmě nebudou, uvedl Kalousek. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka podotkl, že dorovnání se bude týkat částky, kterou by ČNB měnovému fondu reálně půjčila. Vyčerpána podle něho dosud není ani dřívější půjčka ve výši asi miliardy eur. Bankovní rada ČNB schválila půjčku MMF ze svých devizových rezerv na pomoc eurozóně ve čtvrtek potom, co se na ní o den dříve shodla vláda. Banka ji ale podmiňuje schválením státních záruk v celkovém objemu 2,53 miliardy eur za možné ztráty. Budou se týkat i předchozí půjčky z roku 2009. Garance musí být dána zákonem schváleným parlamentem.

Jiří Pospíšil v ČT: Uvažuji o zpřísnění trestů pro exekutory

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) uvažuje o zpřísnění kárných trestů pro exekutory. V nedělním diskusním pořadu České televize řekl, že již podal 40 kárných žalob k Nejvyššímu správnímu soudu, žádný z exekutorů však zatím nepřišel o licenci. V budoucnu by tak podle něj mohl o sankcích rozhodovat ministr nebo jiný výkonný orgán. V médiích se v poslední době objevila řada případů, kdy lidé dlužící pouze zanedbatelné částky, uhradili nakonec na nákladech exekuce desetitisíce. Někdy jim byl také obestaven či zabaven majetek, který rozhodně neodpovídal výšce dluhu. Podle ministra Pospíšila v některých případech pomůže nová vyhláška upravující odměny advokátů a exekutorů, některé věci jsou však prý již legislativně ošetřeny. Je pak zcela jisté, že pochybil konkrétní exekutor. "Kdyby zkrátka dva, tři exekutoři už přišli o svoji licenci, tak bychom viděli ty změny, které by nastaly," prohlásil Jiřří Pospíšil. O sankcích by podle něj mohl například rozhodovat ministr, protože ten nese politickou odpovědnost a musí případně mírné tresty odůvodnit. Rozhodnutí ministra by pak přezkoumával soud, aby měl exekutor garance, že je postup zákonný. Úřad již podle ministra Pospíšila takovýto model zpracovává.

Westinghouse podepíše s Metrostavem dohodu o Temelínu

Tuzemská stavební společnost Metrostav v pondělí podepíše dohodu o budoucí spolupráci s americkou firmou Westinghouse, která se uchází o dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Westinghouse již smlouvu o budoucí spolupráci v případě získání zakázky o dostavbě Temelína podepsal například se strojírenskou firmou Vítkovice a I&C Energo. Dalšími zájemci o dostavbu Temelína jsou tuzemská Škoda JS v česko-ruském konsorciu se společnostmi Atomstrojexport a Gidropress a také francouzská společnost Areva. Předložení nabídek od účastníků tendru se čeká v polovině letošního roku. V roce 2013 by mělo být rozhodnuto o vítězi tendru. Stavba třetího a čtvrtého bloku Temelína má být hotova nejpozději v roce 2025. Výběrové řízení o dostavbu Temelína nyní směřuje do rozhodující fáze, uchazeči získali nedávno od provozovatele elektrárny ČEZ zadávací dokumentaci a nyní se předhánějí v získávání vazeb na české podniky. Cena dvou nových bloků pro Temelín se odhaduje na zhruba 150 miliard korun. Podle vládního zmocněnce pro dostavbu Temelína Václava Bartušky bude další vývoj dostavby významně spojen s ekonomickým vývojem v EU.

Opakované volby ve Hřensku opět vyhrál místostarosta Jan Havel

Opakované obecní volby ve Hřensku vyhrálo sdružení dosavadního místostarosty Jana Havla Soutěsky - věc veřejná, věc neprodejná. Získalo 35,3 procenta hlasů a tři mandáty z celkových sedmi. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad. Opakování voleb nařídil soud kvůli tomu, že před prvním hlasováním někdo do obce sestěhoval 32 lidí odjinud, kteří přitom formálně bydleli v neobyvatelných objektech. Tentokrát byla atmosféra o poznání klidnější a nikoho podezřelého volební komise nezaznamenala. Havlovo sdružení získalo nejvíc hlasů i v anulovaných volbách, tehdejších 43,8 procenta znamenalo také tři mandáty. Čtyři mandáty si rozdělila tři zbylá sdružení, která stále mohou Havlovo uskupení vyšachovat do opozice. Vzhledem k velikosti obce je navíc možné, že nešlo o poslední hlasování; stačí aby tři zastupitelé naráz složili své mandáty a volby se budou muset opakovat znovu. Není to úplně nepravděpodobné, protože před hlasováním na sebe jednotlivá uskupení poměrně tvrdě útočila. Ve Hřensku se politika točí především okolo soutěsek na říčce Kamenici, které jsou magnetem na turisty a stále patří obci. V zastupitelstvu lidé chtějí i dosavadního starostu Josefa Černého, kterého zvolili z posledního místa jiné kandidátky. Sedmašedesátiletý Josef Černý chtěl v politice už skončit. K zapečetěné urně nakonec dorazilo 132 z celkových 179 voličů, což znamenalo skoro 74procentní účast.

Demonstrace DSSS ve Varnsdorfu skončila bez výtržností

Ve Varnsdorfu se v neděli konala demonstrace svolaná nacionalistickou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS). V mrazivém počasí se jí zúčastnily podle odhadu asi čtyři stovky lidí, většinou místních obyvatel, dorazilo také několik desítek příznivců DSSS. Po mítinku na náměstí se účastníci vydali na pochod městem včetně problémových lokalit, které obývají nepřizpůsobiví obyvatelé. Asi dvouhodinová akce se obešla bez konfliktů a výtržností. Policie téměř nemusela zasahovat. Mítink byl zorganizován v souvislosti se smrtí ženy, kterou podle policie na Nový rok napadli Romové. Žena později zemřela, podle pitvy na krvácení do mozku. Spojitost s útokem se prokázat nepodařilo. Demonstrace začala na náměstí, jediným řečníkem byl předseda strany Tomáš Vandas. Ten asi po půlhodinovém projevu vyzval přítomné, aby se vydali na pochod městem. Právě z této části demonstrace panovaly největší obavy, protože na podobné akce DSSS se v poslední době sjíždí tvrdé jádro příznivců strany z celé ČR. Velkou část účastníků tvořili místní lidé. Z romských občanů se neobjevil nikdo. Účastníci z řad DSSS nesli vlajky a transparenty, na jednom z nich byl například nápis Stop černému rasismu. Ozývalo se také provolávání hesla "Nic než národ". Účastníci nejprve zamířili na místo, kde na Nový rok Romové napadli skupinu lidí, mezi nimi ženu, která později zemřela v nemocnici. Demonstranti zapálili svíčky a několik minut tam postáli.

Smogová situace v Moravskoslezském kraji se mírně zlepšila, prachu ubylo

Kvalita ovzduší v Moravskoslezském kraji se vinou smogu znovu oproti předchozím dnům výrazně zhoršila. V Českém Těšíně byly v neděli podle měření maximální hodnoty překročeny více než šestkrát. Limit pro množství polétavého prachu je 50 mikrogramů na metr krychlový, ráno měření ukázalo 322 mikrogramů. Během dne se však situace mírně zlepšila. Naopak se zhoršila v Třinci. Od pátku či soboty na několika místech kraje platí signál regulace, takže průmyslové podniky musejí omezit výrobu. Český hydrometeorologický úřad regulaci postupně vyhlásil pro oblast Ostravska, Karvinska a Třinecka. Přidaly se i radnice v Českém Těšíně a Karviné. Tento signál se vyhlašuje, když naměřené hodnoty v celodenních koncentracích překročí 150 mikrogramů na metr krychlový. "Žádáme spoluobčany aby minimalizovali množství vypouštěných škodlivin do ovzduší, omezili spalování pevných paliv a v případě možnosti používali alternativní paliva. Omezili v domácnostech používání otevřených plynových spotřebičů a krbových topenišť," řekla pracovnice karvinské radnice Jadviga Klementová. Podobná opatření by měli přijmout i lidé žijící v dalších smogem zasažených oblastech.

Zemřel jeden z nejuznávanějších romských básníků Vlado Oláh

Po dlouhé nemoci zemřel v sobotu ve věku čtyřiašedesáti let básník, prozaik a překladatel Vlado Oláh, který je řazen mezi nejvýznamnější romské spisovatele. Oznámil to server Romea.cz. Vlado Oláh byl mimo jiné zakladatelem a předsedou Matice romské, romského křesťanského a vzdělávacího sdružení. Věnoval se překladům křesťanské bible do romštiny. Vlado Oláh byl jako první romský autor přijat do české Obce spisovatelů. V roce 2006 mu byla udělena Literární cena Mileny Hübschmannové za přínos romské literatuře. Jako spisovatel debutoval Oláh v roce 1990 třemi krátkými povídkami ve sborníku Kale ruži (Černé růže). Kromě textů publikovaných v časopisech mu pravidelně vycházely básnické sbírky, poslední v roce 2006 pod názvem Amaro drom pal o Udut (Naše cesta za světlem). O dva roky později byly jeho básně zařazeny do knihy Devla, devla!, která byla výsledkem literární výzvy Obce spisovatelů na téma Romové - Cikáni ke 200. výročí narození Karla Hynka Máchy.

Výstava v Liberci mapuje malé koncentrační lágry v protektorátu

Malé koncentrační tábory, které za druhé světové války vznikaly na řadě míst dnešního Česka a sloužily jako zdroj pracovní síly pro továrny a zbrojařské závody, připomíná nová výstava v Severočeském muzeu v Liberci. Řada z těchto táborů se nacházela na východě nebo na severu Čech. Jen na Liberecku jich bylo pět, řekl ČTK kurátor Lubor Lacina. Veřejnost může výstavu nazvanou Za ostnatým drátem navštívit do 8. dubna. Expozice mapuje takzvané pobočné koncentrační tábory. "Byly to pobočky velkých koncentračních táborů, jako byly Flossenbürg, Gross-Rosen, Osvětim a Ravensbrück," vysvětlil Lubor Lacina. Nacisté je zřizovali až v závěru války. "Vězňové sloužili v drtivé většině jako rezervoár pracovních sil pro nějakou místní továrnu, kde byla většinou zbrojní výroba," doplnil Lubor Lacina. Návštěvníci se mohou dozvědět, jak tyto tábory vypadaly, co je na jejich místech dnes, ale i to, jestli stále existují továrny, v nichž vězňové pracovali, a zda tábory něco připomíná. V lágrech žilo v průměru 300 až 500 vězňů. Někdy byli ubytovaní v klasických dřevěných barácích, jindy přímo v továrnách. Na území dnešního Česka bylo takových táborů asi 40. Jedna z největších koncentrací pobočných lágrů byla na Trutnovsku a v oblasti Krkonoš, kde se jich nacházelo téměř deset. Byly ale i v Panenských Břežanech, ve Svatavě na Sokolovsku, v Holýšově na Domažlicku a jeden se například nacházel přímo v Brně. Výstava je představuje formou informačních panelů, kde mohou lidé vidět současnou podobu míst, ale i dochované dobové snímky. Spatřit ale mohou i vězeňské boty a mundúry, uniformy strážců, výrobky, které vězňové tvořili, nebo to, čím je dozorci týrali.

Výstavu v Rudolfově galerii vidělo více než 17.000 lidí

Více než 17.000 lidí si v uplynulých deseti dnech prohlédlo jindy nepřístupnou Rudolfovu galerii na Pražském hradě. Kromě reprezentativního sálu se veřejnost zajímala také o expozici připomínající 400. výročí úmrtí císaře Rudolfa II. Nejdéle se lidé zastavovali u zdobené rakve a pohřebního štítu, zájem byl také o dokumentární filmy věnované životu a době císaře, řekl ČTK David Šebek z tiskového oddělení Hradu. "Takový zájem veřejnosti jsme opravdu nečekali," pochvaloval si David Šebek. "Prodlužovat už ale nemůžeme. Exponáty jsou vystaveny v jiných klimatických a světelných expozicích, než by měly a deset dní je pro ně tak akorát, aby nedošlo k jejich poškození," vysvětlil David Šebek. Rudolfova galerie se navíc běžné využívá k reprezentativním účelům, jako jsou státnické obědy. Úspěch výstavy souvisí jednak s tím, že je umístěna v jindy nepřístupných sálech, ale také s tím, že je složená z raritních exponátů z depozitářů Pražského hradu. Podobné krátkodobé akce jsou na Pražském hradě ojedinělé, ale veřejností velmi oblíbené.

Brněnská Reduta oslavila narozeniny Mozarta v rokokovém stylu

Okolí brněnského divadla Reduta jako by se v sobotu večer vrátilo o několik století v čase. Více než dvě stovky návštěvníků v bohatých rokokových kostýmech a dobových bílých parukách tu slavily narozeniny skladatele Wolfganga Amadea Mozarta. Ples se konal už pátým rokem, řekla ČTK mluvčí Národního divadla Brno Šárka Motalová. "Na plese se návštěvníci mohli nechat stylově nalíčit a učesat. Kromě tradiční zábavy jako je tanec byla k dispozici například věštkyně," uvedla Šárka Motalová. Diváci mohli vidět i módní přehlídku návrháře Pavla Jevuly, zúčastnit se losování o zájezd do Salcburku nebo ochutnat víno z vinné galerie. Slavnostně nazdobená Reduta ožila v osm hodin večer zahájením plesu za účasti malého Mozarta, tedy příslušně oblečeného dětského herce. Ten například vyjádřil přání, že by v rámci oslavy rád viděl "holky u tyče", což mu moderátor přislíbil. Starší účastníci plesu potom akci zahájili tancem. Na odkaz Mozarta upozorňovaly kromě rokokového oblečení i například čokoládové Mozartovy koule, které si návštěvníci mohli brát ze stojanů na chodbách. Všudypřítomný Mozart měl návštěvníkům připomenout koncert tehdy jedenáctiletého Wolfganga Amadea Mozarta, který hrál 30. prosince 1767 se svojí sestrou Nannerl v tehdejší Taverně, dnešní Redutě. Zároveň odkazoval na skladatelovy narozeniny, narodil se 27. ledna 1756. Ples pořádalo Národní divadlo Brno.

V Zábřehu si při běhu s kufrem připomněli slavného rodáka Welzla

V dobovém oblečení, s kufrem v ruce a s doutníkem v ústech se v sobotu zapojily čtyři desítky recesistů v Zábřehu na Šumpersku do tradičního recesistického závodu na kopci Humenec. Odolávat museli nejen mrazivým teplotám a sněhu, ale i zlomyslným nástrahám pořadatelů. Během si připomněli památku slavného polárníka a dobrodruha Jana Eskymo Welzla, který se letos konal již podeváté. Podle organizátorů právě spěchající účastníci s kufrem v ruce připomínají podobu Welzla nejvíce. "Letos jsme měli pěkně zmrzlou trať. Náročné to bylo, lidé padali, škrábali se nahoru a byly krásné držkopády. Nejvzdálenější účastník přijel na akci z Ústí nad Orlicí, byli tady i lidé z Šumperka," řekl ČTK hlavní pořadatel závodu Pavel Zubík. Mnozí účastníci se na akci pečlivě připravili. Na kopec vyrazili v dobovém oblečení i s parukami na hlavách. Závod s názvem Welzlův kufr je specifický tím, že znalost pravidel je výsada určená pouze pořadatelům, účastníkům je zapovězena. Podmínkou ale je, aby se zastavili u tří občerstvení, kde na ně čeká špek, slivovice a tvarůžky.

Na koštu v Bukovanech mohli lidé ochutnat téměř 1500 pálenek

Na tradičním 15. koštu pálenek v Bukovanech na Hodonínsku mohli v sobotu lidé ochutnat téměř 1500 druhů těchto nápojů. Letošní ročník byl zasvěcen hruškám a pálenkám z nich, řekla ČTK starostka Bukovan Jana Šimečková. "Na košt přišlo určitě přes 200 lidí, možná 300. Máme tu cimbálovou muziku, čtyři kotle guláše, lidé se baví a popíjejí," popsal ČTK přímo z akce atmosféru Miroslav Malíšek, který košt pomáhal organizovat. Podle něj trvá příprava takového koštu zhruba dva a půl měsíce. Organizátoři musí sesbírat vzorky ke koštování, udělat pořadník a roztřídit pálenky podle druhu použitého ovoce. "Za ty roky, co košt pořádáme, se nám výrobci už hlásí sami. Jsou zvědaví, jak jejich pálenka při koštování uspěje," dodal Miroslav Malíšek. Někteří prý posílají vzorky poštou z daleka, například z Chorvatska nebo z Polska. Podle starostky Jany Šimečkové je košt významnou společenskou událostí v obci a prý jde o jeden z největších koštů v okolí. Bukovany ho pořádají každoročně vždy poslední sobotu v lednu. Letošních 1440 vzorků ke koštování je nejvíc za celou dobu pořádání akce. O něco menší počet vzorků měli minulý týden na koštu v Mikulčicích, které leží také na Hodonínsku. Tam nebyly k mání jen tradiční slivovice, meruňkovice, hruškovice či ořechovice, ale i různé speciální pálenky, například kořalky z ananasů, dýní nebo oskeruší.

Ze sportu:

Český skokan na lyžích Roman Koudelka skončil v nedělním závodu Světového poháru v Sapporu čtvrtý. K umístění na stupních vítězů mu chybělo více než třináct bodů. Stejně jako v sobotu vyhrál Japonec Daiki Ito. Roman Koudelka byl čtvrtý už po úvodním kole, v němž doletěl na 127 metrů. V druhém kole ještě dva metry přidal a předstihl německého skokana Richarda Freitaga, zezadu se ale před něj díky 135 metrům dostal vedoucí muž SP Andreas Kofler z Rakouska. Bodovali i všichni tři další Češi. Jakub Janda byl devatenáctý, po prvním kole přitom měl na průběžné osmé pozici blízko k lepšímu výsledku. Lukáš Hlava obsadil 21. místo a Jan Matura 27. příčku.

Závod elitní kategorie mužů na mistrovství světa cyklokrosařů v Koksijde zcela ovládli domácí Belgičané. Druhý titul v kariéře získal Niels Albert následován šesti krajany, kteří v závodu startovali. Nejlepší z Čechů Radomír Šimůnek dojel osmý, mistr světa z minulých dvou let Zdeněk Štybar byl třináctý. Závod žen vyhrála favorizovaná Marianne Vosová. Čtyřiadvacetiletá Nizozemka získala již pátý titul. Na druhém místě dojela její krajanka Daphny van den Brandová před domácí závodnicí Sanne Cantovou. Češka Kateřina Nash skončila v belgickém písku osmá. Po třinácti letch Česko nezískalo na MS ani jednu medaili.

Českým rekordem na pětisetmetrové trati vstoupila rychlobruslařka Karolína Erbanová do sprinterského mistrovství světa v Calgary. Výkon 38,17 sekundy zařadil devatenáctiletou reprezentantku po úvodní disciplíně čtyřboje na patnácté místo. Vlastní národní rekord, který zajela před rokem na téže kanadské dráze, překonala Karolína Erbanová o pět setin. Před startem šampionátu ji přitom limitovaly problémy s kotníkem, které trenér Petr Novák přisuzoval až třicetistupňovým mrazům, které v Calgary panovaly. Karolína Erbanová je první Češkou, která na sprinterském šampionátu startuje.

Velkým zklamáním skončilo pro Kateřinu Novotnou domácí mistrovství Evropy v rychlobruslení na krátké dráze v Mladé Boleslavi. Po pádech na tratích 1500 a 500 metrů upadla i v nedělním čtvrtfinále na 1000 metrů a v celkovém hodnocení víceboje obsadila konečné deváté místo. O jednu pozici se nedostala do superfinále na 3000 metrů. Vítězkou víceboje se stala Italka Arianna Fontanaová, která opanovala závody na 500, 1500 a 3000 metrů. Mezi muži je vícebojařským mistrem Evropy Nizozemec Sjinkie Knegt.

Stanislav Řezáč byl třetí na Marcialonze, italském závodu FIS Marathon Cupu v dálkovém lyžování. Na Nora Jörgena Auklanda ztratil sedm sekund, druhý dojel vítězův starší bratr Anders Aukland. O výsledcích sedmdesátikilometrového závodu klasickou technikou rozhodlo až závěrečné stoupání, v němž si Jörgen Aukland silovou jízdou soupaž zajistil bezpečný náskok a letošní vítěz Jizerské padesátky Stanislav Řezáč kontroloval třetí místo.

Fotbalisté druholigové Jihlavy jsou vítězi 15. ročníku Tipsport ligy. Ve finále zimního turnaje na umělé trávě v Berouně porazili Slovan Liberec 3:1. O dva góly se postaral Stanislav Tecl, který se s osmi brankami stal nejlepším střelcem turnaje. Třetí místo vybojoval Hradec Králové, který zdolal Plzeň 3:2. Nejlepším hráčem turnaje byl zvolen liberecký Michal Breznaník, nejlepším gólmanem se stal Jaromír Blažek, který v zimě posílil Jihlavu po konci angažmá ve Spartě.

Čeští házenkáři se ve dvou zápasech play off o postup na mistrovství světa 2013 utkají s Ruskem. Rozhodlo o tom nedělní losování v Bělehradu v rámci evropského šampionátu. První utkání play off se bude 9., nebo 10. června hrát v Rusku, domácí odveta je na pořadu o týden později. Účast na lednovém MS ve Španělsku mají vedle pořádající země a francouzských obhájců titulu jistou také semifinalisté evropského šampionátu Srbsko, Dánsko a Chorvatsko. O devět zbývajících evropských míst se bude bojovat v play off.

Pondělní počasí v Česku:

Jasno až polojasno, ojediněle slabé sněžení. Teploty -3 až +1 stupeň Celsia.