Zprávy

0:00
/
0:00

Čeští diplomaté vidí problém nové smlouvy EU hlavně v roli EK

Nejproblematičtějším bodem chystané smlouvy států EU o fiskální odpovědnosti je pro českou diplomacii role Evropské komise v naplňování této mezivládní dohody a vztah smlouvy k základnímu unijnímu právu. ČR také usiluje o to, aby v případě podpisu smlouvy získala možnost zapojit se do summitů eurozóny, například jako pozorovatel. Vyplývá to z vyjádření diplomatů blízkých rozhovorům o smlouvě a podkladů ministerstva zahraničí pro vyjednávání. "Je prostě problém, když úkolujete instituce, které patří 27 státům mezivládní smlouvou, kterou podepíše pouze 26 zemí či méně, a když se v takové smlouvě odvoláváte na unijní legislativu, ať už primární, či sekundární právo," řekl ČTK zdroj obeznámený s jednáním o smlouvě. Také z návrhu české pozice ke smlouvě, kterou ve středu schválila vláda, vyplývá, že diplomaté nemají příliš výhrady k obsahu dokumentu, ale spíše k jeho právní povaze a tomu, jak se projeví v rozhodování celé unie.

Vyjasnit by se podle českých diplomatů mělo také to, zda budou mít členské státy automatickou povinnost obrátit se na Evropský soudní dvůr v případě, že Evropská komise prohlásí o některém ze států, že porušuje pravidla stanovená ve smlouvě. Server www.euobserver.com uvedl, že podle nejnovější verze návrhu smlouvy bude pomoc státům EU ze záchranného fondu Evropského stabilizačního mechanismu od března příštího roku podmíněna tím, že země ratifikuje chystanou smlouvu o rozpočtové odpovědnosti. Po tlaku Polska a Švédska také návrh částečně vychází vstříc státům stojícím mimo eurozónu. Podle nové formulace totiž předseda summitu zemí eurozóny může na summit pozvat i nečleny eurozóny, aby mohli diskutovat o tématech související s prosazováním smlouvy, napsal server.

ČSSD navrhuje odložit druhý pilíř důchodové reformy na rok 2016

Opoziční sociální demokracie na lednové schůzi sněmovny navrhne, aby se start druhého pilíře důchodové reformy odložil z roku 2013 na rok 2016. Novinářům to řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. V hospodářské krizi je podle něho hazardem převádět až 20 miliard z veřejného důchodového systému do soukromých penzijních společností. Do roku 2016 se navíc uskuteční parlamentní volby a ČSSD do nich podle Sobotky půjde s programem celou koncepci druhého pilíře reformy zrušit. Pokud sociální demokraté na zrušení sílu mít nebudou, existuje podle Sobotky naděje, že hospodářská situace Evropy v roce 2016 bude stabilizovanější a nejhorší následky stávající dluhové krize bude i při zavedení druhého pilíře možné zvládnout. Sociální demokracie zákony důchodové reformy také nedávno napadla u Ústavního soudu.

Ve věku 70 let zemřel legendární skokan na lyžích Jiří Raška

Ve věku 70 let v pátek ráno zemřel legendární skokan na lyžích Jiří Raška. Olympijský vítěz z Grenoblu 1968 skonal v novojičínské nemocnici kolem deváté hodiny po dlouhé nemoci. Raška vybojoval na olympiádě v Grenoblu vedle zlaté medaile na středním můstku ještě stříbro na velkém můstku. Mezi jeho největší úspěchy patřilo také vítězství na prestižním Intersporturné v roce 1971, o rok později získal bronzovou medaili na prvním mistrovství světa v letech. V 90. letech byl trenérem reprezentace a svět skoků na lyžích ve skutečnosti nikdy neopustil. Loni v říjnu převzal od prezidenta republiky Václava Klause medaili Za zásluhy. Tehdy si stěžoval na problémy se srdcem, po operaci měl trojitý bypass. Jeho následovníci vzdají čest Raškově památce na olympijských hrách mládeže v Innsbrucku, při sobotním týmovém závodu si čeští skokani navléknou černé pásky.

Peake chce koordinovat reformu policie a státního zastupitelství

Vicepremiérka Karolína Peake (VV) chce, aby ji vláda pověřila koordinováním reformy policie a státního zastupitelství. K tomu navrhuje i zřízení poradní pracovní skupiny, v jejímž čele by měla být jako předsedkyně. Místopředsedy by měli být ministr vnitra Jan Kubice a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Peake podle informací ČTK návrh předložila už na posledním jednání vlády na základě dohody s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Někteří ministři s ním ale nesouhlasí. Proti se vyslovilo ministerstvo spravedlnosti a zřejmě tak učiní i vnitro. Vláda se má návrhem opět zabývat příští středu. Vicepremiérka k návrhu ČTK řekla, že by mělo jít o koordinaci protikorupčního útvaru žalobců, který má vzniknout při Nejvyšším státním zastupitelství, a nového policejního protikorupčního útvaru, jehož zřízení chce prosadit policejní prezident Petr Lessy. "Bohužel to bylo interpretováno, že chci šéfovat ministra spravedlnosti a vnitra, a bylo to přerušeno," popsala Peake projednávání návrhu na posledním zasedání vlády.

Premiér Petr Nečas přijme v pondělí iráckou delegaci

Předseda vlády Petr Nečas přijme v pondělí iráckou delegaci, která do Prahy přiletí vyjednávat o politické, obchodní a hospodářské spolupráci. Výprava vedená místopředsedou vlády pro energetické záležitosti Husajnem Šáhristáním se zúčastní fóra českých a iráckých firem, které se bude týkat například oblastí energetiky a investic. Hovoří se i o možnosti prodat zhruba dvě desítky podzvukových letounů L-159 do Iráku. O prodeji nepotřebných bitevníků české výroby se bude zřejmě jednat od pondělního rána na vládě. Iráckou delegaci zde přijme Nečas. Součástí jeho týmu bude i ministr obrany Alexandr Vondra, který později přijme šéfa irácké obrany Saadúna Dulajmího. Češi mají dlouhodobý zájem podzvukové letouny prodat. O jejich odbytu do Iráku jednají více než rok. Loni v květnu za dokončení obchodu na blízkém východě lobboval premiér Nečas. Předseda irácké vlády Núrí Málikí tehdy řekl, že by obě země mohly nákup letadel L-159 "v krátké době" dokončit.

Nová strana Romů chce hájit zájmy všech sociálně slabých lidí

Hájit nejen zájmy Romů, ale všech sociálně slabých občanů chce Strana rovných příležitostí, jejíž delegáti se sešli v Praze na ustavujícím sjezdu. Předsedou zvolili člena rady vlády pro národnostní menšiny Štefana Tišera. Místopředsedy mu budou šéf Výboru pro odškodnění romského holocaustu v ČR Čeněk Růžička a učitelka Antonie Burianská. Strana podle Tišera vznikla proto, že dosud v České republice "nikdo zájmy sociálně slabých vrstev nehájil". Nyní začnou zakládající členové strany jezdit po republice a stranu budovat, uvedl. Podle Růžičky by chtěla Strana rovných příležitostí kandidovat už v letošních podzimních volbách do krajských zastupitelstev. Soudí, že by se mohla prosadit zejména ve městech kde žije více Romů. Ministerstvo vnitra registrovalo Stranu rovných příležitostí loni 19. prosince. Původně se měla jmenovat Adaj, což v romštině znamená "tady jsme". Nakonec se ale zakladatelé rozhodli pro název neutrálnější.

Akademický senát Univerzity Karlovy kritizuje Dobeše kvůli prohlášení k protestům

Akademický senát Univerzity Karlovy (UK) kritizoval ministra školství Josefa Dobeše (VV) kvůli jeho výzvě, aby mu rektor školy Václav Hampl přišel vysvětlit důvody protestu proti novému zákonu o vysokých školách. Dobeš tvrdí, že Hampl kvůli nesouhlasu s chystanou reformou podněcuje k sociálním nepokojům. Ministerstvo školství prozatím neví, kdy by se zmíněná schůzka mohla uskutečnit, sdělila ČTK mluvčí ministerstva Kateřina Savičová. Možné datum nezná ani UK. "Pozvat představitele samosprávné akademické obce 'k podání vysvětlení' na ministerstvo velice nepříjemně zavání totalitními manýrami," uvedl ve svém usnesení akademický senát.

Přes 120 výzkumných projektů dostane půl miliardy korun

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) letos na podporu průmyslového výzkumu a vývoje prostřednictvím programu TIP poskytne půl miliardy korun. Dotace podpoří přes 120 projektů, sdělil mluvčí MPO Pavel Vlček. Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby je hlavním cílem programu podpora výzkumných projektů, na jejichž konci budou produkty s potenciálem uplatnění na trhu. "Program TIP v minulosti pomohl už více než sedmi stovkám výzkumných a vývojových projektů," uvedl Petr Očko, ředitel sekce fondů EU, výzkumu a vývoje. "Pro letošní rok jsme TIP vyhlásili už počtvrté; zájem firem o tento program byl jako vždy velmi vysoký - celkem se do něj přihlásilo 817 projektů," dodal. Podpora MPO z programu může pokrýt až 80 procent nákladů na uskutečnění výzkumného projektu. Hlásit se do něj můžou všechny právnické i fyzické osoby se sídlem v Česku.

Energetický expert Pačes: Termojaderná fúze má patřit k prioritám české vědy

Jaderné reaktory čtvrté generace ale i termojaderná fúze, která by měla v budoucnu sloužit k výrobě elektřiny, by měly podle předsedy vědeckého panelu k energetice Václava Pačesa patřit k vládním prioritám vědeckého výzkumu v ČR. Experti to alespoň navrhnou vládě. Na energetické výzkumy by měly být vynaloženy tři miliardy korun, uvedl Pačes. Výroba elektřiny z jádra, ale i výzkum termojaderné fúze je středem nejen vědeckého zájmu. Zatímco štěpení jader těžkých prvků produkuje radioaktivní odpad, termojaderná fúze lehkých prvků nebude vytvářet žádnou ekologickou zátěž. Problém je jenom v tom, že se výzkumy protahují a její komerční využití se stále odkládá.

S církevními restitucemi se oživují debaty o smlouvě s Vatikánem

S tím, jak se vláda chystá dát církevní restituce k projednání do parlamentu, se začalo opět víc mluvit o stále neschválené česko-vatikánské smlouvě. V církevních kruzích se objevily názory, že by bylo vhodné dát smlouvu do parlamentu souběžně s restitucemi. Ministerstvo zahraničí to ovšem neplánuje. Smlouva upravuje vztah mezi českým státem a římskokatolickou a řeckokatolickou církví. Diplomacie ji patrně předloží zákonodárcům s úpravami poté, až rozhodnou o navracení církevního majetku. Návrh zákona o restitucích, který vláda vyjednala s 17 církvemi, má dorazit do parlamentu počátkem února. Pokud parlamentem restituce projdou, by pak mohly být ve smlouvě nějak zohledněny. "Pokud je zákon o církevním vyrovnání, pak některé části smlouvy, která je deset let stará, jsou...zbytečné," řekl ČTK český velvyslanec ve Vatikánu Pavel Vošalík. Podle něj bude nesporně potřeba se na smlouvu podívat a provést revizi textu. "Bude reagovat na vývoj na tomto poli, ale třeba i na pozitivní změny v bilaterálních vztazích," dodal. Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg (TOP 09) věří, že jednání o textu s Vatikánem pak bude jednodušší. "Jedná se lépe, když nemáme v kapse ukradené hodinky toho, s kým jednáme," řekl na dotaz ČTK ministr, podle něhož měla být smlouva již dávno přijatá. Vatikán nyní vyčkává.

ŘSD chce v červenci zahájit modernizaci pěti úseků D1

Ředitelství silnic a dálnic chce v červenci zahájit stavební práce na rozsáhlé modernizaci dálnice D1 Praha - Brno. Stavět by se mělo na prvních pěti úsecích z celkem 21. Celá modernizace mezi Mirošovicemi na 21. kilometru a Kývalkou na 182. kilometru má běžet do roku 2018. Uvedla to mluvčí ŘSD Nina Ledvinová. Vedle nového povrchu by D1 měla dostat moderní bezpečnostní prvky včetně svodidel a nájezdů. Nejstarší česká dálnice je již téměř deset let za svojí životností. Rovněž řada mostních a inženýrských objektů je již podle ŘSD ve stavu, kdy stavební zásah není možné odkládat. O zařazení modernizace nejstarší české dálnice mezi prioritní projekty rozhodlo ministerstvo dopravy loni v červnu. V minulosti vedení resortu plánovalo její rozšíření o jeden pruh v každém směru. V současnosti s tím nepočítá.

Poslední let Czech Connect Airlines odletěl z Brna

V pátek před 17:00 odletěl s více než pětihodinovým zpožděním zatím poslední let společnosti Czech Connect Airlines z Brna do Moskvy. Firma bankrotuje, ve čtvrtek na sebe podala návrh na zahájení insolvenčního řízení u soudu v Ostravě. Z Brna létala pravidelně do Moskvy a Petrohradu, řekl ČTK ředitel letiště v Brně Tomáš Plaček.

Plánovaný jez v Děčíně má být ohleduplnější k úhořům

Plánovaný jez v Děčíně má být ohleduplnější vůči úhořům, které nepustí k lopatkám vodní elektrárny. To je jedna z nejvýznamnějších změn, které navrhuje zpracovatel dokumentace dopadu stavby na životní prostředí - společnost Well Consulting. Její předešlý materiál ministerstvo životního prostředí vrátilo k dopracování vloni v květnu, protože byl údajně nepřehledný a chyběl v něm konkrétní popis přímých a nepřímých dopadů stavby na říční ekosystém. Dopracovanou verzi předloží Ředitelství vodních cest (ŘVC) ministerstvu do konce měsíce. Zásadní změnou je zpracování kompletně nového posudku vlivu stavby na soustavu Natura 2000, řekl ČTK jednatel společnosti Well Consulting Jan Hodovský. Kolem této problematiky byla v minulosti řada dohadů a kritiky, zejména ze strany ekologických organizací, připustil.

Vědci: Čeští netopýři mohou pomoci americkým, které ničí plíseň

Čeští netopýři mohou podle vědců pomoci netopýrům americkým, které likviduje plísňové onemocnění nazývané podle vnějších projevů "syndrom bílého nosu". Zatímco americké netopýry tato nemoc masově hubí, čeští netopýři jsou proti onemocnění imunní. Vědci z moravských pracovišť prokázali, že netopýři v Česku ale i jinde v Evropě umírají na syndrom bílého nosu, který v Severní Americe ohrožuje ekosystém, jen velice zřídka. Onemocnění dosud nezpůsobilo pokles množství jejich populací. Nové poznatky o zvláštní odolnosti evropských netopýrů se syndromem bílého nosu publikoval letos v lednu mezinárodní tým badatelů v prestižním mezinárodním odborném časopise Journal of Wildlife Diseases.

Praha chce lákat Londýňany, aby během olympiády odjeli do Česka

Praha chce nalákat obyvatele Londýna, aby v době konání letošních olympijských her odjeli na dovolenou do české metropole. Plánuje proto reklamní kampaň, která by se měla uskutečnit v květnu přímo v ulicích Londýna. Pražský magistrát v těchto dnech vyhlásil výběrové řízení na tvůrce této kampaně. Podle mluvčí pražského magistrátu Terezy Krásenské bude kampaň namířena na obyvatele britské metropole, kteří nechtějí sledovat olympijské dění přímo na stadionech a obávají se komplikací, které jsou s olympijským děním spojeny. Dá se například očekávat, že ve městě zhorší doprava a zvednou ceny. Kampaň by měla v ulicích Londýna podle Krásenské začít 1. května, trvat bude zřejmě čtyři až deset nepracovních dní.

Ve Vatikánu se uskutečnila zádušní mše za Václava Havla

Ve Svatopetrském chrámu ve Vatikánu se uskutečnila zádušní mše za bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla, který zemřel týden před Vánocemi. Obřad sloužil děkan kardinálského sboru ve Vatikánu Angelo Sodano. Kardinál při mši zavzpomínal na svá osobní setkání s českým exprezidentem, ať již v České republice při návštěvách bývalého papeže Jana Pavla II. nebo při Havlově návštěvě Vatikánu. Mši byla přítomna asi stovka hostů, uvedl český velvyslanec při Vatikánu Pavel Vošalík. Nechyběli zástupci českých krajanů, italští představitelé ani řada diplomatů různých zemí, včetně Spojených států, Velké Británie, Francie, Kanady, Slovenska, Polska, Srbska nebo Hondurasu.

Projekt přestavby domu na Havlovu knihovnu se památkářům nelíbí

Projekt přestavby historického domu na Hradčanech na Knihovnu Václava Havla se Národnímu památkovému ústavu (NPÚ) vesměs nezamlouvá, některé plány, jako zastřešení nádvoří, nicméně připouští. Vědecké radě ústavu vadí necitlivé zásahy k plánovanému vytvoření nadstandardně vybavené soukromé rezidence, rozsah zásahů do podloží kulturní památky či chystané zrušení původního bytu někdejší první dámy Hany Benešové s památkově chráněnými prvky. O svých závěrech vědecká rada generální ředitelky NPÚ informovala ČTK. Generální ředitelka se ale názorem rady řídit nemusí. Architekt Marek Tichý, který se podílí na tvorbě plánů, ČTK řekl, že projekt se bude ještě měnit: "Podoba projektu se postupně vyvíjí a mění již od doby jeho vzniku a bude se vyvíjet a měnit po celou dobu jeho realizace". Historický dům U Drahomířina sloupu koupil podnikatel Zdeněk Bakala, jehož nadace také sponzoruje současnou činnost Havlovy knihovny.

První zájemci si na Hradě prohlédli výstavu o Rudolfu II.

Na deset dní byla otevřena jindy veřejnosti nepřístupná Rudolfova galerie na Pražském hradě. Veřejnost si tam může prohlédnout expozici připomínající 400. výročí úmrtí císaře Rudolfa II. Unikátní výstava zahrnuje například i Rudolfovo pohřební roucho, insignie a klobouk. Výstava seznamuje návštěvníky s posledními dny nemocného císaře a jeho pohřbem. Mohou vidět i dokumentární filmy o Rudolfově době. Na Hradě se budou konat také přednášky věnované Rudolfovi II. a jeho současníkům. Rudolfínské oslavy na Hradě budou pokračovat v únoru, kdy Obrazárna Pražského hradu vystaví díla Rudolfových dvorních umělců - Hanse von Aachena, Bartholomea Sprangera a Matthäuse Gundelacha. Jedno z děl, Aachenův autoportrét, bude v Česku vystaveno vůbec poprvé.

České filmy se objeví v USA na festivalu Sundance i na Berlinale

V utažském Park City začal další ročník nejslavnějšího festivalu nezávislého filmu Sundance. Mezi více než 110 snímky z celého světa je i nový český film Čtyři slunce režiséra Bohdana Slámy, který na akci budou soutěžit v sekci pro světový hraný film. V sobotu si tu odbude světovou premiéru. Sláma se na festivalu Sundance, který založil herec a režisér Robert Redford, objevil již v roce 2009 se snímkem Venkovský učitel. Tehdy se dostal do nesoutěžního výběru deseti zajímavých režisérů "10 Directors to Watch". Sestavují jej každý rok redaktoři filmového magazínu Variety, podle nichž jde o deset výjimečných režisérů, jejichž filmy stojí za to vidět. O Zlatého lva pro nejlepší film se bude na nadcházejícím mezinárodním festivalu v Berlíně ucházet i koprodukční historický snímek Královská aféra, na jehož vzniku se podílela česká produkční společnost Sirena Film a který se natáčel v České republice. Mezi dalšími 17 snímky, které se budou ucházet o hlavní trofeje, jsou díla z evropských filmových velmocí, ale také z Brazílie, Číny, Indonésie, Senegalu či USA. Soutěžní snímek Královská aféra dánského režiséra Nikolaje Arcela přibližuje zřejmě největší milostnou aféru dánských dějin.

Jazzman Scofield zahraje v Praze s rozhlasovými orchestry

Americký jazzový kytarista John Scofield 25. ledna vystoupí v doprovodu Dánského rozhlasového bigbandu (DR Bigband) a Symfonického orchestru Českého rozhlasu (SOČR) v Dvořákově síni pražského Rudolfina. Orchestry povede americký aranžér a skladatel Vince Mendoza. Na svých internetových stránkách o tom informuje festival Rozhlasový podzim. DR Bigband v Praze vystoupí dvakrát, bez Scofielda a Mendozy odehraje 24. ledna koncert také ve Španělském sále na akci cyklu Jazz na Hradě. Oba pražské koncerty podpořila dánská ambasáda v rámci oficiálního zahájení dánského předsednictví v Evropské unii. Dánsko od Polska převzalo půlroční předsednictví EU na začátku letošního roku. DR Bigband není pro tuzemské posluchače neznámý. V roce 2010 zde orchestr odehrál tři koncerty s bluesmanem Robbenem Fordem v Praze, Brně a Plzni. John Scofield, který v České republice několikrát vystoupil například na Bohemia Jazz Festu, tentokrát představí své bigbandové album s číslicí 54 v názvu, z něhož pochází skladba Carlos, která byla ve výročních cenách Grammy 2011 oceněna jako Nejlepší instrumentální aranžmá.

Ze sportu:

Český skokan na lyžích Roman Koudelka obsadil šesté místo ve Světovém poháru v Zakopaném a zopakoval tak výsledek z předchozího závodu na Kulmu. K nadšení dvacetitisícového polského publika zvítězil domácí reprezentant Kamil Stoch. Desátý muž průběžného pořadí SP Koudelka, který v závodě stejně jako další Češi uctil černou páskou na rukávu kombinézy dnes zesnulou legendu Jiřího Rašku, skočil 122 a 118 metrů

Čeští tenisté Iveta Benešová a Tomáš Berdych postoupili na Australian Open už do čtvrtého kola. Benešová v Melbourne potvrdila roli favoritky proti hráčce z druhé stovky žebříčku Nině Bratčikovové z Ruska a zvítězila 6:1 a 6:3, Berdych zdolal Jihoafričana Kevina Andersona dvakrát 7:6 a 6:1.

Český překážkář Petr Svoboda se rozhodl v příštím týdnu podstoupit operaci Achillovy šlachy, která ho trápí již rok a kvůli níž vynechal celý atletický rok s vrcholem na mistrovství světa v Tegu. V letošní halové sezoně tak stoprocentně závodit nebude, ale chce se dát do pořádku na mistrovství Evropy v červnu v Helsinkách a zejména na olympijské hry v Londýně.

Pouze Lukáš Bauer zamířil z českých běžců na lyžích na víkendový světový pohár do Otepää. Do Estonska odjel rád, protože zdejší areál je jeho zaslíbený - třikrát v řadě tam klasiku vyhrál, předtím byl jednou druhý.

Sportovní dvojice Klára Kadlecová, Petr Bidař již nebude pokračovat ve společné kariéře a nezúčastní se tak ani nadcházejícího krasobruslařského mistrovství Evropy v Sheffieldu. Bez ohledu na to se v Anglii představí z pohledu kontinentálního šampionátu jedna z nejpočetnějších českých výprav. Hlavními hvězdami budou Michal Březina a Tomáš Verner.

Již za necelé dva týdny čeká českého motocyklového jezdce Karla Abrahama první velké seznámení s novým motocyklem Ducati, s kterým bude letos startovat v královské kubatuře MotoGP v mistrovství světa. Podle nových podmínek budou jezdci závodit se silnějšími motocykly o objemu 1000 ccm.

Roman Červenka z Omsku a Petr Vrána z Chabarovsku se dělí s 20 góly o druhé místo v tabulce střelců Kontinentální hokejové ligy. Oba čeští útočníci zaostávají o dvě branky za lídrem kanonýrů Alexandrem Radulovem z Ufy, který zároveň ovládá i produktivitu. V 39 zápasech nasbírala ruská hvězda KHL 55 bodů a s 33 asistencemi je i nejlepším nahrávačem.

Počasí na sobotu v Česku:

Sobota bude oblačná až polojasná, ojediněle se sněhovými přeháňkami. Nejvyšší teploty 0 až 4 stupně, v Čechách místy až 6, na horách kolem -1 stupně. Vítr bude během dne zesilovat a v nárazech dosáhne až 50ti kilometrů za hodinu. Stále platí varování před náledím a sněhovými jazyky.