Zprávy
Premiér Nečas: Referendum o fiskální smlouvě by mělo být společné s eurem
Premiér Petr Nečas (ODS) dává přednost tomu, aby se lidé vyslovili k nové smlouvě o fiskální odpovědnosti až v referendu o přijetí eura. Smlouva přenáší pravomoci do Bruselu, řekl dnes premiér na jednání sněmovního evropského výboru. Druhou možností je všelidové hlasování o samotné smlouvě. Na postupu ratifikace smlouvy se shodla ve středu vláda, navzdory nesouhlasu TOP 09. "Mezinárodní dohodou mimo vší pochybnost dochází k razantnímu přesunu kompetencí na Evropskou unii," prohlásil před poslanci premiér. Smlouva podle něho uvádí opatření nezbytná pro stabilizaci a důvěryhodnost eurozóny, posiluje ale zároveň Evropskou komisi a soudní dvůr. Současné znění úmluvy například umožňuje vytvořit hlasovací kartel. Když se dva velké státy na něčem dohodnou s komisí, všechny ostatní země budou muset hlasovat s nimi, uvedl Petr Nečas. Zdůraznil, že je nutné vyčkat na konečné znění smlouvy, která má být platná pro členy eurozóny, další unijní státy by se k ní mohly připojit dobrovolně. Smlouva podle Petra Nečase znamená krok k fiskální a hospodářské federaci.
Karel Schwarzenberg: Referendum k euru zpochybňuje slib ČR unii
Česká republika požadavky na referendum o přijetí eura zpochybňuje to, co slíbila v přístupové smlouvě k EU, míní šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg (TOP 09). Ztrácí tak pověst serióznosti, vzkázal dnes ČTK ministr prostřednictvím svého mluvčího Víta Koláře. Ministr reagoval na jednání středeční vlády, podle níž by případné přistoupení země k chystané finanční smlouvě mohli lidé rozhodovat v rámci referenda o vstupu ČR do eurozóny. "Zůstávám zásadním odpůrcem referenda v této věci. Co jsme slíbili v přístupové smlouvě, nemáme to v referendu zpochybňovat. Ztrácíme pak pověst seriózního partnera," uvedl ministr, který na zasedání vlády chyběl, protože je momentálně pracovně v Bahrajnu. "Beru na vědomí rozhodnutí vlády," dodal šéfdiplomat podle svého mluvčího. Vláda záměr schválila navzdory nesouhlasu TOP 09. V České republice se dosud platí korunou, ale země se při vstupu do EU zavázala, že společnou evropskou měnu přijme. Datum není stanoveno.
Ministerstvo zahraničí zatím Klause o zmocnění k podpisu evropské smlouvy nežádalo
Ministerstvo zahraničí zatím nepožádalo prezidenta Václava Klause o zmocnění k podpisu chystané smlouvy států EU o fiskální odpovědnosti, uvedly zdroje ČTK obeznámené s jednáním o dokumentu. Ministerstvo tak zřejmě učiní až v případě, že se vláda rozhodne smlouvu podepsat. Případný podpis smlouvy by se odehrál zřejmě na summitu EU v březnu. Osud smlouvy v ostatních evropských zemích na českém postoji záležet nebude. Zmocnění prezidenta pro podpis mezinárodní smlouvy je obvykle formalitou, výklad ústavy v této věci nicméně podle právníků není jednoznačný a bude záležet na prezidentovi a vládních politicích, jaký prostor Klaus při rozhodování o smlouvě dostane. Klaus už zaslal premiéru Petru Nečasovi (ODS) dopis, ve kterém mu oznámil, že smlouvu nepodepíše. Podle experta na ústavní právo Jana Kysely není z ústavy zcela zřejmé, zda prezident může odmítnout dát vládě zmocnění pro podpis mezinárodní smlouvy.
Studenti UK vyhodili z oken na protest proti reformě 90 melounů
Studenti Karlovy univerzity vyhodili z oken právnické fakulty 90 melounů jako symbol 90 milionů korun, které stála příprava vysokoškolského zákona. Její návrh podle nich omezuje akademické svobody ve prospěch politiky a byznysu. Akce předcházela akademickému shromáždění univerzity v budově právnické fakulty, na kterém se sešly stovky studentů a pedagogů. Reforma obsahuje zatím dva věcné záměry zákonů - o vysokých školách a o finanční pomoci studentům. Rektor, šéf akademického senátu a zástupci studentů chtěli shromáždění informovat o případných dopadech návrhů. Příchozí dostali brožurku nazvanou Kritický průvodce "reformou" vysokých škol. Největší posluchárna právnické fakulty byla zaplněna do posledního místa. Plné byly i galerie. Další desítky lidí stály podél stěn a mezi lavicemi. Někteří posedávali pod katedrou na zemi. Mnoho lidí se do sálu vůbec nevešlo. Podle děkana 1. lékařské fakulty Tomáše Zimy jsou slova o tom, že za reformu bylo zbytečně vyhozeno 90 milionů korun poněkud nadnesená. K návrhu vysokoškolského zákona má ale i on výhrady. Šéfové akademických senátů vysokých škol už počátkem ledna vyzvali k peticím, rezolucím, demonstracím, a dokonce stávce.
ČSSD reformu vysokých škol odmítá a školné chce v budoucnu zrušit
Sociální demokracie nesouhlasí s chystanou reformou vysokých škol, kterou považuje za nedomyšlenou a nespravedlivou. Výhrady má především k zamýšlenému školnému, které chce v případě volebního vítězství zrušit. Na tiskové konferenci to prohlásil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Kvůli reformě z dílny ministra školství Josefa Dobeše (VV) svolal rektor Univerzity Karlovy v Praze na čtvrteční odpoledne shromáždění akademické obce. Podle senátora a stínového ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) potřebuje vysoké školství klid a koncepční návrhy. Nabídl akademikům a studentům vytvořit na parlamentní půdě platformu, kde by mohli s politiky diskutovat o reformních zákonech. K reformě vysokého školství se vláda zavázala ve svém programovém prohlášení. Loni Dobeš přišel s věcnými záměry zákonů o vysokých školách a o finanční pomoci studentům, které by měla brzy projednat vláda. První upravuje fungování univerzit a školné, druhý spoření a půjčky na vzdělání. Proti oběma se postavila Česká konference rektorů (ČKR) i Rada vysokých škol. Kritikou nešetřily ani odbory. Ministerstvo už dřív uvedlo, že přípravu zákonů s vysokými školami konzultovalo a požadavkům všech zájmových skupin se vyhovět nedá.
Případné další protesty UK se odehrají do začátku března
Případné další protesty proti vysokoškolskému zákonu se mají uskutečnit nejpozději v týdnu po 27. únoru, dohodlo se na tom shromáždění studentů a pedagogů Karlovy univerzity. Akademické shromáždění také přijalo rezoluci k návrhům změn ve fungování vysokých škol v Česku, které připravuje ministr školství Josef Dobeš (VV). Zákony podle dokumentu byly připraveny příliš rychle a bez dostatečných konzultací. Ministr s kritikou nesouhlasí, pořadatelům protestu vyčítá, že souhlasili s východisky změn. Akci chce vysvětlit od rektora Václava Hampla, který podle něj podněcuje k sociálním nepokojům.
Spisovatelka Procházková žaluje vládu kvůli církvím
Premiér Petr Nečas a členové jeho vlády čelí trestnímu oznámení kvůli navrženým církevním restitucím. Oznámení k Nejvyššímu státnímu zastupitelství v Brně podala spisovatelka Lenka Procházková. Podle ní jsou členové vlády podezřelí ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti pří správě cizího majetku. Procházkové vadí, že stát chce vrátit církvím majetek, který jim nepatří. Církev podle ní lesy či polnosti nevlastnila, pouze je spravovala. Procházková uvedla, že pochybuje o legálnosti vrácení majetku. Vadí jí i skutečnost, že u zákona, který podobu restitucí řeší, chybí soupis nemovitostí, jež mají být vráceny. Procházková, někdejší signatářka Charty 77, je nositelkou Ceny Egona Hostovského.
Situaci na pražské operní scéně bude řešit 23. února tripartita
Otázka sloučení Státní opery Praha (SOP) a Národního divadla (ND), kterým byla letos 1. ledna zahájena transformace pražské operní scény, se 23. února dostane na jednání tripartity za účasti ministryně kultury Aleny Hanákové (STAN), premiéra Petra Nečase (ODS) a zástupců odborů. Po jednání s Hanákovou to přibližně stovce zastánců samostatného fungování Státní opery před ministerstvem kultury řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil. "Chtěli jsme, aby si paní ministryně vyslechla jiný názor, než má její náměstek Radek Zdráhal. Podle našeho názoru je hospodaření Státní opery v dobrých číslech," řekl Zavadil. Dodal, že fúze Státní opery a Národního divadla je nesmysl. Lidé, většinou zaměstnanci Státní opery, kteří na Zavadila čekali v drobném dešti před ministerstvem téměř hodinu, jeho slova odměnili potleskem. Svou přítomností chtěli podpořit odboráře při jednání na ministerstvu. Pověřený ředitel SOP a ředitel Národního divadla (ND) Ondřej Černý podle svých dřívějších slov pro sezonu 2011/2012 vychází z toho, že rozhodnutí o transformaci pražské operní scény je neměnné. Transformace se má uskutečnit v letech 2012 až 2015. Plán zachovává uměleckou samostatnost orchestrů a sborů obou institucí, počítá naopak se sloučením baletních souborů a souboru sólistů Národního divadla a Státní opery Praha.
Poslanci se sejdou 31. ledna, projednat mají zákon o Havlovi
Poslanci se sejdou na první letošní schůzi v poslední lednový den. Na návrhu programu mají zatím 84 bodů. Jsou mezi nimi například Senátem vrácené zákony o veřejných zakázkách nebo o podporovaných zdrojích energie. Poslanci by také měli zvolit členy Etické komise ČR pro ocenění účastníků třetího odboje. Poslanci by měli v prvním čtení a ve zrychleném režimu projednat vládní návrh zákona o zásluhách zesnulého exprezidenta Václava Havla. Zákon je stručný a konstatuje pouze, že "Václav Havel se zasloužil o svobodu a demokracii". I když jde o vládní návrh, podpoří ho zřejmě i opoziční sociální demokraté. Vláda poslancům předložila do zrychleného režimu projednávání také vládní návrh na vydání dluhopisů na krytí části schodku letošního státního rozpočtu. Do prvního čtení jde z vlády také návrh nového zákona o evropské občanské iniciativě. Zákon má umožnit českým občanům spolu s dalšími občany EU formou petičních iniciativ přímo úkolovat unijní instituce. Novinka vychází z lisabonské smlouvy. Podmínkou bude shromáždění nejméně milionu voličských podpisů z minimálně čtvrtiny zemí unie. V závěrečném čtení by poslanci měli schvalovat návrh zákona o ochraně ovzduší nebo zákon, který zakáže letecké postřiky. Poslanci by také měli schvalovat změnu ústavy a související novelu zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu.
Ministra Vondru do USA doprovodí zástupci českých zbrojařů
Ministra obrany Alexandra Vondru příští týden do USA doprovodí delegace českého obranného průmyslu. Vondra v zámoří zahájí konferenci podnikatelů, které se zúčastní zástupci americké armády, Pentagonu či zbrojních firem. Ministr se sejde se svým protějškem Leonem Panettou, kongresmany a senátory, včetně neúspěšného prezidentského kandidáta Johna McCaina. Ministr obrany odletí za oceán v pondělí v poledne. Ještě předtím přijme iráckého ministra obrany. Po příletu do USA se setká s rodinou zemřelého veterána druhé světové války Antonína Hasala. Jeho sestrám předá Kříž obrany státu, který byl Hasalovi udělen in memoriam. V úterý ráno Vondra zahájí na českém velvyslanectví konferenci Czech Defence Seminar, které se zúčastní zástupci českého zbrojařského průmyslu. Z konference se přesune do Pentagonu, kde bude jednat se svým americkým protějškem Panettou o spolupráci obou zemí, situaci v Afghánistánu či spolupráci v rámci NATO. Odpoledne pak ministr vystoupí na půdě think-tanku Atlantic Council, kde přednese projev na téma Severoatlantické aliance, květnového summitu NATO v Chicagu a středoevropském pohled na transatlantické vztahy.
Ministr Heger chystá zákon, který umožní připojistit se na nadstandard
Na lepší oční čočky, lehčí sádru, hotelové služby a na péči, kterou veřejné pojištění hradí částečně, nebo vůbec, se lidé budou moci připojistit. Počítá s tím věcný záměr zákona o zdravotních pojišťovnách, který ministerstvo zdravotnictví dalo vládě. Pojistky budou nabízet dceřiné společnosti, které si založí zdravotní pojišťovny, a komerční pojišťovny, řekl náměstek ministra Martin Plíšek. Zákon by měl platit nejpozději od ledna 2014. Připojištění podle náměstka umožní lidem přístup k nadstandardu i péči nehrazené z pojištění bez přímých finančních nákladů, které by mohly být pro sociálně slabší neúnosné. Pojistka sníží riziko, že by si pacient kvůli nedostatku hotových peněz nemohl koupit lepší péči, když ji bude potřebovat, shrnul náměstek.
Lidé prý nemusejí za lék platit víc, i když se poplatek neodečítá
Pacienti, kteří si pořizují léky s doplatkem, platí od ledna víc. Lékárny v takovém případě už neodečítají regulační poplatek 30 korun. Podle mluvčího lékárnické komory Aleše Krebse ale víc dát za svůj lék nemusejí. Mají svému lékaři říci, že chtějí lék bez doplatku, případně požádat lékárníka, ať jim předepsaný lék s doplatkem vymění za jiný bez doplatku. Do konce loňského roku platili pacienti 30 korun za položku na receptu, lékárna jim to od doplatku odečetla. Teď platí 30 korun za recept a lékárna nic neodečítá. Léků bez doplatku je asi desetina všech přípravků, tedy 500. Podle Krebse ale pokrývají všechny hlavní skupiny. Jsou to přípravky nejčastěji užívané, hlavně na tlak a cholesterol a další chronické obtíže. Pacientům doporučil, aby se na své léky ptali. Zatím se prý lékárníci s nárůstem dotazů nesetkali. Změny po 1. lednu rozruch v lékárnách prý nevyvolaly. Nad výší doplatku se prý pozastaví nanejvýš pacient, který dlouhodobě i několik let užívá stejné léky. Lidé, kteří si léky kupují příležitostně, si většinou ani nepamatují, kolik dopláceli minule.
ČSA loni přepravily 4,25 milionu lidí, o 7,5 procenta méně
Českým aeroliniím loni klesl počet přepravených pasažérů meziročně o 7,5 procenta na 4,25 milionu. Na setkání s novináři to řekl viceprezident Českých aerolinií pro obchod a marketing Jiří Marek. Je to důsledek snižování počtu letadel a přepravních linek v souvislosti s úsporným programem v rámci restrukturalizace, uvedl. Podle firmy je nicméně větší než sedmiprocentní pokles částečným úspěchem. Celkový počet letů, který ČSA loni uskutečnily, se totiž meziročně snížil o 17,4 procenta. Obsazenost letadel se ale zvýšila na 71,8 procenta. Hlavní tuzemský konkurent ČSA, Travel Service, loni přes výkyvy v poptávce a stále rostoucí ceny paliva zaznamenal úspěšnou sezónu a počet přepravených zákazníků navýšil na 3,5 milionu.
Česká republiky v Rusku loni vyřídila 340.000 víz, v Moskvě nejvíc za 12 let
Čeští konzulové vyřídili loni v Rusku téměř 340.000 schengenských víz. Jen velvyslanectví v Moskvě jich zpracovalo 279.815, což je v porovnání s předchozím rokem o třetinu vyšší číslo a od roku 2000 vůbec nejvíc. Dalších téměř 60.000 víz vydaly generální konzuláty v Petrohradě a Jekatěrinburku, informuje český velvyslanec v Rusku Petr Kolář na webu ministerstva zahraničí. Loni do Česka přicestovalo odhadem více než půl milionu Rusů, do země mohli přicestovat i na schengenské vízum, které bylo vydáno v jiném členském státě EU. Ruští turisté v Česku odhadem utratili asi osm miliard korun. Ve srovnání s minulými roky se loni snížila průměrná doba vyřízení víza o dva dny na současných čtyři až pět dnů. České velvyslanectví v Rusku to uvedlo v reakci na informace magazínu Ekonom, podle něhož prý kvůli složitému vyřizování víz přicházejí české lázně a hotely o lukrativní ruskou klientelu.
Pojišťovny začnou hradit dívkám očkování proti rakovině čípku
Do deseti let by v Česku mohl výrazně klesnout počet případů rakoviny čípku děložního. Zdravotní pojišťovny začnou od 1. dubna hradit nepovinné očkování dívkám mezi 13. a 14. rokem věku. Vakcína zabrání sedmi až devíti případům z deseti, řekl novinářům gynekolog Jiří Sláma. Procento očkovaných je podle něj nyní velmi nízké. Očekává, že s nabídkou hrazeného očkování se přiblíží sto procentům. Česko patří v EU k zemím s nejvyšším výskytem rakoviny děložního čípku, ročně onemocní 1000 žen a 400 na zhoubnou nemoc zemře. Předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů Hana Cabrnochová ocenila, že historicky poprvé mohou dát očkovat dcery všichni rodiče. Dosud většina očkovaných dívek byla z movitých rodin nebo rodiče doceňovali význam prevence a zhruba 10.000 korun na očkování ušetřili.
Sociální pracovnice z kauzy týraného Dominika se cítí nevinná
Bývalá sociální pracovnice Lea Petříčková z kauzy týraného chlapce Dominika se cítí nevinná. Řekla to u Městského soudu v Brně, který začal projednávat její případ. Obžaloba jí vytýká to, že neplnila řádně své povinnosti a nezabránila chlapcovu týrání. Kvůli výslechům dalších svědků soud jednání odročil na 9. února. Petříčková měla rodinu na starosti od září 2009 do dubna 2010. Z této doby strávila téměř dva měsíce na nemocenské. Rodinu prý navštívila minimálně dvakrát, žádné problémy nezaznamenala. Při jedné z návštěv prý Dominik běhal jen ve slipech, byl prý menší, hubený, ale neměl žádné známky týrání. Prý jevil známky hyperaktivity a hrál si s ostatními sourozenci. Městský soud v Brně již o Petříčkové rozhodl v uplynulých dnech takzvaným trestním příkazem. Petříčková dostala čtyři měsíce vězení s podmíněným odkladem na rok. Podala si ale proti rozsudku odpor, protože vinu popírá. Verdikt tak ztratil platnost a soud musí kauzu projednat v řádném procesu. V době odhalení případu, kdy musel být umístěn do nemocnice, vážil sedmiletý chlapec 13,5 kilogramu. Brněnský městský soud potrestal trestním příkazem i další bývalou sociální pracovnici z kauzy týraného Dominika - Evu Babičkovou. Dohled nad rodinou Dominika měla na starosti před Petříčkovou.
Ústecké divadlo uvede sedmou premiéru Rusalky od roku 1946
Severočeské divadlo opery a baletu divadlo uvede v pátek sedmou premiéru Rusalky od roku 1946. Pro dětské diváky chystá za měsíc i druhou verzi, zkrácenou "procházku" Rusalkou, řekl na tiskové konferenci dirigent a sbormistr Milan Kaňák. Režie představení s několika alternacemi se ujala režisérka Irena Žantovská, v titulní roli alternují Liana Sassová a Jitka Burgetová. Severočeské divadlo opery a baletu nastudovalo Rusalku od roku 1946 již posedmé, naposledy v roce 2001. Představení se tehdy hrálo i pod širým nebem v ústeckém letním kině.
Výtvarnou osobností roku 2011 se stal Krištof Kintera s lampou v Praze
Socha v podobě lampy umístěná v parku pod Nuselským mostem v Praze přinesla výtvarníkovi Krištofu Kinterovi ocenění Osobnost roku 2011. Socha se jmenuje Z vlastního rozhodnutí a Kintera ji věnoval lidem, kteří skokem z mostu ukončili svůj život. ČTK o ocenění za pořadatele informoval šéfredaktor časopisu Art&Antiques Jan Skřivánek. Vítěze vybírala desetičlenná porota složená z kurátorů a teoretiků umění z celkem čtyř desítek jmen navržených organizátory ceny. Letos poprvé v desetileté historii ceny zvítězila realizace ve veřejném prostoru, dříve to byli hlavně umělci, kteří zaujali výstavou. Druhé místo mají Rafani za natočení filmu 31 konců/31 začátků. Na dalších příčkách se umístili Dominik Lang a Kateřina Šedá, kteří prezentovali Českou republiku v zahraničí (Benátské bienále, projekt Od nevidím do nevidím v Tate Modern) a dále Mark Ther za video, se kterým vyhrál Cenu Jindřicha Chalupeckého.
Přenosy z Met uvedou světovou premiéru Kouzelného ostrova
Ve světové premiéře odvysílá v sobotu 21. ledna 23 českých a moravských kin přímý přenos pasticcia Kouzelný ostrov z newyorské Metropolitní opery (Met). Partitura díla, které spojuje barokní hudbu a nový příběh v anglickém jazyce, obsahuje úryvky z více než třiceti oper, kantát a oratorií barokních mistrů. Příběh, jehož autorem je britský scenárista a režisér Jeremy Sams, kombinuje dvě známé hry Williama Shakespearea - Sen noci svatojánské a Bouři. Hudbu nastudoval barokní znalec a dirigent William Christie. Přímé přenosy kombinují špičkové operní umění s nejmodernějšími technologiemi. V České republice začaly v prosinci roku 2007, kdy se vysílalo pouze do pražského Aera. V loňské sezoně zhlédlo v České republice 11 přímých přenosů přes 40 000 diváků. Do konce sezony ještě uvedou Soumrak bohů od Richarda Wagnera, Ernani a La traviatu od Giuseppa Verdiho a Manon od Julese Masseneta.
Kutnohorské muzeum stříbra nabízí virtuální prohlídky výstav
České muzeum stříbra v Kutné Hoře návštěvníkům nabídne virtuální prohlídky svých výstav. Již nyní mohou na webových stránkách muzea zhlédnout expozici Královské stříbření - návraty do Kutné Hory lucemburské, která se konala loni od května do října. ČTK to řekla pracovnice muzea Kateřina Vavrušková. Návštěvníci mohou procházet výstavními prostory a prohlížet jednotlivé exponáty. Muzeum chce do budoucna na internet přenést i další významnější expozice, ať již chystané nebo skončené. Získá tím také přehledný archiv se záznamem prostorového a výtvarného řešení výstav. České muzeum stříbra vzniklo na základech archeologického sboru Vocel, který si v roce 1877 vytyčil za své poslání sbírat, chránit a propagovat písemné a umělecké památky regionu. Soustřeďuje se na dějiny Kutné Hory jako královského horního města, na středověké důlní a mincovní památky, geologii kutnohorské oblasti a numismatiku.
Ze sportu:
Tenistka Petra Kvitová postoupila na grandslamovém Australian Open s problémy do třetího kola. Wimbledonská vítězka hodně chybovala, ale Španělku Carlu Suárezovou nakonec porazila 6:2, 2:6 a 6:4. Se soutěží v Melbourne se rozloučily dvě české hráčky. Lucie Hradecká prohrála s Ruskou Věrou Zvonarevovou 1:6 a 6:7 a Barbora Záhlavová-Strýcová podlehla favorizované americké tenistce Sereně Williamsové 0:6 a 4:6.
Basketbalisté Nymburka vstoupili do osmifinálové skupiny Evropského poháru ULEB výhrou 91:81 na palubovce lotyšského celku VEF Riga. Připsali si tak už 24. výhru z posledních 25 soutěžních zápasů a čtrnáctou v řadě. O triumfu rozhodli v druhé čtvrtině, kterou ovládli v poměru 27:10.
Volejbalisté Českých Budějovic se rozloučili s Ligou mistrů porážkou ve Francii s týmem Poitiers 1:3 po setech 18:25, 23:25, 25:23 a 21:25. Ve skupině skončili Jihočeši na posledním místě; nicméně s historickým vítězstvím, které vybojovali ve druhém kole na půdě největšího favorita a nakonec i vítěze skupiny italského Cunea.
Páteční počasí v Česku:
Oblačno až zataženo, na většině území občas sněžení nebo sněhové přeháňky, pod 300 m i srážky smíšené. Nejvyšší teploty nula až 4 stupně, v 1000 m na horách kolem -1 stupně.