Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

ČT: Při stavbě O2 areny bylo navíc vyplaceno 300 milionů

Bývalý management společnosti Bestsport si nechal vyplatit 300 milionů korun navíc při stavbě předražené O2 areny. Uvedla to Česká televize s odkazem na audit Bestsportu. Podle jeho zjištění si lidé z bývalého vedení vedle standardního platu fakturovali za stejnou činnost další miliony, a to přes své soukromé firmy. Případem se zabývá policie.

Ministerstvo financí loni ztrojnásobilo počet řízení vůči loterijním firmám

Ministerstvo financí v roce 2011 více než ztrojnásobilo počet zahájených správních řízení vedených vůči provozovatelům loterií. Jejich počet stoupl z předloňských 155 na 535, uvedlo MF. Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) důvodem pro zahájení správních řízení bylo porušení povinností vyplývajících z loterního zákona a souvisejících právních předpisů. Stoupla i celková částka uložených pokut. Zatímco v roce 2010 činil příjem z pokut do státního rozpočtu 2,5 milionu korun, loni tato částka za uložené sankce přesáhla deset milionů Kč. Z této částky jsou pokuty za 7,7 milionu pravomocně uloženy a zbývající část je před nabytím právní moci.

Ministerstvo financí navrhuje sjednotit finanční kontroly veřejné správy

Ministerstvo financí navrhuje změnit kontrolu využívání finančních prostředků ve veřejné správě. Kontroly na využívání peněz z tuzemských i evropských zdrojů by se měly sjednotit a kontrola by měla být dvoustupňová. Cílem je omezit korupci a sladit systém kontroly s EU. Vyplývá to z novely zákona o finanční kontrole ve veřejné správě, kterou na svém středečním zasedání projedná vláda. "Novelou ustanovení zákona o finanční kontrole se Česká republika přibližuje dobré praxi zemí Evropské unie. Návrh umožňující výkon auditu ve veřejné správě odstraňuje dlouhodobě vnímaný a ze strany EU připomínkovaný fakt, že v ČR je odlišný režim pro kontrolu národních finančních prostředků a pro kontrolu prostředků, poskytovaných z evropských fondů," uvádí materiál. V rámci prvního stupně dojde k posílení odpovědnosti manažerů za kontroly a v rámci druhého stupně bude vytvořen systém auditu. Ten bude vyhodnocovat funkčnost a účinnost zavedených kontrol.

Možnost předdůchodů nebude omezena povoláním

Takzvané předdůchody, které mají umožnit lidem odchod do předčasné penze za lepších podmínek než nyní, se budou týkat pracovníků všech profesí. Nebudou tedy omezeny pouze na zaměstnance z těžkých a namáhavých povolání, jak se původně předpokládalo. Počítají s tím změny zákonů, které připravuje ministerstvo financí (MF). ČTK o tom informoval mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Předdůchody mají být výhodnější než klasické předčasné důchody. Do nich mohou lidé odejít už nyní. Mají však penzi vypočítanou z menší procentní výměry, a tudíž nižší, než kdyby se nechali penzionovat v řádném termínu. To u předdůchodů nebude. Požádat o takzvaný předdůchod budou moci podle Jakoba všichni lidé, kteří budou mít v rámci doplňkového penzijního spoření, tedy transformovaného současného penzijního připojištění, naspořené prostředky. Zaměstnavatelé a část odborů prosazují, aby se návrh týkal pouze namáhavých a nebezpečných profesí. Právě zaměstnavatelé mají svým zaměstnancům na předdůchody spořit. Příspěvek na předdůchody si budou moci započítat jako nákladovou položku. Na straně zaměstnanců pak bude osvobozen od daně z příjmů.

Na veřejnou službu by letos mělo jít až 50.000 nezaměstnaných

Na veřejnou službu, v jejímž rámci vykonávají lidé registrovaní na pobočce Úřadu práce činnosti prospěšné pro veřejnost, by letos mělo jít až 50 tisíc nezaměstnaných. Zpočátku se to bude týkat lidí, kteří jsou v evidenci ÚP déle než rok, poté i dalších. Sdělil to mluvčí úřadu Jiří Reichl. Organizování veřejné služby bylo od ledna převedeno z měst a obcí na Úřad práce. Navíc se rozšířil okruh lidí, kterých se týká. Až doposud byla nabízena především osobám v hmotné nouzi. Nyní ovšem mohou úředníci ÚP posílat na veřejnou službu lidi, kteří jsou v jeho evidenci déle než dva měsíce. Její rozsah bude až 20 hodin týdně. Pokud nezaměstnaní nabídku veřejné služby bez vážných důvodů odmítnou, budou vyřazeni z evidence. To znamená, že přijdou o podporu a budou za sebe muset platit zdravotní pojištění. V některých městech a obcích, například v Děčíně, přitom koncem loňského roku došlo v souvislosti s pořádáním veřejné služby k problémům. Asi 90 lidem, kteří si v Děčíně chtěli v rámci veřejné služby přivydělat, totiž hrozí, že peníze za prosinec nedostanou. Museli by je nahlásit jako výdělek, a tím pádem by jim byly odečteny od dávky, píše Děčínský deník.

Dobeš zvažuje zrušení tendru na právní služby za 99 milionů

Ministr školství Josef Dobeš (VV) zvažuje zrušení tendru na právní služby za 99 milionů korun. Zakázka na kontrolu a administraci evropských projektů sklidila kvůli vysoké ceně vlnu kritiky. Podle Dobeše prý ale není cena přemrštěná, za hodinu právních služeb prý v soutěži získali cenu 590 až 2500 korun. Kvůli chybám hrozí ministerstvu pozastavení čerpání v programu EU s rozpočtem 53 miliard korun. Ministr přišel s prohlášením poté, co se v médiích objevily informace, že za hodinu chce najaté firmě platit přes 10.000 korun. Dobeš to odmítl, 99 milionů prý byla částka určená na zaplacení 33.000 hodin právních služeb, tedy nejvýše 3000 korun za hodinu. V původních požadavcích k zakázce se přitom hovořilo o 10.800 hodinách. Zakázka prý ale bude možná stejně zrušena, protože se změnily potřeby úřadu. Namísto jedné obří zakázky by se prý nyní ministerstvu hodilo spíš více malých. Úřad má přitom samostatné právní oddělení.

Kvůli financování mohou v obcích zanikat druhé stupně škol

V některých obcích mohou po změně financování zaniknout druhé stupně základních škol. Na tiskové konferenci to připustili zástupci ministerstva školství. Nově by školy měly dostávat peníze na ideálně naplněnou třídu, například s 24 žáky. Pokud by měly dětí méně, dostávaly by i méně peněz. Z některých škol by se prý mohly stát malotřídky, pak by ale dostávaly víc peněz na výuku. Změnou financování chce ministerstvo bojovat s poloprázdnými školami. Návrh už ale odmítly svazy měst a obcí, bojí se rušení hlavně vesnických škol. Rušení tříd by znamenalo i propouštění kantorů. Ministerstvo ale zatím neví, kolika pedagogů by se to dotklo. Podle ministerstva se problém postupně vyřeší odchodem starých učitelů do důchodu. Ministr Josef Dobeš (VV) nyní objíždí školy v regionech a vysvětluje jim změny. V únoru má být na toto téma slyšení v Senátu.

Do zahraničí odešlo loni nejvíc mladých lékařů od roku 1989

V loňském roce odešlo pracovat do zahraničí nejvíce čerstvých absolventů českých lékařských fakult od roku 1989. Informovala o tom Česká televize. Stalo se to navzdory úspěchu nátlakové akce odborů Děkujeme odcházíme, kterou si lékaři loni vymohli podstatné zvýšení platů. Odchody zkušených lékařů se naopak přibrzdily. V roce 2011 zamířilo do zahraničí, především do Německa, 172 absolventů, tedy asi pětina nových lékařů, uvedla ČT s odvoláním na údaje České lékařské komory. V roce 2010 jich bylo 135. Zkušených lékařů odešlo 501, zatímco v roce 2010 to bylo 557. Celkem tak loni zamířil za prací do ciziny téměř stejný počet lékařů jako v roce 2010.

ÚS: Za soudní tahanice kvůli restituci náleží muži odškodnění

Ústavní soud (ÚS) dal novou šanci na odškodnění muži z Olomoucka, jenž se po léta nemohl dostat k restituovanému majetku. Od státu žádal více než čtyři miliony korun. Justice podle něj na začátku 90. let chybovala, a zapříčinila tak mnohaleté tahanice o nemovitost. Nárokovaná částka je sumou, kterou by muž získal z pronájmu, kdyby majetek řádně a včas dostal zpět. "Ve stěžovatelově případě došlo k naplnění všech podmínek nezbytných pro založení odpovědnosti státu za škodu způsobenou nezákonným rozhodnutím," stojí v nálezu ústavních soudců. Kvůli nezákonnému soudnímu rozhodnutí nemohl muž užívat nemovitost, na kterou měl nárok. Případ Jana Bartušky z Olomouce začal již na počátku 90. let. Podle zákona o zmírnění následků některých majetkových křivd požádal spolu s bratrem o nemovitost, kterou užívalo výrobní družstvo Agrometal Olomouc. Okresní soud v Olomouci mu nejprve vyhověl, ale tamní krajský soud jeho žalobu z formálních důvodů zamítl.

Pokuta 205 milionů pro Telefónicu platí

Telefónica O2 neuspěla u Ústavního soudu se svou stížností proti pokutě 205 milionů, kterou dostala v roce 2005 od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za zneužití dominance na trhu. Pokutu už v minulosti potvrdil Krajský soud v Brně a Nejvyšší správní soud. Je to jedna z nejvyšší sankcí, kterou kdy ÚOHS uložil jedné firmě v samostatném správním řízení. Český Telecom nabízel od roku 2002 tarify s kredity hovorného nebo s volnými minutami. Podle antimonopolního úřadu tak ale bránil svým zákazníkům přejít ke konkurenci. Zákazníci museli platit paušální poplatek, i když užívali služby alternativního operátora. Když k němu dostali volné minuty, nechtěli o ně přijít a alternativní operátory nevyužívali. Kritizované tarify Český Telecom na jaře 2005 zrušil.

ČSÚ: Ceny průmyslových výrobců zpomalily růst na 4,6 procenta

Ceny průmyslových výrobců v prosinci 2011 zpomalily meziroční růst na 4,6 procenta po listopadovém růstu o 5,6 procenta. Proti předchozímu měsíci se ceny v průmyslu zvýšily o 0,1 procenta. Oznámil to Český statistický úřad. Ceny zemědělských výrobců byly meziročně vyšší o 3,6 procenta po listopadovém zvýšení o 5,3 procenta. Ceny stavebních prací byly podle odhadů meziročně nižší o půl procenta, stejně jako v listopadu. Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře v prosinci 2011 zrychlily růst na 1,5 procenta z růstu o 1,2 procenta v listopadu. Výrobní ceny vyjadřují, jak velký je tlak na růst inflace hned na začátku výrobního řetězce, převážně v továrnách a dalších závodech. Vývoj na této úrovni se zpravidla zanedlouho odrazí v cenách pro spotřebitele. Meziměsíčně v prosinci shodně klesly ceny zemědělských výrobců a tržních služeb o 0,3 procenta. Ceny stavebních prací se nezměnily.

ČSÚ: Dovozní ceny v listopadu stouply o 7,6 pct, vývozní o 5,8 pct

Ceny zahraničního obchodu loni v listopadu opět meziročně rostly, u dováženého zboží to bylo o 7,6 procenta a u vyváženého o 5,8 procenta. V porovnání s říjnem dovozní ceny stouply o 1,8 procenta a vývozní o dvě procenta. Informoval o tom dnes Český statistický úřad. V meziročním srovnání se na vývoji dovozních cen podepsalo hlavně zdražení minerálních paliv o 33,9 procenta. Stouply ale i ceny chemikálií o 7,1 procenta, polotovarů o 5,3 procenta, průmyslového spotřebního zboží o 3,9 procenta a strojů a dopravních prostředků o 1,3 procenta. Zlevnění statistici nezaznamenali v žádné z významných skupin. Rovněž vývozní ceny rostly ve všech významných skupinách. Největší vliv na jejich vývoj mělo zdražení polotovarů o 9,1 procenta. Cena minerálních paliv byla vyšší o 15,2 procenta, chemikálií o devět procent, průmyslového spotřebního zboží o 5,8 procenta a strojů a dopravních prostředků o 2,8 procenta.

Pojišťovny loni odhalily rekordní počet pojistných podvodů

Detektivové domácích pojišťoven odhalili v roce 2011 rekordní počet i objem pojistných podvodů, který byl až o několik desítek procent vyšší než předloni. Vyplývá to z ankety ČTK mezi tuzemskými pojišťovnami. Nárůst pokusů o podvodné jednání podle nich zřejmě souvisí se zhoršením finanční situace domácností i podnikatelů. Podle světových statistik patří mezi podvody zhruba každý sedmý případ, který klient pojišťovnám ohlásí. Detektivové České pojišťovny dosáhli absolutního rekordu v její 185leté historii. V roce 2011 odhalili pojistné podvody za 338 milionů Kč, což je o 22 procent více než v roce 2010. V porovnání s rokem 2009 představuje tento výsledek více než 40procentní nárůst. "Historie ukázala, že vždy, když se zhoršuje finanční situace, jsou lidé více náchylní k podvodné činnosti. Co jsme ale viděli loni, předčilo naše nejhorší očekávání. I jinak bezúhonní lidé se často snížili k trestné činnosti a pokusili se nějakým způsobem podvést pojišťovnu," řekl vrchní ředitel úseku vnitřních věcí ČP Ludvík Bohman.

Žák ve Varnsdorfu vyhrožoval řediteli školy

Patnáctiletý žák ve Varnsdorfu na Děčínsku vyhrožoval řediteli speciální základní školy. Ten pak u něj našel nůž. Chlapce vyslýchala policie, informoval o tom děčínský policejní mluvčí Vojtěch Haňka. Podle serveru iDnes.cz byl mentálně postižený chlapec agresivní již dříve, vulgárně nadával učitelce a ředitel jí přišel na pomoc. "Mumlal si, že by mě taky mohl zapíchnout. Pak jsem se mu pro jistotu podíval do tašky. Skutečně tam měl dvaceticentimetrový kuchyňský nůž," řekl iDnes ředitel Speciální základní školy Varnsdorf Jaroslav Červinka. Každé napadení ve Varnsdorfu způsobuje velké emoce. Na Nový rok napadla skupina Romů rodinu etnických Čechů a místní na jejich podporu v neděli uspořádali na varnsdorfském náměstí demonstraci. Asi 200 lidí tam také kritizovalo vedení města, že nedělá žádné kroky pro zlepšení situace.

Nová služebna ve Varnsdorfu je hotová, chybějí jen policisté

Nová služebna v problémové lokalitě ve Varnsdorfu na Děčínsku je hotová, chybějí jen policisté. Městští strážníci nastoupí v polovině března, státní policie tam má začít docházet tento týden. Policisté budou na služebně ve třetím patře bývalého klubu Velveta naproti problémové ubytovně Sport k dispozici hodinu dvakrát denně. Lidé tam budou moci i podávat informace policii či trestní oznámení, pro jejich písemné zaprotokolování ale budou muset na stávající služebnu přes celé město. "Nově vzniklá služební místnost bude využívána pro běžná úřední jednání policistů s občany, tedy především jako kontaktní místo s veřejností. Současně s tímto účelem bude využívána jako zázemí policistů, kteří budou v dané rizikové lokalitě vykonávat hlídkovou činnost," popsala využití nového prostoru děčínská policejní mluvčí Petra Trypesová.

Policie obvinila herečku Jakubiskovou kvůli nehodě s chodcem

Policie obvinila herečku Deanu Horváthovou-Jakubiskovou, která loni v říjnu srazila na přechodu dvaašedesátiletého chodce. Muž svým zraněním na místě podlehl. Policie ji stíhá pro trestný čin usmrcení z nedbalosti. Hrozí jí až šestileté vězení, řekla mluvčí pražské policie Jana Rösslerová. Nehoda se stala loni 17. října kolem 10:00 v pražské Krči na křižovatce ulic Chýnovská a Libušská na přechodu neřízeném semafory. Orientační dechová zkouška u řidičky byla negativní. Manželka režiséra Juraje Jakubiska již dříve sdělila, že nejela nepřiměřenou rychlostí. Údajně řídila vypůjčený terénní vůz značky Mercedes.

Dvě desítky aktivistů protestovaly v Jihlavě proti spalovně

Proti stavbě velké spalovny komunálního odpadu v Jihlavě protestovaly téměř dvě desítky lidí. Převážně mladí lidé, někteří v ochranných bílých kombinézách a s rouškou přes obličej, se sešli před krajským úřadem v Žižkově ulici. Happening Proč vás nezajímá náš názor zahájili před jednáním zástupců měst a kraje. Jednání samospráv se týkalo studie o budoucím nakládání s odpadem, jejíž součástí jsou i vytypované lokality pro spalovnu. Organizátoři akce se označili za nezávislou skupinu občanů, na transparentech měli například hesla "Místo pálení důsledné třídění" a "Spalovna - zase rozhodujete o nás bez nás". "Chceme ukázat, že spalovna přinese další toxickou zátěž," řekl ČTK jeden z organizátorů Matěj Man.

Archeologové v Praze nalezli nejstarší české doklady orby a pole

Archeologové v pražské Bubenči odkryli brázdy, které označují za nejstarší doklad orby a za nejstarší pole v českých zemích. Vznikly v první polovině čtvrtého tisíciletí před naším letopočtem. Při výzkumu z loňského roku byly nalezeny také doklady osídlení od nejstarších zemědělců, přes Kelty, germánské kmeny až po raný středověk, sdělila ČTK mluvčí Archeologického ústavu Akademie věd ČR Jana Maříková. Záchranný průzkum z druhé poloviny roku v Papírenské ulici a v ulici Ve struhách přinesl nad očekávání dobré výsledky. Archeologové se přitom domnívali, že v lokalitě již nic zajímavého nenajdou. Asi nejvýznamnějším nálezem je soustava linií v ulici Ve struhách, které jsou podle archeologů doklady po orbě. Celkem se podařilo odkrýt čtyři nepravidelné souběžné brázdy široké až deset a hluboké osm centimetrů v délce devět metrů.

Respekt: Nejcennější příroda může být v starých lomech

Nová studie ukázala, že staré lomy, haldy či odkaliště mohou v České republice patřit k místům s nejcennější přírodou. Píše to v nejnovějším vydání týdeník Respekt. V uplynulých pěti letech podle něj na studii pracoval tým 14 přírodovědců vedený Tomášem Gremlicou z Ústavu pro ekopolitiku v celkem 84 opuštěných lomech, pískovnách, hnědouhelných výsypkách a dalších místech po celé republice. Takto široce pojatý projekt, jehož výstupem jsou tisíce stran popisů a seznamů nalezených druhů, ve světě prakticky nemá obdobu, uvádí týdeník v článku, jehož autorem je geolog a klimatolog Václav Cílek. Pro přírodovědce podle něj nebylo tajemstvím, že z opuštěných lomů, hald či pískoven se stávají místa s bohatou přírodou. "Když se však seznámili s celkovými počty nalezených druhů, doslova užasli," píše Respekt. Přestože se vědci pohybovali na zlomku území České republiky, setkali se prý s 80 procenty všech denních motýlů. Jen druhů vyšších rostlin napočítali téměř 1000, což je zhruba třetina všech, které se v tuzemsku vyskytují.

Umělci v sobotu začnou odlévat srdce ze svíček pro Havla

O víkendu začne odlévání voskové sochy ve tvaru srdce ze svíček, které lidé na různých místech zapalovali na památku prezidenta Václava Havla. Jako zázemí umělci využijí kulturní centrum Trafačka v pražských Vysočanech. Organizátoři shánějí dobrovolníky, kteří jim s prací pomohou. Plánovaná plastika bude mít tvar otevřeného srdce. Socha by měla být umístěna od 9. února do 10. dubna na piazzetě Národního divadla. Její další osud zatím stanoven nebyl, řekli ČTK autoři nápadu Roman Švejda a Lukáš Gavlovský. "Podařilo se zajistit svíčky nejen v Praze, ale v řadě dalších měst. V nadsázce této iniciativě říkáme "národ sobě"," poznamenal Švejda. Například jen z pražského Václavského náměstí úklidová četa odvezla 20 velkých pytlů svíček. Umělci nyní musí dostat vosk z plastových obalů. Na práci na svých webových stránkách a na facebooku hledají dobrovolníky. "Uvítáme jakoukoliv pomoc a podporu - doprava, technické vybavení, finanční prostředky. V tomto duchu nám například vyšla vstříc Trafačka v pražských Vysočanech, která poskytla prostor," uvedl Švejda.

Investor přepracoval plány na přestavbu domu na Havlovu knihovnu

Investor přepracoval plány na přestavbu domu na hradčanském Loretánském náměstí, ze kterého by měla vzniknout knihovna zesnulého prezidenta Václava Havla. Kritizovanou vzduchotechniku projektanti přemístili ze střechy do vnitřku objektu, řekla ČTK mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková. Dům chce na účely knihovny přestavět finančník Zdeněk Bakala. Kvůli nedostatečným podkladům pro umístění vzduchotechniky na střeše budovy stavební úřad v září přerušil územní řízení na přestavbu domu. Poté, co investor dokumentaci přepracoval, opět bylo řízení zahájeno. Příští týden se tak bude konat v domě místní šetření. Přepracovanými plány se bude ve čtvrtek zabývat také vědecká rada generální ředitelky Národního památkového ústavu (NPÚ). Na základě porady s odborníky by pak měl NPÚ zaujmout k přestavbě své stanovisko.

Film Dům Zuzany Liové byl oceněn v Palm Springs

Česko-slovenský film Dům režisérky a scenáristky Zuzany Liové si z největší filmové přehlídky Severní Ameriky v Palm Springs odvezl jedno z prestižních ocenění. Získal je v kategorii New voices/New visions. Tato soutěžní přehlídka je určena novým zahraničním talentům, jejichž film zatím není v distribuci Spojených států. Liová představila svůj debut loni na Berlinale, na karlovarském festivalu i na dalších přehlídkách. Za scénář obdržela v roce 2007 v Cannes prestižní cenu Krzysztofa Kieslowského. Loni obdrželi na slovenském Art Film Festu cenu za hlavní roli herci Miroslav Krobot a Judit Bárdosová. Na MFF Anonimul v Rumunsku snímek dostal cenu diváků. Ocenění z festivalu v Palm Springs v kategorii New voices/New visions je o to důležitější, že se tam český film prosadil vůbec poprvé v historii. Na 23. ročníku této přehlídky bylo uvedeno na 188 snímků ze 73 zemí světa, navštívilo je na 130.000 diváků.

Helena Třeštíková představila svůj nový dokument

Do českých kin se chystá nový dokumentární film Heleny Třeštíkové, který divákům představí historii obyčejné pražské rodiny Kettnerových. Premiéru bude mít ve čtvrtek 26. ledna. Snímek s příznačným názvem Soukromý vesmír vznikal dlouhých 37 let. Je tak autorčiným dosud nejdelším časosběrným projektem. Dojemný 90minutový retro dokument vypráví o důležité roli rodiny v době totality i ve svobodné demokracii. Součástí filmu jsou kromě dokumentárních záběrů filmařů také videa ze soukromého archivu rodiny a dobové televizní záběry mapující významné události posledních čtyř dekád. Dokumentaristka a pedagožka Helena Třeštíková (1949) má na svém kontě více než 60 snímků věnovaných především mezilidským vztahům a sociálním problémům. S oblibou pracuje s takzvanou časosběrnou metodou. Zájem veřejnosti i kritiků v Česku i zahraničí vzbudil její celovečerní film Marcela (2006), dokument o recidivistovi Reném pak získal v roce 2008 dokonce prestižní cenu Evropské filmové akademie Prix Arte za nejlepší evropský dokument. Pomyslnou trilogii mapující nevšední osudy lidí na okraji společnosti pak uzavřela snímkem Katka (2010) o mladé ženě závislé na drogách.

Poupata uvede sekce Na východ od Západu karlovarského festivalu

Celovečerní debut scenáristy a režiséra Zdeňka Jiráského Poupata, odměněný dvěma cenami české filmové kritiky, byl vybrán do prestižní soutěžní sekce Na východ od Západu letošního MFF Karlovy Vary, kde bude uveden v mezinárodní premiéře. V pořadí už 47. ročník festivalu se uskuteční od 29. června do 7. července. Filmoví publicisté odměnili tento snímek za nejlepší herecký výkon v hlavní mužské roli pro Vladimíra Javorského a za nejlepší kameru pro Vladimíra Smutného. Film byl nominován v dalších šesti kategoriích: za nejlepší film, režii, scénář, hudbu, ženský herecký výkon v hlavní roli a objev roku. Sekce Na východ od Západu patří mezi nejsledovanější části karlovarského festivalu, zejména pro zahraniční zástupce filmového průmyslu a médií.

Svátky hudby nabídnou koncert k výročí Zlaté buly sicilské

Koncert Pocta české historii - 800. výročí vydání Zlaté buly sicilské bude 25. ledna jednou z nejvýznamnějších akcí 20. ročníku festivalu Svátky hudby v Praze. Vedle hostitele houslisty Václava Hudečka se na pódiu pražského Kostela svatých Šimona a Judy představí i hornista Radek Baborák a jeho ansámbl Česká Sinfonietta. ČTK o tom informovala mluvčí festivalu Lucie Johanovská. Program, který je věnován výročí smlouvy vydané 26. září 1212 v Basileji a přiznávající mimo jiné českému králi právo dědičnosti královského titulu, nabídne díla Antonína Dvořáka, Františka Antonína Rösslera-Rosettiho a Wolfganga Amadea Mozarta.

Ostravští tanečníci přivezli ze soutěže ve Vídni 15 medailí

Celkem 15 medailí si přivezli tanečníci ostravského klubu Katlen z mezinárodní soutěže moderních tanců Vienna Open Dance, která se o víkendu konala ve Vídni. Medailové ocenění získala všechna čísla, s nimiž se tanečníci ve věku od pěti do 24 let, na soutěži představili, řekla trenérka Kateřina Vítečková. "Podařilo se nám získat deset zlatých medailí, jednu stříbrnou a čtyři bronzové a především pak hlavní cenu Best of pro naše nové duo - Jan Xavier Tihelka a Zuzana Vítečková," uvedla trenérka. Na soutěži se představili tanečníci s různými tanečními styly z 15 zemí, včetně soutěžících z Brazílie či Japonska. Ostravští tanečníci podle Vítečkové uspěli v konkurenci 133 tanečních čísel. Taneční klub Katlen vznikl v roce 2000 a tančí v něm děti už od tří let. K nejcennějším úspěchům patří například titul mistrů Evropy v tanečních formacích. Zuzana Vítečková je šestinásobná mistryně světa v několika disciplínách moderních tanců.

Sport

Tři čeští zástupci včetně favorizovaného Tomáš Berdycha postoupili na Australian Open do druhého kola. Úvodní zápas v tamním třicetistupňovém vedru zvládly i Iveta Benešová a Petra Cetkovská. Vypadly naopak nečekaně 24. nasazená Lucie Šafářová a Eva Birnerová.

Stíhací závod na závěr Světového poháru v biatlonu v Novém Městě na Moravě vyhrál Rus Anton Šipulin. O druhé místo se po protestech nakonec podělili Němec Arnd Peiffer, jemuž se nesklopil zasáhnutý terč, s Francouzem Martinem Fourcadem. Českým reprezentantům se nedařilo ve střelbě, nejlepší z nich byl dvaadvacátý Ondřej Moravec.

Stíhací závod biatlonistek na Světovém poháru v Novém Městě na Moravě vyhrála Norka Tora Bergerová díky nejrychlejší závěrečné střelecké položce. S třemi trestnými koly celkem se dostala před Švédku Helenu Ekholmovou, kterou v cíli porazila o 17,9 sekundy. Veronika Vítková po 13. pozici na startu doběhla jednadvacátá s pěti trestnými koly, druhá domácí reprezentantka Gabriela Soukalová poprvé v sezoně bodovala díky 37. místu.

Český skikrosař Tomáš Kraus skončil v závodu Světového poháru ve francouzském středisku Les Contamines pátý. Vyrovnal tím svůj nejlepší výkon v sezoně, kterého dosáhl hned v úvodu v italském Innichenu. Podruhé v sezoně vyhrál Švýcar Alex Fiva, který se posunul do čela Světového poháru.

Organizátor lyžařského šampionátu v Liberci - OC FIS NORDIC WSC 2009 - je v konkurzu. Městský soud v Praze rozhodl o úpadku společnosti ve čtvrtek 12. ledna a zároveň prohlásil konkurz. O zahájení insolvenčního řízení požádal likvidátor sdružení už v listopadu 2010. Sdružení podle něj dluží stovce firem a organizací skoro 112 milionů korun a není schopno své závazky uhradit.

Počasí v Česku

V úterý bude zataženo až oblačno, nejvyšší teploty -1 až +3 stupňě, na horách kolem -2. Foukat má mírný západní až severozápadní vítr.

Nejstudenější noc této zimy v Česku zaznamenaly přístroje meteorologů na Rokytské slati u šumavské Modravy. V neděli po 21:00 tam naměřily minus 24,4 stupně Celsia. ČTK to řekl amatérský meteorolog Ivo Rolčík z Volar. Druhou nejnižší teplotu registrovaly minulou noc meteorologové na Březníku, a to minus 21,9 stupně Celsia. Dosavadním rekordem této zimy bylo minus 16,1 stupně Celsia, který byl naměřen loni 16. listopadu na Perle u Horské Kvildy.