Zprávy

0:00
/
0:00

V Praze proběhl státní pohřeb Václava Havla

Ve Svatovítské katedrále v Praze proběhlo poslední rozloučení se zesnulým prezidentem Václavem Havlem. Zádušní mši vedl pražský arcibiskup Dominik Duka. V jejím úvodu se rozezněly zvony. Zvony a sirény v té chvíli zněly po celé zemi. Památku Václava Havla lidé uctili minutou ticha. V některých městech se zastavila doprava. Posledního rozloučení s Václavem Havlem se v zaplněné katedrále vedle jeho rodiny a české politické reprezentace zúčastnilo i mnoho zahraničních hostí. Byli mezi nimi bývalý prezident Spojených států Bill Clinton a jeho manželka, současná ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová, její předchůdkyně v úřadě Madeleine Albrightová, britský premiér David Cameron, prezidenti Francie, Německa, Slovenska, Rakouska a řady dalších zemí.

Duka: Havel dokázal vzbudit naději a sjednotit Čechy

Václav Havel dokázal vzbudit naději mezi Čechy, a tím je sjednotit, řekl pražský arcibiskup Dominik Duka při zádušní mši věnované zesnulému prezidentu Václavu Havlovi. Ve své řeči uvedl několik svých osobních vzpomínek na Havla. Podle arcibiskupa se proti veškerému očekávání splnily všechny Havlovy sny. Padl komunistický režim, který se u moci držel s pomocí armády Sovětského svazu, v Československu a posléze České republice byla obnovena svoboda a demokracie. Státní pohřeb prezidenta Havla začal v poledne minutou ticha, kterou doplnilo zvonění zvonů a zvuk sirén. Mši v Chrámu svatého Víta provázely tóny Dvořákova Rekviem. Po vstupní modlitbě přečetl Josef Abrhám úryvky z bible z knihy Job.

Papež v dopise vzdal poctu Havlovi a jeho vizionářství

Papež Benedikt XVI. vzdal poctu zesnulému prezidentovi Václavu Havlovi a jeho vizionářskému vedení při vytváření demokracie po pádu komunistického režimu. Dopis přečetl bývalý vatikánský velvyslanec v Česku Giovanni Coppa v úvodu státního pohřbu ve svatovítské katedrále. V něm papež ocenil Havlův boj za lidská práva v době totality. Hlava katolické církve své poselství adresovala prezidentovi Václavu Klausovi, vyjádřila v něm upřímnou soustrast nad skonem politika, dramatika a disidenta. "Pamatuji si, jak odvážně pan Havel bránil lidská práva v dobách, kdy byla lidu ve vaší zemi systematicky odpírána, a vzdávám poctu jeho vizionářskému vedení při vytváření nového demokratického zřízení po pádu předchozího režimu. Vzdávám díky bohu za svobodu, které se nyní lidé v České republice těší," napsal papež v dopise. Mimo dopis papež vzkázal, že na Havla vzpomíná a že jej vždy obdivoval.

Klaus, Schwarzenberg a Albrightová mluvili nad rakví o svobodě

Hlavně slova o svobodě a nutnosti za ni bojovat zazněla ve svatovítské katedrále v projevech na pohřbu prezidenta Václava Havla. I když podle prezidenta Václava Klause se zesnulým Václavem Havlem mnohé odchází, neodchází s ním myšlenka, že za svobodu stojí přinášet oběti. Ministr zahraničí a Havlův přítel Karel Schwarzenberg slíbil, že on i jiní budou dál usilovat o pravdu a lásku, o něž se Havel snažil. Podle bývalé šéfky americké diplomacie Madeleine Albrightové byl málokdo víc Čechem než zesnulý prezident, který patřil k nejrespektovanějším mužům planety. Albrightová, Klaus a Schwarzenberg pronesli krátké projevy nad rakví při státním pohřbu v katedrále. Zúčastnili se ho státnici a hosté z celého světa.

Rozloučení s Václavem Havlem sledovaly na Hradě tisíce lidí

Státní pohřeb Václava Havla ve svatovítské katedrále nebyl určen veřejnosti, přesto ale nádvoří Pražského hradu i část Hradčanského náměstí zaplnily tisíce lidí. Pražané sledovali zádušní mši na velkoplošných obrazovkách. I ti, kteří se pro mimořádný zájem k Matyášově bráně nedostali, vydrželi - chtěli uctít památku "svého" prezidenta. Lidé strávili celou dvouhodinovou bohoslužbu v tichosti. Převažovali zejména mladí. Během obřadu přítomných přibývalo. Rekviem ukončila státní hymna. V té chvíli zaznělo jedenadvacet dělostřeleckých salv vypálených z blízkého Petřína a opět se ozvaly zvony. Po státním pohřbu v katedrále rakev z ostatky za zvuku chrámových zvonů zamířila Zlatou branou do krematoria, kde odpoledne začne soukromý pohřeb pro rodinu a blízké. Lidé na hradních nádvořích i Hradčanském náměstí ji vyprovázeli potleskem.

Lidé po celé zemi uctili památku Václava Havla

Praha úderem poledne uctila památku zesnulého bývalého prezidenta Václava Havla minutou ticha. Ve stejnou chvíli se rozezněly sirény a také zvony na všech pražských kostelech. Na symbolickém místě, u sochy svatého Václava na Václavském náměstí, se sešly stovky lidí. Většina z nich zamyšleně hleděla do svíček, kterých od neděle planou u sochy tisíce. Na Václavském náměstí se zastavila veškerá doprava. Lidé se na minutu zastavili i třeba na Národní třídě. Ještě před zahájením piety se jich několik shromáždilo u památníku 17. listopadu, kde zapalovali další svíčky.

Trhy na náměstí Svobody v Brně se na několik chvil zastavily. U mariánského morového sloupu hořely stovky svící, ležely květiny a Havlovy fotografie. Pietu držely na náměstí stovky lidí. Na minutu zcela ztichly a bylo slyšet jen zvony okolních chrámů.

V Olomouci se zastavil na minutu provoz autobusů a tramvají městské hromadné dopravy v souvislosti uctěním památky bývalého prezidenta Václava Havla. V centru města několik stovek lidí, z nichž někteří položili svíčky či květiny před orloj radnice, sledovalo přímý přenos z jeho pohřbu na velkoplošné obrazovce. Kvůli vyhlášenému státnímu smutku se v Olomouci neuskutečnily mnohé akce. Například Moravské divadlo se rozhodlo zrušit veškerá plánovaná dopolední představení i páteční premiéru inscenace Tarzan - král džungle. Program změnili i pořadatelé vánočních trhů.

Na Velkém náměstí v Hradci Králové uctilo památku Václava Havla zhruba 200 lidí. Z hradecké dominanty Bílé věže se mimořádně rozezněl zvon Augustin z roku 1509, který je třetím největším tuzemským zvonem. K minutě ticha se připojili také někteří vlekaři, lanovka i vleky se zastavily například v lyžařském areálu Říčky v Orlických horách.

Prezident Václav Havel dal hlavně mladé generaci krásný dárek - lidé se rodí do svobody a demokracie. Během pietní akce před historickou jihlavskou radnici to mimo jiné řekl primátor Jaroslav Vymazal (ODS). Tiché vzpomínky doprovázené zvoněním z kostelních věží se na Masarykově náměstí zúčastnily stovky lidí. Provoz městské hromadné dopravy se v Jihlavě nezastavil. Vedení Dopravního podniku ponechalo případné přerušení jízdy na rozhodnutí jednotlivých řidičů.

Ve strašnickém krematoriu se konalo soukromé rozloučení s Havlem

Ve strašnickém krematoriu se s Václavem Havlem při hodinovém soukromém obřadu rozloučila rodina a přátelé. Na závěr zazněla hymna někdejšího Československa, kterou lidé zpívali, a Havlův hlas ze záznamu. Na úvod obřadu zazněl jeden ze symbolů sametové revoluce - píseň Modlitba pro Martu. Havlova manželka Dagmar položila k rakvi kytici. V první řadě byli členové rodiny - dcera jeho manželky Nina i Havlův bratr Ivan. Herečka Táňa Fischerová přednesla první projev, další měl herec Jiří Bartoška, který řekl, že by si přál dát Havlovi cigaretu a vykouřit ji s ním na jeho venkovském sídle v Hrádečku. Další známý divadelník Oldřich Kaiser Havlovi slíbil, že jeho přátelé budou dál pokračovat v "show". O hudební rámec smutečního obřadu se postaral muzikant Michael Kocáb, který spolu s Havlovou manželkou Dagmar vybral písně, jež měl prezident rád. Mezi smutečními hosty byli například herečky Jiřina Bohdalová, Jiřina Jirásková, herec Martin Stropnický s manželkou Veronikou Žilkovou, herci Tomáš Töpfer, Jiří Lábus a Kaiser, Bartoška, chirurg Pavel Pafko či zpěvák Jiří Macháček. Obřad byl původně míněn jako soukromé rozloučení, před jeho začátkem ale ochranka otevřela velkou bránu a dovnitř vpustila veřejnost. V sále se tak shromáždilo asi 200 lidí, někteří z nich ale nevydrželi po celou dobu obřadu. Jiní však i nadále přicházeli přihlížet smutečnímu shromáždění.

SC&C: Pro většinu Čechů byl Havel dobrým prezidentem

Devět z deseti Čechů hodnotí úřadování bývalého prezidenta Václava Havla kladně. Vyplývá to z průzkumu společnosti SC&C pro Českou televizi (ČT). Pro 23 procent dotázaných byl Havel dobrým prezidentem a pro 12 procent vynikajícím. Dalších 11 procent lidí vyzdvihlo jeho lidskost. Shodně deset procent dotázaných ho vidělo jako osobnost, respektive demokrata. Pro osm procent lidí byl především slušným člověkem. Deset procent lidí hodnotilo jeho práci v prezidentském úřadu negativně. Více než třetina lidí, 36 procent, si myslí, že nebýt Václava Havla, Česká republika by se nedostala do NATO. Naopak 34 procent si myslí, že vstup Česka do aliance nebyla jen jeho zásluha. Pětina dotázaných, 23 procent, nevidí na vstupu Česka do NATO nic pozitivního. Skoro 70 procent dotázaných se domnívá, že první český prezident měl získat Nobelovu cenu míru.

Americký senátor navrhl deklaraci, která by ocenila Havla

Americký senátor Marco Rubio navrhl senátní deklaraci, která by vyzdvihla zásluhy bývalého českého prezidenta Václava Havla, jenž zemřel 18. prosince. Zatím není jasné, kdy americký Senát bude o rezoluci hlasovat, protože tento týden ukončil prosincovou schůzi a senátoři odjeli na vánoční dovolenou. Návrh rezoluce, který Rubio zveřejnil na svých internetových stránkách, oceňuje Havla jako dramatika, disidenta i politika. Uvádí, že "pod vedením Václava Havla se Česká republika stala důležitým a cenným členem mezinárodního společenství". Zdůrazňuje také Havlovo zasazení o dodržování lidských práv na Kubě, v Bělorusku či v Barmě. Rubio chce, aby Senát vyjádřil lítost nad Havlovým úmrtím. Zároveň by horní komora Kongresu podle senátora měla ocenit Havlovy umělecké úspěchy a jeho celoživotní prosazování míru, svobody a demokratických hodnot.

Václav Havel bude mít svoji ulici v Gdaňsku

Severopolský Gdaňsk pojmenuje jednu ze svých ulic po posledním československém a prvním českému prezidentovi Václavu Havlovi. Jednomyslně o tom rozhodla rada města. Alej Václava Havla se pro pěší i vozidla otevře v pátek. "Havel byl českým Walesou," přirovnal starosta Gdaňska Pawel Adamowicz bývalého českého prezidenta k Lechovi Walesovi, ikoně boje proti komunismu v Polsku. V Česku se už také objevily návrhy na pojmenování různých míst po Havlovi. Jeho jméno ponese základní škola Na Valech v Poděbradech, kam sám chodil. V Karlových Varech vznikla petice, aby nynější Moskevská ulice byla přejmenována na ulici Prezidenta Václava Havla. Do úterka více než 10.000 lidí podpořilo výzvu, aby bylo po Havlovi pojmenováno pražské letiště v Ruzyni.

Slováci drželi smutek za Havla bez oficiálních pietních akcí

Bez oficiálních pietních akcí Slovensko drželo státní smutek za posledního československého prezidenta Václava Havla. Památku zesnulého státníka v zemi pod Tatrami uctila také církev. Přední slovenští politici se účastnili státního pohřbu v Praze. Deset hodin trvající státní smutek, který na Slovensku skončil v 18:00 SEČ, se navenek projevil zejména stažením státních vlajek na půl žerdi. Po zprávě o Havlově úmrtí se na Slovensku v uplynulých dnech uskutečnilo jen málo vzpomínkových akcií. Žádná z nich navíc nepřilákala davy lidí. Politologové připomněli, že část slovenských politiků i veřejnosti měla k Havlovi, který nebyl zastáncem rozpadu československé federace, rezervovaný postoj.

Na Havlovu počest se na pět minut zastavil Staroměstský orloj

Kvůli uctění památky zesnulého prezidenta Václava Havla se v poledne na pět minut zastavil Staroměstský orloj. Apoštolové se po dobu vyzvánění zvonů zastavili v otevřených okénkách, vidět byl svatý Petr a svatý Jakub, řekl Petr Skála, který se o orloj stará. "Nepamatuji si, že by se vůbec někdy mluvilo o tom, že by se apoštolové z nějakých důvodů záměrně zastavovali," uvedl Skála, který se stará o orloj třetím rokem.

Na razítko s Havlem čekala před hradní poštou asi stovka lidí

Na razítko k úmrtí prezidenta Václava Havla čekala před poštou na Pražském hradě podle odhadu zpravodaje ČTK asi stovka lidí. Další lidé na poštu na hradním nádvoří naproti chrámu svatého Víta přicházeli. Na razítku je letopočet narození a úmrtí a Havlův podpis se srdíčkem. Lidé již také poslali stovky psaní, ve kterých jsou pohledy, které chtějí orazítkovat a doručit na zadanou adresu. Hradní pošta bude razítkovat příležitostným razítkem až do 5. ledna. Známky s osobou Havla dosud vyšly v celkovém nákladu 728,6 milionu kusů a jsou téměř vyprodané. Až na padesátihaléřovou známku s nákladem 40 milionů kusů byly všechny vydané až za samostatné České republiky. Největší náklad, celkem 471 milionů výtisků, měla známka s hodnotou 4,60 Kč. Samostatnou novou známku s Havlem pošta nyní nechystá.

Lidé se s Havlem loučili i koncertem na Hlavním nádraží v Praze

Netradiční místo pro rozloučení s prezidentem Václavem Havlem si vybrali hudebníci, kteří na jeho počest zahráli v budově pražského hlavního nádraží. Početný orchestr a sbor přednesl v historické Fantově kavárně českou hymnu a Mozartovo Requiem. Neobvyklé vystoupení hudebníci zakončili Modlitbou pro Martu, která byla symbolem sametové revoluce v roce 1989. Připomínka událostí spjatých s Václavem Havlem vyvolala u mnohých posluchačů pohnutí a pláč. Na koncertu se sešli umělci z různých orchestrů a sborů. Zazářili i čtyři sólisté. Nápad na rozloučení s prezidentem vznikl podle dirigenta Lukáše Prchala zcela spontánně. "Už jedenáct let hrajeme na Hlavním nádraží den před Vánocemi Rybovu mši, vlivem událostí posledních dnů jsme upravili program," řekl dirigent.

Zahraniční státníci po Havlově pohřbu už odletěli z Prahy

Zahraniční státníci a jejich delegace už po pohřbu exprezidenta Václava Havla odletěli z Česka. Start vládních speciálů, kterých dorazily do Prahy téměř tři desítky, provoz na ruzyňském letišti nijak neovlivnil. Krátce po pohřbu z Prahy odletěla americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová se svým manželem, bývalým prezidentem Billem Clintonem. Po nich odstartoval i letoun s francouzskou hlavou státu Nicolasem Sarkozym či německý speciál. Jako jedno z posledních se odlepilo od země letadlo s polskými smutečními hosty. Podle seznamu, který zveřejnilo ministerstvo zahraničí, dorazily na poslední rozloučení s prezidentem do Prahy delegace ze 42 zemí. Na smutečním obřadu pak nechyběli ani zástupci NATO, Evropského parlamentu, Evropské komise a Suverénního řádu maltézských rytířů.

Policie v souvislosti s Havlovým pohřbem nezaznamenala komplikace

Policie v souvislosti s dnešním pohřbem prezidenta Václava Havla nezaznamenala žádné výraznější komplikace ani mimořádné události. Policie kvůli ochraně zahraničních hostů nasadila přes 900 svých příslušníků, využila také 70 speciálních vozů pro jejich převoz. Nasazeno bylo přibližně 100 strážníků. Náměstek policejního prezidenta Vladislav Husák již dříve uvedl, že příprava byla zejména z časových důvodů velice náročná, protože za normálních okolností se obdobná bezpečnostní opatření plánují týdny.

Zbytek dálnice D8 má stavební povolení

Zbývající úsek dálnice D8 přes České středohoří má konečně stavební povolení. Ještě ale není platné a minimálně měsíc se bude čekat na případná odvolání odpůrců stavby. ČTK to řekl vedoucí lovosického stavebního úřadu Petr Soldon. Povolení bylo vydáno 21. prosince a postupně jej vyvěšují na své úřední desky dotčené obce. Pokud nabude povolení právní moci, začne Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) stavět. Na dokončení úseku potřebuje zhruba 30 měsíců. "Teplická" dálnice D8 má spojit Prahu s půlmilionovou podkrušnohorskou aglomerací a dál se severní částí Německa, ale dokončena stále není, přestože se staví už od 90. let. Doprava je mezitím vedena po objízdných trasách směrem na Teplice a Ústí nad Labem.

Švýcaři prý zamítli žádost Česka o připojení k žalobě kvůli MUS

Švýcarský soud údajně zamítl žádost České republiky o připojení k trestnímu řízení proti bývalým manažerům privatizované Mostecké uhelné společnosti (MUS). Informoval o tom server Česká pozice, podle něhož švýcarský soud kritizoval způsob komunikace českých úřadů. Česko se k trestnímu řízení připojilo jako poškozená strana s nárokem na náhradu škody po dlouhém otálení, uvádí server. Podle vyjádření mluvčího ministerstva financí Ondřeje Jakoba však má ČR ještě další možnosti, jak se náhrady domoci. Švýcarské úřady kvůli šetření zahájenému už v roce 2005 zablokovaly kolem 600 milionů švýcarských franků (téměř 12,2 miliardy korun) na stovce účtů ve švýcarských bankách. Praha začala letos v listopadu hledat způsoby, jak peníze případně získat zpět. Premiér Petr Nečas dříve uvedl, že je ve hře civilní žaloba, účast na trestnímu řízení, civilní žaloba připojená k trestnímu řízení a využití specifických paragrafů švýcarského trestního řádu. Švýcarský federální soud v Bellinzoně českou žádost o připojení k trestnímu řízení zamítl 19. prosince, tvrdí podle České pozice zdroj švýcarského deníku Le Temps. V rozhodnutí soudu se údajně píše, že "není možné, aby se Česká republika stala žalobcem" v případu MUS. Česká republika prý má deset dní na odvolání.

Týden.cz: Sokolovská uhelná si stěžuje na ČEZ v Bruselu

Sokolovská uhelná podala stížnost do Bruselu na ČEZ kvůli cenám uhlí či nerovnému přístupu ČEZu. Informuje o tom server Týden.cz. Mluvčí ČEZu Ladislav Kříž potvrdil, že společnost byla Evropskou komisí vyzvána, aby se ke stížnosti do konce ledna vyjádřila. Podle ČEZu jde však o dvoustranný spor, který nemají řešit bruselští úředníci. Sokolovská uhelná ve stížnosti kritizuje několik věcí. "Cena, kterou máme, je na trhu absolutně vybočující," řekl k podání šéf a hlavní akcionář Sokolovské uhelné František Štěpánek. Podle něj v Česku není žádný jiný dodavatel, který byl měl takové podmínky a tak nízkou cenu. V letošním roce prý ČEZ odmítal zaplatit za uhlí více než 25 korun za gigajoule. Během letošního roku se přitom na trhu dodávalo uhlí za 40 korun za gigajoule. Důvodem rozdílu cen jsou staré smlouvy. Ty Sokolovská uhelná podepsala s ČEZ za situace, kdy o hnědé uhlí byl nižší zájem, než nyní. Od té doby se však situace na trhu s hnědým uhlím razantně změnila a cena uhlí šla nahoru, píše server. Kromě ceny za uhlí Sokolovské uhelné vadí nerovný přístup ČEZu. Podle ČEZu jde o dvoustranný spor.

Policie navrhla vazbu pro podezřelé exzaměstnance ŘSD

Protikorupční policie podala návrh na vzetí do vazby dvou bývalých manažerů a někdejšího právníka Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) podezřelých z korupce. ČTK to řekl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Kriminalisté bývalé zaměstnance obvinili kvůli údajně nevýhodným pronájmům pozemků ze strany ŘSD na dálnicích D 47 a D 5. Detektivové odhadují škodu na několik set milionů korun. Jedním z obviněných by měl být bývalý ředitel ŘSD Petr Laušman. Dva exmanažery policisté stíhají pro přijímání úplatku a všechny také pro porušování povinnosti při správě cizího majetku. Kriminalisté navrhli vazbu také pro třiapadesátiletého majitele dvou obchodních společností, který prý jednomu z bývalých manažerů poskytl úplatek přes 15 milionů korun.

Kriminalistický ústav ukončil zkoumání kostí z Dobronína

Kriminalistický ústav v Praze ukončil zkoumání kosterních pozůstatků z hromadného hrobu na louce Budínka v Dobroníně na Jihlavsku. Výsledná zpráva byla už začátkem listopadu předána jihlavským kriminalistům. Případ však stále není uzavřen. V lokalitě Budínka byly kosterní pozůstatky, údajně Němců zavražděných na konci války revolučními gardami, vyzvednuty z masového hrobu loni v srpnu. Podle antropologů tam byla zakopána těla nejméně 13 lidí. Podle některých zpráv byli Němci ubiti lopatami a motykami. Nic takového ale antropologové nepotvrdili. Kriminalisté vyšetřují případ od loňského září pro podezření z vraždy. Nálezy ostatků a opakované označení místa křížem vzbudily v Dobroníně velké emoce.

Vánoční mše se v Praze budou konat i v latině nebo vietnamštině

Vánoční bohoslužby se budou v pražských katolických kostelech konat kromě češtiny například i v latině nebo vietnamštině. Na půlnoční mši mohou lidé přijít mimo jiné do Svatovítského chrámu. Zde začne již od 23:30 pásmo české vánoční hudby a poezie. Při následné mši zazní také španělština, angličtina nebo polština. V angličtině a španělštině se mše bude už tradičně konat v klášterním kostele sv. Tomáše nedaleko budovy Senátu. Klášter spravuje mezinárodní komunita řádu augustiniánů. Německy se bude kázat v kostele sv. Jana Nepomuckého na Skalce, italsky u Pražského Jezulátka a francouzsky v kostele sv. Josefa v Josefské ulici. Vánoční atmosféru mohou zpestřit i mše v latině v kostele sv. Havla, nebo ve vietnamštině v tanečním sále hotelu Olšanka na Žižkově.

Božídarská Ježíškova pošta letos vyřídila přes 110.000 zásilek

Božídarská Ježíškova pošta od 1. prosince vyřídila už přes 110.000 zásilek z Česka i ze zahraničí. Dopisy či pohlednice označily pracovnice infocentra příležitostným razítkem s motivem vánočních zvonečků svázaných stužkou a poté odeslaly na příslušné adresy. Aby nápor vánoční pošty vůbec zvládly, byla k dispozici dvě razítka a ženám z infocentra pomáhali brigádníci. Božídarský starosta Jan Horník řekl, že zájem o Ježíškovu poštu rok od roku roste. Ještě než oficiálně začalo razítkování, shromáždilo se do začátku prosince v infocentru 20 až 30 kilogramů poštovních zásilek. Lidé je do Krušných hor posílali v předstihu nebo při návštěvě Božího Daru vhazovali do zvláštní schránky před radnicí.

Ze sportu

Lyžař Ondřej Bank obsadil čtvrté místo v exhibičním závodu Alpine Rockfest v italském středisku Paganella. Vítězem eliminačního závodu v obřím slalomu se stal úřadující mistr světa v této disciplíně Američan Ted Ligety.

Počasí v Česku:

Je oblačno, ojediněle sněžení, přechodně i polojasno. Nejvyšší teploty 3 - 7 stupňů Celsia, v 1000 m na horách kolem nuly.