Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

ČR bez problémů prodala dluhopisy

Česká republika prodala státní dluhopisy se splatností pět let, které na trhu umístila bez jakýchkoli problémů. Výnos v průměru vzrostl na 3,52 procenta, zatímco v předchozí srovnatelné aukci v srpnu činil 2,88 procenta. Ministr financí Miroslav Kalousek ale řekl, že vzhledem k napjaté situaci na trzích je to velmi dobrý výsledek. V první kole se prodaly papíry za 7,63 miliardy korun a poptávka po nich více než dvojnásobně překročila nabídku. Ve druhém kolem pak ministerstvo financí přijalo nabídky na nákup dluhopisů v objemu 1,16 miliardy korun. V obou kolech tak Česká republika získala asi 8,79 miliardy korun. Cílem bylo prodat dluhopisy v objemu osmi miliard Kč.

"Jsem velmi rád, že mohu oznámit velmi úspěšnou aukci pětiletých dluhopisů České republiky na domácím (korunovém) trhu, kdy poptávka více než dvojnásobně převýšila naši nabídku," řekl Kalousek v Bruselu, kde se účastnil zasedání s kolegy z Evropské unie. Aukce se podle něj zúčastnila vedle českých subjektů řada zahraničních investorů. Kalousek připomněl, že České republice se podařilo státní dluhopisy prodat v situaci, kdy řada jiných zemí má s prodejem dluhopisů problémy. Například Slovensko v aukcích opakované neuspělo, což tamní činitelé dali do souvislosti s krizí v eurozóně. Nejzadluženější země eurozóny, jako je Itálie a Španělsko, sice dluhopisy prodají, musí za ně ale mnohdy zaplatit i více než sedmiprocentní úrok.

V případu nákupu Tater pro armádu padnou dvě obvinění

V kauze údajné korupce kolem nákupu nákladní vozů Tatra pro armádu policie v nejbližší době obviní dva muže. Prověřování případu skončilo a s tím i činnost speciálního týmu Tatra. ČTK to potvrdil žalobce Krajského státního zastupitelství v Ostravě Dušan Táborský. Nechtěl upřesnit, koho policie z prověřovaných podezřelých z korupčního jednání viní. Server iDnes.cz uvedl, že podle informací Mladé fronty Dnes budou stíháni bývalý ministr obrany Martin Barták a zbrojař Michal Smrž. Barták v prohlášení uvedl, že mu o případném obvinění zatím není nic známo. Celá kauza Tatra je podle něj uměle vykonstruovaná a má sloužit především k jeho společenské likvidaci. "Médii nezmiňovanou realitou je, že jsem se na nákupu vozidel Tatra nijak nepodílel," zdůraznil Barták. Dodnes mu prý oficiálně nikdo nesdělil, z čeho má být podezřelý a co je mu kladeno za vinu. V Bartákově prohlášení také jeho právník Josef Monsport podotýká, že v celé věci bylo mnoho nestandardních až nezákonných postupů, se kterými se prý za svou dlouholetou praxi nesetkal.

Policie se údajnou korupcí zabývá od loňského listopadu. Tehdy bývalý americký velvyslanec v Česku a předseda dozorčí rady automobilky Tatra William Cabaniss Mladé frontě Dnes řekl, že v únoru 2008 po něm chtěl tehdejší náměstek ministryně obrany Barták miliony dolarů za to, že Tatra už nebude mít problémy s armádní zakázkou. To potvrdil i Cabanissův kolega Duncan Sellars, který se rovněž zúčastnil rozhovoru s Bartákem. Barták ale tvrdí, že jde o vykonstruovanou záležitost.

Sdružení pilotů zahájí protesty proti vyvádění majetku z ČSA

České sdružení dopravních pilotů (CZALPA) v následujících dnech zahájí protesty proti údajné likvidaci ČSA. Sdružení doporučí pilotům, aby čerpali náhradní volno kvůli indispozici, řekl ČTK mluvčí sdružení Filip Gaspar. Akce bude mít podle sdružení za následek zrušení některých pravidelných letů Českých aerolinií, podle Gaspara se protest dotkne desítek letů denně. Piloti protestují proti vyvádění letadel ČSA mimo mateřskou firmu. Aerolinie důvod nespokojenosti pilotů nechápou, prý k němu není důvod. "Vyvedení sedmi letadel ATR a čtyř Airbusů do společnosti Holidays Czech Airlines představuje více než třetinu letecké flotily a vedení ČSA tak činí bez předchozí diskuse ze zaměstnanci," uvedl Gaspar. Podle Gaspara je jen otázkou, kdy se k těmto 11 strojům připojí další letadla, která ČSA opustí, a kdy aerolinie, které v současnosti mají kolem 30 letadel, nebudou schopné fungovat jako síťový dopravce.

Podle ČSA se rozdělují činnosti a zdroje v rámci Českého Aeroholdingu. Ten vzniká spojením všech částí národního dopravce a Letiště Praha. Převod letadel se tak podle aerolinií děje v rámci jedné skupiny a k protestům není důvod. V podobném smyslu se vyjádřilo i ministerstvo financí, které za stát fungování ČSA řídí. Převedením letadel do dceřiné společnosti nedochází ke zmenšování majetku či jeho vyvádění z ČSA, uvedl mluvčí úřadu Jakub Haas. ČSA se do budoucna chtějí zaměřit výhradně na dopravu proudovými letadly na delší vzdálenosti.

Členům bezpečnostních sborů zůstanou platy zmrazeny

Vláda formálně potvrdila, že příslušníkům bezpečnostních sborů zůstanou v příštím roce zmrazeny platy. Letos se tarifní platy rámci úsporných opatření snížily o deset procent. Stupnice platových tarifů by měla zůstat stejná i v příštím roce, protože na platy není víc peněz. To se nelíbí odborům, které nevylučují protestní akce. Premiér Petr Nečas po zasedání kabinetu novinářům řekl, že vláda tak postupuje podle programového prohlášení. Přidáno dostanou pouze učitelé, navýšení platů soudců a státních zástupců bylo vynuceno rozhodnutím soudu.

Zmrazení platů se nelíbí odborářům. "Situace se vyvíjí tak, že už nás to nemůže nechat klidnými. My už to nestrpíme, uděláme poměrně ostré protestní akce," řekl rádiu Impuls předseda Odborového svazu hasičů Zdeněk Jindřich Oberreiter. Dodal, že hasiči nebudou dělat akce typu "Děkujeme, nehasíme", ale chtějí za své platy bojovat v mediální kampani. Rozhodnutí vlády nepřekvapilo předsedu policejních odborů Milana Štěpánka. Mezi policisty podle něj panuje "blbá nálada", formu možného protestu však musí ještě zvážit. "Zkoušejí naši trpělivost už dlouho," řekl Štěpánek směrem k zákonodárcům.

Policie dostane 75,6 milionu na mimořádné výdaje kvůli Šluknovsku

Policie dostane na uhrazení mimořádných výdajů, které jí letos vznikly v souvislosti s napjatou situací na Šluknovsku, téměř 75,6 milionu korun. Rozhodl o tom kabinet Petra Nečase (ODS). Finanční injekce má z větší části pokrýt výdaje na platy policistů, kteří byli na sever Čech vysláni z jiných krajů, tak i těch, kteří musí zastávat jejich práci. Ministr vnitra Jan Kubice začátkem listopadu řekl, že pořádkové jednotky z jiných krajů zůstanou ve Šluknovském výběžku ještě půl roku až rok.

Poště zkolabovala síť, nefungovaly jí elektronické služby

České poště zkolabovala počítačová síť, kvůli které jí nefungovaly elektronické služby. Závadu se po zhruba třech hodinách podařilo odstranit, řekla mluvčí Marta Selicharová. Mimo provoz byly na všech poštách služby SIPO, peněžní služby, systém Czech POINT a další služby pošty on-line. Zákazníci mohli jen podávat a vyzvedávat listovní a balíkové zásilky. Státní podnik Česká pošta má 3385 poboček a zaměstnává 34.300 lidí.

Protivládní petici ČSSD podepsalo 90.782 nespokojených občanů

Protivládní sociálnědemokratickou petici podepsalo 90.782 nespokojených občanů. Na tiskové konferenci to řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. ČSSD v ní požaduje demisi kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) a vyjadřuje nesouhlas s reformami. Petici, která byla spolu s obstrukcemi v Poslanecké sněmovně součástí odporu proti vládním reformám sociální demokraté spustili 1. listopadu a symbolicky ji ukončili 17. listopadu v Den boje za svobodu a demokracii. Nespokojení občané ji mohli podepisovat na sedmdesáti místech v republice. Jedním z bodů petice je vyjádření nesouhlasu s vládním návrhem důchodové reformy, který je podle ČSSD spojený s riskantním vyvedením peněz ze státního průběžného důchodového systému do soukromých fondů.

Pacienti pocítí od čtvrtka na peněženkách první reformní změny

Pacienti pocítí od čtvrtka první reformní změny na svých peněženkách. Podle novely zákona o veřejném zdravotním pojištění stoupne od 1. prosince platba za den v nemocnici z 60 na 100 korun. Ztíží se změna zdravotní pojišťovny. Padá bariéra připlácení na nadstandard, seznam prvních nadstandardů ale vyjde nejdřív k 1. lednu. Změny jsou ve stanovení cen a úhrad léků, na pacienty by neměl výrazněji dopadnout růst DPH. Zavádějí se elektronické aukce na léky. V novele je také změna platby za položku na receptu na platbu za recept, změna ale je platná až od 1. ledna, stejně jako změny v distribuci očkovacích látek.

Zdravotnická zařízení musejí informovat pacienty o ceně péče a doplatku k nadstandardu. Vybrané peníze zůstanou nemocnici, novela jim ale zakazuje upřednostňovat při čekání na operaci pacienty, kteří si připlatí. Nemocnice jsou povinny vybírat regulační poplatky. Za porušení pravidel hrozí zdravotnickým zařízením až milionová pokuta.

Slovensko zve české lékaře do svých nemocnic

Slovensko požádalo české lékaře, aby nastoupili na místa slovenských kolegů, kterým k 30. listopadu vyprší dvouměsíční výpovědní lhůta. České ministerstvo předalo žádost 11 fakultním nemocnicím, které řídí. Volné lékaře ale prý k dispozici nemají, odchody by narušily provoz českých nemocnic. Odbory podle lídra úspěšné české akce Děkujeme, odcházíme Martina Engela české lékaře vyzvou, aby do slovenských nemocnic jako stávkokazi nechodili.

V Česku se bude léčit pět Libyjců

V humanitárním programu Medevac, který dosud sloužil k léčbě dětí z oblastí postižených válkou či jinou katastrofou, pomůže Česko pěti dospělým Libyjcům. Pro raněné z osmiměsíčního konfliktu, který skončil pádem režimu Muammara Kaddáfího, by mělo odletět letadlo české armády 12. prosince. Vláda vyhověla žádosti ministra zahraničí Karla Schwarzenberga o zařazení Libyjců do programu. Pacienti budou vybráni ve spolupráci českého zastupitelského úřadu v Libyi, zúčastněných nemocnic v Tripolisu a českého lékaře vyslaného do Libye Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze. Koordinační roli včetně smluvního zajištění léčby a pobytu pacientů v Česku bude plnit ministerstvo zdravotnictví. Přeprava bude stát 250.000 korun, uhradí ji ministerstvo vnitra, které program Medevac spravuje.

Tomáš Pitr má mít v kauze daňových deliktů nový proces

Podnikatelé Tomáš Pitr a Miroslav Provod dostanou novou šanci přesvědčit českou justici o své nevině. Pražský městský soud totiž vyhověl žádosti o obnovu jejich procesu. Vrchní soud je v roce 2006 poslal za daňové delikty z roku 1994 na pět let do vězení, kvůli krácení daní s nimi potrestal i další tři muže. Soud v případě Provoda zrušil celý výrok o vině, u Pitra se to týkalo části skutků. U obou mužů soud zároveň zrušil rozhodnutí o uložených trestech. Rozhodnutí je nepravomocné, státní zástupce proti němu podal na místě stížnost. O té bude rozhodovat Vrchní soud v Praze. Podnikatelé od počátku obvinění odmítali. Pitr se nyní nachází ve švýcarské vydávací vazbě. Pokud by rozhodnutí o povolení obnovy řízení nabylo právní moci, mohlo by zkomplikovat jeho předání do Česka. Za nové zásadní důkazy soudce označil několik znaleckých posudků. Ty byly zpracovány na základě části účetnictví, která vyšla najevo až po pravomocném rozsudku. Pitr vždy tvrdil, že se podvod nestal a že důkazy leží na příslušném finančním úřadě.

Uprchlý kontroverzní podnikatel Pitr byl zadržen loni v červenci ve švýcarském Svatém Mořici. O jeho vydání do Čech rozhodl na konci září pravomocně tamní nejvyšší federální soud. Pitr však kvůli obavě o život a údajné podjatosti české justice ve Švýcarsku požádal o azyl. Provod si část pětiletého trestu odpykal a loni byl předčasně propuštěn. Podle serveru Týden.cz strávil za mřížemi tři roky. V rozhovoru pro server uvedl, že pokud by jej soud v obnoveném procesu zprostil obžaloby, požadoval by po státu odškodné.

Skupina australských a českých firem vyvíjí thoriový reaktor

Konsorcium australských a českých firem začalo vyvíjet jaderný reaktor používající jako zdroj štěpného materiálu thorium, tedy mnohem bezpečnější a rozšířenější zdroj než všeobecně používaný uran. Pilotní projekt se připravuje v Praze a vývoj má stát 300 milionů USD (5,8 miliardy Kč). Časopisu Australian Mining to sdělil mluvčí australské firmy SDH, která je členem australsko-českého konsorcia. Práce na prototypu reaktoru již začaly a měly by být dokončeny v příštím roce. První fází bude ověření technologie a zmapování mezinárodního prostředí. Průzkum Geoscience Australia z roku 2007 odhadl, že Austrálie má největší zásoby thoria na světě, na světových prokázaných zásobách se mohou podílet 18 procenty. Podobně velké zásoby má Indie, která oznámila plány na budování elektráren na thorium už v minulém desetiletí. Podobné plány nedávno oznámila i Čína.

Ve vládní radě pro výzkum a vývoj zasednou i Höschl a Jungwirth

Vláda jmenovala novou Radu pro výzkum, vývoj a inovace. Premiér Petr Nečas v říjnu při odvolání staré rady řekl, že v nové zůstanou i někteří členové rady předchozí, ale že budou také osloveny další renomované osobnosti vědeckého a výzkumného života. Podle informací ČTK je nováčků polovina, mezi nimi například psychiatr Cyril Höschl a fyzik Tomáš Jungwirth. V šestnáctičlenné radě zůstává premiérova poradkyně Miroslava Kopicová, jejím šéfem zřejmě bude bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně Petr Fiala. Při říjnovém odvolávání staré rady Nečas řekl, že v ní bylo takové pnutí mezi zástupci institucí, že nebyla schopna dojít ani k jednotnému postoji k návrhu rozpočtu pro vědu a dodala ho ve dvou variantách. Řevnivost byla především mezi zástupci Akademie věd, vysokých škol a průmyslu.

ČEZ otevřel svou první dobíjecí stanici pro elektromobily

Energetická společnost ČEZ otevřela svou první dobíjecí stanici pro elektromobily. Stojí před centrálou společnosti v Duhové ulici v Praze. Firma do konce roku postaví stanice v Plzni, ve Vrchlabí a na dalších téměř deseti lokalitách v Praze. Dobíjecí zařízení instaluje ČEZ v obchodních centrech, u provozovatelů vozových parků či v obcích a městech, se kterými firma uzavřela spolupráci v oblasti elektromobility. Elektromobily jsou v Česku zatím spíše okrajovou záležitostí, jezdí jich zde jen několik desítek. Experti však v příštích letech čekají růst tohoto sektoru.

Ministr Bendl chce znemožnit dovozy vajec ze zemí, kde neupraví klece

Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) chce od ledna 2012 znemožnit dovozy vajec ze zemí, které nesplní podmínky Evropské unie ohledně klecí pro nosnice. Dle dostupných informací je jasné, že řada zemí k Novému roku na rozdíl od Česka unijní podmínky nesplní. Chovatelé i stát se proto bojí levných dovozů vajec z těchto států, které by pro české drůbežáře mohly být likvidační.

Problém souvisí s pravidly, na nichž se unie dohodla již v roce 1999, přičemž norma začne platit od počátku roku. Většina českých farmářů už pravidla pro zlepšení životních podmínek nosnic zavedla, což pro ně ale znamenalo jisté investice. Jenže zemědělci v několika státech unie termín s velkou pravděpodobností nestihnou. Mezi těmito zeměmi je třeba Belgie, Francie, Španělsko, Rumunsko i sousední Polsko. Právě dumpingových dovozů vajec ze země severního souseda ČR se přitom čeští chovatelé nejvíce bojí.

Odpad, který se v Libčevsi objevil na jaře, je zpět v Německu

Zhruba 800 tun odpadu, které na jaře skončily v Libčevsi, už je zpět v Německu. Firmě Alfa Green Power stojící za nelegální skládkou vyměřila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu jeden milion korun. Poslední kamion s odpadem zpět do Německa byl z areálu bývalého kravína vypraven 24. listopadu, informovalo ministerstvo životního prostředí na svém webu. Nadrcenou směs tvrdých plastů, gumy, molitanu, plexiskla, dřeva a drátů firma skladovala bez souhlasu z německé i české strany. Německý odesílatel svoji odpovědnost uznal a vzal na sebe náklady na zpětný odvoz.

Pardubice se chystají na možnou evakuaci kvůli stavbě v Paramu

V areálu pardubického Parama leží asi 130 nevybuchlých leteckých pum z druhé světové války. V únoru příštího roku se tam má začít stavět, a tak se město i složky Integrovaného záchranného systému chystají na možnou evakuaci obyvatel. Odborníci zatím nevědí, zda jsou pumy aktivní. Rafinerie byla v závěru druhé světové války cílem několika náletů spojenců, připomněla na tiskové konferenci primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková. Město už typuje objekty, kam by obyvatele při případné evakuaci odvezlo.

Praha je devátou nejatraktivnější metropolí v Evropě

Praha je devátou turisticky nejatraktivnější metropolí v Evropě. Na prvních pozicích se umístily Paříž, Amsterdam a Řím. Vyplývá to z průzkumu, který mezi 24 evropskými metropolemi uskutečnila společnost Roland Berger. Podle ní ale Praze chybí jasná a veřejně dostupná strategie propagace cestovního ruchu, proti ostatním evropským velkoměstům má rovněž nedostatky v oblasti dopravní infrastruktury. Oprostit by se zároveň měla od nelichotivé nálepky laciné destinace a zaměřit se na movitější klientelu. Míru atraktivity hodnotila Roland Berger na základě turistických kritérií. Hodnotil se například počet přenocování, dlouhodobý vývoj kapacity lůžek a přístupnost destinace leteckou dopravou.

ČT vypnula analogové vysílání

Česká televize (ČT) ve středu krátce po poledni ukončila analogové televizní vysílání. Od nynějška ji budou diváci moci přijímat již pouze digitálně. Naladit si ji lze přes pozemní digitální vysílání, kabelové či satelitní sítě nebo přes internet. Vypnuty byly poslední dva velké analogové vysílače ve Zlíně a ve Vsetíně. Řádné digitální vysílání začalo v říjnu 2005, a to nejprve v Praze. Jeho prvopočátky však spadají již do května 2000, kdy České Radiokomunikace zahájily v Praze a okolí experimentální vysíláni ve formátu DVB-T. Později se přidali i další operátoři, více než pět let se ale jednalo pouze o experiment. Divákům digitalizace přinesla nové televizní programy.

Zemřel ilustrátor Zdeněk Miler, autor Krtečka

Ve věku 90 let zemřel výtvarník, ilustrátor a režisér animovaných filmů Zdeněk Miler. Je autorem Krtka, populární animované postavy. Sláva krtečka se dokonce "dotkla hvězd", když se jako dvaceticentimetrový maňásek na palubě raketoplánu Endeavour podíval do vesmíru. Přední český výtvarník a režisér animovaných filmů Miler věnoval příběhům s Krtkem většinu své tvorby - asi padesát filmů z celkových sedmdesáti. Na večerníčcích a knižních příbězích s roztomile nemotorným Krtkem vyrůstají generace dětí nejenom v Čechách už přes půl století. V Německu je Krtek známý jako Maulwurf, v anglicky mluvících zemích jako Mole. Milován je ve Skandinávii a Japonsku, znají ho i diváci v Číně - na světové výstavě EXPO 2010 v Šanghaji patřil k hlavním trhákům české expozice.

Krtkova dobrodružství by nejspíš nevznikla, kdyby jednoho podvečera roku 1956 nezakopl Miler při procházce v lesích za Kladnem o krtinu. Dostal za úkol zfilmovat nepříliš přitažlivou naučnou pohádku o výrobě oblečení a nutně do ní potřeboval nějakého originálního průvodce. Kreslený film Jak krtek ke kalhotkám přišel dokončil následující rok. Snímek si hned získal srdce malých i velkých diváků a zabodoval i u festivalových porot. Jen z filmového festivalu v Benátkách si přivezl dvě hlavní ceny. Při výrobě druhého dílu Krtek a autíčko (1963) se rozhodlo, že další animované příhody budou bez komentáře a krtek bude vydávat pouze zvuky podobné dětskému žvatlání. Příběhy o krtečkovi natáčel Miler podle vlastních námětů i podle námětů renomovaných autorů, jedním z nich byl i spisovatel Ivan Klíma. Na svých filmech neváhal Miler pracovat i 18 hodin denně a nade vše si vážil ruční práce.

K práci ve filmových ateliérech měl rodák z Kladna (21. února 1921) ty nejlepší předpoklady - vystudoval Grafickou školu a poté Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. V roce 1942 začal pracovat jako kreslíř Baťova filmového studia ve Zlíně, o tři roky později přešel do studia Bratři v triku, které vedl Jiří Trnka. V Krátkém filmu Praha pracoval až do roku 2002. Do dějin české animované tvorby se Miler nezapsal "pouze" krtečkem", ale například i svým druhým filmem, pohádkou Jiřího Wolkera O milionáři, který ukradl slunce (1949). Nezaměnitelnými ilustracemi doprovodil více než čtyřicet knih pro děti. V roce 2006 mu prezident Václav Klaus udělil medaili Za zásluhy. Při příležitosti výtvarníkových devadesátin pořádala pražská Galerie Vltavín letos na jaře velkou výstavu věnovanou jeho celoživotní tvorbě.

Památník písemnictví na Moravě získal neznámé Muchovy dopisy

Donedávna neznámé a nepublikované dopisy malíře Alfonse Muchy jsou novým přírůstkem sbírek Památníku písemnictví na Moravě. Mucha je adresoval svému příteli, ivančickému holiči Wolfgangu Zieglerovi. Jejich obsah je dalším potvrzením Muchova vřelého vztahu k rodišti - Ivančicím na Brněnsku. Korespondence zahrnuje široký časový úsek od doby před první světovou válkou až do 30. let. Z dopisů vyplývá to, že Mucha jezdil k Zieglerovým pravidelně na návštěvu, například o poutích. Velmi si oblíbil kuchyni Zieglerovy ženy. Dopisy psal i z ciziny, třeba z Paříže. V dopisech jsou zmínky o práci na Slovanské epopeji. Celkem Památník písemnictví na Moravě získal 11 dopisů, 29 pohlednic, jednu společnou fotografii Muchy s Zieglerovou rodinou a další tiskoviny.

Gorila Moja se ve Španělsku rychle seznamuje s novou rodinou

Moja, první gorila narozená v Česku, zvládla svou premiérovou noc v novém prostředí španělského parku Cabárceno bez problémů. Se svou novou gorilí rodinou navazuje kontakt zatím přes sklo, zájem je z obou stran. Přesto zatím nelze s určitostí tvrdit, jak gorily zareagují, až bude Moja vpuštěna do jejich výběhu. ČTK to řekla mluvčí Zoo Praha Jana Ptačinská Jirátová. Než bude Moja mezi nové příbuzné vpuštěna, uplyne ještě několik dní. Její pražská skupina je ze ztráty dosud nervózní. Partner, kterého pro Moju vybral evropský koordinátor ohroženého druhu, se jmenuje Nicky, pochází z přírody a je mu 25 let. Novou Mojinu rodinu bude spolu s ním tvořit třicetiletá samice Nadia a téměř šestiletá, nyní březí, samička Chelewa. Moja za 14 dní oslaví sedmé narozeniny. Nicky o ní od prvních chvil jeví zájem. Podle ošetřovatelů to ovšem není zárukou, že se jí povede s Nickym zabřeznout. Moja není nezkušená, kvůli otci Richardovi už brala antikoncepci.

Sport

Český biatlonista Michal Šlesingr zahájil Světový pohár druhým místem. Ve vytrvalostním závodu na 20 km ve švédském Östersundu nestačil pouze na suverénního Francouze Martina Fourcada, jenž vyhrál s náskokem téměř dvou minut. Třetího Němce Simona Schemppa porazil Šlesingr o pouhé dvě desetiny sekundy. Všichni tři medailisté minuli při střelbě jeden terč.

Počasí

Bude oblačno, až mlhavo, ojediněle mrholení. Teploty 0 až 4 stupně, při vyjasnění až 8 stupňů Celsia. V noci z neděle na pondělí zasáhne sever a západ republiky velmi silný vítr. Na hřebenech hor může dosahovat síly vichřice.