Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Klaus podepsal zákony o platech státních zástupců nebo o zvyšování kvalifikace lékařů

Mzdy státních zástupců se od příštího roku budou odvíjet od platů soudců, příslušný zákon podepsal prezident Václav Klaus. O rozhodnutí hlavy státu ČTK informoval mluvčí Radim Ochvat. Novela žalobcům přinese zvýšení jejich mezd a zároveň snížení rozdílu mezi jejich platy a platy soudců. Státní zástupci tak budou od příštího roku dostávat 90 procent příjmu soudců, nikoli už násobek průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře. Prezident Klaus také podepsal zákon o o výkonu ústavní nebo ochranné výchovy .Učitelé z dětských domovů či diagnostických ústavů tak už nebudou muset absolvovat opakovaně psychologické vyšetření. Stát dá také každý rok půl miliardy korun pro mladé lékaře, aby zlepšil jejich finanční podmínky pro další vzdělávání a získání atestace. Smyslem právní úpravy, kterou podepsal prezident Klaus, je podpora lékařů, kteří ukončili studium na lékařské fakultě, v jejich dalším specializačním vzdělávání. Změny v systému dalšího vzdělávání byly jedním z požadavků odborářské protestní akce Děkujeme, odcházíme, v níž dalo výpověď 3800 nemocničních lékařů.

Nečas předá Kocourkovu demisi v pondělí, jednal s Doktorem

Premiér Petr Nečas (ODS) přinese prezidentu Václavu Klausovi demisi ministra Martina Kocourka (ODS) na Pražský hrad v pondělí 14. listopadu v 11:00. Informoval o tom Klausův mluvčí Radim Ochvat. Zatím není jisté, zda předseda vlády Klausovi zároveň předloží i jméno nového ministra průmyslu. O vládním angažmá jednal Nečas s poslancem a ekonomickým expertem strany Michalem Doktorem. Doktor řekl, že s Nečasem o vedení ministerstva průmyslu a obchodu hovořil. "Pan premiér mou odpověď zná," řekl. Další schůzka s předsedou vlády kvůli této věci už zřejmě následovat nebude, dodal na dotaz ČTK. "Ta volba už je jenom na panu premiérovi a já to naprosto respektuji," uvedl Doktor. Média i poslanci ODS zmiňovali mezi možnými nástupci Kocourka také předsedu poslanců ODS Zbyňka Stanjuru či někdejšího ministru průmyslu Martina Římana. Stanjura nechtěl komentovat, zda s Nečasem o vstupu do vlády jednal.

Senátoři ČSSD zkusí odložit daňovou reformu na dobu po volbách

Senátoři ČSSD dostali za úkol změnit v horní komoře daňovou reformu tak, aby začala platit až po parlamentních volbách, řekl novinářům předseda opoziční strany Bohuslav Sobotka. ČSSD takové odložení účinnosti reformy prosazovala už v Poslanecké sněmovně, vláda však hovoří jen o možnosti odložit ji na počátek roku 2014. Jinou variantou by bylo, že většinově sociálnědemokratická horní parlamentní komora legislativní předlohu zamítne. Parlamentní volby by se měly v řádném termínu konat na jaře 2014, ČSSD už dříve navrhovala, aby nové daňové zákony platily až od roku 2015. Jde podle Sobotky o paskvil nejen z hlediska legislativního, ale i rozpočtového. Není prý možné, aby koalice "zaminovala" rozpočet daňovou reformou, která může jeho schodek prohloubit o 20 až 30 miliard korun ročně. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) by měl uvažovat o rezignaci, jestliže není schopen kontrolovat vývoj veřejných financí v příštích letech a umožňuje schvalování legislativy, která představuje tak vážná rozpočtová rizika, dodal šéf opoziční strany.

Koalice se dál pře o daňové reformě; Doktor ji chce dál vyladit

Koaliční poslanci se stále špičkují kvůli nepodařenému hlasování o daňové reformě z poloviny týdne. TOP 09 bude svou reakci na "nevěru" vládních partnerů řešit příští úterý na jednání stranického vedení, sdělil ČTK předseda poslaneckého klubu strany a hnutí Starostové Petr Gazdík. Potřebu další úpravy daňové reformy přiznal místopředseda rozpočtového výboru sněmovny, ekonomický expert ODS a možný budoucí ministr průmyslu Michal Doktor. Nemá podle něj ale smysl přehazovat vinu ze strany na stranu. "Neosočujme se navzájem, kdo tuto situaci způsobil. Daňová reforma bude spuštěna za dva roky. Koalice tedy má prostor na to, aby nesoulad z daňové legislativy odstranila," míní Doktor. Hlasování ve středu podle něj provázely zmatky a ve třetím čtení se do finální podoby reformy dostaly dva body, které jdou proti sobě.

ČR naváže diplomatické styky s Bhútánem

Česká republika naváže diplomatické styky s Bhútánem. Tato vnitrozemská asijská země patří k nejuzavřenějším, diplomatické styky má podle české diplomacie dosud jen s 26 státy světa. O navázání diplomatických styků usilovala Praha posledních 11 let. Bhútán to nyní potvrdil. "Jeho souhlas je nejen výrazem jeho postupného otevírání se světu, ale i vyjádřením zájmu o intenzivnější spolupráci s naší zemí. Společná komuniké k ustanovení diplomatických misí mají být vyměněna prostřednictvím misí obou států při OSN v New Yorku," uvedla diplomacie. Diplomatické styky nyní Bhútán naváže se skupinou několika zemí. Bude tam i Česko, zřejmě jediná země bývalého takzvaného východního bloku, předpokládá ministerstvo.

Chránění svědci si budou moci nechat novou identitu trvale

Chránění svědci si budou moci od příštího roku ponechat novou identitu i poté, co skončí jejich ochranný režim. Počítá s tím vládní novela zákona o zvláštní ochraně svědka, kterou podepsal prezident Václav Klaus. O rozhodnutí prezidenta ČTK informoval Radim Ochvat. Trvale změněnou identitu by měli mít podle novely zejména lidé, kteří zruší souhlas s poskytováním ochrany, a přitom jim dál hrozí nebezpečí. Má jít i o případy, kdy člověk pod krycí identitou uzavřel manželství nebo zplodil děti.

Nad ČR stopové koncentrace jódu, zdroj ale není znám

Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) zaznamenal nad územím České republiky v pátek stopové koncentrace radioaktivního jódu. Zdroj kontaminace ale nezná, proto se obrátil s žádostí o pomoc na Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE). Naměřený obsah jódu v ovzduší v žádném případě neohrožoval zdraví obyvatel. Stopová radioaktivita byla podle MAAE zjištěna i v dalších evropských zemích, uvedly zahraniční agentury. "S pravděpodobností hraničící s jistotou to není ze zdroje z České republiky, určitě ne z našich jaderných elektráren. Ale nevíme, odkud to je, proto jsme oslovili agenturu, aby zapojila své mechanismy a zkusila ten zdroj najít," řekl šéfka SÚJB Dana Drábová. Podle neoficiálních zpráv nejsou tyto koncentrace ale jen v Česku, ale i nad oblastí střední Evropy, podotkla k tomu Drábová.

Vnitro: Čeští neonacisté přišli s novým konceptem Třetí cesty

Část české neonacistické scény v uplynulých měsících podle ministerstva vnitra přišla s novým ideologickým konceptem, takzvanou Třetí cestou. Podle úřadu jde o směr inspirovaný zahraničními režimy, vyhraňuje se vůči klasickému hitlerismu a kombinuje nacistickou a socialistickou nebo komunistickou ideologii. Vzorem je prý i italské neofašistické hnutí Casa Pound, které klade důraz na sociální témata. Za novým projektem je skupina Autonomních nacionalistů, stojí ve zprávě o extremismu za třetí čtvrtletí, kterou vnitro zveřejnilo na svém webu. Snahy o vytvoření nového konceptu úřad registroval přibližně od zimy 2010, projekt byl představen letos na jaře. "Málokdo zaregistroval, že se čeští neonacisté pokusili poprvé v historii zformulovat komplexní ideologický rámec," uvedlo ministerstvo. Za diskusí podle vnitra stojí zřejmě Autonomní nacionalisté ze středních Čech.

Protikorupční fond žádá odchod ministra Jankovského

Co nejrychlejší odstoupení ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského (VV) žádají představitelé Nadačního fondu proti korupci (NFPK). Vadí jim, že poslanci při hlasování nepodpořili důsledné rozkrytí vlastníků firem soutěžících o veřejné zakázky i jejich subdodavatelů. "Při hlasování o klíčových zákonech pokaždé převládne tlak mafiánů, kteří sice dovolí učinit dílčí legislativní změny, ale jádro věci zůstane netknuté," poznamenali členové správní rady NFPK, podnikatelé Karel Janeček a Stanislav Bernard, herec Jan Kraus a někdejší šéf rozvědky Karel Randák.

Pacienti se dozvědí, kolik za jejich léčení daly pojišťovny

Pacienti se nově dozvědí, kolik za jejich léčení daly zdravotní pojišťovny. O informace nebudou muset jako dosud žádat, dostanou je automaticky. Ministr Leoš Heger (TOP 09) prosadil změnu v balíku reformních zákonů, které tento týden schválila sněmovna. Kontrola očima pacientů zabrání podvodům lékařů a ušetří za neoprávněnou péči, řekl Heger. S novou povinností pro zdravotní pojišťovny nesouhlasil šéf sněmovního zdravotního výboru Boris Šťastný (ODS), prý to bude stát ročně až půl miliardy korun. Podle Hegera to ale bude jen pětina.

Obce nesouhlasí s odvody z loterií

Sdružení místních samospráv nesouhlasí s navrhovaným rozdělením odvodů z loterií a sázek, které ve středu schválila Poslanecká sněmovna. Zkrácení příjmů obcím z původních zhruba šesti miliard korun na polovinu označili zástupci samospráv za vítězství zájmových skupin, které se přiživují na chybném způsobu přerozdělování státních peněz. ČTK to sdělilo sdružení, které chce zveřejnit seznam hlasování jednotlivých poslanců. "Obce ze svých skromných prostředků dlouhodobě a efektivně podporují neziskový sektor a dobročinnost, a to pod ostrým veřejným dohledem," uvedl předseda Sdružení místních samospráv Josef Bartoněk s tím, že získané peníze nyní budou rozdělovat loterijní společnosti prostřednictvím nejrůznějších nadací.

Česmad: Pro přesun nákladů na dráhu během oprav D1 je málo vlaků

Automobiloví dopravci se obávají dopravních komplikací, které vzniknou v souvislosti s generální opravou dálnice D1. Jednou z možností, jak ulehčit dopravním zácpám, je přesunutí kamionů na železnici. K přesunu dostatečného množství kamionů na železnici však chybí vlakové soupravy a překladiště, uvedli zástupci Sdružení dopravců Česmad Bohemia. Zahájení oprav D1 se podle Lidových novin proti původním plánům ministerstva dopravy o několik měsíců zdrží. O modernizaci nejstarší české dálnice ministerstvo dopravy rozhodlo letos v červnu v souvislosti s prasklinou na jedné z betonových desek, kde se vytvořil deseticentimetrový schod. Tehdy úřad chtěl s rekonstrukcí dálnice začít na jaře příštího roku. Nyní to vypadá, že se začátek realizace stavby posune na podzim, uvedly Lidové noviny. Navíc se místo chystaných pěti úseků budou rekonstruovat pouze dva. Na stavbu je údajně pro příští rok vyhrazeno 1,58 miliardy korun.

Bláha: Lázeňská péče možná nakonec nepřijde o 1,5 miliardy Kč

České lázeňské podniky v příštím roce nakonec možná nepřijdou o avizovaných 1,5 miliardy Kč. S takovým snížením plateb od pojišťoven počítá již dříve diskutovaný návrh ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09). Nicméně prezident Svazu léčebných lázní ČR a generální ředitel lázní Luhačovice Eduard Bláha ČTK řekl, že podle jeho indicií se situace změní. Jasněji by mohlo být v příštím týdnu, kdy zástupci lázní budou s ministrem Hegerem společně na toto téma jednat. Částka 1,5 miliardy korun je přibližně polovinou toho, co pojišťovny nyní vynakládají na proplacení lázeňské péče za rok. Připravovaná revize úhradové vyhlášky například navrhuje omezit četnost opakování léčby u většiny diagnóz, některé řadí jen do příspěvkové léčby a několik málo diagnóz z nároku vyřazuje. Svaz léčebných lázní a Sdružení lázeňských míst ČR již dříve upozorňovaly, že pro řadu lázní by to mělo fatální důsledky.

CK West Holiday vyhlásila úpadek, v Turecku má 80 klientů

Cestovní kancelář West Holiday vyhlásila úpadek. V současnosti má v Turecku zhruba 80 českých klientů. Dalších zhruba sto zákazníků má zakoupené zájezdy a již s touto kanceláří neodletí. Novinářům to oznámil mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří (AČCKA) Tomio Okamura. Návrat českých turistů, kteří uvízli v Turecku, začala řešit Česká podnikatelská pojišťovna, u které byla CK pojištěna proti úpadku. "Klientům, kteří se nyní nacházejí v tureckém letovisku Antalya a kteří se kvůli úpadku cestovní kanceláře West Holiday nemohou vrátit zpět, zajišťujeme návrat do ČR," řekl ČTK ředitel úseku neživotního pojištění ČPP Václav Hönig.

V Teplicích demonstrovalo asi 150 lidí proti ostravským kalům

Zhruba 100 až 150 lidí v pátek v Teplicích protestovalo proti tomu, že se do Ústeckého kraje naváží odpadní kaly z takzvaných ostravských lagun. Nespokojení lidé přičítali ve svých projevech hlavní vinu na celém problému hlavně vedení Ústeckého kraje. Je to vůbec první demonstrace proti kalům, která na se severozápadě Čech konala. Zároveň symbolicky navázala na ekologické demonstrace z listopadu 1989. První z nich se konala právě před 22 lety na stejném místě. Před 22 lety se u kašny na Benešově náměstí sešlo podle policejních zpráv asi 400 lidí a jejich demonstrace a následný průvod způsobily velký poprask; podle historiků to bylo vůbec poprvé, kdy lidé mimo Prahu vyšli protestovat proti komunistickému režimu. Pamětníků tehdejší demonstrace bylo i okolo kašny plno.

Detektivové obvinili tři muže z nelegálního obchodu se zbraněmi

Detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zadrželi a obvinili tři muže, které podezírají z nelegálního obchodu se zbraněmi. Hlavou údajného gangu byl prý bývalý policista. Všem třem mužům hrozí v případě pravomocného odsouzení až osmileté tresty vězení, údajného organizátora skupiny poslal soud do vazby, informoval mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. Obchody se zbraněmi se podle něho opakovaně odehrávaly v Ústeckém a Středočeském kraji. Policisté prý monitorovali pět nelegálních obchodů, při nichž skupina za sedm zbraní a munici inkasovala více než 200.000 korun.

Celníci našli v Klatovech skoro půl tuny nelegálního tabáku

Téměř půl tuny nelegálního tabáku a cigaret našli celníci při kontrole jednoho skladu v centru Klatov. Sklad patřil prodejci, který nedaleko náměstí provozuje obchod se smíšeným zbožím. Příruční sklad s nelegálními tabákovými výrobky měl ve stejné ulici. Daňové úniky na objeveném zboží přesahují 600.000 korun, řekla ČTK mluvčí Celního ředitelství v Plzni Jitka Blahutová. "Kromě vyměření cla a daní zde existuje podezření ze spáchání trestného činu," uvedla. Celníci už v minulosti při kontrolách u tohoto obchodníka zjistili nesrovnalosti. Nyní ve skladu objevili celkem 442,2 kilogramu tabáku v balíčcích a dalších téměř čtyři tisíce kusů cigaret bez tabákových nálepek.

Armáda na Vítkově uctila památku válečných veteránů

Armáda Při příležitosti Dne válečných veteránů uctila jejich památku. Na čestném dvoře národního památníku na pražském Vítkově položili představitelé ozbrojených sil věnce, které měly připomenout účastníky bojů v ozbrojených konfliktech. Šest válečných veteránů bylo při té příležitosti povýšeno do vyšších vojenských hodností. Současně osm vojenských vysloužilců obdrželo Záslužný kříž ministerstva obrany a dva veteráni čestné odznaky Za zásluhy. V České republice byl svátek zaveden v listopadu 2001. Česká armáda má v současné době asi 1800 veteránů z druhé světové války. Dalších 17.000 vojáků má za sebou účast v novodobých válečných konfliktech v rámci zahraničních misí.

Seznam.cz spustil stránky o Járovi Cimrmanovi

Internetový portál Seznam.cz v pátek přesně v 11 hodin a 11 minut spustil stránky o životě a díle českého génia Járy Cimrmana nazvané Jarmara.at. Obsahem stránek, které mají podobu bludiště, jsou šuplíky, které po rozkliknutí nabízejí artefakty spojené s Járou Cimrmanem, záznamy z her, fotografie a další audiovizuální materiály spojené s fiktivním českým géniem. Projekt Jarmara vznikal od jara letošního roku a z pohledů do celkových statistik vyplývá, že o místo správce byl mezi Čechy velký zájem. Téměř 300.000 lidí si vyzkoušelo své znalosti v jednom z prvních testů. Redakční rada vybrala deset potenciálních správců, takzvaných skladníků - intelektuálů. Cimrmanologové se Zdeňkem Svěrákem nakonec za správce zvolili osmadvacetiletého Jiřího Linharta z Prahy.

Výzkum naznačuje, že u hradu Veveří je podzemní chodba

Hrad Veveří patrně spojuje s několik set metrů vzdálenou kaplí Matky Boží podzemní chodba, která je zatím známá pouze z legend. Nasvědčují tomu výsledky geofyzikálního výzkumu, který se v uplynulých dnech uskutečnil v této lokalitě. Výzkum odhalil v podzemí anomálii, tedy patrně chodbu, vedoucí od kaple k nedalekému poli a pak dále směrem k hradu. ČTK to za výzkumníky řekla Eva Pilarčíková. Jižním směrem od kaple, po celé délce původního hřbitova, se táhne výrazná zatím neznámá anomálie, velmi připomínající chodbu. Široká je tři metry a nachází se v hloubce od 3,5 až do 4,8 metru. K probádání bude nutný další výzkum. Může jít o ještě podrobnější měření nebo dokonce o průzkumné vrty.

Vinaři v Česku otevřeli první lahve Svatomartinského

Vinaři v Česku otevřeli symbolické první lahve mladého vína z letošní úrody. Prodej takzvaného Svatomartinského vína, jehož obliba každoročně vzrůstá, začíná vždy 11. listopadu. V Brně první lahev přinesl průvod z katedrály na Petrově na náměstí Svobody. Vinařský fond tam uspořádal ochutnávku asi stovky vzorků. Svatomartinské slavnosti se konají na mnoha místech po celém Česku a kromě vína jsou spjaty s tradičními pokrmy, především s pečenou husou. Právo používat značku Svatomartinské letos získalo 365 vzorků. Zájem vinařů o Svatomartinské roste. Letos jejich počet stoupl o čtvrtinu na 125. Vinařský fond odhaduje, že v letošním roce česká produkce dosáhne asi dvou milionů lahví, loni to bylo 1,6 milionu. V nabídce je nejpočetněji zastoupena odrůda Müller Thurgau s 96 druhy vín, dále Veltlínské červené rané, Muškát moravský, Svatovavřinecké nebo Modrý portugal.

Epopej zůstane svinutá, dokud se nepřipraví podmínky pro výstavu

Všechna plátna Muchovy Slovanské epopeje už jsou v Praze. Dokud nebudou připraveny vhodné podmínky pro výstavu ve Velké dvoraně Veletržního paláce, zůstanou plátna svinutá. ČTK to řekl ředitel Galerie hlavního města Prahy Milan Bufka. Výstava bude otevřena zřejmě na přelomu roku. Plátna přivezená z Moravského Krumlova jsou nyní svinutá na transportních válcích a umístněna v jedné z hal Veletržního paláce. "S plátny se teď nebude dělat nic. Dokud nebudeme mít topení a konstrukce, na kterých budou obrazy umístěny, nebudeme plátna vůbec rozbalovat," řekl ČTK Bufka. Ředitel předpokládá, že výstava by mohla být připravená do konce roku. Potrvá dva roky. Moravský Krumlov se stěhováním nesouhlasil, snažil se jej do posledních dnů zastavit. Návrat epopeje do Krumlova podmiňuje Praha opravou tamního zámku, v jehož sálech byly obrazy dosud umístěny. Zámek vlastní společnost Incheba, oprava by stála zřejmě stovky milionů korun. Bufka nepředpokládá, že by Moravský Krumlov získal na opravu peníze od ministerstva, dokud bude zámek vlastnit soukromník.

Ze sportu:

Druhý krok za historicky prvním celkovým triumfem na turnaji Karjala se pokusí v sobotu v Helsinkách udělat čeští hokejisté. Mají za sebou úspěšný vstup, když ve čtvrtek porazili Švédsko (5:2), ale mistři světa Finové budou chtít odčinit porážku v nájezdech s Ruskem. Kouč Alois Hadamczik se pokusí domácí přehrát se stejnou sestavou, jakou využil ve čtvrtek v duelu se Švédy.

Volejbalistkám se výrazně vzdálila účast na olympijských hrách. Český tým vypadl v kvalifikačním turnaji v Baku v semifinále po prohře s domácím Ázerbájdžánem 1:3 na sety, čímž přišel o možnost postoupit do hlavní evropské fáze bojů o Londýn. Poslední šancí volejbalistek na olympiádu je, že dostanou pozvánku na světovou kvalifikaci do Japonska.

Grand Prix České republiky silničních motocyklů se v Brně pojede i v příštím roce, i když letošní ročník závodu mistrovství světa skončil ztrátou 31,1 milionu korun. Na tiskové konferenci v Praze to potvrdila ředitelka Automotodromu Brno Ivana Ulmanová. Velká cena se uskuteční v novém termínu od 24. do 26. srpna,

Volejbalisty Odoleny Vody povede od příštího týdne v extralize nový trenér. Milana Fortuníka vystřídal Vladimír Bednář, který dosud pracoval jako vedoucí týmu a manažer. Mužstvo se slavnou tradicí, které se loni vrátilo po šesti letech do nejvyšší soutěže, je poslední v tabulce.

Basketbalisté Nymburku si připsali v šestém utkání ve VTB lize první vítězství. Na palubovce sibiřského Jeniseje Krasnojarsk díky výbornému závěru vyhráli 69:66, i když ještě pět minut před koncem prohrávali o 13 bodů.

Automobilový jezdec Josef Král se blýskl v závěrečném podniku formulové série GP2 v Abú Zabí třetím místem v kvalifikaci, což je jeho nejlepší počin v sezoně. Pole position, kterou si vyjel Švýcar Fabio Leimer, unikla českému závodníkovi jen o 249 tisícin sekundy. Za druhým Danim Closem ze Španělska zaostal Král o 42 tisícin.

Počasí v Česku na sobotu:

Bude jasno, Nejvyšší teploty 4 až 8 st.C, na horách kolem 4 stupňů.