Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Strany po obstrukcích zvažují změny jednacího řádu sněmovny

Jednací řád sněmovny by se měl změnit tak, aby nedocházelo k obstrukcím. V pořadu Otázky Václava Moravce se pro změnu vyslovil předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura i šéf poslaneckého klubu TOP09 a Starostů Petr Gazdík. Inspirací by prý mohl být třeba takzvaný systém frakcí, který funguje v Německu. Čas, který by jednotlivé strany měly pro svá vystoupení, by tak byl poměrně odvozen od jejich početního zastoupení ve sněmovně. Podle Gazdíka by změny mohly být připraveny v řádu měsíců. Obstrukce ve sněmovně trvají od úterý, opozice tak chce oddálit přijetí reformních zákonů vrácených Senátem. "Upřímně řečeno, my o tom přemýšlíme. Není to jenom zkušenost tohoto týdne, ale já osobně a mnozí z nás, kteří jsme ve sněmovně rok a čtvrt, jsme zjistili, že někdy je velmi těžký výklad toho jednacího řádu," uvedl Stanjura k případnému zpřesnění řádu.

Debata sněmovny k zákonům důchodové, sociální a zdravotnické reformy byla v neděli 14:30 obnovena. Zástupci ČSSD zahájili další sérii obstrukčních projevů. Hlasovat o zákonech by se prý podle kuloárových informací mohlo nejdříve v neděli po 22:00. Nový odhad podle zjištění ČTK počítá ještě s možností přednést stanoviska poslaneckých klubů k projednávaným normám bez časového omezení řečnické doby.

Nečas kritizoval ČSSD: O reformách jste dříve skoro nedebatovali

Premiér Petr Nečas (ODS) v dolní komoře kritizoval poslance ČSSD za to, že zatímco nyní desítky hodin obstruují, při dřívějších jednáních o vládních reformách ve sněmovně prakticky nedebatovali. Reagoval na vystoupení místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka, podle kterého v současnosti koalice debatu od reforem odvádí. Zaorálek se pak vůči Nečasovým slovům ohradil. "Pánové a dámy z ČSSD mohli tyto problémy řešit, mohli řešit problémy devadesátiletých babiček, paní učitelky na malém městě nebo svého bratra v legislativně. Ale to by museli pracovat, to by se nesměli flákat," prohlásil Nečas. Za příklad si ministerský předseda vybral novelu zákona o hmotné nouzi. Předloha patří do reformních balíků, které poslancům vrátil opoziční Senát. Nečas uvedl, že ve druhém čtení zákona ve sněmovně vystoupil jediný sociální demokrat se čtyřminutovým projevem a ve třetím čtení jen dva poslanci ČSSD dohromady s pětiminutovým příspěvkem. "A teď nám tady brečí," prohlásil emotivně Nečas. Zaorálek se vůči premiérovým výtkám ohradil. Podotkl, že některá fakta se nepřipomínají; v prvním čtení zákona podle místopředsedy ČSSD vystoupili sociální demokraté desetkrát, nebo dokonce jedenáctkrát, což je prý slušný příspěvek.

Peake: Mečl nemůže podle zákona vést Vrchní státní zastupitelství

Místopředsedkyně vlády Karolína Peake (VV) nesouhlasí s pověřením náměstka nejvyššího státního zástupce Stanislava Mečla dočasným vedením Vrchního státního zastupitelství v Praze. Podle ní nemá tento krok ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) oporu v zákoně. Peake to uvedla v prohlášení zaslaném ČTK. Mečl přebere funkci v pondělí po Vlastimilu Rampulovi, kterého ministr v polovině října s konečnou platností odvolal. "Zákon nezná institut pověření či dočasného pověření vedením. Je s podivem, že vrchní státní zastupitelství nepovede existující statutární zástupce odvolaného vrchního," uvedla Peake. Pospíšil pověřil Mečla vedením úřadu na návrh šéfa žalobců Pavla Zemana. Mečl doposud zastával na Nejvyšším státním zastupitelství (NSZ) post náměstka pro oblast legislativně-analytických a netrestních agend, vnitřní správy a kabinetu.

Bátora vystoupil na sněmu D.O.S.T, novou stranu prý nechystá

Někdejší kontroverzní úředník ministerstva školství Ladislav Bátora poprvé po odchodu z úřadu veřejně vystoupil, na sněmu iniciativy D.O.S.T., ale vznik nové strany nepotvrdil. Na sněm dorazil i prezidentův tajemník Ladislav Jakl, který zde vyřídil pozdravy od hlavy státu. Stovka účastníků zároveň podepsala petici proti zavedení eura a podpořila výjimku z Lisabonské smlouvy. "Není to na pořadu jednání," odpověděl předseda konzervativní iniciativy Bátora na dotaz ČTK, zda se na uzavřeném sněmu hovořilo o vzniku nové strany. Členové občanské iniciativy nicméně podepsali memorandum, kde se zavázali nadále hájit tradiční hodnoty jako je rodina, národ a suverénní stát. Co se týká konkrétních kroků, Bátora zmínil jen pořádání diskuzí Hovory na pravici. Švýcarsko žádá, aby se ČR prohlásila v kauze MUS za poškozenou

Švýcarsko žádá, aby se ČR prohlásila v kauze Mostecké uhelné za poškozenou

Švýcarští vyšetřovatelé opakovaně žádají Českou republiku, aby se v kauze možných podvodů při privatizaci Mostecké uhelné společnosti (MUS) připojila k jejich práci jako poškozený stát. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) nyní hledá cestu, jak na žádost kývnout, píše týdeník Respekt ve svém pondělním vydání. Souhlas ČR by Švýcarsku pomohl k pokračování vyšetřování a Česku by mohl otevřít cestu ke 12 miliardám korun zablokovaných na švýcarských účtech. Strašně rád bych se připojil do vyšetřování jako poškozený, ale není to tak jednoduché. S vrchním státním zastupitelstvím o našem připojení ke švýcarskému vyšetřování intenzivně jednáme," řekl Respektu Kalousek. Souhlas by ovšem podle týdeníku znamenal přiznání, že vinu na ukradení MUS nesou i politici z bývalé vlády Miloše Zemana. V utajovaném vyšetřovacím spisu švýcarské prokuratury podle Respektu stojí, že vláda Miloše Zemana prodala menšinový státní podíl v MUS skoro čtyřikrát levněji, než byla skutečná cena. Česko tak mělo přijít skoro o dvě miliardy korun. Další miliardy si podle Švýcarů vyvedli z účtů MUS nezákonně manažeři před nákupem státního podílu. Ten byl prodán v roce 1999 za 650 milionů korun skupině Appian.

Zdravotnické odbory z ČR, Slovenska, Polska a Maďarska spojí síly

Zdravotnické odbory ze zemí V4, tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska, spojí své síly a založí společnou federaci. Jejím cílem je zlepšit především pracovní podmínky zdravotnického personálu, napsala maďarská agentura MTI. Odboráři ze zemí visegrádu se na dvoudenním setkání v Maďarsku rovněž shodli, že musí zvýšit tlak na národní vlády, aby svých cílů dosáhli. "Současnou situaci už nebudeme v žádném případě tolerovat," řekl novinářům zástupce šéfa polského lékařského odborového klubu Ryszard Kijak. Podle něj postkomunistické země během transformace nenásledovaly příklad zdravotnických systémů v západní Evropě, což mělo negativní dopad na personál i pacienty.

Podíl podnikatelů je v ČR pátý nejvyšší v EU

Podíl podnikatelů na celkovém počtu lidí pracujících v národním hospodářství v České republice dosahoval ve druhém čtvrtletí 17 procent. Valnou část z nich přitom tvořili podnikatelé bez zaměstnanců. V rámci EU zaujímala ČR v tomto ukazateli páté místo. Vyplývá to z analýzy Českého statistického úřadu (ČSÚ). Vyšší podíl podnikatelů měly pouze Řecko, Itálie, Polsko a Rumunsko. To je však podle statistiků dáno strukturou ekonomiky. "V Polsku podniká relativně více osob, významným faktorem je však v tomto případě vysoký počet individuálně podnikajících v zemědělství," upozornili mimo jiné statistici. Abnormálně vysoký počet pomáhajících rodinných příslušníků v zemědělství je podle nich také v Rumunsku. To podle nich snižuje podíl lidí v postavení zaměstnanců na celkovém počtu pracujících. "Jinak je tomu v Německu a Rakousku. Zejména v Německu je podíl podnikatelů na celkové zaměstnanosti podstatně nižší než v ČR," dodal ČSÚ.

Areály bývalých poboček zkrachovalého OP Prostějov jsou na prodej

Insolvenční správkyně zkrachovalého Oděvního podniku Prostějov (OP) Miloslava Horská zahájila výběrové řízení na prodej výrobních areálů bývalých poboček OP a pozemků podniku zajištěných pro Českou spořitelnu, největšího věřitele textilky. Podle pravidel výběrového řízení zveřejněných v insolvenčním rejstříku mohou zájemci podávat své nabídky do konce listopadu. Prodej majetku povolil brněnský krajský soud. Ve výběrovém řízení na prodej nemovitostí textilky jsou například výrobní budovy v Olomouci, Uherském Hradišti, Ostravě, Uherském Ostrohu, Lošticích a Drahanech, rekreační středisko Karlštejn nebo sklady v Prostějově. Podle znaleckých posudků má největší hodnotu, 40,4 milionu korun, areál v Ostravě. Na více než 20 milionů znalec určil ceny areálů v Uherském Hradišti a Olomouci i ubytovny M. Pujmanové v Prostějově. Hodnotu rekreačního střediska Karlštejn znalec vyčíslil zhruba na 18,5 milionu korun.

Euro: Pošta vyjednává o prodeji know-how k Czech POINT do ciziny

Česká pošta ve spolupráci s ministerstvem vnitra vyjednává s několika státy o prodeji know-how ke službám typu Czech POINT nebo datové schránky. Zájem je například na Slovensku, v Maďarsku a Polsku. Ve svém pondělním vydání o tom informuje týdeník Euro. "Máme ambici některé elektronické služby, které jsou úspěšné v naší zemi, zreplikovat v zahraničí. Zájem je především o vzdálené poskytování výpisů a ověřených dokumentů, tedy služby, které umožňuje Czech POINT," řekl týdeníku výkonný ředitel České pošty pro e-Government Branislav Rovný. Podle něj je možné, že první prodej řešení Czech POINT by se mohl uskutečnit zhruba do jednoho roku. Jednání s některými institucemi v zahraničí již podle Eura začala. Zatím jsou ovšem jen ve fázi možností technologického nasazení v tamních podmínkách. Není rovněž ani známá cena, za poskytnutí know-how elektronických služeb, uvedl týdeník.

Dodavatele plynu a elektřiny letos změnilo přes 660.000 klientů

Počet změn dodavatele energií na českém trhu neustále roste. Za prvních deset měsíců přistoupilo na změnu prodejce elektřiny či plynu již 663.182 odběratelů. Za celý loňský rok to byla zhruba polovina, vyplývá z údajů Operátora trhu s elektřinou (OTE). Zákazníky nutí k změnám rostoucí ceny. Plynárenské společnosti RWE Transgas, E.ON a Pražská plynárenská letos již zdražily dodávky několikrát a ceny v některých případech zvýšily celkově o více než deset procent. Odběratelé tak hledají levnější alternativy a přechází k menším firmám, které nabízejí atraktivnější ceníky. Často totiž nakupují plyn na krátkodobých trzích a mohou svou nabídku flexibilněji měnit. Dodavatele plynu letos od ledna do konce října změnilo přes 280.000 zákazníků, loni to za celý rok bylo necelých 84.500 klientů. Většina změn připadá na domácnosti. Elektřina v letošním roce také zdražila, mimo jiné kvůli prudkému rozvoji solárních elektráren. V příštím roce by ceny pro domácnosti měly vzrůst v průměru o 4,3 procenta, průmyslové podniky si za proud připlatí o zhruba 6,2 procenta více.

Cupka: Znalecký posudek na Sazku stál několik milionů korun

Znalecký posudek ohledně hodnoty Sazky, který zpochybnila Česká spořitelna, stál několik milionů korun. Vyplývá to z vyjádření insolvenčního správce Josefa Cupky v pořadu Otázky Václava Moravce. Posudek vypracovala poradenská společnost Ernst&Young. Spořitelna již dříve upozornila na údajné nedostatky znaleckého posudku. Celková hodnota Sazky byla podle ČS kvůli početní chybě při prodeji podhodnocená o 1,3 miliardy korun. Správná výše hodnoty společnosti je prý asi 4,9 miliardy korun. Za nejvýznamnější nedostatek považuje ČS chybu ve výpočetním ocenění provozní části Sazky. Společný podnik PPF a KKCG Sázková kancelář přitom získal Sazku ve výběrovém řízení. Za Sazku nabídl nejvyšší částku 3,81 miliardy Kč. Společnost Ernst&Young odmítla, že by při výpočtu ocenění Sazky chybovala. Více posudků nenechal Cupka vypracovat podle svých slov především proto, že je to "velmi drahá záležitost". V případě Sazky stál podle něj jednotky milionů korun. "Zákon mi navíc neukládá nechat vypracovat více posudků. A i kdybych nechal vypracovat například dva, mohl by někdo chtít i třetí posudek," uvedl.

Pojišťovny chtějí s pomocí rezerv příští rok hospodařit vyrovnaně

Podle zdravotně-pojistných plánů by zdravotní pojišťovny měly příští rok hospodařit za přispění rezerv vyrovnaně a platit nemocnicím a lékařům včas. V Otázkách Václava Moravce to uvedl šéf Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček. Plány odevzdaly pojišťovny v minulých dnech. Systém zdravotního pojištění skončil loni s desetimiliardovým schodkem, letos by se podle ministra Leoše Hegera (TOP 09) měl schodek snížit na pět miliard. "Zdravotně-pojistné plány předpokládají, že bychom rok 2012 měli ustát za předpokladu, že se bude využívat rezerv, které tam jsou, ať už v přebytcích nebo předpokládaný výběr pojistného," řekl Gajdáček. Prodlužování plateb za léčení neočekává ani náměstek ministra Petr Nosek. Podle reformní novely platné k 1. prosinci musejí zdravotní pojišťovny předat do přerozdělení třetinu zůstatků na svých účtech, mělo by to být celkem pět miliard korun. Z nich 3,5 miliardy dostane Všeobecná zdravotní pojišťovna, která žádné rezervy nemá, zbytek se znovu rozdělí mezi zaměstnanecké pojišťovny. Podle Gajdáčka je možné garantovat, že české zdravotnictví neskončí příští rok v mínusu, i když určité "třecí plochy" vidí.

ČLeK: Problémy v oblasti léku budou řešit novely zákonů

Česká lékárnická komora (ČLeK) chce řešit problémy týkající se elektronických aukcí, prodeje léků do ciziny nebo "baťůžkaření" prostřednictvím novely zákona v oblasti léků. Shodli se na tom se zástupci ministerstva zdravotnictví při posledním dni sjezdu komory v Benešově. Konkrétnější řešení obě strany nenašly. Novinářům to oznámilo nové vedení ČLeK. Elektronické aukce jsou podle lékárníků problematické, protože v nich může zvítězit firma, která nabídne nejnižší cenu, není ale nijak zajištěno, aby pokryla potřeby trhu. Problémy podle nich vznikly zejména kvůli tomu, že ministerstvo i s lékárníky poměrně rychle připravilo reformu zákona, která se ale kvůli řadě pozměňovacích návrhů "rozpadla". "Z té materie se vytratil koncept. Z kompaktního materiálu se novela změnila do série izolovaných opatření," řekl viceprezident ČLeK Stanislav Havlíček. Dodal, že na novele zákona budou obě strany spolupracovat.

České výrobce skla a keramiky trápí slabá poptávka i ceny energií

Tuzemským sklárnám a výrobcům keramiky se sice letos nedaří tak špatně jako v předchozích letech, přesto ale stále zápasí s dozvuky hospodářské krize. Poptávka je stále slabá, pro skláře klíčové ceny energií se zvyšují. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytla Asociace sklářského a keramického průmyslu ČR. Poslední dostupná čísla uvádí, že tržby odvětví loni meziročně klesly o 3,5 procenta na 36,7 miliardy korun. "Nevětší problémy mají však výrobci užitkového porcelánu a polotovarů pro bižuterii. Důvodem je nedostatek zakázek," řekla ČTK mluvčí sklářské a keramické asociace Magda Purkrábková. České výrobce porcelánu kromě ekonomické recese drtí také vysoké ceny energií nebo dovozy z Asie. Růst tržeb o šest procent letos očekávají například producenti skleněných vláken. Další vývoj poptávky ale bude záviset hlavně na situaci v Evropské unii, kam směřuje významná část produkce.

V Rumburku začalo fungovat romské sdružení, na granty musí počkat

V Rumburku začalo fungovat Romské sdružení, které chce zlepšit poměry ve své komunitě. Zatím má jen dvanáct členů, ale ambice má mnohem vyšší. Rádo by nasměrovalo mladé Romy k prospěšnějším aktivitám a vybudovalo komunitní centrum. ČTK to řekl jeden z předáků místní komunity Jan Demeter. O peníze z dotací ale bude bojovat jen obtížně - ze státního grantu zatím čerpat nemůže a město mu také vzkázalo, že žádné zvýhodnění čekat nemůže. Hlavním cílem rumburských Romů je vybudování komunitního centra. "Mělo by nabízet aktivity pro mládež, aby se tam stahovala a nefetovala. Pracovat by se mělo i s menšími dětmi, nabízet kroužky, třeba počítačový nebo taneční," popsal své vize Demeter. Krom toho by mělo centrum zaměstnat i několik dospělých Romů. "Počítáme minimálně s jednou Romkou, ideálně aspoň vyučenou," dodal.

Moravskoslezský kraje stále dusí smog, nejhůř je na tom Bohumín

Rozptylové podmínky se v Moravskoslezském kraji během sobotního odpoledne a noci výrazně zhoršily. Na sedmi místech množství prachu překročilo 100 mikrogramů na metr krychlový. V sobotu ve 13:00 to přitom bylo jen ve čtyřech lokalitách. Nehůře na tom jsou obyvatelé Bohumína a Věřňovic na Karvinsku, kde se naměřené hodnoty pohybují okolo 200 mikrogramů. Povolená hodnota je přitom 50 mikrogramů na metr krychlový. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na stránkách www.chmi.cz. Nepříznivé rozptylové podmínky obyvatele trápí celý týden. V úterý byl dokonce vyhlášen signál regulace a některé podniky musely omezit výrobu. Situace se v posledních dnech sice zlepšuje, hodnoty koncem týdne pozvolna klesaly. Množství prašného aerosolu v ovzduší ale dál překračovalo povolené limity. V posledních hodinách se trend na většině míst obrátil a prachu v ovzduší přibylo. "Během dne nepředpokládáme vzhledem ke stávající meteorologické situaci významnější změnu celkové imisní situace, hodnoty průměrných čtyřiadvacetihodinových koncentrací prašného aerosolu se budou i nadále většinou pohybovat nad hodnotou imisního limitu," uvedli pracovníci ústavu na svém webu.

Nejlepší valašský frgál je z povidel a pochází z Velkých Karlovic

Soutěž o nejlepší valašský frgál vyhrál ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku povidlový koláč domácí pekařky Blaženy Sedlákové. Porotci letošního desátého ročníku klání hodnotili 74 frgálů, což je nejvíce za celou dobu konání soutěže. Loni jich posuzovali 49. Možnosti ochutnat tradiční valašské pečivo využily také stovky návštěvníků. Tradičně nejvíce frgálů bylo hruškových a tvarohových, časté byly i povidlové, borůvkové, ořechové či makové, objevily se také zelné či jahodové. "Ke zvláštnostem patřil frgál dýňový, ten jsme tu měli letos vůbec poprvé, stejně jako frgál z oškeruše," uvedla Zuzana Vašutová, vedoucí Spa hotelu Lanterna, kde se soutěž konala jako součást Karlovského gastrofestivalu.

Pražská zoo v neděli překonala návštěvnický rekord z roku 2009

Zoo Praha s dvouměsíčním předstihem překonala návštěvnický rekord. Letos přivítala již více než 1,296.580 lidí a očekává, že hranici 1,3 milionu překoná během několika dní. ČTK o tom informovala mluvčí zahrady Jana Ptačinská Jirátová. "Předpokládám, že letošní návštěvník číslo 1,300.000 k nám přijde někdy v průběhu příštího týdne. Jsem zvědav, kdo to bude - a těším se, až ho v Zoo Praha přivítám," uvedl ředitel zoo Miroslav Bobek, který se funkce ujal na počátku roku 2010. Letos už zahrada přivítala nejdříve v historii také miliontého návštěvníka, bylo to 26. srpna. Návštěvnost zahrady se zvedla zejména za dvanáctiletého působení Bobkova předchůdce Petr Fejka. Na začátku milénia přišlo do trojské zoo za rok 635.019 lidí, hranice milionů návštěvníků byla překonána v roce 2005. Někteří pracovníci zahrady ale s Fejkovým přístupem k rozvoji zahrady nesouhlasili, podle nich bývalý ředitel dával přednost návštěvníkům před zabezpečením zázemí pro chovatele.

Replika stroje aviatika Kašpara zopakovala svůj slavný let

Letec Petr Mára s replikou letounu Jana Kašpara v sobotu odpoledne zopakoval slavný let aviatika Jana Kašpara z Pardubic do Prahy. Márovi se let konaný u příležitosti letošního stého výročí Kašparova letu povedl na třetí pokus, předchozí pokusy v květnu a v červnu zhatil silný vítr. ČTK to řekl Martin Kindernay ze sdružení Aeropark, které na kunětickém letišti provozuje muzeum letectví a přelet organizovalo. "Přelet se podařil, letadlo po zhruba hodině a půl letu přistálo na závodišti v Praze Chuchli," řekl Kindernay.

Alois Nebel usiluje o nominaci na Oscara pro animovaný film

Český snímek Alois Nebel je mezi 18 filmovými díly, jež usilují o nominaci na Oscara za nejlepší animovaný film. Informovala o tom americká Akademie filmových věd a umění, která nejslavnější filmové ceny uděluje. Aby měl film režiséra Tomáše Luňáka šanci dostat se mezi pět vyvolených snímků, jež se utkají o Oscara, musí ale ještě letos být uveden v Los Angeles. Akademie v tiskové zprávě podotkla, že tuto podmínku nesplnilo několik z 18 filmů, které se do klání o nominaci přihlásily. "Přihlášené filmy musejí splnit podmínku uvedení v kinech a vyhovět dalším kvalifikačním pravidlům, než mohou postoupit do samotného hlasování," uvedla. "Snažíme se, aby měl tento snímek možnost být zařazen i do nominací za nejlepší animovaný film. Jednáme o tom s naší americkou agentkou v Los Angeles. Bylo by dobré, kdyby se podařilo do konce tohoto roku hrát Aloise Nebela po dobu jednoho týdne v losangeleských kinech," řekl ČTK již dříve producent filmu Pavel Strnad.

České tenistky porazily Rusko a po 23 letech vyhrály Fed Cup

České tenistky se po 23 letech radují z triumfu ve Fed Cupu. V dramatickém finále v Moskvě porazily Rusko 3:2 na zápasy. Vítězný bod získaly Květa Peschkeová s Lucií Hradeckou, které v rozhodující čtyřhře zdolaly Marii Kirilenkovou s Jelenou Vesninovou 6:4, 6:2. Hrdinkou fedcupové jízdy týmu kapitána Petra Pály se stala světová dvojka Petra Kvitová, vítězka šesti svých dvouher v letošním ročníku. Ve finále proti Rusku nejdříve zdolala Kirilenkovou a vydřela výhru nad Světlanou Kuzněcovovou. O triumf českých tenistek se zasloužilo nejen finálové kvarteto Kvitová, Lucie Šafářová, Hradecká a Peschkeová, ale také Barbora Záhlavová-Strýcová s Ivetou Benešovou, které vyhrály rozhodující čtyřhru v semifinále v Belgii.

Tenistky slaví premiérový titul ve Fed Cupu v historii samostatné republiky a první od roku 1988, kdy popáté a naposledy zvítězilo tehdejší Československo. "Hrály jsme skvěle, výborně a jsme strašně šťastné, že máme ten pohár. Jako tým jsme byly famózní a děkujeme fanouškům," řekla Peschkeová v televizi. "Je to neuvěřitelné, skoro nemůžu mluvit," přidala se Hradecká a zakřičela s přitakáním ostatních hráček: "Stejně jsme říkaly, že tu mísu dovezeme domů!"

Počasí v Česku:

V noci bude jasno až polojasno, k ránu místy mlhy nebo nízká oblačnost. Pondělí slibuje jasnou až polojasnou oblohu. Nejvyšší teploty 12 až 16 stupňů, při nízké oblačnosti jen kolem 10ti.