Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Sněmovna potvrdila škrty v podpoře stavebního spoření

Sněmovna přehlasovala Senát a přes odpor opozice definitivně stvrdila omezení státní podpory stavebního spoření. Podpora klesne na nejvýše 2000 korun ročně. Příslušný zákon musí ještě podepsat prezident republiky Václav Klaus. Projednávání novely zabralo poslancům mnoho hodin. Jednání zdržovala sociální demokracie, která s vládními reformami a úsporami nesouhlasí. Omezení státní podpory má státu ušetřit ročně pět až šest miliard korun. Jak poslancům řekl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), druhým cílem novely zákona je odstranění nerovnosti na finančním trhu ohledně bezkonkurenční státní podpory stavebního spoření.

Koalice prosadila sloučenou debatu k reformám

Koalice kvůli ztížení opozičních obstrukcí prosadila sloučení rozpravy k zákonům, které se týkají zdravotnické, sociální a důchodové reformy. Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura návrh na sloučení rozpravy zdůvodnil okolnostmi schvalování novely o omezení státní podpory stavebního spoření. Připomněl tím, že se sněmovna několik dvě desítky hodin včetně dvou nocí musela podrobit obsahově se opakujícím projevům opozičních poslanců. Věcně by prý trvaly maximálně dvě hodiny. Levice proti sloučení debaty protestovala. Podle předsedy poslanců KSČM Pavla Kováčika tím vládní poslanci porušili zákon o jednacím řádu sněmovny. Sněmovna poté rozjednala všech 14 zákonů, z nichž dvě jí vrátil Senát s připomínkami.

Poslanci v prvním čtení schválili rozpočtu na příští rok

Poslanecká sněmovna ve středu v prvním čtení přes kritiku opozice schválila příjmy, výdaje a schodek státního rozpočtu na příští rok. Schodek má podle návrhu klesnout proti letošku o 30 miliard na 105 miliard korun. Návrh podpořilo 102 přítomných koaličních poslanců. Opozice byla proti, spolu s ní hlasoval i bývalý poslanec koaličních VV Stanislav Huml. Návrh počítá s růstem ekonomiky v příštím roce o 2,5 procenta, který vychází z dubnové prognózy ministerstva financí. Podle aktuální prognózy však růst zpomalí na jedno procento. Ministr financí Miroslav Kalousek připomněl, že i jiné evropské ekonomiky musely snížit výhled růstu. Snížení růstu na jedno procento by podle něj zkrátilo příjmy státu o 17 až 18 miliard. Ujistil, že vláda je připravena v případě nepříznivého vývoje předstoupit před poslance s novelou státního rozpočtu, která už by novou situaci odrážela.

Nečas: Daňová reforma se asi posune na rok 2014

Vytvoření jednotného inkasního místa se zřejmě posune až na rok 2014. Ve sněmovně to řekl premiér Petr Nečas (ODS). Současně připustil odložení celé daňové reformy až na rok 2014. Výjimkou je jen loterijní zákon. Vládní koalice se spuštěním reformy, která má mimo jiné přinést zrušení stravenek či superhrubé mzdy, počítala od roku 2013. Zavedením jednoho inkasního místa, které je základem návrhu vládní daňové reformy, se nyní zabývá sněmovna. Návrh je před druhým čtením. Jako celek by daňovou reformu měli poslanci schvalovat již příští týden.

ČNB výrazně zhoršila odhad růstu ekonomiky v příštím roce

Česká národní banka v nové prognóze výrazně zhoršila odhad růstu tuzemské ekonomiky pro příští rok na 1,2 procenta. Pro letošní rok centrální banka zhoršila odhad růstu HDP na dvě procenta. V předchozí prognóze ČNB počítala příští rok s růstem o 2,2 procenta a letos s 2,1 procenta. Na tiskové konferenci o tom informoval guvernér ČNB Miroslav Singer. ČNB tak následuje ministerstvo financí, které již v pondělí výrazně zhoršilo odhad růstu ekonomiky na příští rok, a to na jedno procento.

ČSSD: Valorizace důchodů pro příští rok je nedostatečná

Sociální demokraté považují valorizaci důchodů pro rok 2012 o průměrně 174 korun za nedostatečnou. Nekryje podle nich dopady chystaných vládních reforem. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) společně s premiérem Petrem Nečasem (ODS) podle nich porušili slib, že dopady reforem na rodiny pokryje navýšení důchodů od příštího roku. Částka, o níž budou průměrné důchody navýšeny, dokazuje nedůstojné a pohrdavé chování vlády vůči starobním důchodcům, řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Schwarzenberg: V unii jsme všichni na jedné lodi

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg varoval před tím, aby se Česká republika odkláněla od problémů v eurozóně, protože není jejím členem. Praha si podle něj musí uvědomit, že je v EU s ostatními členy na společné lodi a že musí být solidární. Schwarzenberg na konferenci o české zahraniční politice vybídl ke svornosti. Podle něj současná ekonomická krize dopadne i na Česko a nikdo by si neměl dělat iluze o tom, že to tak nebude.

Americký generál si pochvaluje český výcvik afghánských pilotů

Americký generál Timothy Ray, který má na starost budování afghánského letectva, si pochvaluje český výcvik afghánských pilotů vrtulníků a leteckých mechaniků. Podle něj je práce českých odborníků výjimečná. Češi učí Afghánce létat na ruských vrtulnících Mi-17 a starat se o ně, a to jak v České republice, tak v Afghánistánu. Ray ocenil i zručnost českých leteckých mechaniků, kteří mají na rozdíl od mnoha svých kolegů v NATO zkušenost s ruskou technikou. "Viděl jsem je na vlastní oči při údržbě vrtulníků, byla radost se na to dívat, protože mají laťku hodně vysoko," řekl Ray během návštěvy v New Yorku.

Tajné služby zřejmě získají přístup k informacím o kontech

Tajné služby budou zřejmě moci získávat tajné informace o soukromých kontech v bankách a dalších finančních institucích bez souhlasu klienta, jen na základě povolení soudu. Počítá s tím novela zákona o bankách, kterou schválila vláda. Novela zároveň upravuje založení a činnost poboček zahraničních bank ze zemí mimo EU nebo umožňuje České národní bance odejmout bankovní licenci za zamlčení nebo sdělení nepravdivých podstatných údajů. V případě regulace poboček zahraničních bank mimo EU chce zákon sladit pravidla pro všechny subjekty.

Vnitro začne vydávat nový typ občanského průkazu

Ministerstvo vnitra začne od ledna příštího roku vydávat nový typ elektronického občanského průkazu. Dosavadní průkazy zůstávají v platnosti po dobu v nich vyznačenou. Elektronické občanské průkazy mají být oproti dosavadním doplněny o čipovou kartu, na které budou skryty údaje usnadňující jednání s úřady. Současné typy občanských průkazů se strojově čitelnými údaji budou vydávány, pokud o ně bude požádáno do 30. listopadu na úřadu mimo místo trvalého pobytu, respektive do 14. prosince, pokud bude žádost podána na úřadu v místě trvalého bydliště. Kvůli technickým úpravám systému nebude možné žádat, ale ani vyzvednout od 27. do 30. prosince ani pas s biometrickými prvky, takzvaný e-pas. Žádat ani vyzvedávat si e-pas nebude možné kvůli odstávce systému také 18. listopadu.

Hejtmani: rušení tisíců nemocničních lůžek má prověřit ÚOHS

Hejtmani se kvůli rušení 10.000 nemocničních lůžek obrátí na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Chtějí, aby věc prošetřil. Zánik lůžek, na kterém se dohodlo ministerstvo zdravotnictví se zdravotními pojišťovnami, podle hejtmanů "nese znaky kartelové dohody". V dopise ministrovi zdravotnictví Leoši Hegrovi (TOP 09) to napsali za Asociaci krajů ČR hejtmani Michal Hašek (ČSSD) a Jiří Běhounek (za ČSSD). Lůžka, která se zrušila či mají rušit, jsou podle ministerstva nadbytečná a jejich zánikem se ušetří. Podle krajů naopak krok "povede k destrukci, negativismu a dalšímu prohloubení krize v systému zdravotnictví". Rušení 10.000 lůžek už dřív kritizovala Asociace českých a moravských nemocnic.

I přes růst platů lékařů hospodaří státní nemocnice se ziskem

I přes růst platů lékařů hospodaří letos fakultní nemocnice a další přímo řízené organizace se ziskem, tedy v černých číslech. Přispěla k tomu protikorupční opatření ministerstva zdravotnictví, řekl ministr Leoš Heger (TOP 09). Protikorupční strategii vyhlásil ministr počátkem roku, nemocnice musejí nakupovat léky a materiál v elektronických aukcích, kdy hlavním měřítkem je cena. "Podařilo se nám i přes negativní dopad jednorázového navýšení platů lékařů udržet hospodaření fakultních nemocnic v černých číslech. Pomohly tomu významné úspory v nákladech v řádech desítek procent, které by nebyly možné bez větší transparentnosti výběrových řízení a maximálního tlaku na nabízené ceny," řekl ministr.

Česká věda má nové centrum polymerů

Ústav makromolekulární chemie Akademie věd slavnostně otevřel nové Centrum polymerních materiálů a technologií Otty Wichterleho. Centrum bylo vybudováno s podporou Operačního programu Praha - konkurenceschopnost (OPPK) a čerpá z více než šedesáti let zkušeností z makromolekulárního výzkumu a netradičních přístupů k vědecké práci. Vědci se tu budou zabývat výzkumem polymerů pro elektroniku, ohebné a velkoplošné displeje či identifikační štítky na obalech výrobků, schopné poskytovat informace o změnách chemického složení nebo trvanlivosti. Vyvíjet budou technologii pro recyklaci polyuretanových pěn z vraků aut, která umožní přeměnit nežádoucí objemný odpad na suroviny opět využitelné ve výrobě nových materiálů a součástek.

Škoda Transportation představila nový elektrický vlak

České dráhy (ČD) odeberou v letech 2012 až 2014 devatenáct nových elektrických vlaků RegioPanter, které plzeňská Škoda Transportation oficiálně představila dopravcům a krajům. V pěti krajích ČR tak bude jezdit 15 třívozových a čtyři dvouvozové jednopodlažní soupravy, řekl novinářům šéf skupiny Škoda Transportation Josef Bernard. Celková hodnota kontraktu je 2,51 miliardy korun. Pro domácí i zahraniční zákazníky připravuje Škoda další varianty vlaků pro meziregionální dopravu. "RegioPantery budou jezdit na tratích v Jihočeském, Ústeckém, Olomouckém, Pardubickém a Královéhradeckém kraji, kde jsou v současné době nasazovány klasické soupravy tažené lokomotivou nebo staré pantografy řady 460," uvedl generální ředitel ČD Petr Žaluda. Nákup všech souprav je spolufinancován regionálními operačními programy EU ve výši až 40 procent.

Odboráři v ŽDB Bohumín vyhlásili stávkovou pohotovost

Odboráři v ŽDB Bohumín vyhlásili stávkovou pohotovost. Ve firmě dostaly výpovědi dvě stovky lidí, údajně se tam nedodržuje kolektivní smlouva. Odborový předák ŽDB Jiří Jaškovský řekl serveru iDnes.cz, že výpovědi dostalo takřka deset procent zaměstnanců. Navíc má obavy, že propouštění bude pokračovat. Odborům podle něj také vadí to, že dělníci musejí plnit stále vyšší normy. To ohrožuje bezpečnost práce, už se zvýšil počet pracovních úrazů. Vedení společnosti se k situaci zatím nevyjádřilo.

Ziegler: Za letošní rok nová Sazka nedá do sportu nic

Z peněz na veřejně prospěšné účely, které je loterijní společnost Sazka povinna odvádět, letos na sport zřejmě nepůjde nic. V České televizi to řekl šéf sázkové firmy Kamil Ziegler. Peníze směřují podle něj především na obsluhu dluhu za O2 arenu. V příštím roce podle Zieglera bude záležet na platné legislativě. Sázková společnost je povinna odvádět 20 procent z rozdílu mezi příjmy získanými na vkladech a vyplacenými výhrami a uznanými náklady. "Problém je v tom, že naši předchůdci, předcházející akcionáři a management už v lednu letošního roku rozkrojili medvěda, který ještě nebyl uloven a oni už ty odvody udělali v částce, která bude evidentně větší než skutečně vytvořený odvod," řekl Ziegler.

Od roku 2013 Česká pošta ztratí monopol na dopisy a pohledy

Od roku 2013 České poště skončí monopol na dodávání zásilek do 50 gramů nebo s cenou do 18 korun, tedy zejména na obyčejné dopisy či pohledy. Příslušnou předlohu, vyplývající z evropského práva, schválila vláda. Pošta zároveň nebude moci ze zisků z této části trhu financovat tzv. univerzální službu, tedy dostupnost základních služeb na celém území Česka. Evropská norma se do českého právního řádu dostává prostřednictvím novely zákona o poštovních službách. Takzvaná třetí poštovní směrnice završuje liberalizaci evropského poštovního trhu a v této souvislosti ruší zbývající část monopolu České pošty. Podle premiéra Petra Nečase návrh zvyšuje konkurenční prostředí a právní jistotu na trhu poštovních služeb při zachování jejich všeobecné dostupnosti. Novela dále uděluje poštovní licenci České poště do konce roku 2017. Takový postup je v souladu s obvyklou praxí v EU. Na další období bude vyhlášeno výběrové řízení.

Smlouvy se školou podepsalo 54 rodičů, řeší tak nekázeň dětí

Smlouvy se školou zatím podepsalo 54 rodičů, řeší se v nich hlavně problémy dětí s nekázní a záškoláctvím. Smlouvy od září testuje 35 základních škol. Pokud se osvědčí, mohly by se plošně rozšířit od příštího školního roku. Uvedl to ministr školství Josef Dobeš (VV). Učitelé si smlouvy zatím vesměs chválí, formulář s razítkem ministerstva jim prý dává nástroj, jak přimět k odpovědnosti na výchově i rodiče. "My věříme, že v 90 procentech případů jim (smlouva) pomůže," myslí si ministr. Když má žák ve škole problémy, v první fázi se učitel snaží s neukázněným dítětem pracovat společně s třídou. Pokud ani pak nenastane zlepšení, nastupuje smlouva s rodiči, v níž se stanoví, jak prohřešky řešit. Například kdyby žák soustavně vyrušoval v hodinách, musel by práci nahradit po vyučování.

Pražští zastupitelé nejednali o Slovanské epopeji

Pražské zastupitelstvo nejednalo o stěhování Slovanské epopeje z Moravského Krumlova do Prahy. Bod, který navrhovala opoziční TOP 09, totiž nebyl zařazen do programu jednání zastupitelstva. Na podporu tohoto bodu demonstrovali ve čtvrtek ráno před radnicí odpůrci stěhování Muchovy epopeje z Moravského Krumlova. Rozhodnutí zastupitelů označili za projev arogance. Obyvatelé Krumlova se snažili podpořit zachování Muchových pláten na Moravě peticí, kterou podepsalo asi 2700 lidí. Tu ve středu odevzdali na podatelnu pražského magistrátu. Mezitím v Krumlově začala příprava na stěhování obrazů. Podle ředitele Galerie hlavního města Prahy (GHMP) Milana Bufky galeristé plátna navíjejí na válce, na kterých budou převezena. Kdy budou definitivně odvezena, nechtěl Bufka říct.

La Fabrika přivítá mezinárodní festival soudobé vážné hudby

Výběr z monumentálního cyklu Voices and Piano experimentálního skladatele Petera Ablingera v podání amerického klavíristy Erika Wubbelse otevře v pátek v pražském divadle La Fabrika 4. ročník mezinárodního festivalu soudobé vážné hudby Contempuls. Během úvodního dne dále vystoupí německý soubor ensemble recherche s hudbou Helmuta Lachenmanna a českého skladatele Pavla Zemka. ČTK o tom informoval dramaturg festivalu Petr Bakla. Dramaturgie letošního festivalu Contempuls podle pořadatelů sleduje široké stylové a žánrové spektrum. Celkový počet skladeb zařazených na program je ve srovnání s minulými lety záměrně relativně malý, jsou to však díla reprezentující stylové vzory současné komponované hudby.

Olomoucká filharmonie zahraje v Itálii

Na výjimečné zahraniční turné do Itálie se v neděli vydá Moravská filharmonie v Olomouci. Na třech koncertech zahraje 9. symfonii Gustava Mahlera, kterou ztvární po 30 letech. Moravští filharmonikové se představí na třech koncertech v Modeně, Mantově a Udine pod taktovkou italského dirigenta Alfonse Scarana. Z Itálie se část hudebníků přesune do Mnichova, kde je čeká další koncert s místním sborem. Na programu budou díla Gabriela Faurého a Franze Schuberta. Moravská filharmonie v letošní sezoně zahraje na zhruba 50 zahraničních koncertech, zejména ve Francii a Německu. Hostování v cizině pro orchestr znamená nejen zdroj příjmů, ale je především věcí prestiže.

Města po celé ČR dusí smog

Inverze vydrží ještě nejméně týden, města po celé ČR se pod oblačnou pokličkou dusí smogem. Kromě Ostravska trápí v posledních dnech zhoršené rozptylové podmínky i jižní Moravu, severní Čechy nebo Přerov a Prostějov. Meteorolog Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ale ČTK řekl, že podobná situace je pro podzimní období normální. "Inverzní charakter počasí trvá na většině našeho území už několik dní a ještě minimálně týden vydrží," uvedl Jan Šrámek z ČHMÚ. Smogová poklička se nyní udržuje zhruba ve výšce 800 metrů. Podle meteorologa ale smog trápí i oblasti s jasnou oblohou, důležitá je aktuální koncentrace nečistot. Pro podzimní a zimní období je prý ale inverzní počasí typické.

Při hromadné výsadbě bylo vysázeno 6910 stromů

Při vytvoření rekordu v hromadné výsadbě v pátek vysadilo na 204 místech Čech a Moravy 3892 lidí 6910 stromů. Sčítání účastníků hromadné výsadby stromů trvalo šest dní. Celá akce, pořádaná ekologickou Nadací Partnerství, byla zapsána do České knihy rekordů. Pořadatelé neusilovali při výsadbě jen o kvantitu a pořádání hromadných výsadeb. Každý si zasadil strom na svém místě. O svém počinu a o tom, že se chce na rekordu podílet, informoval ochranáře. Do akce se zapojili jednotlivci, radnice, školy a školky, spolky a různé instituce. Vysazovaly se dřeviny všeho druhu, od lesních stromů až po okrasné a ovocné.

Ze sportu

Více než polovina lidí si myslí, že český fotbal není důvěryhodný. Fotbal aktivně hraje nebo aktivně sleduje 73 procent mužů a některému klubu fandí jedna třetina populace. Vyplývá to z průzkumu, který si v uplynulých týdnech nechala udělat Fotbalová asociace České republiky (FAČR) a její marketingový partner společnost STES.

Šárka Pančochová jen těsně přišla o umístění na stupních vítězů v závodě Světového poháru ve švýcarském Saas-Fee. Českou snowboardistku dělily na U-rampě jenom dvě desetiny bodu od třetí Švýcarky Hallerové. Suverénní vítězkou se stala Castelletová ze Španělska.

Obě české dvojice, které startují na letošním závěrečném turnaji Světového okruhu v plážovém volejbalu žen, obsadí v Thajsku nejhůře deváté místo. Lenka Háječková s Hanou Klapalovou i Kristýna Kolocová s Markétou Slukovou dnes v Pchúketu vyhrály zápasy prvního i druhého kola.

Basketbalistky Friska Brno zdolaly v Evropské lize dosud neporaženou Wislu Krakov 70:65. Ve vyrovnaném zápase zvládly české vicemistryně lépe koncovku a po předchozích třech prohrách si dnes připsaly první vítězství v soutěži. Polský tým se neprosadil přes pozornou brněnskou obranu, navíc se v závěru trápil střelecky.

Český volejbalista Jan Štokr vyhrál v dresu nejlepšího světového klubu Trenta také italský Superpohár. Jeho tým porazil Cuneo 3:1 a reprezentační univerzál Štokr byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu. Osmadvacetiletý Štokr se ve čtyřech setech postaral o 18 bodů vítězného mužstva.

Fotbalistky Sparty Praha prohrály v prvním osmifinálovém utkání Ligy mistryň s obhájcem titulu Lyonem vysoko 0:6. Odveta se hraje příští středu ve Francii.

Počasí v Česku:

Bude oblačno, místy mlhy, na horách slunečno, postupně i v nižších polohách může být až polojasno. Teploty přes den 6 až 10 stupňů.