Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Petra Kvitová vyhrála tenisový Turnaj mistryň a je druhá na světě

Petra Kvitová vyhrála při své premiéře tenisový Turnaj mistryň. Ve finále v Istanbulu wimbledonská vítězka porazila Bělorusku Viktorii Azarenkovou po velké třísetové bitvě 7:5, 4:6 a 6:3. Výhru slavila po dvou hodinách a 28 minutách. Ve světovém žebříčku se v pondělí poprvé v kariéře posune na druhé místo. Jednadvacetiletá Kvitová se stala první českou vítězkou Turnaje mistryň po 14 letech a stejně jako ve Wimbledonu navázala na Janu Novotnou. Z českých tenistek už dokázala vrchol sezony vyhrát už pouze slavná Martina Navrátilová. "Těžko hledám slova. Když jsem začínala sezonu, tak jsem si neuměla představit, že tady budu stát jako vítězka a budu mít i grandslamový titul. Je to jako sen," řekla Kvitová při slavnostním vyhlášení na dvorci a poděkovala svému týmu za pomoc.

Kvitová bude v žebříčku druhá za Dánkou Caroline Wozniackou, jelikož si jako neporažená vítězka Turnaje mistryň připsala do žebříčku 1500 bodů. Své finanční konto v Istanbulu rozšířila o 1,75 milionu dolarů. Kvitová letos získala již šestý turnajový triumf, což v sezoně dokázala pouze Wozniacká. Kvitová se po Sereně Williamsové z USA a Rusce Marii Šarapovové stala třetí debutantkou v historii Turnaje mistryň, která Masters vyhrála.

Ministr Kalousek: Růst ekonomiky ČR příští rok zpomalí na jedno procento

Růst české ekonomiky příští rok zpomalí na jedno procento, červencový odhad počítal se zvýšením o 2,5 procenta. V pořadu České televize to řekl ministr financí Miroslav Kalousek, který nevyloučil, že růst by mohl být ještě nižší. Česko jako exportně orientovaná země se bude potýkat se zpomalením ekonomiky v evropských zemích, řekl ministr. Novou prognózu ministerstvo zveřejní v pondělí. Říjnová prognóza bude podle Kalouska znamenat výpadek na straně příjmů státního rozpočtu na úrovni 17 až 18 miliard korun, což ještě lze vyřešit úsporami na výdajové straně rozpočtu. Ministerstvo financí připravuje zhruba tři scénáře dalšího vývoje. Zatímco optimistický scénář počítá pro příští rok s růstem tuzemské ekonomiky až o procento, další dva - krizový a katastrofický - berou v potaz její pokles. Případná opatření nechtěl specifikovat. Růst české ekonomiky ztratil ve druhém čtvrtletí letošního roku dynamiku. Proti prvnímu čtvrtletí, kdy se HDP zvýšil mezičtvrtletně o 0,9 procenta, bylo tempo jeho růstu pouze desetina procenta.

Kalousek v souvislosti s předpokládaným propadem ekonomiky připustil možnost debaty o odložení startu důchodové reformy o rok na rok 2014. Jde o vznik takzvaného druhého pilíře, do kterého by si lidé mohli vyvést část peněz z průběžného pilíře za podmínky, že přispějí i ze svého. Kalousek ale současně zdůraznil, že vláda od reforem neustoupí, a trvá na tom, že změnami v důchodovém systému jako celku objem peněž vzroste.

Policie stíhá dva litoměřické soudce, brali prý úplatky

Policie stíhá dva soudce Okresního soudu v Litoměřicích. Podezírá je z přijímání úplatku a zneužití pravomocí. Oba muži měli na starosti trestní řízení, jeden je vyšetřován na svobodě, druhý byl vzat do vazby. Kromě nich je stíhána i jedna soudní úřednice. ČTK to řekla mluvčí krajského státního zastupitelství Lenka Bradáčová. Stíhaným hrozí až osmileté tresty. Státní zastupitelství ani policie zatím nechtějí upřesnit, o jaká provinění šlo, celý případ je prý velmi čerstvý. Soudce je možné pro činy spáchané ve funkci trestně stíhat nebo vzít do vazby jen se souhlasem prezidenta. "Samozřejmě ten souhlas máme," řekla Bradáčová.

Bezpečnostní informační služba (BIS) letos v září ve výroční zprávě za rok 2010 napsala, že je justice zatížena korupcí, vynášením citlivých informací, pochybnými kontakty s podsvětím i liknavostí vrcholných představitelů. Vzhledem k zákonem vymezenému postavení soudců a státních zástupců však prý tato činnost zůstala nepotrestána. Ministr spravedlnosti Pospíšil tehdy o několik dnů později řekl, že ho zpráva civilní kontrarozvědky nepřekvapila. Podobné informace prý od ní dostal už několikrát. Prohlášení BIS ohledně korupce a klientelismu v justici se podle něj týká méně než deseti soudců. Případ, kdy je proti soudci vedeno trestní řízení, je nicméně událost výjimečná.

Nábor policistů pro Šluknovsko láká, v Děčíně zahltil personální oddělení

Nábor 50 policistů pro Šluknovský výběžek zahltil personální oddělení děčínské policie. Zájem je obrovský a z celého Česka, řekl ČTK tamější policejní mluvčí Vojtěch Haňka. Policie už zhruba dva roky příliš nenabírá a letos v září přestala přijímat zcela, takže Šluknovsko je jedinou možností, jak se do jejích služeb dostat, potvrdilo policejní prezidium. Policisté by měli posílit hlídkovou službu v oblasti a posléze se stát základem speciální pořádkové jednotky. Nabídku na svém webu zveřejnila policie 21. října, tedy krátce před minulým víkendem. A v následujícím týdnu prý telefon na personálním oddělení skoro nepřestal zvonit.

Aktuálně: EU bude investovat v dopravě hlavně do železnic

Evropská unie bude v letech 2014 až 2020 investovat především do železnic a do přístavů. Čechům bruselští úředníci v doporučují, ať společně s Němci připravují stavbu vysokorychlostní železniční trati, která by propojila Drážďany s Prahou. Uvedl to server Aktuálně.cz. Kromě toho by Česko mělo zavést železniční spojení na ruzyňské letiště, zlepšit plavební podmínky na labské vodní cestě do Pardubic a společně s Poláky postavit železniční koridor mezi Ostravou a Katovicemi. Návrh vyplývá ze studie, která popisuje síť evropské dálkové dopravy TEN-T a teď zamíří do europarlamentu. Pokud poslanci návrh schválí, Evropa podpoří doporučené stavby dotacemi 50 miliard eur, tedy více než bilionem korun, napsal server.

Důležité železniční trasy podle EU jsou Berlín-Ústí nad Labem-Praha-Česká Třebová-Brno-Břeclav-Vídeň, Břeclav-Bratislava, Norimberk-Cheb-Plzeň, Mnichov-Domažlice-Praha a Brno-Přerov-Ostrava-Katovice. Evropští experti doporučují tyto stavby proto, že jsou součástí dvou z deseti hlavních dopravních os přes kontinent. První osa míří z Finska do Benátek a jedna z větví spojujících Katovice s Vídní prochází přes Ostravu a Brno. A čtvrtá osa z Hamburku do Atén vede přes Prahu, Pardubice a Brno. Politika unie v plánech do příštích let zanedbává silnice. Evropská dálniční síť je totiž do značné míry hotová, anebo se dokončuje, napsal server. Mezi důležité dálniční trasy řadí spojení Praha-Plzeň-Norimberk, Praha-Ústí nad Labem-Drážďany, Praha-Hradec Králové-Trutnov-Legnica, Praha-Brno-Přerov-Hranice-Ostrava-Katovice, Brno-Mikulov-Vídeň a Brno-Bratislava.

Lesy ČR podaly ÚOHS rozklad proti pozastavení obřího tendru

Státní podnik Lesy ČR (LČR) podal Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) rozklad proti pozastavení obřího tendru na lesnické práce a prodej dřeva. Podle LČR antimonopolní úřad jedná protiprávně. Hlavní výhradu má podnik k tomu, že v rozhodnutí ÚOHS o zahájení správního řízení a vydání předběžného opatření není napsáno, na základě čeho se tak stalo. V pořadu České televize to uvedl generální ředitel LČR Svatopluk Sýkora. Předseda ÚOHS Petr Rafaj v ČT uvedl, že v případě pozastaveného tendru hrozí získání dominantního postavení na trhu a ovlivnění cen kulatiny.

Vítězové tendrů budou zajišťovat pěstební práce, dřevo budou těžit a dále jej sami i prodávat. Tímto systémem se ve státních lesích hospodaří od ledna letošního roku a podle LČR to je jeden z hlavních důvodů letošního výrazného růstu zisku. Za devět měsíců roku hrubý zisk podniku dosáhl dosud nejvyšších 4,97 miliardy korun a za celý rok 2011 by podle Sýkory měl být kolem šesti miliard korun. Loni měly LČR zisk 3,13 miliardy korun před zdaněním. Z oficiálního přehledu podaných nabídek vyplývá, že společnost Less & Forest dala v tendru nejlepší cenovou nabídku na lesní práce na 88 jednotkách, což znamená vítězství na 75 procentech z nich. Firma ale uvedla, že se nedá čekat, že by pracovala na všech jednotkách, neboť na to nemá dostatečnou kapacitu. Podle výsledku tendru se má ve státních lesích pracovat od ledna 2012.

Šéf Volkswagenu pochválil Škodu Auto za její růst

Generální ředitel německého koncernu Volkswagen Martin Winterkorn pochválil dceřinou společnost Škoda Auto za pokračují růst. Škoda by měla podle něj v roce 2018 prodávat 1,5 milionu vozidel proti 762.000 v loňském roce. "Škoda je jednou z nejrychleji rostoucích automobilových značek na světě," řekl šéf Volkswagenu v rozhovoru pro list Automotive News Europe. "Škoda ukazuje, jak úspěšná je naše vícebrandová strategie. Škoda je ve své podstatě považována za dostupné, technologicky solidní auto, které výborně ladí s duchem doby. Pokračujeme v posilování jejího postavení vzhledem k tomu, že miliony zákazníků v Číně, Rusku, Indii a Evropě čekají na ty pravé výrobky od Škody," prohlásil.

Nova: Kvůli nové vyhlášce hrozí lázním propouštění

Lázně čeká v souvislosti se zamýšleným snížením úhrad v nové vyhlášce propouštění. V nejhorším případě by mohlo přijít o práci až 25 procent lidí zaměstnaných v lázeňství. Uvedla to televize Nova. Podle ní připravovaná vyhláška ministerstva zdravotnictví od nového roku lázeňskou péči omezí a někteří klienti si budou muset na pobyt doplácet ze svého. Lázním tak ubude klientů, a klesnou tedy i tržby. Vyhláška má snížit počet dní hrazených pojišťovnou z 28 na 21 dnů. "To je něco jako vražda českého lázeňství," řekl Nově prezident Svazu léčebných lázní Eduard Bláha. Generální ředitel Lázní Poděbrady Josef Rambousek uvedl, že očekává řádově pokles počtu klientů od 25 až do 50 procent. V některých lázních prý už teď oznámili hromadné propouštění. Například v Léčebných lázních Bohdaneč, kde nyní pracuje do 300 zaměstnanců, by mohlo přijít o práci až 70 lidí. S plně hrazenou lázeňskou léčbou mohou podle Novy počítat jen ti nejvážněji nemocní. Například lidé s cukrovkou a astmatici budou muset platit. Ministerstvo argumentuje tím, že pokrok v léčení snižuje potřebu rehabilitace v lázních. "Většina těch pacientů je v daleko lepším stavu, než tomu bylo před 15 lety po velké operaci," řekl televizi ministr Leoš Heger (TOP 09).

Zádušní mše v chrámu sv. Víta připomněla oběti heydrichiády

Čtením jmen 294 československých vlastenců zavražděných v koncentračním táboře Mauthausen začala zádušní mše ve zcela zaplněné katedrále svatého Víta na Pražském hradě. Tři generace pozůstalých i zástupci církví, armády, válečných veteránů, Sokola či Junáka se přišli poklonit památce téměř tří stovek příbuzných a spolupracovníků členů paraskupin Anthropoid, Silver A a Out Distance, bez jejichž pomoci by nemohl být úspěšně proveden 27. května 1942 atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Mši sloužil pražský arcibiskup Dominik Duka.

Na Zemi bude od pondělí oficiálně sedm miliard obyvatel

Počet obyvatel světa v pondělí 31. října oficiálně překoná hranici sedmi miliard; alespoň tedy podle Zprávy o stavu světové populace 2011, kterou zveřejnil Fond OSN pro otázky populace (UNFPA). Den, kdy sedmimiliardová hranice padne, byl vybrán na základě demografických projekcí a představuje jen symbolický mezník na strmě stoupající statistické křivce zaznamenávající dech beroucí rychlost, jakou roste počet obyvatel naší planety. Během posledních 50 let lidstvo přibývalo tempem, které bylo kdysi nepředstavitelné. Až do roku 1959 mu trvalo dosažení tří miliard, ale od té doby počet pozemšťanů prudce vzrostl a poslední miliarda přibyla za pouhých 12 let. Zpráva UNFPA navíc předpovídá, že do roku 2050 bude na Zemi pravděpodobně 9,3 miliardy obyvatel, počet obyvatel Afriky se ztrojnásobí a Indie v populaci předběhne Čínu.

Novinky.cz: V Praze zemřel kreslíř Winter-Neprakta

V pražské vojenské nemocnici ve věku 87 let zemřel kreslíř, karikaturista, ilustrátor a humorista Jiří Winter-Neprakta. Uvedl to server Novinky.cz s odvoláním na ředitele nakladatelství Epocha Zdeňka Pobudu. Winter-Neprakta je autorem desetitisíců kreslených vtipů, několik desetiletí byl znám především jako součást autorské dvojice Neprakta-Švandrlík. Dvojice Neprakta-Švandrlík patřila dlouhá léta ke kmenovým autorům humoristického týdeníku Dikobraz. Kromě vtipů Neprakta ilustroval desítky Švandrlíkových knih, včetně slavných Černých baronů.

Obrázky Wintera - Neprakty obsahují široký záběr témat od historie přes sex, zvířata až po strašidla. Na svém kontě má kolem 40.000 kreslených vtipů, což mu vyneslo i zápis do české verze Guinnessovy knihy rekordů. Winter byl několik desetiletí znám především jako součást autorské dvojice Neprakta-Švandrlík. Se známým humoristou Miloslavem Švandrlíkem, který zemřel v říjnu 2009 v 77 letech, se dal dohromady na prvním ročníku festivalu Haškova Lipnice. Do té doby spolupracoval s Bedřichem Kopečným, se kterým vymyslel pseudonym Neprakta - jako hříčku na skutečnost, že jejich vtipy byly v tehdejší budovatelské době neužitečné, nepraktické.

Nejlepším českým dokumentem je Marečkův snímek Pod sluncem tma

Cenu za nejlepší český dokumentární film 2011 na festivalu v Jihlavě převzal režisér Martin Mareček za snímek Pod sluncem tma. Je konfrontací různých světů a přístupů k životu postavené na příběhu dvou českých expertů na rozvojovou spolupráci a venkovanů v Zambii. Stejně jako dalších 11 z 15 soutěžních snímků sekce Česká radost měl premiéru právě na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Film navíc získal i cenu diváků. Jde o první český film pořízený fotoaparátem - malý, intimní a vzniklý ve skromných podmínkách.

Na festivalu byly předány ceny v celkem deseti kategoriích. Už při zahájení přehlídky získal Cenu Respektu za nejlepší televizní nebo on-line reportáž reportér České televize Filip Černý za reportáž o tunelování při stavbě obchvatu Prahy. Držitelem Ceny HBO, a tím i peněz na natočení filmu, se stala Dagmar Smržová za námět na snímek Příběh lásky. Cenu za přínos světovému filmu převzal italský režisér Vittorio De Seta. Cena pro nejlepší světový dokumentární film v sekci Opus Bonum poputuje do Belgie tvůrcům snímku Ztracená země a cenu za nejlepší dokumentární film střední a východní Evropy v sekci Mezi moři si odváží Salome Džaši z Gruzie za film Bakhmaro.

Největší přehlídka autorského dokumentu ve střední a východní Evropě divákům představila 229 filmů ze 41 zemí. Organizátoři je vybrali z více než 2500 přihlášených snímků. Více než 20 z nich bylo uvedeno ve světové premiéře. Byl mezi nimi třeba unikátní český projekt s názvem 24, na němž se potkalo 24 předních českých režisérů. Tři filmařské generace reprezentovali jak ve filmu, tak na pódiu například Jiří Krejčík, Drahomíra Vihanová, Helena Třeštíková, Miroslav Janek, Linda Jablonská nebo Vít Klusák.

Markéta Irglová v Praze představila nové album Anar

Oscarová píseň Falling Slowly zpívaná všemi účinkujícími za velkého aplausu publika zakončila představení zpěvačky, hudebnice a herečky Markéty Irglové v pražské Malostranské besedě. O její koncert v rámci evropského turné k vydání jejího prvního sólového alba Anar byl obrovský zájem, organizátoři se proto rozhodli po vyprodání večerního koncertu přidat i odpolední vystoupení. "Ještě nikdy jsem neměla takhle dva koncerty za sebou, jsem ráda, že chce tolik lidí slyšet naše písničky," řekla na úvod svého vystoupení Irglová, která vedle zpěvu hrála na klavír za asistence doprovodné skupiny. V ní hraje na kytaru Rob Bochnik známý ze skupin The Frames a The Swell Season, íránská hudebnice Aida Shahghasemiová s perským bubnem daf a Američan Tim Iseler, kterého Irglová představila jako baskytaristu a také jako svého manžela. Třiadvacetiletá hudebnice převzala příjmení svého muže, vystupuje ale pod svým rodným jménem. V komorním prostředí Malostranské besedy, kde posluchači seděli u stolků s vínem nebo jinými nápoji, zazněly přemýšlivé a zasmušilé skladby jako například Crossroads nebo Let Me Fall In Love, kterou autorka označila za "modlitbu za více lásky ve světě".

Sedmdesátiny oslaví egyptolog Miroslav Verner

Velký podíl na tom, že česká egyptologie pravidelně poutá pozornost světových médií svými archeologickými objevy, má egyptolog Miroslav Verner, který 31. října oslaví sedmdesátiny. Bývalý dlouholetý (1975-2000) ředitel Českého egyptologického ústavu Univerzity Karlovy je též autorem více než desítky poutavých monografií ze svého oboru a podílel se též na řadě dokumentárních pořadů o starém Egyptě. Profesor Miroslav Verner se narodil v Brně a od mládí se zajímal o historii a jazyky. Během studií na filozofické fakultu "měl kliku", jak sám říká, že si ho vybral do týmu jeden z největších světových egyptologů, profesor Zbyněk Žába. Jako jeho asistent se poté podílel na záchranné akci UNESCO v souvislosti se stavbou obří přehrady v Asuánu. Vody Nilu měly totiž pohltit velké množství unikátních památek. Československá vláda tehdy rozhodla, že místo přímé finanční pomoci vyšle odborníky.

V roce 1976 se Vernerovi podařilo obhájit vědeckou erudici českých egyptologů natolik přesvědčivě, že jim byla svěřena nová koncese zahrnující jižní část abúsírské nekropole vládců 5. dynastie. Území dvou čtverečních kilometrů bylo zprvu podceňované, Čechům se ale podařila řada významných nálezů. Například objevy pyramidového komplexu královny Chentkaus, nedokončené pyramidy a zádušního chrámu panovníka Raneferefa, hrobů vojevůdce Udžahorresneta, vezíra Kara či soudce a kněze Intiho. Senzaci vzbudilo odkrytí první nevykradené hrobky po více než 50 letech - impozantního šachtového hrobu "správce paláců a kněze předčitatele" Iufaa.

Lidé na pochodu do Prahy kvůli Muchovi došli dle plánu do Jihlavy

Lidé, kteří kvůli udržení pláten malíře Alfonse Muchy v Moravském Krumlově jdou od pátku na protest pěšky do Prahy, dorazili podle plánu do Jihlavy. V pondělí vyrazí směr Pelhřimov. Zájem o akci je, stále se hlásí noví fanoušci akce, řekl ČTK za organizátory a přímé účastníky pochodu Vladimír Kuchař. Slavná Muchova Slovanská epopej se má stěhovat do Prahy, mnozí Moravskokrumlovští jsou proti. V pátek se kvůli tomu sešlo v Moravském Krumlově na dvě stě lidí, kteří chtějí plátna udržet alespoň do doby, než prý Praha postaví pro plátna slíbený výstavní pavilon. Celkem chtějí obhájci pláten ujít z Krumlova do Prahy pěšky 310 kilometrů. Pochodují štafetovým způsobem, lidé si při střídání na úsecích trasy předávají petici. Do Prahy by podle Kuchaře měla skupina dorazit ve středu a ve čtvrtek ráno chce přijít demonstrovat před magistrát, kde bude zasedat pražské zastupitelstvo.

Další výsledky ze sportu:

Tenistka Květa Peschkeová první ze dvou vrcholů závěru sezony ke zdárnému konci nedovedla. Ve finále Turnaje mistryň ve čtyřhře se Slovinkou Katarinou Srebotnikovou prohrály, ale životní sezonu může Peschkeová přece jen zakončit triumfem. Za týden se o to s českým týmem pokusí ve finále Fed Cupu. "Tak to bych si tak přála," řekla Peschkeová novinářům po prohraném finále v Istanbulu s Raymondovou a Huberovou na otázku, zda by nebylo hezké ukončit sezonu vítězně při Fed Cupu. "Doufám, že je u nich klepneme," řekla Peschkeové před pondělním odletem do Moskvy, kde se Češky postaví Ruskám. Ať už dopadne fedcupové finále jakkoli, Peschkeová se Srebotnikovou mají za sebou parádní sezonu. Získaly šest titulů včetně grandslamového, deset týdnů byly obě světovými jedničkami a první jsou nyní v párech.

Dvojnásobný mistr světa v cyklokrosu Zdeněk Štybar dojel čtvrtý v druhém závodu Superprestige v Zonhovenu. Stejně jako před třemi týdny v Ruddervoorde vyhrál Belgičan Niels Albert, který vede seriál s plným počtem 30 bodů. Štybar je s 22 body průběžně šestý o bod za třetím Klaasem Vantornoutem. Český šampion před rokem na těžké písčité trati v Zonhovenu vyhrál, ale tentokrát se v závodě plném pádů, který dokonale roztrhal startovní pole, nevešel na stupně vítězů. Pro suverénní vítězství si dojel Albert, kterému nevyšly závody Světového poháru v Plzni a v Táboře, kde bylo jeho maximem osmé místo. Za ním skončili další Belgičané Sven Nijs a Kevin Pauwels.

Počasí v Česku:

Bude zataženo nízkou oblačností nebo mlhavo a místy mrholení. Vyjasní se jen ojediněle. Přes den vystoupí na teploty na 8 až 12, při vyjasnění může být i 15 stupňů Celsia.